Concert Exoduskerk te Sommelsdijk de blauwe ójerpen Ds. A. van Wijk verbond zich aan Hervormde Gemeente Herkingen Concert te Dreischor uit de kerken EiiAtiDin-niEuiia Quilttentoonstelling verlengd Ledenvergadering Alzheimervereniging Voorlichtingsavond Astma-fonds EIÜVI1DEI1-I1IEIJW5 Opbrengst collecte Haamstede-Conferentie 2000 Gespreksgroep voor ouders van zuigelingen PAGINA 2 Vrijdag 17 september 1999 Muziek aan het hof van Karel V Gezien de grote belangstelling voor de quilttentoonstelling 'Expo Kimono' in de Toren van Goedereede is deze verlengd tot en met de herfstvakantie in oktober. De openingstijden in september en de herfstvakantie van 11 t/m 23 oktober zijn dagelijks van 2 tot 5 uur, maar donderdags en zaterdags vanaf 11 uur. Van 4 t/m 10 oktober echter alleen op donderdag en zaterdag van 11 tot 5 uur. Zondags is de toren gesloten. Tel. (0187)493796. Voor hen die belangstelling hebben voor de quiltkring of informatie willen kunnen contact opnemen met Kok de Jager, tel. (0187)481867. Op D.V. zaterdag 25 september, aan vang 20.00 uur, geeft het Ègidius Kwar tet een concert in de uitstekend klin kende Exoduskerk, Dorpsweg 97 te Sommelsdijk. Het Egidius Kwartet bestaat uit Peter de Groot (alt), Otto Bouwknegt (tenor), Hans Wijers (bari ton) en Donald Bentvelsen (bas). Het kwartet werd in 1995 opgericht door vier leden van Ton Koopman's 'Amsterdam Baroque Choir' en is ge noemd naar Egidius, een elegische figuur uit een van de mooiste Middelne derlandse gedichten in het zogenaamde Gruythuyse Manuscript. De toegangs prijs is 12,50 voor volwassenen en 10,00 voor scholieren en 65-plussers. Het programma is geheel gewijd aan muziek aan het hof van Karel V. Deze roemruchte keizer van het Heihge Rooms- Duitse Rijk, koning van Spanje en zoon van FiUps de Schone van Oostenrijk en Johanna (de Waanzinnige) van Aragon, leefde van 1500 tot 1558. Karel V trouw de om politieke redenen met Isabella van Portugal, maar het 'werd een liefdeshuwe- lijk en samen met haar beleefde hij de gelukkigste jaren van zijn leven. Toen zij aan de complicaties van haar zevende kraambed stierf was Karel een ge-broken man, die ook nooit meer zou hertrouwen. Enkele jaren na dit verlies moest hij bovendien zijn geliefde Spanje verlaten omdat zijn aanwezigheid vereist werd in de lage landen en in het tegenwoordige Duitsland. Daarna was deze man met zijn buitengewone en hectische leven voortdu rend on-derweg in zijn onmetelijk grote rijk, waar inderdaad de zon niet ondering. Hij reisde van rijksdag naar rijksdag en op een gegeven moment was hij zelfs met drie verschillende oorlogen bezig. In 1556 deed hij afstand van de regering ten behoe ve van zijn zoon Philips II. Twee jaar later stierf hij, oud geworden en geplaagd door hevige jichtaanvallen in het klooster San Jeronimo te Yste. Een van de weinige aanknopingspunten voor de muziek aan het hof van deze illus tere vorst is te vinden in een brief d.d. 28 april 1555 van de Beierse gezant aan her tog Al-brecht, waarin hij schrijft, dat de zogenaamde 'musica reservata' steeds meer in de mode komt en dat de kapel meester van Karel, Cornells Canis, zich daar niet goed in kan voegen. Deze ver trekt. Zijn opvolger werd Nicolas Payen, die al sinds zijn jeugd als zanger werkte en ook componeerde. Toch hadden in 1548 Canis en Payen - samen met nog een andere hofcomponist, Thomas Crequillon - al een bundel motet ten samengesteld ter ere van de keizer: De Cantiones Selectissimae. De namen van deze drie componisten zijn uiteindelijk in de vergetelheid geraakt en van hun verde re levensloop is ook weinig bekend. Het Egidius Kwartet kwam ze op het spoor bij de voorbereidingen van het Karel-jaar 2000. Na veel onderzoek is het hun uitein delijk gelukt om nagenoeg het gehele oeu vre van de kapelmeesters op te sporen en te transcriberen, zodat deze muziek na zo'n vier eeuwen weer kan klinken. De muziek blijkt in de stijl van de Vlaamse polyfonisten geschreven te zijn en geeft blijk van een hoog niveau. Vooral het motet 'Carole cur defies' wat door Payen waarschijnlijk ge-maakt is voor de bijeen komst ter nagedachtenis van Karels over leden vrouw Isabella behoort, naar de mening van de kwartetleden, tot het mooi ste wat deze periode te bieden heeft. Uiter aard zullen alle te zingen teksten van een toelichting worden voorzien. Het vocale niveau van het kwartet sluit ge heel aan bij het hoge niveau van deze com posities. De Stichting Kerkconcerten 'Goeree-Overflakkee' nodigt u dan ook van harte uit voor dit concert. Alzheimervereniging Zuidhollandse Eilan den hoopt op donderdag 30 september 1999 haar ledenvergadering te houden. De bijeenkomst zal plaatsvinden in het Dienstencentrum, Doetinchemsestraat 27, Middelharnis. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte, om 20.30 uur, nodigen wij u, als belangstel lende, hartelijk uit om samen met ons te kij ken naar de videofilm: 'Black Daises for the bride Na de vertoning zal er nog gelegenheid zijn om met elkaar over deze videofilm na te pra ten. Wij stellen uw komst zeer op prijs. Bestuur Alzheimerver. Zuidholl. Eilanden Het Astmafonds afdeling Goeree-Overflak kee houdt op woensdagavond 27 oktober 1999 een voorlichtingsavond in het Zieken huis te Dirksland. De avond begint om 20.00 uur, de zaal is open om 19.30 uur. Het thema van deze avond is 'kinderen met Astma'. Br is dus een kinderarts uitgenodigd om te komen spre ken. En ook kinderen zijn van harte welkom als ze het interessant vinden. Er is gratis koffie in de pauze en op deze avond mag natuurlijk niet gerookt worden. We hopen op een goede opkomst. Op uitnodiging van de stichting 'Musi Voca' komt hetVolendams Vocaal Ensemble' een concert geven op zaterdag 25 september in de Nederlands Hervormde kerk te Drei schor. Samen met de Chr. muziekvereniging 'Julia na' uit Marken verzorgen zij een avondvul lend programma. Beide verenigingen zijn in de traditionele klederdracht gestoken en oogsten daarmee veel succes. Het Volendams Vocaal ensemble dat onder leiding staat van Agnes Kauffman telt mo menteel vijf-en-veertig leden en heeft een omvangrijk repertoire. Naast geestelijke mu ziek zingen zij fragmenten uit musicals, ope rette, populair klassieke muziek en volkslie deren. Meerdere keren hebben zij opgetreden in het Concertgebouw te Amsterdam, De Doelen te Rotterdam en tientallen andere plaatsen in Nederland. De Chr. muziekvereniging die in 1910 is op gericht bestaat momenteel uit 110 leden, waarvan er 65 spelen in het Fanfare-orkest. Tijdens concoursen komen zij uit in de afde ling 'Uitmuntendheid'De gemiddelde leef tijd van het orkest ligt iets boven de 30 jaar, dus een jong en goedopgeleid orkest. Met ingang van 1 september 1998 staat het orkest onder de muzikale leiding van Jan Schut en Bert Willemsen. Op het concert van 25 september a.s. spelen de muzikanten naast enkele pittige marsen en licht klassieke werken ook hedendaagse muziek zoals De Bestemming, bekend van Marco Borsato, en Anthem uit de musical Chess. Het concert op 25 september begint om 20.00 uur. De entree is 7,50. Tekeningen - L. Boekee Tekst ■- G. de Munck(Naar het boek van W Na een jaar vacant te zijn geweest kreeg de Hervormde gemeente van Herkingen afgelopen zondag, 12 sep tember, weer een eigen predikant: ds. A. van Wijk. In een bevestingsdienst 's morgens, geleid door ds. A. Belder uit Nieuwe Tonge, en een intreedienst 's middags, waarin ds. Van Wijk zelf voorging, werden de Hervormde Gemeente van Herkingen en de van Lienden komende predikant aan elkaar verbonden. Ds. Van Wijk hield zijn intreepreek uit 1 Timotheüs 1 vers 15: 'Dit is een getrouw woord en alle aanneming waardig, dat Chri- sus Jezus in de wereld gekomen is om de zondaren zalig te maken, van welke ik de voornaamste ben'. "Christus Jezus kwam in de wereld om zon daren zalig te maken. Het is altijd een mooie trek als mensen iets voor anderen willen doen. Maar dat 'iets voor een ander doen' valt geheel in het niet bij hetgeen wat Chris tus voor zondaren wilde doen. Hij wilde vrij willig in een gevallen wereld komen, een wereld die beheerst wordt door de krachten van de chaos, waarin de vlammen van vij andschap hoog tegen Hem oplaaien. Hij wil de vrijwillig komen om bespot, versmaad en veracht te worden, om door een stierenleger en muitgespan uitgeworpen en gekruisigd te worden. Als Christus ondanks dat tóch vrij willig wilde komen, dan moet daar wel een bijzonder en zeer verheven doel achter zit ten. Maar is het nu nog zo: in diezelfde wereld vol chaos en vijandschap wordt ook nu het evangelie nog gebracht. Veel zaken in de wereld leiden inderdaad tot verontrusting, dingen die gebeuren of ernstige situaties, maar het echte probleem ligt veel dieper: uw, jouw en mijn zonden. Dan moeten we naar de zondeval. We liggen dood in zonden en misdaden. Dat geldt ook voor Herkingen. Het is dan ook een wonder van Godswege dat Christus wilde komen. En dat wonder", zei ds. Van Wijk, "mag ik in het midden van de gemeente ontvouwen. Het wonder dat Hij gekomen is om zondaren zalig te maken". "Zaligmaken", vervolgde ds. Van Wijk, "dat is het wegnemen van de schuld en het doen delen in Gods gunst, in het Licht des Levens, in een leven van vernieuwing, maar ook van beproeving en kastijding. Dat hoort er ook bij. Een leven waarin je aanvankelijk iets begint te zien van Gods vriendelijk aange zicht en dat straks zal uitmonden in een vol komen zien en in het delen in Gods volle gunst. Zaligmaken, om dat te doen is Chris tus Jezus als de Beloofde in de wereld geko men. God hield getrouw Zijn woord en dat doet Hij nog, eeuwig. Daarom is Zijn woord alle aanneming waar dig, daar kun je geheel en al van op aan. Het is betrouwbaar en dat is zo belangrijk, want je moet ermee naar de eeuwigheid. Dat woord mag nog steeds uitgaan en aangeno men worden. Als het woord van de levende God. Het is groot als een prediker Gods woord uit persoonlijke ondervinding mag doorgeven. De ondervinding dat Hij met mij - hoewel arm en ellendig - raad wist, door vergeving in Christus. Er is geen zonde zo groot, of ze kunnen in Christus worden ver geven. Juist als je jezelf zo arm weet. Wie Hem aanroept in de nood, vindt Zijn gunst oneindig groot". Met klem legde dominee het woord in zijn nieuwe gemeente neer. "Dit woord wordt vanmiddag in Herkingen niet voor 't eerst verkondigd. Wél zal het eens een keer voor 't laatst worden gebracht. Die laatste keer kan vandaag al zijn! En dan komen we voor de Rechterstoel. Daarom de vraag: 'hebt u dat woord al aangenomen?' U zult zeggen, 'wat een rare vraag, dat kunnen we toch niet?' Inderdaad dat kunnen we ook niet, macir 't móet wél! En als we er dan zo van overtuigd zijn dat wij dat zelf niet kunnen, dan moeten we Hém daarvoor aanlopen. Heeft u dat al gedaan? Bent u al geborgen met uw zonden? Heeft u de toevlucht al tot die enige Zaligmaker genomen? Bent u al uitgegaan op Zijn roepstem? Dagelijks wil Hij bekend maken dat er bij Hém doen aan is voor de grootste der zondaren. Of wil je niet van zondenkennis weten? Dan wil je langs de Zaligmaker heen en dan wil je leven zon der Hem. Dan wordt je niet zalig maar ramp zalig! Gods woord wordt gebracht, niet om er alleen maar naar te luisteren of naar te kij ken, maar om er acht op te slaan. Acht slaan op de roepstem 'Keer weder tot Mij'. Uw zonden zijn er niet te groot voor en uw hart niet te koud. Doe een beroep op God en Zijn genade. U zult zien dat u met Hem niet beschaamd uitkomt. Die eeuwige genade en vrede wil Hij nu nog uitdelen. Dan zul je straks volmaakt het Lam mogen volgen in verwondering en dankbaarheid, omdat het bij Hem vandaan kwam: 'Hij heeft op mijn smeken, geen hulp mij doen ontbreken'. De rijkdom en genade in Christus is overvloei ende voor de grootste der zondaren, en 'al wat u ontbreekt, schenk ik zo gij 't smeekt, mild en overvloedig'. Dat woord, dit evan gelie mag nu nog worden gebracht!" Na zijn intreepreek werd ds. Van Wijk namens de classis Brielle en de Ring Som melsdijk toegesproken door ds. Belder en door ouderling Warendorff van de Hervorm de gemeente te Herkingen, die hun nieuwe predikant officieel welkom heette. Na een dankwoord sprak ds. Van Wijk de wens uit dat hij met vreugde en zegen zijn ambtswerk in het midden van de gemeente zal mogen verrichten en dat er voor hem gebed in de gemeente zal zijn "want van mezelf ben ik echt tot niets in staat". Voordat de gemeente het kerkgebouw verliet kon zij met een handdruk haar nieuwe predikant begroeten. NED. HERV. KERK Beroepen te Hattem J. Wolswinkel te Amersfoort; te Oene J. Maas te Oud- Beijerland; te Rotterdam-Centrum (wijk- gemeente de Maaskant) H. J. van der Steen te Rotterdam, die dit beroep heeft aangenomen; te Wapenveld (wijk Noord) H. Russcher te Oud-Beijerland. Bedankt voor de benoeming als hoofd evangelisatorische projecten van de IZB (Hervormde Bond voor Inwendige Zen ding) R. de Reuver te Boskoop. GEREE KERKEN Beroepen te Woubrugge G. Bikker, kandi daat uit 's-Gravenhage, die dit beroep heeft aangenomen. GEREE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Bergentheim A. Kruizinga te Delfzijl. NED. GEREE KERKEN Beroepbaar gesteld en beroepen te Zoe- termeer P. J. Weij, voorheen Geref predi kant te Sint Jansklooster. CHR. GEREE KERKEN Tweetal te Lisse: H. de Bruijne te 's-Gra- venhage-W en H. C. Mijnders te Zwolle. Beroepen te Lisse H. C. Mijnders te Zwolle. Beroepen te Bunschoten P D. J. Buijs te Veenendaal (Pniëlkerk). GEREE GEMEENTEN Beroepen te Aalburg J. de Pater te Krab- bendijke, die dit beroep heeft aangeno men; te Amsterdam A. J. Gunst te Bent- huizen; te Berkenwoude en te Leerdam M. Karens te Werkendam; te Borssele en te Gouda W. J. Karels te Hardinxveld-Gies- sendam; te 's-Gravenzande W. Visscher te Amersfoort; te Sint Annaland A. Vermeij te Zwijndrecht; te Vlaardingen G. J. van Aalst te Ridderkerk; te Terneuzen J. J. Tanis te Middelburg-Centrum. OUDDORP In onze gemeente is het mooie bedrag van bruto 9.134,50 opgehaald voor de Neder landse Kankerbestrijding. Geefsters en col lectanten hartelijk bedankt. Het bestuur Doordat de Talma-Hoeve te Garderen in de week van 4 september 2000 bezet is, zal de volgende Haamstedeconferentie in tegen stelling tot eerdere berichten niet op 4, 5 en 6 september maar op D.V. 11,12 en 13 sep tember 2000 worden gehouden. Ouddorp en Oude Tonge De geboorte van een baby brengt veel veran deringen met zich mee. Veel ouders zitten met dezelfde vragen zoals: hoe leg ik contact met mijn baby? kun je een baby al veiwen- nen? waarom huilt een baby? wat doe ik met al die goed bedoelde adviezen van buren en familie? Vaak krijgen ouders maar gedeelte lijk antwoord op deze vragen. Veel ouders vinden het daarom prettig hier met andere ouders over te praten. Hoe hebben zij dat opgelost, hoe gaan zij met hun zuigeling om? Daarnaast is het leuk om over kinderen te praten, een behoefte die alle ouders eigen is. De gespreksgroep wordt gegeven: plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Dirkdoensweg 33 te Ouddorp. datum: woensdag 6. 13, 20 en 27 oktober 1999. tijd: 9.30 tot 11.00 uur. kosten: f 25.00 voor leden en 42,50 voor niet-leden. plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Arendsstraat 34 te Oude-Tonge datum: dinsdas 26 oktober, 9 en 23 novem ber 1999. tijd: 9.30 tot 11.00 uur. kosten: f 25,00 voor leden en 42.50 voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, maandag tot en met vrijdag tus sen 9.00 en 12.00 uur op telefoon (0181) 626226. chr, streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,42; contracttarieven op aanvraag shulingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slmtingstermijn familieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. acquisitie: A. J. van der Velden. tel. mobiel 06-51412500. privé (0187) 68 25 87; e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187)60 14 40 e-mail: J.ViIIerius@gebr-dewaaI.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 16,50. Per jaar 62,^. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Egidius Kwartet De dBost \jor\ Ti.oente heefb ueB ktoaRd dot hij rrte gedood heeftde mer^seri zien me uooa eer: qeestwee- Schyning aart de gee^t nact dr Nieuws Hï

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2