Agrarische gezinnen en liun inkomens tiiMbiaii (010)2741135 Oostflakkee brengt z'n onroerend goed nauwkeuriger in kaart Mevr. Krijntje Sandifort-Tanis te Ouddorp werd 102 jaar www.buijze.nl foro Verkoping in Melissant thr. streeidbiad opgerefbrtrwéntëgrondMj^ voor de zuid-hqUandse en zeet4M^s<e#lai|deri www.debever.com JUL^MINNAARD VASTGOED Politie 24-uurs telefoon: OM. terwille van rechtmatigheid en juistheid van vorderingen Kandidaat J. Joppe afgestudeerd Kerkdiensten Ger. Gem. Verkoping in Ouddorp Plannen voor Tiengemeten RCN Toppershoedje denkt aan Calando liMÉSÉ Is er sprake van armoede? De inkomensverschillen tussen agrarische gezinnen zijn groot. Tegenover hoge inko mens staat een vrij omvangrijke groep gezinnen met een laag inkomen. Uitgaan de van het totaal inkomen van de gezin nen uit activiteiten in en buiten het agra risch bedrijf, blijft 23% onder een inko men dat voor zelfstandige ondernemers vergelijkbaar is met het sociaal minimaal. Van deze gezinnen werd meer dan de helft geconfronteerd met een situatie van struc tureel lage inkomens. Het inkomen van buiten het agrarische bedrijf neemt gedurig toe. Zouden agrari sche gezinnen geen inkomen van buiten het bedrijf hebben dan is de groep met een inko men beneden de minimumgrens aanmerke lijk groter (44%). Geringe bedrijfsomvang en hogere leeftijd van de ondernemer bij afwezigheid van een opvolger zijn belangrij ke verklarende factoren voor achterblijven de bedrijfsopbrengsten. Om te beoordelen of er sprake is van armoe de dient ook het eigen vermogen in de be schouwing te worden betrokken. Veel gezin nen met een laag inkomen hebben weliswaar een behoorlijk bedrag aan eigen geïnves teerd vermogen, doch kunnen dit alleen voor consumptieve doeleinden gebruiken als het bedrijf wordt afgebouwd of beëindigd. Dit zijn de belangrijkste conclusies van het LEI-onderzoek naar een nadere kwantifice ring van gezinnen met lage inkomens. De studie maakt deel uit van een omvangrijk onderzoek naar de omvang en beleving van armoede onder agrarische gezinnen in op dracht van Kritisch Landbouw Beraad (KLB), Steunpunt Landelijke Boerinnen Be langen (LBB) en Werkgroep Kerken en Landbouw van de Raad van Kerken. In het voorjaar 2000 zal de sectie Huishoudstudies van de Wageningen Universiteit het eindrap port publiceren. De periode 1995-1997 was voor de varkens houderij en glastuinbouw door goede opbrengstprijzen een periode met weinig ge zinnen onder de minimumgrens. De melk veehouderij scoorde gemiddeld, de akker bouw en opengrondstuinbouw vrij hoog. De minimumgrens is in dit onderzoek gebaseerd op het sociaal minimum, gecorrigeerd voor verzekeringen en belastingen. Er is een duidelijke relatie tussen bedrijfs omvang en bedrijfsinkomen. Bijna 90% van de gezinnen op kleine bedrijven (16-40 nge) bleef met het bedrijfsinkomen beneden de grens. Op bedrijven boven de 110 nge is dat 17%. Onder de gezinnen met lage be-drijfs- inkomens bevinden zich veel oudere bedrijfshoofden zonder opvolger. De gezin nen van jonge ondernemers komen beter dan gemiddeld uit de bus. Een andere periode (1992-1994) laat verge lijkbare percentages gezinnen onder de grens zien voor de totale land- en tuinbouw. Door grote jaarlijkse fluctuaties in op brengstprijzen lopen de percentages per be- drijfstype uiteen, met name voor de varkens houderij en glastuinbouw. De verschillen tussen gezinnen in totaal inkomen zijn groot. Het overgrote deel van de gezinnen bevindt zich in de periode 1995- 1997 in het inkomenstraject 40.000 tot 100.000 gulden. Aan de bovenkant van het inkomensgebouw bevinden zich hoge uit schieters, aan de onderkant verdient 1% nog niet de helft van het niveau van de mini mumgrens. Het aandeel van het inkomen van buiten be drijf in het totaal inkomen is in de jaren ne gentig toegenomen tot gemiddeld 25%. Veel gezinnen op kleine bedrijven hebben het in komen opgetild tot boven de grens. Hieron der bevinden zich veel gezinnen op akker bouw- en gemengde landbouwbedrijven. Voor een groot deel van de agrarische gezin nen met lage inkomens is de situatie structu reel. Er zijn ook veel gezinnen die zo nu en dan met lage inkomens worden geconfron teerd. Onder de groep met structureel te lage totaal inkomens bevinden zich relatief veel gezinnen uit Zuidwest-Nederland. In Oost- Nederland en Noord-Nederland hebben veel gezinnen door neveninkomsten het bedrijfs inkomen flink aangevuld. De lage bedrijfsopbrengsten zijn de belang rijkste oorzaak van de lage inkomens. Op een deel van de bedrijven spelen hoge be taalde kosten een rol. Gezinnen met een laag totaal inkomen houden de privé-uitgaven be perkt of kiezen vüüi een aantasting van de bedrijfscontinuïteit. Door forse ontsparingen blijven de bedrijfsinvesteringen op een laag niveau en loopt de solvabiüteit terug. Een kleine 10% van de gezinnen met een totaal inkomen onder de grens heeft een eigen ver mogen beneden de 225.000 gulden, de hui dige grens voor de 10AZ regeling. De sprei ding tussen gezinnen in eigen vermogen is groot. De in doorsnee lage rentabiliteit in de agrari sche sector noodzaakt veel bedrijven te financieren met relatief veel eigen vermo gen. actief in beeld en geluid Wij verhuren uw bungalow in Ouddorp! Goeree-Overflakkee B.V. Voor de l(oop of verkoop van uw woning Rotterdam-Rijnmond Diefstal In de nacht van donderdag op vrijdag werd aan de Lauwerijnstraat in Nieuwe Tonge geprobeerd in te breken in een personenauto die daar geparkeerd stond. Voor zover bekend werd er niets meegenomen. Aanrijding Vrijdagochtend vond op het Koningin Emmaplein in Den Bommel een aanrijding plaats tussen twee personenauto's, een 21- jarige inwoonster van Den Bommel reed op het Koningin Emmaplein en verleende geen vrije doorgang aan de bestuurder van de andere personenauto, een 44-jarige inwoner van Middelharnis. De bestuurders liepen geen letsel op, de auto's werden wel bescha digd. Brand OUDE TONGE - Zondagmorgen vroeg ont dekte een 30-jarige bewoner van de Dabbe- straat een brand bij een garage, onder een trap die naar een woonpand leidt. Onder de trap lag een stuk vloerbedekking en een paar houten boekenrekken, weUce vermoedelijk in brand werden gestoken. De bewoners van het pand boven de brand sliepen nog en werden door de buurman, die de brcind ontdekte, gewekt. Door de brand ontstond schade aan een vuilniscontainer, de waterafvoer van de dakgoot en de garage muur. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Aanrijding DIRKSLAND - Zondagavond ontstond op de Vroonweg een aanrijding tussen een 16- jarige bromfietser en een 19-jarige automo bilist, beide afkomstig uit Dirksland. De jon gen reed links om een geparkeerde auto heen en kwam hierbij gedeeltelijk op de weghelft voor het tegemoetkomende verkeer, waar door de frontale botsing ontstond. Zowel de bromfiets als de auto raakten zwaar bescha digd. De jongen raakte licht gewond. Ook de gemeente Oostflakkee heeft in haar gebouwen, haar openbaar groen, landbouwgronden en exploitatiegronden nogal wat bezit, maar 't is er nooit van gekomen het kapitaal dat daarin besloten is zo optimaal mogelijk te beheren. Donderdagavond heeft het College de raad op die leemte gewezen, vergezeld van het voorstel dat er toe kan leiden het voortaan lucratiever te gaan doen. Het leek de raad wel aan te spreken, zou je denken, maar het College stelde wél een investering voor van 355.000,- om 'het gemeentelijk vastgoedbeheer en onderhoud gebouwen' te optimaliseren, het eerste om bij verkoop, middels een controleerbare administratieve organisatie renteverlies - te voorkomen, het tweede omdat de Provincie op totstandkoming van beheersplannen voor onderhoud van gebouwen en groen heeft aangedrongen. B&W stelden voor een extra bureau in te schakelen om het aanwezige vastgoed te inventariseren, maar uit de raad rees al snel de vraag of de eigen dienst dat niet zou kun nen; "de meeste informatie komt toch uit ons eigen archief', overwoog de heer Van Gurp (SGP). Ook de heer De Vries (VLO) had z'n be denkingen al wil hij er best aan meewerken het 'soort wanbeheer' van het vastgoed goed op de rails te zetten. Het was ook de constatering van de heer Van der Welle (RPF) dat er 'iets ziek' is. "Er is in het verleden veel geld blijven zitten", stem de hij met de heer Van Gurp in, maar het aan te wenden geneesmiddel vond de heer Van der Welle vooralsnog veel te prijzig, "wel erg duur, 3.5 ton". Ook van VVD zijde kwam, bij monde van de heer Noordermeer, bedenking tegen de hoogte van het gevraagde krediet. "Onze eigen mensen zullen terwille van de inventa risatie veel in het eigen archief moeten spit ten en het lijkt ons niet nodig dat anderen er dan nog zoveel aan gaan verdienen", vond de heer Noordermeer. "Degene uit onze eigen organisatie die goed met deze materie om weet te gaan heeft in een paar maanden een inventarisatie gereed", dacht de heer Noordermeer. Van hem en z'n fractiegenoot Van de Ree dan ook vooralsnog geen instemming met het voorstel. Wél kwam die van de heer J. v. d. Mast (PvdA). Als het dan toch gaat gebeuren vindt hij dat het niet halfslachtig-, maar snel en vooral goed moet gebeuren, met helaas de kosten van dien. Zo vindt het ook wethouder Andries: "er moet", zei hij, "op een heftige manier wor den ingegrepen in het probleem dat kenne lijk al erg oud is. Het bleef misschien al die jaren liggen omdat de gewenste inventarisa tie een 'geweldige krachtsinspanning' zal blijken te betekenen. De eigen dienst is er wel eerder mee bezig geweest, maar het bleef weer liggen toen de betreffende ambte naar vertrok. Externe krachten zullen ermee aan 't werk moeten, vindt wethouder Andries dan ook, anders zou ter secretarie ander werk weer worden beschadigd en dat moet voorkomen worden. Nee..., de wethouder kon niet voorzeggen wat de winst is die er uit gaat komen, maar vast en zeker gelooft het College dat het winst zal zijn 'wanneer de mogelijkheden die er in zitten inzichtelijk zullen zijn ge maakt'. "Nu snel en goed aanpakken" was dan ook het advies van wethouder Andries, maar toen de raadsvoorzitter, burgemeester Van Pelt, het voorstel in stemming bracht bleek lang niet iedereen er zo over te denken. Zelfs staakten de stemmen door afwezigheid van mevrouw Van Rossum (CDA). Tegen het voorstel verklaarden zich de fracties van VLO, VVD en SGP. Het voorstel komt in de volgende vergadering opnieuw in stemming. Brandweervergoeding De vergoedingsregeling voor personeel van de gemeentelijke brandweer werd aange past, dat wil zeggen met totaal 3% verhoogd. "De brandweerlui zullen u er erkentelijk voor zijn", zo dacht burgemeester Van Pelt de raad toe. Een linde Boomkwekerij M. v. d. Oever Zn. waar van in het voorstel de plaats van vestiging niet werd genoemd, is een campagne gestart om iedere Nederlandse gemeente ten gevol ge van de aanstaande eeuwwisseling een 'millennium-boom', een hnde, te schenken. De heer Van de Ree herinnerde zich, van nog maar kort geleden, eenzelfde gebaar van Staatsbosbeheer. Eén boom werd toen ge schonken en de heer Van de Ree had er toen op gewezen dat de gemeente uit 4 kernen bestaat. Nu wéér een boom was daarom best wel kom, alleen vroeg de heer Van de Ree zich af of het wel zo verstandig is als gemeente van een commercieel bedrijf een schenking te aanvaarden. Bovendien is een linde de meest kostbare boom als het gaat om die te onderhouden en instand te houden. De boom werd graag aanvaard, sterker nog..., burgemeester Van Pelt zal de schen kers, V. d. Oever en Staatsbosbeheer, subtiel laten weten dat de gemeente Oostflakkee vier kernen telt. De door v. d. Oever geschonken linde komt te staan aan de Willem Alexan- derstraat te Den Bommel, "vlakbij mijn huis", verheugde zich de heer De Vries. Met haar 102 levensjaren, welke respectabele leeftijd ze jl. zondag bereikte, kijkt mevrouw Krijntje Sandifort- Tanis uit Ouddorp nog monter en opgewekt de wereld in. In de verjaardagskamer van 'De Vliedberg' ontving ze maandagmiddag haar verjaardagsvisite, onder wie ook burgemeester Sinke. Teveel inwoners heeft Goedereede om het de burgemeester moge lijk te maken alle verjaardagen af te lopen, maar voor de 102-jari- ge maakte de burgervader gistermiddag graag een uitzondering. Vergezeld van z'n echtgenote en een royale fruitmand als ver- jaarsgeschenk maakte hij z'n opwachting in de verjaardagskamer waar de jarige al harteüjk werd omringd door haar kinderen, 3 dochters en één zoon, en haar directe familieleden. Uit hun mond was te horen dat het mevrouw Sandifort uitstekend gaat, al heeft ze wel wat 'ingeleverd' toen ze in maart van dit jaar met luchtwegontsteking in het ziekenhuis terecht kwam; na 10 dagen werd ze overigens al weer ontslagen en kon ze haar plekje in 'De Vliedberg' weer innemen, na het ziekenhuisverbUjf was ze weer gezond en wel en zo heeft ze gistermiddag ook haar visite begroet. De jarige werd in Goedereede geboren, daar ging ze door het leven als Krientje van Bet (haar moeder) van de Weg. Ze was de jongste van de 7 kinderen in het ouderUjk gezin en ze is daarvan de laatst levende. Ze is altijd schippersvrouw geweest; haar man, die haar tien jaar geleden ontviel, heeft gevaren met de zeilklipper 'De Zwaluw' en later met de 'FIAT'; de heer Sandifort heeft de leeftijd van 96 jaar bereikt. Twee jaar hebben ze nog samen in 'De Vliedberg' gewoond, nadat ze 24 jaar lang 'aan de wal' hadden geleefd in de woning aan de Bemhardweg in Ouddorp die ze in 1970 hadden gekocht. Niet dat ze het zo arm hebben gehad, maar 't is toch altijd hard werken geweest waarom de 102-jarige zich wel'es afvraagt of dat nou allemaal maar kan zoals het er tegenwoordig an toegaat. Ze denkt van niet maar ze is er anderzijds ook weer gelukkig mee dat het haar kinderen, haar 8 kleinkinderen en haar 13 achterkleinkin deren goed gaat. Zelf is ze trouwens ook heel tevreden met de zorg zoals ze die in 'De Vliedberg' ervaart. Vorige week heeft de oud-Flakkeeënaar J. Joppe de theologiestudie aan de Universi teit Utrecht met goed gevolg mogen afron den. Zijn doctoraalscriptie 'Laat de kinderen tot Mij komen' is een exegetisch onderzoek van het 'Evangelium Infantium' uit Markus 10:13-16 en parallellen. Tevens deed hij in die week kerkelijk exa men. De scriptie die hij schreef voor de ker kelijke opleiding van de Nederlandse Her vormde Kerk is getiteld 'En bij de huizen' Deze scriptie handelt over de eigen aard en de waarde van het systematische huisbezoek in het pastoraat op de grens van de eeuwwis- seUng. Drs. Joppe (32) is geboren en opge groeid in Dirksland. Na de lagere school aldaar en het voortgezet onderwijs op de 'Prins Maurits' te Middelharnis, studeerde hij aan PABO 'De Driestar' te Gouda. In 1988 rondde hij deze studie af en werd als groepsleerkracht benoemd op één van de vijf scholen met de Bijbel te Staphorst, waar hij nog steeds werkzaam is. Naast deze full time baan heeft hij in elf jaar de opleiding klassieke talen, de universitatire en kerkelij ke opleiding in deeltijd doorlopen. De kandidaat is gehuwd met de in Middel harnis geboren en getogen N. de Waard. Het gezin telt vijf kinderen en is woonachtig in Rouveen. Op D.V. 4 november 1999 hoopt hij het zgn. colloquium te doen en zich beroepbaar te stellen in de Nederlandse Hervormde Kerk. OUDDORP - woensdagavond 20 oktober 19.30 uur ds. J. de Pater, Krabbendijke. MELISSANT - woensdagavond 20 oktober 19.30 uur ds. P. Mulder, Dordrecht. HERKINGEN - woensdagavond 20 okto ber 19.30 uur ds. Van Dijk. NIEUWE TONGE - woensdagavond 20 oktober 19.30 uur ds. A. Vermeij, Zwijndrecht. OUDE TONGE - De dienst waarin ds. Beens voor zou gaan, gaat NIET door! Hierbij nodigen wij u uit om een kijkje te nemen op onze verkoping in 'Eben-Haëzer' op D.V. woensdag 20 oktober. Er is weer van alles te koop: cake, koekjes, Ouddorpse brokken, advocaat, eigen ge maakte kaarten, creatieve kaarten. Baby Bom kleertjes, kerst- en fehcitatiekaarten en zoveel andere dingen. Ook is er voor de kin deren weer wat te doen voor 1,50 van 13.00 tot 16.30 uur. Drink ook gezellig een kopje koffie bij ons. De opbrengst van de verkoping is voor de restauratie van het kerkdak. De openingstijden zijn van 9.30 tot 17.00 ^^'■- Het bestuur en de leden van Vrouwenvereniging 'Ora et Labora De plannen die gemaakt zijn voor het eiland Tiengemeten vorderen. Het wordt een natuurgebied waar de natuur zijn werk doet en waarvan de mensen kunnen genieten. Nu al vaart er ieder uur een pont vanaf het akkerbouwgebied Tiendgorzen in de Hoekse Waard naar Tiengemeten. Zodra de laatste agrariërs vrijwillig het eiland hebben verlaten, wordt de dijk op één of twee plaatsen doorgestoken. Vanaf dat moment zullen het weer en de wind het werk gaan doen. Het onderhoud wordt door paar den en runderen van de mens overgenomen. Bij hoog water zal een deel van het eiland onderlopen en zullen kreken, sUkken en pla ten gevormd worden. Afgelopen zomer waren er plannen om geulen aan te leggen, maar door deskundigen werd geadviseerd om de natuur de tijd te geven om dit zelf te doen. Waarschijnlijk blijft de historische bebouwing op Tiengemeten staan en krijgt dan een recreatieve functie. De vroegere vluchtplaats voor hoog water, de stelberg, zal weer in ere worden hersteld. Het grootste gedeelte van Tiengemeten zal vrij toegankelijk zijn om te wandelen, terwijl enkele kwetsbare gebieden samen met een boswachter te bezoeken zijn. Ook het akkerbouwgebied Tiendgorzen zal in de toekomst natuur worden. Langs de oevers van het HaringvUet komen rietlanden en bosjes, ideaal voor sportvissers en voor wandelaars een aantrekkelijk voorproefje van wat hen op het eiland te wachten staat. Op zaterdag 16 oktober werd het zomersei zoen afgesloten op het terrein van RCN Top pershoedje te Ouddorp. Daar werd ook de aktie afgerond, die het afgelopen seizoen werd gehouden met een 'goed doel' als inzet. Dit jaar werd er gekozen voor een projekt in de regio, nl. Roparun Hospice Calando in Dirksland, waar ongeneeslijk zieken worden verzorgd en begeleid. Met het houden van een rommelmarkt, het verkopen van kaarten, e.d. kon een bedrag van 2.000,- worden overhandigd aan alge meen coördinator Janneke Koningswoud, die van de gelegenheid gebruik maakte om ook iets over 'Calando' te vertellen. Opnieuw een warme geste van mensen uit de regio, die tijdens hun recreëren ook denken aan hen, die dat niet meer kunnen. Een prachtig initiatief, waarvoor RCN Top pershoedje hartelijk wordt bedankt. 'De Schutse vraagt uw aandacht! 'De Schutse' is een landelijke stichting uit gaande van de Ger. Gem. in Ned. Deze stich ting heeft een inrichting voor verstandelijk gehandicapten uit de reformatorische ge zindte, gevestigd in Kesteren. Er is tevens een dagverblijf voor ouderen en kinderen. Onlangs is in samenwerking met stichting Adullam' een opvangmogelijkheid voor ge handicapte kinderen en jongeren gereali seerd in Lunteren. Het dagverblijf moet ge heel uit opbrengsten van verkopingen, acties, giften e.d. gefinancierd worden. Om hieraan een steentje bij te dragen, orga niseren we onze jaarlijkse verkoping op D.V. 23 oktober 1999 van 10.00 tot 15.30 uur in Herv. Verenigingsgebouw 'De Poort', Voorstraat 14 te Melissant. U kunt hier o.a. terecht voor oliebollen, allerhande bakkersspullen, groente en fruit, slaatjes, kaas, snoep, advocaat, boeken, speelgoed, ondergoed, handwerkartikelen, planten en aardewerk. Uw bezoek wordt zeer op prijs gesteld! Schutsecomité Goeree-Overflakkee COMBI uur hto-sanneo OUDDCHtP- Wï^itraal 35 Tel. {0187] 681613 iox 683734 RENESSE- Printthop HogniMm 171 tal. (0111j 463400 Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaldcee INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1