^s^ f\^ (010)2741135 tiofiietenH Zuidwester kreeg nieuwe transportbus Indië-monument in Middelliarnis onder grote belangstelling onthuld www.buijze.nl Politie 24-uur5 telefoon: Aandacht voor Toolse studenten' chr, streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden AJL^MINNAARD VASTGOED 3 koren zingen voor gehandicaptenproject Elim in Nigeria Na tanken niet betaald Kerkdiensten Ger. Gem. Fusie Visafslagen Stellendam en Scheveningen nagenoeg voltooid Hét meesterstuk van de Echte Bakker Dinsdag 5 oktober 1999 72e jaargang nr. 6844 «1= Rotterdam-Rijnmond RIJDEN ONDER INVLOED Zaterdagmorgen om half zes viel een 27- jarige automobilist uit Den Bonmiel op de Staverseweg in Sommelsdijk achter het stuur in slaap. Hij ramde daardoor een licht mast. Toen hij werd aangehouden bleek hij onder invloed van alcohol te verkeren. De uitslag van de ademanalyse bedroeg 685 ugA (max. is 220 ug/1 toegestaan). De man moest zijn rijbewijs inleveren. Ook krijgt hij een proces-verbaal. INBRAKEN DIEFSTAL In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in een bedrijf aan de Delta- Industrieweg in Stellendam. Men heeft de alarminstallatie uit kunnen schakelen. Ken nelijk heeft men niet kunnen vinden waar men naar zocht, want er wordt niets vermist. In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in een woning aan de Molendijk in Melissant. De bewoonster werd wakker van de inbreker en sprak hem aan. De man wilde geld en ging er tenslotte vandoor met een portemonnee en een klein geldbedrag. De afgelopen weken zijn vanaf de Zeedijk in Herkingen 14 schapen gestolen. De schapen zijn voorzien van een oormerk. Vrijdagavond werd ingebroken in woningen aan de Tramweg en de Secr. Rooij straat in Dirksland. In de Tramweg wordt nog niets vermist. Uit de woning aan de Secr. Rooij- straat werd een portemonnee met wat.geld gestolen. SNELHEIDSCONTROLES DIRKSLAND - Personeel van de Ver- keerspoUtie (Bureau Projectmatige Ver keerscontroles op de Staakweg en Boezem weg in Dirksland. Tussen kwart over negen en tien uur namen op de Staakweg 43 van de 149 passerende automobiüsten het niet zo nauw met de maximum snelheid van 50 km/uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 82 km/uur. Op de Boezemweg, waar tussen kwart over acht en tien over negen werd gecontroleerd, hielden 34 van de 150 passerende automobi listen hun gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogste score bedroeg hier 68 km/uur, ter wijl 50 km/uur is toegestaan. DRONKEN BESTUURDER MIDDELHARNIS - Een 34-jarige bestuur der van een vrachtauto, een bestelbus, werd gecontroleerd en bleek teveel gedronken te hebben. Hij bUes aan het bureau 530 ug/1. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Goeree-Overilakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Vermoedelijk plegen twee vrouwen, die zich uitgeven voor Poolse studenten en met een donker bruin busje met buitenlands kenteken rondrijden, diefstallen. Zij zijn mogeüjk de zelfde vrouwen als degenen die deur aan deur in Den Bommel trachten om Poolse stu- dententekeningen te verkopen. De poHtie verzoekt bewoners alert te zijn en zo nodig direct te bellen. actief in beeld en geluid D.V. vrijdag 8 oktober a.s. is er een zang avond georganiseerd waar drie koren hun medewerking aan verlenen. De opbrengst van deze avond zal ten goede komen aan het ■gehandicaptenproject 'Elim' te Igede, Nige ria. Dit is een project waar zr. Coby van Ros- sum en Ellen Vreeswijk, beiden afkomstig van Flakkee, aan verbonden zijn. De heer J. P. van Rossum hoopt die avond een korte uitleg te geven over het werk wat daar gedaan wordt om de diverse soorten ge- handicapten^en zoveel mogelijk menswaar dig bestaan te geven. De koren die meewerken zijn het 'Chr. Eilandenkoor' uit Zierikzee, Chr. kinder koor 'Jedaja' uit Nieuwerkerk en Chr. Jeugdkoor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge, allemaal o.l.v. Peter Wildeman. Gerco Brou wer speelt panfluit en Anton Weenink orgel. De aanvang is om 19.30 uur in de Ned. Herv. kerk te Middelharnis. De kerk gaat om 19.00 uur open. De entree voor volwassenen is 5,00 en voor kinderen 2,50. OUDE TONGE - Een nog onbekende man is donderdagavond bij een benzinestation langs de N59 na het tanken weggereden zon der te betalen. De man tankte voor 108,95 en reed in een witte Ford met het Franse ken teken 5587 WJ 64. Een onderzoek in de om geving leverde vooralsnog niets op. HERKINGEN - donderdavond 7 oktober 19.30 uur ds. G. J. N. Moens, Goes. OUDDORP - woensdagavond 6 oktober 19.30 uur ds. A. Bac, Bodegraven. MELISSANT - De dienst van woensdag 6 I oktober waarin ds. J. Beens uit Nijkerk hoopt voor te gaan, gaat NIET door. MIDDELHARNIS - In 1998 is het sprei- dingsplan Zuidwester/Hemesseroord gere aliseerd, woningen en dienstencentra zijn in gebruik genomen in Oud Beijerland, Spijke- nisse, Brielle en Hellevoetsluis. Door de gedeeltelijke centrale opzet van de organisa tie werd het noodzakelijk om vanuit Middel harnis (Hemesseroord) goederen te distribu eren. Vrijwel dagelijks is er een goederen transport naar één of meer regio's. Tot op heden werd hiervoor een transportbus gehuurd, een kostbare oplossing voor het Facilitair bedrijf van Zuidwester. In 1998 meldde Mobiel Sport- en Institutionele Reclame bv zich bij de afdeling logistiek. Het aanbod van Mobiel was om sponsors te verzamelen, die gezamenlijk voor een bus zouden zorgen.Afgelopen dinsdag was het zover dat de bus, een Fiat Ducato, overhan digd kon worden, na te zijn onthuld door Hans Tukker namens Zuidwester. De sleu tels werden overhandigd door Best Trucks uit Oude Tonge. Dit bleek nog een kleine primeur. Het was namelijk voor hen de eer ste bedrijfs-Fiat die op Goeree Overflakkee is geleverd. 28 sponsors tonen evenveel bedrij fsuitingen op de door hen geschonken bus. Na de verzelfstandiging van de Visafslag Stellendam NV (Gemeente Goedereede), gevolgd - begin 1999 door de verzelfstandi ging van de Visafslag Scheveningen NV (Gemeente Den Haag), nadert nu een volle dige fusie tussen de beide visafslagen haar voltooiing. Daarmee promoveert de nieuwe combinatie qua grootte naar de positie van de tweede visafslag van Nederland met een omzet van ca. 125 min. De verwachting is dat de inmiddels verzelfstandigde Visveiling Colijnsplaat BV (Ge-meente Noord Beve land) zich op korte termijn bij de fusie aan zal sluiten. De onderhandeUngen hiertoe zijn reeds in een vergevorderd stadium. De Raden van Commissarissen hebben, vooruitlopend op de formele fusiedatum, de statutair directeur van de Visafslag Stellen dam NV, de heer H. W. Venema, met ingang van 1 oktober a.s. tevens benoemd tot statu tair directeur van de Visafslag Scheveningen NV. Daarmee willen beide visafslagen tem po winnen door de operationele activiteiten zo spoedig mogeUjk te optimaliseren. De heer Mr. F. S. van Hove, die momenteel de functie van statutair directeur Visafslag Scheveningen NV waarneemt, zal met zijn bureau Soldev het fusieproces samen met de heer Venema voltooien. GOEDEREEDE D.V. 9 oktober is het weer zover. Dan staan de deuren van de Open Deur weer voor jul- Me open. Op deze avond mogen we Musical- groep Mathara begroeten. Zij zullen enkele bijbelse thema's uiteen zetten. Mogen we julUe weer begroeten in de gezellig aange klede bovenzaal van de Ark? Je bent vanaf 19.45 uur hartelijk welkom en we beginnen zo rond de klok van 20.15 uur. Er wacht voor jullie een leuke avond. Komen dus en breng je vrienden mee. De Gildeknoop: In Nederland zijn ongeveer 350 ambachtelijke bakkers, met zo'n 550 verkooppun ten, toegelaten tot het Echte Bakkersgilde, omdat ze voldoen aan zeer hoge kwa- Uteitseisen. Alleen als ze voldoen aan deze hoge eisen mogen ze zich Echte Bakker noemen. Elk jaar is er binnen het Echte Bakkersgilde een Ovenwonder-wedstrijd. Bij deze wed strijd kunnen alle Echte Bakkers met hun eigen speciaUteit meedingen naar de hoofd prijs; een landelijke introductie. Een 'eigen ambachtelijke specialiteit' die verkrijgbaar is bij 550 verkooppunten in Nederland. Dat is voor elke Echte Bakker het mooiste dat bestaat. De OudhoUandsche Gildeknoop Eén van de winnaars van dit jaar is de Oud hollandse Gildeknoop. Een groot rond ge vlochten brood naar origineel middeleeuws recept, vol heerlijke granen en griessen. De Oudhollandse Gildeknoop heeft zo'n heer lijk knisperknapperig korstje en is van bin nen lekker mals. De OudhoUandsche Gilde knoop is een brood zoals dat hoort te zijn. Puur natuur en zonder toevoegingen. Een Gildeknoop is zo gezond dat het ook past in een koemelk-eiwitvrij dieet. 'Meesterstuk' Om vroeger toegelaten te worden tot een Gilde moest er een zogenaamde 'Proeve van bekwaamheid' worden afgelegd. De Echte Bakkers moesten een Meesterstuk kunnen maken. Dit Meesterstuk, bijvoorbeeld een zeer moeiüjke Knoop, moest de bakker in zijn brood kunnen leggen om toegelaten te worden tot het Gilde. Om deze traditie weer eens uit de vergetelheid te halen bakken alle Echte Bakkers van Nederland de Oudhol- landsche Gildeknoop. Landelijke introductie De Echte Beikkers zullen in hun winkel veel aandacht besteden aan de Gildeknoop. En er is er altijd wel één bij u in de buurt; ga er eens kijken. Uw Echte Bakker zorgt altijd voor verse verrassingen, want 'er kan er maar één de echte zijn'. Ga voor uw OudhoUandsche Gildeknoop naar de Echte Bakker bij u in de buurt, naar: Echte Bakker Akershoek te Ouddorp; Echte Bakker Bleumink te Stellendam en Echte Bakker Nagtegaal te Melissant. 't Was een grote stoet die op weg ging afgelo pen zaterdagmorgen, van Middelharnis' gemeentehuis naar de Nederlandse Hervorm de Kerk. Veel voetvolk met een veelheid aan geledingen, en zonder werkelijk aan elkaar verbonden te zijn was daar toch een verbon denheid, één verbondenheid, die terugleidt tot de tijd waarin veel jongens en mannen het vaderland verlieten, opgeroepen door datzelf de vaderland om in het verre Nederlands- Indië te gaan dienen. In opdracht van de toe- malige regering uitgezonden om de rechtsorde daar te handhaven, zonder wetenschap te dra gen van wat zich daar afspeelde. Weinig was bekend of werd bekendgemaakt. Ze gingen, jonge mannen, dienstplichtig of beroeps,* en velen bleven, omdat ze vielen... Die gebeurte nissen waren het die onder de aanwezigen de verbondenheid uitmaakte bij de plechtighe den van afgelopen zaterdagmorgen. Ter nage dachtenis aan hen die vielen, inwoners van Middelharnis, werd thans een monument ont huld. Een monument met een gedenkplaat, waarop de namen staan vermeld van de gesneuvelden: vijf menheersenaars, de jongste werd 19 jaar oud en de oudste 34. Ze hebben hun vaderland, hun vrouw, hun meisje of bloedeigen kinderen nooit weergezien. 'Najaren van stilzwijgen, ontkenning, liever wü- len vergeten, heeft oud-minister Relus ter Beke er - ongeveer zes jaar geleden - voor gezorgd dat er erkenning kwam voor onze oud-Indiëgangers', begon burgemeester mevrouw De Vries van de gemeente Middelharnis haar toespraak tijdens de bijeenkomst in de Nederlandse Hervormde Kerk aldaar, voorafgaand aan de onthulling van en de kransleggingen bij het monument. 'Eindelijk zijn we de schaamte voorbij. Niet doelend op de harde acties in die tijd, of de onderdrukking van een volk of de minachting voor hun cultuur, maar daarop doelend dat we eindelijk zover zijn om diegenen te kunnen gedenken en herdenken die gegaan zijn, doch nimmer temgkeerden. Gegaan omdat ze moesten, in opdracht van de regering. Velen had den wellicht romantische beelden voor ogen van een prachtig landschap, waterbuffels, rijstvelden met pluksters, Nederlandse toeans met hun vrou wen en kinderen, allemaal in smetteloos wit gekleed, de inlandse bevolking in hun kleurige kledij, de maharadja's met hun hofhouding.-Maar waar kwamen ze werkelijk in terecht? In een kol kende wereld van ongeregeldheden, geweld, moord en hongersnood. Eén en al ellende. En daar sta je dan als Hollandse jongen; weinig tot geen ervaring in het voeren van een guerrillastrijd en dan ook nog in een omgeving en een cultuur die je totaal vreemd was. Komend van het vlakke land van Hakkee, in een hete vochtige omgeving, heu velachtig, dichtbegroeid, vele vreemde geluiden, een duisternis die zeer snel invalt en als ondoor dringbaar op je overkomt, het idee dat achter iede re boom een gewapende opstandeling kan zitten. Velen waren zo nerveus dat ze in staat waren om op ieder bewegend blad te schieten... Naast de angst, de malaria, uitgestorven dorpen - platge brand, totaal verwoest. Natuurlijk waren er ook de mooie momenten, wanneer je mensen werkehjk kon bevrijden en helpen, maar altijd was daar cüe spanning en die angst'. Hoe triest is het als je con stateert dat ondanks alle mensenlevens die het geweld in het verleden al heeft geëist, daar nooit iets in verandert. Dat nog steeds het machtsden ken overheerst en dat nog steeds leiders - hetzij regeringen, hetzij revolutiepredikers - volkeren zo op weten te zwepen dat men bereid is om alle beschaving van zich af te schudden en de rechten van de mens met voeten te treden, om een samen leving te creëren waarin alleen het recht van de sterkste geldt. Toch kan niet gezegd worden dat het voor niets is geweest dat ze gegaan zijn, onze mannen en jongens. Integendeel. Veel bewoners van het voormahge Nederlands-Indië zijn door het ingrijpen van onze militairen van een wisse dood gered en naar ons land gebracht. Humanitai re hulp - zowel gewapend als ongewapend - zal altijd moeten bhjven. Er mag immers niet worden toegestaan dat gewelddadige acties tegen onschuldige burgers ongestraft bhjven', zo sprak mevrouw De Vries. Ook de heer G. de Jong, voorzitter van de Ver eniging Oud Militairen Indië-gangers Zuid-Hol land-Zuid (VOMI), maakte in een toespraak inzichtelijk wat zich in die tijd heeft afgespeeld en waarom de Nederlandse mannen - en ook Flakkeese - deden wat ze deden. 'In het verre Nederlands-lndië, toen nog deel van ons Konink rijk, kwam de Tweede Wereldoorlog - ook wat Nederland betreft - op gang toen de Japanse luchtmacht in december 1941 de Amerikaanse vloot in Pearl Harbour overviel en voor een groot deel vernietigde. Nadat in febmari 1942 een gecombineerde gealHeerde vloot, onder com mando van admiraal Doorman, tegen de opsto- mende Japanse vloot het onderspit moest delven werd Nederiands-Indië in maart 1942 in enkele dagen tijd door het Japanse Leger overrompeld. Pas op 15 augustus 1945 gaf Japan zich over en begon voor onze vaderlandse geschiedenis een belangrijke periode, die daarin een zwarte blad zijde werd en nog steeds is gebleven. Wij werden geroepen en wij gingen.In de jaren, onmiddel lijk na de beëindiging van de Tweede Wereld oorlog werden wij met tienduizenden oorlogs- vrijwillgers en dienstplichtigen door een wettig gekozen regering uitgezonden naar een voor ons volkomen vreemd land: Nederlands-Indië en Nieuw Guinea, om de vooroorlogse gezagsver houdingen te herstellen. Aanvankelijk zou de Nederlandse Krijgsmacht deelnemen aan de Onthulling Indië-monument bevrijding van Nederlands-lndië, maar toen Japan zich had overgegeven leek dat niet langer noodzakehjk. Totdat de Indonesische revolutie uitbrak. De nationalistische leiders Soekamo en Hatta riepen de onafhankelijke Repubüek Indo nesië uit en nadat Britse troepen en de KNIL- militairen uit krijgsgevangenschap waren terug gekeerd, brak er dg hel los. Ongeregelde strijd groepen van jonge Indonesische nationaUsten en gewapende roversbenden hadden het gemunt op de in gevangenkampen verbhjvende Nederlan ders en Indische Nederlanders, waarvan velen in de Bersiapperiode werden omgebracht. Ook de Chinese bevolking werd het slachtoffer en velen werden vermoord. De eigen bevolking had te lij den onder de vele roversbenden. Het ontbreken van gezag noodzaakte de Nederlandse regering tot snel handelen. Koningin Wilhelnüna beloofde Nederlands-Indië een grotere zelfstandigheid, maar wel als deel van het Koninkrijk der Neder landen. Dat zou geleidehjk en in goed overleg met de Indonesische bestuurders moeten gebeu ren. De Nederlanders moesten de Engelsen aflos sen, die in deze periode van revolutie al een groot aantal gesneuvelden hadden. Nederland kreeg de opdracht orde en vrede te brengen en om de tien duizenden Nederlanders en Nederlandse Indiërs te bevrijden, die daar in interneringskampen ver bleven'. En Nederland ging. 'Wij troffen een land aan', vervolgde de heer De Jong, 'dat in gro te bestuurUjke chaos verkeerde met een uitge hongerde bevolking, schamel gekleed en soms ernstig ziek. Doordat er zich vele gewapende bendes hadden gevormd die hun eigen landgeno ten terroriseerden, werd het land niet meer bebouwd en werd er geen handel meer gedreven. Daarom kieeg Nederland er een humanitaire taak en trachtten wij in de toegewezen gebieden zoveel mogehjk de bevolking te helpen en te beschermen. Bij dat werk werden we voortdu rend aangevallen door ongeregelde strijdgroe pen, roversbenden en later door het irmiiddels opgerichte Repubükeinse leger. Ook tijdens de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië ging de inmiddels ontstane guerrillastrijd gewoon door. Dat leidde ertoe dat wij gedurende meer dan drie jaar ons werk moesten verrichten onder soms zeer zware en moeiUjke oorlogsomstandig heden met levensbedreigende situaties. Het ver lies van meer dan 6200 Nederlandse militairen zegt daar genoeg over. In Nederland was er door de slechte communicatie en het achterhouden van de werkelijke feiten door de overheid, nauwehjks iets bekend over wat er zich afspeelde. Bij temg- keer in Nederland ontvingen wij bij onze temg- keer dan ook weinig begrip en was er geen op vang. Wij konden zelfs onze verhalen niet kwijt. Ditzelfde was het geval voor de nabestaanden van de omgekomenen. Zij ondervonden geen enkele steun van de overheid. Velen van ons die temgkeerden zijn voor het leven Hchamelijk gewond of psychisch beschadigd. Tenslotte sprak ook ds. Schipper, hervormd pre dikant die ook in Middelharnis heeft gestaan, tij dens de bijeenkomst in 'zijn oude kerk'. Zelf heeft hij aan den Mjve ondervonden wat het was om in Indië te zijn en het was duidelijk dat hij uit lijfeigen ervaringen sprak: 'De had een wapen broeder, ik heb hem nu niet meer, hij is in de strijd gebleven, hij het voor het land zijn leven... Er gaat heel veel in ons om op deze momenten, alleen te begrijpen door mensen die 'er' ook zijn geweest. We waren er in mihtaire dienst, en heb ben ontzaglijk veel meegemaakt. Daarom zijn er nu gevoelens van weemoed -je mag ook zeggen verdriet - ook van bhjdschap en dankbaarheid. Weemoed omdat zij daar gevallen zijn, onze wapenbroeders, als broeders waren we daar. Samen uit, m'et samen thuis. Omdat ze gesneu veld zijn of anderszins weggevallen. Weggeroe pen uit het vaderland, van je vader, je moeder of je meisje, en elkaar nooit meer temggezien. Jon geren met wie we samen moeihjke tijden hebben meegemaakt, angsten, spanningen, doodsgeva ren, onverwachts beschoten worden of ont ploffende bommen naast je, en noem maar op. Dat ging niet in je kouwe kleren zitten. Je wist nooit wat er kon gebeuren, je was midden in 't leven en door de dood omgeven. Je werd er waakzaam door, al kun je tegen de dood niet waakzaam zijn. Je kon alleen vertrouwen op God in wiens hand je leven was. Dat bestaan gaf wel een onderlinge verbondenheid met elkaar, daar om is er - ook vandaag nog - weemoed om hen die niet zijn temggekeerd. Het was een aangrij pend iets als je zelf wel mocht temgkeren, 't was alsof je hén in de steek liet, daar in dat verre land. Ze üggen daarginds, je wapenbroeders. Waarom zijn zij gevallen, en wij niet...? Die tijd heeft bloed gekost.Is 't dat allemaal waard geweest, wat heeft het uitgehaald? Toch is er vandaag ook een stukje bhjdschap en dankbaarheid. Dat nu, na 50 jaar, - waarom niet eerder, waarom niet éér der...!? - onze gevallenen herdacht worden, erkend worden. Toen we thuis kwamen werden we niet begrepen, soms zelfs verguisd: 'wat heb je daar allemaal op je geweten.Thans echter komt er erkenning. We deden onze pMcht, onze roeping die we hadden en waarvoor we waren uitgezonden. We waren daar om het volk van Indië te dienen, het volk waaraan we zo lange tijd verbonden zijn geweest. We hadden een taak daar, had koningin Wilhelmina al in 't begin van deze eeuw gezegd. Een taak om er na hun oor logstijd vrede, mst en orde te brengen; om hen - in verbondenheid met ons eigen land - te leiden naar zelfstandigheid. Je kunt daar vandaag de dag anders over denken, maar zó was het! Anders niet! In dfe dienst zijn we daar geweest en zijn er daar gesneuveld. Ze deden hun phcht, ze waren er om te dienen en het kostte hun het leven. Daarom stemt ons dit monument tot blijdschap. Nu wordt er aan hen gedacht. Een postuum eerbetoon voor hen die gevallen zijn, en eerherstel ook voor ons. Ze hggen begraven in het verre Indonesië, maar 't is alsof ze nu toch hier in ons midden zijn, niet met hun hchaam maar met hun namen op het monument. Net alsof ze weer thuis zijn gekomen, anders dan wij...' De vijf jongens uit Middelharnis die gingen, én vielen, liggen begraven op één van de zeven ere- velden op Java. De 19-jarige Dammis Koster, geboren in Middelharnis, reed met zijn brencarrier op een mijn en overleed twee dagen later aan zijn verwondingen. De 20-jarige Adriaan van Dam, geboren in Sommelsdijk, kwam om tijdens een patrouille. De in Middelharnis geboren Daniël Mierop werd op 25-jarige leeftijd levend verbrand nadat zijn tankauto in brand werd geschoten. Dirk van der Shk, geboren in Stad aan 't Haringvhet overleed op 23-jarige leeftijd aan de pokken. Ger- rit Kroos tenslotte, in Middelharnis geboren, ver trok reeds in 1932 naar Nederiands-Indië, waar hij een Hollandse vrouw ontmoette waar hij mee trouwde. Ze kregen daar drie kinderen. Tijdens de oorlog met Japan werden mevrouw Kroos en haar drie kinderen opgesloten in een jappenkamp en werd Gerrit Kroos afgevoerd naar Japan. Daar werd hij tewerkgesteld. Na de bevrijding keerde hij naar Nederlands-Indië terug en werd het gezin herenigd. Toen hij korte tijd later weer in actieve dienst kwam op Java kwam hij op 34-jarige leef tijd alsnog om het leven. Van Gerrit Kioos waren de zonen en kleinkinde ren aanwezig bij de plechtigheden rondom het monument. Terwijl de Nederiandse vlag halfstok hing bij het monument onthulden twee van Kroos' kleinkinderen, samen met burgemeester De Vries, twee ingemetselde gedenkplaten met op de ene de namen van de vijf gesneuvelden en op de andere het gedicht: 'Gedenk in uw gedach ten, dat zij hun leven gaven, en ver van hun ver wanten, in den vreemde zijn begraven'. Twee minuten plechtige stilte werden in acht genomen, diverse kransen en bloemen werden neergelegd, Onder andere door de nabestaanden van gevalle nen, door burgemeester De Vries namens de gemeente Middelharnis, door kolonel jonkheer De Jonge namens de Ie Divisie '7 December'de heer De Jong namens de Vereniging Oud Müitai- ren Indië-gangers Zuid-Holland-Zuid, een depu tatie van het derde Bataljon van het Vierde Regi ment Infanterie, de Reüniecommissie van het Tweede Bataljon van het Vijftiende Regiment Infanterie, de Vereniging Oud MiUtairen Indië- gangers Zeeland, en de heer Van der Wal namens de Dragers van de Bronzen Leeuw en het Bron zen Kruis. Nadat de laatste woorden van 'het Wilhelmus' op de wind waren weggedreven waren de plechtigheden rond het Indië-monu ment ten einde en werden onze gevallenen uit Middelharnis eindelijk recht gedaan. district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overfjaid^ee INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606 COMBI 1 uur foto-service OUDDOIP. WssurnM 15 U |0li7| 6II6I1 hx 6S37MIMSSE- Mntlliip Hogtuoni I7i nl. (0111| «U»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1