De Waal Hoveniers krijgt erkenning als Erkend Hovenier Natuurvoorlichtingsavond in Sommelsdijk Nationale Opel Testdag bij uw Opel dealer Contactmiddag VOMI Winterse maaltijd s EIIAItE»f41IEUW5 'Goeree-Overflakkee in oude ansichten' opnieuw versclienen in Achthuizen Haags vrouwenensemble in Witte Kerkje Vierpolders Winnaars herfstvakantie- puzzeltocht VW AN\ Verkoping vrouwenver. 'Ora et Labora' 3 VERVOLGVERHAAL Jochem de schoorsteenveger PAGINA 7 >INSDAG 2 NOVEMBER 1999 Sinds kort mag De Waal Hoveniers uit Dirksland zich ofBcieel Erkend Hovenier noemen. Dit beschermde kwaliteitsvignet is geïntroduceerd door de Stichting Er kenningen Hoveniers. Hiermee voldoet De Waal Hoveniers aan de strenge, objec tief toetsbare eisen die door de stichting zijn opgesteld. Dit zijn eisen op het gebied van betrouwbaarheid, kwaliteit, service en garantie. In de brochure Een Erkend Hovenier staat voor gegarandeerd tuinvakwerk staat over zichtelijk beschreven wat de consument van een Erkend Hovenier kan verwachten. De pubhcatie gaat uitgebreid in op de voordelen van het inschakelen van een Erkend Hove nier. Daarnaast bevat de brochure informatie over een garantie- en geschillenregeling. De brochure is verkrijgbaar bij: De Waal Hoveniers Boezemweg 20 3247 BB Dirksland Tel./fax (0187) 601734 (06) 53 99 85 83 De Erkend Hovenier is officieel erkend door de Stichting Erkenningen Hoveniers te Bun- nik. Deze stichting is in het leven geroepen om het vak van hovenier op een hoger plan te brengen en de consument waarborgen te kunnen bieden op het gebied van vakbe kwaamheid, betrouwbaarheid en kwaliteit. Kwaliteit wordt op het werk beoordeeld door controleurs van de stichting. Alleen hoveniers die blijvend voldoen aan de stren ge eisen mogen het beeldmerk 'Erkend Hovenier' voeren. Op zaterdag 6 november a.s. organiseren Opel regio-dealer Garage Knöps B.V. uit Middelhamis en Autobedrijf Akkerdaas B.V. uit Noordgouwe voor de zesde ach tereenvolgende keer de Nationale Opel Testdag. Een dag waarbij verkeersvei ligheid, voor zowel auto als bestuurder, het centrale thema vormt. Gratis '18-punten-Check' Tijdens de Nationale Opel Testdag is iedere Opel-rijder van harte welkom voor een gra tis 18-punten-Check' van hun voertuig. De eerste 11 punten van deze controle bepalen hoe 'wintervast' uw Opel is; waarbij onder andere de accu, radiateur, thermostaat en de waterslangen worden gecontroleerd. Als uw auto op de eerste 11 punten van de conditie- check wordt goedgekeurd, kunt u voor slechts 34,50 het Opel Winterplan certifi caat aanschaffen. Met dit certificaat bent u tot 1 april 2000 gedekt tegen defecten aan alle 11 gecontroleerde onderdelen. De reste rende 7 punten zijn belangrijk voor het goed functioneren van uw Opel. Hierbij worden onder andere banden, schokdempers en rem men gecontroleerd. Na deze '18-punten- Check' kunt u onbezorgd de winter door. Activiteiten en aanbiedingen Tijdens de Nationale Opel Testdag zult u zich bij Knöps en Akkerdaas zeker niet ver velen. Terwijl onze werkplaatstechnici uw auto controleren, nodigen wij u graag uit voor een toer door onze bedrijven. In de showrooms staat vanzelfsprekend het gehele modellenprogramma van Opel tentoonge steld. Daarnaast introduceren wij deze dag de nieuwe Opel Omega 2000; en vergeet ons aanbod in gebruikte wagens niet. In de moderne showrooms aan de Langeweg (Middelhamis) en Kloosterweg (Noordgou we) staan meer dan 150 gebruikte auto's tegen aantrekkelijke prijzen. Vanzelfspre kend worden deze auto's geleverd met de bekende service en garantie. Het boekje 'Goeree-Overflakkee in oude ansichten' van de hand van wijlen T. de Waal, dat in 1971 voor het eerst verscheen en daarna vier herdrukken beleefde, is opnieuw uitgegeven. Daarmee beleeft het boekje thans haar zesde druk. Al lange tijd is het uitverkocht geweest, maar gezien de nog steeds voordurende vraag heeft de uit gever. Uitgeverij Europese Bibliotheek te Zaltbonmiel, besloten een herdruk in beperkte oplage op de markt te brengen. Het betreft een herdruk van de oorspronke lijke uitgave in 1971. Honderd een en zestig ansichtkaarten van het Goeree-Overflakkee van vroeger staan in het boekje afgebeeld, met omschrijving en een inleidend woord van de schrijver, Teun de Waal. Daarin omschrijft hij in 't kort de historie van Goe ree-Overflakkee. Deze zesde druk van 'Goeree-Overflakkee in oude ansichten' is verkrijgbaar bij iedere erkende boekhandel, de verkoopprijs bedraagt 34,90 Een bezoekje waard Natuurlijk kunt u ook een proefrit maken in de Opel van uw keuze. Tevens kunt u zich onderwerpen aan een gratis oogmeting door een erkende opticien. Daarnaast is uiteraard ook aan de kinderen gedacht en wordt ook de inwendige mens niet vergeten. Voor iedere bezoeker staat er namelijk een vers portie gekookte mosselen klaar. Ook BP-tankstation 'De Ronde Boom' laat zich deze dag niet onbetuigd. Voor iedere 'tankende' bezoeker hgt er een weekend editie van 'De Telegraaf klaar. Kortom: zorg dat u erbij bent op 6 november 1999: Nationale Opel Testdag bij Knöps en Akkerdaas. Testdag-tijden: 08.00 tot 17.00 uur (Lan geweg 113, Middelhamis Kloosterweg 2, Noordgouwe). Op dinsdag 16 november zal een con- tactmiddag van de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI) wor den gehouden. Deze regiobijeenkomst is bedoeld voor leden van de VOMI, die introducées mogen meebrengen die ook in het voormalig Neder- lands-Indië of Nieuw-Guinea zijn geweest en die nog geen lid van de VOMI zijn. De contactmiddag zal gehouden worden in het Prieel van recreatiecentmm De Staver, Olympiaweg 32 in Sonmielsdijk. Om 13.00 uur is de zaal open en is de ontvangst met koffie en gebak. De aanvang van de bijeen komst is om 13.45 uur. Van 14.00 tot 15.00 uur zal dhr. Slootweg, wethouder van Mid delhamis en leraar geschiedenis, u boeiende verhalen vertellen over het land wat u allen zo na aan het hart ligt. Om 15.00 volgt de gebmikelijke verloting en u kunt dan onder tussen met uw mede Sobats herinneringen ophalen. Woensdag 17 november a.s. is er een win terse maaltijd in 't Zaaltje, Pastoor van Luenenstraat 20 te Achthuizen, georgani seerd door Stichting Welzijnswerk Oostflak- kee. Op het menu staat hutspot met een bal gehakt en een lekker toetje. Aanvang 12.00 uur, kosten 6,00. U kunt zich aanmelden bij: A. Huibrechtse, tel, 631552. De tweede Avondmuziek van dit sei zoen in de historische dorpskerk van Vierpolders (het in 1721 gebouwde Witte Kerkje) zal worden verzorgd door het uit Den Haag afkomstige Vrouwen Ensemble Vocabella o.l.v. Jaap Hillen. Solisten Carla Vermin, sopraan en Marijke Peeters, mezzo sopraan. Pianist/organist: Diderik Va- neste en Harpist: Emanuel Klinken berg. Deze Avondmuziek vindt plaats op zaterdag 13 november 1999 en be gint om 20.00 uur. Het vrouwenensemble VocabeUa bestaat uit vijftien vrouwen, door Jaap Hillen vier jaar geleden voor het eerst bij elkaar gebracht. Het ensemble brengt jaarüjks een bijzonder programma voor meerstemmig vrouwen koor. De leden zingen allen in één of meer bekende koren in de regio en zijn liefhebbers van onbekend en bijzonder repertoire. Jaap Hillen studeerde orgel en koor- en orkestdirektie. Hij is in Den Haag zeker geen onbekende. Behalve dit ensemble leidt Jaap Hillen ook koor en orkest van het Haags Barok Gezelschap in Den Haag. Jaap Hillen is voor zijn pensionering gedurende een zeer groot aantal jaren Cantor geweest van de Universiteit van Utrecht, waarbij hij o.a. de leiding had over het USKO (Utrechts Stu denten Koor en Orkest). Daarnaast is hij nog steeds organist van de Grote Kerk in Breda. Hij is zeer gezien als Bachspecialist, maar zijn passie gaat duidelijk verder dan alleen de periode van de barokmuziek. Jaap Hillen is vele jaren als docent verbonden geweest aan de Kurt Thomascursus voor dirigenten. Uitgevoerd worden: Sopraan/Mezzo-sopraansolo: A Ceremony of Carols (op. 28) van Benjamin Britten (1913-1976); Harpsolo: Intermezzo; En semble: Missa Brevis in D (op. 63) van Benjamin Britten; Ensemble: Choral Hymns from the Rig Veda van Gustav Hoist (1874- 1934); Ensemble: Ave Verum van Gabriel Fauré (1845-1924); Orgelsolo: Intermez zo; Ensemble: Messe Basse van Gabriel Fauré. U kunt dagehjks plaatsen reserveren tussen 17.00 en 19.00 uur bij het secretariaat: Bas Rijkeboer, tel. (0181) 410055 of via email: bas.rijkeboer meespierson.nl. Ook kunt u de homepage van de Concert commissie bekijken met een overzicht van alle concerten en extra informatie over de concerten: http://www.homepages.hetnet. n]/~telemann/index.html. Geen betere locatie om bezig te zijn met de natuur en alles wat daar in beweegt, dan VMBO-Groen aan de Langeweg in Sommelsdijk. Donder dagavond 28 oktober hield de Vereni ging voor Natuur- en Landschapsbe scherming Goeree-Overflakkee weer haar jaarlijkse najaarslezing. In de aula van dit schoolgebouw, waar jon gelui worden opgeleid voor beroepen die rechtstreeks met de natuur te maken hebben, vond in aanwezigheid van ondere andere de wethouders van milieu van de vier eilandge- meenten, een dialezing plaats en namen ver schillende natuurverenigingen van Goeree- Overflakkee de gelegenheid te baat om belangstellenden te tonen wat zij aan activi teiten ontplooien. Hoofdmoot van de avond was een uitgebrei de lezing door de macro-fotograaf Frans Hodzelmans over "klein gespuis". De heer Hodzelmans verbaasde de redelijk gevulde zaal met zijn werkelijk prachtige dia's van vlinders, wespen, vliegen, lieveheersbeest jes en dergelijke. Voor iemand als uw ver slaggever, die de wriemelende beestjes in zijn tuin tot dusver altijd aanduidde met ongedierte, ging er een wereld open. Voor de ogen van het aandachtige pubhek ontvouw den allerlei soorten vlinders bevallig hun vleugels. Koolwitjes, pages, schoenlappers, de kleine vos, het landkaartje en de gehak kelde aurelia werden getoond in allerlei fasen van hun leven: eitje, rups, pop en vlin der. Als mooiste gold de dagpauwoog, inderdaad een schitterend getekende vlinder. agentschap De winnaars van de Herfstvakantie-wandel- puzzeltocht van VVV/ANWB Overflakkee zijn: Maaike Bechthum uit Sommelsdijk. Ruud Grootens uit Dirksland. Charlotte Dogterom uit Sommelsdijk. Zij hebben hiervan inmiddels bericht gehad. De deels met kaarsen verlichte kerk is open om 19.30 uur en de toegangsprijs is slechts 5,00 inclusief koffie of thee in de pauze. Kom, luister en geniet. die in al zijn kleurenpracht op de dia's kon worden getoond. De heer Hodzelmans toonde de zaal hoe vlinders baltsen, paren, eitjes leggen en nec tar uit bloemen zuigen. Ook vertelde hij dat er sprake is van voor- en najaarsgeneraties. Er zijn vlinders die hun eitjes vasthechten aan de steel van een bloem, andere leggen ze in een opgerold brandnetelblad. Dit laatste is een listige zet, want welk mens of dier heeft het er voor over zijn vingers te branden aan deze netels ter wille van een paar simpe le vlindereitjes? De spreker bleek over een formidabele ken nis te beschikken van de natuur in al zijn verschijningsvormen. Na de pauze verschenen dia's van andere insecten. Algemene bewondering oogstte Hodzelmans met dia's waarop hij toonde hoe een mug bloed opzoog uit zijn eigen hand. Alleen vrouwtjesmuggen steken. Als u zo rond drie uur 's nachts nog steeds geen oog hebt dicht gedaan door muggengegezoem, uw bed uit komt en uw klopjacht beloond ziet met een bloedspat op het behang, weet dan wel - voordat u met een voldaan oog het resultaat bekijkt - dat het uw eigen bloed is. Kampioen onder de steekvliegen in Neder land is de daas, die gelukkig vrij zeldzaam is in Nederland. Vervolgens passeerden de juweelwesp, de metselbij, de glimworm en de vuurvlieg de revue. Beide laatstgenoem de insecten zijn eigenlijk kevers. Verder de mierenleeuw, de snuitkever en de bijenwolf. Er zijn 70 soorten lieveheersbeestjes in Nederland. De beestjes voeden zich met bladluis. Wist u dat, waar een leeuw in Afri ka de zoveelste antiloop verslindt, in uw tuin NIEUWE TONGE Op D.V. woensdag 3 november hopen we onze verkoping te houden in 'Ehm'. U bent van harte welkom 's middags van 14.30 tot 16.30 uur en 's avonds van 18.30 tot 20.00 uur. Er wordt van alles te koop aangeboden, o.a. een wigwamtent, babybomwieg, torenkraan, geborduurd tafellaken, cake, advocaat, oliebollen en nog veel meer. Komt u zelf maar kijken. U kunt er gezel- hg een kopje thee of koffie drinken. Van de opbrengst van deze dag is de helft bestemd voor het opknappen van de pas torie en de andere helft voor Calando en Friedensstimme. het lieveheersbeestje hetzelfde doet met de arme bladluis? Met een "That's it, folks", eindigde de heer Hodzelmans zijn dialezing over het "klein gespuis". Terecht was een warm applaus zijn deel. Ook de Vereniging voor natuur- en milieu educatie (het IVN) was deze avond aanwe zig. Door middel van folders en brochures konden bezoekers zich op de hoogte stellen van weUce bijdrage zij levert aan natuurbe houd, natuurvoorlichting, vogel- en planten- onderzoek. Namens de imkers van Goeree- Overflakkee toonde de heer M. Wiegel uit Dirksland foto's van bijen en voorwerpen als honingraten, zoals die in de bij en wereld te vinden zijn. Tenslotte vond de prijsuitreiking plaats. Tij dens de openstelling van natuurterreinen in het kader van "September natuurmaand" hebben de natuurverenigingen een fotowed strijd georganiseerd. Een groot aantal prach tige foto's waren in de aula van VMBO- Groen ten toon gesteld. De winnaars werden aangekondigd door de heer Mastenbroek, waarna wethouder Slootweg de prijzen over handigde. Er waren prijzen uitgeloofd voor verschillende soorten natuurfotos's. De prijs voor "klein gespuis" ging uit naar de maker van een prachtige foto van een libel- Ie: Arjan van Hoorn; de prijs voor land schappen was voor Willy Mijs met zijn foto van een besneeuwde bocht in de weg; in de categorie luchten viel de eer te beurt aan Margriet Boerema en in de categorie "overi ge" aan Fons Kern voor een detailfoto van een vogel. Ook vielen drie kinderen in de prijzen. Dat waren Leonard van der Velde, Lisette Klepper en Krijna Blok. Hallo l D.V. zaterdag 6 november hebben we onder andere ook aandacht voor 'de inwendige mens', een avondje culinair. Allerlei koude en warme gerechten staan op het menu en het belooft wat te worden. Anders dan gewend beginnen we deze avond om 19.00 uur. Opgeven voor deze avond kan bij Sandra (tel. 487142) en de kosten zijn 7,50 per persoon. Dus pak snel de telefoon en geef je op. Wij zien jullie graag zaterdag in 'De Hoeksteen' in Middelhamis. Tot dan! H. Kirtgmans -43- Nu hij zijn doel heeft bereikt: nabe staanden van Gebhard op de hoogte gebracht, keert hij weer terug, hij weet nog niet precies waarheen. Gebhards zuster zegt hem, dat hij niet verstandig handelt. Het zal hem toch goed doen, zijn oude woonplaats nog eens misschien voor de laatste maal te zien, ook al heeft hij er dan geen familie meer. Zij ver zoekt hem zelfs dringend erheen te gaan. Desnoods wil zij de reiskosten wel betalen. Overmorgen gaat de dihgence. Dan kan hij haar vader op de hoogte bren gen. Die woont bij meester Feldbrugge, ja, de opvol ger van Kauffmann. Feldbrugge is met haar zuster getrouwd. Zou Weis- haupt er eens heen willen gaan? "Als hij nu liever niet naar dat dorp wil, Trude", waar schuwt haar man, "dan moet je er niet op aandringen. Op de een of andere manier kunnen wij vader ook wel op de hoogte brengen. Ik kan me wel begrijpen, dat Weishaupt weinig lust heeft. "Een bepaald besluit had ik nog niet genomen", zegt Jochem plotseling. "Nu ik een doel heb, jullie vader er op de hoogte te brengen, ga ik tóch naar Liegnitz". Hij overweegt: waarom zal ik het niet doen? Niemand zal mij herkennen. Zelfs al zou ik Lize zien, wat al heel toevallig zou zijn, zou hij zich niet bekend maken. Hij zou de oude Waldmont niet eens zijn naam noemen. Mogelijk zou die zijn naam niet eens meer weten. Zo 'beredeneert' Jochem zijn tóch nog heftig verlan gen naar het dorp van zijn jongensjaren, ook al leeft er dan niemand van de zijnen meer. Hij is de gast in het logement, op voorwaarde dat hij geen thaler betalen zal. Reisgeld naar Liegnitz weigert hij evenwel pertinent. Al vroeg vertrekt een dag later de diligence. Vóór de middag doemen de bekende woningen van Liegnitz op, wat hem het hart sneller doet kloppen. Als hij uit de hoge wagen stapt, bevindt hij zich vlak voor de kruidenierswinkel van Suze Land. Die leeft natuurlijk i niet meer, want die was zo ongeveer al oud, toen hij Liegnitz verüet... watblief? Daar staat zij in levende lijve in het deurgat! Hij zou wel op haar toe willen lopen en zeggen, zoals vroeger de lui zeiden: "Zo, Suzie, hoe maak je het en lopen de zaken naar wens?" Maar dat gaat niet, als een onbe kende moet hij het dorp inkomen, als een onbekende moet hij het dorp verlaten. Een bezoek brengen aan de oude Waldmont, aan hem van Gebhard vertellen, even het dorp doorwandelen, het kerkhof bezoeken - mogelijk is er een aanwijzing, waar de zijnen begraven liggen - en dan terug.ja, hij weet het nog niet. Het aanbod van de tapijtenfabrikant Lemarque was verleidelijk, maar Holland trekt even zeer. Jochem slentert, nieuwsgierig aangestaard door dorpe lingen die hem blijkbaar niet herkennen, wat hem uiteraard niet verwondert, door de hoofdstraat, die in tegenstelling met vroeger, geplaveid is met grote kei en. Het is overigens alsof er niets is verandert en hij niet weg geweest is. Zonder er goed bij door te denken slaat Jochem aan het eind van de straat de landweg in, die naar de ouderlij ke woning leidt. Al meer en meer bekruipt hem een beklemd gevoel. Vroeger waren daar bekende stem men en de lachende gezichten, nu komt hij te staan voor een woning, die er inderdaad even zindelijk uit ziet als toen, maar hij zal niemand van de zijnen meer zien... O Heere, wat een leed. Dat kan alleen hij beseffen, die het zelf heeft ervaren. HOOFDSTUK 20 Het is wel een ietwat dwaas gezicht: midden op de weg staat Jochem en staart als gefascieerd naar het huisje, waarvan hij als het ware iedere steen kent. Dan loopt hij iets door en bekijkt de zijge vel. Opeens komt er een jonge vrouw voor de dag, die zijn vreemde doen al enige tijd heeft gadegeslagen. Jochem kan het gezicht niet thuisbrengen. Verbaasd kijkt hij haar aan. Nu kan hij rechtsomkeert maken en verdwijnen, maar hij kan ook. Met twee stappen is hij bij haar en zegt: "Neem mij niet kwalijk, vrouwtje. U zult denken: wat een rare kwast is dat, maar... dit huisje ken ik van vroeger zo goed en..." "Van vroeger?" is de verbaasde vraagt. "Ja, toen Dolf Weishaupt, de visser er woonde". "De ouwe, bedoel je?" "Ja, Adolf Weishaupt. Ik heb hem heel goed gekend". "Zijn zoon, mijn man, woont hier nu!" Jochem begrijpt er niets van. Woont Hermann hier? Maar... deze vrouw is toch Lize niet! Weineen geen sprake van! "Woont hier Hermann?" "Neen, Dolf natuurlijk", zegt de vrouw ietwat onge duldig; die vent blijkt toch een rare snijboon te zijn; wat doet die allergekst! "Dolf? Maar.Dolf is toch dood!" roept Jochem uit. "Als je Dolf Weishaupt, de visser bedoelt, neen, die is niet dood. Mijn man ligt boven te slapen en Joseph zijn broer ook. 's Nachts vissen zij, moetje weten". Als in vertwijfeling grijpt Jochem naar zijn hoofd. "En onderweg heb ik Hermann ontmoet, hij is met een vlot op stap..." "Ja ja", valt de vrouw hem in de rede: "Wat zou dat?" "Enne... die vertelde mij, dat ze van Weishaupt alle maal gestorven zijn behalve hij! Wat... wat betekent dat nu?" "Heeft Hermann dat gezegd? Wat een ingemene grap. Net iets voor hem", voegt zij erbij, waaruit Jochem de conclusie trekt, dat zij niet bepaald ingenomen is met haar zwager. "Maar... wie leven er dan nog van de Weishaupts?" vraagt Jochem die in raadsel wandelt. "Wel, je hebt Dolf, mijn man, en Joseph. En dan Lies- beth en Lotte. En vanzelf Hermann, die je wat wijs gemaakt heeft..." Opeens gaat Jochem naar hij meent begrijpen: Her mann heeft hem liever niet in het dorp; hij is zeker bang, dat hij hem Lize zijn vrouw zal aftroggelen. Jochem glimlacht. En een pak is hem van het hart gevallen: vijf broers en zusters leven nog, hij staat niet alleen op de wereld. "En Jochem?" vraagt hij dan. "Jochem? k Weet niet veel van hem. Ik ben niet uit het dorp. Jochem is jaren geleden weggegaan en niet teruggekeerd. Ze denken allemaal, dat hij dood is. Maar wie ben jij?" "Ik ben Jochem", antwoordt hij langzaam. "Hoe is het mogelijk? Lieg je niet?" "Neen, ik zeg de volle waarheid!" "Kom dan binnen. Ik zal Dolf... lieve mensen, is me dat wat! Dolf! Dolf!" (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2