auping Stapelbed *Weet je nog wel.. De Stoove' Monumentendag 1999 Alpha Cursus nu in vier gemeenten op het eiland! Agri Tech Bijbelstudie-avonden In september. |\/|ooi. VAN Kempen Aardappelen Drukwerk nodig? U koopt een Auping Auronde. Compleet. Met 2 Auping spiralen en 2 Auping matrassen. de tweede matras voor de halve prijs. SPITSKOOL Dam- en Schaakvereniging 'Ont spanning' te Ouddorp de gehele dag gesloten EIIArfDEIf-niEUWS M. V. d. Sluijs Op zun Oudurps e schreve Zo ziet Ensemble Eeuwkant er morgen uit op de weekmarkt in Dirksland WASAUTOMATEN Fa. T. L. VOS VORKHEFTRUCK-SERVICE PAGINA 8 Vrijdag 10 september!999 Uw voordeel kan oplopen tot f 537,50. Vraag uw dealer naar de voorwaarden. INTERIEURS Julianastraat 1, 3255 BG Oude-Tonge Tel. 0187-641577, fax 0187-641242 TE KOOP Tel. (0187) 65 18 28 DIEREN BESCHERMING GEVONDEN Nieuwe Tonge: omge ving Tuinstraat 2 kat ten, volwassen. 1 grijs cypers en 1 grijs cypers met wit. Middelharnis: jonge poes, pikzwart, half langharig, gevonden bij de school Kompas. InL: (0187) 65 18 87 TE KOOP EIGENHEIMER BINTJE BILDSTAR J Xjper stuk Molenweg 56 SOMMELSDIJK Tel. 48 74 55 Ouwer dan de plaetselukke geschiedenis kan nae god was de meekrapstoove, die Oudurp rieke was in dien tied. Dat was toen de mee krap in hut Goerese land un nog veel ver bouwd produkt was, in weer uut mun vearf- stoffen voor kleren dee maeke. Mar mit de opkomst van de chemische industrie ver dween de meekrap in moste de boeren uut- kieke naer un aor gewas. In dat vongeze in de sjiegerei. De ouwe meekrapstoove wier inericht voor hut droagen van de sjiegerei. In 1916 wier de stoove vurbouwd in kreeg de naem "De Onverwacht die naem wier eigeluk nooit gebruukt dur wier altied over de stoove esprooke) die geëxploiteerd wier dur un coöpuraosie van sjiegereitelers. In tetoal stonge dur vuuf sjiegereifebrieken op Oudurp. Dat waere "De Oudurp" an dun Hofdiekswegt, esloopt in 1975, noe hut Shell bezinestassion. (An de Oudurp hew 'k oak nog un herrinnering mar dêêr gööt hut deze keer niejt over) Vaorder hao je dan nog "De Eendracht" an de Broekweg, eerst Gemeente-opslag in gerazie, esloopt in 1979, noe stoot dêêr hut kantoor van Bram Pape in bin dur huuzen ebouwd. "De Voor uit" an de Meulewegt is noe un C 1000 ewoore De Ceres" an hut Smalle Einde die stoot ur nog wel mar, nae de Gladro zou'k niejt weete wat ur noe in gebeurt. In de Scheerhoek stong de CAAGO, dêêr wiere hoofdzaekeluk koeijepeen edroagd, laeter wier dur natte Copra uut de Rotterdamse haeven edroagd. Die cobra stonk zo verschrikkeluk, ik hewe welus ehoord dat dur èèn was die zun beade an hut luchten was. In de wind stong zun kant op. Zodat ze un nieuw beade hewe motte koape om dat hut beade vergeve was van de stank. Dat spul was nog al brandba- er in zodoende vloog de CAAGO toet twêê keer toe in dun brand. Oak deze febriek hewe ze esloopt in nieuwe zeumerhuusjes op ezet. Dan stong dur oak nog èèn in Goeree an de Provincialewegt, nae de sluuting hewe ze dur nog un paer jaer kleroaisie emaekt. In 1969 wier oak deze febriek esloopt, in wier dur un Motel voor neer ezet. Toet slot stong dur dan oak nog èèn in Sommerdiek in Nieuwe Tonge. As kinders uut dun Durpswegt was de stoove in 't naejaer voor uus un leuk vurzetje, want van of half september toet zeker half decem ber wiere dêêr de sjiegurei deur de boeren ebrogt om te droagen. In dur was ahied wel wat te beleven bie z'oon bedrief. Dat begong al bie de fairbank (weegbrug), Cees van Kee Bok (Grinnewis) was de weegur, die hoa meestal wel un paer van zun kinders bie zun. Zoas Krien, Miep, Jan in Wim, dat waere de grooste, dur waere dur oak nog un paer thuus bie zun vrouwe Mao van Cees Akkershoek. Ze was allang al bheje dat dur un paer bie Cees zatte want dan was hut bie heur wat rustegur in huus. Wiele, dat waere Teun in zun zusje Ditje van Jan van Teun (Grinne wis), Krien in Maja van Jans van Kee Bok van dur Wende, Bram van Cas Wesdiek, Lenie van Toon Rijnbrand, Hansje Veene- man (de leste twee dur vaoder wearkende in de stoove) in ongergetekende gienge dêêr oak naer toe om te spelen. In de fairbank stong altied un pot mit koffie op de kachel klaer (dêêr hewe ze uus koffie lere drinke), un bus mit suukere in un groot blik mit sin- terklaosjes dêêr kreeg je dur altied van bie de koffie. In hut naejaer van 1954 vertrok Cees van Kee Bok, mit heel zun huussou- wen naer Canada dat konje goewd meareke ,want dur waere aneens heel wat minder kin ders om mit te spelen. Bie dun anvang van hut nieuwe sjiegerei sesoen, in 1954 kwam Teun van Kommer Taenis as weger in de stoove (beter bekend van de brandweer, de Oranje -verenigien in hut dorsmesien dat bie Cor van Dirk Voogd op de klampemeet stong). Siemeun Mierop uut hut Kelder- weegje was de tarreedur. Wanneer dur un waegen mit sjiegereiwortels ewooge was in ze gienge um losse, dan hiew Siemeun dur eun teene mao bie die ze dan vol moste scheppe. Die wier dan ewoge ver- volgus wiere de schiegereiwortels ewasse zodat al de grond dur of was. Dan wiere ze weer ewoge in hut verschil was dan de tarra, want ja, grond koap je per vierkante meter in sjiegerei per kilo. Eigeluk was hut un contenubedrief want de wearktiejen waere twelf uuren op, in twelf uuren of, behalleve op Zondag dan gieng dur èèn un paer keer kieke hoe of hut mit de vie ren gieng. Zodoende wearekender un heel krootje volk in de stoove dat weare: Bassie in zun zeune Wout Moerkeareke, Aeren van Hansje Moerkeareke, Thomus de Veugel, Bram in Jan van Maert Hoek, Jan van Aren Witte, Hans in Wout Veeneman, Cor van Cees Akkershoek, Toon Rijnbrand, Merien van Bram Kleijn, Cees Rijnbrand in Kees West- diek. Twee keer in de vieruntwintug uuren wiere de sjiegereiwortels verwearkt 's mid- dugs om èèn uure in 's nachts om èèn uure. Voordat ze begonne liete ze eerst de grote wasbak vol mit waeter laope. Hut waeter kwam uut un deur Dries Nelese esloge bron weer un pompe op an eslote was. De sjiegereiwortels gienge via un kurketrek- kur in un wasbak mit un ronsel om ze te was sen. Vandêêr kwamme ze in hut sniemesien, de gesneeje sjeigerie gieng mit un jaokops- ladder naer de dorde zolder. Al die mesie- neun wiere deur ene moter anedreeve. Wel kon ieder mesien apart an of uut ezet woore, want dan wier de andriefrieme op un oare poelie eschove. Dêêr wiere ze in kruiwae- gens opevange in naer de Ie plaete ebrogt, op de Ie plaete wiere nae zes uuren de ge sneeje sjiegerei ewend zodat de bovenste laege oak goewd kon droage. De volgende behandelieng was dat de sjiegerei bóónen (zo wiere ze enoemd) naer de 2e plaete gie nge. In de Ie plaete zatte vierkante gaeten mit losse plaetjes die wiere dur ofehaeld in dêêr gienge de sjiegereiböone dan deur naer de 2e plaete. Nae twelf uuren gienge ze op de zelfde meniere naer de 3e plaete. Uuteinde- luk nae 3 keer twelfuuren wiere de inmiddels droage bóónen op eschept in jute zakken in naer hut maegezien ebrogt, om ze in hut vol gende voorjaer te vurkoapen om ur dan pee- koffie van de branden. As de Ie plaete vol lag gieng de deure dicht in wiere de vieren op estookt mit cokes, de voorraed cokes lag buute voor de febriek opesloge. De droagers, zoo wiere de wearknemers enoemd, moste deur oak voor zurge dat ur voor dien dag genoeg cokes bie de vieren lag, want zonger waeimte konne ze niejt droage. Dur waere zes vieren die toet an de 2e plaete kwamme, ze noemende dat de uulen tWas eigeluk net un schouwe van un meter in hut vierkant die ofsluutbaer was an de bovenkant. Op de 3e plaete liep die schouwe recht naer boven in an de ziekanten zatte luukjes, dat wiere de kotjes enoemd, dêêr kwam de hitte uut. Hut mooiste vonge mun as ze de wasbak leeg liete loape. An de ongerkant zatte dur luuken in as die ope gienge leek hut wel un zond vloed, via un goote liep hut vuulewaeter naer un pit.Voor die pit hao wiele veel belang- stellieng, op un deur uus zelf emaekt vlot dee mun in de pit vaere. Bram van Cas hao zelfs un soort boatje. 't Was eigeluk de helft van un zuurstofcilinder of un bezienetank, mar dan in de lengte deur ezaagd die wiere in dun oorlog as ze leeg waere uut de vlieg- tuugen naer buuten egooid, ze kwamme meestal op de grond terechte, mar hut liep oak wel us uut de hand, in dan viele ze op un huus of zo. Mar dur hewe dur vurscheije nat te voeten ehaeld, in de Stoofpit. As dat zoo was dusje niejt thuus te kommen, want as je mit je natte koussen op hut zeil liep in ze zagge dat, dan was je nog niejt gelokkug. Oak dêêr kwam un oplossieng voor (meestal komme de oplossiengen vanzelf); je dee je koussen uut. In dan goewd uutvrienge in tegen de muur slao dan was je hut meeste vocht al kwiet. Dan naer de vieren in nae un halfuure waere ze droag. Wanneer ze op de plaeten an hut weark wae re, gienge wiele op verkenning in hut slaep in dagverbluuf, dêêr stong dien groate pot mit suuker in de sinterklaosjes in un doaze, dur stong oak nog al us un kanne drank, weer we oak wellus van dee proove, in dan laeter bie vuile mit waeter, want dat hao de zelfde kleure. Hoe of later de smaek was is mien niejt bekend. Ondanks dat de ARBO-wet nog niejt in die maete wier toe epast as tegenwoordug, was dur voor de wearknemers de gelegenheid om nae hut weark te doezen. De weark omstan- dugheden waere noe niejt zoo geweldug, want op de plaeten was de temperetuur z'oon veertug graeden Celsisus, in hut was dur stoffug. Wanneer ze op in of edae hao (zo wier dat enoemd) zagge ze dur niejt uut: bezweet in onger hut stof. In dêêr wier dan oak van de doezen dankbaer gebruuk ema ekt deur de werknemers. Thuus hao toe nog geen does in dien tied, dus mochte wiele vriedagsaevund dêêr oak doeze. Nege van de tien keren kreeg je dan wel un emmer koud waeter over je hene want de bovekant van die doescellen waere ope. Hut beste was om niks te zeagen, al stong je dan vurstieft van schrik in de kouwe, want dan hao ze geen lol van. Omdat de febriek eigeluk un vereni- gieng was hao je oak un bestuur, de sikker- taorus/penniengmeester was Huubje de Veu gel zun vaoder Kommer de Veugel. Die kwam soms wel twee keer op dun dag naer De Stoove om te kieken of alles wel goewd gieng. Op un keer zeit un tegen Teun van Kommer (Taenis) in Siemun Mierop: ze zoeke naer zweet van wegurs in tarreedurs, want dat schiend goewd voor rimmetiek te wezen zeage ze, mar ze weete dur haast niejt an te kommen ."Op dat oagenblik was hut zeker niejt druk op de fairbank (weegbrug)? Mar Kommer wier oak welus beet enoome; op un keer zeije ze tegen zun "We göó ertesoep koke, as joe noe un vorse worste meebriengt dan zurge wiele voor de rest". In dêêr kwam Kommer mit un groote vorse worste an, dien zelfden evund wier de erte soep al ekookt mit de worste dur in, toet hut ekookt was wier de worste dur uut ehaeld in dur de jongens opegeete. Dun aorendag kwam Kommer om van de ertesoep mee te eten, toe ze an de soep zatte zeit Kommer. "Ik zieje dur geen worste in zitte". Ze zeije tegen zun: Die is helemaele rot ekookt in hut zit ur noe as fiene kruumels deur hene ekookt.". Dur wier wel meer rottegeit uut ehaeld onger mekoare, wanneer dur èèn eslacht hao, wier hut neusje van hut vaereke soms mit de rink dur nog in mee ebrocht, in op dun èèn of dun aoren zun brood eleid. Dan bin je wel even stille as ze zoiets tegen komt onger hut eten. Wat dienk van de men sen die dur appeltjes liete draoge? Meer dan de helft kromp van de waermte, zeije ze. Mar ja, droage appeltjes vong ik vroeger oak erg lekker, want boven op zolder bie uus stong dur oak un bus mit gedroagde appeltjes. As ik dan naer beade most dee ik dur oak wellus van proove. In 1956 waere dur twee jubilaerussen an de febriek, dat waere Bassie Moerkeareke in Siemun Mierop. As wardeerieng voor dur veertug jaerug dienstverband wiere ze deur Burgemeester J. Kleinenberg ongerscheije Drukkerij Gebr. de Waal SOMMELSDIJK kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 Het succes van de Alpha cursus gaat niet aan Goeree-Overflakkee voorbij. In 1998 was er nog maar 1 gemeente op het eiland die de cursus organiseerde. Met ingang van het nieuwe seizoen zijn het inmiddels vier ge-meenten op het eiland die de cur sus aanbieden. De Alpha cursus kenmerkt zich door een eenvoudige aanpak van toch belangrijke geloofsvragen die door middel van inleidingen worden behandeld. Vra gen over de actualiteit van de Bijbel, het bestaan van God, genezing, enzovoort zul len in 12 avonden uitgebreid aan de orde komen. De kracht van de cursus is vooral gelegen in het gezamenlijk gebruiken van een een voudige maaltijd. Juist het gezamenlijk eten schept een prima basis om genoemde onderwerpen op een informele basis met elkaar door te praten. Inmiddels zijn er wereldwijd tienduizen den die op deze wijze de afgelopen jaren met de Alpha cursus zijn beziggeweest en de reacties zijn onverdeeld positief. Mocht u belangstelling hebben voor de Alpha cursus dan staat in deze krant een advertentie waar u zich telefonisch op kunt geven. Inmiddels is de eerste cursus al op donderdag 9 september van start gegaan, georganiseerd door de Gerefor meerde kerk Vrijgemaakt. De overige cur sussen worden georganiseerd door de Doopsgezinde kerk in Ouddorp, de Gere formeerde kerk in Stellendam (april 2000) en de Evangelie Gemeente Beréa te Oude Tonge. Aan de cursus zijn geen kosten verbonden. mit de bronzen eremedaillie van de orde van Oranje-Nassau. Hut feest wier in "De Stoove" evierd. In un Eilanden Nieuws van eregus in 1959 (voorjaer dienk ik) stong un foto mit hut volgende ongerschrift: De sjiegereiteelt op Goeree-Overflakkee behoort toet hut vurle- den. Deze teelt heit hut zelfde lot ongergóó as destieds de meekrap. De priezen van de sjiegerei binne zoo laege, dat de telers dur geen broad meer in zieje. Van achter hut iezeregurdien woord de sjiegerei tegen dumppriezen inevoerd, bie de koffiestroop- febrieken. Op de foto zieje dan oak dat de leste gedro agde sjiegereibóónen opeschept woore dur Jan van Aeren Witte, Piet Baekelaer uut hut Waoigat, Jan van WuUum Klepper, Jan van Maert Hoek in de toen achtunzeventugjaeri- ge Kommer de Veugel. De Stoove wier ver huurd an Klaosje van Dam die gieng dur juun, sjelotten in aerpels soortere, in klaer maeke voor de verkoap. Later wiere dur ple- zierboatjes ebouwd. In de leste jaeren is hut de koole opslag van Jan van Aeren Grinne wis eweesd. In noe stóót dur un hek omhene. Ik hè ver- nome dat dur appertementen ebouwd woore in de toekomst. Dat zal wel un heel aor gezicht geve nae al die jaeren dat de Ouwe Stoove dêêr e stóó heid. Mar hut zal altied wel de "Stoofkruusse" bluuve op de kruus- sing Drupswegt, Scheerhoek in Kelder- weegje, dienk je hut niejt Hellevoetsluus september 1999 De groewten van: Job van Klaos van Job Padmos Techniek voor: - Installatie - Stortbakken - Boxenvullers Bekend met o.a. Miedema, Grimme Tel. (0187) 48 61 91 Mobiel: (06) 20 74 96 32 TE KOOP AEG Turnemat-sl 498,- AEG Turnette395,- MIELE 1200 toeren 598,- BAUKNKECHT449,- PHILIPSƒ250,- SIEMENS vrieskastje125,- BAUKNECHT wasdroger245,- Alles i.z-g-st. O.C. dijk W.Z. 23 KLAASWAAL Tel. (0186) 57 22 55 P.V. De Luchtbode te Herkingen Bovenstaande postduivenver- eniging nam op 4 september 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Niergnies. Afstand 184 km. In concours waren 213 duiven die om 09.10 uur met oostenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 11.52.26 uur en haalde een snelheid van 1131.79 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: C. Logmans 1, 3, 5, 8, 9, 15, 18, 25, 30, 35, 36, 37, 38; A. Mole naar en Zn. 2, 4, 13, 17, 19, 20, 32, 33, 34; A. Riedijk 6, 14, 21, 28, 29,40; M. Huizer 7, 41; T. v. d. Ochtend 10; H. Kamerling 11, 31, 42; S. H. Stoop 12, 23, 26, 27; J. den Boer 16,24,39,43; M. V. d. Ochtend 22. P.V. De Trekvogels Bovenstaande postduivenvereni- ging nam op 4 september 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Niergnies. Afstand 192 km. In concours 457 duiven die om 9.10 uur met oosten wind gelost wer den. De eerste duif arriveerde om 11.41.03 uur en haalde een snel heid van 1269.53 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: A. Klijn 1, 3, 4, 19, 33, 34, 48, 49, 50, 54, 55, 59, 61,78, 88, 89, 95, 100; H. Grinwis 2, 6, 7, 10, 16,17,18,22,24,25,26,28,44, 45, 47, 57, 58, 62, 74, 77, 83, 84, 87; Comb. Grinwis 5, 13, 14, 31, 36, 37, 56, 60, 63, 80; mevr. Venneman 8, 15, 35, 68, 96; Comb. Pijl-Verhage 9, 38, 52, 64,92; J. Bakelaar 11,43,46, 82, 98; Comb. Venneman 12,20,21, 32, 39, 53, 67, 79; H. Kleyn 23, 41, 91; Comb. L. Krijger en zn. 27, 42, 65, 86, 94; J. Akershoek 29, 30, 40, 51,71, 72, 76, 97: J. Kievit 66; A. Kievh 69, 73, 81, 90, 99; J. K. van Wijk 70, 93; Joh. Grinwis 75, 85. Dammers en schakers opgelet! Op 13 september a.s. hoopt bovengenoemde vereniging weer te starten met de huishoudelijke competitie. Door allerlei niet voorziene omstandigheden is de vereniging een aantal leden kwijtgeraakt. Het bestuur zal het daarom zeer op prijs stellen, indien zich zowel bij de dammers als de schakers nieuwe leden zullen aanmelden. Er wordt u elke maandagavond een goede en verantwoorde ontspanning geboden in de ach terzaal van 'De Bonte Koe' aan de Broekweg 5 te Oud dorp. Er zijn in Ouddorp en Goedereede ongetwijfeld goede huisdammers en -schakers te vinden. Komt u daarom volgende week eens kijken in onze speelzaal. Als u een avondje geweest bent en u hebt de ontspannen sfeer geproefd waarin wordt ge-speeld dan zult u zich zeker aanmelden als lid. Het bestuur doet ook een beroep op 55-plussers, vutters en pensioengerechtigden. Iedereen is hartelijk welkom. Ook zou het bestuur graag vele jeugdspelers begroeten. Gedacht wordt aan leerlingen uit groep 7 en 8 van de basisscholen en leerlingen van het voortgezet onder wijs. Elke maandagavond van half zeven tot half acht zijn jullie welkom in bovengenoemde zaal. Bij vol doende aanmeldingen wordt weer gestart met een jeugdopleiding. Nieuwe jeugdspelers kunnen zich rechtstreeks melden bij de heer A. van Huizen, Schans weg 2 te Ouddorp, telefoon 682427. Als u deze oproep hebt gelezen dan kunt u niet nee zeg gen. Daarom doen, neem vandaag nog een verstandig besluit. U zult er geen spijt van hebben. Het bestuur wacht maandagavond in spanning af of u er bent. Vanaf 15 september a.s. worden er elke 14 dagen weer Bijbelstudie-avonden gegeven door evangelist Rinus Pieper uit Dinteloord. Het blijkt dat door zijn heldere, eenvoudige uitleg men sen gaan begrijpen wie God is, wat de zin van het leven is, en antwoord krijgen op tal van (levens)vragen. Dit seizoen beginnen we met de brief aan de Romeinen. Juist van deze brief kunnen we zoveel over God en ons zelf leren. Natuurlijk is er op deze avonden ook gelegenheid om vragen te stellen. We nodigen iedereen van harte uit. We be-ginnen om 20.00 uur met koffie in het Diens-tencentrum, Doetin- chemsestraat 27 in Middelharnis. Info: Jaap de Gans: (0187) 484362. Christengemeente 'Vrienden van de Bijbel' l.v.m. beursbezoek zijn wij dinsdag 14 september Bekllk de nieuwe DAEWOO op de chauffeursdag bij De Staver ICLqRK indeweij Middelharnis Tel. 0187 - 482319 - Fax 0187 - 482118 www.tref.nl/mlddelharnls/vroeghef Ontwerper: Frans de la Haye, Wat kan slapen toch mooi zijn. matrassen MEINSTER V. D. WELLE Voorstraat 3-5 3258 BA Den Bommel TeL (0187)611384 Fax. (0187)612404 Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland >DAE\WOO Verkoop en verhuur van nieuwe en gebruikte vorkheftrucks en palletwagens derneming

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 8