Dit is weer een vakantieverhaal van scheepskat Joost Vroegindewei n a< Het Ambacht bestaat 5 jaar Zaterdag avond- jeugdwerk Stellendamse reuzenbiet! "PAS OP! SLIK OP DE WEG" Eiinnisi-raEuwi Adverteren kost geld fÜ^^^^^ v*/ Eer. Gem. Toi^e At&t T'^r^'^mke ,959 H.V. 'KRAMMER' m9 Hieuwe yXovemi^cT i ^dn U^d Het landbouwverkeer in de oogstperiode JWJINAU VRIJDAG 5 NOVEMBER 199S Het was eigenlijk geen Vakantie, maar een Reünie. Dat is iets van een gezellig samen zijn van allemaal Midgets bij elkaar. We spreken nu van 12 Juli en de plaats Naarden. Even iets van tevoren, de BROWN GEOR GE is geen Midget, maar een Taling en heeft een masthoogte van 13,25 en kan daarmee niet onder de brug door, dus moeten we maar in Muiden gaan liggen en wel bij de K.N.R.&Z.V. We lagen vlak naast de Groe ne Draak. Om 4 uur gingen Herman en Gonda weg. Ze hadden mij natuurlijk wel eerst eten gege ven. Om 12 uur kwamen zij pas weer terug en hun kleren stonken naar de rook. En een lol dat ze gemaakt hebben. Er kwam ook een nieuwe opstapper mee. Leen Koppenol. Vanaf Middelhamis hadden we ook al een opstapper mee. Geen pro bleem voor mij, ze eten mijn eten niet op en slapen in hun eigen bed. Met die stank bedoel ik dat ze gebarbecued hebben, dat is vlees op een heet vuurtje gaar en zwart roosteren. Er waren 65 mensen om te eten. Wat zal dat een gekakel geweest zijn. Dinsdag 13 juli. De meute heeft lang uitge slapen en is na de koffie nog een rakje gaan zeilen, ongeveer 20 mijl, want binnen lig gen is niets voor drie van die fanatiekelin gen. Woensdag 14 juli op weg naar Monnicken- dam waar ze zich aansluiten bij de meute OostzeejoUen. Het weer is stevig te noemen: windkracht 5/6 uit noordwestelijke richting, maar het is droog en niet koud, dus ideaal zeilweer. Alle oostzeejoUen zijn weer heel huids aangekomen, zelfs de enige 15-voeter dit jaar. Oranjeboom geheten. De bemanning van de Brown George moest natuurlijk weer buiten de deur eten en ze lie ten me alleen. Dat vind ik niet zo erg, dan heb ik de ruimte om op de bank te Uggen en hoef ik deze niet met anderen te delen. Het was bar gezellig. In de avond veel men sen over de steiger die mij (meneer Vroegin dewei) wilden bekijken. Ik heb al een keer in de Waterkampioen gestaan, tenminste foto's van mij. Het aantal schepen is 30: 15 voet, 20 voet, 23 voet, 25 voet, 26 voet, 30 voet, 35 voet, heel wat voeten bij elkaar. Donderdagmorgen om 9 uur gezamenlijk ontbijt op het grasveld, vlak voor mijn neus. Dat zag er heel lekker uit: bruine bolletjes met kaas en ham, muesUboUen, franse broodjes, krentenbollen, witte kadetjes, gekookte eieren, koffie, thee, jus. Heerlijk voor de mensen, maar niet voor een kat of hond. Ja, er is ook een hond bij. De bemanning is weer even gewisseld: Leen eraf en Femmy en Henny aan boord, voor een lekker tochtje richting Hoorn en weer terug naar Monnickendam. Hebben ze toch nog 23 mijl gevaren. De bemoei me er niet mee, ik ben meestal in mijn plank te vinden. Die ik ingepikt heb, zij hebben toch ruimte genoeg! Bij het binnenvaren van de haven was het een drukte van belang: alle boten moesten naar een andere plaats toe, want er kwamen huurschepen terug. Jammer genoeg liggen we nu niet bij het grasveld, dus kan ik niet meer snuffelen. Thuis heb ik geen gras, ik woon op één hoog en kom nooit buiten. Ze gingen wederom buiten de deur eten, echt vakantie. Vlak voordat ze weggingen zwom er een eend met een hoge snelheid door de haven. Bleek dat een kunsteend te zijn, op afstand bestuurbaar. Alle andere eenden moesten er niets van hebben. Morgen gaan ze naar Volendam en is de laat ste dag van de reünie aangebroken. Aange komen in Volendam gingen ze weer aan de wal. Die avond hadden ze een giga diner met alles erop en eraan. Zaterdag 17 juli vertrokken ze al vroeg rich ting het zuiden, ze moesten Leen Koppenol afzetten in St. Annaland. Volendam-Dmui- den is ongeveer 7 uur varen, toen hadden ze het wel gezien en doken vroeg het bed in. O ja, in Volendam hebben we nog nachtelijk bezoek gehad van drie knapen die ons boot je wilden lenen, maar door een brul en een bonk gingen ze gelukkig weg. Maandag 19 juli. Nadat we inmiddels thuis waren gearriveerd, moest het schip zoutvrij worden gemaakt. Daar doe ik niet aan mee, dat is te nat voor mij. En doorgevaren naar de vaste ligplaats in Middelhamis, alle rom mel van boord gehaald en met de auto naar huis. Waar ik met troep en al achtergelaten werd, want Leen Koppenol moest teruggebracht worden naar St. Annaland, waar hij zijn eigen huis heeft staan. Het was bar gezellig met Leen aan boord, hij houdt veel van kat ten, dus een kroeltje zo af en toe zat er wel in. Ik heb het heel erg naar nüjn zin gehad tij dens de Reünie en Lk hoop dat alle mede- reünie-gangers dat met mij eens zijn. Ook ben ik blij dat het zulk lekker weer geweest is. Een kat is nu eenmaal dol op mooi weer. Vriendelijke groeten, Joost van Wijngaarden, geboren Vroegindewei m a k e l a a r s 1 a X a t e u r s Zaterdag 23 oktober j.l. is de laatste zoetwa terviswedstrijd van dit seizoen vervist in het havenkanaal te Middelhamis. Iedereen wist volop vis te vangen al ging het hoofdzakelijk om kleine vis. Dit maakt overigens zo'n wedstrijd wel extra spannend omdat het tot het laatste moment onduidelijk blijft wie er als winnaar uit de bus zal komen. Echter, met een flinke brasem of voren wordt er al gauw een voorsprong opgebouwd. Zelfs kunnen dergelijke vissen van doorslagge vend belang zijn. Dat bleek in elk geval ook deze wedstrijd weer. Uislag: 1. T. v/d Poel1680 Gr. 2. A. Bruinsma1380 Gr. 2. P. Looij1380 Gr. 4. P Belder1290 Gr. 5. J.T.A. Elschot1080 Gr. 6. P van Heest920 Gr. 7. J. Kieviet Jr.880 Gr. 8. C. v/d Welle760 Gr. 9. A. Kromdijk660 Gr. Deze wedstrijd was zoals gezegd de laatste zoetwaterviswedstrijd van dit seizoen. Dit betekend dat hiermee de einduitslag van dit klassement bekend gemaakt kan worden. Na in totaal acht wedstrijden blijkt dat Peter Looij, na een nek aan nek race met John ïüe- viet, als best geklasseerde eindigde. Beiden nog maar 15 jaar oud en tot zulke prestaties in staat, dat kan alleen maar worden bereikt met veel, ja héél veel oefening. Ze waren dan ook veelvuldig te vinden aan de waterkant. Weer en wind trotserend. Met recht een ver diende overwinning dus. Op een zeer ver dienstelijke derde plaats eindigde dhr. T. v/d Poel die zich reeds zes jaar op rij algemeen clubkampioen mag noemen. Voor dit jaar zullen we dat nog maar af moeten wachten want ondermeer genoemde jeugdigen doen een verwoede poging dit keer met die eer aan de haal te gaan. We zullen het afwachten want we hebben nog een aantal wedstrijden te gaan. Spannend is het in elk geval wel. De beste vijf in het zoetklasse- ment 1999: 1. R Looij370 Pnt. 2. J. Kieviet Jr.359 Pnt. 3. T. v/d Poel283 Pnt. 4. A. Bruinsma251 Pnt. 5. A. Kromdijk237 Pnt. De volgende wedstrijd is dus een zoutvis- wedstrijd. Deze zal worden vervist op zater dag 6 november a.s. op het strand 2e slag te Rockanje. We vissen daar van 09.00u tot 13.00u. Lijkt het u wat? Doe dan beslist een keer mee. Wilt u meer weten? Bel dan voor verdere inlichtingen na£ir dhr. J. Kieviet, 0187-485375 (secretaris) of dhr. S. W. Mol, 0187-486168 (voorzitter). Op vrijdag 19 november is het 5 jaar geleden dat Het Ambacht de deuren opende voor het winkelen de publiek in Middelhamis. Deze 5 jaar zijn omgevlogen. In 5 jaar tijd is de klantenkring uitgebreid van heel Nederland tot ver in Duitsland en België. Regelmatig staan er in Het Ambacht nieu we artikelen, waarvan zo'n 40% door mensen met een verstandelijke handicap vervaardigd wordt. Denk dan met name aan de kaarsen in ons eigen kaarsenatelier en schilderijen van de schildercursus. Maar ook bij collega's kopen wij mooie kado-artikelen zoals zeep, badzout en dou chegel, leuke beschilderde potten, kaarten, vogelhuizen, dakpannen met plantjes, thee in kadoverpakking en noem maar op. Ons streven is om voor iedereen een kadootje in elke prijs in huis te hebben. Dit is ons tot nu toe aardig gelukt.maar dat was ons niet gelukt als het winkelende publiek Het Ambacht voorbij Uep. Daarom willen wij nu juist de klant bedan ken! Dit gaat op vrijdag 19 november gebeuren. ledere betalende klant in Het Am-bacht ontvangt dan een kadootje... wat dat is verklappen we nog niet.maar het is wel het meeste verkochte artikel van de afgelopen 5 jaar. Nogmaals willen wij namens alle mede werkers van Het Ambacht iedereen bedan ken die de afgelopen 5 jaar een bezoek heeft ge-bracht in Het Ambacht. Graag tot 19 november. Op D.V. zaterdag 13 november hoopt de heer E. Boender te komen en zal ons dia's vertonen over Bijzondere Noden in Soe dan en Kosovo. We beginnen om half 8 en iedereen is har telijk welkom in het zaaltje van de Oer. Gem. te Nieuwe Tonge. Puzzelregkment l. Staur je oplossingen aan het eind vaa de mmné naar Ooia Kö, p/a Eilandea-NteBWSj Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, 2, Per nsaand zijn er i a 100 punten te ver dienen. Zelfgemaakte raad- voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4, Bij 400 punten ont vang je een boeken- bon van 15,-. Na een rondje fietsen over ons eiland, zijn we weer achter het toetsenbord gekropen. Beneden hoor ik de bakplaat van de oven piepen. Hm heerlijk, tante Nel gaat een amandeltaart maken. Dat wordt smullen uit de kerk bij het bakje koffie! Linda Koppenaal, trouw clubgenoot uit Dirksland, komt met een Bijbels raadsel. Hieronder zien jullie allemaal getallen. De eindoplossing is een psalm. Wat staat er en welke is het? Nu nog even over de getallen wat toelichting. Bij de eerste staat 18:5:5:2:1. Daarmee wordt bedoeld psalm 18 vers 5, de vijfde regel, het tweede woord, eerste letter. Daar staat de hoofdletter G. Voor de volgende letter ga je naar psalm 146 vers 6, de vierde regel, het tweede woord, de derde letter. Goed tellen is dus vereist! Na elk woord begint het weer bij 1. We danken Linda voor het ontwerp en schrijven 15 extra punten op de lijst erbij. 1.18:5:5:2:1. 2. 146:6:4:2:3. 3. 63:3:4:2:4. 1. 119:53:2:4:4. 2.2:5:7:7:1. 3. 150:2:5:5:1. 1.89:10:4:2:2. 2. 29:6:2:3:4. 1. 143:11:3:3:4. 2.51:7:6:5:2. 3. 35:9:6:4:8. 4.10:8:1:1:1. yitfVcm^CT 4 Ricardo Clement (Oude-Tonge) leverde deze balpuzzel voor de jeugdboek. Alle woor den eindigen op de letter N. De tweede letter is een duoletter. Veel plezier ermee. Dank je wel Ricardo. 't Zal wel lukken denk ik. 1 Kookgerei. 2. Geen vrouw maar 3. Bekeuring. 4. Hemellichaam. 5. Deel v.e. vis. 6. 7. 8. pas. Keukengerei. Niet uit maar 9. Drank. 10. Niet haar bezit, maarbezit 11. Iel. 12. 13. 14. 15. Dolle pret. Schrijfgerei. Meertje. Deel V. h. gezicht. 16. Niet plus maar Vandaag zien we Benno van Gils uit Achthuizen. Hij heeft heel wat op zijn menu staan! Toetje- ^^2^^^TMiTP^n Petra lansen (Middelharnis), omdat zij een bon verdiende. Veel geluk ermee. Ricardo Clement (Oude-Tonge) Wat een pech dat jullie computer 4 weken kapot was. Geen wonder dat de oplossingen even op zich lieten wachten. Maar nu zag het er weer des te leuker uit. Versierd met allerlei tekenin gen en zo. Asten is dus jullie lievelingsplek. Je bent er inmiddels al heel wat keren geweest. Niet te snel hoor in die glijbaan van het zwembad. Kan je zusje het weimen op de kleuterschool? j^edi Al vele, vele jaren heeft de heer Van Lenten, wonend aan de Stellendamse Langeweg, een volkstuintje en heel wat keertjes heeft ie daar z'n vruchten al vanaf gehaald. Maar nooit eerder is het hem overkomen dat hij een biet van 3,5 kilo uit de grond haalde, een reuzen- biet dus, mooi donkeixood van kleur en vol gens Van Lenten zou dat kunnen betekenen dat die kanjer nog gaar te krijgen is ook. Al zal 't. niet meevallen om voor het ding een geschikte pan te vinden. In elk geval zullen ze bij Van Lenten heel de volgende week kroten kunen eten. Het is overigens nog maar eenjaar dat Van Lenten 'boert' op het stukje hof waaruit ie z'n won- derkroot won. Voorheen had hij z'n hof op een andere plaats in Stellendam en kennelijk is het een vruchtbaar stukje grond, want behalve die ene biet van drie en een halve kilo haalde Van Lenten er ook een aantal van een kilo uit. Smakeüjk eten! ons. Tijdens de oogsttijd maken vele landbouw machines intensief gebruik van het wegen net op Goeree - Overflakkee. Deze landbouwvoertuigen kunnen levensge vaarlijke problemen op de openbare weg veroorzaken. Vooral als de weersomstandig heden ongunstig zijn (schemer, duisternis, mist en regen), zijn de risico's het grootst. De onveiligheid manifesteert zich vooral in de oogstperiode van oktober t/m december. Dan gebeuren ook de meeste verkeersonge vallen (ca. 65%) met landbouwverkeer. Oorzaken van ongevallen met landbouvi^verkeer. De meeste ongevallen in deze periode met betrekking tot het landbouwverkeer zijn botsingen met landbouwvoertuigen en slip- ongevallen. Als oorzaken kunnen in het eer ste geval genoemd worden het grote snel- heidsverschil tussen het snelverkeer en het landbouwverkeer en de soms slechte zicht baarheid van de landbouwvoertuigen. In het tweede geval zijn de vervuiling van de open bare weg met slik en de soms onverantwoor delijk hoge snelheden die automobilisten in landbouwgebieden hanteren de oorzaak. Het regionaal samenwerkingsverband voor de verkeersveiligheid (RPVGO) roept, in samenwerking met de landbouworganisaties op Goeree-Overflakkee, een ieder op om zich zoveel mogelijk aan de onderstaande adviezen te houden, om de oogstperiode zo veilig mogelijk door te komen. Adviezen voor landbouwers: 1. Zorg voor goede verlichting van uw land bouwvoertuig. Het is erg belangrijk om in het donker gezien te worden door andere weggebruikers. Zorg er voor dat de lampen goed zijn afgesteld (verblinden is net zo erg als niet gezien worden). Gebruik op de openbare weg altijd een zwaailicht. Controleer regelmatig of de richtingaan wijzers werken, ook die van de aanhang wagen! 2. Zorg er voor dat bij de oogstwerkzaamhe- den zo weinig mogelijk slik op de weg terecht komt. Wat dit betreft zou boven aan dit artikel eigenlijk "GEEN slik op de weg" moeten staan. Een eenvoudige methode om dit te vermijden is voor het verlaten van het land de ergste slik van de banden te krabben of te spuiten. Mocht er derhalve toch slik op de openbare weg terecht komen, ruim dit dan zo snel moge lijk op met behulp van b.v. een sleepbord. 3. Zet, als er toch slik op de weg komt, een waarschuwingsbord neer, zodat de overi ge weggebruikers gewaarschuwd wor den. Het plaatsen van een bord ontslaat de vervuiler echter niet van de plicht om de wielen van de voertuigen zoveel mogelijk van slik te ontdoen. Er zijn bij het water schap borden "slipgevaar" te koop tegen een gereduceerde prijs, af te halen bij het waterschapshuis aan de Dwarsweg te Middelhamis. Zodra de oogstwerkzaamheden zijn beëin digd en de weg weer schoon is behoren de borden weggehaald te worden. (Het onnodig laten staan van de borden vermindert de effectiviteit van de aktie) Adviezen voor de andere weggebruikers: 1. Let extra op in de oogstperiode. 2. Verminder uw snelheid als u een land bouwvoertuig van achteren nadert. Een landbouwvoertuig is te herkennen aan het oranje 3-hoekige-afgeknotte bord. 3. Vooral bij duisternis extra opmerkzaam zijn op verlichting, stophchten en rich tingaanwijzers, die bij landbouwvoertui gen vaak minder goed zichtbaar zijn. 4. Wees zeer voorzichtig op natte en gladde wegen. Verminder ook uw snelheid als u een bord slipgevaar ziet. Er ligt dan hoogstwaarschijnlijk sük op de weg! 5. Vermijd als het even kan de stille binnen wegen. De kans dat hier tijdens de oogst periode slik ligt is erg groot. Verminder de snelheid ook vlak voor een bocht in zo'n weg. 6. Houdt rekening met de lengte en breedte van landbouwvoertuigen (deze zijn groter dan u denkt). 7. Wees er op bedacht dat landbouwvoertui gen vrij onverwacht kunnen afslaan en houdt rekening met het. uitzwenken van deze voertuigen. Overige maatregelen. De RPVGO probeert ook zelf de aandacht van het overige verkeer op het landbouwver keer te vestigen. Zo wordt het verkeer, zod ra het de rijkswegen verlaat gewaarschuwd door borden met de opschriften: Let op, landbouwtrekkers! Oogsttijd, pas op slik. Ook langs sommige wegen wordt door bor den gewezen op de aanwezigheid van land bouwvoertuigen. Verder maakt de RPVGO bekend dat de politie, in samenwerking met de wegbeheer ders, zal toezien op het schoonmaken van vervuilde wegen. Tegen vervuilers die (ern stig) in gebreke blijven inzake het opruimen, zal zeker proces verbaal opgemaakt worden en zij lopen de kans een forse boete te krij gen, maar hopelijk is dat niet nodig. Al met al hoopt de RPVGO op de medewer king van alle weggebruikers tijdens de oogstperiode zodat we straks met z'n allen kunnen terugzien op een goed en veilig najaar. slaagt il beter met uw inkopen als il eerst de advertenties leest! J, »3 1^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 11