|Wat is dat eigenlijk? J Haal de herfst in huis Planten in 7 Stappen uit de kerken EIIAI10Et141IEUliia Ger. Gem. nieuwe Jonge op D. y. dinsdag 26 oktober 1999 yan 19.30 tot 22.00 mr Fotoboek Muziekvereniging Eendracht Maakt Macht PAGINA 6 VRUDAG 22?)KTOBER 1999. Onze levensfuncties worden in stand gehou den door de voortdurende circulatie van ons bloed. Het bloed moet in alle delen van het lichaam komen en zorgt daar voor de toe voer van stoffen en de afvoer van verbruikte of verzadigde bestanddelen. Het meest bekend is het transport van zuur stof. De rode bloedcellen bevatten hemoglo bine, een ijzerhoudend eiwit, gespeciali seerd in hel binden van zuurstof. Doordat het hemoglobine zich verbindt aan de zuurstofmoleculen, vindt er transport plaats naar de cellen. Dit transport is slechts mogelijk door bloeddruk. Hoe ontstaat bloeddruk? Onder bloeddruk verstaan we de diTik van het bloed tegen de wand van het bloedvat. Deze druk ontstaat doordat het hart ritmisch samentrekt. Elke samentrekking van het hart heeft tot gevolg dat er tussen de 50 en 80 ml bloed het lichaam in wordt gepompt. Op het moment dat het bloed met kracht de aorta, of grote lichaamsslagader wordt inge pompt is de druk het hoogst. Als we dat meten spreken we over de bovendruk of systolische waarde. Het hart heeft natuurlijk ook een rustpauze, die 'pauze' geeft een kort moment van ont spanning, dat noemen we de onderdruk of diastolische waarde. Hoe komt het dat het hart samentrekt? Het hart werkt autonoom, dat wil zeggen dat het zelf zorgt voor de prikkel (een elektri sche impuls) die voor de contractie (samen trekking) nodig is. Het mechanisme van deze pulserende druk, is belangrijk om de circulatie gaande te houden. Juist dat toenemen en afnemen van druk, de hartslag van maar liefst zo'n 100.000 maal per dag, zorgt voor een optimale voorziening van zuurstof in weefsels en andere bestand delen. Het is een uitgekiend systeem, dat wanneer het vanuit technisch oogpunt wordt bekeken alle menselijke technologie doet verbleken De impuls tot samentrekken ontvangt het hart van een zenuwkiioop die zich in het gebied van de rechterboezem bevindt, op de plaats waar de beide holle aders uitmonden. Deze zenuwknoop wordt de sinusknoop ge noemd en vervult de functie van gangmaker. Via een extra zenuwknoop wordt de che misch elektrische impuls via de bundel van His over het hart verdeeld. Hierdoor ontstaat normaal gesproken een mooi en soepel samentrekken en ontspannen van het hart. Bij zwakte van de hartspier of andere pro blemen kan men ter ondersteuning Crategi Phyto of Magnesium asp. geven. Verder zal men altijd de persoon naar de huisarts moeten verwijzen alvorens andere natuurgeneeskundige produkten te advise ren. Wat is het gevolg VAN TE lage bloeddruk? De bloeddnik wordt tegenwoordig gemeten via het manchet van Dr. Riva Rocci om de bovenarm. Vandaar dat in medische kringen de bloeddruk aangeduid wordt met RR. Men spreekt van lage bloeddruk als de bovendruk lager is dan RR 100 en de ondruk lager is dan RR 60. Toch is het niet nodig dat dit klachten geeft. Zowel bij hoge als lage bloeddruk gaat men uit van 'normwaarden'. Er kunnen individu ele verschillen zijn die hoger of lager liggen, maar dit hoeft geen echte betekenis te heb ben. Bij werkelijk te lage bloeddruk (hypo- tensie) kan de bloedtoevoer naar de hersenen tijdelijk wat afnemen. Dit kan zich uiten in kortdurende duizeligheid. De doorstroming in het lichaam kan hierdoor minder worden. Vooral de kleine bloedvaatjes, de haarvaat jes, hebben dan veel minder circulatie. Kou de vingers, voeten en ledematen kunnen dan het gevolg zijn. Om de doorbloeding te bevorderen is het gebruik van Formina Aloë 23 een prima middel. Ook duizeligheid en een algemeen gevoel van onbehagen kan optreden. Maar deze klachten kunnen ook optreden door extreme spanning. Er zijn heel wat per sonen die zó'n gespannen houding hebben dat ze de bloedsomloop gedeeltelijk afknel- len door de hoge spanning in de spieren (Hypertonic). In deze gevallen kan men altijd het gebruik van Magnesium aanraden. Pollenergy kan bij zowel lage als bij hoge bloeddruk ingezet worden omdat het een positief effect heeft op de elasticiteit van de vaatwanden. Komt hoge bloeddruk tegenwoordig veel voor? Normaal loopt de bloeddruk bij inspanning op en daalt ze bij ontspanning of rust. Bene den de 35 jaar wordt uitgegaan van een nor male bloeddruk van 120/80. Boven de 35 jaai' is een druk van 150/95 het niveau waar bij de kans op complicaties is verhoogd en dit werkelijk klachten kan geven. Veel hangt af van de conditie en constitutie van de betreffende persoon. Het gevaar van een hoge bloeddruk is, dat de slagaders, die onophoudelijk aan een te hoge kracht blootstaan, geleidelijk aan steeds in slechtere staat raken. Wanneer we geen di recte oorzaak kunnen aanwijzen van de hypertensie, wordt de uitdrukking essentië le, of primaire hypertensie gebruikt. De be handeling is dan niet gericht op een specifiek orgaan, bijvoorbeeld het hart of de nieren, maar algemeen. Men weet immers niet pre cies waardoor de hoge bloeddruk wordt ver oorzaakt! Natuurgeneeskundigen zullen altijd verder kijken. Ook de reguliere geneeskunde be seft steeds meer dat er ook psychische oor zaken kunnen zijn, bijvoorbeeld stress. Dit is eenvoudig te verklaren. Door het spannen van de spieren, wordt het totaal aan inhoud van het vaatstelsel verkleind. De spierspan ning drukt als het ware de bloedvaten wat samen. Het gevolg is een hogere bloeddruk. Er moet in een kleinere ruimte toch dezelfde hoeveelheid bloed rond gepompt worden. Dat heeft drukverhoging tot gevolg. Wanneer iemand grote prestaties moet leve ren, wordt de bloeddruk in het algemeen tij delijk verhoogd. De tijdelijke bloeddrukver hoging, vaak onder invloed van adrenaline, is normaal, ja zelfs een noodzaak. Een probleem wordt het pas wanneer die bloeddruk vrijwel permanent of lange tijd verhoogd is. Oorzaken van hoge bloeddruk kunnen zijn: nefrogeen, (de nieren zijn hierbij betrokken), harmonaal, anatomische veranderingen, ver nauwingen (stenose genaamd), bepaalde medicamenten (kunnen de nieren beschadi gen). Onder medicamenteuze oorzaken mag 'de pil' worden genoemd, of medicijnen die adrenaline bevatten, corticosteroïden (pred- nison) en vele anderen. En: ...drop! Dit snoepgoed kan een belangrijke factor zijn bij het ontstaan van hypertensie. Neurogene oorzaken zijn oorzaken die van uit het centrale zenuwstelsel invloed uitoefe nen. In deze gevallen is het belangrijk dat men zich niet druk gaat maken over problemen die er niet, of nauwelijks zijn. Het 'kijken' naar jezelf op een reële wijze is belangrijk. Geen overtrokken eisen stellen aan jezelf, aanvaarden van de eigen persoon lijkheid, zonder zich (overmatig) schuldig te voelen bij tekortkomingen. Niet te bezorgd zijn om anderen, het is belangrijk hun en uw problemen te scheiden. We moeten ten opzichte van hypertensie niet te gemakkelijk oordelen. Een mate van voorzichtigheid is op zijn plaats. Regelmati ge controle door de huisarts of specialist is verstandig. Natuurgeneeskundig zijn er verschillende middelen die naast reguliere medicijnen kunnen worden gebruikt. Zij ondersteunen het zenuwstelsel en vaatstelsel, dat tot een vermindering van de spanning in de aderen kan leiden. NED. HERV. kerk Beroepen te Katwijk aan Zee U. W. van Slooten te Heerde; te Voorburg (buitenge wone wijkgemeente) W. J. Tennissen te JJs- selmuiden-Grafhorst; te Delft J. Geene te Katwijk aan Zee; te Giessendam-Neder- Hardinxveld (wijkgemeente 2 Noord) J. A. Brussaard te Wijngaarden; te Zoetermeer M. A. van den Berg te Groot-Ammers. Aangenomen naar Nieuwland en Ooster- wijk K. Klopstra, kandidaat te Soest; naar Scherpenzeel J. A. Brussaard te Wijngaar den; naar Vriezenveen (wijk 2) M. B. Plette te Ede. Bedankt voor Akkerwoude/Murmerwoude E. Kolkert te Hendrik Ido Ambacht; voor Benschop W. J. van den Bom te Rijssen; voor Houten H. Zweistra te Leerbroek; voor Oene J. Maas te Oud-Beijerland; voor Springford (Canada) C. Stelwagen te El- speet; voor Giessendam-Neder-Hardinxveld (wijk 2 Noord) J. A. Brussajurd te Wijngaar den; voor Middelhamis T. C. de Leeuw te Kinderdijk; voor Noordhorn en Saaksum H. L. Versluis te Kamperveen. 6 van de 10 men sen met diabetes overlijden aan hart en vaatziekten GEEF VOOR DIABETES GIRO 5766 Beroepen te Echtenerbrug-Oosterzee P. J. Elzinga, kandidaat te Kampen, die dit be roep heeft aangenomen; te Rottevalle W. M. van Loon-Kuiper te Kampen; te Bameveld (beiden part-time) G. C. de Vries te Giessen- Rijswijk (part-time) en E. W. J. van Leer- sum te Gorinchem (part-time), die beiden dit beroep hebben aangenomen; te De Lege Geaën (SoW) E. van der Sluis te Heeren veen, die dit beroep heeft aangenomen. geref. kerken vrijgemaakt Beroepen te Duiven-Velp en te Oegstgeest en te Siegerswoude-Frieschepalen J. Have man, kandidaat te Usselmuiden; te Brou wershaven K. van Hoek, kandidaat te Kam pen. Aangenomen naar Zwolle-Centrum G. Zo mer te Bedum, die bedankte voor Nijkerk; naar Bergentheim A. Kruizinga te Delfzijl. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Amersfoort F. Gerkema te Groningen; naar Heerde P. J. H. Krol te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Dokkum S. Otten te Rotter dam-Zuid; te Nieuw-Vennep H. Peet te Spij- kenisse; te Sliedrecht (Bethelkerk) M. J. Kater te Zeist. Bedankt voor Bunschoten P. D. J. Buijs te Veenendaal. Aangenomen naar Haarlem-Noord J. K. C. Kronenberg te Leeuwarden. Beroepen te Brakel W. J. Karels te Hardinx- veld-Giessendam; te Nieuwerkerk (Zld.) L. Blok te Ermelo; te Oud-Beijerland P. Melis te Genemuiden; te Ouddorp A. J. Gunst te Benthuizen; te Zoetermeer W. J. Karels te Hardinxveld-Giessendam. Bedankt voor Amsterdam en voor Gouds waard A. J. Gunst te Benthuizen; voor Ber- kenwoude en voor Leerdam M. Karens te Werkendam; voor Borssele W. J. Karels te Hardinxveld-Giessendam; voor Ederveen J. Roos te Opheusden; voor Ridderkerk-Slik kerveer B. van der Heiden te Kampen; voor Rijssen-Zuid G. J. N. Moens te Goes; voor Temeuzen J. J. Tanis te Middelburg-Cen trum; voor Emmeloord W. Silfhout te Hen drik Ido Ambacht; voor Enkhuizen A. J. Gunst te Benthuizen; voor Lelystad C. Ha- rinck te Houten; voor Nieuw-Beijerland F. Mulder te Scherpenzeel; voor Rotterdam- Alexanderpolder B. van der Heiden te Kam pen; voor Rotterdam/Usselmonde en Capel- le aan den Ussel en voor Rotterdam-Cen trum M. Karens te Werkendam; voor Scheveningen J. J. Tanis te Middelburg; voor Terwolde-De Vecht P. Melis te Gene muiden. Aangenomen naar Alblasserdam B. v. d. Heiden te Kampen. Avond aan avond zijn wij creatief bezig geweest om deze decoratie-avond mogelijk te maken. We hebben exclusieve kransen, diverse opgemaakte potjes, quiriandes en ander decoratief materiaal tegen betaalbare prijzen. Bijvoorbeeld: Krans opgemaakt met kastanjes, beukenoot- jes etc. voor maar 17,50; Decoratief glas 6,95 2 voor 10,00. Leuke kadootjes van rond een tientje .en nog veel meer! Kom kijken... en kopen want de opbrengst is voor de aflossing van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwe Tonge. U bent van harte welkom in de garage van Peter en Leanne Hobbel, aan het eind van de Westerstraat te Nieuwe Tonge. Tot ziens Jolijn Admiraal en Leanne Hobbel Ter gelegenheid van het 65-jarig jubi leum van muziekvereniging E.M.M, is er een fotoboek samengesteld. Een boek met ongeveer 75 foto's vanaf 1934 tot 1999. Op zaterdag 6 november zal om 17.00 uur in De Bommelstee het eerste exem plaar worden overhandigd aan de burge meester van Oostflakkee. U bent van harte welkom om dit gebeuren bij te wonen. Vanaf 8 november is het fotoboek ver krijgbaar bij: Daalmeijer Drukwerk, Vivante Meinster Van der Welle, Boekhandel Vroegindeweij. Prijs 23,50 (op 6 november is de prijs 19,95). LEVENDE MARKERING ALS ERFGRENS OF STRUCTUUR iBLOEDDRUKl Nieuws Dit is een van de mogelijke gevolgen van diabetes (suiker ziekte). Onderzoek moet een oplossing brengen. Geef dit onderzoek dat extra zetje in de rug. Diabetes Fonds Nederland Amersfoort. Tel: (033) 46 22 055. geref. kerken 'T* 't» GEREF. GEMEENTEN Een haag voor uw tuin Een haag past in elke tuin. Er omheen, als levende markering van de erfgrens, maar ook erin, om structuur te geven. Een doolhof is zelfs een tuin die uitsluitend uit hagen bestaat! Overleg wel vooraf met uw buren voordat u een haag als levendige afscheiding gaat gebruiken. Het is 't mooist als de haag op de erfafscheiding kan worden geplant. Binnen groene muren is het goed tuinieren! De ligusterhaag, sfrak geknipf is een naag die 'gelenipf is voor bi/zoncfere (cnipvormen. Heeft u eenmaal uw keus vooreen haagplant gemaakt, dan kunt u de juist aantal len in de gewenste (hoogte) maat bestellen. De plantafstand varieert tussen de 30 én SÓ cm en hangt samen met de te leveren maat en de soort. Het planten vraagt om een goede voorbereiding en gaat als volgt: 1) Graaf een zodanig diepe en brede sleuf dat een ingegaasde wortelklult (bij coniferen) er ruim in past. 2) Spit de bodem van de sleuf, zodat de wortels losse grond vinden om vlot verder te groeien ("aanslaan") 3) Meng de tuingrond in de sleuf met compost, dat bevat wat voedsel en veei humus, dat vocht vasthoudt. 4) Leg de planten eerst uit (zo kort mogelijk laten liggen, anders drogen de wortels uit) en zet ze zo snel mogelijk in de sleuf. Kijk daarbij goed naar hun vorm. Bedek de wortelkluit met grond (minimaal een handbreedte op de kluit) en trap voorzichtig aan. 5) Onder droge omstandigheden is het raadzaam de sleuf half te vullen en vol te laten lopen met water. Rustig laten wegzakken en daarna verder met grond aanvullen. 6) Een rechte haag moet ook kaarsrecht worden geplant. Span eventueel een touw als hulpmiddel. Bij "Leylandi's" worden wel tonkinstokjes gezet om ze recht naar boven te laten groeien. 7) Snoeien blijft beperkt tot de zijkant van pas geplante hagen. Alleen liguster- hagen worden direct gesnoeid, om zo een dichte vertakking te krijgen. Bij Taxus en Beuk (Fagus) laat u de toppen doorgroeien tot de gewenste hoogte is bereikt. Extra water is alleen nodig na het planten op droogtegevoellge grond en bij lang durig waqp weer. Geef een flinke hoeveelheid in een Iteer en niet vaker dan nodig is. De toepassing van hagen is eeuwenoud. Aanvankelijk dienden ze als bescherming van de groenten- of kruidentuin bij boerde rijen, kastelen of kloosters. Later werden ze vooral als sierelementen gebruikt in tuinen van kastelen en buitenplaatsen. Aan sierwaarde hebben ze nog niets verlo ren. Hagen zien er dan ook in elk seizoen mooi uit en de keus aan geschikte planten is groot. Een goede haagplant verdraagt niet alleen intensief snoeien, maar heeft boven dien een dichte vertakking. Omhagen is de mooiste manier om de tuin of een deel daarvan beslotenheid te geven of in verschillende ruimten in te delen. Vooral wintergroene planten zijn hiervoor ideaal omdat ze ook 's winters hun functie behou den en optimaal privacy geven. Hoog en laag, breed en smal; met hagen kunnen we alle kanten op. Rond de voortuin is een lage haag doorgaans voldoende, al dan niet in combinatie met gaas tegen ongewenste viervoeters. In een zij- en achtertuin is een hogere haag beter, ter voorkoming van ongewenste blikken. Op welke haagplant uw keus valt, hangt samen met de eisen die u aan de haag stelt. Een trellis- of gaasaf scheiding met klimop (Hedera) geeft ook een groene muur Een mooi strakgesnoeide haag ligt misschien het meest voor de hand. maar golvend snoeien geeft een speciaal effect. Of strak geschoren met een knipvorm aan het eind, een kip een bol of een kijkgat in een haag; het zijn allemaal mogelijke grapjes. Bladverliezende hagen Omdat de ene haagplantensoort beter dichtgroeit en beter snoei verdraagt dan een ander, zijn bepaalde soorten populair geworden. Liguster is een fantastische haag- heester, zowel voor lage als hoge hagen. Geschikt voor hoge, brede hagen en volko men winterhard, dat is gewone Liguster (Ligustrum vulgare). Voor lagere hagen kan de variëteit 'Lodense' worden gebruikt. Weinig gebruikt en toch heel mooi is Kornoelje (Cornus mas). Deze kan strak wor den gesnoeid, al gaat dat ten koste van de bloemen en bessen. Een andere aanrader is Veldesdoorn of Spaanse Aak (;4cer campe- stre). Meestal is hij slechts bekend als haag je, maar vooral middelgrote (1,5 meter) en hoge (meer dan 2 meter) hagen van deze soort zijn bijzonder mooi. Het blad kleurt mooi geel in de herfst Beuk of haagbeuk? Wat is het verschil tussen beuk en haagbeuk? Welke u kiest, hangt vooral samen met de grondsoort in uw tuin. De beuk (Fagus sylvatka) groeit het beste op lichte zandgrond. Het verdorde blad blijft de complete woudreuzen die een hoge leeftijd kunnen bereiken. Zowel beuk als haagbeuk kunnen bij een goede verzorging langer meegaan dan een mens leeft. Ze hebben voldoende groeikracht om hoge bogen te begroeien. Hagen van coniferen De meest gebruikte haagconifeer is Cupressocyparis leylandii. Dat is een snelle groeier die veel water nodig heeft en boven dien zeewind verdraagt. Na het planten van een haag van snelgroeiende "leylandi's" is snoei wel aan te bevelen. Dat wil zeggen: alle groeischeuten halveren met de snoei- schaar. Dat is even wat handwerk, maar de coniferen krijgen dan een mooie dichte structuur. De Taxus is een verhaal apart. Van Ook een leuk idee: knipvormen in de (liguster)haag. een mooie afscheiding vormen. Hulst (Ilex oquifolium) wordt als haag niet veel toege past. Toch heeft hulst daarvoor goede eigen schappen. Winterbloeiers komen tegen zo'n groene wand prachtig uit. Hulst kan goed tegen snoeien en is geschikt om ondoor dringbare, strakke hagen mee te maken. Hulst groeit tamelijk langzaam en is als haag goed in de hand te houden. Ook van Laurierkers (Prunus laurocerasus) zijn mooie hagen te maken. Bij het snoeien doorge knipt blad krijgt een bruine rand. Daarom verdient het gebruik van de snoeischaar de voorkeur boven de heggenschaan Buxus Voor de lagere hagen komt bijvoorbeeld Buxus sempemens in aanmerking. Dit over bekende struikje vormt mooie strakke haag jes die in elke tuin passen. Door hun beperk te groeisnelheid worden ze vrijwel uitslui tend gebruikt voor lage afscheidingen. Deze wintergroene heester groeit goed op kalkrij- ke grond en verdraagt een droge zonnige standplaats. Bloeiende hagen Rond een voortuin kan een haag heel leuk zijn. Maar een bloeiende haag is eigenlijk nog wèl zo aantrekkelijk. Er is keus genoeg. Met struikjes die van natu re 80 a 100 cm hoog worden blijft het uitzicht behouden. Dat geeft ruimte. Een struikje dat zich goed leent voor lage haagjes is Ganzerik (Potentilla fruticosa) Het blad is decoratief en sommige varië teiten bloeien tot diep in de herfst. Ceel in allerlei tinten is de meest voorkomen de bloemkleur, maar er zijn er ook met rode, witte of roze bloempjes. Een goede gehele winter aan de takken zitten, wat extra beschutting, kleur en privacy geeft. Voordat het verdort ontstaat een mooie herfstkleur, van geel naar warm rood. De haagbeuk (Carpiws betulus) doet het ook goed op zware, kleiige grond. De herfstkleur is opval lend geel, maar na de eerste nachtvorst laat haagbeuk z'n blad direct vallen. In het voor jaar is het lichtgroene, gegroefde blad erg mooi. Zonder snoei groeien ze allebei uit tot Voordat Buxus wordt gesnoeid, ver dient het aanbeveling om de struiken nat te maken. Dit voorkomt zonne brand en bruine biadrandjes. de coniferen is Taxus baccata een van de mooiste als u niet een al te hoge haag wilt maken. Taxus groeit tamelijk langzaam en heeft minder vocht nodig. De zachte naal den hebben een diepgroene kleur en zijn een rustige achtergrond voor een kleurrijke border. Er kunnen prachtige, goed dichtge groeide figuurbomen (spiralen) en dierfigu ren (pauw) van worden geknipt, al dan niet in aansluiting op een haag. Andere populai re haagconiferen zijn Thuja's. Ze zijn gevoe lig voor zeewind. Groenblijvende hagen Coniferen zijn niet de enige haagplanten die zomer en winter groen zijn. Er zijn ook ande re groenblijvers die al dan niet geschoren Een haag met een boog van beuk. keus voor een bloeiende haag is ook Spierstruik (Spiraea japonica). De bloem- schermen zijn rood of roze. Heel apart is de Bij de sierrand (een soort hc-, ..iel meer dan 40 centimeter hoogte) kan niet echt gesproken worden van een haag, maar de aanplant van bijvoorbeeld lavendel geeft v/el een mooie, sierlijke afscheiding. tweekleurige bloei van Spiraea japonica 'Genpei' alle schermen dragen zowel witte ais roze bloempjes, wat een leven dig effect geeft. Alle Spiraea japonica variëteiten kunnen in het voorjaar tot op de gewenste hoogte worden gesnoeid, zonder dat dit nadelig is voor de bloei. Kleurige rand Als een haag niet hoger wordt dan circa 40 cm, kan ook van 'rand' worden gesproken. Het gaat dan vooral om sier waarde en niet om een functionele afscheiding. Zo kunnen vakken met rozen worden omrand met bijvoorbeeld Kattenkruid of Lavendel. Omdat deze planten zachtblauwe bloemen dragen, worden ze vaak gecombineerd met roze of witte rozen. Ook een kruidentuintje met een geometrische indeling leent zich voor randen, bijvoorbeeld van Tijm. Tijm en Lavendel groeien het beste in de volle zon, op niet te natte grond. Snoeien Snoeien kan het beste tweemaal per jaar gebeuren: eind mei en eind juli/begin augustus. Snoei niet tijdens droog en warm zomerweer, dat geeft verbranding. Een haag die in de nazomer nog nagroeit, maar wel strak moet zijn kunt u half sep tember nogmaals snoeien. Niet later, dat kan nachtvorstschade geven. Voor een optimale belichting en om uitzakken te voorkomen moet een haag recht worden gesnoeid, of enigszins breder' naar onde ren toe. Maar nooit andersom!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 6