VERKOPING GEZOND WEL U Kinderen en astma Vogelexcursie naar de Slikken van Voorne Eerste resultaten project 'Verkeershandhaving' GEHANDICAPTEN ZORG N M H H H N N H H H N H H N H H M M H H N N H N H H H H H H H H H H H N N H N H H H H N Winterse maaltijd Koffie-ochtend voor ouders van peuters Zwangerschapsgymnastlek I-I1IEUW5 eadONEi or snaomin vnamm c en theïne Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Grote bingo in Den Bommel H in Achthuizen Gespreksgroep voor ouders van zuigelingen PAGINA VRIJDAG 8 OKTOBER 1999 Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. ttiSESTOEVMR door John de Rijke UTRECHT - Tweemaal per jaar, in voor- en najaar, is het Beatrixgebouw van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs min of meer verzamelplaats voor alle door de industrie bedachte en ontwikkelde nieuwigheden. Alles komt binnenkort terecht in de daar voor geëigende winkels en het is aan u om straks het enthousiasme op te brengen om er de portemonnaie voor te trekken. Tijd is geld... Klokstickers ''Butterfly" Vogelhuisjes Gratenpikkers Uitslagen van 4 oktober Zaterdag 16 oktober 1999 organiseert het Zuid-Hollands Landschap een vogelkijkexcursie naar de vogelrijke Shkken van Voorne. Een ervaren gids, uitgerust met een telescoop, zal u alles vertellen over de soorten die te bewon deren zijn. Vooral nu, tijdens de na- jaarstrek is het een spannende beleve nis, er kunnen allerlei bijzondere vo gels gespot worden. Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden H Jasper gaat graag naar school. Lezen vindt hij fijn. Toch is het voor Jasper f| H af en toe modlijk om zich te concentreren. En ook d« jr'Tt^ ofTh" H H „iet altijd probleemloos. Jasper heeft astma. Soms is hij 's "«f J «^h- J H tends zo benauwd geweest dat hij overdag toch wel erg moe Gelukkig s y Japers juf op de hoogte van het probleem, waardoor ze de jongen zo goed als n mogeliik kan onvansen. t i Wat is astma? H Allergische prikkels M Niet allergische prikkels f^ Invloeden vanuit het lichaam Behandeling kJ Omgaan met astma Zorg en Welzijn Groep organiseert in diverse plaatsen op Goeree-Overflak kee zwangerschapsg>mnastiek. ^^g^^^^^^ >bl. Mijn vraag is deze: kan verklaard worden waarom men spreekt van eigenaresse in plaats van eigenares? En hoe wordt baron - baronesse verklaard? De vrouwelijke vorm van dienaar, leraar en minnaar is toch ook niet: dienaresse, leraresse en minnaresse? Antwoord: De oorzaak van de uitgang -esse is bij deze woorden o.i. dat men in bepaalde kringen deftiger ging spreken. De barones wilde misschien niet verward worden met de Britse barones, of zij vond zichzelf zo hoog geplaatst, dat zij een extra klemtoon op de uitgang -es legde. En ze sprak dan ook van haar dienares, meestal een dame van goede stand, dit in tegenstelling tot het gewone volk dat hoogstens een dienstmaagd of dien ster kende. En in dezelfde lijn doordenkend zal eigenaresse wel in hetzelfde vlak liggen. Een vrouw was zelden eigenaar van een be drijf, dus als zij dit toch was, werd daar vroe ger de nadruk op gelegd. In deze tijd spreken we weer gewoon van eigenai'es. Trouwens, onze taal is door de (vele) eeuwen heen zo vermengd met allerlei buitenlandse woor den, -ismen, verbasteringen, vreemde uit gangen, insluipsels en 'slang", dat we niet vreemd opkijken van dergelijke deftige uit wassen. Ik wordt geplaagd door migraine, daar pro beer ik dus vanaf te komen. Onlangs vernam ik van het middel 'SimilasanIs dit homeo pathische middel vergelijkbaar met de mid delen van de bekende homeopathische mer ken? Raadt uw medische adviseur deze mid delen aanIk heb wel eens gehoord dat migraine door een speciaal soort brillengla zen genezen kan worden. Is dat zo? Antwoord: Het door u genoemde middel is een middel van één van de bekende merken. Onze medische adviseur zal u goede homeo pathische middelen niet ontraden, maar raadt wel dringend aan om de huisaits te raadplegen als de klachten niet verdwijnen. Speciale brillen tegen migraine bestaan niet, wel kan een bril uitkomst bieden als de hoofdpijn bijvoorbeeld veroorzaakt wordt door het zien of door lichtgevoeligheid. Bij het ontbijt drinken we vers geperst sinaasappelsap en thee. Nu wordt beweerd dat de theïne de vitamine C van de sinaas appels aantast. Is dit zo? Antwoord: U kunt gerust doorgaan met deze combinatie bij het ontbijt. Theïne heeft geen negatieve gevolgen voor de vitamine C van de sinaasappels. Ik lees en hoor veel over asbeste. Ik denk dat het gevaar ervan eigenlijk wat overdreven wordt. Wie betaalt overigens de kosten van het opruimen van het asbest? Antwoord: Het staat al lang vast dat het werken met asbest dodelijk kan zijn. In de periode 1945-1995 zijn in totaal zo'n 10.000 mensen blootgesteld aan de gevaren van as best bij de verwerking van het ruwe produkt. Daarnaast kwamen in die periode nog eens 330.000 mensen in aanraking met asbest door het be- en verwerken van asbesthou dende materialen en produkten. Ieder jaar sterven een toenemend aantal mensen als gevolg van blootstelling aan asbest die in een - meestal ver - verleden heeft plaatsge had. De slachtoffers zijn vooral (ex) werknemers van asbest verwerkende bedrijven. Asbest hebben wij voor allerlei doeleinden in huis gehad. De vezeltjes die vrij komen bij het zagen en boren, kunnen gemakkelijk worden ingeademd en diep doordringen in onze lon gen waar ze na verloop van tijd ernstige ziekten kunnen veroorzaken zoals asbestose en longkanker. Daarom heeft men richtlij nen uitgevaardigd dat asbest niet meer gebruikt mag worden en onder hele speciale omstandigheden verwijderd moet worden. Hoe gevaarlijk asbest is kunnen we niet in een getal uitdrukken, maar omdat er een dui delijk verband bestaat tussen ingeademd asbest en longaandoeningen, moeten we wel degelijk erg voorzichtig zijn. Sommige des kundigen beweren dat één asbestdeeltje al longkanker kan veroorzaken. Hebt u ergens asbest in huis, en die kans is groot, dan hoeft u zich geen zorgen te maken zolang het asbest maar op z'n plaats blijft, omdat er dan geen asbestdeeltjes vrij kunnen komen. De kosten van het opruimen komen voor reke ning van de eigenaar van het pand waarin zich het asbest bevond of eventueel zijn ver zekeraar. (Bekroonde) nieuwtjes van de Najaarsbeurs Echter, zoals telkens weer het geval is wordt door de bank genomen meer aangeboden dan wenselijk is. Vandaar de selectie vooraf, waarbij door een deskundige jury bepaald wordt welke producten in aanmerking komen voor het felbegeerde predikaat NIEUW OP DE TRADE MART'. Dat er strenge criteria aan ten grondslag liggen is logisch. Per slot van zake heeft niemand behoefte aan prullaria, ofschoon ook daar van regelmatig voor heel wat geld over de toonbank schijnt te gaan,,. Van het geweldige aanbod zijn uiteindelijk slechts 66 artikelen overgebleven, waarvan twee in de prijzen zijn gevallen: de Detaillis- tenprijs en de Mediaprijs. De verzamelde pers is tot de slotsom geko men dat een kleine keukenmachine, niet gro ter dan A5 formaat, het beste nieuwe product is. "Le Mini" uit de serie Magimix is name lijk speciaal bedoeld voor geringe hoeveel heden en kan daardoor wel eens een vast plekje krijgen in de keuken van alleenstaan den, tweeverdieners of kleinbehuisden. Het door MIcave BV in de handel gebrachte apparaat is voornamelijk verkrijgbaar in de zg. kookwinkels tegen de prijs van 349,-. De winkeliers daarentegen zien (commer cieel) meer in een luxe klok van fabrikant Athos in Leiden. Voor de productie van deze fraai vormgege ven stijlklok is gebruik gemaakt van duur zaam plaatstaal en messing. De winkelver- koopprijs bedraagt echter 8.500,Niet gering als u nog maar net een dure vakantie achter de rug hebt. Toch? Voor nadere informatie kunt u evenwel bel len: 071 5766671, Afbeelding van een bij het Millennium passende ijssculptuiir De nieuwepannenlijn van 'Le Creuset' Ziet u de prijs niet zo zitten, maar wilt u toch een nieuwe tijdaanwijzer, dan tippen wij de gewoon mooie, door Michael Graves ontwor pen klok uit de serie Building Timepieces, Elke deelnemende architect die voor Buil ding Timepieces mag ontwerpen, heeft minimaal een museum op zijn naam staan, zoals Graves die tekende voor The Newark Museum in Newark/NY. In dit geval is spra ke van een winkelprijs van 249,-, Om er achter te komen hoe laat het precies is in New York of Londen moet u voor 325,- de "World Timer" met vier wijzerplaten aanschaffen. Een exclusief horloge dat u vindt in zowel juwelierszaken als in de bete re klokkenwinkels. Dat geldt niet voor "S.T.A.M,P.S", een revolutionaire toepas sing op horlogegebied dat aan het thema 'klokje' een geheel andere dimensie geeft. Feitelijk zijn het 4 klokjes van 42 x 42 mm, gekarteld als een postzegel, voorzien van een 3-wijzerig uurwerk en een vervangbaar batterijtje met een levensduur van 3 jaar. Alle vier op een speciaal door Scotch 3M ontwikkelde plakfolie op strip, dus gemak kelijk af te breken en als een sticker op te plakken op je computer, je agenda, je tele foon, op de koelkast of in de auto. Niet één keer, maar zo vaak als nodig is. Heel gek. maar wel bijzonder effectief. Kortom, origi neel en fun..,, een volledig nieuw concept van tijd. De prijs bedraagt 99,- per strip van 4 horloges, verpakt in een kunststof geschenkdoosje. Voor verkoopadressen kunt u bellen met I-catchers in Amstelveen, tele foon 020 4414046. Wat het ook mag zijn, de teerling is gewor pen en van zowel het een als het ander kan gezegd worden dat in een bepaalde behoefte wordt voorzien. Al zijn het maar washand jes, waarmee je zonder zeep of reinigingso lie make up kunt verwijderen. Ze komen van Wepa in Raalte en kosten bij de drogist 17,50 per doosje. Na gebruik wassen op 60°C. (in een waszakje) en klaar is Kees. De firma "Fun Friendly" (telefoon 0347 328308) heeft overigens het bewijs geleverd dat vuile en schone was nooit eerder zo dicht bij elkaar waren. Het zijn Nederlandse kun stenaars geweest die onder de naam 'Made by Humans' een plaatsbesparende wasmand hebben ontworpen met een ingebouwd droogrek. De in 3 actuele kleuren uitgevoer de "Butterfly" past echt overal en is derhal ve perfect voor kleinbehuisden en kamerbe woners. Hun jongste creatie is in de loop van dit najaar te koop voor 149,-. Op de keper beschouwd stond de Najaars beurs bol van noviteiten, variërende van gla zen buizen met respectievelijk één, twee of drie theelichtjes voor sfeer op tafel tot aan kaarsenstandaards welke voorzien zijn van een stekker die bij stroomuitval als gevolg van een millenniumprobleem in het stopcon tact kan worden gestoken Van lichtge wicht parapluies "Flat Light" die in opge vouwen toestand ultra plat zijn tot de "BugAway", een handig ding waarmee je alle vliesvleugeligen en achtpotigen kunt vangen en buiten de deur zetten. Van bewaardozen tot vogelhuisjes die met zuig nappen tegen het raam aangeplakt kunnen worden. Maar vooral ook huishoudelijke accessoires, zoals de geëmailleerd gietijze ren braad- en stoofpannen van het door Saey geïntroduceerde merk "Le Creuset". In citroengeel, wel te verstaan. Een nieuwe kleur die uitstekend past in de keuken van vandaag-de-dag, waar vrolijke kleuren steeds vaker terug te vinden zijn. Voor de eetkamer presenteerde Todo Mun- do een nieuw Japans servies uit de collectie "Kyoto", (vanaf 19,95 voor een kom) Een stijlvol geheel in Oosterse vormgeving, waarbij de aardetinten goed passen in het huidig tijdsbeeld. Hoewel, exotisch dineren kun je ook thuis en dan is het dikwijls wel zo gezellig. Alleen het op een prettige wijze consumeren van spaghetti stuit soms op pro blemen omdat de gebruikelijke bestekdelen zich er in principe niet voor lenen. Vogels lm- en Export in Valkenswaard heeft daar nu iets op gevonden. Simpelweg spaghetti- bestek, bestaande uit een serveerschroef, een vork en een daarop afgestemde lepel. Het 'ei van Columbus' wordt in kookwinkels ver kocht onder de naam "Twistello" en kost 69,95 per set. Ter afsluiting noemen wij nog de eveneens genomineerde Inno Cuisinno Gratenpicker van Homecraft. Voor 5,95 komt u in het bezit van dit handig hulpmiddeltje om graten uit de vis te verwijderen. Te koop in de bete re huishoud- en kookwinkels, net als de Ijs- sculptuur die in eerste instantie bedoeld is om o.a fruitsalades fris en koel te hou- den. (Winkelprijs 49,95) Al met al mooie, leu ke en vooral praktische dingen voor uzelf of om straks met St.Nicolaas cadeau te doen! Op Goeree-Overflakkee startte maandag 20 september het gebiedsproject 'Goeree-Over flakkee' als onderdeel van het project 'Ver keershandhaving', Inmiddels zijn de resulta ten bekend van de radarcontroles die de eer ste week, van maandag 20 september tot en met vrijdag 24 september gehouden werden. Door opstartproblemen werd er die week niet continu gecontroleerd. Op verschillende plaatsen langs de N215 werd in totaal gedurende vier uur gecontro leerd. Van de 2471 passanten overtraden 74 de maximum snelheid van 80 km/uur. Hoogst gemeten snelheid was 126 km/uur. Het percentage overtreders, ongeveer 3%, was beduidend lager dan het percentage ge meten bij de nulmeting, gemiddeld ongeveer 21%. De voorzichtige conclusie wordt getrokken dat de communicatie rondom het gebiedsproject de gemiddelde snelheid op Goeree-Overflakkee heeft doen verlagen, wat in overeenstemming is met de doelstel ling van het project. Dammen, afdeling 1: C. van Wehe - M. van 't Geloof3 - O Joh. Wolfert - Jac. Wolfert1 - 1 G. Smits - W. Stolk3 - O C. van Prooyen-J. Knöps3 - O Afdeling 2: C. V. d. Kjoon-M. Poortvliet1 - 1 J. V. d. Groef-A. Vijfhuizen1 - 1 P. v.d. Groef-H, de Munck1 - 1 K. de Jong - A, Los3 - O Schaken: A, Knöps - P, Wolfert1 - O W, Knöps - W. de Vos1 - O J. C. de Jong - J. Trommel1 - O Een herinnering aan de te houden verkoping op D.V. zaterdag 9 oktober a.s. Er zal héél véél te koop worden aangeboden, bijvoorbeeld boeken, vis, lingerie, specu- laasstaven, hoeden, bloemen, dames-, kin- der- en positiekleding, stoffen enz, enz. Ook zijn er leuke activiteiten en demonstra ties. U bent van harte welkom op onze gezellige verkoping van 10.00 tot 15.00 uur in Her vormd Centrum 'Elim', Zuiddijk 19 te Nieuwe Tonge. De opbrengst komt ten goede aan Stichting Adullam voor gehandicaptenzorg. De Slikken van Voorne vormen een slikken en schorrengebied voor de kust van Voorne. Het gebied is nog volop in ontwikkeling. Waar 15 jaar geleden een zandvlakte lag is nu al een soortenrijke begroeiing ontstaan waartussen allerlei schuwe vogels een plek je hebben gevonden. De Watersnip, Water- ral en Bokje worden regelmatig waargeno men. Op het wadgebied zelf worden ook veel algemene soorten gezien, duizenden Scholeksters, Wulpen Tureluurs, Plevieren en Aalscholvers. Gaat u zelf eens mee, dan zult u aan het eind van de excursie al een aar dige soortenkennis hebben opgedaan. zaterdag 16 oktober 1999. 10.00 tot 12.00/12.30 uur. paviljoen De Duinrand, Strand weg te Oostvoome. leden van het Zuid-Hollands Landschap en Natuurmonu menten gratis, niet-leden: voor volwassenen 5,- en kinderen 1,-. laarzen zijn nodig. Aanmelden: telefonisch op nummer (0181) 483909 ('s morgens). Datum: Tijd: Waar: Kosten: Advies: Ook dit jaai- organiseert de Plaatselijke Commissie haar jaarlijkse grote bingo. Deze wordt gehouden in Bommelstee op woens dag 20 oktober a.s. en begint om 14.00 uur. De zaal is open om 13.30 uur. De kosten bedragen 5,00 tevens wordt er een verlo ting gehouden, de lootjes kosten 4 voor 1,00. Zoals altijd zijn er weer prachtige prijzen te winnen. U bent van harte welkom! Een op de 10 kinderen heeft in meer of mindere mate last van astma. Deze kinderen, maar ook hun ouders, kunnen hiervan in het dagelijkse leven nogal wat hmder onder- vinden. De kinderen voelen zich soms onbegrepen en onzeker. De ouders zijn vaak u overbezorgd en weten niet of en hoe ze 'gewoon' met hun kind kunnen omgaan. H U prikkels zijn huisstof, stuifmeef of schilfers van dieren. Maar ook prikkels als inspanning Bij astma is er sprake van een vernauwing van de luchtwegen, uu Kan lu. vci.^.uuci.ue klachten leiden die op iedere leeftijd van het kind weer anders zijn. Bij zuigelingen speelt vooral het volzitten met slijm een rol, terwijl peuters en kleuters meer last hebben van hoesten. Bij kinderen die de basisschoolleeftijd bereikt hebben komt meer en meer de kortade migheid op de voorgrond. Aanvalsgewijs krijgt het kind het benauwd. Tussen de aan vallen in zijn er geen klachten. De werking van de hormonen in de puberteit kunnen er voor zorgen dat het kind over de astma 'heengroeit', maar ook dat de klachten kunnen verergeren. Voor alle astmapatiënten geldt dat de luchtwegen erg prikkelbaar zijn. Het süjmvlies dat de binnenkant van de luchtwegen bekleedt reageert op verschillende prikkels: Bekende schimmel, geuren, tabaksrook of mist kunnen eenzelfde reaktie veroorzaken Het moeilijkste met astma is dat iedere patiënt weer verschillend reageert. Een meer derheid van de kinderen met astma is allergisch. Wanneer het kind in contact komt met een zogenoemd allergeen treden de luchtwegklachten op. U Omdat de reactie niet altijd meteen, maar zelfs tot 24 uur later kan optreden is het moei- |i lijk om de oorzaak van de klacht op te sporen. .y De huisarts kan hiertoe een onderzoek doen. Door het net onder de huid inspuiten van f| een vloeistof waarin de verdachte stof is opgelost, kan meteen bekeken worden of er een U reactie volgt. Het grote voordeel hiervan is dat de uitslag zeer snel bekend is. Nadelig is H het feit dat er vaak meerdere vloeistoffen getest móeten worden om een precieze oor- U zaak aan te wijzen. w |i Van niet-allergische prikkels heeft iedereen wel eens last. Denk hierbij aan tabaksrook of schoonmaakmiddelen als chloor of ammoniak. Een kind met astma reageert hier ech- ter overgevoelig op. Ook bij bepaalde weersomstandigheden zoals mist, regen of vochtig weer kunnen de luchtwegen extra sterk geprikkeld worden. Alle mensen - ook kinderen - hebben een dag- en nachtritme, 's Nachts staat de wer king van het lichaam 'op een laag pitje', de Bloeddruk wordt lager, de ademhaling ver loopt langzamer, het hart werkt minder hard en de nieren produceren minder urine. De prikkelbaarheid, en ook de vernauwing van de luchtweg neemt 's nachts echter toe. Een kind met astma zal dan ook vaak juist 's nachts een aanval krijgen. Medicijnen zijn vaak toereikend om deze nachtelijke aanvallen te voorkomen. Astma is niet te genezen. Ook een kind dat over de astma heengegroeid is, zal altijd de aanleg blijven behouden. De beste behandeling is natuurlijk het voorkomen van de klachten. Dit door te zorgen dat het kind zo min mogelijk in aanraking komt met de allergen die de benauwdheid ver oorzaken. Het schoon en geventileerd houden van het huis en het zorgen voor een goede, eventu eel aangepaste voeding zijn daarbij hele logische stappen. Maar niet alle omstandigheden zijn controleerbaar. Als het buiten mist of als de tempe ratuurschommelingen vrij groot zijn, dan kan geen mens daar wat aan veranderen. Medicijnen kunnen er dan voor zorgen dat de klachten verlicht worden. Over kinderen en astma is veel te vertellen. Voor zowel ouders als kinderen is het leren omgaan met de astma een grote stap naar een 'normaal' leven toe. H De GGD Zuidhollandse Eilanden start binnenkort met twee cursussen 'Omgaan met ast- M ma'Met name het bevorderen van de zelfzorg van kinderen met astma staat in deze cur sussen centraal. Een cursus werd speciaal ontwikkeld voor kinderen van groep 5 t/m 8. De andere cur sus richt zich op de ouders van deze kinderen. Wie meer informatie wil over kinderen met astma of over een van de cursussen kan con tact opnemen met de GGD Zuidhollandse Eilanden, afdeling Jeugdzorg, tel. (0181) 652485. Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organi seert weer een winterse maaltijd in Achthui zen. Deze wordt gehouden in 't Zaaltje, op woensdag 20 oktober a.s. We beginnen met snert en pannenkoeken. Aanvang 12.00 uur, kosten 6,00. U kunt zich aanmelden bij de heer A. Hui- brechtse, tel. 631552. U bent van harte wel kom! OUDE-TONGE - De geboorte van een baby brengt veel veranderingen met zich mee. Veel ouders zitten met dezelfde vragen zoals: hoe leg ik contact met mijn baby? kun je een baby al verwennen? waarom huilt een baby? wat doe ik met al die goed bedoelde adviezen van buren en familie? Vaak krijgen ouders maar gedeeltelijk antwoord op deze vragen. Veel ouders vinden het daarom pret tig hier met andere ouders over te praten. Hoe hebben zij dat opgelost, hoe gaan zij met hun zuigeling om? Daarnaast is het leuk om over kinderen te praten, een behoefte die alle ouders eigen is. De gespreksgroep wordt gegeven: plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Arendsstraat 34 te Oude-Tonge datum: dinsdag 26 oktober, 9 en 23 novem ber 1999. tijd: 9.30 tot 11.00 uur. kosten: 25,00 voor leden en 42,50 voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, maandag tot en met vrijdag tus sen 9.00 en 12.00 uur op telefoon (0181) 626226. DIRKSLAND - Tijdens een koffie-ochtend kunt u met elkaar praten over allerlei zaken die u in het dagelijks leven met uw peuter tegenkomt en die u bezighouden. Er zijn dus geen vaste thema's. Wat er tijdens een kof fie-ochtend wordt besproken, hangt af van wat u zelf inbrengt. U kunt hierbij denken aan de volgende onderwerpen: - spelen met speelgoed - mijn kind eet zo weinig - wanneer kan mijn kind zindelijk worden - mijn kind heeft van die driftbuien. plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep. Oranjelaan 59 telDirksland. datum: woensdag 15 november 1999 tijd: 9.30 tot 11.00 uur. kosten: per persoon, per bijeenkomst: ƒ7,50 voor leden en 12,50 voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, maandag tot en met vrijdag tus sen 9.00 en 12,00 uur op telefoon (0181) 626226. Zwangerschapsgymnastlek helpt u de zwan- genschap en de bevalling zo optimaal moge lijk te laten verlopen, "u kunt deelnemen vanat de 5e maand in uw zwangerschap. De cursus bestaat uit 10 bijeenkomsten. Tij dens een van de bijeenkonisten wordt ook de partner uitgenodigd. Kosten: er zijn geen kosten verbonden aan deze cursus. Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, ma t/m vr tussen 09.00 en P 00 uur op tel. (0181)626226.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 4