Reformatie-herdenking te Middelliamis op donderdag 28 oldober 1999 M Druk bezochte spaardag Rabobank Middelharnis Arbeidsongeschikt? Chronisch ziek? Gehandicapt? Bij ANGO tel Je voor drie! Vrijwilligers gezocht TAALPRAATJE HERINNERING Sffis® Themaweek apotheken Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' te Ouddorp EIIAItOGn-lilEUWS Opbrengst nationale collecte voor mensen met een verstandelijke handicap Informatie-avond borstvoeding in het Havenziekenhuis STERK PAGINA 7 VRÜtXAG 22 OKTOBER 1999 De interkerkelijke herdenking van de kerkhervorming zal dit jaar Deo Volente plaatsvinden op donderdag 28 oktober 1999 en wordt, zoals reeds jarenlang het geval is, georganiseerd door het regionale comité Goeree- Overflakkee van de Stichting 'In de Rechte Straat'. De Hervormings avond zal dit jaar vt'eer gehouden wor den in het kerkgebouw van de Her vormde Gemeente te Middelharnis. De aanvang is half acht. De opening wordt verzorgd door ds. A.P. Voets, predikant van de Hervormde Ge meente te Middelharnis. Aansluitend zal hij spreken over het thema:'De Heilige Geest en het geloor Ds. J. M. J. Kieviet, predikant van de Chris telijke Gereformeerde Kerk te Rotterdam- Kralingen zal spreken over het thema: 'De vrucht van het geloof' terwijl hij tevens de sluiting zal verzorgen. Medewerking verleent het chr. gemengde koor "Sursum Corda" uit Dirksland o.l.v. Willem Chr Meyboom. Organist Anten Weenink begeleidt het koor en de samen zang wordt begeleid doororgaiust Paul Kie viet. Voor de ouderen en zieken die niet in de kerk aanwezig kunnen zijn, is de samen komst te beluisteren over de kerktelefoons van de Chr. Ger. Kerk en de Hervormde Gemeenten van Middelharnis en Sommels- dijk. Collecte bestemd voor ondersteuning uitgetreden priesters in Kongo(Zaïre) Al vele jaren heeft de Stichting 'In de Rech te Straat contacten met mensen uit Kongo (Zaïre). De lezing in Kongo van boeken van ds. H. J. Hegger, zoals bijv. Mijn weg naar het Licht", hebben in dat land een stroom van uittredingen onder priesters en geestelijken tot gevolg gehad. Zelfs zo groot, dat er daar een stichting is ontstaan die deze ex-pries ters en geestelijken opvangt. Een zuster stichting in Kongo dus met dezelfde doel stelling als IRS heeft, ja zelfs ontstaan is als gevolg van de boeken van ds. Hegger. Dit voorjaar is er een afvaardiging van het bestuur van IRS naar Kongo geweest, om te bezien hoe IRS daadwerkelijk deze mensen kan ondersteunen. Uit de verschillende gesprekken met mensen van de Kongolese Stichting 'M.I.D.A.R.P.' is heel duidelijk geworden dat de ex-geeste lijken en priesters leven van een minimum aan inkomen. Omdat ze uit het klooster zijn getreden, worden ze vaak door hun familie verstoten. Tijdens de reis trof vooral de hon ger naar het Woord van God en naar bijbel se lectuur. De volgende hulp is toegezegd: Aan ex-priesters en andere geestelijken die door hun uittreden in nood komen, zal ondersteuning worden geboden bij het zoe ken naar onderdak en het verwerven van levensonderhoud Er zal elke 3 maanden een Franstalig blad 'LE CHEMIN DE LA VIE' verschijnen. Dit blad zal dezelfde uitstraling hebben als ons Nederlandse maandblad 'In de Rechte Straat'. Het eerste boek van ds. Hegger 'Mijn weg naar het Licht' zal als eerste in het Frans her drukt worden. Daarna zullen er nog drie boeken volgen. Graag bevelen wij dit werk in Kongo aan in uw gebeden! Die aanbeveling geldt ook de collecte die op de Hervormingsavond voor dit doel wordt gehouden! Bent u niet in de gelegenheid de herden kingsdienst bij te wonen, dan kunt u uw bijdrage voor de ondersteuning van de ex- geestelijken en priesters in Kongo over maken op bankrekening 3420.58.533 t.n.v. "In de Rechte Straat" bij de Rabo bank Middelharnis. Werving abonnees maandblad IRS Graag werven wij op die avond ook abon nees voor het mooie en leerzame maandblad "In de Rechte Straat". Voor het geringe bedrag van f 22,75 komt u in het bezit van een jaarabonnement. Daarin wordt u regelmatig op de hoogte gehouden van de onderhanden zijnde projec ten en leest u ontroerende getuigenissen van ex-rooms-katholieken die tot het geloof in Jezus Christus zijn gekomen. Tenslotte Hartelijk hoopt het regionale comité van IRS dat velen uit geheel Goeree-Overflakkee de herdenkingssamenkomst in Middelharnis zullen bezoeken. De kerkelijke verdeeld heid, van degenen die begeren te leven bij Schrift en belijdenis, geeft overvloedige reden om ons dagelijks voor de Heere te ver ootmoedigen. We weten uit voorgaande jaren dat velen er grote waarde aan hechten om zich, in ieder geval rond de Hervor mingsdag, gezamenlijk onder de boodschap van Gods Woord te zetten. De centrale boodschap van het Evangelie, de verzoening door Jezus Christus, de Zoon van God, wordt vandaag sterk aangevochten. Samen leven we in een tijd van onrust en ver warring in kerk en wereld. Laten we op deze laatste Hervormingsavond van het bijna voor bijgegane millennium, eendrachtig bidden om een geestelijk opwekking onder ons volk. De Heere is ook anno 1999 de Machtige, om door de Heilige Geest, zondaren te trekken uit de duisternis van zonde en verlorenheid en te brengen tot de zaligmakende kennis van Jezus Christus. Wij verwachten vele jongeren en ouderen in de herdenkingssa menkomst in het kerkgebouw van de Her vormde Gemeente te Middeharnis aan de Ring! Het regionale comité G &0 van "In de Rechte Straat" Even een kort berichtje voor jou. SPIRIT, je weet wel: die gloednieuwe tienerclub voor alle jongeren in de leeftijd van 12 tot 15 jaar. Vorige week beleefden we de flitsende ope ning. Leuk dat jullie er waren! Noteer even in je agenda: zaterdagavond 30 oktober, 19.00 uur: SPORTAVOND - verzamelen in De Ark te Goedereede. Heb jij de startavond gemist? Jammer, dan moetje nu zeker komen! De 40e nationale collecte die van 27 sep tember t/m 2 oktober gehouden werd, heeft op Goeree-Overflakkee het volgende opgebracht: Achthuizen914,00 Ooltgensplaat529,00 Oude Tonge3297,65 Nieuwe Tonge1998,40 Stad a/h Haringvliet1611,65 Sommelsdijk2423,15 Middelharnis2692,20 Dirksland2501,15 Melissant1351,75 Goedereede994,75 Ouddorp4856,50 Stellendam2126,00 Totaal 25296,30 In Den Bommel en Herkingen kon dit jaar helaas niet gecollecteerd worden bij gebrek aan een plaatselijke organisator. Mocht u daarom, en voor wat voor andere reden dan ook, de collecte gemist hebben, dan kunt u uw gift alsnog overmaken op Giro 1122222 of via de bank op nummer 70.70.70.333, ten name van de stichting NKGG te Utrecht. Alle geefsters, gevers alsmede alle collec tanten en plaatselijke organisatoren, namens al uw verstandelijk gehandicapte medemensen heel en heel veel dank voor dit prachtige resultaat! Cor Zuidwijk, rayonleider Goeree-Overflakkee Ingezonden: T Ik I wl^F^I^ Er rijden in deze tijd veel bromfietsers op de fietspaden op Flakkee, met name op het fietspad Middelharnis - Nieuwe Tonge - Oude Tonge is het 's ochtends behoorlijk druk. Toch is dit fietspad niet de optimale veihgheid voor zowel bromfietsers als fiet sers. Als je het fietspad bekijkt op een door deweekse dag tussen 7.45 uur en 8.30 uur, dan lijkt dit niet op een fietspad met twee stroken, 's Morgens is het fietspad veranderd in een slagveld. Als je dan op een bromfiets op het fietspad rijdt, dan baan je je een weg tussen de fiet sers door. Soms komen er 5 a 6 naast elkaar rijdende fietsers je tegemoet. En zij wijken nog geen halve meter voor je uit. Je moet uiterst rechts gaan rijden en als toppunt van je verbazing gaat er nog een scooter die groep fietsers inhalen, zodat iedereen op de remmen moet, met alle gevolgen van dien. Niet alleen de fietsers, maar ook de land bouwvoertuigen dragen hier hun steentje aan bij. Ze zijn kolossaal en als (brom)fietser voel je je soms net een muis. Als je als (brom)fietser zo'n voertuig in wilt halen, dan doen de bestuurders er van alles aan om ervoor te zorgen dat dit niet kan. Maar dan wel op een gevaarlijke manier, zodat op het moment dat je links inhaalt, ze links gaan rijden. Met het gevolg dat je als bromfietser óf in de sloot rijdt, óf bijna opgezogen wordt tussen de kolossale wielen van bijvoorbeeld een tractor. Kan het fietspad niet een beetje menselijker worden? Kan de politie hier niets aan doen? Nee, ze houden liever een auto aan die 10 km/h te hard rijdt. Maar dat is niet het enige wat ze moeten doen voor veiligheid op de weg. Een fietspad is namelijk ook een weg voor ons, waar de veiligheid ook voorop zou moeten staan. Maar daar doen ze niets aan. Ze laten de fietsers en tractors hun gang gaan, terwijl dat juist ook veroorzakers van ongevallen kunnen zijn. Vandaag of morgen gebeurt er toch een ongeluk. Drie bromfietsers van het Albeda College d.d. 24 november 1999 Het Havenziekenhuis heeft als enige zie kenhuis in Nederland het certificaat 'Zorg voor borstvoeding'. Omdat wij het belang rijk vinden dat ouders goede informatie krijgen over het geven van borstvoeding, organiseren wij 6x per jaar een informatie avond voor aanstaande ouders of andere belangstellenden. 24 november 1999 is de eerstvolgende avond. De avond duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Kosten 10,- p.p. of 15,-per koppel. Wilt u informatie of wilt u zich inschrijven dan kunt u bellen met: afdeling verloskun de van het Havenziekenhuis, tel. 4043536. Autobedrijf Jan van Dijk Op 25 oktober a.s. start men in de apotheken de landelijke themaweek 'Scoren tegen kan ker'. De apotheken van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland doen hier ook aan mee. Niet alleen in de themaweek, maar ook in de maanden erna zal er extra aandacht worden besteed aan de ziekte kanker. Natuurhjk kan men alle weken van het jaar in de apotheek terecht met vragen over medicijnen. Maar de ziekte kanker werpt vaak nog een drempel op voor patiënten en hun naasten om met vragen over hun klach ten in de apotheek te rade te gaan. Daarom juist is het thema 'Scoren tegen kanker' ge kozen. De ziekte kanker gaat vaak gepaard met andere klachten en regelmatig ontstaan bij werkingen door de behandeling. Voorbeel den hiervan zijn obstipatie, extreem droge mond en vermoeidheid. Vaak is niet bekend dat deze klachten doorgaans goed bestreden kunnen worden. In de apotheek kan men de patiënt hierover informeren. Indien gewenst of nodig kan in samenwerking met de arts gekozen worden om medicijnen voor deze klachten voor te schrijven. Speciaal voor het thema 'Scoren tegen kan ker' is in de apotheek extra informatiemate riaal over kanker en de bijkomende klachten beschikbaar. Het thema is opgezet in nauwe samenwerking met het Koningin Wilhelmi- na Fonds, dat niet geheel toevallig ook het 50-jarig jubileum viert. U bent van harte welkom in uw apotheek. Twee 'riddersen twee Icleine passagiers Mooi weer, een springkussen, een treintje, veel kinderen en leu ke cadeautjes: een greep uit de ingrediënten van de Spaardag van de Eeuw bij Rabobank Middelharnis. Zaterdag 16 oktober 1999 ging de bank een klein stapje terug in de tijd. Jonkvrou wen maakten de heerlijkste pannenkoeken, monniken telden het gebrachte geld en ridders bewaakten het kasteel. Allemaal activiteiten waar de kinderen veelvuldig gebruik van maakten. Alle spaarders van Herkingen en Melissant werden welkom geheten met limonade en snoep. Daarna werden ze met een ouderwetse schoolbus naar Middelharnis gereden, waar ze in een compleet andere tijd stapten. Om 15.45 uur vertrok de laatste bus om alle spaarders terug te brengen naar Herkingen en Melissant. Terug naar de eigen tijd, 1999. Kinderdagcentrum (KDC) de Regenboog in Middelharnis, aan de Steneweg, is dringend op zoek naeir zwemvrijwilligers. Er zijn op het KDC 3 groepen. Twee groepen voor kinderen/jongeren/jong volwassenen met een meervoudige handicap, de Koala en Zonnebloem groep en een groep van 9 kinderen met een ontwikkelingsachterstand, de Pandagroep. Een van de vele activiteiten die alle 3 de groe pen op het KDC hebben, is zwemmen. De kinderen beleven hier altijd erg veel plezier aan. Om deze activiteit goed te kunnen doen, zijn wij mede afhankelijk van zwemvrijwilligers. Wat houdt het in om zwemvrijwilliger te zijn? Zwemvrijwilliger zijn houdt in dat het u leuk lijkt om te komen zwemmen met een van de groepen van het KDC. Verder is het belangrijk dat u beschikbaar bent op één (meerdere mag natuurlijk ook) van de volgende dagen en tijden: Vrijdagmorgen van 8.45 tot 11.00 uur in het zwembad op Hemesseroord met een groep meervoudig gehandicapte kinderen/jongeren en jong volwassenen. Vrijdagmorgen van 8.45 tot 11.00 uur in zwembad De Staver met een groep kinderen die een ontwikkelingsachterstand hebben. Dinsdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur in het zwembad op Hemesseroord met een groep meervoudig gehandicapte kinderen/jongeren en jong volwassenen. Wat kunt u verwachten? Een gezellige sfeer, waarin het heel belangrijk is dat de kinderen het naar hun zin hebben en plezier beleven aan het zwemmen. Het inspannend en ontspannend, actief bezig zijn met kin deren/jongeren/jong volwassenen met een verstandelijke/meervoudige handicap of met kin deren met een ontwikkelingsachterstand. Contact hebben met mensen die naast ons staan in de samenleving. Lijkt het u een uitdaging om dit vrijwilligerswerk te doen of als u meer informatie wilt, kunt u contact met ons opnemen. Het telefoonnummer is (0187) 485744, u kunt vragen naar Anneke van Balen. De kinderen rekenen ook op u! Uitslagen van 4 oktober 1999 Dammen: H. M. van Floresteijn - J. Visbeen 0-3 De witspeler gaf zijn dam weg in een remise stand. K. Tanis - A. P. C. de MikO - 3 J. Westhoeve - J. van Koppen1 - 1 M. Bruinsma-C. Akershoek1 - 1 J. Moerkerk-C. Tanisuitgesteld L. Moerkerk - A. Meijer1 - 1 A. de Mik - C. Mierop1 - 1 Schaken,groep A: K. V. d. Wende - A. van HuizenVi - Vi M. Breen - P. Breen1 - O A. C. Baas - E. T. E. Derrez1 - O P. A. Derrez-C. Wassenaar1 -O Groep B: W. T. Breen - E. Santifort1 -O De heer Santifort liet de winst gaan. J. Santifort - F. L. Troost1 -O J. W. Tanis - J. Soeteman1 - O De heer Soeteman liep weer in het bekende valletje op f7 na loper c4 en Pf3 en Pg5. Uitslagen van 11 oktober 1999 Dammen: C. Mierop - H. van Floresteijn1 - 1 A. Meijer - A. de Mik1 - 1 C. Tanis - L. Moerkerk3 - O C. Akershoek-J. MoerkerkO - 3 J. van Koppen - M. Bruinsma1 - 1 A. P. C. de Mik - J. WesthoeveO - 3 Good old Jaap is het nog niet verleerd. Hij versloeg de kampioen en staat er zelf goed voor. J. Visbeen - K. Tanis3 - O Schaken, RSB-competitie: 'Ontspanning' 1 - Stellendam 15Vi - IVi Een zeer goede start van de Ouddorpers. Meestal spelen de clubs tegen elkaar gelijk of trekt Stellendam aan het langste eind. Nu was Ontspanning de club uit Stellendam dui delijk de baas. Uitslagen van 18 oktober 1999 Dammen: H. M. van Floresteijn - fc TanisO - 3 J. Visbeen-J. Westhoeve1 - 1 De oud-kampioenen hielden elkaar in even wicht. M. Bruinsma - A. P. C. de MikO - 3 De heer Bruinsma liet de winst gaan. J. Moerkerk - J. van Koppen3 - O De heer Van Koppen gaf een gewonnen par tij helemaal weg. L. Moerkerk - C. Akershoek1 - 1 A. Meijer - C. Tanis3 - O Schaken,groep A: W. H. M. van Geelen - A. Schaefer1 - O A. C. Baas - Kr. v. d. Wende'A - 'A C. Wassenaar-P. Breen1 -O P. Breen zag de winstvoortzetting geheel over het hoofd. Het was zo eenvoudig. A. Schaefer-P. A. DerrezO- 1 Groep B: W. T. Breen - R. v. d. Wende'A - A Dhr. Breen kroop door het oog van de naald. De uitdrukking 'sterke verhalen vertellen' houdt in dat de waarheid waarschijnlijk geweld wordt aangedaan. Vandaar de zegs wijze 'het nog sterker kunnen vertellen'. Dat bracht de grappige opmerking met zich mee 'weet je wat sterk is? Een pond thee in een klein kopje', of 'een paard in de wieg'. Dat zijn echte 'sterke staaltjes'. In dezelfde betekenis komt het woord voor in sterke drank, alcohol met een percentage boven de 25 a 30 procent. Dit in tegenstel ling tot zwak alcoholische dranken en tegen woordig tot alcoholvrij bier. Door de drank kwam Douglas Jerrold tot de uitspraak 'ge duld is de sterkste van alle sterke dranken, want hij doodt de reus Wanhoop'. Jerrold was een Engelse journalist en schrijver, geboren in 1803 en overleden in 1857 in Londen. Hij schreef in het tijdschrift Punch, waarin hij in zijn column Mrs. Candle's Cur tain Lectures fel tegen de sociale misstanden tekeer ging. Het spreekwoord 'die niet sterk is moet slim zijn' wil zeggen: een slimme guit leidt iemand die bedreigend sterk is, af door smoesjes. Dan hoeft hij niet 'zo sterk als een paard' te zijn. Bij uitbreiding ook wel 'als een molenpaard'. De zegswijze 'het zijn sterke benen die de weelde kunnen dragen' betekent: men moet een vast karakter hebben om zich niet te bui ten te gaan als men machtig of rijk wordt. Bekend is verder dat iemand een ijzersterk geheugen heeft, sterk van memorie is. Ge zegd van een mens die uit zijn hoofd zich de kleinste bijzonderheden over personen en zaken kan herinneren en die aan anderen kan meedelen. Dat bracht tevens de uitdrukking 'zich sterk maken' met zich mee. Vroeger in de letterlijke betekenis van zich toerusten, zich voorzien van manschappen, schepen en wapens, zoals staat vermeld in het Groot Placaatboek, anno 1563. Later ook gemach tigd zijn iets voor een ander te doen, in rech ten voor hem optreden. Deze beide beteke nissen zijn thans verouderd. De zegswijze komt nu slechts voor in figuurlijk verband. De uitdrukking 'zich sterk maken' komt eveneens voor in het lied 'Merk toch hoe sterk' waarin de Oranje-bevelhebber, die de strijd tegen de Spaanse bezetters leidde, aan het stadsbestuur van Bergen op Zoom ver zocht de Spaanse scharen te stutten (tegen te houden) en de stad voor inneming te behoe den. Op die verdediging zou de staande uitdruk king 'hecht en sterk' in de figuurlijke bete kenis van toepassing kunnen zijn. Letterlijk voorkomend in gedegen timmerwerk: Het huis was hecht en weldoortimmerd, van alle gemakken voorzien. Bij personen heeft sterk de betekenis van krachtig, soms ook van bedreven, bekwaam. 'Zij was niet sterk in het voeren van de pen'. Zij kon beter praten dan schrijven. Bij het biljarten, vooral in het kaderspel, geldt 'sterk spelen op het kruis'. Veel ca ramboles maken, vlak bij de lijnen van het kader. In plaats van 'sterke drank' kent men ook de term 'sterk water'Dat komt meestal voor in het huishouden, waarbij verschillende vi-uchten, zoals kersen, frambozen, krenten en rozijnen op sterk water worden gezet, om later, meestal in de winter, als traktatie te kunnen dienen voor gasten en huisgenoten. Daai van zijn de bekende dranken boerenjon gens en boerenmeisjes goede voorbeelden. Zo spreekt men ook van sterke thee of kof fie. Een grappige woordspeling luidt 'zo sterk als pompwater' voor zeer slappe thee en koffie. Met betrekking tot boter heeft sterk echter de betekenis van rans, een nare, muffe smaak hebbend. Van een bijzonder gebruik van het woord is sprake bij de werkwoorden. Men onder scheidt zwakke en sterke werkwoorden. De verleden tijd bij de zwakke werkwoorden wordt gevormd door de uitgang 'de' of 'te' achter de stam, bijvoorbeeld werken - werk te en delen - deelde, en de verleden deel woorden gewerkt en gedeeld. Bij de sterke werkwoorden verandert in de verleden tijd de klinker: lopen - liep - gelopen en liegen - loog - gelogen. Als bijwoord heeft sterk de betekenis van flink, danig, gekregen. Witte tanden steken sterk af tegen vuuiTode lippen. We moesten maar eens een hapje gaan eten, daar ben ik sterk voor. Van de samenstellingen noemen we slechts sterkgebouwd en sterkgespierd, vandaar: ijzersterk zijn. OFFICIEEL DEALER Brielle Siagveiciig Tel. (0181)413777 Spijkenisse Kelvinweg 13 Tel. (0181)624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden Groot nieuws: ANIB, AVO en GON hebben hun krachten gebundeld. Zij vormen nu ANGO: de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie. U kunt rekenen op deskundig advies van consulenten en adviseurs in de ruim 80 landelijke afdelingen. Kent u al uw rechten op o.a. sociaal zekerheidsrecht, thuiszorg, woning aanpassingen, hulpmiddelen, vervoer, toegankelijkheid, belastingterug- gave? Die almaar ingewik kelder wet- en regelgeving kunt u het beste SAMEN aanpakken. Bel of schrijf ANGO. Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Telefoon (033) 465 43 43

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 7