'Zalmboonsnip' maakte de zaak rond! Eilanden-Nieuws: Molenstenen voor 'Korenlust' EIIAItlOI-ltlEUWS een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Heren 1 Intermezzo wint met simpel spel Een dag volleyballen in 'De Gooye' Vaststelling begroting 2000 Dirksland: PAGMA 5 DINSDAG 2 NOVEMBER 1999 Natuurlijk waren er wel wat kleine 'scher mutselingen' en werden er wel wat 'draak jes gestoken', maar dat hoort er nu eenmaal bij. Zoals bijvoorbeeld de heer Van Prooij- en, die enkele malen uithaalde naar wet houder Koningswoud door te zeggen dat die heel goed is in het leggen van rookgor dijnen, daar waar hij helderheid zou moe ten verschaffen, of door te zeggen dat Koningswoud soms zo naïef is. Als hij din gen leest van Gemeentebelangen dan begrijpt hij bepaalde dingen niet terwijl z'n partijgenoot Kalle het wel begrijpt: 'maar dat is misschien wel afgesproken...' zo waagde Van Prooijen zelfs te opperen! Of de heer Robijn van de PvdA, die op z'n paasbest een bloemlezing gaf - of laten we het een nabeschouwing noemen, daar zitten we nu toch midden in - over de huis-aan- huis verspreide folder 'Alles draait om u' 'Een verkiezingspraatje, zou je haast zeg gen, maar die liggen nog zo ver weg dat dat niet kan', zo begon Robijn. 'Wat dan? Zelf verheerlijking? Dat zal toch niet!? Eigen lijk hadden we die folder liever al vóór de beschouwingen gehad. Als we de dingen die daar in staan toen al geweten hadden, dan hadden we daar niet zo op in hoeven te gaan bij de Algemene beschouwingen, dat had ons een berg werk gescheeld! En als je dan alles zo leest in die folder, dan blijft er gewoon niks meer te wensen over, alles is oké! En neem nou Koningswoud. Zou die nu wérkelijk openstelling van de haven willen voor recreatie? Of is het tóch een verkiezingspraatje...? Nee, dan Schouten nog eens! Die wil avontuurlijke speeltui nen! Dan krijgt ie de jeugd achter zich die zegt: 'Schouten, dat is nog es een vent!' Maar dan is daar Koningswoud en die zegt: 'Hoho, géén Eftelingtoestanden in Dirks land!', dus kunnen we met een gerust hart rekenen op een rem door de SGP. En zie dan eens naar die lachjes op de foto's in de folder! Bijvoorbeeld die magere glimlach van de burgemeester, die geeft nou niet zo veel blijk van 't leven te genieten, of zou dat komen omdat 't misschien toch niet zo goed gaat in Dirksland...' Overigens wer den zuUce vrolijke noten pas in het middag gedeelte van de vergadering gekraakt, 's Morgens ging de bespreking van de begro ting van start met de aftrap door het colle ge, die de fracties van repliek diende op hun Algemene Beschouwingen. Burgemeester Boonstra Als inleiding op de beantwoordingen gaf de raadsvoorzitter, burgemeester Boonstra, op zijn beurt een algemene beschouwing, toegespitst op het reilen en zeilen in de samenleving, en ging hij in op eeii aantal opmerkingpji in de Algemene Beschouwin gen van de fracties. Er is dringend behoefte aan krachtige regelgevende maatregelen, hetgeen in de Algemene Beschouwingen ook helder aan de orde wordt gesteld. Vanwege de sterk ontwikkelende technologische ontwikke lingen, ook op het gebied van telecommu nicatie zal ook de gemeente moeten inspe len op media als Internet en een Website. Een nieuwe systeembeheerder is daarbij onontbeerlijk. Wat betreft het beleid en de uitvoering, daarvan is er samenspraak met betrokke nen. De burgeravonden in de drie woonker nen moeten gehouden blijven geworden. Openstelling van klachtrecht speelt in op de toegenomen mondigheid en de individu alisering van de burgers. De entree van het gemeentehuis is, zoals de SGP ook memo reerde, bepaald niet klantvriendelijk. Het college bezint op een andere inrichting van de benedenverdieping van het gemeente huis, niet alleen uit oogpunt van klantvrien delijkheid maar ook vanwege beveiliging en de ontwikkehng van de 'één-loket- gedachte' Helaas moet een gebrek aan respect wor den geconstateerd voor in het verleden aan vaarde normen. Terecht signaleerde de PvdA een toenemend aantal inbraken. Over enkele maanden zal de raad dan ook een notitie worden aangeboden inzake lokaal integraal veiligheidsbeleid. De gemeente zal zich in blijven zetten voor versterking van de eilandelijke politieformatie. Het college is het van harte met de raad eens dat Dirksland prima in staat is de gemeenteüjke belangen zorgvuldig te behartigen. Gemeentelijke herindeling is wat het college betreft niet aan de orde. Dat is een Haagse discussie, die geen recht doet aan de bestuurlijke kwaliteit van kleinere landelijke gemeenten. Weliswaar is er spra ke v^ een kwetsbaarheid voor wat betreft de personele formatie, als er een vacature ontstaat is die moeilijk te vervullen, maar dat is onvoldoende grond voor een herinde ling. Overigens is de stimulering van toerisme en recreatie in de gemeente Dirksland niet overgedragen aan het ISGO, zoals door sommigen veronderstellen, en het stopzet ten van subsidie aan de VVV acht het col lege niet echt onderbouwd. Van het gemeentebestuur mag worden ver wacht dat zij goed is voorbereid op eventu ele grote(re) incidenten en rampen. Daartoe zijn rampenplannen en rampenoefeningen belangrijke instrumenten. Uit evaluaties van de oefeningen blijkt dat Dh-ksland hier in naar behoren functioneert. Een kwets baar punt is de voorlichting naar de burgers toe. Bij een ramp ontstaat een geweldige druk en drukte van de media en om dat in goede banen te leiden is deskundigheid vereist. Er wordt onderzocht op welke wij ze daarin kan worden voorzien. Naast een Gemeentelijk Rampenplan - dat al enkele jaren operationeel is - wordt ook gewerkt aan zogenaamde deelplannen. Daarvan zijn Zonder al teveel strubbelingen kon Dirksland haar begroting voor het eerste jaar van de volgende eeuw vaststellen. Na de algemene beschou wingen beantwoordde het college de begrotingsoverdenkingen van de fracties, zoals ze die in hun beschouwingen hadden neergeschreven. Na één ronde om te reageren werd de raad geacht het 'ja' of 'nee' uit te spre ken over het stuk waarmee het volgende dienstjaar financieel moet wor den rondgekomen. Over het collegevoorstel voor belastingverhogingen werd door de diverse raadsfracties verschillend gedacht. Reden voor het college om hierover een compromisvoorstel te doen, waarmee de raad aan 't eind van de vergadering, met uitzondering van één raadslid, akkoord kon gaan. In dat compromis stelde burgemeester Boonstra een verhoging van de Zalmsnip voor, ter compensatie van één van de lasten verhogingen, en verrast riep raadslid Kalle uit: 'een Zalmboonsnip!' er enkele nog niet klaar. Deelplannen in de regio moeten op elkaar zijn afgestemd, maar samenwerking hierin komt onvol doende tot stand. Daarom besloot het colle ge om deze plannen in eigen huis nader uit te werken. Op de opmerkingen uit de diverse fracties over de kostentoedeling antwoordde de burgemeester dat de gemeenteraad zich niet met de interne beheersbegroting bezig houdt maar met de beleidsbegroting en met besturing van de hoofdlijnen. Tenslotte de overgang naar het jaar 2000, ofwel de volgende eeuw. Daarover zijn ook diverse vragen gesteld. Met name over het tegengaan van vandaUsme en irritant gedrag. Liggen de scenario's al klaar? Op dit moment wordt daar, in samenwerking met de politie, nog aan gewerkt. In ieder geval zal er geen ruimte worden gelaten voor grootschalige evenementen. Wethouder Koningswoud Verkeer, Vervoer en Waterstaat In antwoord op de vraag van de PvdA waarom het geraamde bedrag voor uitvoe ring van werken in eigen beheer jaarlijks wordt overschreden deelde wethouder Koningswoud mee dat dit niet moet wor den gelezen als zou de begrotingspost 'Wegen binnen de bebouwde kom' worden overschreden, maar het ziet op de toereke ning daarbinnen, aan het wegenonderhoud in het algemeen, waardoor specifieke pro jecten niet voldoende werden belast. Door vanaf 1999 een specificatie van de uit te voeren werken in de begroting op te nemen vindt een betere toerekening plaats en kon het 'algemene wegenonderhoud' met 30.000 worden verlaagd. In z'n totaliteit dus geen overschrijding van het budget voor wegenonderhoud. En als bij de inrich ting vanxje \Yeg.en ten ljeho,e,ye vande cafe- gorisering gezocht wordt ,g^ar aanpassing van uitgaven en - waar mogelijk - naar uit voering in eigen beheer, wordt daarmee niet bedoeld dat eigen straatmakers voor deliger zouden zijn dan uitbesteden. Wel wordt erop gedoeld dat getracht wordt voorzieningen aan te brengen in combina tie met toch al gepland wegenonderhoud. Financiële meevallers, waar de VVD op zinspeelde dat daarmee mogelijk de inrich ting van de wegen zouden kunnen worden betaald, zitten er niet in. De uitkering van de Provincie - slechts een aangepaste sub sidie, toegezegd voor de wegencategorise- ring in 2000 - is reeds in de berekeningen meegenomen, terwijl de door de VVD gevonden reservering van f 115.000 is bestemd voor de afrekening van het fiets pad van Dirksland naar Herkingen. Het college zal niet accepteren dat met betrek king tot de openbare verUchting, waarvan ENECO zijn diensten overdraagt aan City- tec, dat de kosten wel 50% zullen toene men. Het college spreekt hierover met Citytec en ook bij concurrerende bedrijven worden offertes aangevraagd. Economische Zaken Over de inzetbaarheid van de watertoren kan nog steeds niet veel worden gezegd. Die is overigens als Rijksmonument aange meld, hetgeen dus een beschermde status betekent en dat je er niet alles meer mee mag. Vooral niet wat de buitenkant betreft. Plannen voor een restaurant in de waterto ren kunnen niet concreet worden behan deld omdat het gebruik van de toren mede afhankeüjk is van de inrichting van het ter rein ernaast. Al wordt zeker gewerkt aan de invulling van bedrijventerrein 'Ruijgenhü' kan daarover nog geen concrete informatie worden gegeven. Desgevraagd door het CDA deelde de wethouder mee dat bij de realisering van 'Ruijgenhil' ook meegeno men wordt a) het verplaatsen van (milieu)hinderlijke bedrijven uit de woon kern, b) het realiseren van een gemeentelij ke vrachtautoparkeerplaats, waardoor in MeUssant wonende chauffeurs naar buiten de bebouwde kom kunnen worden verwe zen en c) een uitbreidingsmogelijkheid van bestaande bedrijven. Cultuur en Recreatie Het college heeft begrip voor het ongenoe gen van enkele fracties over het feit dat gemeentegeld via het TRAPGO voor een groot deel terecht komt bij buurgemeenten. Maar om daarom de bijdragen aan het TRAPGO te bevriezen lijkt het college onverstandig. Er is immers al veel gereali seerd en er staat nog veel meer op stapel, dingen die de gemeente niet individueel kan en waarvoor het TRAPGO een goede, maar bescheiden werk- en stuurgroep is. Los van het TRAPGO zijn er positieve ont wikkelingen in de aanleg - het verlengen eigenlijk - van het fietspad over de slikken tot aan het water, welke afgescheiden zal komen te liggen van de 'autobaan' die er al ligt. Dit plan werd door het dagelijks bestuur van het Grevelingenschap uitgere kend op dezelfde dag besproken als waarop deze begrotingsvergadering werd gehou den en bij een positieve beoordeling kan het plan voor een deel nog deze winter wor den uitgevoerd. Getracht zal worden dit zoveel mogelijk met gesloten beurs te laten realiseren. Verwarring over de begrippen Groenstructuurplan en Groenbeheerplan. Al zo'n jaar of tien geleden is een Groen- structuurplan ontstaan, zijnde een inventa risatie van al het aanwezige groen in de gemeente. Thans wordt gewerkt aan e^n Groenbeheerplan. Daarin wordt geplapd, wanneer het groen welke verzorging nodig heeft. Ook staan daarin de landelijke nor men waarmee de gemeente kan aangeven wat ze nodig heeft voor het onderhoud van een bepaalde hoeveelheid groen. Zolang de gemeente wat dit betreft én binnen die lan delijke norm én binnen de gemeentebegro ting blijft is er dus niets aan de hand. Volksgezondheid Tot volksgezondheid hoort ook de gemeen tereiniging. De SGP vroeg het college eens aan te tonen dat de AVR inderdaad tot de goedkoopste afvalverwerkers in Nederland behoort. Een vergelijkend kostenover- zichtsplaatje (1996) gaf het antwoord: AVR was zelfs de goedkoopste. Wat betreft de maatregelen van de gemeente in verband met een toenemende hoeveelheid afval is het niet zo dat de gemeente lijdzaam afwacht. Wel is het zo dat de mogelijkhe den te beperkt zijn. Realisatie van een retourette kon bijvoorbeeld 'slechts' wegens ruimtegebrek geen doorgang vin den. Inmiddels wordt gezocht naar de mogelijkheid van kringloopwinkels. Het verder verfijnen van de aangeboden hoe veelheid afval vindt het college wat te ver gaan zolang de kosten van die registratie in z'n totaUteit alleen maar leidt tot kosten verhogingvan de burger. Ondergrondse huisvuilcontainers bij bejaardenflats en bij toekomstige nieuwbouwwijken zullen in gedachten worden gehouden. Ruimtelijke Ordening Uit de algemene beschouwen blijkt het begrip 'kwaliteitscontingent' nog enige uit leg te behoeven. Daarmee wordt bedoeld dat op een bepaalde locatie alleen wonin gen mogen worden gebouwd als daardoor de kwaliteit van de omgeving er wordt ver beterd. Wellicht levert de realisatie van bedrijventerrein 'Ruijgenhil' te MeUssant zo'n situatie op. De RPF vindt dat alle bouwmogelijkheden moeten worden benut, maar het college is daar wat voorzichtiger in. Er kunnen namelijk plaatsen zijn waar het bestemmingsplanmatig is toegestaan om te bouwen, maar dat zo'n particulier initiatief tot gevolg heeft dat reaUsering van een nieuw plan door de gemeente daar door moet worden uitgesteld. En dat acht het college niet wenselijk. De PvdA sprak in haar beschouwingen over de 'verkoop woede' van de Woningbouwvereniging: wellicht kan het college invloed uitoefenen om die woede in te dammen? Dat is echter een zaak van de ledenvergadering van de bouwvereniging, aldus het college. Het idee van de VVD om een subsidie in het leven te roepen voor lagere inkomensgroe pen, zodat zij gemakkelijker in staat zou den worden gesteld om een woning te kopen, vond wethouder Koningswoud toch wel gedurfd van die fractie: het landelijke idee van PvdA-er Duivestein! En dan de vrees van Gemeentebelangen dat Dirksland de landelijke pers zal halen of kamervragen over zich heen zal krijgen wegens voor keursbehandeling van 'onze eigen inwo ners'! Dat zal er volgens Koningswoud écht niet inzitten, want dan is daar altijd nog artikel 13b van de Huisvestingswet. En daarin hggen voldoende argumenten om de regionale woningvoorraad - op Goeree- Overflakkee dus - beschikbaar te houden voor de inwoners van diezelfde regio. Jon ge woningzoekenden - en misschien ook ouderen die ooit hier hebben gewoond - kunnen bij een krappe woningmarkt in elk geval steun van het college verwachten. 'Dat Gemeentebelangen daar niets voor voelt is verbazingwekkend: alleen al als je de naam van die partij in aanmerking neemt...!' Wethouder Schouten Onderwijs Iedere fractie besteedde in haar beschou wingen aandacht aan uitbreiding dan wel nieuwbouw van de scholen in de kern Dirksland. In dit verband is de raad geïn formeerd over de uitkomsten van het rap port ICS, waarin ook de scholen hun inbreng hebben gehad, en vragen van de raad werden voor zover mogelijk beant woord. Voor zover mogelijk, want over wat nog niet duidelijk (genoeg) voor ogen stond kon ook nog niets concreets worden gezegd. Daarop is van PvdA-zijde zelfs een betichting van geheimzinnigheid gevolgd! Als toen echter toch mededelingen gedaan zouden zijn had dat aanleiding kunnen geven tot speculaties, dus vandaar. Thans wordt de laatste hand gelegd aan een amb telijke rapportage, die binnenkort nader aan de orde zullen worden gesteld. Het college streeft naar volledige openheid en niet naar geheimzinnigheid, geen discussie op basis van gevoelens maar op zakelijke gronden. Op de vraag van Gemeentebelangen hoe de Dirkslandse scholen presteren in vergelij king met het landelijke gemiddelde kon Schouten op dit moment geen antwoord geven. Een en ander zou te lezen zijn op Internet. Cultuur en Recreatie Alle fracties maakten ook opmerkingen over het jeugdbeleid. Het college respec teert het standpunt van de SGP en de RPF inzake zondagsport. Het ligt in het voorne men om de nota Lokaal Jeugdbeleid in het voorjaar aan te kunnen bieden. Het moet echter niet alleen bij nota's en rapporten büjven, er moet ook wat worden uitge voerd. Welnu, de eerste offertes voor het aanleggen van skatebanen zijn net binnen en binnenkort wordt de tweede verwacht! Er is zelfs al gekeken naar geschikte loka- ties in de drie woonkernen, waarbij het op twee lokaties lijkt te gaan lukken. De jeugd is ook al betrokken geweest bij dit project. Ook worden bij het jeugdbeleid gesprek ken gevoerd met vertegenwoordigers van kerkelijk jeugdwerk. Sociale Voorzieningen en Maatschappelijke Dienstverlening Wat betreft het uitgeven van een folder of iets dergelijks voor informatieverstrekking over het minimabeleid kon worden meege deeld dat er een informatieboekje in voor bereiding is, waarvan inmiddels besloten is dat het gedrukt kan worden. Het boekje zal onder de betreffende doelgroep worden verspreid, terwijl de andere huishoudens via een brief geïnformeerd zullen worden over de bestaande regelingen. Ook sport verenigingen zullen worden ingelicht over het bestaan van het Sport- en Cultuurfonds, zodat zij hun leden kunnen informeren. Verder zullen informatiemapjes worden verspreid via instanties of openbare gebou wen, waarmee het college hoopt te berei ken dat veel mensen ervan kennis zullen nemen en zich met vragen naar het gemeentehuis zullen wenden. Het is plezie rig dat de fracties de renovatieplannen van verenigingsgebouw 'De Schakel' in Dirks land met instemming begroeten. Ook het college wacht met spanning de kostenbere kening af. Volksgezondheid Zowel op regionaal als op ambtelijk niveau wordt hard gewerkt aan de nota Lokaal Volksgezondheidsbeleid. Dit project loopt via de GGD en tot op heden speelt een en ander zich af buiten het gezichtsveld van het college. Naar verwachting zal de nota verschijnen in het eerste kwartaal van het volgende jaar. Financiering en Algemene Dekkingsmiddelen Paardenbelasting! Het college zou dit ook wel aanspreken, maar de wet verbiedt het eenvoudig. Het tegengaan van flinke belas tingverhogingen door aanwending van bedragen uit het belasting-egalisatiefonds vindt grote steun in de raad. Aanvankelijk zou dit fonds ook moeten worden aange sproken om een gat van 350.000 door de invoering van de Zalmsnip. Dat gat kon inmiddels worden gedicht zonder gebruik making van het egalisatiefonds zodat het fonds geheel gebruikt kan worden voor verlichting van belastingmaatregelen, vol gens comptabiliteitsvoorschriften geheel en wel geoorloofd. Terecht wordt opge merkt dat het niet trendmatig verhogen van de OZB in de eerste twee jaren van de vol gende eeuw wel tot een forse verhoging in 2002 moet leiden; hoe leg je dat de burgers uit en willen wij dat ook? Lastenverhoging voor de burger Het college brengt nu twee alternatieven naar voren: a) een frendmatige OZB-verho- ging van 3% in plaats van 7,2%, het gat opvullen met het egalisatiefonds en de rest bewaren voor moeilijke jaren die nog vol gen; b) een trendmatige OZB-verhoging met gebruikmaking van het egalisatie fonds, vooral om de verhoging van het per centage afvalstoffenheffing te verlichten. Van een verlaging van de afvalstoffen heffing zou ieder in gelijke mate profiteren. Van een verlaging van de OZB hebben mensen die meer OZB betalen meer profijt. Die hebben in absolute bedragen ook meer bijgedragen aan het overschot van vorig jaar. Gelet op de diverse voorstellen die de fracties in hun Algemene Beschouwingen naar voren brachten legde het college de raad tenslotte een compromis voor, om tot goedkeuring van de begroting 2000 te komen. Het compromis luidde: 3% trendmatige OZB-verhoging door voeren; 90% dekking van de gemeentereini- gingskosten realiseren; het percentage afvalstoffen verhogen met 15,7% (nodig om de 90%-dekking te kunnen realiseren) en tegenover laatstgenoemde verhoging geen 'Zalmsnip' van 100 maar van 150 uitkeren. Met uitzondering van de heer Van Prooij en van Gemeentelangen ging de raad hier mee akkoord en werd de begroting 2000 vastgesteld. i';r'; Meisjes B verslaat brede selectie HEENVLIET - Met een smalle selectie van het minimaal aantal spelers (zes) heet het Heren 1-team van volleybalvereniging Intermezzo geen moment in de problemen gezeten tegen Bemisse 2. In deze uitwed strijd werd in de eerste set nog een voor sprong van 3-13 bijna weggegeven. Het blok liet wat steekjes vallen en bracht de thuisploeg tot 8-13. Intermezzo maakte het weer goed door met 8-15 te winnen. In de tweede set was vooral de opslag een sterk wapen van het team van trainer Rob bert Janssen. Intermezzo won met 5-15. Dit was ook de uitslag in de derde set. Na een uur spelen kon Intermezzo weer terug naar Flakkee. Meisjes B speelde in Barendrecht tegen Spirit een wedstrijd die, op één setverlies na, haast niet te verliezen was. De thuis ploeg had veertien meisjes op de bank zitten, zodat er elke set weer een compleet ander team in het veld stond. Spirit kon niets opbouwen en Intermezzo profiteerde hier dankbaar van. Er werd met 1-3 gewonnen. Het eerste Heren recreantenteam heeft zijn eerste wedstrijd zonder al te veel moeite gewonnen in Lepelstraat tegen het plaatse lijke KAF. Vooral Mare Dingemanse en Jaap Zijlmans wisten regelmatig de grond bij de tegenstander te raken. De 1-4 winst partij had nog wel een schaduwzijde; rou tinier Eddy 't Jong werd geveld door een zweepslag en zal minimaal een maand uit geschakeld zijn. Een mengeling van Heren Recrea 1 en 2 wist in Ridderkerk beslag te leggen op de derde plaats op het toumooi van organisator Voio'72. Meer zat er niet in, maar Intermezzo was wel de enigste ploeg die in een spannende wedstrijd wist te winnen van winnaar Voio'72 1. Overige uitslagen: VCO/Ervea 8 - Dames 23-1 Rivo 1 -Meisjes Cl0-3 Volley Zuid 1 -Meisjes A3-0 YUM 2 - Heren 21-3 YUM 1 - Meisjes C20-3 DIRKSLAND - Zaterdag 6 november aan staande speelt volleybalvereniging Inter mezzo haar thuiswedstrijden in sportcom plex 'De Gooye' te Dirksland. De toegang is gratis. Programma-overzicht 9.00 uur: Tot 11.45 uur: mini-toumooi 12.00 uur: Dames 3 - Volley Voome 6 Meisjes A - Spivo 2 Meisjes C2 - Rivol 13.15 uur: Meisjes Cl - Volley Voome 1 13.45 uur: Heren 1 - DVO 3 Dames 2 - Volley Voome 5 14.30 uur: Meisjes B - Volley Voome 1 15.30 uur: Heren 2 - Volley Voome 3 Dames 1 - Spivo 2 16.00 uur: Jongens A - Spivo 1 9 november 19.30 uur: Philip Morris 1 - Heren Recrea 1 Sinds afgelopen vrijdag heeft de stellingmolen in Stel- lendam, 'Korenlust', weer echte molenstenen. De twee molenstenen heeft de Rabobank West-Flakkee be schikbaar gesteld. De molen is al mooi op zich, zeker als hij draait. Zo was het ook afge lopen vrijdagmiddag. Het was prachtig weer en dan komt zo'n draai ende molen, versierd met vlaggetjes, helemaal mooi uit. Maar toch ontbreekt er nog iets. De molen draait wel, maar er wordt niets gema len. Want daarvoor zijn molenstenen nodig. Nu waren er wel molen stenen, maar die waren niet meer geschikt voor gebmik en zijn in de vloer verwerkt. De Molenstichting Goeree-Overflakkee wilde daar best iets aan, doen, zo vertelde de heer Boonstra namens de stichting, maar het ont brak aan het geld. De Molenstichting heeft namelijk elf molens om te onderhouden en dat kost aardig wat geld. De molenaar van Korenlust, de heer Ziekman is toen naar de heer Louwerse, directeur van Rabobank West-Flakkee gegaan. De Rabo bank zet zich meer in voor cultuur, vandaar dat de Rabobank besloot twee molenstenen te schenken aan de Molenstichting. Voordat de officiële overdracht plaatsvond, was het woord aan de heer van Putten, van het Rabobankbestuur. Hij vertelde dat Flakkee wel een heel mooi eiland is en bij het landschap horen ook de molens. Dat beeld moet in stand worden gehouden. Rabobank West-Flakkee zet zich in voor de samenleving, waar ook cultuurbehoud bij hoort. Om ook wat terug te doen voor de samenleving, schonk de Rabobank de molenstenen aan de Molenstichting. Uiteindelijk heeft iedereen daar wat aan, want de molen is door iedereen te bezichtigen. De officiële overdracht van de molenstenen kon alleen bevestigd worden door een handdmk, want om die stenen écht te overhandigen, dat zou wel erg zwaar worden! Na de overdracht was er de gelegenheid om de molen te bezichtigen en vragen te stellen. Zo kon ook de plaats bekeken worden waar de stenen in de toekomst zullen komen. Dit is dezelfde plaats waar ook de oude stenen gelegen hebben. Het is de bedoeling dat dit werk voornamelijk door vrijwilligers wordt gedaan en waai" nodig zal een bedrijf er bij helpen. Als dit eenmaal voor elkaar is, kan in de molen ook echt gemalen worden, waardoor het nog interessanter wordt om er eens een kijkje te nemen. Dat kan 's zaterdags, dan is de molenaar aanwezig en kan de molen bezichtigd worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5