ZAFIRA Jaap Slager maakt bedrijfshulpverlening binnen apotheken in orde Dubbel feest voor gezinsverzorging Goeree-Overflakkee Herinneringen aan het oude ziekenhuis karels. autoschade ^U?, WQ, Misverstand over aanpak millenniumprobleem ....MmiHHJi/Qteê chr. streekblad op gereformeerde grondslai voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Garage Knöps B.V. Bijeenkomst Commissie Verzorgende beroepen VASTGOED Foai0§ Visser Visser Passage Chr. Maatschappelijke Vrouwenbeweging www.debever.com 8 oktober 1999 72e jaargang nr. 6845 Het kan slechts op een misverstand berusten dat het Van Weel Bethesda Ziekenhuis in Dirksland achter loopt bij de aanpak van het millenniumprobleem. Op de in de pers ver schenen lijst van ziekenhuizen die tekort schieten bij de aanpak van het millennium probleem hoort het Van Weel-Bethesda Zie kenhuis te Dirksland niet thuis. Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis heeft het millenniumprobleem voortvarend aan gepakt en scoort in haar aanpak een ruime voldoende. Deze conclusie moet worden getrokken uit de uitkomst van het MPZ second-opinion onderzoek wat het ziekenhuis heeft laten verrichten op 14 en 15 september 1999. Dit onderzoek is uitgevoerd door twee ervaren adviseurs van KPMG EDP Auditors. Hun conclusie is dat het ziekenhuis op alle fasen in de aanpak een voldoende scoort en zij maken bij slechts twee fasen een kleine kanttekening. Deze kanttekening betreft het testen van objecten en systemen en de conti- nuïteitsplannen. Aan beide onderdelen wordt nog gewerkt. Wanneer deze beide fasen volgens planning zullen worden afgerond, zal het 'voldoende mits' op deze aspecten in de conclusie ver anderen in voldoende. Het testen zal uiterlijk 1 november 1999 zijn afgerond en ook de continuïteitsplannen zul len dan gereed zijn. In november zal er dan nog tijd zijn voor een of meerdere oefenin gen. Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis heeft het millenniumprobleem projectmatig aan gepakt en volgens de MPZ 'gouden stan daard' alle fasen doorlopen. Dit heeft gere- sulteert in inzicht in de vitale objecten (appa raten en systemen) die worden gebruikt bij de vitale zorgprocessen (operaties, bewa king, beademing) en de zorgondersteunende processen (laboratorium en Röntgen). Ook de gebouwgebonden systemen als liften, vacuüm, perslucht en de noodstroomvoor- ziening zijn in de aanpak onder de loep ge nomen. De vitale processen als spoedeiseAdé'hulp, operaties, patiëntenbewaking, verloskunde, kindergeneeskunde, Röntgen- en laboratori umonderzoek, teleconuriunicatie en logis tiek zijn in kaart gebracht evenals de onder linge relaties ervan. Voor deze vitale proces sen wordt thans de laatste hand gelegd aan Nieuw van Opel: nu in onze showroom voor auPo rij'den mP plezier instadatiehe^rijf Gas - Water - Warmte De Commissie Verzorgende beroepen regio Goeree-Overflakkee, uitgaande van de Gereformeerde Gemeenten, heeft weer een bijeenkomst georganiseerd. Deze bijeenkomst is op dinsdag 12 oktober in het verenigingsgebouw van de Gerefor meerde Gemeente in Dirksland. De spreker is drs. L. Terlouw over het onderwerp: de bijbelse boodschap in het verzorgend beroep. De avond begint om 19.30 uur. Tij dens deze avond wordt er een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten die aan deze bijeenkomsten zijn verbonden. Belangstellenden hartelijk welkom! continuïteitsplannen zodat als er toch iets mis gaat, deze processen zijn geborgd, anders gezegd dat de continuïteit van zorg ook dan is gewaarborgd. Deze continuïteits plannen zijn uiterlijk 1 november 1999 gereed. Vanaf die datum is het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis millenniumgereed. Voor v[w Imetijbelei wooM- m Jwuipcowrfort Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Volgens artikel 22 van de Arbowet is iedere werkgever ver plicht om een bedrijfshulpverleningsplan binnen z'n bedrijf op poten zetten. Als personeel daarvoor is getraind kan dat in geval van een calamiteit daar juist mee om gaan, of het nu gaat om hulpverlening bij een bedrijfsongeval, de ontruiming van het bedrijfspand bij brand of een bommel ding of nog wat anders, toegespitst op het eigen bedrijf moet er tegenwoordig een goedwerkend bedrijfshulpverle ningsplan liggen. Apotheker Jaap Slager heeft er voor wat betreft de eilandelijke apotheken wat aan gedaan. Met zijn idee om een en ander via de brandweer te realiseren ging hij naar commandant Leen Jordaan. Die ontraadde hem dat. Natuurlijk zou dat wel kunnen, maar 't zou nogal omslachtig zijn. Dan moetje met heel je club van 't eiland af, nee, het zou praktischer zijn als dat gewoon hier op 't eiland gedaan zou worden. En Leen wist het: gewoon in recreatiecentrum 'de Staver'Proberen of dat wat wordt - voor een speciale prijs - en als het daar bevalt zou dat daar meer structureel plaats kunnen gaan vinden, want onder de hoede van de gemeente Middelharnis moeten er nog heel wat bhv-plannen op poten worden gezet. En zo gebeurde 't ook. Bij ASV Opleidingen - een onderdeel van uitzendbureau Start - werden apothekers en medewerk(st)ers klaargestoomd voor bhv-er. Eerstehulpverlening met levensreddende handelingen zoals reanime ren, rautek-methode, handgreep van Heimlich en stabiele zijligging werden bijgebracht, het beperken en bestrijden van een beginnende brand en het omgaan met kleine blusmiddelen maar ook hoe je moet communiceren bij incidenten en hoe je het snelst en zo veilig moge lijk het pand ontruimt. Theoretische en praktische onderdelen wis selden elkaar af en afgelopen dinsdag, 5 oktober, werd examen gedaan. Er werd voor écht vuur gezorgd en er werd écht geblust; nooit hadden die van de apotheek gedacht dat ze dit nog eens in een apothekerspraktijk zouden meemaken. Maar geslaagd zijn ze alle maal en jaarhjks zullen ze op herhaUng gaan, daarmee tevens gega randeerd zijnde van een ISO-certificering. Het is de bedoeling dat ook de herhaUngen in 'de Staver' plaats zullen vinden. Afgelopen maandag, 4 oktober, werd in 'Het Prieel' te Mid delharnis het vijftigjarig bestaan gevierd van de gezinsver zorging/ thuiszorg op Goeree-Overflakkee én werd het multifunctioneel zorginstellingenkantoor 'De Dillenburg' geopend aan de Juliana van Stolberglaan te Middelharnis. Een bijzondere dag dus voor de eerstelijns thuiszorg, ter gelegenheid waarvan een speciaal programma was samen gesteld waarbij onder andere staatssecretaris mevrouw Vliegenthart sprak over 'Zicht op Zorg' en waarbij een forumdiscussie werd gehouden. De voorbereidingen voor de oprichting van de Stichting Gezinsver zorging Oostflakkee begonnen in april 1949. Begin juli datzelfde jaar passeerde de akte van oprichting al bij de notaris; de eerste mede werkster - werd aangenomen tegen een salaris van f 60. De Bom- melse wijkverpleegster zuster Bos werd gevraagd om leidinggeven de te willen zijn. In maart 1950 kwamen nog twee verzorgsters het prille team versterken en drie maanden later nog één. In december 1951 kwam er een verzoek tot de stichting om aan te sluiten bij de Federatie van algemene gezindte op de Zuid-Hollandse Eilanden voor Gezinsverzorging. Daar werd echter niet op ingegaan. Juni 1953 kwam er een maatschappelijk werkster de gelederen versterken: mevrouw Hendriks. Zij werd leidster van de gezinsverzorging. Al in december 1953 moest deze de dienst verlaten wegens ziekte. Voor haar kwam mevrouw Kelderman in de plaats. In 1976 was er hét samengaan van de Rooms Katholieke Stichting en de Stichting Oost flakkee, waardoor een nieuwe organisatie ontstond: 'Gezinsverzor ging Goeree-Overflakkee'. Daarna werden gesprekken gevoerd omtrent het samengaan met de Stichtingen voor Gezinsverzorging in Middelharnis, Dirksland en Goedereede. Pas in 1990 bleek daarvoor de tijd rijp te zijn. Vijfjaar later sloot ook Maatschappelijk Werk zich aan, waarom in 1996 een naamsverandering werd doorgevoerd. De organisatie zou voortaan 'Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk Goeree-Overflakkee' heten. Verder zijn er voortdurend besprekingen geweest over fusiejjxet andere organisaties, ook buiten het eiland. Thans vinden besprekingen plaats over samenwerking met het Van Weel-Bethesda ziekenhuis en de HDG. In april dit jaar werd aan de Stichting het Certificaat keurmerk Kwaliteit afdeling Thuiszorg uitgereikt en tevens kwam de Stichting bij een zogenaamd benchmarkonderzoek als beste van de regio uit de bus! In mei dit jaar werd een nieuwe locatie betrokken aan de Juliana van Stolberglaan te Middelharnis: 'De Dillenburg', waarin Thuiszorg, Maatschappe lijk Werk, Regionaal Indicatie Orgaan, ZorgSaam en Zorg en Wel zijn een gezamenlijk onderkomen hebben gevonden. In breder ver band wordt thans samengewerkt met alle zorgaanbieders op Goeree- Overflakkee en in de regio. Dat betreft de verpleeghuiszorg, de verpleeghuiszorg van Thuiszorg, de Zuidwester en vrijwilligersorga nisaties. Na een welkomstwoord in 'Het Prieel' door de heer C. Sinke, als voorzitter van de Raad van Beheer van de Stichting, sprak staatsse cretaris mevrouw Vliegenthart onder het thema 'Zicht op Zorg' over de modernisering van de AWBZ. Aansluitend was er een foiximdis- cussie tussen de staatssecretaris en het, forum, waarbij ook de zaal mee mocht doen. In het forum hadden onder andere zitting de heer E.D. Boer van Zorgkantoor, HDG-directeur I. van den Boogert, zie kenhuisdirecteur J.S. van der Heiden, de heer A. Groenendijk van het regionaal Patiënten/Consumentenplatform en de heer P. Vreugdenhil van de Landelijke Verenging voor Thuiszorg. Van laatstgenoemde vereniging kreeg de Flakkeese Stichting een kwaliteitscertificaat uit gereikt. Om 16.00 uur was er het moment waarop 'De Dillenburg',de nieuwe locatie voor de zorginstellingenkantoren, officieel werd geopend. Een groot zeil dat voor de hoofdingang was gespannen werd neerge laten, en het complex voor eerstelijns thuiszorg was geopend. Als oud-Flakkeeënaars lezen we al bijna 45 jaar het Eilanden Nieuws. Zo blijven we op de hoogte van het wel en wee van Flakkee. Onlangs toen we het Eilanden Nieuws weer kregen en er een foto in stond van het slopen van het Van Weel Bethesda ziekenhuis, kwamen er veel herinneringen boven. Zelf werkte ik er als leerUngverpleegster in de jaren 1952-1955. 'k Was dus intern op een driepersoonskamer. Het was reuze gezellig, een fijne sfeer, 's Avonds zaten we met elkaar in de goed ingerichte huiskamer muziek te luisteren, te handwerken of een spelletje te doen. Een buitengewoon fijne tijd heb ik daar gehad. De nachtdiensten waren heel apart. We moesten ook naar 't paviljoen, wat best wel eng was. De gesprekken met de patiënten waren waardevol en hebben me gevormd. Als je bij stervenden moest werken, was dat soms moeilijk. En niet te vergeten de ramp van 1953. Wat een schok in je jonge leven. De nachtzuster kwam ons wekken met de mededeling: het licht is uitgevallen, je moet je in het donker wassen en aankleden. Wij met z'n drieën nog lachen, we waren van alles kwijt. We kwamen in de eetkeuken voor ons kopje thee met een beschuitje voor we de zaal op gingen. Daar werd ons verteld dat de dijk bij Stellendam doorgebroken was en dat er zeven mensen verdronken waren. Maar we mochten niet tegen de patiënten zeggen wat er gebeurd was. Het stormde nog steeds heel erg, maar we hadden geen idee wat er allemaal gebeurd was. We begonnen aan ons werk en waren bedrukt. Patiënten zeiden: "Slecht geslapen zuster?" Wat was dat moeilijk. Om 8 uur luisterden sommige patiënten naar de radio en begrepen wat er ISO 9002 aan de hand was. Wat een onrust over de families, 'k Werkte ook op de kinderafde- üng. Daar lag een meisje uit Stellendam, haar ouders en drie zusjes waren verdron ken. Van een jongetje uit Oude Tonge was de vader verdronken. Op hun manier troost ten ze elkaar. Daar sta je dan. Gelukkig was er toen nog tijd om ze extra aandacht te geven. Maar al met al was het een moeilijke tijd. Er was wel heel veel hulp en saamho righeid, dat was enorm! Als je dan het torentje van het oude ver trouwde ziekenhuis omver ziet gaan, dan doet dat je wat. Het is een stukje van je leven. Ik hoop dat de identiteit van het nieuwe zie kenhuis hetzelfde blijft en dat er veel jonge mensen kiezen om de verpleging in te gaan. Het is zo'n mooi beroep. Het is zwaar werk, maar je krijgt er veel voor terug. A. Kievit-Knöps, Huizen (v/h CPB) afd. Flakkee Hierbij willen wij u uitnodigen voor de ver gadering op D.V. 14 oktober a.s. om 19.30 uur in het Dienstencentrum te Middelharnis. Spreker deze avond is ds. M. J. Paul uit Dirksland. Het onderwerp voor deze avond is ziekenzalving. Over dit onderwerp valt veel te zeggen. Wat weten wij hier eigenlijk van? Hoe staat u hier tegenover? Wat lezen wij hierover in de Bijbel? Belangstellenden zijn van harte welkom! Wij verhuren uw bungalow in Ouddorp! actief in beeld en geluid ^■;r^r:.;::-/r'rt^r':ï?ri''T-:--.v^--^e^,,:v,s.i'^'i;"'^--7.T Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Haveneind? 3245 LM Sommelsdijk Tel. (0187) 483328 Fax (0187) 485992 Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 |/\DCUiSUUR INSTALLATIETECHNIEK STATIOKSWEG 4 iXSS BL OUPE TONfiE TEL. (0187) 641426 FAX (0187) 641110 SOMMELSDIJK OUDDORP VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL. 0187-48 73 72 (PASSAGE) ('S AVONDS 06 - 53 777 800) TEL. 0187 68 45 45 FAX 0187-48 6613 FAX 0187 - 6817 55 KEMA CERTIFICATE 36570 ;:1 Langeweg 38 Nieuwe Ibnge fel. 0187-651396 REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Tel. (0187)489143 Barendrectit Tel. (0180) 642111 f COBIBI OWDORP-WuBIrool JS Iel, I01S716BI6IH01 6B1;M RENKH-PHnliktp Hognoom 17! mionil «MM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1