Begroting 2000 van Gemeente Middelharnis na uitputtende bespreking vas^esteld De Openhuis Koffieochtend Decemberactiviteiten te Oude Tonge EIIAtM3et.tflEUW5 EIIIVtlDEII-niEUWS Abonneert U op Eilanden-Nieuv\/s Het Klinisch-, Chemisch en Hematologisch Gemeentelijke belastingen met 2.5% omhoog lAPUT VINYL GOBDMNiH Lezing over Bijbelvertaalwerk Winterse maaltijd Oude Tonge Grote verkoping van de handwerkclub in Oude Tonge Laboratorium van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis; met glans de CCKL-test doorstaan! DINSDAG 2 NOVEMBER 1999 Toen Middelharnis' gemeenteraad woensdagmiddag bijeenkwam ter behande ling en vaststelling van de begroting 2000 werden de beschouwingen niet meer voorgelezen en qua tijd scheelde dat méér dan een slok op een borrel. Het Col lege had de beschouwingen ook schriftelijk beantwoord, maar er waren daar misschien nog reacties op uit de fracties? Ja, dat was zeker zo, al sprak de heer v. d. Ketterij, woordvoerder van de grootste frac tie, de SGP, gelijk al z'n erkentelijkheid uit voor de snelle beantwoording door het Col lege. Er hoefde derhalve niet meer zoveel over te worden gezegd maar dat was maar schijn. De fracties maakten gretig de hen ter beschikking staande 15 minuten vol. Enkele antwoorden van het College waren we u nog schuldig, o.a. over de parkeersi tuatie in het centrum van Middelharnis. Die zou zo precair niet zijn, vindt het College, wanneer parkeerders bereid zouden zijn enkele honderden meters verder te parkeren, zoals dat elders de gewoonste za^ van de wereld is, maar in Middelharnis kennehjk niet wordt geaccepteerd. Het College houdt het erbij dat er in principe voorlopig vol doende parkeergelegenheid aanwezig is. B&W voelen niet voor invoering van een parkeerreguleringssysteem zolang er geen alternatieven voorhanden zijn, eerst zal daarom parkeergelegenheid achter de win- keldijk gereed moeten zijn. Aan de gevraagde Haveimota wordt momen teel de laatste ambtehjke hand gelegd. Deze nota zal als doelstelling hebben het gebruik van de haven te optimaüseren. Dat zal de nodige financiële inspanningen vragen wat het duidelijk maakt dat niet alle knelpunten geüjktijdig zullen kunnen worden aange pakt. In de Havennota zal ook de noodzaak tot baggeren worden behandeld. Wanneer de Parkhaven wordt aangelegd wordt gedacht aan 40 a 50 nieuwe Ugplaatsen. Binnenkort zal de potentiële ontwikkelaar van de Park haven over zijn betrokkenheid uitsluitsel geven. Rotonde Nieuwe Tonge Zeker niet optimistisch is het College over een spoedige aanleg van een rotonde bij Nieuwe Tonge. "Nog steeds is niet duideüjk wat de Provincie nu eigenlijk wil", laat het College weten. Het College zou het üefst beide nu aanwezige kruisingen - zij het in gewijzigde vorm - handhaven. Een goede en correcte voorlichting richting gemeentenaren wordt ook door het College voorgestaan. De heer v. d. Kamp had laten weten dat van meer waarde te achten dan 'een gemeentedag met een tank voor de deur en een paar raadsleden die mooie praatjes hebben'. Openbaar toilet Hartelijk is er gelachen om het antwoord op de vraag naar het gebruik van het openbaar toilet in 'het Diekhuus' en een onvoldoende duidelijke verwijzing daarheen. ..."met betrekking tot de verwijsbordjes naar de openbare toiletvoorziening in 'het Diekhuus' kan worden meegedeeld dat plaatsing daarvan binnenkort kan plaatsvin den nu zeer onlangs binnen 'het Diekhuus' een dusdanige interne roulering is gereali seerd dat het toiletbezoek niet interfereert met de overige daar plaatsvindende activitei ten. Hiertoe was een aantal bouwkundige ingrepen noodzakehjk", zegt het College daarover en als gezegd, over dat antwoord is schamper gelachen. 'Gouden'PAD In de beantwoording door het College van vragen over 'De Staver' bevestigde het Col lege dat de bezuinigingsplannen a 1 miljoen niet ten volle zijn gehaald. Dat komt, zei het College, mede door de noodzakelijke ver legging van het pad naar 'De Staver'; dat zou ƒ210.000,- hebben gekost. Een 'gouden paadje' had de heer v. d. Kamp vastgesteld. Het gebruik van alcohol en drugs baart reeds enige jaren zorgen, bevestigt het College. Het percentage excessieve drinkers ligt in de gemeente Middelharnis op 10,1 terwijl dat op geheel Goeree-Overflakkee 7.8% bedraagt. De percentages hard- en softdrugsgebruikers be dragen resp. 0.38 en 0.91%, 8.9% van Middel harnis' bevolking gokt, op heel Goeree-Over flakkee bedraagt dat percentage 9.5%. Eindeloos zouden we aldus voort kunnen gaan, maar we gaan afronden met de besluit vorming zoals door de raad gepleegd. Daar toe behoorde het geven van een reactie op een flink aantal moties en voorstellen waar we alleen vermelden wat het haalde, c.q. wat voldoende instemming kreeg. Rotonde bij muziektent? Redelijk opzienbarend was het voorstel van de RPF fractie de busroute binnen de be bouwde kom te wijzigen. De bus zou in die optie niet langer door de Hobbemastraat en de Schoolstraat hoeven rijden, maar vanaf Langeweg en Beneden Zandpad keren via een bij de muziektent aan te leggen rotonde, met de muziektent in het midden, maar allengs zou blijken dat de RPF besloot het voorstel niet nu in bespreking te geven maar de gedachte nu toch te hebben wUlen lance ren om, die. Jater,nader-in raadsverband te bespreken, overigens zal binnenkort de snel- dienst niet meer over het Zandpad rijden maar via de Kon. Juhanaweg en de Doetin- chemsestraat. Met een opvallend goede moed heeft de raad 's avonds half 8 de vergadering voortgezet nadat die 's middags 6 uur was afgebroken. Opnieuw was er gelegenheid te reageren op de tweede beantwoording door het College en pas toen dat allemaal achter de rug was konden zij, die door de bomen het bos nog zagen, tot zaken komen. De goede moed was overigens niet verwonderlijk met een slui tende begroting en belastingvoorstellen die een trendmatige verhoging - behalve de marktgelden - van 2.5% niet te boven gin gen. Moties waren er te over, een reeks van 8 van de fractie Vooruitstrevend Dorpsbelang, voorts 2 moties van RPF, lijst Hoogzand en het CDA samen en een motie van de SGP, Door het College waren al overgenomen de suggesties van de heer v. d. Kamp (lijst Hoogzand) het Reglement van Orde zodanig aan te vullen dat burgers die inspreken voor de raads- en commissievergadering met naam, hoedanigheid en met het onderwerp zullen worden genotuleerd. De toeristenbelasting werd zoals door lijst Hoogzand voorgesteld van 0,30 naar OJO cent verhoogd. JAILHOUSE Het Jongerencentrum 'Jailhouse' kan niet blijven op de plaats waar het nu in Som- melsdijk gevestigd is; er dient een nieuwe plaats voor te worden gezocht. Er is o.a. de optie voor de Molenweg langs de Zuidelijke Randweg te Middelharnis en de heer Hameeteman suggereerde een plaats bij de hockeyvelden die overigens niet door het College wordt geambieerd omdat dat een eventuele uitbreiding van de sportvelden in de weg zou staan. Moties Klokslag 10 uur zette de raad zich aan de behandeling van de resterende moties, van de 8 had VDB er al een aantal teruggeno men. Door het College werden overigens vrijwel alle moties ontraden, zo ook door de raad, aUe inspanning van de VDB fractie ging daarmee teloor. Een motie van de SGP fractie behoefde niet meer te worden ingediend omdat die door het College werd overgenomen. De motie behelsde de suggestie de jeugd in de wijk in te zetten bij opruimacties om de wijk schoon te houden. Overgenomen werd ook de suggestie van de PvdA fractie de gemeentedag niet meer om de vier-, maar om de twee jaar te houden. En toen, eindelijk, tegen half elf had Mid delharnis' raad de zware kluif van de begro tingsbehandeling verorberd. "Daar mogen we elkaar mee feliciteren, we kurmen er vol gend jaar mee aan 't werk", aldus de voor zitter, burgemeester mevrouw De Vries- Hommes. TRAMWEG 33 OUDE TONGE chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)4857 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,42; contracttarieven op aanvraag sluitingstenntjn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermynfamiHeberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, privé (0187) 68 25 87; e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)4710 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 16,50. Per jaar 62,-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Op D.V. dinsdag 2 november hoopt ds. M.J. Paul een lezing te houden over bijbelvertaal werk. Het Nederlands Bijbelgenootschap wil rond 2004 een nieuwe vertaling op de markt brengen, de Nieuwe Bijbelvertaüng (NBV). De eerste Bijbelboeken, zijn ver schenen in 'Werk in uitvoering'. Vele gemeente gebruiken al eeuwen de Sta tenvertaling, maar het wordt steeds duidelij ker dat het taalgebruik hiervan verouderd raakt. Ook de Nieuwe Vertaling van 1951 is tamelijk ouderwets in het taalgebruik. Daar om gebruiken velen Het Boek, wat geen Bij belvertaling is in de eigenhjke zin van het woord, maar een parafrase (omschrijving). Daarom is die niet geschikt voor officieel kerkelijk gebruik. In deze lastige situatie wordt binnen de kring van de Gereformeer de Bond ook nagedacht over een Herziene Statenvertahng (HSV). Hieraan kleven ook weer voor- en nadelen. Op deze avond worden de verschillende vertalingen besproken aan de hand van voor beelden. Het zou fijn zijn, als er een gesprek ontstaat over het bijbelgebruik thuis en in de kerk. Het Ujkt er op dat velen thuis Het Boek of een kinderbijbel gebruiken en dat er steeds minder een officiële BijbelvertaUng gebruikt wordt. Hoe kuimen we het beste verder gaan in deze situatie? Uw suggesties zijn welkom. De avond wordt gehouden in 'Onder de wiek' aan de Ring te Dirksland en begint om 19.45 uur. De toegang is gratis en alle belangstellenden zijn van harte welkom. Dinsdag 9 november a.s. is er weer een winterse maaltijd in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude Tonge, georganiseerd door Stichting Wel zijnswerk Oostflakkee. Aanvang 12.00 uur, kosten 6,00. U kunt zich aan melden bij de SWO, tel. 641344. Deze verkoping wordt gehouden op 11 no vember a.s. in het Infocentrum, Bemhard straat 27 te Oude Tonge, aanvang 14.00 uur. De dames hebben een grote verscheidenheid aan artikelen gemaakt, zoals: dekservetten, hardangerkleedjes en kussens in verschillen de maten, kerst- en felicitatiekaarten (thee- zakjes-vouwwerk). Veel poppenkleding, ook voor 'Baby-Bom'. Ook hebben we weer een grote rommel markt; dus voor een ieder wat wils! Ook deze keer kunt u weer de prijs van een gevulde boodschappenmand raden en is er weer een heerlijk kopje koffie met cake te koop. Graag tot ziens op 11 november! Nieuwe activiteit in het Dienstencentrum De stichting Bejaardenwerk Middelharnis koesterde al jaren de wens om het Dien stencentrum ook als ontmoetingscentram te laten dienen. Er zijn ook mensen die geen behoefte hebben aan de vaste activi teiten die daar dagelijks plaatsvinden, maar die gewoon gezelligheid zoeken. Wij kurmen ons voorstellen dat er nog men sen zijn die anders de gehele dag alleen thuis zitten. Daar is op zich niets verkeerd mee, maar als u wilt kunt u vanaf nu elke dinsdag- en donderdagmorgen naar het Dienstencentrum. Met de aanvang van het winterseizoen kon de Openhuis activiteit in het programma van het Dienstencentrum worden opgeno men, omdat de dagopvang activiteiten wer den overgeplaatst naar 'De Catharinaburg' in verzorgingshuis 'De Goede Ree'. Openhuis koffieochtend is bedoeld voor maimen en vrouwen die er eens even uit willen breken, andere doips- en/of buurtge noten willen ontmoeten, gezelschap en gezelligheid zoeken zonder dat zij ver plicht zijn om aan dagactiviteiten mee te doen. Op deze ochtenden wordt meestal heel wat afgepraat en dat is nou eenmaal bij mensen zo: da's lekker. O, er zijn wel mogelijkheden voor een spel, maar 't hoeft niet persé. Bezoekers kunnen ook hun krantje meenemen of een hand werk. Alles mag en niets moet! Jaan Kieviet, de vaste vrijwilligster zorgt elke keer weer voor uitstekende verse kof fie en het hele gezelschap schuift aan tafel, ook het kantoorpersoneel drinkt een bakje mee. En zo rond elf uur verschijnt er een geurige kom soep en als u 't treft heeft één van de heren nog een stokbroodje meege bracht ook. Op de donderdagmorgen kunt u ook gebraik maken van de speciale boodschap- penochtend voor mindervalide mensen bij Gerard's Supermarkt. Of u eerst bood schappen gaat doen of eerst bij ons om de koffie komt is om 't even. Kunt u niet alleen boodschappen doen, dan gaat er even iemand met u mee. Uw boodschappen worden overigens na twaalven gratis thuis- gebracht. U merkt het al, op de Openhuis koffieoch tenden in het Dienstencentram bent u van harte welkom. De eerste keer gedaan? Dan komt u beslist terug, want dat is de ervaring die wij nu al hebben opgedaan. De deur staat open vanrf 9.00 uur tot 12.00 uur. Wilt u meer informatie? Bel ons maar, tel. 483366. Open huis is weer eens wat anders dan (alleen) thuis! Wederom organiseert de Ondernemers Vereniging een aantal activiteiten in de donkere Decembermaand. Zo is erop 13 november de jaarlijkse Sinterklaas intocht, die als het meezit, door nog meer kinderen als vorig jaar zal wor den bezocht. In 1998 waren er wel 700 kinderen aanwezig. Na de aankomst op de Kaai om ca. 14.00 uur, gaat de optocht door het dorp richting Grut terswei, alwaar een kinderprogramma zal worden gehouden. Natuurlijk vraagt de Sint alvast om geen auto's op de kade te zetten als hij aankomt, want anders moet hij mis schien wel uitwijken naar een andere plaats. Dus automeneren en mevrou wen zet alstublieft uw auto niet aan de kade op 13 november. Afz. Sint. Dan de december feestmaandactie, deze loopt van 13 november tot en met 24 december. Op 10 december van 16.00 tot 21.00 uur aan de Nieuwstraat bij de RK kerk is er de jaarlijks terugkerende kerst markt, met volop activiteiten. Hobbyi sten of mensen die een kraampje wil len voor deze markt, kunnen contact opnemen met Van der Linde Evene menten organisatie, tel. (0187) 642090, fax 643213. Er zullen alleen seizoensgebonden artikelen worden toegelaten en de standhouders moeten verplicht in kerst'stijl'. Dit is een oergezellige kerstmarkt, met sfeerverlichting; houtsnippers op de grond, gezellige hoekjes, zangkoren, gluhwhein, jagertee, warme chocomel, warme rookworsten, oliebollen en nog veel meer. Zeker een aanrader. De trekking van de decemberactie is op 24 december, waarvan de mensen telefonisch op de hoogte worden gesteld. De prijsuitreiking is dan op 28 december om 19.30 uur in de Grutters wei aan de Willemstraat te Oude Ton ge. Hier zullen ruim 50 grote levensmid delen pakketten en een reischeque wor den uitgereikt. De aangepaste en extra koopavon den voor Oude Tong^ zijn: Koopavonden Sint: "2 decörhber tot 20.00 uüi' én 3 decëïiibèf tot 20.00 uUr.' Koopavonden Kerst: 22 en 23 december tot 20.00 uur; 24 december gaan alle winkels om 16.00 uur dicht. Koopavonden Oudjaar: 30 decem ber tot 20.00 uur en 31 december gaan alle winkels om 16.00 uur dicht (met uitzondering van de Horeca: 19.00 uur). Met het ingaan van de Kwaliteitswet Zorginstellingen in april 1996, wordt er van de instellingen in de zorgsector verwacht goede en verantwoorde zorg aan patiënten/klanten te bieden, geba seerd op effectiviteit, efficiëntie en transparantie van zorgprocessen. Alle diensten binnen de instelling zijn dus zelf verantwoordelijk om op een gede gen wijze klantvriendelijk te werken. Geconstateerd kan worden dat er een groei ende belangstelling is ontstaan voor het toe passen van systematische kwaliteitsborging. Er wordt hierdoor op een gestractureerde manier aandacht besteed om klantvriende- üjkheid binnen de instelling te bevorderen. Na een periode van intensieve inspanning van alle medewerkers op het klinisch-che- misch en hematologisch laboratorium, werd op 1 juni jongstleden het KCHL van het Van Weel-Bethesda ziekenhuis, inclusief de huisartsenlaboratorium functie geaccredi teerd door CCKL-test. Dit betekent dat het laboratorium aan de cri teria zoals vastgelegd in de CCKL-praktijk- richtüjn heeft voldaan en in aanmerking gekomen is om te worden gecertificeerd. De erkenning berast op drie pijlers: 1. Het bedrijfsvoeringssysteem: de orga nisatie als functionerend geheel. Onder zocht wordt hoe aan de zorgprocessen vormgegeven is, zoals hoe is de bedrijfs voering in het Mboraïorium geregeld; wié •"tioet"wat wanneeri'ihoe en wie is de eind» verantwoordelijke, zowel organisatorisch maar vooral ook beroepsinhoudelijk, hoe is de bejegening van patiënten? 2. De laboratoriumverrichtingen: de tech- lüsche/analytische competentie. Hoe voe ren medewerkers het dagelijks werk uit, welke verrichtingen voert men uit op het laboratorium, is dit werk geprotocolleerd, zijn de methoden gevalideerd? 3. De beroepsinhoudelijke toetsing: de competentie van de beroepsbeoefenaar. Is de vereiste deskundigheid in huis om de analyse uit te voeren en invulling te geven aan de consultatieve aspecten van het werk en is er betrokkenheid bij de inter pretatieve aspecten van het werk? Door auditoren van CCïG^-test is door on derzoek ter plaatse vastgesteld dat in het laboratorium van het ziekenhuis en in de afname locatie van de polikliniek in Helle-; voetsluis een goed werkend kwaliteitssys teem functioneert, dat gebaseerd is op de! bovenstaande drie pijlers: professionaliteit,' middelen en voorzieningen en organisatie. Wat is de CCKL-test precies? CCKL staat voor Coördinatie Commissie ter bevordering van de Kwaliteitsbeheersing van het Laboratorium binnen de gezond heidszorg. De criteria waar laboratoria in de gezond heidszorg aan moeten voldoen om voor een erkenning door CCKL-test in aanmerking te komen zijn vastgelegd in de CCKL-praktijk- richtlijn. De CCKL-praktijkrichtlijn is ontwikkeld om een systeem van integrale kwaliteitszorg in een laboratorium in de gezondheidszorg te kunnen ondersteunen en om zo'n systeem op een toetsbare wijze vast te leggen. Het is opgericht teneinde een onafhankelijke externe toetsing binnen het veld te kunnen garanderen en verleent erkenningen speci fiek aan laboratoria in de gezondheidszorg. CCKL-test stelt nadrakkelijk dat het mei disch laboratorium een onlosmakelijk deel vormt van de zorgsector en dat processen in relatie tot de kliniek, arts-aanvragers en de patiënten minstens zo belangrijk zijn als de interne werkprocessen. De erkenning omvat dan ook de pré- en post analytische fase. Certificering en daarna? '- -'-•' Op''28 oktobwjt'is aan dr. P. J; Helmsih^, hoofd K.C.H.L. het kwaUteitscertificaat uit-- gereikt door de voorzitter van CCKL-test, ir.- N. C. den Boer. Vast staat dat met de certificering het kli-. nisch-medisch en hematologisch laboratori-, um van het Van Weel-Bethesda ziekenhbuis tot de kopgroep van gecertificeerde labora-" toria in de gezondheidszorg behoort. Dit laat zien dat een klein ziekenhuis als het Van Weel-Bethesda, ondanks de kleinscha-, ligheid, heel goed de vergelijking met ande-. re ziekenhuizen aankan en beslist niet achter, loopt. Het kwaliteitscertificaat is nog maar het be gin om te komen tot een klantvriendelijk ge heel van de totale organisatie. Sloopbedrijf Van Groningen uit Middelharnis legt de laatste hand aan oud-Van der Mast. Aan de Emmastraat in Den Bommel stond tot voor kort - en dat al jaren - het omvangrijke beeldbepalende bedrijfspand van aardap pelgroothandel Van der Mast. 'Stond' zeiden we, dus moet er aan die situatie een einde zijn gekomen. En inderdaad, het pand is niet meer.Een groot gat is nu ontstaan in het hart van Den Bommel. In de loop van al die vele jaren waar in dit gat nog Van der Mast was, hebben heel wat Bommelaren daar hun boterham verdiend. En ook nu zullen vast nog heel wat Bommelburgers bij dat bedrijf- een begrip in Den Bommel - hun dagelijks werk verrichten, alleen niet meer op die oude vertrouw de plek. De aardappelgroothandel is uit de bebouwing vertrokken naar het industrieterrein. Op de plaats van het oude Van der Mast zullen woningen worden gebouwd. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 Den Bommel heeft een gapend gat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 7