-1999 Een gezonde leefstijl: Voor wie het zien wil Goedereede Plattelandsvrouwen wat is dat en hoe bevorder ik dat? <i Amnesty International - Nederiand Monumentendag 1999 EIIAifDSf-niEUWS Jeugdvissers 'Viscromte' opgelet afd. Oostflakkee 31 jaar actie tegen schending van mensenrechten J^AGINA 9 Vrijdag 10 septemberl999 TVissen zaterdag 22 maart 1969 en vrijdag 10 septem ber 1999 ligt een tijdspanne van meer dan 30 jaar. 1\issen die middag in een lo- Icaal van de HBS in Middelliamis, waar de op richting van De Motte plaatsvond en de viering van liet 30 jarig bestaan in de Nederlands Hervormde Kerk te Sommelsdijk, ligt één brok historie. De Motte- genoemd naar de 13de eeuwse kasteelheuvel te Ouddorp- is zelf inmiddels geschiedenis geworden. Van een groepje jeugdpuisterige gravers is zij geworden tot een vereniging waarin ook driedeUg grijs wordt gesignaleerd. De tijd heeft niet stilge staan. Zo ontstaat het verleden, dat onder zocht, maar ook behouden dient te worden! in staan korte artikelen over geschiedenis en archeologie, aankondigingen van lezingen, jaarvergaderingen, notulen, excursies, werk- avonden, cursussen e.d. Ook nieuwe leden worden vermeld. Een aktiviteitenlijst op datum toont de stroom van akties die De Motte ieder jaar weer ontplooit. WlNTERPROGRAMMA Gedurende de wintermaanden organiseert De Motte voor haar leden een aantal lezin gen en video's in De Doele. Het zijn onder werpen over haar eigen onderzoekingen, maar ook worden sprekers van de 'overkan te' uitgenodigd. Enkele hoogtepunten: Trimpe Burger over 'zijn' Romeinen in Zee land en op Goeree; Sarfatij en Hendriks over stadskemonderzoek in Hollands oudste stad Dordrecht; Van Trierum en Guiran over hun Rotterdam en omgeving; Haquebord over de walvisvaarders in Smeerenburg op Spitsber gen; Goubitz over archeologisch leder; Puy- pe over legers en hun uitrustingsstukken en Bovenzaal De Doele Doel Onderzoek naar de historie van Goeree- Overflakkee met behulp van de archeologie en bronnenonderzoek. Dat is het doel dat De Motte nastreeft. Daarbij wordt het bodemar chief geraadpleegd als het nodig is en niet anders kan en ook- indien voorhanden- het papieren archief. Vastlegging, documenta tie, expositie, püblikatie e.d. zijn van het grootste belang. De Doele Voor al die aktiviteiten, waaronder ook ver gaderingen, werkavonden, cursussen en lezingen vallen, is ruimte nodig. In 1981 werd dit probleem opgelost met de huisves ting in het 18de eeuwse gebouw De Doele te Sommelsdijk. Een ideale lokatie, waarvan niet te hopen is dat daaraan een einde zal komen! Stroom Sinds de oprichting heeft De Motte veel gepubliceerd. Dat werd als een vanzelfspre kendheid beschouwd, hoewel berichten uit den lande anders laten weten. Vijftien Jaarboeken vielen er bij de leden in de bus in telkens een oplage van ca. 350. In deze Jaarboeken worden de resultaten van de onderzoekingen gepubliceerd die De Motte gedurende een bepaald tijdvak heeft gedaan. Ook gelegenheidsartikelen bijvoor beeld over Oude Boerderijen op Goeree- Overflakkee, Oude Raadhuizen van Goede- reede en Middelhamis, een opgevist bronzen kanon en dito kookpot en talloze losse vond sten uit prehistorie en later tijd werden opge nomen. Meer dan 50 afleveringen van 'Kontakt' ver schenen in een cyclus van drie per jaar. Hier- Henderikx over steden en havenplaatsen in Zeeland. Alle niet genoemden zijn vanzelf sprekend te kort gedaan. Helaas kunnen geen 80 lezingen ten tonele worden gevoerd. Dat deden de diverse sprekers zelf de afge lopen 30 jaar. Heerlijk waren de Culturele Avonden, eerst in de Oude Raadzaal van Middelhamis, later in de bovenzaal van De Doele. Levende muziek bij kaarslicht, afgewisseld met voor dracht over muziek, schilderijen, dagelijks leven, klederdracht, taal enz. Hieraan, zo bleek, was een duidehjke behoefte! De Cul turele Avonden weerspiegelen de ontwUdce- ling en opmars van De Motte van archeolo gische naar historische vereniging. Van gra vers tot cultuurminnenden in de ruimste zin van het woord. Ook de jaarlijkse 'Kunst en Kitschdag' in De Doele op Monumentendag is een uiting van de drang meer voor de bevolking te beteke nen dan ooit voor mogelijk was gehouden. Jubileumboeken Uitschieters in de stroom publikaties zijn de Jubileumboeken. Gelegenheidsboeken pur sang. Bekostigd met behulp van de leden, overheid, giften en fondsen! Ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan ver scheen het onovertroffen 'Van Westvoome tot Adolfsland' waarvoor Rien PoortvUet het omslagontwerp verzorgde. Het originele schilderij is door De Motte in bruikleen gegeven aan de gemeente Goedereede en is te bezichtigen in het gemeentehuis. Met de viering van het 15 jarig jubileum kwam een 'Knipselboek' uit, gevuld met alle losse publikaties uit die periode in kranten en bla- Vitrine met vondsen gem.huis Dirksland den over en door De Motte. Een kwart eeuw De Motte op Goeree-Overflakkee betekende de uitgave van een lijvig boek over alle opgravingen en vondsten op het eiland: 'Bodemvondsten uit Goeree-Overflakkee'- een wetenschappelijk boek, waaraan niet te ontkomen viel. Nu, vandaag, zijn er zelfs twee boeken ver schenen. 'Van Meestoof tot Deltawerken'- industrieel erfgoed op Goeree-Overflakkee van de hand van Jan Both en 'Sprekend Ver leden'- met De Motte op stap door de historie van Goeree-Overflakkee door Rias Olivier. Twee juweeltjes van boeken die zowel bij De Motte danwei in de boekhandel te koop zijn. Voor beide uitgaven geldt een winkel- prijs van resp. 20,en 17,50. Leden betalen bij De Motte 12,50 en 10,— eventueel 5,verzendkosten. Beide boeken, die vandaag in de N.H. Kerk te Sommelsdijk zijn gepresenteerd tijdens de gezamenlijke Jubileumviering met het Streekmuseum, vormen het sluitstuk van 30 jaar publiceren door De Motte. In 'Sprekend Verleden' is dan ook een volledige lijst opgenomen van alle door De Motte gepubli ceerde artikelen. Dat blijken er ruim 200 te zijn! Exposities In het Streekmuseum in Sommelsdijk, het Torenmuseum te Goedereede, het Museum Raad- en Polderhuis te Ouddorp en in de gemeentehuizen van Goedereede, Dirksland en Oostflakkee exposeert De Motte haar resultaten van het 'veldwerk'. Ter gelegen heid van het 30 jarig bestaan is in het Streek museum een vitrine ingericht met 30+1 'aansprekende' vondsten uit de grond van Goeree-Overflakkee. Samen geven zij een beeld van vele facetten uit het dagelijks leven tussen 1250 en 1800 op dit eiland. 30 voorwerpen staan voor 30 jaar. Eén vondst ontbreekt helaas. De vermaarde laatmiddel eeuwse houten eenhandsfluit uit Goederee de. Deze zeldzame fluit werd in 1978 in een afvalput aan de Markt gevonden temidden van afval uit de periode 1400-1450. Morgen, 11 september, wordt in het Drents Museum in Assen de expositie 'Opgedolven Klanken'- archeologische muziekinstrumenten van alle tijden, geo pend. Het kleinood uit Goedereede is daar te bezichtigen tot 28 november 1999. Dan ver huist de tentoonstelling naar het Museactron te Maaseik (België), vervolgens naar het Staatliches Museum fur Naturkunde und Vorgeschichte in Oldenburg (Duitsland) en het Nationaal Museum voor Muziekinstru menten in Poznan (Polen). Zo reist de fluit uit Goedereede, de naam van De Motte en die van Goeree-Overflakkee door Europa. Opgravingen Zonder opgravingen zouden voorgaande feiten en beschouwingen niet mogehjk zijn geweest. Graven naar het verleden mag echter nooit een doel op zich zijn. Het is een middel om het leven van de mens voor ons te rekonstrueren. Daarbij spelen de teruggevonden voorwerpen een belangrijke rol. Zij geven aan hoe diep de mens in de beurs kon tasten. De sociale status valt aan die voorwerpen af te lezen. Tevens geven de opgravingen een beeld van de infra- struktuur van het gebiedje waar men woonde. Een rooUijn, een sloot, een weg, een haventje: allemaal tastbare bewijzen van de aanwezig heid van de mens en zijn doen en laten in vroe ger eeuwen. Alle opgravingen van De Motte hebben 'beet jes' verleden prijsgegeven. Stukjes van de legpuzzel die hier en daar verrassend genoeg in elkaar passen en die een tipje van de sluier oplichten die voor het verleden hangt. Het is moeilijk hoogtepunten te noemen. Elk onderzoek was uniek. Toch springen enkele eruit: - het onderzoek naar het Oude Raad huis van Goedereede, waar in de Vleeshal een laatmiddeleeuwse tonput met voorwer pen incluis een fluit werd blootgelegd. - een laatmiddeleeuws vluchtheuveltje eertijds aangelegd in onbedijkt land in het Oudeland van Sonunelsdijk, waarop men eieren bakte in koekepannen van 'aardewerk. - kreekbed dingen in het centrum van Dirksland uit de ontstaansfase van het dorp en de ontdekking van een boerennederzetting uit de 13e eeuw onder Ooltgensplaat, waar voor het eerst bewoningsresten van voor de grote overstro mingen zijn bestudeerd. Zij hebben aangetoond dat de bodem van Goeree-Overflakkee rijk is aan overblijfse len uit het verleden. Bewaren hiervan is één van de hoofdtaken van De Motte geworden. Verdrag van Malta Met de komst van het Verdrag van Malta lijkt er bij een goede naleving door de over heid een betere toekomst voor het verleden weggelegd. Als het aan De Motte Ugt- ook voor Goeree-Overflakkee. Zichtbare monumenten uit het verleden- ook de industriële- zullen ieders zorg zijn. Onzichtbare resten verdienen eveneens die zorg en beheer. Samen met de vier eilandge- meenten op Goeree-Overflakkee zal De Motte trachten haar doelstelling na te stre ven. Ook in 2000. Rias Olivier oud-voorzitter en oprichter De Motte Op dinsdag 14 september a.s. houdt de afdeling Oost flakkee van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen haar afdelingsavond in 't Bolbaeken, West Achter weg 2a te Oude Tonge, aan vang 19.45 uur. De heer Tim Grinwis uit Ouddorp is een des kundige bij uitstek op het gebied van alles wat groeit en bloeit. Hij wordt veel gevraagd en had gelukkig deze avond voor ons be schikbaar! Samen met een bekende warme bakker opent hij ons seizoen met een kruiden avond! Er worden vele verse, heerlijk geu rende kruiden gepresenteerd met een duide lijke uiteenzetting over wat kruiden eigenlijk zijn, wat ze voor ons kunnen doen en waar ze vandaan komen. Het gebruik, de groei, hun ontstaan en een botanisch verhaal over kruiden, zoals: Waar zit de smaak? Waar zit de kleurstof? Waar zit de heilzame werking? Waarom ruikt dit kruid zo lekker? Voorts wordt verteld wat kruiden doen in de geneeskunde, hoe toepasbaar in de cosmeti ca, hulp in de huishouding en o.a. de ge schiktheid in een natriumarm dieet! De aanwezigen krijgen ruimschoots de gele genheid om te ruiken en te proeven. De heer Grinwis neemt diverse soorten krui denolie en kruidenazijn mee! Een warme bakker, die ook het een en ander zal vertellen bakt speciaal voor ons deze avond di-verse krui denbroden, waar alle aanwezigen van mogen smullen! Aan het einde van de avond is er voor iedere bezoeker een gekruid presentje! We hopen u allemaal weer te ontmoeten, neem gerust een introducé mee naar deze in teressante avond (introducé's en ook andere belangstellenden zijn vah harte welkom a 2,50, koffie is daarbij inbegrepen). Dames, tot ziens op 14 september a.s. Op woensdag 15 september a.s. verwacht de Jeugdcommissie van de 'Viscromte' de hieronder genoteerde jongens en meisjes om 18.30 uur bij het Bungalowpark Her kingen te Herkingen, Peuterdijk 45. Bij verhindering even beUen: 48 46 32. 1. Kevin Vermeulen 2. A. Koole 3. M. Nieuwlaat 4. Jimmy Henry 5. Hans Struik 6. Rob Abrahamse 7. Roxane Slootweg 8. P. Groenendijk 9. Erwin Berkenbosch 10. Nikky Visser 11. Claudia Koert 12. Iris Schaaf 13. PeterdeV/it 14. A. Knops 15. Leonora de Groot 1. B. 't Mannetje 2. W. Koese 3. Chr. Pannekoek 4. M. Arensman 5. Peter Looy 6. Theo Kardux 7. Richard Berkenbosch 8. Frits Melissant 9. HansWolfert 10. Comelis Bakker 11. Johan Kievit 12. Am. Krijger 13. Berend Klooster 14. Arjan van Groningen 15. John van der Voer GOEREE-OVERFLAKKEE - Gezondheid Service, onderdeel van de Zorg en Welzijn Groep, organiseert dit najaar in Dirksland 3 thema-avonden rond leefstijl: praktische informatie over o.a. stress, stoppen met roken en cholesterol wordt afgewisseld met demonstraties en oefeningen. En... wie alle themabijeenkomsten bijwoont, ontvangt gratis een fiets- of wandelroute van de streek. Een gezond kadootje lijkt ons zo. Dinsdag 5 oktober; thema: STRESS Spanning - ook wel stress genoemd - is een gezond verschijnsel, waarmee we dagelijks te maken hebben. Spanning beschermt ons tegen ongelukken en houdt ons alert en ac tief. Maar een teveel ervan kan het even wicht verstoren en klachten geven als hoofd pijn, slecht slapen, darmproblemen en hy perventilatie. Iedereen kan last hebben van stress, maar de één is er gevoeliger voor dan de ander. Door het teveel aan spanning tijdig af te bouwen, kunt u het evenwicht herstel len. De docent geeft u deze avond informatie over stress en leert u de eerste beginselen van ontspanningsoefeningen. Maar, dat is niet alles. U wordt deze (overi gens ook de andere 2 avonden) avond ook in de gelegenheid gesteld kennis te maken met Touch-pro stoelmassage. Touch-pro stoelmassage is een 15-20 minu ten durende drukpuntmassage van hoofd, nek, armen en rug. De massage wordt over de kleding heen gegeven op een speciaal hiervoor ontwikkelde ergonomische stoel, waarop de cUënt ontspannen voorover leunt tijdens de massage. U kunt verder voor diverse vragen terecht bij de docent of bij de informatietafel. Dinsdag 12 oktober; thema II CHOLESTEROL Steeds vaker hoor je van mensen dat hun cholesterol te hoog is, maar ook in tijd schriften en dagbladen wordt het een en ander over cholesterol gepubliceerd. Helaas zijn niet alle verhalen gelijkluidend. Omdat veel mensen door de bomen het bos niet meer zien, zal op deze bijeenkomst duide lijkheid verschaft worden over: - Hoe hoog moet het cholesterolgehalte zijn? - Wat is het risico van een verhoogd cho lesterolgehalte (hypercholesterolemie) - Hoe kan het cholesterolgehalte verlaagd worden? - Waar moet u op letten als u levensmidde len koopt? De diëtist zal op deze bijeenkomst prakti sche informatie geven over het samenstellen van de dagelijkse maaltijden. Het doel van deze bijeenkomst is om meer duidelijkheid te verschaffen in de jungle van informatie over een te hoog cholesterolge halte. U kunt dan zelf maatregelen nemen om uw cholesterolgehalte te verlagen. Ook op deze bijeenkomst zal de Touch-pro stoelmassage worden gedemonstreerd en is er volop gelegenheid om vragen te stellen aan de diëtist. Informatiemateriaal over diverse onderwer pen ligt gratis tot uw beschikking. Dinsdag 26 oktober; thema III: STOPPEN MET ROKEN Wat heeft Goeree-Overflakkee toch bijzonder straatmeubilair, tenminste, als je er oog voor hebt. Al eerder signaleerden we aan de straatkant twee rare tuinkabou ters en een bijzonder waakhond. Ook aan de Westdijk tussen Herkingen en Melis sant is er zoiets aparts. Daar sieren twee berenbussen de entree van een woning, kennelijk bestemd voor de postbode die daar 'zijn behoefte in kan doen' In de 31 jaren van haar bestaan is de Neder landse afdeling van Amnesty International uitgegroeid tot een organisatie met meer dan 200.000 leden en donateurs. De inkomsten van Amnesty-Nederland bedroegen in 1998 bijna 29 miljoen gulden. Daarvan werd ruim éénderde afgedragen aan de overkoepelende internationale organisatie, waarvan het hoofd kwartier, het Internationaal Secretariaat, in Londen is gevestigd. Van wat overbleef werd een belangrijk deel besteed aan voorlichting en actie materiaal. Doel daarvan is zoveel moge lijk mensen te mobiliseren tegen de mis standen op het gebied van de mensen rechten. Onder andere gebeurt dit door de 416 locale en regionale Amnesty-werk- groepen verspreid over heel Nederland. (Groep 151 is de Groep Goeree-Overflak kee, coördinator Annet Tuinenburg, tel. 485452). Meer dan 5000 Amnesty-leden zijn in deze werkgroepen actief. Schrijven als a ctiemiddel Een belangrijke activiteit van de werkgroe pen is het organiseren van schrijfacties. Schrijven voor vervolgde mensen voor wie Amnesty zich inzet. Dat kunnen mensen zijn die bedreigd worden, zijn opgepakt, of ge dood, of 'verdwenen' vanwege het uiten van hun vreedzame overtuiging, of omdat zij door huidskleur, geslacht, afkomst, taal. geloof of anderszins behoren tot een bepaal de groep. Ook kunnen het gevangenen zijn die geen eerhjk proces of redelijke straf kre gen; gevangenen die mishandeld of gemar teld zijn of daarmee worden bedreigd; en ter dood veroordeelden. Brieven ANTWOORD op geweld? Voor Amnesty-leden is dat geen vraag meer. Regelmatig komen bewijzen biimen van po sitieve effecten van schrijfacties. Machthebbers blijken er gevoelig voor te zijn dat ze op het gebied van de mensen rechten negatief in de publiciteit komen. En slachtoffers van mensenrechtenschendingen geven aan dat het voor hen een grote steun is te weten dat vrije mensen voor hen opko men. Meer leden, meer acties In 1998 gaven ruim 19.000 mensen zich op als lid of donateur van Amnesty-Nederland. Amnesty hoopt dat ook in 1999 veel mensen zich zullen aanmelden om met een geldelij ke bijdrage en/of medewerking aan acties haar te steunen. Het lidmaatschap van Am nesty-Nederland kost 57,50 per jaar (Wil men zich alleen aanmelden voor het schrijf- lidmaatschap van de Groep Goeree-Over flakkee, dan is de jaarlijkse bijdrage 25,-). Dit najaar start Amnesty-Nederland een spe ciale actie om meer leden te werven voor de werkgroepen. Dit jaar opnieuw met ringsteekwedstrijd Uiteraard is ook voor het stadje Goederee de de a.s. zaterdag een belangrijke: tijdens de Monumentendag zullen er veel activi teiten plaatsvinden in het historische stad je, niet alleen gericht op het verleden, maar ook op het heden. De toren kan wor den bezocht en beklommen, waarbij het carillon tot klinken zal worden gebracht. De Ned. Herv. Kerk heeft haar deuren geo- Stoppen met roken is niet eenvoudig. Als u dit gevecht al eens (of zelfs vaker) bent aan gegaan, weet u dat maar al te goed. Een reden voor wanhoop is dit echter niet. Stop pen met roken blijkt namelijk iets te zijn dat je moet leren. En elke mislukte poging kan - hoe gek het ook klinkt -juist ook een stap in de goede richting zijn. Want u kunt van uw ervaringen leren, om de volgende keer be paalde valkuilen te vermijden. Op deze bij eenkomst hoort u hoe u kunt stoppen met roken; alleen of met logtenoten in een cur sus. U kunt deze avond de 'rook-niet-sjek' eens proberen. Wat dat is? U hoort het 30 sep tember allemaal. Er ligt heel veel folderma teriaal voor u klaar deze avond en natuurlijk is ook weer de Touch-pro massagestoel met de docente aanwezig. Voor wie dat niet wil is er nog de video 'Over de longen en over het hart' te zien. De themabijeenkomsten vinden plaats in het wijkgebouw van de Zorg en Welzijn Groep, Oranjelaan 59 te Dirksland. Aanvang 20.00 uur. Deelnemersprijs is 7,50 per themabijeen komst voor leden van Gezondheid Service en 12,50 voor niet-leden. Wanneer u alle drie de themabijeenkomsten bezoekt, ontvangt u een gratis wandel- of fietsroute van de streek waarin u woont. Voor rolstoelers die hier geen gebruik van kunnen maken, is er een ander presentje. Aanmelding (tot 3 dagen voor elke bijeen komst) op werkdagen tussen 09.00 en 12.00 uur bij Bureau Groepsactiviteiten van Ge zondheid Service, via tel. (0181) 626226. pend, waarbij het orgel zal worden bespeeld. Verschillende inwoners van Goedereede stellen hun stadstuinen ter bezichtiging. In diverse particuliere hui zen kunnen foto's van fotoclub 'de Rare- kiek' worden bekeken. Er worden stads wandelingen gehouden onder leiding van een gids, molen 'de Windvang' is geo pend, u kunt een fotopuzzeltocht door het stadje maken en last but not least is er een ring-steekwedstrijd rond de Markt en de Haven. Het volledige programma luidt alsvolgt: Goedereede: 10.00 uur Opening Monumentendag (burgemeester laat het spui springen) 10.30 uur Orgelbespeling Ned. Herv. Kerk door Ad de Gans 10.30 uur Rondrit van 18 rijtuigen met ieder twee paarden 11.00 uur StadswandeUng met gids, start vanaf infokraam 11.00 uur Carillonconcert 12.00 uur Torenklok wordt met de hand geluid 13.00 uur Torenconcert barokensemble 'Rianti Musicali' 13.00 uur Orgelbespeling Ned. Herv. Kerk door Heiüc Terbrugge 14.00 uur Carillonconcert 14.00 uur Ringsteken op de Markt en rond de Haven 15.00 uur Orgelbespeling Ned. Herv. Kerk door Jan Bezuijen 15.30 uur Prijsuitreiking rijtuigen door de burgemeester Ouddorp: 10.00-17.00 uur Openstelling Geregis treerd Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis (entree 1,-) 11.00 en 14.00 uur bekümming toren (entree 1,-) De Punt (activiteiten vallen buiten de orga nisatie van Stichting Open Monumentendag Goedereede): - RTM-remise en museum geopend - Ritten met historische trams - Antieke tractoren - Varen en bezichtigen antieke sleepbootjes Stellendam: Molen 'Korenlust' gehele dag te bezichtigen Haringvliet Expo (niet gratis). DE MOTTE jJMMaJsSSs^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 9