Meubelcentrum Van der Molen Stellendam wil marktpositie Flakkeese meubelbranche versterken Succesvol Mirakel Spektakel Wedstiijdploeg ZC de Schotejil viert verkiezing Sportploeg van het jaar Koploper Korbis heeft moeite met Good Luck 'Vliegtuigwrakken' Verkoopdag te Melissant VERVOLGVERHAAL Jochem de schoorsteenveger 't Is nog niet zo heel lang geleden dat aan de Scheelhoekweg op 'Delta' - het industriegebied van Stellendam - Meubelcentrum Delta was gevestigd. Nadat dit bedrijf haar activiteiten beëindig de heeft het bedrijfspand enige tijd op 'non-actief' gestaan, maar ook daar is inmiddels een eind aan gekomen. Voorgoed, zo is de bedoeling van de famiUe Van der Molen, die in dit grote pand een geweldige mogelijkheid zagen liggen om zelf een meubelzaak te runnen. Niet zomaar om even te proberen, nee, een bedrijf met structuur en vastigheid, waarin vertrouwensrelaties met klanten tot bloei kunnen komen én waarin ook volgende generaties Van der Molen een boterham kunnen verdienen! Dat laatste is ook een belangrijke reden waarom Ger van der Molen en zijn vrouw Marina een eigen zaak zijn gestart. Iets opbouwen voor het nageslacht. En daarin ligt dan ook een brok vastigheid, duur zaamheid en betrouwbaarheid besloten. Dat de Van der Molens zich op 'Delta' vestigden is niet alleen vanwege het daar vrijgekomen pand, ze vonden het ook belangrijk om juist daar te gaan zitten: 'Puur om het meubelassortiment uit breiden. Immers, er zit hier al een gro te meubelzaak, en als wij ons daarbij voegen betekent dat een verrij king in de keuzemogelijkheden van de klant. Van veel kanten .op 't eiland hoor je dat ze voor meubels liever 'naar de overkant' gaan, ter wijl ze op 't eiland eigenlijk te kust en te keur voor meubels terecht kunnen. En hoe meer we als meubelzaken hier bij elkaar zitten des te meer trekje de klanten naeir je toe. Net als bij de grote meubelboule- vards. Dan hoeven de mensen van Flakkee niet meer zo nodig van 't eiland aflegt Ger uit. Op 1 januari van dit jaar zijn ze begonnen in Stellendam. Zowel Ger als Marina hadden in het bedrijfsleven al jarenlang ervaring, en met enthousiasme, hartelijkheid en gastvrij heid naar hun klanten toe zijn ze te werk gegaan. Ondanks dat hun bedrijf nog niet echt in de publiciteit is geweest weet menige eiland bewoner, en ook niet-eilanders, de weg naar Stellendam te vinden. En dat is niet voor niets. De wijze waarop klanten worden geholpen wordt ervaren als aangenaam. Je merkt dat ze hun best voor je doen. Het ligt in de bedoeling dat na verloop van tijd ook de kinderen in het bedrijf gaan meedoen. Als je Meubelcentrurn Van der Molen binnenkomt stralen rust, ruim te, kwaliteit en een veelheid aan meubelstijlen je tegemoet. Van klas siek - in donker, licht of gepatineerd eiken, kersen, noten en wat voor houtsoorten ook - tot moderen, ja tot Grieks toe. In bankstellen, eet- hoeken, kasten, slaapkamers, bijzetmeubels, enz., staat er werkelijk voor ieder wat wils. Met name verdient daarbij het assortiment com- fortmeubelen wel een speciale vermelding. Niet datje voor die meu belen persé tot de wat oudere mensen moet behoren, maar het is veel al wel die leeftijdscategorie die van deze meubelen veel profijt heeft. Wat eveneens een aparte vermelding verdient is het twinspringsys- teem in de 'slaapafdeling', een vernuftig veersysteem in matrassen dat in Amerika al een begrip is, en dat ook in Nederland z'n opmars maakt. Op dit moment heeft Van der Molen alleen de benedenverdieping van het meubelpand in gebruik, in de toekomst zal ook de bovenver dieping bij de showroom worden betrokken. De huidige toonzaal van 3000 vierkante meter biedt eindeloze combinaties van kleuren, stof fen, leer en hout, vloerbedekking en vinyl, waarin klanten absoluut zullen slagen. Maar natuurüjk kunt u zich het beste zelf gaan over tuigen... Meubelcentrum Van der Molen is gevestigd op het bedrij venterrein Delta Haven, Scheelhoekweg 11 te Stellendam. De ope ningstijden zijn: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag 's avonds tot 21.00 uur. Het telefoonnummer is (0187) 492363. WADDINXVEEN - Zaterdag 2 oktober reisde de Good Luck formatie af naar Waddinxveen voor het duel tegen koplo per Korbis. Korbis heeft tot nu toe alle tegenstanders met zo'n 20 doelpunten verslagen, een moeilijke taak dus voor de korfballers uit Middelharnis. Op een zwaar en modderig veld liep Korbis snel uit naar 4-0. De 4-1 kwam uit de handen van Steven Vogelaar, die met een ver afstandschot tot scoren kwam. Heidi Kamer ling, kwam daarna goed door, maar werd belemmerd bij het nemen van een doorloop bal. Het gevolg was, dat Steven Vogelaar een strafworp kon afronden. Enkele minuten later gaf Samantha Krijgsman Leo van der Made goed een doorloopbal aan, zodat de achterstand verkleind werd tot 4-3. Korbis kwam met behulp van een strafworp op 5-3. Vanuit een vrije bal kwam Marcel Kievit door, waardoor Marjon Soeteman goed kon aangeven. Kievit rondde de doorloopbal niet zelf af, maar passte naar de vrijstaande Vogelaar, zodat deze eenvoudig de 5-4 inschoot. Good Luck bleef constant tegen een achterstand aan knokken en zo werd ook de 6-4 werkelijkheid. Vanuit een vrije bal kon Samantha Krijgsman Liesbeth Los goed aanspelen, die van afstand de 6-5 op het sco rebord zette. Het werd 7-5 en met een fraai afstandschot van Heidi Kameriing werd wederom de achterstand verkleind. De ploe gen gingen met 7-6 thee drinken. De tweede helft begon rustig. Na de 8-6 van Korbis was een combinatie tussen Nico Overduin en Leo van der Made goed voor een strafworp, die goed werd afgerond door laatstgenoemde. De aanvallen stokten wat, zodat Jan-Willem de Vos door coach Peter van Vliet in de ploeg werd gebracht voor Nico Overduin. Niet veel later was een com binatie tussen Samantha Krijgsman en Leo van der Made goed voor de gelijkmaker van van der Made. Na hard werken en heel goed verdedigen van de Good Luck-ers werd ein delijk de stand gelijk getrokken. Toch had Korbis in de laatste 10 minuten maar twee aanvallen nodig om Good Luck met twee doelpunten de nekslag te geven. De moed zakte wat weg, waardoor ook de 11-8 werd gemaakt. Wederom wisselde coach van Vliet, ditmaal verliet Liesbeth Los het veld voor Petra van der Valk. Na een aantal aan vallen wist van der Valk de achterstand nog enigszins te verkleinen door met een afstandschot tot scoren te komen, maar Kor bis had het laatste woord en knalde de eind stand naar 12-9. Good Luck heeft het koplo per Korbis niet makkelijk gemaakt en had op sommige momenten zelfs het betere spel. Dit werd niet omgezet in doelpunten, waar door Korbis in de slotfase toch de twee pun ten wist te pakken. Het tweede team van Good Luck heeft de punten wel gepakt. TOGO 3 uit Goes werd met 8-12 verslagen, zodat Good Luck 2 nu bovenin meedraait. Ingezonden: Naar aanleiding van "Vliegtuigwrak ken in en op Flakkeese grond" in het Eilanden Nieuws van 24 September '99, in de "Oude Plaat" bij Herkin gen, Het is ook drie keer raak geweest boven de Krammer en de aangrenzen de Wilhelmina Polder, in diezelfde periode van ongeveer 15 maanden, met veel slachtoffers. 1. Een Duitse Jager stortte neer in de Grote Blok polder onder Achthuizen. Dat was op Pinkster zondagmorgen, ongeveer acht uur, juni '43, na een beschieting door een Engels gevechtsvliegtuig Op een afstand van 180-200 meter achter de boerderij van A. L. van Vugt in noordelijke richting stortte deze Jager door de toen gort- droge en harde kleilaag, 4-6 meter diep de grond in. Diezelfde dag hebben enkele Duitse solda ten nog polshoogte genomen -per vliegtuig en sindsdien heeft er niemand er meer naar omgekeken. Of in deze Jager nog een tweede persoon gezeten heeft, is niet bekend, evenmin als de aanwezigheid van munitie. Ondergetekende heeft van dit wrak nog jaren stukken lood en metaal bij 't ploegen naar boven gehaald. Dit wrak Ugt er nu dus ruim 56 jaar. De piloot schijnt later op 't Kranuner Gors - gesneuveld- gevonden te zijn. 2. Pikant is wel dat deze omgeving, een plaats des 'Onheils' zou blijken. Want ruim een jaar later (september '44) raakte een zweefvliegtuig los van 't moeder- schip en moest een noodlanding maken in de Wilhelminapolder, kort bij de Boerderij van Noordermeer. Vijf Canadese miUtairen konden ongedeerd uitstappen, maar zijn - helaas - nog diezelf de avond krijgsgevangen gemaakt door de Duitse weermacht. Zelf heb ik daarbij, met nog zes personen, ongeveer vier uur aan de dijk gegijzeld geze ten; daarbij een Duitse soldaat met geweer. 3. Achttien dagen later was 't wéér raak. Maar nu een drama met vele doden. Weer in 't zelfde rayon stortten, na een aan varing in de lucht, twee Amerikaanse bom menwerpers neer, waarvan er één brandend neerviel. Dit was 'n Halifax bommenwerper. Ze kwamen neer aan weerszijden van onze boerderij. 'Eén op ongeveer 500 meter ten westen, de ander op minder dan 1 kilometer ten zuidoosten van 't bedrijf. Eén wrak is toen snel geruimd. Het andere heeft onge veer een jaar daar gelegen, met nog enkele slachtoffers erin. Dit kwam door 't Inundatie gebied. Het was verschrikkelijk en tegelijk een groot wonder dat wij als gezin en nog enkele famiUes dat overleefd hebben. Deze gebeurtenis was op 6 oktober '44 's middags om 4.30 uur. Uiteraard zijn er meer dan vier machines neergekomen en zijn er meer vliegers veron gelukt op Flakkeese bodem en in omliggen de wateren. G. van Dis, Sommelsdijk TAPUT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE Op D.V. zaterdag 9 oktober hoopt de vrou wenvereniging 'Tabitha' uit Melissant haar J£iarlijkse verkoopdag te houden. U vindt bij ons vele soorten zelfgemaakte kaarten, mooie handwerken, cadeautjes, ge bakken vis, speelgoed en nog veel meer. Ook mevrouw Stuurman hoopt met crea- spuUen en winterstoffen aanwezig te zijn. De koffie staat klaar van 10.00 tot 3.00 uur in verenigingsgebouw 'De Poort' aan de Voorstraat te Melissant, waar u van harte welkom bent. De opbrengst zal zijn voor het kerkenwerk van de N.H. kerk en de zending. Namens bestuur en leden graag tot ziens. Vrijdag 24 september jl. trad Koninklijke Fanfare Sempre Crescendo op in de ten- nishal van de Staver. Het orkest van deze avond bestond geheel uit Flakkeese jonge ren. Het thema van dit Mirakel Spektakel was dan ook 'voor de jeugd, door de jeugd'. Het orkest werd geleid door diri gent Arie Stolk, deze werd bijgestaan door gastheer Edwin Rutten. UO-JARIG JUBILEUM De reden van dit unieke concert was het 110- jarig bestaan van de muziekvereniging en de opening van het vernieuwde hoofdkantoor van Rabobank Middelharnis. Op deze vrij dag werd er dan ook dubbel feest gevierd. De voorzitter van de jubileumcommissie, de heer J. Jongejan, hield eerst een openings toespraak. Daarna ging het orkest van start met variaties op 'au clair de la lune'. Edwin Rutten, alias Ome Willem, vertelde het ver haal van het Standvastige Tinnen Soldaatje. Dit verhaal werd ook 'verteld' door de muziek die het orkest speelde. Dit gaf een zeer apart effect, en het publiek was dan ook zeer enthousiast. Midden in het verhaal van het tinnen soldaatje, brak buiten het nood weer los. Grote hagelstenen landden op het dak van de Staver. Dit ging gepaard met zo'n geraas, dat het orkest moest stoppen met spelen. Na een kwartier werd het weer rus tig, en kon de voorstelling hervat worden. 'Ballonvaren' Nadat het verhaal van het tinnen soldaatje tot een einde was gekomen, nam Edwin Rutten het pubUek mee voor een tochtje in een bal lon. Het orkest speelde zo levendig, dat je je ook werkeUjk in een ballon waande. Het con cert werd afgesloten door voorzitter Jonge jan, deze bedankte Edwin Rutten, Arie Stolk, het orkest en Rabobank Middelharnis. Spe ciale dank ging uit naar Marion Grinwis en Miranda Groen, die het grootste deel van de organisatie van deze avond op zich genomen hadden. Het was een schitterende avond. Bij de bekendmaking van de sport ploeg van het jaar van Middelbarnis, eerder dit jaar, nodigde Leen Jordaan de wedstrijdploeg al uit om dit bij hem in de Staver te komen vieren. Om allerlei redenen werd pas afgelopen vrij dagavond het feestje gevierd (onder andere een brandje gooide roet in het eten). Tijdens het bowlen werd al snel duidelijk dat de bowlingvereniging van Middelharnis geen belangrijke leden mist aan de zwenuners van de Schotejil. Wel deed de ploeg haar verkie zing eer aan door de fijne sfeer die binnen de ploeg heerst weer om te zetten in een gezel lige avond, daarbij geholpen door de Staver- se horeca. De Schotejil laat dan ook weten het initiatief van dhr. Jordaan zeer te waarderen! De tijdens de verkiezing voorspelde promo tie naar ZRO-A is ondertussen bewaarheid, dat betekent voor de zwemmers flink aanpo ten. De eerste wedstrijd was voor de wed strijdploeg toch wel even schrikken, er moest worden gezwommen op een ander, veel hoger, niveau. Toch gaat de vereniging ervanuit dat er het komend jaar nog vaker wat te vieren valt en is het doel gesteld in prolongatie van aanwezigheid in ZRO-A. H. Kingmans -35- 'De ziekte', het is nu al een jaar of vier geleden, dat die duizenden in Rusland, Polen en Oost-Duitsland wegvaagde, deerde hem in het minst niet. Zijn tweede vrouw bracht hij naar het graf, doch hij zelf bleef overeind staan, als de eik in de eeuwenoude wouden van Liegnitz. En nu werd hij ineens, midden in de zomer, op het ziekbed geworpen. Hij had zulke hoge koortsen, hij klappertandde ervan, zodat Lize het niet verantwoord achtte zonder chirurgijn het verloop van de ziekte af te wachten. De medicijn meester constateerde longontsteking en... drie dagen later heeft Lize schreiend haar vader de ogen toegedrukt. De klok heeft gebeierd. De Pastor - er is een nieuwe gekomen, want Pastor Leckman is een paar jaar geleden de weg van alle vlees gegaan - heeft de Geloofsjjelijde- nis gelezen en het 'Onze Vader' gebeden. Het was een onnozel stoetje op het kerkhof van Liegniz. Bij de open groeve stond de Pastor in toga, Lize met een halfbroer van haar vader, voor zover zij wist het enige familieUd. En dan waren er Dolf en Hermann Weishaupt. Dolf had er zijn slaap voor opgegeven. En Hermann? Ja, dat was vreemd. Die was ineens van de houthakkers in het bos gekomen, zo in zijn werkmansplunje en stond zonder een woord te zeggen naast Dolf, een eind van het graf. Moeder Liesbeth? Natuurlijk zou die ook present zijn geweest. Maar die was reeds eerder gestorven. Er kan in enkele jaren heel wat veranderen. Je hebt nu nog Dolf Weishaupt, die met Joseph ter visvangst gaat, terwijl Friedrich maandenlang op zee zwalkt. Liesbeth is hoe jong ook nog getrouwd, Hermann bij de houthakkers, die is nu een kerel als een boom, en Lotte is in betrekking. Het vorige jaar is Dolf getrouwd. Het ouderlijk huisje staat er nog ongerept en allen kunnen er een tehuis vin den als ze dat willen. Wat achterafhebben Dolf en Hermann de begrafenis van Hackman bijgewoond. Lize is nog steeds de vriendin des huizes. Hun aanwezigheid is niet meer dan een beleefd heid, die op prijs wordt gesteld. Want Dolf heeft gezien, hoe Lize's ogen even oplichtten, toen zij hem zag. Voor Hermann had zij niet meer belangstelling dan anders. Nu is Lize een eenzame. En ze zit met de handen in het haar. Wat zal zij begiimen? Die vraag heeft haar reeds gekweld, toen vaders lichaam nog boven de aarde stond. En nu gaat die zeker klemmen. Zij heeft immers geen middel van bestaan? De enige oplossing zal wel zijn, dat zij zich als dienstbode verhuurt. Alleen met haar duizenden gedachten zit zij aan de avond van de begrafenisdag te peinzen. Alles loopt haar tegen. Warmeer Jochem was teruggekeerd, zou zij nu zijn vrouw zijn. Gelukkig kreeg zij de taak, haar vader te ver zorgen. Zo stil, als een kalm vlietend beekje, gleed haar leven verder. En nu dit weer. Vader begraven. En zij alleen en eenzaam op de wereld. O God, wat betekent dit nu? Zal het dan toch. Maar neen - dat kan zij niet. Jochem vergeet zij nooit. En Hermann is eenvoudig niet met hem te vergelijken al past hij naar Dolfs vrouw haar meermalen heeft gezegd de laatste jaren uitstekend op. Hij is lang niet meer de ruwe klant van vroeger al zal het stempel van het bruuske hout- hakkersleven altijd wel op hem gedrukt blijven staan. Doch, Hermann is Jochem niet. En - Jochem moest eens terugkomen terwijl zij de vrouw was van Hermaim - stel je dat bijna onmogelijke voor! Lize heeft een beklemd gevoel. In de gegeven omstan digheden verwacht zij, dat Hermann zijn aanzoek zal her halen. Het is nu al geruime tijd geleden - moeder Lies beth leefde nog - dat zij hem heeft afgewezen. Hij is haar niet vergeten, dat merkt zij wel. Voor zover haar bekend, heeft hij zich met geen enkel meisje opgehouden. Nu zal hij terugkeren en zij is er zeker van, nu haar vader over leden is en zij blijkbaar doelloos in het leven staat. Hij heeft gelijk van zijn kant. Het moment is gunstig. Wie weet, als Jochem niet tussen hen beiden stond, of zij zijn aanzoek niet zou aanvaarden, ook al kan zij Hêrmarm niet liefhebben. Een ordentelijk man en dat is hij nu al gerui me tijd, kun je toch wel achten. En dan had haar leven een doel. Een rijk bestaan is dat van houthakker niet, maar niet armer dan het vissersleven van Dolf. Zij heeft ook armen aan haar lijf. Met een flink stuk land bij hun kleine huisje zouden zij een heel eind komen. Maar... Jochem! Of - zou dit misschien een vingerwijzing van God zijn? Moet zij nu gaan inzien dat Jochem niet meer leeft en zij voor Hermaim bestemd is? Maar - als zij nu voor Jochems broer geen liefde koestert, feitelijk niet eens toe genegenheid, zoals voor Dolf, de stille trouwe Dolf? Buiten het huisje verneemt zij enig gerucht. En als zij uit kijkt bemerkt zij dat haar vrees werkelijkheid wordt: daar komt Hermann aanstappen. Hij heeft nu geen werkkleren aan, zoals vanmiddag op het kerkhof. Hij ziet er keurig uit, dat moet gezegd. Een flink postuur heeft hij ook wel. Waimeer hij zich blijft gedragen, als het laatste jaar, men zag hem ook wel in de kerk, kan hij een ordentelijk man en vader zijn. "Alleen - niet mijn man en niet vader van mijn kinde ren", zegt Lize bijna halfluid. Zij heeft ineens zonder verder te redeneren ofte piekeren haar besluit genomen. Zij zal Jochem trouw blijven, de dode of de levende Jochem. Hermann, niet bepaald verlegen uitgevallen, overigens in zijn beroep ontmoet hij tal van mensen, is nu wat links. Hij blijkt ook fijngevoeliger te zijn dan oppervlakkig lijkt, want hij stamelt een verontschuldiging, dat hij haar nu al lastig komt vallen. "Ga zitten Hermann, 't Is goed. Ik ben zo eenzaam". Hij ziet hoe zij een blik werpt op de stoel waarin Joseph Hackman altijd zat. Er staat een aarden asbak op de tafel, waarin de pijp van haar vader. Hermann heeft zo het gevoel, alsof elk ogenblik Hackman kan binnenstappen, die verwonderd zou vragen: "Wat doe jij hier bij Lize, Hermann Weishaupt? Kom je mij mijn dochter aftrogge len?" Gekheid natuurlijk: ze hebben Joseph Hackman vaimiid- dag toch onder de groene zoden gelegd? "Ik kom eens met je praten, Lize. Je zegt misschien: zo gauw al, nu vandaag, nu we je vader hebben begraven maar..." "Dat geeft niet, jongen. Het leven gaat door of je nu van daag komt of volgende week", vindt Lize. En dat meent zij: hoe eerder dat met Hermann achter de rug is hoe liever. Maar Hermann vat haar antwoord als een soort aanmoe diging op. "Misschien begrijp je wel waarvoor ik kom", valt hij met de deur in huis. Blijkbaar heeft hij zijn zelfvertrouwen terug. "Misschien wel, Hermann". "Ik ben zo gauw mogelijk gekomen. Je moest eens ande re plaimen willen maken. Want je kunt hier niet alleen blijven, is het wel?" "Neen. Van de wind kan ik niet leven. Ik denk mij weer bij een boer of zo te verhuren". "Dat zal niet meevallen, Lize. Je bent nu al een jaar of vier, vijf eigen baas". "Neen, dat zal ook niet meevallen, maar wat moet ik anders?" "Daarvoor ben ik gekomen, Lize. Ik kom je weer vragen mijn vrouw te worden. Je hebt toen 'neen' gezegd, maar dat is al zo lang geleden. Je zou toen bij je vader komen. Misschien denk je er nu anders over. Ik ben je nog niet vergeten. Ga nou niet naar de boer, maar wordt mijn vrouw. Ik zal goed voor je zorgen, je kunt er op aan". Lize heeft medelijden met de jongen. Zijn ogen spreken een duideUjke taal. Hij meent wat hij zegt. Het is spijtig hem te moeten teleurstellen. Maar zij kan en mag niet anders. "Ik moet je nog hetzelfde antwoord geven, Hermann", zegt zij op zachte toon. "Het spijt me voor je. Ik draag je niet een kwaad hart toe, geloof dat niet. Ik heb ook niets tegen jou. (wordt vervolgd) TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5