Het hele leven Centrumfunctie van Middelharnis moet wel betaalbaar blijven! Botsing op Langeweg nabij Nieuwe Tonge ZAFIRA Einde zomertijd Scooter gestolen 3^-2 A-6 AA^^MINNAARD VASTGOED Zendingscommissie Ouddorp Garage Knöps B.V. meubeleii SGP fractie Middelharnis in Algemene beschouwing: Vrijdag 29 oktober 1999 72e jaargang nr. 6851 Visser Visser Voorm/ (iuiffowjFort I De SGP fractie in Middelharnis' gemeenteraad noemt de Algemene Beschouwingen zoals die Jl. woensdag t.g.v. de behandeling van de begro ting voor het jaar 2000, weer gehouden werden, de 'visitekaartjes' waar in de betreffende politieke partijen hun uitgangspunten kenbaar maken, maar zijn de beschouwingen niet veel meer vragenlijstjes met de beant woording waarvan de Colleges van B&W bergen werk krijgen voorgezet terwijl meestal naar de toch al bekende weg wordt gevraagd? Het zij zo, Middelharnis' College heeft de beschouwingen weer - schriftelijk - ont vangen en er schriftelijk op geantwoord, uit welke rijstebrijberg we geprobeerd hebben de meest interessante passages te lichten. De SGP fractie, de grootste fractie in de raad, heeft zich zeker niet onbetuigd gelaten. Eerst was er het principiële woord waarin erop wordt gewezen dat elk jaar, ook het jaar waarin de drempel naar een nieuwe eeuw wordt overschreden, eenjaar 'onzes Heeren' is. Het is met verdriet dat de fractie consta teert dat wetteloosheid en losbandigheid toe nemen en dat normen en waarden zoals die in Gods Woord zijn vastgelegd worden los gelaten. De houding van de mens, te doen wat goed is in eigen ogen, grijpt om zich heen en het is daarbij van belang, vindt de fractie, daarvan zichzelf niet uit te sluiten. Niet de vraag naar succes, maar te streven naar de ere Gods en het heil van de naaste dient doorslaggevend te zijn. Aldus wil de SGP de nieuwe eeuw binnengaan en daarin met duidelijk en heldere taal haar politiek bedrijven. Dat doende ziet de fractie zich al gelijk geconfronteerd met de zorg die het geeft centrumgemeente te zijn. Het betekent zorg te hebben voor de instandhouding van een hoog voorzieningenniveau, maar, zo zegt de fractie, dat moet wel betaalbaar blijven, waarom wordt gepleit voor een zo gering mogelijke belastingverhoging. De fractie laat z'n zorg horen over alcohol en drugsgebruik en gokverslaving. Om dat-, zowel als de kleine criminaliteit te bestrijden zal de SGP fractie financiële middelen be schikbaar willen stellen, ze verklaart zich daartoe in elk geval niet onwelwillend. In de beschouwing wordt voorts een bhk geworpen op het hele gemeentelijke erf, op de brandweer, het havengebied, de openbare verlichting en, wie zou het kunnen ontgaan, ook de hondenpoep waarbij dp SGP fractie zich afvraagt of het welücht een idee is om verbodsbordjes te plaatsen op kwetsbare plekken als schoolpleinen, speelveldjes en plantsoenen? Zo snel mogelijk moet er gesproken worden over een bouwlocatie op Stad, de realisering van een woonzorgcomplex in Sommelsdijk en de mogelijkheid tot de bouw van 300 woningen op het terrein van 'Hemesser- oord'. De SGP fractie laat weten niet in te stemmen met de posten voor kunstuitleen, voor 'De Staver' 1.010.985,-), voor het Servicebu reau (ƒ385.655,-), Jailhouse (ƒ53.617), Kinderopvang (ƒ45.616,-), Peuterwerk 90.998,-) en subsidies aan die Verenigin gen die activiteiten op zondag beoefenen. Meer openbaarheid Voor meer openbaarheid wordt in de be schouwing van de fractie Hoogzand gepleit. De fractie wijt het daaraan dat de burger minder geïnteresseerd raakt in de politiek, de bestuurders treden met hun politieke hande len niet open en eerlijk naar buiten, ook de gemeente Middelharnis maakt zich daar schuldig aan waardoor de poütiek voor de burger steeds meer een eenheidsworst lijkt te worden. "Als we niet oppassen dreigt de achterkamertjespoHtiek toe te slaan en neemt de burger ons niet serieus", waar schuwt de fractie Hoogzand. Met nogal wat cynisme wordt gesproken over 'het knooppunt' en de doorbraak van 'd'n Diek'. Fractie Hoogzand vreest dat dat knooppunt een wurgknoop in de nek van Middelharnis kan worden. De renovatie van 'd'n Diek' wordt hoog nodig geacht, zacht jes aan is 'd'n Diek' als een aanfluiting te beschouwen voor een centrumgemeente. Met haar beschouwing heeft de fractie Hoogzand niet op wat A-viertjes gekeken en, 't moet gezegd, er wordt met een scherp oog gelet op al het gemeentelijk handelen of.het uitblijven daarvan. Van de al jaren geleden toegezegde Havennota bijvoor beeld. Inplaats daarvan wel plannen over een mogelijke havenaanleg door de ontwikke laar van het park Nieuw Zeeland, maar raadsfractie üjst Hoogzand wil graag de raad laten bepalen wat het gemeentelijk beleid betreffende het hele havengebeuren zal zijn. Lijst Hoogzand verklaart zich akkoord met integrale verhoging van de gemeentelijke belastingen met 2.5% en verhoging van de marktgelden met 5%. Wat haar betreft kan de toeristenbelasting wat extra verhoogd worden en een nieuwe logeer- en forensen- belasting worden ingevoerd voor hen die meer dan 90 etmalen per jaar in een tweede woning of sta-caravan doorbrengen. Ook de beschouwing van de VVD fractie getuigt van een grote betrokkenheid en de drang door te gaan met velerlei plannen. Minder geldt dat voor de voorgenomen aan leg van een rotonde op de kruising Kon. Julianaweg/Dorpsweg. De VVD wil daar een eenvoudiger en goedkoper oplossing, nu er ook plannen zijn voor de aanleg van een Randweg West. Voor het jaar 2002 is de reconstructie van het Beneden Zandpad-, en voor 2003 de reconstructie van de Hobbe- mastraat gepland; de VVD zou uitvoering van die twee werken graag combineren. De fractie verklaart zich tegen het voome^ men parkeerbelasting te gaan heffen voor het parkeren op de nieuw aan te leggen par keerplaats achter 'd'n Diek'. In plaatsen waar parkeerbelasting wordt geheven bUjkt het aantal winkelbezoekers terug te lopen en het lijkt de VVD fractie geen goede zaak als dat ook in MiddeUiamis zou gebeuren. De VVD fractie besluit z'n beschouwing met de hoop dat alle inwoners tevreden zul len zijn met hun dorp en dat de diverse gemeentelijke voorzieningen zullen bijdra gen aan een plezierig woon-, leef-, en werk klimaat. Om dat te bereiken laat de fractie nog'es 21 vragen op het College los. Méér nog stelt er de fractie VDB'78, Voor uitstrevend Dorpsbelang '78. O.a. wordt gevraagd naar concrete plaimen met betrekking tot het uitbaggeren van de Sommelsdijkse haven. Overigens begrijpt de fractie dat er, met de zorgelijke financië le positie, keuzes zullen moeten worden ge maakt. In de begroting wordt dan ook voor namelijk 'pas op de plaats' gemaakt, dat komt ook, vindt VDB doordat er van een voortvarend bestuur op dit moment geen sprake is, ook niet kan zijn omdat de moge lijkheden ontbreken. VDB vindt dat deze patstelling doorbroken moet worden. Wat niet meer des gemeentes is moet worden afgebouwd en/of afgestoten waarna een klei ner apparaat voortvarend de overgebleven kerntaken van de gemeente kan aanpakken waarbij de financiële middelen doelmatiger kunnen worden ingezet. Dat dat noodzakelijk zal zijn stelt de fractie VDB vast bij het zien van de rij kapitaalver- slindende projecten die op uitvoering wach ten, zoals: de reconstructie Beneden Zand pad, Hobbemastraat/Schoolstraat, Dorps weg, Kon. Julianaweg, rotonde Nieuwe Tonge, maafregelen Verkeerscirculatieplan, civiele werken haven Middelharnis, de havenkanalen van Middelharnis en Som melsdijk, nieuwbouw RSG, sportaccommo daties atletiek en hockey, Jailhouse, woon wagencentrum en diverse dorpsvemieu- wingsgebieden. De fractie kondigde een motie aan waarin het erom gaat het bestuur van de gemeente dichter bij de burger te brengen, om besluitvorming 'aan te jagen' en in dialoog te komen met insprekers bij raads- en commissievergaderingen. Het moet allemaal anders, het moet beter, ook in het verkeer, nu 'een voortdurende puinhoop waarin iedereen gewoon doet waar hij of zij zin in heeft'. Zeker een interessante beschouwing, die van VDB, maar we sluiten kortheidshalve af met wat VDB tenslotte als wens steh, namelijk dat ook in het jaar 2000 weer constructief kan worden samengewerkt en dat het in Middelharnis weer plezierig wonen, werken en verblijven zal zijn, mede door het respect voor en het accepteren van ieders leefwijze. Helderheid voor alles 'Helderheid voor alles', heeft de RPF als Afgelopen woensdagmiddag tegen twee uur deed zich ter hoogte van 'Luchtje' aan de Langeweg tussen Nieuwe Tonge en Middelharnis een verkeersongeval voor waarbij een personenauto en vrachtauto waren betrokken. Terwijl uit de richting Middelharnis een Ford Escort naderde, wilde een uit de richting Nieuwe Tonge komende vrachtwagenchauffeur van Van Gend Loos van de Langeweg afslaan, de Groeneweg in. Daarbij ontstond een botsing tussen de twee voertuigen waarbij de Ford Escort de achterpunt van de vrachtauto raakte en aanzienlijke schade opliep. Omdat aanvankelijk gevreesd werd voor een ongeval met beknelling werd de brandweer gealarmeerd voor assistentie, maar gelukkig bleek dat mee te vallen. Wel moesten beide inzittenden van de personenauto worden overge bracht naar het ziekenhuis. credo boven haar beschouwing geschreven. De fractie acht het haar taak de eer van God te bevorderen, de armen recht te doen, de zwakken te beschermen en de schepping te bewaren. Ze wil dat nastreven met gedre venheid, met hartstocht en met authentici teit. Ziende naar de financiële positie van de gemeente verheugt de RPF zich over het feit dat niet uit de algemene reserves behoefde te worden geput, die is 4.1 miljoen groot en zou nodig verbeterd moeten worden, met méér dan de 2.700,- die nu wordt bijge- stort. De RPF staat een verhoging van de reserves tot 5 miljoen voor, gezien het aantal risico's dat de gemeente loopt met o.a. de Westplaat, doorbreking van de winkeldijk, demping van het havenkanaal, ontwikkeüng van de huizenprijzen, werkvoorzienings schap 'Binnenhof, plan Spuiplein e.a. Graag zou de RPF de naamsbekendheid van Middelharnis verbeterd zien, Internet biedt daartoe een goede gelegenheid. Zorgen baart het de RPF fractie dat de Provincie voorne mens is de geplande rotonde bij Nieuwe Tonge te laten vervallen. Ook de verkeers problematiek in de dorpen-, en zeker ook de parkeerproblematiek blijft de RPF bezig houden; het wachten is op het parkeer-regu- latiesysteem. Het onderwijs gaat de RPF fractie zeer ter harte, ook de Economische Zaken in de gemeente en de paragraaf Cultuur en Recre atie, Zelfs vestigt de fractie de aandacht op de lekke steiger die voor het voetveer Mid- delhamis-Hellevoetsluis v.v. wordt ge bruikt. Veel aandacht schenkt de RPF aan de hoofdfunctie Sociale Voorzieningen en Maatschappelijk Werk waaronder het Jeugdbeleid en het Maatschappelijk werk ressorteert. Ook van de RPF tenslotte een reeks van 16 vragen en de constatering dat niet alles wat in de bestedingsplannen is genoemd uitge voerd zal kunnen worden binnen de termijn die wenselijk zou zijn; er moeten keuzes worden gemaakt. De rol van de gemeenteraad Welke rol de gemeenteraad (nog) speelt in het besturen van de gemeente was de vraag van de CDA fractie toen werd bezien hoe veel plannen het College al heeft gemaakt waarbij de raad te weinig betrokken werd. Het CDA noemt daarbij de al ver gevorder de plannen voor de nieuwbouw van de Regionale Scholengemeenschap, de gebou- welijke integratie van het Kompas bij de RSG, de plannen voor een nieuwbouwwijk op het terrein van 'Hemesseroord' en de nieuwe locatie van het Jongerencentrum Jailhouse. De CDA fractie vindt dat de betrokkenheid van de bevolking bij het gemeentebestuur verbeterd zou moeten worden. O.a. een fre quenter gebruik van de Internetpagina zou zijn aan te bevelen, maar voor de post Voor lichting is in de begroting 80.000,- minder uitgefrokken en 25.000,- wordt bespaard op Verkeersveiligheidsvoorzieningen wat de CDA fractie ook zeer bevreemdt nu het project 'duurzaam veilig' zo actueel is. Overheden moeten investeren in de samen leving, vindt de CDA fractie, vooral in het Onderwijs maar ook in het bieden van moge lijkheden voor een zinvolle vrijetijdsbeste ding. De fractie vindt het daarom merkwaar dig dat voor de ontwikkeüng van faciliteiten ten bate van het toerisme wordt bezuinigd. De schuldpositie van de gemeente zal eerder toe- dan afnemen, zo voorziet de CDA frac- Goeree-Overflakkee B.V. COMBi actief in beeld en geluid tie waarom de vermogenspositie van de gemeente snel verbeterd zou moeten wor den. Een wat trieste constatering is het van CDA zijde dat van nieuw beleid nauwelijks sprake is na welke vaststelling raad en medewer kers voor het nieuwe jaar alle wijsheid en Gods zegen worden toegewenst. Een samenhangend beleid op het gebied van voorlichting is wat de PvdA fractie mist. Daarin zou het o.a. moeten gaan over de ver groting van de naamsbekendheid en het ver sterken van de centrumfunctie. Het College wordt gevraagd daarover een beleidsnotitie op te stellen. Wat de PvdA fractie ook mist is de Haven nota liever dan de komst van een bestem mingsplan Havenhoofd. Er moet voorts dorpsvernieuwing gaan plaatsvinden in Middelharnis, met aandacht voor Spuiplein, knooppunt Nieuwstraat, Eendrachtstraat en Schoolstraat, zo vindt de PvdA fractie. Afsluitend over de hoofdfunctie Financie ring en Algemene dekkingsmiddelen ver klaart de PvdA fractie een trendmatige ver hoging van de belastingen verdedigbaar. Ongerustheid bestaat weliswaar over de prijsverhogingen bij de diverse Nutsbedrij ven. Het is de wens van de fractie dat de gemeentelijke vertegenwoordigers daar volop aandacht voor zullen blijven houden. Het College heeft met 38 kantjes A4 de vele vragen beantwoord. Daaruit in een volgend nummer de meest aan sprekende passages. Hierbij nodigen wij u uit voor de zen dingsavond die D.V. vrijdag 5 novem ber 1999 gehouden zal worden. Drs. J. P. Ouwehand zal een dia-avond verzorgen over zijn werk en leven in Zuid-Afrika waar hij negen jaar gewerkt en gewoond heeft. Er is ook een verkooptafel van de zen dingsvereniging aanwezig met leuke kado-artikelen, ook voor de kinderen. Deze avond be-gint om 19.30 uur en wordt gehouden in verenigingsge bouw Eben-Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp. Op zondag 31 olitober om 03.00 uur eindigt in ons land de zomertijd, de klok wordt dan een uur teruggezet. Op grond van een richtlijn van de Europese Unie eindigt al sinds 1996 de zomertijd in de maand oktober. Hierdoor is het begin en het einde van de zomertijd in de hele Europese Unie geharmoniseerd. Tot 1996 werd door de lidstaten op het vas teland van Europa op de laatste zondag van september de klok een uur teruggezet. In Ier land en het Verenigde Koninkrijk eindigde de zomertijd al op de laatste zondag van oktober. De zomertijd is in 1977 ingevoerd. Tot en met het jaar 2001 is geregeld dat de zomertijd begint op de laatste zondag van maart om 02.00 uur en eindigt op de laatste zondag van oktober om 03.00 uur. In het jaar 2000 begint de zomertijd op zondag 26 maart om op zondag 29 oktober te eindigen. De zomertijd begint in 2001 op zondag 25 maart en eindigt op zondag 28 oktober. Voor de periode na 2001 zal door de Euro pese Unie een nieuwe richtlijn moeten wor den vastgesteld. Alvorens die wordt vastge steld vindt door de Europese Commissie een onderzoek naar de zomertijd plaats. MIDDELHARNIS - Dinsdagavond tus sen kwart over zes en kwart over acht werd op het Kerkepad de scooter van een 17-jarig meisje uit Sommelsdijk gestolen. Zij had haar scooter, op slot, voor de Albert Heijn gezet. Het meisje heeft alleen een stukje van het kabelslot teruggevonden. De scooter is paars/lila van kleur en is beplakt met verschillen de stickers. Nieuw van Opel: voor ai^torijdeh m1^ plezier De beleidsvoornemens van de regering Kok op het gebied van abortus, euthanasie en het zogenoem de homohuwelijk hebben de gemoederen de laat ste maanden danig bezig gehouden. Terecht, het oprekken van de toegestane abortustermijn en het uit het strafrecht halen van euthanasie zijn ingrij pende maatregelen. Dit temeer omdat de praktijk leert dat als grenzen verlegd worden, de volgende grenswijziging zich al in vage contouren aftekent We noemen dat een hellend vlak. Daarmee wordt aangegeven dat in voorkomende gevallen verdere verruiming van de mogelijkheden te verwachten valt. Tegen een hellend vlak opklimmen is veel moeilijker. Een voorbeeld van het hellend vlak is de gedachte dat kinderen vanaf twaalf jaar eveneens te kennen kunnen geven dat zij hun leven willen beëindigen, uiteraard binnen nauwkeurig omschreven voor waarden. Het mag dan zijn dat dat voorstel waar schijnlijk ingetrokken zal worden, het heeft op de 'agenda' gestaan. Verder moeten tegenstanders van de voorstellen oppassen dat zij dit niet zien als 'wisselgeld' voor de rest van de voorstellen. ■Het is een goede zaak dat er een maatschappelijke tegenstroom onstond en dat dat kenbaar werd gemaakt via brieven, artikelen en bijeenkomsten. Overigens wordt op zo'n manier wel getalsmatig dui delijk hoe sterk die onderstroom is. Dat kan in een maatschappij waar het getal alleszeggend is, ook tegendraads werken. Gelukkig gaat het de tegen standers niet om de macht van het getal. Dan is het ook niet erg dat men weet met hoeveel 'we'zijn. Een en ander leidde wel tot een discussie, of uit wisseling van meningen over waarden en normen in de samenleving. Feitelijk gaat het zelfs daar niet over, maar botsen levenovertuigingen waarop waarden en normen geënt zijn. Liggen ze veran kerd in een bron buiten de mens of is het eigen gedachtengoed van de -in ons geval- westerse mens bepalend? In het verlengde daarvan: 'put' de overheid uit die bron of reguleert ze meerder en minderheidsstandpunten tot een harmonieuze samenleving? Het zal duidelijk zijn, die bron is voor ons niet min der dan Gods Woord, de Bijbel. Daarmee wordt Gods soevereiniteit over de mens beleden en wordt gezegd dat de overheid als Gods dienares dient te regeren, de onderdaan ten goede. Het debat over waarden en normen Is dus veel bre der dan de toespitsing op de grenzen van leven en dood. Het gaat ook verder dan de inhoud van het huwelijk, de Paradijsbloem waaraan gerukt en geplukt wordt Dat debat houdt niet op bij het gebod, Gods Naam niet ijdel te gebruiken en Zijn dag te onderhouden. Er moet voor gewaakt - en tegen gepreekt - worden dat de protesten selectief zijn. Ook bij tegenstanders van het eigenmachtig oprekken van de grenzen van leven en dood dreigt het gevaar van zelf uit te maken waar men tegen is, wat er wordt gedoogd en waar geen problemen gezien worden. Terwijl juist het hele leven geënt dient te zijn op bijbelse waarden en normen. Om het met een voorbeeld concreet te maken: Iemand die zich tegen de regeringsplannen rond de grenzen van het leven verzet, kan de tegenwerping dat hij dan ook zijn consumentengedrag eens onder de loep moet nemen, niet als nietterzake afdoen. Het is bedenkelijk dat nu het over abortus enzovoorts gaat, gesproken wordt over een ethi sche discussie. Alsof het besteden van datgene wat God ons aan middelen geeft, geen kwestie van ethiek is. Alsof daar andere waarden en normen voor geiden. Wie winkelt, maar ook wie zijn waren aanprijst, neemt voortdurend beslissingen waaraan waarden en normen ten grondslag liggen. Om er een te noe men: U zult niet begeren. Daarmee schrijven we niets voor. Daarmee schrij ven we niets af We waarschuwen wel tegen de geest van de tijd die ook christenen in de klem van het egocentrisch-of moet het zijn: egoïstisch den ken gevangen houdt Het eigenbelang, de eigen mening komt eerst Dat moeten we afleren. Niet alleen als het gaat over levensterreinen waar we het kwaad als het ware tegenkomen, maar ook daar waar wij geen kwaad in zien. „Heere wat wilt Gij dat ik doen zal?" geldt voor alle facetten van de levensethiek. SOMMELSDIJK VOORSTRAAT 44 TEL. 0187 48 72 72 CS AVONDS 06-53 777 800) FAX 0187-48 6613 OUDDORP STATIONSWEG 3 (PASSAGE) TEL 0187-68 45 45 FAX 0187-6817 55 ------ REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Tel. (0187) 489143 Barendrecht Tel. (0180)642111 Haveneind 7 3245 LM Sommelsdijk Tel. (0187) 483328 Fax (0187) 485992 WOOM- w Voor de koop of verkoop van uw woning Ooetinchemsestraaf 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 OUDDOHP- W«JjJroDt 35 Te!. 10187) 6Blfil3 (ox M3734 RfNÏSJÏ. PmUhepHn^iom 173 fel, (OM 1) «3400 nu in onze sfiowroonn

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1