Historisch hoekje Schilderijtje E. Razenberg op veiling in De Samaritaan Versierde dakpannen rage culturele kring de/weXle/ Verkoopdag! OlAimEIMIIEUWS J Kledingbeurs Melissant BERGOSS tapijt Recordopbrengst op Jaarmarkt Speciale dag speeltuin 'De Fllpjes' Expositie litho's en schilderijen van Jurjen Ravenhorst gemeentehuis Middelhamis ^^pmtHAT eJ^^i Ie ih ea UITSLAG JEUGDVIS- WEDSTRIJD Vrijdag 17 september 1999 Als onbezoldigd correspondent van Eilan den Nieuws heb ik door de jaren heen te hooi en te gras een bijdrage aan deze krant geleverd. Als het zo uit kwam of als het nodig was en altijd tot wederzijds genoegen. De redactie was vrij om me te vragen en ik was vrij om ja of nee te zeg gen. Als het enigszins kon was het ant woord: Ja. Met ingang van 17 september hoop ik elke veertien dagen een vaste rubriek te verzorgen, die 'ffistorisch hoekje' zal heten. Het is de bedoeling dat het een rubriek wordt met van alles wat, kriskras door de geschiedenis van Goeree-Over- flakkee. In 'Historisch hoekje' kan het gaan over een historisch pand of een op het eerste gezicht gewone lokatie met een bijzondere geschiedenis. Over een bloem rijk proces verbaal van een verbleekte dorpstwist, een mooie boedelbeschrijving of een klacht over de waagmeester. Over een oud kreekje dat nieuwe natuur is geworden of de levensloop van een fami lie. Bekende en onbekende verhalen kunt u tegenkomen, nog eens verteld of opge diept uit archieven. De bronnen zijn legio en onuitputtelijk. Er is gelukkig veel bewaard gebleven over de historie van Goeree-Overflakkee. Met behulp van o.a. diverse boeken, archieven, musea. De Motte en het Genealogisch Centrum Goe ree-Overflakkee moet het mogelijk zijn elke twee weken het 'Historisch hoekje' leuk in te vullen. Bovendien heeft een aantal mensen uit de regio zich bereid verklaard ideeën aan te dragen. Langs molens op Goeree-Overflakkee Ook actuele berichten over (cultuur)histo- rische aangelegenheden kunnen een plaatsje krijgen in onze rubriek en een mooie aanzet is de landelijke belangstel ling, die de molens op Goeree-Overflak kee ten deel valt. Op 25 september brengt de vereniging 'De HoUandsche Molen' een bezoek aan Goeree-Overflakkee. De jaarlijkse excur sie van 'De HoUandsche Molen' leidt naar het eiland vanwege het werk van de Molenstichting Goeree-Overflakkee, die hier 11 van de 12 nog bestaande Ik korenmolens in eigendom heeft. In de 19de eeuw stonden op Goeree- Overflakkee nog 17 korenmolens. Behal ve Melissant, waar de molen tussen 1700 en 1730 verdween, had in de vorige eeuw elk dorp één of twee korenmolens. Jan Both schreef voor de Molenstichting vorig jaar een leuk boekje over de molens van Goeree-Overflakkee. Jan van Wezel uit Stellendam is bezig aan een publicatie over de molenaars van de Stellendamse molen 'Korenlust'. Er is dus van allerlei kanten belangstel ling voor onze molens, die luisteren naar namen als De Korenaer, De Korenbloem (2x), De Dankbaarheid, De Eendracht, Windlust, D' Oranjeboom, De Bommela- er, Korenlust, De Windvang, De Zwaan en De Hoop. Achtergrond Het gezelschap van 'De HoUandsche Molen' zal met twee bussen over Goeree- Overflakkee toeren om het eilandeUjk molenbestand te bewonderen en enkele molens ook te bezoeken. In het augustusnummer van het periodiek 'Molens' wordt bij de aankondiging van de excursie naar Goeree-Overflakkee een overzicht gegeven van de historische ont wikkeling van het gebied met polders, dijken en dorpen. Tegen deze achtergrond zullen de molens van Goeree-Overflakkee de bezoekers extra aanspreken. Zeker als het zonnig weer is, met een 'luchte' wind en overdrijvende wolkenpartijen. Cathy Westdorp De stichting peuterspeelzaal 'De Bezige Bij en' organiseert op woensdag 6 oktober van 19.00 tot 21.00 uur en op donderdag 7 okto ber van 10.00 tot 11.00 uur een kle^ngbeurs voor najaars- en winterkleding, kindermeu- bUair, speelgoed, etc. in de Melishof te Me lissant. Inleveren kan op woensdag 29 september van 19.30 tot 20.30 uur, donderdag 30 sep tember van 9.00 tot 11.00 uur en op vrijdag 31 september van 9.00 tot 11.00 uur. Gelieve geen ondergoed in te leveren en de spuUen dienen schoon en heel te zijn. Van de opbrengst is 35% bestemd voor de peuterspeelzaal. Het bestuur kan niet aan sprakelijk worden gesteld voor evt. zoekge raakte artikelen. Ophalen van geld en niet verkochte artikelen kan op maandag 11 oktober van 19.30 tot 20.00 uur. Bij aankoop van ontvangt u een PENTAX fototoestel* TAPIJT VINVL GORDIJNEN Vraag naar de voorwaarde MIDDELHARNIS - Hoe druk het was en hoe warm. De zevende jaarmarkt van de restauratie commissie van de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis is een top per geworden. Met een recordop brengst van ruim 55.000,- overtreft deze alle vorige. Het werd de warmste Jaarmarkt van alle andere. Bij het lossen van de materialen was al niet meer sprake van een frisse morgen. Voor de bezoekers was het echter geen punt, want die kwamen in groter aantallen dan andere jaren op de markt af. 's Morgens waren er momenten dat men zich alleen maar schuifelend kon voortbewegen. Het was natuurlijk allemaal wel het bezoek waard, want aUeen de aanblik was al zeer fraai. Schitterende hoekjes waren er ge vormd, een lust om naar te kijken. In het bij zonder de creatieve kalebassenhoek en daar naast de vishoek, groentehoek, kaashoek, creahoek, de boekenhoek, de bloemenkraam en de rommelmarkt boden weer een fleurig geheel. Fleurig was het trouwens dankzij de recla meborden en vlaggen die door de plaatselij ke en eilandeüjke ondernemers waren aan geleverd. Tegen een luttel bedrag mochten ze hier reclame maken. De plaatselijke on dernemers hebben trouwens hun steentje weer bijgedragen in de vorm van artikelen, cadeaubonnen enz. enz. We zijn hen daar zeer dankbaar voor, want de kraam met nieuwe spullen was daardoor goed voorzien van een scala aan artikelen. NatuurUjk kunnen niet alle namen genoemd worden, maar speciaal mag wel vermeld worden de grote boodschappenmand (ge wonnen door de heer C. Tanis) en de twee kolossale fruitmanden van de Plusmarkt (één fruitmand gewonnen door mevrouw Jacobi) and last but not least de fiets ter waarde van 1.000,- die gesponsord werd door rijwielhandel Van Eek (gewonnen door mevrouw A. Verhage). De viskramen genoten zoals altijd weer volop belangstelling en creëerden voor hun afdeling een topopbrengst. Weken van te voren werd er al vis besteld, zelfs door men sen van buiten het eUand die dachten dat er weer wel vis te koop zou zijn. Nu er was genoeg en in grote variatie. De medewerkers van de vissers uit Ouddorp, Goedereede en Stellendam was weer geweldig groot. Zij hebben dus hun steentje wel bijgedragen aan het grote eindbedrag evenals de Rabobank die een deel van de paUnginkoop sponsorde. De fritestent was gauw door de voorraad heen en ook de andere eetkramen konden ondanks het warme weer, weer op een war me belangsteUing rekenen. Ook het boedel- veilingpubUek kwam aan z'n trekken van wege de zeer gevarieerde artikelen. Alles bij elkaar droeg het bij aan een gran dioze dag en een geweldige sfeer met als hoogtepunt de bekendmaking van de uitslag: 7.000,- meer dan vorig jaar. Alle medewerksters en medewerkers in de kramen, de opruimploegen, de inrichtings- ploegen. De laad- en losploegen van vrijdag en zaterdag, heel harteüjk dank voor de ge weldige inzet om ook deze markt weer tot een succes te maken. De prijzen van de verloting zijn nog niet op gehaald: een dinerbon ter waarde van 100,- (nr. 116 rose), een koffiezetapparaat (nr. 551 blauw) en kappersbon ter waarde van 35,- (nr. 224 groen). De overige prij zen zijn inmiddels aan de winnaars uitge reikt. De volgende activiteit is de jaarlijkse koor- en zangavond op zaterdag 23 oktober in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Op de veiling in De Samaritaan die morgen, zaterdag 18 september, wordt geliouden zal o.a. een schilderij tje van E. Razenberg worden geveild. Het schilderijtje stelt een winters landweggetje met een boerderij voor, mogelijk op Goeree-Overflakkee. Ook andere waardevolle spullen zullen 'onder de hamer' worden gebracht. De veiling begint om 14.00 uur, van 10.00 tot 12.00 uur kunnen de spullen worden bekeken. De aanwezigheid van dakpannen op het dak is al eeuwenlang de gewoonste zaak van de wereld, maar de laatste tijd worden dakpan nen ook als sierelement aan de gevels toegepast! Vooral in de nieuw bouwwijken van Middelharnis lijkt dat het geval te zijn, wellicht doordat de Woningbouwvereniging 'Middelharnis' daar bij de woningrenovatie tienduizenden dakpannen heeft vemieuwd; oude exemplaren hebben een nieuwe toepassing gekregen, zie bijvoor beeld bij en aan de woning van de familie De Blok aan de Wilgen laan. Hun 11-jarige zoon Michel heeft de smaak er behoorlijk van te pakken. Hij maakte van de dakpannen eerst een naambordje en vervolgens heeft hij het tuintje opgesierd met dakpannen met konijntjes, zee honden en plantjes, en zelfs heeft hij van een stuk dakpan een graf monument gemaakt voor Ueve Speedy, de cavia die op 10 juli zom aar onverwacht het leven Uet. Voor het decoreren van de dakpannen worden papieren tafelservet ten gebruikt, verf van de gewenste kleur en vemis. Het resultaat hangt aan steeds meer gevels te pronk. 1959 HV. KRAMMER 1999 Afgelopen zaterdag 13 september werd de laatste jeugdviswedstrijd gehouden. Onder uitzonderUjk warme weersomstan digheden werd langs het Havenkanaal te Middelharnis door 23 visser(tje)s menig vis je gevangen. Slechts 6 deelnemers konden tijdens de twee uur durende wedstrijd geen vis aan de haak slaan. Per groep is de uitslag: a. leeftijd van 6 tot en met 12 jaar 18 deelnemers 1. Jan WiUem Hage, Den Bommel278 cm. 2. Corine van Heest, Dirksland ....127 cm. 3. Niels Volwerk, Sommelsdijk91 cm. 4. Marijn Weesie, Brielle86 cm. 5. Colinda de Vogel, Stellendam....57 cm. 6. Amoud Weesie, Brielle56 cm. 7. Patrick Sprong, Stad a/h Haringvliet53 cm. 8. Anne Volwerk, Sommelsdijk49 cm. 9. Ard Jan van Groningen, Nieuwe Tonge35 cm. 10. Peter Berkenbosch, Den Bommel33 cm. 11. Niels WUstra, Nieuwe Tonge25 cm. 12. Niels Albrechts, Sommelsdijk....21 cm. 13AUsa DoomhofStellendam12 cm. b leeftijd van 13 tot en met 17 jaar 5 deelnemers 1. Peter Looij, Sommelsdijk 96 cm. 2. Laurence Glasbergen, Nieuwe Tonge 65 cm. 3. Leendert Kievit, Middelhamis 42 cm. 4. Nico Breeman, Den Bommel 13 cm. De herinneringsmedailles gingen naar de drie deelnemers die de meeste punten over de drie wedstrijden behaalden. Per groep waren dat: a 6 t/m 12 jarigen: 1. Jan Willem Hage met 397, 2. Corine van Heest met 127 3. Amoud Weesie met 125 punten, b 13 t/m 17 jarigen: 1Peter Looy met 96, 2. Laurence Glasbergen met 79 3. Leendert Kievit met 42 punten. Overigens was er voor iedere deelnemer, vis of geen vis, een prijs(je). Dank aan Hengelsport- en dierenspeciaal zaak Breeman en P. van Nimwegen die het lokvoer, maden en diverse prijzen beschik baar stelden. In 2000 zal blijken of, en dat zal ongetwij feld zo zijn, de jeugdwedstrijden "millenni- um-bestendig" zijn! Voor de HV. Krammer in ieder geval wel! Joh. Kieviet (secretaris) tel. 0187 485375, S.W. Mol (voorzitter) tel. 0187 486168. Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van speeltuin 'De Flipjes' in Ouddorp is er morgen, zaterdag 18 september, een specia le dag voor de kinderen, met speciale attrac ties voor groot en klein, o.a. een springkus- sen. De entree bedraagt 2,- per persoon. 'De Flipjes' is open van 10.00 tot 17.00 uur. ra Autobedrijf Jan van Dijk Iedere derde zaterdag van de maand, dus 18 september a.s. gaan om 9.30 uur onze deu ren weer open voor de verkoop van allerhan de spullen ten bate van onderhoud en restau ratie van de Ned. Herv. kerk van Rockanje, vanuit Goeree-Overflakkee op de N57 af slag Rockanje, dan eerste weg links. Ons adres is Hilzeweg 3. Tot ziens in de schuur! Heeft u wat te vragen? bel dan één van de volgende nummers: (0181) 401726,402234, 401118,403971. Jurjen Ravenhorst (1958) studeerde in 1982 Cum Laude af aan de Koninklijke Academie in Den Haag, op de afdeling TekenenA^rije Grafiek. Vanaf dat moment volgt een in drukwekkende lijst met exposities. In 1990 ontvangt hij de Nederlandse Gra- fiekprijs in het Singermuseum in Laren tij dens het tweejaarlijkse overzicht van Neder landse grafici: 'Grafiek Nu'. Deze prijs be zorgt hem een grote naamsbekendheid en daarmee uitnodigingen voor tentoonstellin gen in binnen- en buitenland. Driejaar later, in 1993, ontvangt hij in Japan opnieuw een belangrijke prijs op de 'Second Intemation- al Print Biënnale'. De litho's, die Jurjen Ravenhorst in Middel hamis laat zien, zijn niet alleen technisch van hoge kwaliteit, ook de sfeer die er van uit gaat is uniek en fascinerend. De voorstel lingen zijn sprookjesachtig, bijna surreaUs- tisch. De spaarzame figuratie wordt opgeno men in een omgeving van sobere bruine, rode en groenachtige aardetinten. Door de verschillende kleurgangen ontstaat er een gelaagdheid waardoor de prenten een ver weerde indruk geven en er een prachtige vol le gloed ontstaat. Op veel beelden zien we een eenzame toren met witte muren en een rood zadeldak in een gefantaseerde omgeving van abstracte vlek ken. Naast die eenzame toren zien we in zijn werk maansikkels, bergen of bloemen, ge combineerd met een abstract gebaar van landschappelijk suggestie. Heuvels, een horizon, of een eiland van bovenaf gezien, de niet te benoemen vormen roepen steeds andere associaties op. Ravenhorst laat in de abstracte delen allerlei toevalligheden mee spelen; zoals kringen van glazen of flesjes en inktspatten die heel vanzelfsprekend deel uitmaken van het totaalbeeld. Op zijn laatste litho's zien we mensfiguren verschijnen. Zwarte houterige, Afrikaans aandoende figuren. Ravenhorst: "Verdwij nende culturen van bijvoorbeeld natuurvol ken en de resten van reeds verdwenen be schavingen, zijn elementen die ook vaak in mijn werk terugkeren. Het gaat mij echt aan het hart dat allerlei prachtige samenlevin gen, die vaak op een heel harmonische manier met en in hun omgeving leven, ver dwijnen. Hoewel de figuren op mijn prenten er vaak krakkemikkig en kwetsbaar uitzien, staan ze toch altijd rechtop en zijn het fiere figuren. Zo van: dit ben ik, niets meer en niets minder. Het feit dat ze in mijn werk voorkomen is enerzijds omdat die volken mij intrigeren en aan de andere kant heeft het te maken met een soort respect daarvoor". Expositie t/m 3 november 1999 in het gemeentehuis te Middelharnis. Opening vrijdag 17 september 1999 om 20.00 uur door de heer A. van Alphen, gemeente Middelharnis. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 16.30 uur. TRAMWEG 33 OUDETONGE TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 OFFICIEEL DEALER Brielle Spijkenisse SlagveldlQ Kelvinweg13 Tel, (0181)413777 Tel. (0181)624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 7