Huisarts Janssen trakteert 'de oudjes' Mirakel Spektakel Gebiedsproject 'Goeree-Overflakkee' officieel gestart Cursus Geestelijke Vorming Informatie-avond over dementie +16 Appèlavond Najaarsvoordeel ANuim' I iyMi bij de ANWB EIIAIIDEII-raEyWS Bejaardenmiddag CVB DIERENBESCHERMING Kinderfilm op de bazar EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Sparta-dames naar Ned. kampioenschappen Bescheiden start voor Schotejil in ZRO-A competitie Viswedstrijd 'De Zwaluw' Zeer intensieve verkeerscontroles zullen verkeersonveiligheid terugdringen PAGINA 2 Dinsdag 21 september 1999 Afgelopen zaterdagmiddag was het een gezellig middagje uit voor de 70-plussers van Den Bommel en Achthuizen. Een uitje met... de eigen huisarts! Onlangs vierde huisarts Janssen uit Den Bommel zijn 25-jarig jubileum als arts van Den Bommel en Achthuizen. Ter gele genheid daarvan werd in 'De Bommelstee' een feestje gebouwd. Een kado hoefde dokter Janssen niet, maar wel werd er 'een potje' gecreëerd. Dat (geld)potje raakte zó vol dat de huisarts daaruit de 70- plussers van Den Bommel en Achthuizen een boottochtje kon aan bieden. En zaterdagmiddag was dat zover! Vanaf de Kade van Den Bommel ging een goed gevulde rondvaaitboot, de 'Veerman'het Haringvliet op. De afvaart geschiedde zelfs onder trompetgeschal en tromgerof fel, verzorgd door 'de Bommelband'. En reken maar dat ze genoten hebben de oudjes, samen met hun huisarts! MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Aan het begin van het nieuwe seizoen nodigt de CVB, afdeling Middelhamis-Sommels- dijk, u uit op D.V. dinsdag 28 september in 'De Hoeksteen'. Aanvang 14.30 uur. Spreekster op deze middag is mevrouw C. Vogelaar uit Dirksland met een lezing en dia's van een reis naar China. Voor vervoer bellen: taxi op maat. Gevonden te Oude-Tonge: jonge kater; beige cypers. te Middelharnis: jonge poes, zwart, witte teentjes, wit te borst en een gedeelte van het snuit je is ook wit. te Nieuwe-Tonge: cypers grijs katje. Inlichtingen (0187) 651887 Tijdens de bazar in het verpleeghuis De Samaritaan, vrijdag 24 september, is er voor de jeugd weer een mooie film te zien. Op vrijdag 24 september om half zeven gaat de film draaien. De zaal gaat open om kwart over zes. een muzikale tractatie van 'Sempre'en de 'Rabo'! Dirigent Arie Stolk van 'Sempre Crescendo' A.s. vrijdagavond 24 september wordt in de tennisbal van Recreatiecentrum De Staver een muzikaal feest georganiseerd. Een Mira kel Spektakel, door de jeugd, voor de jeugd. Een feestje ter gelegenheid van de opening van het geheel vernieuwde gebouw van de Rabobank te Middelharnis en van het HO- jarig bestaan van de Koninklijke Muziekver eniging "Sempre Crescendo" uit Middelhar- nis-Sommelsdijk. Voor de jeugd van Goeree-Overflakkee in de leeftijd van 6 tot 80 jaar, wordt een spec taculair concert gegeven door een orkest, samengesteld uit jeugdige muzikanten van de Flakkeese muziekverenigingen. Dit gele- genheids-orkest telt zo'n 70 leden en staat onder leiding van Sempre's eigen dirigent Arie Stolk. Als speciale gast treedt op de bekende zan ger-entertainer Edwin Rutten. Al eerder trad hij met Arie Stolk in Middelharnis op en zij hebben toen bewezen, dat het bouwen van een muzikaal feest gerust aan hen kan wor den overgelaten. Natuurlijk stelt Edwin Rutten het orkest voor aan het publiek en laat hij horen hoe leuk muziek maken met elkaar eigenlijk is. Er staat een muzikale reis op het program ma, een muzikale vertelling en nog veel meer. Het wordt een muzikale tractatie van Sempre Crescendo voor de jeugd van Flak- kee. Bovendien is de toegang gratis - tractatie van de Rabobank - en is er voor elke jeugdige bezoeker nog een kleine attentie. Het Mirakel Spektakel begint om 19.30 uur, de zaal gaat om 19.00 uur open. Gratis kaarten voor dit festijn zijn verkrijg baar bij de Rabobanken in Middelharnis, Melissant en Herkingen. En heel misschien nog 's avonds aan de zaal. Tot ziens! Voor de 21e keer organiseert de Stuurgroep Cursus Geestelijke Vorming weer bezin- nings-/toerustingsavonden. De eerste avond is op D.V. maandag 27 september 1999 om 19.45 uur in het Hervormd Verenigingsge bouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelhar nis. Op de eerste avond hoopt drs. J. J. Bakker uit Veenendaal te spreken over 'De invloed van de media op het christelijk gezin' De kosten bedragen voor 6 avonden 20,- (overmaken op banknr. 34.20.77.139 t.n.v. Cursus Geestelijke Vorming te Sommels dijk) en voor 1 avond 6,- (te voldoen op de avond zelf). We hopen weer op een volle zaal en een ge zegend winterseizoen. De Stuurgroep Binnenkort worden er informatiebij eenkomsten gehouden over vergeet achtigheid en dementie. Deze vinden plaats op maandagavond 4 oktober in verzorgingstehuis Ebbe en Vloed te Oude Tonge en op dinsdagavond 12 oktober in verzorgingstehuis De Vlied- berg te Ouddorp. Iedereen die interes se heeft is vanaf 19.30 uur welkom. Men krijgt informatie over ziektever schijnselen en de mogelijkheden die diverse instellingen bieden bij het ver zorgen van een dementerende. Bijna iedereen heeft wel eens last van ver geetachtigheid. Bij het ouder worden kan het vermogen om nieuwe informatie op te ne men namelijk verminderen. Het kan ook moeite kosten dingen te herinneren. Deze achteruitgang van het geheugen is ieder bekend en wordt als normaal gezien. Ver geetachtigheid kan echter ook een symp toom van beginnende dementie zijn. In Nederland lijden naar schatting zo'n 300.000 mensen boven 65 jaar aan ver schijnselen van dementie. Dit aantal zal waarschijnlijk toenemen, want er komen steeds meer ouderen. De zorg voor deze mensen komt vaak neer op de schouders van de directe familie: echtgenoten en kinderen. Het is niet altijd gemakkelijk om een demen terende te verzorgen en met hem of haar door het leven te gaan. Tijdens de informatie-avond zijn er mensen van het RIAGG, de Zorg en Welzijn Groep en de Alzheimervereniging ZHE aanwezig. Zij kunnen informatie verschaffen over de ondersteuningsmogelijkheden en advies ge ven over het omgaan met iemand die demen terend is. Voor meer informatie kunt u terecht bij Annie van Lenten, wijkverpleegkundige Zorg en Welzijn Groep, tel. (0187) 603034 of via de Zorglijn, tel. (0181) 626226. 'Ontwaakt, gij die slaapt! Een oproep van levensbelang, ook voor jou! Op D.V. zaterdagavond 25 september zal de heer N. van Steensel op de jaarlijkse appèl avond hierover met ons spreken. Als je 16 jaar of ouder bent, ben je hartelijk welkom in het verenigingsgebouw van de Ger. Gem. in Dirksland. We beginnen om half acht! Volleybal Ook de Sparta-dames (recreatief) zijn van start gegaan met de voorbereidingen van het nieuwe seizoen. De dames trainen in de VMBO-groen school in Sommelsdijk, de heren in de Pr. Mauritsschool in Middelhar nis. En al direct, namelijk a.s. zaterdag 25 sep tember, moeten de dames spelen om het Nederlands kampioenschap, dat gehouden wordt in Utrecht. Al zijn de dames in hun regio in het seizoen 1998/99 geen kampioen geworden, toch spe len ze op verzoek van de Nederlandse Vol leybalbond mee op het kampioenschap. Dat ze hieraan meedoen hebben ze te danken aan de goede resultaten, die behaald werden in de bekercompetitie van het vorige seizoen. Alleen in de halve finale verloren de dames toen van het zeer jonge studententeam uit Tilburg, namelijk Gepidae. Hoewel de dames zonder grote verwachtin gen zaterdag naar Utrecht reizen, vinden ze het toch een eer om hieraan deel te nemen. Twee jaar geleden waren de dames ook deel nemer en eindigden als zeventiende van de 24 deelnemende verenigingen, voor de Spar ta-dames toen een goed resultaat. Zaterdag 18 september debuteerde z.c. De Schotejil uit Middelharnis in de hoogste re gionale zwemcompetitie, de ZRO-A. In Zwijndrecht traden de Schotejillers aan tegen De Kempvis uit Spijkenisse, Start Ge meenschap Dordrecht, de VZC-Walrus- Combinatie uit Vlaardingen, Poseidon'56 uit Ridderkerk, De Lansingh uit Krimpen a/d IJssel, Spartaan uit Rotterdam en De Devel uit Zwijndrecht. De Schotejil had in deze competitie een be scheiden start. Oridanks zware concurrentie wist Lieske van de Polder toch nog beslag te leggen op een 3e plaats. Zij zwom de 100 m rugslag in een tijd van 1.12.10. Op de 4x 100 m wisselslag zwommen de heren Leander Noordijk (1.07.11), Maarten Nieuwstraten (1.24.27), Arjan Blok (1.08.37) en Johnny Jongejan (56.30) naar een nieuw clubrecord in 4.36.45. Verdienstelijke persoonlijke records in de leeftijdscategorie tot 13 jaar werden ge zwommen door Iris Oostdijk (1.13.54), Piet- Jan van Zoest (1.13.76) en Arthur Stolk (1.17.41) op 100 m vrije slag. Op de 200 m vrije slag finishten drie Scho tejil deelnemers vlak bij elkaar. Mark Ver wijs (2.29.29), Matthijs Weeda (2.30.52) en Frank Zoetewij (2.32.50) realiseerden hier bij tevens een persoonlijk record. Jolanda Ook dit jaar heeft de ANWB aanbiedingen waardoor het erg aantrekkelijk wordt om juist nu lid te worden van deze steeds groter wordende vereniging. Wie nu lid wordt, hoeft voor de rest'van 1999 niets te betalen. Men ontvangt meteen een gratis welkomst map. Waarom zou u lid worden van de ANWB? Vaak denkt men dan in de eerste plaats aan de Wegenwacht-hulp. Daarnaast zijn er ech ter nog veel meer redenen om je bij de ANWB aan te sluiten. Steeds meer mensen ontdekken de voordelen van het ANWB-lid- maatschap, zoals gratis informatie en advies op velerlei gebied. Er zijn tientallen gratis brochures en routekaarten door heel Europa. Welleman verbeterde haar 50 m rugslag naar 36.19. Bij de jongste categorie verbeterden Rhiana van Kempen (1.46.40), Nadieh de Groot (1.57.32) en Kelly Kap (2.01.16) alle drie hun persoonlijk record op de 100 m school slag. Ook op het gebied van verzekeringen zijn er vele mogelijkheden. Neem bijvoorbeeld de reisverzekering: naast de kortlopende en doorlopende reisverzekeringen is er de Va kantie-Strippenkaart: een flexibele reisver zekering voor mensen die regelmatig een paar dagen weg gaan. De Wegenwacht heeft tegenwoordig twee mogelijkheden: een Basis- en een Totaal pakket. U begrijpt dat de laatste mogelijk heid u volledige service biedt, niet alleen hulp bij pech onderweg, maar ook gratis hulp in eigen woonplaats en vervangend ver voer. Beschikt u over een Basispakket dan is het nu voordelig om dat om te zetten in een Totaalpakket, De rest van dit jaar betaalt u er niets voor! Wilt u meer weten? Dan kunt u o.a. terecht bij VVV/ANWB Overflakkee, Kade 9, Mid delharnis, tel. (0187) 484870. op woensdag 22 september wordt onze jaar lijkse viswedstrijd gehouden. Er zijn weer leuke prijzen te winnen voor de meeste cen timeters vis. Inschrijven om half twee bij de kreek achter de Staver, kosten 1,-. We vissen van twee uur tot en met half vier. Leeftijd 4 tot en met 12 jaar. Met medewerking van Dierenspeciaalzaak Breeman. Tot ziens allemaal!! (Bij harde regen gaat het niet door!) Gisterenmiddag, maandag 20 september, is op Goeree-Overflakkee het gebiedspro ject 'Goeree-Overflakkee' officieel gestart. Het gebiedsproject is een deelpro ject, een onderdeel van een groter project: 'Verkeershandhaving'. Het Bureau Ver keershandhaving van het Openbaar Ministerie heeft in samenwerking met de politie en wegbeheerders projecten opge zet om de verkeersonveiligheid op lokale en regionale wegen te bestrijden. De pro jecten spitsen zich toe op die wegen, omdat daar relatief de meeste ongelukken gebeuren. Zowel regionaal als landelijk blijkt vooral Goeree-Overflakkee er wat betreft verkeersonveiligheid uit te sprin gen, gelet op het aantal verkeersongeval len waarbij doden vallen of waarbij zie kenhuisopname noodzakelijk is. Hoog tijd dat er definitief iets op poten wordt gezet om van het eiland structureel een verkeersveiliger gebied te maken! Ondanks alle inspanningen op het gebied van verkeersveiligheid, zoals het geven van voorlichting of het aanbrengen van infrast ructurele maatregelen (verkeerspleinen, wegversmallingen, drempels, e.d.) dalen de aantallen dodelijke verkeersslachtoffers en ziekenhuisgewonden niet. En daarbij blijken in relatie tot het aantal inwoners juist op Goeree-Overflakkee de meeste verkeers slachtoffers te vallen. In 1995 vielen op het eiland 10 doden in het verkeer en 155 zie kenhuisgewonden, in 1996 vielen er 9 ver keersdoden en 137 ziekenhuisgewonden en in 1997 waren dat er respectievelijk 5 en 154. In nagenoeg alle gevallen werden de ongevallen veroorzaakt door het rijden met te hoge snelheid! Daarom is Goeree-Over flakkee aangewezen als gebiedsproject om op zo kort mogelijke termijn het aantal ver keersslachtoffers daadwerkelijk terug te dringen. Ondanks dat daartoe al veel maatregelen zijn genomen wordt die doelstelling niet gehaald. De aanpak van het probleem blijkt dan ook niet gelegen te zijn in een veelheid van maatregels en voorzieningen, maar.in het gedrag van de bestuurder. Daar moet verandering in komen. Maar als dat - alle inspanningen ten spijt - tóch niet blijkt te lukken, dan heeft het er alle schijn van dat onverbeterlijk weggedrag alleen maar kan worden aangepakt door aantasting van de portemonnee van de 'foute' bestuurder, die van zijn eigen ongeval veelal zelfde oorzaak is, én van dat van de ander.Pas als de eigen portemonnee in het geding komt zie je ver betering in het weggedrag ontstaan en wordt een vermindering van (ernstige) verkeerson gevallen gecreëerd. Een sprekend voorbeeld daarvan is de cameracontrole bij Nieuwe Tonge. Het terugdringen van de verkeerson veiligheid, dat is dus de opzet en kennelijk kan dat alleen worden gerealiseerd als er structureel zeer intensief wordt gecontro leerd. Dat gaat dan ook gebeuren op heel Goeree- Overflakkee. Daarbij moet echter duidelijk zijn dat de prioriteit van de te houden con troles niet ligt op geldelijke opbrengsten, al zullen die er bijgevolg wel uit voortvloeien. Als er stevige opbrengsten werden beoogd. zouden veel camerakasten op andere locaties zijn of worden geplaatst. Het accent van de controles ligt echter op die plaatsen waar de meeste én meest ernstige verkeersongeval len hebben plaatsgevonden. Die locaties zijn in kaart gebracht als zogenaamde 'black spots' en liggen hoofdzakelijk buiten de bebouwde kom. De meeste dodelijke onge vallen gebeuren op de rijks- en provinciale wegen, ook de meeste letselongevallen gebeuren buiten de bebouwing. En vooral nabij die ongevalgevoelige plaatsen zal wor den gecontroleerd. Voor de controles wordt gebruik gemaakt van diverse middelen. Zo worden op meer dere locaties vaste opstelpunten voor snel heidscontrole gerealiseerd. Verschillende camerakasten zijn al langs de weg geplaatst, die controleren het verkeer in beide richtin gen. In totaal zullen er daarvan 17 komen. Het zal echter beslist ook gebeuren dat een klein eindje van zo'n camerakast nóg eens wordt gecontroleerd. Daarvoor kan gebruik worden gemaakt van mobiele radaiwagens (auto's en aanhangwagentjes) en van de 'lasergun'. Laatstgenoemd apparaat, enigs zins gelijkend op een videocamera, wordt gebruikt bij het controleren van motorrijders en voor controles op secundaire wegen. Bin nenkort zullen ook camera's worden aange bracht bij plaatsen waar verdrijvingsstrepen op het wegdek zijn aangebracht - de witte strepen die bijvoorbeeld van een tweebaans- weg één rijstrook maken, zoals bij het Helle- gatsplein, Het rijden op die strepen is niet alleen verboden maar kan ook leiden tot gevaai"lijke situaties. Op heel Goeree-Over flakkee zullen op verschillende locaties gelijktijdig controles worden gehouden, 24 uur per dag. Je weet alleen niet wanneer en waar dat gebeurt. Wel moeten bestuurders weten dat ze worden gecontroleerd. Daar voor worden ze gewaarschuwd door middel van borden langs de weg, als men het eiland op komt. Camera's die én de snelheid én roodlichtnegaties controleren, de combi camera's, zijn herkenbaar aan oranje-blauw gestreepte zijkanten. Bij de controles zal vooralsnog vooral worden gelet op de nale ving van de maximum toegestane snelheid en op het tijdig stoppen voor roodlicht. Bin nen één jaar moet op gevaarlijke kruispunten met verkeerslichten het negeren van rood licht met minimaal 50% zijn teruggedrongen en mag de maximumsnelheid door niet meer dan 10% van de op snelheid gecontroleerde bestuurders worden overschreden. De geldboetes die de politie uitdeelt variëren van 50 tot 300, daarboven gaat de offi cier van justitie er zich mee bemoeien. In dat geval komt 'de grap' er aanmerkelijk duur der uit te zien. De resultaten en effecten zullen via de pers worden bekendgemaakt. Om die effecten te kunnen meten blijven langs de weg de klei nere snelheidsmeterkastjes staan, die daar inmiddels al wat langer staan. Voor de uit voering van het gebiedsproject worden poli tiemensen ingezet uit de projectgroep. Daar door gaan de controles niet ten koste van het reguliere politiewerk. Het gebiedsproject is een voorloper van het meer uitgebreide (regio)project 'Verkeers handhaving' voor Rotterdam-Rijnmond, dat later dit jaar zal starten. Daarin zijn vijf 'speerpunten' benoemd: snelheid, roodlicht, alcoholgebruik, het dragen van veiligheids- gordels bij automobilisten en het dragen van een helm bij bromfietsers. Hoewel het gebiedsproject zich concentreert op Goeree- Overflakkee zal ook de N57 op Voome-Put- ten worden meegenomen in de controles. Het project is voorbereid door de basiseen heid Goeree-Overflakkee van de Politie Rot terdam-Rijnmond, district de Eilanden. Dit in samenwerking met de provincie Zuid- Holland, het Directoraat Generaal Rijkswa terstaat Directie Zuid-Holland, het Water schap Goeree-Overflakkee en het ISGO die hierin de vier eilandelijke gemeenten verte genwoordigt. Het Openbaar Ministerie is de initiatiefne mer en financierder van het project. Doordat op het eiland in het kader van 'Duurzaam Veilig' al het project 'Goeree-Overflakkee Verkeersveilig' loopt, werkten verschillende instanties al samen over verkeersveiligheid en konden voor het thans gestarte gebieds project ook al snel stappen worden gezet. De gebiedsproject-groep hoopt én is ervan over tuigd dat ten gevolge van de op handen zijn de maatregels binnenkort gezegd kan wor den: 'Goeree-Overflakkee, eiland van kust, rust. natuur, ruimte én verkeersveihgheid!" De officiële start van het gebied'sproject 'Goeree-Overflakkee" ging gepaard met de onthulling van een waarschuwingsbord langs de N215, net achter Stellendam. Aan betrokken medewerkers werd daai' ook de radairontrole gedemonstreerd. Passanten die zich daar maandagmiddag iets na half vijf "geflitst" weten behoeven dan ook niet ongerust te zijn dat er binnenkort bij thuiskomst 'een bon" op tafel ligt te wach ten, naast een bord met eten! 't Was slechts een demonstratie. Aansluitend werd iets na vijf uur langs de Langeweg tussen Middel harnis en Nieuwe Tonge de eerste camera kast officieel in werking gesteld. De flitsen die daai' vielen waien wel echt. én blijven echt...! chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-tioUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversnjaat- schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 email: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,42; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn familieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. acquisitie: A. J, van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, privé (0187) 68 25 87: e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.VlIIerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN; Per kwartaal 16,50. Per jaar ƒ62,-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Onthulling waarschuwingsbord Bedrijfsklaarmaken camerakast

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2