76e Verenigde Vei^adering Waterschap Goeree-Overflakkee Aktiegroep 'Vrienden van de Korenbloem' opgericht Exclusief instrumentaal concert heku piAitcei-iiiEywi Opbrengst Nierstichting collecte 1999 GeeL. Gent Ter herinnering Morgenavond Panfluit Hobo Viool Twee orgels Oud papier Stellendam Qktoïf^tr 2 Qkto^tr /[dn tn^d ftnnet Kreisz. Bon9er, Uden. Cor Tinuct Deurne oterre Tvsaq SfeliiliiiiifeRilliilsISlilliiilli^M^^^^M VEÏJDAG 8 OKTOBER 1999 Mededelingen Bestemming verkoopopbrengst Duurzaam Veilig V4n 0&m T^i? O Bomenkap, een pomp in de spuisluis te Stellendam, Goeree-Overflakkee duur zaam veilig maken, de verkoopopbrengst van onroerend goed in Ouddorp, allemaal zaken die in de vergaderzaal van het waterschapshuis te Middelharnis geklon ken hebben tijdens de laatstgehouden Ver enigde Vergadering, vorige week vrijdag. Ter opening van de vergadering deed de dijkgraaf, de heer Goekoop, zijn gebruikelij ke mededelingrondje. Er zullen zonodig weer bomen worden gekapt op Goeree-Overflakkee. Op 26 augustus jl. raasde een storm over het eiland ill een baan van Herkingen naar Sommels- dijk en daarbij liepen heel wat bomen scha de op. Forse schade soms, sommige bomen gingen zelfs om. Veelal betrof het oude tot zeer oude bomen, enkele dateren zelfs van vóór 1940. En ja, slechte bomen blijken bij een storm dikwijls gevaarlijk te worden, en dan moeten ze letterlijk het veld ruimen. Waai- mogelijk zal herinplant plaatsvinden, maar de eerste jaren zal het best weer even wennen zijn als zulke grote exemplaren uit het landschap verdwenen zijn. Een pomp in de spuisluis te Stellendam, dat zal effectief zijn bij aanhoudende regenval en harde noordwesten wind. Dit is nu al bekend. Nu buigt zich hier nog een stuur groep over, maar volgend jaar zal dit ter behandeling in de Verenigde Vergadering worden gebracht. De waterberging zoals die nu is, is slechts minimaal. Zelfs hoger gele gen gebieden zouden slechts een kleine overschrijdingskans hebben. Komende win ter zullen bij grotere regenval proeven wor den gedaan voor het ophouden van water in hoger gelegen gebieden, want: de veiligheid zal en mag niet in het geding komen! Duurzaam veilig! Ook voor het waterschap een hot-item. Eventuele aanleg van rotondes en - op termijn - fietspaden zitten nu een maal in de waterschapsportefeuille. Het is het voornemen om heel Goeree-Overflakkee duurzaam veilig in te richten en dat zijn heel belangrijke ontwikkelingen. Om de bevol king in dezen van informatie te voorzien zal op 13 oktober a.s. in de Grutterswei te Oude Tonge een inloopdag worden gehouden. Het ligt in de bedoeling om in 2000 te begin nen met de aanleg van met riet beplante pias bermen. Daartoe worden momenteel gron den verworven in de bemalinggebieden de Eendracht te Oude Tonge en Battenoord. Met bovenstaande - en nog andere - mede delingen verklaarde dijkgraaf Goekoop de vergadering voor geopend, Aansluitend werd hoofdingeland S.C. PoortvUet nog beëdigd. Belangrijk discussiepunt was de eventuele bestemming van de verkoopopbrengst ad 600.000 van het perceel en de woning van Oudelandseweg 77 te Ouddorp, eigendom van het waterschap. De heer Joppe gooide de knuppel in 't hoenderhok door voor te stellen om de verkoopopbrengst niet meteen te bestemmen als reserve voor de verbetering van de faalkans bij wateroverlast, maar om die te parkeren tot de volgende Verenigde Vergadering van 5 november. Daarbij sprak hij namens alle ingezetenen, inclusief heem- raad W. den Eerzamen, maar met uitzonde ring van de heer Human. 'Immers', zo sprak Joppe, 'het voorstel kostentoedeling voor de komende 5 jaar behelst globaal een lasten verzwaring van bijna 40% voor de categorie ingezetenen, en dat is meer dan even slikken, dat is onaanvaardbaar! Dat kun je de burger niet verkopen! Daarom het voorstel: parkeer die opbrengst nog even, misschien kan er een stukje lastenverlichting voor de ingeze- tenen mee worden gerealiseerd. Zonder daarbij overigens de lastenverlichting voor gebouwd en ongebouwd aan te hoeven tas ten, want het gaat om een onvoorziene mee valler. Ook uit politiek oogpunt zou de heer Joppe dit geen onverstandige zet van het waterschap vinden. 'Wij kiezen voor een zelfstandig waterschap. In vergelijking met andere waterschappen in de buurt komt de omslag voor de categorie ingezetenen er hoog uit te zien, en dat zou best eens - terecht of onterecht - dis argument gebruikt kunnen gaan worden voor concentratie van de schappen'. Met dit voorstel bedoelde Jop pe op dat moment niet allereerst de verkoop opbrengst een bepaalde richting uit te sturen, wel bedoelde hij de aandacht te vestigen op de sterke lastenverzwaring voor de categorie ingezetenen. En ook mevrouw Both kon zich hier in vinden. De heer Human was het niet met Joppe eens. Bestrijding van waterover last bleef voor hem de prioriteit hebben. De heer Van Es had nog wel een ander idee: het sluisje van Dirksland, een belangrijk histo risch plekje, is hard aan 'n opknapbeurt toe. Ook daarvoor zou die zes ton extra opbrengst best goed van pas komen... Er bleek over deze meevaller zelfs zo veel te discussiëren zijn dat de dijkgraaf zich genoodzaakt voelde de vergadering te schor sen, om zich met zijn college te beraden over alle voorstellen en ideeën die zich over elkaar heen heten buitelen. Het college bleef echter bij het voorstel om de verkoopop brengst te bestemmen voor de bestrijding van de wateroverlast. Een extra pomp was, is en blijft daarbij van allergrootst belang en Ser Kieviet (l) en Willem Groenendijk (r) bij de motor van 'De Korenbloem' in het Zwolse museum SOMMELSDIJK - Monumenten, ook mo lens, zijn eigenlijk van ons allemaal. Daar om is het zeker niet vreemd dat de bevolking zich bemoeit met de belangen van bijvoor beeld: molen De Korenbloem in Sommels- dijk. Deze bijna 300 jaar oude stellingmolen (een maler) bepaalt samen met de mooie kerkto ren het dorpsgezicht van Sommelsdijk al vanuit de verte. Voor de dorpskern Sommelsdijk is door het gemeentebestuur 'beschermd dorpsgezicht' aangevraagd en daardoor werd de renovatie van de bestrating, dijk en verlichting moge lijk via een Rijkssubsidie. Inwoners van oude huizen met o.a. monumentale gevels werden gestimuleerd om deze vooral in de oude staat te houden of terug te brengen, lege percelen moeten worden bebouwd (in- brei-locaties) enz. Monumenten worden bij 'beschermd dorps gezicht' ook van het grootste belang. De Molenstichting Goeree-Overflakkee heeft de molen reeds extern laten restaureren en heden vindt de renovatie van het motorhuis plaats. Het restaureren van het interieur en de machines volgt nog. Dan is De Koren bloem weer volledig in staat om koren te malen. En wie weet moet de molen in de toe komst nog eens ingezet worden om de wind kracht in energie om te zetten! Wie zal 't zeggen? De oorspronkelijke motor van De Koren bloem is in het verleden (helaas) verkocht aan een verzamelaar en staat geheel geres taureerd in een museum te Zwolle. Willem Groenendijk is er al wezen kijken. Die motor hoort eigenlijk straks weer te pronken in het opgeknapte motorhuis, vindt u ook niet? Molens hebben recht op vrije windvang, daarvoor heeft de landelijke overheid regels gesteld. Dit noemt men 'de molenbiotoop' en van De Korenbloem was die in uitsteken de conditie; echter de opheden voorgestelde Ie herziening van het bestemmingsplan 'De Westplaat' bedreigt de kwaliteit van de molenbiotoop. Omwonenden en bezorgde burgers hebben zo hun bedenkingen tegen de aantasting van de molenbiotoop, om welke reden dan ook. In een democratische samenleving zal de stem van de bevolking doorslaggevend moe ten zijn. Vandaar dat de aktiegroep 'vrien den van de Korenbloem' een steunbetui gingsactie is gestart om zoveel mogelijk inwoners te betrekken bij de belangen van dit prachtige monument. Het secretariaat van de aktiegroep stuurt u graag even een formuliertje en hoopt op uw betrokkenheid. Fam. G. van Middelkoop Westdijk 5 te Sommelsdijk Tel. 48 69 93 tot 22.00 uur a.u.b.) daarover moet de Verenigde Vergadering zich dan nog maar eens laten horen in de vol gende vergadering, 5 november. Bovendien kun je voor een opbrengst als deze wel met allerlei voorstellen komen, maar irt dit geval moet de opbrengst wel ten goede komen van alle categorieën. 'Nou, bestrijding van wateroverlast is voor alle categorieën goedmerkte de heer Arie Struik handig op - dus wat zou je verder nog...? En ook heermaad Van Nieuwenhuyzen zei er het zijne van. Allé andere voorstellen dan de bestrijding van wateroverlast waren volgens hem te ontraden. Immers, die zijn alle subsi diabel. Ga je nu daarvoor die extra opbrengst aanwenden, dan zullen de subsidie-opbreng sten dalen. Bestrijding van wateroverlast is niet subsidiabel en Van Nieuwenhuyzen zou toch maar graag de angst voor een niet leeg te maken Zuiderdiep weggenomen zien. Op de 5 novembervergadering zullen we er meer van horen. Een ander punt van discussie vormde de notitie over het opgestelde plan Duurzaam Veilig voor de Kop van Goeree. Dijkgraag Goekoop memoreerde datje voor veiligheid niet alleen pohtie nodig hebt, je moet ook de weg aanpassen. De heer Klepper vindt het plan er goed uitzien, al zijn de financiën nog al pittig, mede doordat de subsidie tegenvalt. Wellicht moet een en ander gefaseerd wor den uitgevoerd? Dit laatste was volgens heemraad Noordermeer niet wenselijk, want er is niet zoveel tijd beschikbaar dat er gefa seerd gewerkt kan worden. De heer Balde merkte op dat wandelaars en fietsers - afge zien van de fouten die zij maken - ten opzichte van gemotoriseerde weggebruikers veel kwetsbaarder zijn. Daarom van hem het voorstel om de inrichting van de wegen zodanig te maken dat die kwetsbaarheid afneemt - al moet overigens het hele ver keersgedrag worden aangepast. Heemraad Noordermeer zag dat echter wat genuanceer der. De snelheid van wandelaars is immers maar beperkt. Daar ligt de kwetsbaarheid dus niet in, nee, ze moeten zélf uitkijken. Bovendien hebben wandelaars gelegenheid genoeg om volkomen veilig te gaan wande len in de buitengebieden van het eiland. Fiet sers zijn inderdaad meer kwetsbaar, vooral met landbouwverkeer op de dikwijls smalle weggetjes. Daarom duidde Noordermeer het niet euvel als er meer fietspaden of -routes (blijven) worden aangelegd. En wijzigingen aanbrengen in het verkeersgedrag is geen zaak van het waterschap. Daarvoor zijn op het eiland momenteel andere instanties bezig. De heer Van 't Zelfde vond het van Noordermeer overigens maar wat makkelijk gesteld dat wandelaars voor een veilige wan- dehng maar het buitengebied in moesten. En wat de heer Arie Struik betreft - we schrij ven er maar steeds 'Arie' bij want er is ook nog een 'Lies' - is de logica van een ver- keersveiUgheidsplan ver zoek als je volstaat met alleen het plaatsen van een verkeersbord met snelheidbeperking. Als het afgedwon gen verkeersgedrag niet wordt gehandhaafd werkt het niet. In 't weekend maar 2 pohtie- agenten op 't hele eiland, dat kan natuurlijk niet. En als je soms de onlogische plaatsen van verkeersborden ziet, dat werkt ook al niet. Daarom was hij in elk geval niet voor het plan, wél voor veihgheid, maar niet als je daarvoor op een onlogische manier tewerk gaat. De heer Noordermeer kon Struik echter gerust stellen: in de komende tijd zullen er in totaal 17 agenten op 't eiland komen, en dan zal er - zeker ook met al die camerapalen - weinig meer te overtreden vallen. En ja, bor den op een verkeerde plaats, dat zal dé aan dacht moeten hebben. Ook mevrouw Van Rossum sprak haar twijfels uit over de uit voerbaarheid van het plan omdat ze van de pohtie had begrepen dat naleving daarvan bij de poUtie geen prioriteit heeft. 'We heb ben wel wat anders te doen', zou haar daar verteld zijn. De heer Noordermeer had ook zo zijn twijfels over de uitvoerbaarheid van het veiligheidsplan. En als we wat gaan doen, dan houden we 't simpel. Simpeler dan het adviesbureau Goudappel had voorge steld. Maar hoe, dat moet nog worden uitge kristalliseerd. Mevrouw Van Rossum vroeg zich daarbij af of dat 'simpel houden' dan nog wel subsidiabel zou zijn. Al met al nog al wat bedenkingen dus tegen het plan. Anders was dat met de heer Villerius. Die vond het prima plan. 'Er wordt helemaal niet gesuggereerd dat het gebied vol gegooid gaat worden met verkeersborden, het accent ligt juist op het aanbrengen van fysieke maatregels, en natuurlijk horen daar een paar borden bij. En wat Noordermeer's uitlatin gen betreft, daar maakte Villerius zich best bezorgd om: 'Ja, verkeersveiligheid oké!, maar we voeren het wél sober uit... Wat moet we hierin zien: 'het verkeersveiüg- heidsplan is mooi maar wij gaan 't minder doen' of 'het voor ons liggende plan is al een mindere'? 'Uniformiteit aanbrengen dat is belangrijk', liet Villerius tenslotte weten en daar was de dijkgraaf het mee eens. In de volgende vergadering zal 'Duurzaam Vei- hg' weer op de agenda staan. Morgenavond, D.V. 9 oktober 1999 wordt er een instrumentaal concert georganiseerd in de NH-kerk te Sommelsdijk. Aan dit concert wordt deelgeno men door beken de muzikanten. Liselotte Fenne- ma, panfluit, Anja van der Maten, hobo en Jiska ter Bals, viool. Voor deze avond zijn er twee organis ten en twee or gels. Dub de Vries en Jaap Hollaar bespelen de orgels. Dub de Vries bespeelt een groot 'Allen' orgel. Het 'Allen' orgel is afkomstig van een Amerikaanse fabrikant en staat bekend om zijn draag kracht, doorzichtigheid, helderheid en natuurlijke zweving. Het hoofdorgel wordt deze avond bespeeld door de organist Jaap Hollaar. Speciaal voor deze avond heeft het team gekozen voor een bijzondere samenstelling zoals ook op hun nieuwste CD. De muzikan ten zijn zowel gezamenlijk als afzonderhjk te beluisteren. Ze hebben allen een gedegen Anja V. d. Maten Opleiding achter de rug. Ook staan zij be kend om hun muzikale en gevoelvolle wijze van het bespelen van hun instrument. Het team werkte o.a. mee aan de CD's 'Muziek voor iedereen' en de serie 'Al staat de zee'. Al enkele malen eerder gaven zij met veel succes concerten in de NH-kerk te Som melsdijk. Deze kerk is voor dit soort concer ten een uitstekende locatie. De musici hebben voor deze avond een boei end, afwisselend en gevarieerd programma samengesteld van psalmen, geestelijke lie deren en veel gevraagde, bekende klassieke melodieën. U zult ongetwijfeld genieten van hun muzikaliteit en hen tevens van dichtbij hun in strument zien be spelen. Ook staan er een aantal speciale improvisaties op het programma met aansluitend samenzang. Aan vang 20.00 tot 21.30 uur. Toe gang 6,-//3,-. Het is exclusief om zoveel instrumenten, panfluit, hobo, viool en twee orgels in één concert te kunnen beluisteren. Een concert met muziek voor het hele gezin. Van harte aanbevolen. Liselotte Fennema Ook in Middelharnis en Sommelsdijk gin gen vele collectanten op pad om voor de Nierstichting te gaan collecteren. In Middelharnis werd 5.580,80 opgehaald en in Sommelsdijk 5.644,85. Alle gevers hartelijk dank. Ruim dertig jaar zet de Nierstichting zich in voor nierpatiënten en hun familie. Ook werkt de Nierstichting aan de verbetering van de dialysebehandeling en uitbreiding van het aantal niertransplantaties. Ze finan ciert wetenschappelijk onderzoek, gericht op de behandeling en preventie van nierziekten. Wilt u volgend jaar ook daadwerkelijk uw steentje bijdragen en meedoen aan de collec- Op D.V. zaterdag 9 oktober hopen wij na mens de Financiële Commissie van het open Hervormd Jeugdwerk oud papier op te halen. Wij beginnen om 09.00 uur op de Molen kade, Nieuweweg en de Schoolstraat. Wilt u het goed gebundeld en tijdig gereed zetten? Geen karton. Bij voorbaat dank! te als collectant(e), wend u dan in Middel harnis tot mevrouw Gebuijs, tel. 470126, en in Sommelsdijk tot mevrouw Poppe, tel. 483974. Onze hartelijke dank aan alle collectanten, die zich dit jaar weer hebben ingezet voor deze collecte. Punzelregkment I. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-NieuwSj Postbus 8, 3240 AA MiddeUiarnis. 2. Per maand zijn er 80 a lOOpunten te ver dienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien vaa oplossing leveren 15 extra punten op. 3. SttKwafcntoeïen Meije, dat vs^ordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ont vang Je een 1 bonvaof 15,-, Verleden week stond mijn dakgoot tot de rand toe vol. Wat zeg ik? Tot de rand? Nee het gutste er over. Een hele straal water stroomde langs de muur. "Ho, ho", dacht ik. "Dat moeten we niet hebben". Dus kordaat de ladder gepakt en erbij geklommen. Wat bleek? De hele boel zat verstopt met kastan jes en bolsters en afgewaaid blad. Twee emmers prut heb ik bij elkaar geveegd. De wind rukt wat van de bomen hè? 'k Geloof zelfs dat er eikels in onze jeugdboek terecht zijn gekomen. Elke eikel heeft een getal en ook een letter. Zet de letters die bij 1 t/ m 16 horen maar eens achter elkaar. Je krijgt dan de namen van twee mensen bij wie een boom een belangrijke rol speelde in hun leven. En wat moeten we met 17 en 18? De daarbij behorende cijfers vormen het aantal punten datje met dit raadsel verdient. Boffen we even! Linda Koppenaal (Dirksland) en Daniël Schultz (Sommelsdijk) maakten deze 5 visitekaartjes. Probeer erachter te komen wat het beroep van deze personen is. Alle letters worden gebruikt, je mag er geen bij verzinnen of weglaten. Vraag gerust anderen om hulp als je er niet uit kunt komen. Ik geef wel enkele tips om het wat gemakkelijker te maken. Beroep 1 en 4 hebben met het Eilan- den-Nieuws te maken, 2 geeft een moeilijk vak op school, 3 controleert kaarjes en 5 kan je bekeuren! Riet Groeneweg (Rockanje) toont haar menu Adriaan van Gurp (Ooltgensplaat) Je hebt het goed naar je zin gehad bij oma. In die tijd kwam je niet aan puzzelen toe, nou ja. Het vissen leverde helaas niets op. Wat dat betreft was het een flop. Op je verjaardag heb je heel wat gehad. Een bestuurbare auto, wekker, tafeltennisspullen, 't is me wat. Hartelijk dank voor je schrijven. 'k Hoop datje onze club trouw zal blijven. Janneke Blok (Stad a/h Haringvliet) Fijn datje weer beter bent. Wij zijn aan deze ziekte gewend. In ons huis laat het zich helaas ook gelden en moeten we de ene na de andere zieke, melden. Annemarieke Broer en Corrie van Boven (Hoekse Waard) Gelukkig dat we jullie verjaardag nu weten. En de foto's hoopje van de winter niet te vergeten. Daniël Schultz (Sommelsdijk) Zo, zo, je hebt dus nu even een andere juf. Voor de andere is er heel wat werk, puf, puf. Want voor een kindje verzorgen is er meer nodig dan een morgen. Linda Koppenaal (Dirksland) Maandagmiddag ben je vroeger vrij. Nou zoiets lijkt mij. Met de kano varen is natuurlijk best bevallen. Vanuit jullie vaartuig viel geen van allen. De regen bleef ook uit, jidlie werden niet nat. Heel veel geluk heb je gehad.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 11