Koor- en samenzang in Middelharnis o Groen van Prinstererschool wint werkstukken wedstrijd H.V. 'KRAMMER' Bachconceil Kids Sing-in EIIAnQei4tlEUliil Wildbeheereenheid verwacht sterk stijgende Ganzen- en Smientenschade Campagne afstand houden moet leiden tot minder l(op-staart botsingen Worksilop druktechnieken „EJlanden-nieuws" in Dirksland VERVOLGVERHAAL Jochem de schoorsteenveger PAGINA 5 SDAG 19 OETOBER téM Zaterdag 23 oktober is er een Grote Koor- en Samenzangavond in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Deze avond wordt georganiseerd door de Restauratiecommis- sie van de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Traditiegetrouw zingt de Herv. Zangvereni ging 'Jeduthun' weer ten bate van de restau ratie van het kerkinterieur. Er zullen door het koor weer enkele schitterende üederen ten gehore gebracht worden. De koorzang staat onder leiding van de bekende dirigent Mar van der Veer en de orgelbegeleiding is in handen van Bart-Jaap de Bakker. De samenzang staat onder leiding van de be kende organist Paul Kieviet en de meditatie wordt verzorgd door ds. A. P. Voets. Wie van zingen houdt, kan op deze avond z'n hart ophalen en wie graag naar koorzang luis tert eveneens. Een speciahteit voor deze avond is dat het Prins Maurits Bovenbouw koor ook medewerking aan deze avond zal verlenen. Wie al eerder naar dit koor luister de, weet dat het geen extra aanbeveüng hoeft. Behalve koorzang is er natuurlijk veel ruim te voor samenzang en zal er o.a. wisselzang zijn met het koor. Aanvang 19.30 uur. Staatssecretaris Faber van het min. van landbouw heeft de jacht op ganzen, smienten en meerkoeten per 1 septem ber 1999 geopend, om deze vervolgens onder druk van de Vogelbescherming op 11 september weer te sluiten. Daarbij ging zij niet alleen voorbij aan de mening van enkele van haar meest des kundige ambtenaren, ze behandelde de grondgebruikers en jagers ook uiterma te onwelgevoeglijk. Zij deed dit name lijk voor iedereen onverwacht en zon der de consequenties goed geregeld te hebben. Zoals u weet komen op Goeree-Overflakkee zeer veel en steeds meer van deze vogels voor, waarvan zeer veel mensen genieten. En terecht. De andere kant van de medaille is, dat een toenemend aantal grondgebrui kers economische schade van deze soorten ondervindt. Nu is het tot 11 september steeds zo geweest, dat de boer samen met de plaat selijke jager bij (dreigende) schade effectief kon optreden. Was er desondanks toch nog sprake van schade, dan werd daar een ver goeding voor gegeven. Het is niet leuk als ze de boel bij je opvreten, maar op deze manier was er mee te leven. Nu dreigt op dit eiland de schadeproblema- tiek volledig uit de hand te lopen, mede omdat Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land ook nog eens aangekondigd heeft hele maal geen afschotvergunningen meer te ver lenen, terwijl er 's winters een groot schade probleem ten aanzien van ganzen en smienten is. Wat betreft de ganzen is er daar naast ook schade door hier zomers blijvende Grauwe ganzen en in toenemende mate Brand- en Kolganzen. Dit blijkt nog wel het meest uit het feit dat op dit eiland natuurbe schermingsorganisaties ertoe overgaan, in het voorjaar in de natuurgebieden de nesten van de ganzen op te zoeken en daarvan ver volgens eieren (met daarin vaak al jonge gansjes) dood te schudden. Nee, niet alle maal, op twee of drie na, want anders verla ten de ouders het nest, beginnen een nieuw legsel en dan moet er weer opnieuw gezocht worden. Smienten zijn eenden die in de herfst en win ter in grote aantallen in Nederland verblij ven. Overdag zitten ze met duizenden in de natuurgebieden, maar in de avond en nacht doen ze zich te goed aan de jonge tarwe en het jonge gras van de boeren. Tot nu toe kon ernstige schade voorkomen of verspreid worden. Maar nu vindt Gedeputeerde Staten dat ze het maar bij de boeren moeten halen omdat er in de natuurgebieden niet voldoen de voedsel is. Zonder dat de grondgebruiker er effectief tegen mag optreden en zonder redelijke schadevergoeding. Overigens, je zaait toch om te oogsten, toch niet om schadevergoeding te krijgen? Wij verwachten sterk stijgende schade door dat: Ondanks deze eierschudacties het aantal broedparen nog steeds toeneemt. Er tot 1999 een deel van de schadeveroor- zakende ganzenpopulatie door afschot werd weggenomen. Dit mag niet meer, dus komen er meer ganzen. Verjagingsmechanismen alleen effect hebben in combinatie met afschot. Vogels zijn immers bang voor een knalapparaat, omdat soms ook op hen geschoten wordt. Wordt er niet meer geschoten, waarom zullen vogels dan nog bang zijn voor een knal? Wie denkt u dat die schade gaat betalen? Dat zijn wij met z'n allen, via het belastinggeld. Jagers hebben dit schadegeld altijd bespaard door effectief tegen schade op te treden. Gratis en met plezier. Natuurlijk, deze bees ten hebben ruimte nodig. En als wij met z'n allen dat willen, dan mag dat ook wat kosten. Maar er moet ook een grens kunnen zijn! Als je last van vliegen hebt sla je ze dood. Als muizen aan je voorraadkast gaan vreten, ruim je ze op. Alle vliegen en muizen, enz. hoeven niet dood, maar je mag er toch wel iets aan doen? Het wordt hoe langer hoe gekker. Schrijven wij dit omdat wij graag jagen? Ja zeker! En? Is dat erger dan jonge gansjes dood schud den? Of is dat erger dan de boel op laten vre ten? Wij raden alle grondgebruikers aan via hun organisaties hiertegen actie te ondernemen. Ook raden wij ze aan alle schade direct te melden. Dit kan door een schademeldingfor- mulier aan te vragen bij LASER regio Zuid west, Postbus 1191,3300 BD Dordrecht, tel. (078) 6395395 fax (078) 6395394. Het bestuur van WBE De Stelle en Ouddorp Tel. (0187) 683067 (0187) 492724 Afgelopen woensdag hebben minister Nete lenbos van Verkeer en Waterstaat en voor zitter Jonker van het Verbond van Verzeke raars het startsein gegeven voor de voorlich tingscampagne 'Weinig afstand, erg riskant'. Op de Nederlandse snelwegen is te weinig afstand houden ongevalsoorzaak nummer één: 40 procent van de ongevallen op het hoofdwegennet bestaat uit kop-staart botsin gen. Zo'n 90 procent daarvan kan door be ter afstand houden voorkomen worden. Met de campagne, die loopt tot eind dit jaar, be ogen het ministerie van Verkeer en Waters taat en het Verbond van Verzekeraars, auto mobilisten meer bewust te maken van de gevaren van te weinig afstand houden en hen aan te zetten tot veiUger rijgedrag. Zij werken daarbij samen met VeiUg Ver keer Nederland, het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen, het Openbaar Minis terie en het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD), dat bij monde van commissaris Hellemons tijdens de startbijeenkomst aan kondigde de komende maanden hierop in tensief te controleren. Te weinig afstand houden is namelijk niet alleen de voornaam ste oorzaak van aanrijdingen op snelwegen en provinciale wegen, maar vormt ook een bron van irritatie bij mede-weggebruikers. In de Ergernis Top Tien van de politie staat het verschijnsel, in zijn meest extreme vorm ook wel bumperkleven genoemd, sinds jaar en dag met stip op de eerste plaats. Zakelijke auto's bhjken vaker betrokken te zijn bij kop-staartbotsingen dan privé- auto's. Aanrijdingen vinden relatief vaak plaats op de linker rijstrook, bij op- en afrit ten en rotondes en op plaatsen met inhalend vrachtverkeer. Opvallend is dat veel aanrij dingen buiten de spitsuren plaatsvinden. In de spits is de alertheid groter en ligt de snel heid lager, waardoor beter op onverwachte situaties kan worden gereageerd. Een probleem bij afstand houden is dat er geen wetteUjke regels voor bestaan. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) hanteert in de rijopleiding als uit gangspunt de 'twee-secondenregel': als de automobilist een vast punt langs de weg 2 seconden later passeert dan de auto voor hem dan houdt hij voldoende afstand. Een andere vuistregel is om als volgafstand in meters de helft van de gereden snelheid in kilometers aan te houden. Iemand die 100 rijdt moet dus 50 meter afstand houden om tijdig te kunnen inspelen op onvoorziene situaties vóór hem. De meeste automobilisten die te weinig af stand houden zijn zich daar nauwelijks van bewust. Met name voor deze groep is de campagne 'Weinig afstand, erg riskant' be doeld. Daartoe worden onder meer de vol gende middeleii ingezet: de attentieborden langs de snelwegen, een TV-spot van Veilig Verkeer Nederland, radiospots en een eigen internetsite die te bereiken is via www.cam- pagnes.nl. Voor de beperkte groep bewust agressieve rijders, volstaat eigenlijk alleen een lik-op-stuk beleid. De KLPD zal met een tiental onopvallende surveillance auto's, voorzien van video-apparatuur, de komende tijd hier extra op controleren. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het Verbond van Verzekeraars voeren ieder jaar samen één of meer campagnes over the ma's rondom verkeersveiligheid met als motto 'Veilig rijden heb je zelf in de hand'. Zij willen daarmee weggebruikers wijzen op hun verantwoordelijkheden in het verkeer. Voor zichzelf, maar ook voor anderen. Eer dere gezamenlijke campagnes hadden als thema's het goed afstellen van hoofdsteu nen, autogordels, fietsverlichting en ritsen. D.V. vrijdag 22 oktober is er in Sporthal 'De Gooye' te Dirksland een sing-in speciaal voor vakantiebijbelclub jongeren (uitgaande van de Ned. Herv. Kerk te Dirksland). Ande ren zijn natuurlijk ook van harte welkom! Veel bekende liederen van de 1+1 dagen zul len gezongen worden. Het thema GOD KENT JOU! staat centraal. Een enthousiast, breed samengesteld combo zal voor de muzikale begeleiding zorgen. Aanvang 19.00 uur. Meer info: bij C. Huizer, tel. 603800. GOEDEREEDE Zaterdag 23 oktober is alweer de tweede avond van dit seizoen. Heb je de eerste gemist? Geen nood, komende zaterdag kun je weer in 'De Ark" terecht, nu voor een gezellige, sportieve avond. Deze avond willen we de alom bekende spelavond organiseren. Wil je beter zijn dan je vriend(irm)en, breng deze dan mee en laat ze zien watje kunt. Vele sportieve aspecten zullen langskomen. Van denksport tot behendigheid. Ben je 15 jaar of ouder? Dan ben je van har te welkom. De deur is open om 19.45 uur, aanvang spelavond is om 20.15 uur. De spelcommissie van het Open Deur team. Vrijdag 29 oktober organiseert Atelier Galathea een workshop druktechnieken. Tijdens deze workshop kunt u een linoleum- snede maken, een sjabloon snijden en/of een karton afdruk maken. Er bestaat de mogelijkheid om met textiel- verf op ongebleekt katoen te drukken. Deze workshop duurt van 9.00 tot 12.00 uur. Adres: Langstraat 70 te Achthuizen. De prijs is 50,- incl. materiaal. De extra bijdrage voor textielverf is 10,-. Wilt u verdere informatie, dan kunt u altijd bellen naar Mirian Zimmerman, tel. (0187) 632370. De allerkleinsten van de Groen van Prinste rerschool uit Middelharnis, groep IA, heb ben de werkstukkenwedstrijd van de bazar' in De Samaritaan gewonnen. Het thema was dit jaar 'Hollandse Attrak- ties'. Met de verwijzing naar de kaasmarkt in Alkmaar maakte groep IA een Hollandse kaas met kleine snoepende muisjes. De bewonersjury vond dit werkstuk het telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! 1959 1999 Het bootvissen op zaterdag 9 oktober j.l. is wederom een bijzonder geslaagd gebeuren gebleken. Voor dit jaarlijkse uitstapje bhjkt telkens weer genoeg animo. Er waren dan ook nu weer voldoende deelnemers die "s morgens kwart voor acht aan boord van het motorschip "Sea-Bear" in de haven van Zierikzee elkaar ontmoeten voor een dag vissen op de Oosterschelde. Hoewel het weer voor een enkeling reden tot twijfel was om mee te gaan, verdween dat voor het grootste gedeelte toen we eenmaal aan boord ,-van een lekker kop koffie genoten. *Even nog, toen de veilige haven goeÏÏ en wel achter ons lag, kwam dat onbehaaglijke gevoel bij deze enkeling toch weer even terug. Gelukkig was er toen geen weg meer terug want eenmaal op de plek van bestem ming was het heerlijk rustig en zelfs de zon deed verwoede pogingen het ons prima naar de zin te maken. Hoewel dat uiteindelijk niet geheel gelukte is deze visdag er toch één geweest waarvan we zeker kuimen zeggen: "voor herhaüng vatbaar". Over het aantal vissen willen we niet klagen al waren we toch beter gewend, en over het aantal vissoorten mogen we niet klagen want groot was de verscheidenheid. Zo werd er Bot, Schol, Schar, Wijting, Steénbolk en I^iitaal gevangen. Niemand bleef uiteinde lijk zonder vis al werd het geduld bij som migen wel erg lang op de proef gesteld. Tij dens de gehouden rondviswedstrijd bleek dat de één enkel platvis ving terwijl de ander juist alleen rondvis wist te bemachtigen. Zo kan dat gaan bij het vissen en dat maakt zo'n wedstrijd nu juist zo leuk en spannend. Na 3 uur wedstrijdvissen kon de balans worden opgemaakt die uiteindelijk voor het rondvis- klassement van doorslaggevend belang was. Uitslag: 1. T. v/d Poel138 cm. 2. J. Kieviet Jr69 cm. 3. A. Bruinsma55 cm. 3. L. Koppenaal55 cm. 5. H. Hennink42 cm. 6. C. v/d Keur40 cm. 7. C. v/d Welle39 cm. 8. J. Kieviet Sr37 cm. 9. G. Kieviet20 cm. 10. R. Tanis17 cm. 10. M. Baan17 cm. 12. S.W. Mol16 cm. De overige deelnemers vingen wel vis maar deze telden niet mee omdat het geen rondvis betrof. Na in totaal twee rondviswedstrijden is de eindklassering dus nu ook bekend. En wat blijkt? De jongste van het stel strijkt de eer op. Hij presteerde het de oude garde uit het klassement te vissen en mag dus met recht rondviskampioen genoemd worden. Eindklassering rondviswedstrijden: 1. J. Kieviet Jr98 pnt. 2 J. Kieviet Sr90 pnt. 4 T. v/d Poel86 pnt. Na het wedstrijdvissen was nog geruime tijd gelegenheid tot vrijvissen met reeds genoemd resultaat. Eén vangst mag echter niet onvermeld blijven. Voor het eerst met de club een wedstrijd vissend waarin hij slechts 1 visje van 20 cm. binnenhaalde, maar dan wel een héél bijzondere volgens de vanger zelf, bleek tijdens de terugweg zijn teleurstelling groot niet in aanmerking te zijn gekomen voor een bijzondere prijs voor zijn wel zéér bijzondere vangst. Op z'n minst had hij een eervolle vermelding ver wacht. Hij had namehjk een Zeedonderpad gevangen welke hij, met respect voor dit prachtige dier, door een wat meer ervaren persoon vakkundig liet onthaken. Om de teleurstelling enigszins te verzachten is hem deze eervolle vermelding alsnog beloofd. Bij deze dan Gerrit K. Terugziend op een geslaagde visdag berei den we ons inmiddels alweer voor op de vol gende en tevens laatste zoetwaterviswed strijd welke gepland staat voor 23 oktober a.s. van OB.OOu tot 12.00u in het havenkanaal van MiddeUiamis tegenover het Hemesser- oord. Ook u kunt hieraan meedoen. Meld u aan! Voor verdere inlichtingen kunt u bellen: Dhr. J. Kieviet; 0187-485375 (secretaris) Dhr. S. W. Mol0187-486168 (voorzitter) mooiste en beloonde de klas met een glim mende beker en een kadobon. Er waren zeer kleurrijke en fantasierijke inzendingen bij, zowel bij de tekeningen wedstrijd als bij de werkstukken. De Ie prijzen van de tekenwedstrijd zijn ge wonnen door Patrick Diemers en Sander Hanzen uit Stellendam en Gerline Versteeg uit Middelharnis. met kwintet en samenzang Op zaterdagavond 23 oktober geeft organist Sietse van Wijgerden een Bachconcert in de Hervormde kerk van Dirksland. Het concert begint om 19.00 uur. De opbrengst van dit con cert is bestemd voor het orgelfonds, omdat het orgel begin 2000 gerestau reerd zal worden. Kosten voor dit concert ƒ7,50. Kinderen tot twaalf jaar gratis. Centraal staat dit concert het Ued 'Nun komm' der Heiden Hei land'. Naast bewerkingen van Bach zal over dit lied ook een eigentijdse improvisatie gespeeld worden. Een vocaal kwintet zal meewerken en de koralen kunnen ook samen met het aanwezige publiek gezongen worden. Speciaal in dit concert zal zijn dat de ge speelde koraalbewerkingen vooraf ook ge zongen kurmen worden door het aanwezige pubUek. Op deze manier wordt de binding tussen het oorspronkelijke lied en de compo sitie voor het publiek duidelijker. Het kwin tet zal de koralen ook zingen in zettingen van Bach, verder zullen zij 'Nun komm' der Heiden Heiland', van Scheidt ten gehore brengen. Het kwintet bestaat uit Tini Ooster- huis, Jurriën van Kooten, Mathijs Mijnders en Wanda en Sietse van Wijgerden. Op het prograrmna staat verder onder meer: Allein Gott in der Höh sei ehr, en Valet will ich dir geben. Verder kunt u een triosonate, de fantasia en fuga BWV 537, en de prelu dium en fuga BWV 535 beluisteren. Voor degenen die proberen zoveel mogelijk van de Bach-serie te volgen is het goed om te weten dat organist Van Wijgerden de con certserie verder afwisselend uitvoerd tussen Schouwen en Flakkee. Het volgende con cert, 13 november ook om 19.00 uur in de Hervormde kerk te Renesse, wordt dus niet herhaald op Flakkee. Op deze wijze zal de serie in een sneller tempo af zijn. Van Wijgerden is afgestudeerd voor doce rend, uitvoerend en kerkmusicus bij B. Win- semius. Verder als muziekwetenschapper. Eerder voerde hij alle orgelwerken van Franck uit. In 1988 was hij eerste prijswin naar bij het Leidse orgelconcours. H. Kingmans -39- Hij heeft een lang gekoesterde wens, zelf een reis meemaken, gelukkig en voorspoedig in vervulling zien gaan. En.daar staan zes mensen, die niet weten hoe dankbaar zij moeten zijn. De voorbereidingen zijn reeds getroffen: de oude Comeüsz, de taaie zeerob, gaat zo spoedig mogehjk met zijn zoon naar Vlaardingen; de Duitsers zal reisgeld worden verstrekt, om hun heimat op te zoeken. HOOFDSTUK 18 Een eenzame wandelaar, hij draagt aan een stok over de schouder een zak, nadert het dorpje, dat schilderachtig aan de rivier gelegen is, en betreedt dan een herberg, waar hij bij de waard brood met kaas en bier bestelt. De gelagkamer heeft uitzicht op de kronkelende rivier, die daar weinig verval heeft. Van stroom is althans niets te merken, om van golfjes in het geheel niet te spreken. Het water is schier rimpeloos. Ook is thans van scheep vaart niets te bespeuren. Het oog van de magere man rust met welgevallen op de tegenover hem liggende rivieroever, waar hoogopgaand riet een vredige indruk wekt. Iets verder is een opening, een soort plankier waarop vrouwen en meisjes in de mid dagzon de was spoelen. Vaag dringen de stemmen van de vrouwen tot hem door. De tuin van de herberg helt enigs zins af en loopt uit op een lang en vrij breed plankier, ongetwijfeld bestemd voor aanlegplaats van boten en houtvlotten. Aan het einde en in het midden ervan staan namelijk enkele due d'alven, om boten te meren. De jon geman, hij maakt oppervlakkig gezien een oude indruk maar in werkelijkheid is hij nog jong, strekt de benen op een stoel. Het lopen, wie weet hoe ver, heeft hem blijk baar vermoeid. "Ver gelopen?" vraagt de nieuwsgierige spraakzame waard, als hij is teruggekeerduit het achterhuis, waar het bestelde wordt gereed gemaakt. "Ik heb er vandaag een uur of acht op zitten en zou nog verder willen. Naar het oosten. Liegnitz is het einddoel". "Hm. Alles lopen? Je ontmoet toch wel eens wagenvoer- ders die je meenemen?" "Vandaag was ik zo gelukkig niet. Maar verschillende malen reed ik mee. 'k Heb er wel wat voor over". "Ik zal eens laten informeren. Als ik me niet vergis rijdt Christiaan Junger morgen naar Bunzlau. Hij doet er twee dagen over. Van Bunzlau is er tweemaal per week een diligence, die Liegnitz aandoet. Dan zou je verstandig doen, hier te blijven logeren". "Is er een diligence op Liegiütz?" vraagt de ander ver wonderd. "En verder, 'k Weet niet waarheen. Maar Liegnitz wordt gepasseerd, dat weet ik zeker. Verleden week was hier de Pastor van Liegnitz. "De oude Leckman?" "Of hij Leckman heet weet ik niet. Maar 't was een jon ge man, niet een oude". "Dan zal de oude wel dood zijn", denkt de vreemdeling hardop. "Bekend in Liegnitz?" "Mijn geboorteplaats, man. Maar ik ben ruim tien jaar van huis geweest. Er zal wel een en ander veranderd zijn. Wil je voor mij laten informeren, of die Junger morgen rijdt. Dat zou een uitkomst zijn. Dan bUjf ik vaimacht hier". "Lotte!" galmt de stem van de waard. En als het meisje, vermoedelijk een dochter, in de gelagkamer verschijnt, brood en kaas bij zich, ontvangt zij de opdracht, bij Jun ger onderzoek te doen. "In tien jaar niet in Liegnitz geweest. Dan zul je er zeker heel wat veranderd vinden. Veel mensen leven niet meer. De 'ziekte' heeft er een jaar of vijf zes geleden danig huisgehouden. Hier hebben we er ook last van gehad, maar dat heeft toch niet veel betekend". De bezoeker, die onderwijl aan het eten is gegaan, kijkt op. "De ziekte? Een besmettelijke?" De waard hangt dan breedvoerig een heel tafereel op. Uit Silezië zijn toen zoveel verhalen overgewaaierd, dat er wel een uur mee te vullen zou zijn. "Jonge en oude mensen, allen stierven. Bij duizenden zijn ze gestorven in Oost-Duitsland. In Polen en Rusland misschien wel bij miljoenen", overdrijft de man, die lus tig zijn lange pijp rookt, als vertelt hij van een feest. "Je kent zeker in Liegnitz geen mensen?" "Een paar. De vlotjagers komen hier op gezette tijden. Elke dag kunnen ze weer komen. Is het wat laat op de dag dan leggen ze hier aan en de volgende morgen verder. Je hebt er Landman. "Ja", knikt de wandelaar. "En dan ken ik Liszman. Maar andere namen weet ik niet". "Is er niet een Weishaupt bij?" is de gretige vraag. "Weishaupt? Neen, die naam heb ik nooit gehoord. Maar het kan wel. Er zijn zoveel van die kerels. Allemaal komen ze ook hier. Ze slapen op de vlotten, dat weet je misschien?" "Ja, ja, 'k weet er alles van". Juist als de nieuwsgierige waard, die achter de vreemde ling een hele roman zoekt, welke hem mogelijk voor tal van avonden praatstof geven kan, een nieuwe vraag stel len wil, komt Lotte terug: ja, 't is zo, Christiaan Junger rijdt morgenochtend vijf uur af naar Bunzlau. De vreem deling kan er nog bij. Er zijn twee passagiers meer. "Dat komt prachtig uit. Dan logeer ik vannacht hier. Gaat dat?" "Vanzelf, 't Is hier voor de gaande en komende man. Lot te, wijs de sinjeur zijn kamertje". Jochem is blij even van de praatgrage waard verlost te zijn. Zijn hoofd staat er niet naar, om allerlei bijzonder heden, die over het algemeen niets om het lijf hebben, te vernemen. Het verhaal van de 'ziekte' heeft hem veront rust. Ook in Liegnitz heeft de engel des doods met zijn zeis gezwaaid... Hoeveel van de zijnen en wie zijn er gestorven? Zal hij veel ledige plaatsen vinden? Spoedig zal hij meer en... het rechte weten. Hij nadert het doel van zijn verre tocht, die nu al enkele weken heeft ge duurd. Wel heeft Sinjeur Persij hem voldoende reisgeld meegegeven, zodat hij gebruik heeft kunnen maken van diligencediensten tussen de grote plaatsen, maar in vele gevallen heeft hij moeten lopen. Bovendien heeft hij een omweg moeten maken, om in Hessen de familie Lemarque op de hoogte te stellen. Een van de anderen nam op zich naar Hamburg te gaan, om daar te weten te komen, of hij nabestaanden van Leo Bernstein ontmoeten kon. Hessen heeft Jochem drie dagen gekost. Hij liep dezelfde weg naar de tapijtfabriek als negen jaar geleden, toen hij zijn diensten als schoorsteenveger ging aanbieden. Hij vroeg de directeur te spreken en werd naar hetzelfde vertrek gevoerd als toen. Het enige verschil was, dat er nu twee heren zaten; vader en zoon Lemarque. De zoon leek sprekend op Arthur, hij kon zijn tweehngbroer zijn. Stomverbaasd was mijnheer Lemarque senior geweest, toen hij zich bekend maakte als de schoorsteenveger uit Silezië, weet mijnheer er nog van. Inderdaad was Lemar que er nog van. Hij en zijn vrouw hadden nog vaak met elkaar over die jongen gesproken. Maar - hij zou hem nooit herkend hebben! De jaren veranderen een mens ook van uiterlijk, doch dit.ja, wat moest hij zeggen, dit was heel frappant. Jochem heeft hem toen spoedig op de hoogte gebracht, waarmee alles verklaard was. Bij informatie bleek hem, dat Frau Lemarque ook nog in leven was. Hoe heerlijk zou het toch geweest zijn, als Arthur.maar neen, daar aan mocht hij niet denken. Je mag niet wijzer willen zijn dan God, heeft Arthur gezegd, een paar dagen voor zijn dood. Zo, leefde Frau Lemarque nog. Hij zou haar graag willen spreken, tezamen met mijnheer. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5