A,jmw,,~ Boeren en misverstanden jHowieetemoH ZAFIRA Christelijke Vrouwenbond 'Goeree' fietste voor Caiando Cadeau gekregen Koningslinde door de burgemeester geplant IE (010) 2741135 karels. aufoschaoe Garage KnÖps B.V. Politie 24-uurs telefoon: VASTGOED Machinist dood op zee Aangepaste kerkdienst Workshop bloemschikken 3^9.f)^ö chr, streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Visser Visser Vrijdag 22 oktober 1999 72e jaargang nr. 6849 Landbouwpraatje: Boeren in Nederland voelen zich ver ongelijkt. Zij hebben moeite met een degradatie van voedselproducent tot wegwerpondernemer. Vanwaar de bijna onherstelbare deuk in het boe- renimago? Ligt de schuld bij de bur ger, bij de overheid of misschien toch bij de boer zelf? Historisch gezien heeft de boer in ons land een belangrijke rol gespeeld. Het aantal boe ren en tuinders is jarenlang hoog geweest. Van de beroepsbevolking was meer dan de helft agrariër. Nu is dat percentage geslon ken tot 3,5%. Meer dan het aantal boeren heeft de kwaUteit van de landbouw zich aan de top begeven. De Nederlandse landbouw heeft internationale faam verworven. Boeren hebben zich ontwikkeld tot topondernemers. Bovendien is er een ingenieus en deskundig agrocomplex ontstaan rondom het boeren erf. Achter en naast elke boer stonden tot voor kort twee a drie personen die hem met raad en daad hielpen. Voor de buitenwereld is het nauwelijks te vatten dat boeren en tuinders een toppositie hebben verworven in een toch klein landje met de hoogstfe bevolkingsdichtheid. Mil joenen burgers leven, wonen en werken in een waterrijk landje en de boeren speelden een dominante rol in deze 'nationale mieren hoop'. Het kan verkeren Het lijkt erop alsof de boeren in ons land ten ondergaan aan-hun eigen succes. De inten sief bedreven landbouw staat in de kijker en krijgt af en toe vegen uit de pan omdat hij het milieu en de natuur geweld aandoet. Boeren botsen tegen de grenzen van milieu en na tuur. Nederlanders zijn niet meer zo gevoe- Ug voor het hongervraagstuk; zij bekomme ren zich meer en meer om een gezonde en schone woon- en leefomgeving. Het maat schappelijk klimaat verandert; daar moeten boeren nog aan weimen. Boeren worden niet meer begrepen en gaan in verzet. Janmier genoeg graven zij zich in en gaan louter in de verdediging. Nog spijti- ger is het feit dat boeren grijpen naar ver keerde wapenen. Zij hanteren argumenten die eigenlijk het etiket misverstand dragen. Boeren roepen dat zij de voedselvoorziening in ons land veiligstellen. Zo'n bewering is al jarenlang achterhaald. Nederland is geen afgesloten ruimte. Consu menten kopen producten die overal ter wereld worden voortgebracht. Een mondiale open markt rekent af met het autarkisch argument dat voedsel alleen verkrijgbaar is binnen 's lands grenzen. De huisvrouw roept en de detaillist levert prompt. Dat heeft niets te maken met eigen landbouw en eigen voedselvoorziening. Boeren beweren dat zij meer en beter dan wie ook ter wereld kundig zijn. Vakman schap is er natuurlijk wel in het boerenland. Maar wie de indruk wekt dat dit een exclu sieve Nederlandse eigenschap is, vergist zich en doet aan kortzichtigheid. Boeren in het buitenland hebben onze kunstjes afgeke ken en kunnen een goede partij op de markt meeblazen. Wat te denken van ondernemers elders in Europa die hun VEikmanschap nu al bewij zen. Van het exclusieve Hollandse concept is bitter weinig over. Boeren kloppen zich op de borst omdat ze topkwaliteit produceren. Het is een sprookje want in het buitenland ügt het kwaliteitspro duct ook in de etalage. En dan vaak nog tegen lagere prijzen omdat er lagere arbeids lonen worden betaald. Boeren gaan prat op het ingenieuze agrobu siness-complex. De landbouw is een fijnma zig netwerk van toelevering, productie, ver werking en afzet. Daar vdt niets op af te dingen, maar ook in het buitenland worden dergelijke netwerken opgezet. Vaak gebeurt dat dan ook nog met Nederlandse hulp en bijstand, want ons land exporteert niet alleen producten maar ook kennis en advies. Boeren zijn milieubewust en menen op dat terrein zelfs een voorsprong te hebben op buitenlandse collega's. Ook dat is onjuist. In het buitenland weten boeren zeker zo goed om te gaan met milieu- en welzijnsnormen. Buitenlandse boeren hebben het zelfs een beetje makkelijker omdat de Nederlandse collega moet produceren in een waterrijk (denk aan water- en bodemverontreiniging) en dichtbevolkt gebied. Ln^ïï DURF EN REALISME Is de Nederlandse landbouw afgeschreven? Boeren doen er goed aan om uit de loopgra ven te komen en de uitdagingen van een 'hernieuwde' samenleving op te pakken. Dat vraagt moed, durf en vooral reaüsme. Een veranderingsproces op het boerenland zal zeker ook slachtoffers vragen, maar Neder land blijft ruimte geven aan de boeren. Boe ren dan wel te verstaan die de toekomst niet schuwen, die vernieuwend bezig blijven en die vooral ook wiUen afrekenen met de ver dedigingstactiek die op den duur geen hout snijdt. Het boerenimago hgt niet in handen van overheid of burgers maar is in wezen een boerenzaak. B.Schouwing Dirksland 0187 605022 Winterslaap? of Winterschilder? actief in beeld en geluid Nieuw van Opel: voor mPorijdeH mt plezier Afgelopen woensdagmiddag waren mevr. J. Soeteman-den Ëerzamen, mevr. M. Tanis-de Vogel en mevr. L. Troost-v.d. Klooster op bezoek bij Caiando. Deze drie dames kwamen namens de Christelijke Vrouwenbond 'Goeree' een cheque overhandigen. Afgelopen zomer ontving de Christelijke Vrouwenbond 'Goeree' van de Rabobank een uitnodiging om deel te nemen aan een fiets tocht over Goeree-Overflakkee, waarvan de opbrengst bestemd zou zijn voor de verenigingskas. Het bestuur en de leden van de vereni ging waren het er echter al snel over eens, dat de'vereniging dit geld eigenlijk niet echt nodig had. In een vergadering werd besloten om de opbrengst van de fietstocht aan Caiando te schenken. Dit voorstel werd met groot enthousiasme ontvangen: er deden nog meer mensen mee dan anders. Woensdagmiddag was het zover dat de presentatrice van de Vrou wenbond, mevr. J. Soeteman, de cheque met het bedrag van maar liefst 600,= kon overhandigen aan Janneke Koningswoud, de coör dinatrice van Caiando. De zorginstelling Caiando is er voor mensen die ongeneeslijk ziek zijn. In het hospice kunnen mensen die thuis niet meer verpleegd kunnen worden terecht voor zorgverlening. Maar ook werkt Caiando er steeds meer naar toe om mensen thuis zorg te bieden, zodat ze niet opgenomen hoeven te worden. Caiando is tot op dit moment nog een ongesubsidieerde instelling en is dus afhankelijk van giften en gaven. Zowel namens Caiando als namens de Christelijke Vrouwenbond 'Goeree' wordt iedereen die aan de fietstocht heeft meegedaan - en dus het geld bij elkaar heeft helpen brengen - dan ook hartelijk bedankt. MIDDELHARNIS - De meest rechtse figuur op deze foto is niet een medewerkster van de buitendienst van de gemeente Middelharnis, nee, dat is nou de burgemeester. mevrouw De Vries-Hommes. Haar aanwezigheid op een plantsoenstrookje op de splitsing Water- weg-Soldatenplein was haar ingegeven door de geste van het 100- jarige Staatsbosbeheer aan elke Nederlandse gemeente een Konings- hnde, een Tillia Vulgaris Pallida cadeau te doen, zo ook aan Middel harnis. Die gemeente heeft de Koningslinde in dank aanvaard, er een prach tige plek voor gezocht en de burgemeester gevraagd 'm te planten. Toen ze dat dinsdagmiddag deed, bijgestaan door Frans Pieter Vroeg- indeweij en Marco van Haaften waren ook de broers Kiijn en Henk v. d. Kooy, oud-medewerkers van de gemeentelijke plantsoenen dienst in de buurt om te controleren of de linde, die immers een lang leven beschoren lijkt, ("ze kan zeer oud worden", heeft Staatsbosbe heer laten weten) wel kaarsrecht kwam te staan, en inderdaad, zo gebeurde het. Op een bijgeplaatst bordje laat de gemeente weten dat de boom oktober 1999 geplant werd en van Staatsbosbeheer werd gekregen, ter informatie van hen die zich in de toekomst onder haar gebladerte zullen verpozen. Beschonken automobilist aangehouden OUDDORP - Maandagnacht werd op de Dijkstelweg een 20-jarige man aangehou den, wegens het rijden onder invloed. De man werkte mee aan een blaastest, waarna hij op basis van de uitslag van de test werd aangehouden en overgebracht naar het poli tiebureau in Middelharnis. Hier werd een ademanalyse afgenomen. De man bleek te rijden met 1,05 promille alcohol in zijn bloed. Tegen de man wordt proces-verbaal opgemaakt. Getuigenoproepen MIDDELHARNIS - Donderdag 14 oktober werd bij de politie melding gemaakt van een mishandeling op de Oostvoorgors van drie paarden, waarbij de voelbaren en de wenk brauwen werden weggebrand. Inmiddels is bekend dat op dezelfde plaats door onbekende overlast wordt veroorzaakt door het gebruik van laserpennen en afste ken van vuurwerk. Dit had al enkele dode kippen en eenden tot gevolg. De politie onderzoekt de gebeurtenissen en vraagt een ieder die meer informatie kan geven over bovenstaand bericht contact op te nemen met de politie in Middelharnis, telefoon (010) 2741135 (lokaal tarief). MIDDELHARNIS - Zaterdag 16 oktober, rond vijf uur vond op de Nieuwstraat een bij- na-aanrijding tussen een 48-jarige fietster en een 30-jarige automobiliste plaats. De vrouw op de fiets reed in de richting van de Voorstraat, toen de automobiliste haar tege moet reed. Een aanrijding kon voorkomen worden. Om de precieze toedracht van Vüdx vw jmetlbeleii WooM' en 0<uifcoMrjPoit Goeree-Overflakkee B.V. instaUatiebedrijf bovenstaande gebeurtenis te achterhalen is de politie op zoek naar getuigen hiervan. Een ieder die meer informatie kan geven over bovenstaand bericht wordt verzocht contact op te nemen met de politie in Mid delharnis, telefoon (010) 2741135. Aanrijding door laagstaande zon OUDE TONGE - Dinsdag, laat in de mid dag, werd op de Voorstraat een 7-jarige fietsende jongen uit Oude Tonge aangereden door een 20-jarige man uit Den Bommel, die door de laagstaande zon de jongen niet gezien had. De fiets raakte beschadigd. De jongen raakte licht gewond en werd met pijn aan zijn knie naar de huisarts gebracht. jg; ISO 9002 In de nacht van dinsdag op woensdag is, aan boord van de GO 38, de kotter 'De Vertrou wen' van de fa. C. Tanis Zn. van Goeree- Havenhoofd, de bijna 33-jarige machinist Jan Kik dood aangetroffen. De plotselinge dood van de machinist werd opgemerkt door schipper Dirk Pijl die, te kooi liggend, had opgemerkt dat bepaalde handelingen om de netten te lichten (te halen) uitbleven. Toen hij op de brug, waar Kik wacht had, poolshoogte nam ontdekte hij wat er was gebeurd. Tevergeefs heeft de bemanning getracht het slachtoffer te reani meren. Woensdagmiddag arriveerde de kotter, die op de Dogger, plm. 150 mijl uit de kust had gevist, met de overleden machinist in IJmui- den waar een arts constateerde dat de heer Kik waarschijnlijk aan een hartstilstand was overleden. Gisteren - donderdag - is in het Ruwaard van Putten ziekenhuis te Spijkenisse sectie verricht. De overleden machinist had z'n zoontje lel ie (8) een week naar zee meegenomen. Kik was zoon van de oud-Ouddorpse Christina Grinwis, dochter van Kees Grinwis uit de Koolweg. Op zondag 31 oktober 1999 is er weer een interkerkelijke kerkdienst voor verstandelijk gehandicapten in de Ned. Hervormde kerk te Dirksland waarin hoopt voor te gaan ds. M. J. Paul. De aanvang van deze dienst is om kwart vóór drie. U bent van harte welkom en uw aanwezig heid wordt op prijs gesteld. Wijkvereniging 'De Zwaluw" organiseert weer een workshop bloemschikken en wel op de volgende data: 2 november, 16 november en 30 november. Deze avonden beginnen allen om 20.00 uur. De workshop wordt georganiseerd in samen werking met bloemsierkunst 'Bastiaan'. U kunt zich hiervoor opgeven to 29 oktober bij E. Breure, tel. 483781 of bij A. Knape, tel. 485945. SOMMELSDIJK OUDDORP VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL. 0187-48 72 72 (PASSAGE) ('S AVONDS 06 - 53 777 800) TEL. 0187 - 68 45 45 FAX 0187-48 66 13 FAX 0187 - 6817 55 COMBI 7 uur foto-serviee I OUDDORP- Wesrslraal35 Tel. (0187]Ö31Ö13 fox 6B3734 RENESSE- Printshop Hc^eioom 17! ttl (01 tij HUW BAPCULtUUR INSTALLATIETECHNIEK STATIONSWEG 4 32S5 BL OUPE TONAE i TE L. (0187) 641426 k&J FAX (01S7) 642210 nu in onze showroom Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<l<ee Haveneind? 3245 LM Sommelsdijk Tel. (01871483328 Fax (01871485992 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)48 2606 Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 KEMA CERTIFICATE 36570 m$fmÊ Langeweg 38 Nieuwe Tbnge Tel. 0187-651396 REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendreciit Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 642111

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1