(010)2741135 WLTO pleit voor bestrijdingsmiddelen Grote belangstelling bij onthulling Koeienwachtertje Een bruiloft met allemaal negens.. ijdig ongeval bij Hellegatsplein 3xs 3^) Bondsdag Barneveld Jeugdcontact Ouddorp Vlooienmarkt in Ouddorp Politie 24-uurs telefoon: AJL^MINNAARD VASTGOED Mishandeling in Ouddorp Sing-in Sommelsdijk chr. streekhlad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Dinsdag 14 september 1999 72e jaargang nr. 6838 Dragen van veiligheids gordel was redding voor autobestuurder Op de N59 richting Ooltgensplaat, net voorbij het Hellegatsplein, vond omstreeks kwart voor elf vrijdagochtend een eenzijdig verkeersongeval plaats. Doordat een 34-jarige autobestuurder uit Dordrecht met zijn BMW in de berm Kwam verloor de man de macht over het stuur, raakte geheel van de weg af en sloeg met zijn wagen verschillende malen over de kop. Ondersteboven kwam die tot stilstand. Omdat het er naar uitzag dat er spra ke was van een ongeval met beknelling werden ambulance en brandweer gealarmeerd. Wonder boven wonder kwam de bestuurder echter uit zichzelf heelhuids tevoorschijn. Keimelijk is de autogordel, die de man om had, het middel geweest waardoor hij geheel ongedeerd bleef! De Ned. Herv. Vrouwenverenigingen hou den haar Bondsdag D.V. 30 september. Wilt u met de bus mee? Graag opgeven voor 20 september bij K. Boot, tel. 603214. Jongelui opgelet!! Ook dit seizoen zal de Jeugdcontactcommis- sie in Ouddorp weer verschillende onder werpen behandelen. We openen het seizoen op D.V. zaterdag 18 september. Het zal dan gaan over boeken. Jaarlijks worden er vele boeken uitgegeven, maar zijn die boeken die je leest wel verantwoorde lectuur voor een christen? En wat zegt het Boek der Boeken hier over? Daarom is nu het thema: 'Welke boeken lees jij?' De spreker van deze avond is Dhr. G Slootweg. De zaal is open om 19.15 uur. De avond begint om 19.45 uur. We zien je graag op D.V. zaterdag 18 sep tember in het verenigingsgebouw 'EBEN- HAEZER' aan de Preekhillaan 3 te Oud dorp. Tot ziens, Jeugdcontact Commissie Ouddorp. Zaterdag 18 september is er in sporthal 'Dorpstienden' te Ouddorp een gezellige vlooienmarkt. Er zijn tal van kramen met allerlei gebruikte spulletjes en hebbedinge tjes, zoals boeken, verzamelmateriaal, bro- cante, frans porselein maar ook huishoude lijke apparaten en gereedschap. Deze markt is ruim opgezet Er zijn naast de vlooien markt ook diverse kramen met creatief ver vaardigde voorwerpen, zoals trollen, 3d werk, kransen, poppen enz. Uiteraard wordt er ook gedemonstreerd. Er is ongeveer 90 meter vlooienmarkt en 30 meter kramen creatief. Voor de kinderen is er een kleurwedstrijd en ook kunnen zij meedoen aan de kleedjes- markt om hun overtollige speelgoed aan de man te brengen. De markt duurt van 9.30 tot 16.00 uur. Onder de bezoekers wordt eUc uur een lekkere taart of bloemetje verloot. Kortom, gewoon een gezellige markt voor het hele gezin. Voor info en/of deelname kunt u bellen met de heer H. H. v.d. Handel, tel. (0181) 312190. fMij?:c Oude-Tonge: vrouw ernstig gevj^ond door bijtende tionden Een 54-jarige inwoonster uit Dinteloord is zaterdagmiddag omstreeks 15.30 uur, toen zij samen met haar echtgenoot op de Zuider- landsezeedijk fietste, door twee loslopende honden aangevallen en in een van haar armen en benen gebeten. Haar echtgenoot trachtte de vrouw te bevrijden, maar dat gelukte in eerste instantie niet. Door de beten heeft zij ernstig letsel opgelopen, het geen operatief ingrijpen in het ziekenhuis van Dirksland noodzakelijk maakte. De pohtie stelt een nader onderzoek in. Ouddorp: vrouw onwel en van fiets gevallen Zaterdagavond omstreeks 18.00 uur is een 81-jarige inwoonster uit Rotterdam, terwijl zij op de Dijkstelweg fietste, door onbeken de oorzaak van de weg geraakt en met haar hoofd tegen de beschoeiing van een greppel gevallen. De vrouw verloor hierbij het bewustzijn en is met spoed per ambulance overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis. De traumahelicopter verleende assistentie. Stad a/h Haringvliet: beschonken autobestuurder Zondagmorgen omstreeks 2.30 uur is op de Lieve Vrouwepoldersedijk een 43-jarige autobestuurder uit Oude-Tonge aangehou den. De man verkeerde onder invloed van alcohol (700 |ig/l). Het rijbewijs van de man is ingevorderd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Goeree-Overflakkee B.V. In de landbouw is de laatste tijd opschudding ontstaan en dan met name bij agrariërs in Noord- en Zuid-Holland. Er dreigt namelijk een beperking van het aantal toege stane bestrijdingsmiddelen, wat grote problemen oplevert. De land bouw doet al het mogelijke om deze beperking tegen te gaan, ook op Goeree-Overflakkee wordt daar aan gewerkt. Afgelopen vrijdag werd het probleem voorgelegd aan burgemeester De Vries-Hommes van Middelharnis. De heer De Wit sprak, namens de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie (WLTO) afdeüng Goeree-Overflakkee, de burge meester hierover aan. Door beperking van het aantal toegestane bestrijdingsmiddelen, ontstaan grote proble men voor de landbouw. Vanuit het hoofd kantoor van de WLTO, dat in Haarlem gevestigd is, worden hiertegen acties onder nomen. De WLTO wil het probleem bespre ken. Het probleem zelf werd door de heer De Wit nog een keer precies uitgelegd: In de land bouw worden chemische stoffen gebruikt in het groeiproces van de gewassen. Deze stof fen zijn nodig om bijvoorbeeld onkruid te bestrijden. Deze chemische middelen wor den eerst onderzocht op schadelijke effecten, voor ze gebruikt mogen worden. Door her beoordeling van het College voor de Toela ting van Bestrijdingsmiddelen (CTB), in combinatie met een recente uitspraak van de Raad van State dreigen per 1 januari 2000 42 bestrijdingsmiddelen verboden te worden. Enkele van deze stoffen zijn echter onnus- baar voor het telen van gewassen als uien, vlas, bonen, erwten, leües, appels en peren. Als deze middelen verboden worden, bete kent dit dat de teelt van deze gewassen moet stoppen. Bovendien wordt de teelt van sui- kermaïs, aardappelen, bloembollen, kool en knolselderij steeds moeilijker. Nu is het gebruik van bestrijdingsmiddelen in Nederland al niet echt hoog: na Finland is Nederland de laagste gebruiker in Europa. Bovendien was de landbouw al van plan om minder chemische middelen te gaan gebrui ken, zodat alleen de onmisbare soorten zou den overblijven. Doordat Nederland bij de EU hoort, is men gebonden aan bepaalde regels, dus de agra riërs zijn eigenlijk geen Nederlandse, maar Europese agrariërs. Het plan van de EU is om het gebruik van bestrijdingsmiddelen in 2003 te bespreken. Het Nederlandse beleid loopt hiermee dus maar üefst 3 jaar voor. Daardoor kan Nederland de concurrentie met de rest van Europa niet meer aan, met als gevolg het einde van een groot gedeelte van de landbouw. Dan zijn er voor de landbouw nog wel de andere mogelijkheden om op over te gaan. Als eerste de biologische teelt. Het probleem is echter dat daar nog maar een kleine markt voor is. De consument bepaalt namelijk wat en voor hoeveel geld er gekocht wordt. Dan is er ook nog de genetische modificatie. Hiervoor is Nederland echter nog niet rijp genoeg. De vraag van de WLTO aan de biygemeester is dan ook of zij dit probleem met haar colle ga's, de burgemeesters van Dirksland, Oost- flakkee en Goedereede, wil bespreken om de belangen van de agrariërs tot in de Tweede Kamer kenbaar te maken en ervoor te pleiten dat de landbouwkundige onmisbaarheid in de wetgeving verankerd wordt. Tot slot werd dit dringende verzoek onder steund met een symbolisch gebaar. Aan de burgemeester werden uien, erwten en appels aangeboden, landbouwproducten die nu nog van Noord- en Zuid-Hollandse bodem komen. Met de inzet van de burgemeesters hoopt men dat dat ook zo zal blijven. Op het Marktveld in Sommelsdijk werd op vrijdag 10 september jL een Koei enwachtertje onthuld. Dit beeldje staat als symbool voor de vroegere landbouw in Sommelsdijk. In het jaar 1999 bestaat het Streekmuseum Goeree-Overflak kee 50 jaar; de Vereniging van Amateur-archeologen De Motte viert haar 30- jarig jubileum. Reden genoeg om in Sommelsdijk een Koeienwachtertje te ont hullen, een broertje van het Kofjekokertje in Middelharnis. Rabobank Middel harnis maakte de totstandkoming van 't Koeienwachtertje mogelijk door een bedrag van 15.000,- beschikbaar te stellen. Unieke trekpleister Om 13.00 uur werden alle genodigden ont vangen in de N.H. Kerk in Sommelsdijk. Vanaf 13.30 uur kwamen enkele sprekers aan het woord. De heer M.J. van Dam, voor zitter van het Streekmuseum, heette alle genodigden van harte welkom. Daarna richt te hij de aandacht op het Streekmuseum, dat 50 jaar geleden werd opgericht. De hoofd zaak voor de oprichting van het museum was het behoud van cultuur en historie. Door de snelheid van het tijdperk viel de interesse voor cultuur weg. Dat is jammer, de cultuur van Zuid-Holland heeft immers iets eigens, iets unieks. Het Streekmuseum heeft nu vele schatten die de moeite waard zijn, maar 't Koeienwachtertje zal een unieke trekpleister vormen voor een bezoekje aan het Streek museum. Tot slot bedankte de heer Van Dam Rabobank Middelharnis voor het geschonken geldbedrag voor de totstandko ming van 't Koeienwachtertje. Jubileumuitgaven Als tweede spreker nam de heer P. Heer schap, voorzitter van Vereniging van Ama- teurarcheologenvereniging De Motte, het woord. Hij begon zijn verhaal met een reis naar het verleden. Immers, De Motte viert dit jaar haar 30-jarig jubileum. Hiertoe toon de de heer Heerschap het eerste jaarverslag van De Motte uit 1969. De Motte wil het ver leden verklaren, het menselijk verhaal achter elke opgraving maakt de archeologie zo prachtig. De heer Heerschap blikte terug op het allereerste begin van De Motte, en naar de eerste opgraving in Goedereede. Ook haalde de voorzitter twee jubileumuitgaven van De Motte aan in zijn toespraak. Uitga ven die bij deze gelegenheid gepresenteerd werden. Allereerst las hij een fragment voor uit het nieuwe boek van Rias Olivier, 'Spre kend Verleden'. Daarna kwam het boek van Jan Both, 'Van Meestoof tot Deltawerken' aan de orde. Ook hier werd een fragment uit voorgelezen. Daarna bood hij de eerste exemplaren van deze boeken aan de schrij vers aan. Oprichting Als derde spreker kwam de heer A.J. Krui- der, ere-voorzitter en oprichter van het Streekmuseum, aan het woord. De heer Kruider blikte terug op 50 jaar Streekmuse um. Hij vertelde over de antiekhandelaren die hij met lede ogen aanzag. Als liefhebber van de historie bedacht de heer Kruider het idee om alles van de streek te bewaren in een museum. Na een oproep in het Eilanden Nieuws voelden nóg vier personen zich betrokken bij dit idee. Met z'n vijven richt- ten ze het Streekmuseum op. Vier van de vijf oprichters zijn inmiddels overleden. Het museum dankt een groot deel van haar bestaansrecht aan de vele geschenken die zij kreeg. Het eerste geschenk van het museum was een muntje, dat een geluksmuntje is gebleken. Nog steeds krijgt het Streekmuse um veel steun van bedrijven en particulieren. Geschiedenis koeienwachters Na de heer Kruider kwam de heer G. Joppe, voorzitter van het Bestuur van Rabobank Middelharnis, aan het woord. De heer Joppe ging in op de historie van de koeienwach ters. Hij kent deze geschiedenis, want hij heeft de tijd van het koeienwachtertje uit eigen waarneming gekend. Rond 1793 waren er zo'n 400 koeienwachters actief Zij verdienden ongeveer f 16,- per seizoen, een seizoen van zeven maanden, zeven dagen per week. Het kinderwetje van Houten begin deze eeuw is niet zonder reden tot stand gekomen. Aan het eind van zijn toespraak bood de heer Joppe op symbolische wijze 't Koeienwachtertje aan, namens Rabobank Middelharnis. De Rabobank is in de lokale gemeenschap geworteld en wil meebouwen aan een duurzame samenleving. Tot slot feli- ci-teerde de heer Joppe de jubilerende ver enigingen en verzocht hij de heer Kruider om het beeldje te onthullen. Alle genodigden togen naar het Marktveld, waar de ere-voor zitter van het Streekmuseum het beeldje ont hulde. Met deze onthulling heeft Sonunels- dijk er naast het Streekmuseum een unieke trekpleister bij gekregen! Donderdagmiddag rond half vier ontstond op het Molenblok onenigheid mssen twee mannen van 65 en 64 jaar, respectieveUjk afkomstig uit Sliedrecht en Rotterdam, naar aanleiding van een verkeerd geparkeerde auto, waarbij beide m£innen verwondingen opUepen. De 64-jarige Rotterdammer had zijn auto zo geparkeerd, dat hij twee parkeerplaatsen in beslag nam. De 65-jarige man uit Sliedrecht ergerde zich hieraan en sprak de ander daar op aan. Hierop ontstond een woordenwisse ling tussen de twee, die uitmondde in de on enigheid, waarbij de Rotterdammer gewond raakte aan zijn neus en de man uit Sliedrecht aan zijn kin en rug. De beide mannen werden door hun echtge noten en een voorbijganger gekalmeerd. Door de politie wordt een onderzoek inge steld naeir de precieze toedracht van de on enigheid. COMBI actief in beeld en geluid De zendingscommissie van de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk organiseert op D.V. vrijdag 17 september 1999 weer een sing-in. We beginnen om 19.30 uur in ons vereni gingsgebouw 'Vita Nova'. Het thema van deze avond is 'Liederen uit de Bijbel'. Na afloop 20.30 uur) is er koffie en gelegen heid elkaar te ontmoeten. Wij nodigen alle jongeren en ouderen van harte uit om een uurtje te komen zingen. Er zal worden gecol lecteerd voor ons project 'Bijbels voor Ma lawi'. Het was wel een heel bijzonder tijdstip in de wereldgeschiedenis, afgelopen vrijdag, toen we er 's avonds getuige van waren dat eerder die dag een bruidspaar elkaar het ja-woord hadden gegeven. Veel bruidspaartjes hadden die dag verkoren voor dé gro te dag voor hen beiden: trouwen op de negende van de negende maand in '99, alle maal negens dus. Zo ook Kees Kalle en José van den Ochtend uit Herkingen. En toen ze 's avonds hun receptie hielden kwam het moment dat het nog meer 'negende': negen minuten over negen op de negende van de negende van negen en negentig, en wat is er mooier om speciaal dat moment van die speciale dag te vereeuwigen.Van harte gefeliciteerd! llMMJHW4kMlKMM Tel. (0187) 47 01 21 Fax (0187) 47 01 22 E-imtil: ixifo@buijze.Dl http://www.buijze.nt INKOMENS-ENVERM OGENSPL A N NING Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<kee Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Namens 'De Mottepresenteert Pau Heerschap (r) aan de auteurs Rias Olivier (m) en Jan Both (l) de eerste exemplaren van hun boeken. Net onthuld:'t Koeienwachtertjetrekpleister bij het Streekmuseum OUDOO» WnhualS H |0II7| 611611IIXUITH RINESSE'Prinllhsii Hoi«ooiTi 172 ld. |0I III U!«»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1