Eerste gemeente Goeree-Overflakkee vangt aan met categorisering wegen ZAFIRA Zware klappen voor de landbouw bij beperking pesticiden HUtOUM Plony Wi jaar bij drukkerij De Waal en Eilanden Nieuws! Millenniumoefening Hulpdiensten Rotterdam Rijnmond K»ofiOftieteiH Reumapatiëntenvereniging Goeree-Overf lakkee e.o. GaDcimiii kcirels. autoschade Jubileum Albert Schweitzerschool Aquarellen op Jaarmarkt Middelharnis ^N-\ii chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Fotoclub De Rarekiek op Open Monumentendag Goedereede AA^MINNAARD VASTGOED „Eilanden-nieuws" Visser Visser sA Garage Knöps B.V. Vrijdag 10 september 1999 72e jaargang nr. 6837 De Zeeuwse landbouw loopt zware klappen op als het gebruik van pesticiden verder aan banden wordt gelegd. Gedeputeerde Staten noemen de gevolgen desastreus. In een brief aan staatssecretaris Faber van Landbouw schrijven zij dat ruim eenderde van het agra rische productenpakket dreigt te verdwijnen. De provincie doet een dringend beroep op de bewindsvrouw om af te zien van een verbod op het gebruik van een veertigtal bestrij dingsmiddelen. Faber moet hierover binnen kort een besluit nemen. Met een verbod, wat zou ingaan per 1 januari 2000, zou Neder land vooruit lopen op een Europese regelge ving, die drie jaar later van kracht wordt. Zeeland vreest een ongelijke behandeling en daarmee concurrentievervalsing. In andere EU-landen zijn de middelen voorlopig nog toegestaan. De Nederlandse agrarische sec tor had tot 2003 op een gedoogbeleid gere kend, maar komt nu bedrogen uit. Ook Goe- ree-Overflakkee dreigt getroffen te worden door deze problematiek. De op handen zijnde restricties raken de teelt van uien, aardappelen, vlas en graszaad. Ook de fruit- en bomenteelt, de groenteteelt, de glastuinbouw en de teelt van peulvruchten zijn in het geding. Het provinciebestuur waarschuwt ervoor dat de productie en ver werking mogelijk uit Zeeland zullen ver dwijnen. De verwerkende industrie voor vlas en uien, evenals bedrijven zoals HAK en JonkerFris, zullen hun handelskanalen naar het buitenland verleggen, vrezen GS. De kans is klein dat deze industrieën in een later stadium weer gewassen zullen betrek ken van Nederlandse telers. De uitdunning van het landbouwpakket betekent een verlies van enkele duizenden arbeidsplaatsen, inclusief de negatieve effecten bij toeleveranciers en verwerkende industrie. Het merendeel van de agrarische bedrijven zal in zijn bestaan worden bedreigd als gevolg van verslechtering van rendementen en kapitaalsvernietiging. De gevolgen van het verscherpte pesticiden- regime zijn volgens GS niet te rijmen met het overheidsbeleid -wat door het ministerie van Landbouw ondersteund wordt- om de economische positie van het platteland te versterken. Voor veel kernen is de landbouw en aanverwante sectoren een doorslaggeven de bestaansfactor. GS zeggen duidelijke indicaties te hebben dat in sommige gemeenten 20% van het totaal aantal arbeidsplaatsen verloren gaat. Volgens de gemeente Reimerswaal zullen de economi sche gevolgen niet te overzien zijn. Over schakeling op biologische teelt vindt deze gemeente geen redelijk alternatief, omdat deze producten minder lang houdbaar zijn en dus moeilijker te exporteren. Reimers waal is bang dat de uienverwerkende indus trie zal uitwijken naar het buitenland. Wordt er ook vanuit Flakkee bezwaar gemaakt bij het ministerie LNV? GOEDEREEDE Zaterdagmiddag 11 september 1999 is het zover. De Open Deur begint het nieuwe sei zoen sportief. We willen deze middag naar de Biesbos gaan om te gaan kanoën. We ver zamelen om 12.15 uur in "de Ark" waaruit we met auto's richting Dordrecht vertrek ken. De kosten bedragen voor het kanoën 12.50 pp exclusief eventueel diner na afloop. Als je van plan bent om te slaan is het verstandig droge kleren mee te nemen. Degene die zich niet heeft opgegeven, mag wel mee maar loopt het gevaar geen kano te hebben, omdat er vooruit gereserveerd is. Tot ziens. Het OD-team Op maandag 20 september a.s. zal dr. G. de Jager, huisarts te Nieuwe Tonge, bij ons te gast zijn. Het onderwerp waarover het deze avond zal gaan is: 'Het huisartsenaandeel bij de te stellen diagnose van reuma Graag nodigen wij u uit om deze avond bij te wonen. Ook reumapatiënten die geen lid van onze vereniging zijn en andere belangstel lenden zijn van harte welkom. De plaats is het paviljoen van het Van Weel-Bethesda- ziekenhuis in Dirksland. De aanvangstijd is 19.30 uur. Fotoclub 'De Rarekiek' organiseert mor gen, 11 september, in verschillende monumentale gangen in Goedereede van 10.00 tot 14.00 uur een boeiende foto expositie. Daarnaast zal ook een beperkt aantal - normaal vanaf de weg niet zicht bare - tuinen opengesteld zijn. Te bezichtigen zijn de gangen van: Noord zijde Haven 27 (met tuin) van de fam. Kastelein, Noordzijde Haven 13 (met tuin) van de fam. Roder, Noordzijde Haven 7 van de fam. Drexhage (alleen de tuin). Noordzijde Haven 3 van de fam. De Jon ge, Markt 13 (met tuin) van de heer Mijn- ders, Markt 9 van de fam. Selle, Kerkstraat 5 (met tuin) van de fam. Van Erkelens en Zuidzijde Haven 2 van de fam. Boer booms. Alle geopende panden c.q. tuinen zijn herkenbaar aan een witte wimpel. Wi Voorvw woow- Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overfiaidiee zo goed als huis-aan-liuis gelezen! instattatiebedrijf ISO 9002 In Ouddorp zullen ze haar zéker kennen, maar wie van de klanten van drukkerij De Waal kennen haar niet en hoeveel lezers van 'Eilanden Nieuws' zullen nooit eens contact met haar hebben gehad? Plony Tanis, twaalf en een half jaar geleden begon ze als administratief medewerkster bij drukkerij De Waal - haar eerste en hopelijk haar enige 'baas' - maar inmiddels is ze één van de pijlers waarop het bedrijf rust! j De receptie, de administratie, de advertenties, de abonnementen, geboortekaartjes, knutselkaarten, de.ja wat niet - als we Plony niet hadden...! We hopen haar nog lang in ons midden te mogen hebben en we wensen haar nog vele goede en arbeidsvreugdevolle jaren toe. Dirksland is de eerste gemeente op het eiland die begonnen is met de uitvoering van de wegencategorisering. Het cate- goriseringsplan beoogt een grotere en duurzamere veilig heid op de wegen en past in liet leader 'Duurzaam veilig'. Al in 1996 kwam Dirksland met initiatieven om bepaalde 'knelpun ten' in haar woonkernen aan te pakken. Iets later kwam de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten met de aktie 'Duurzaam veilig'. Daarmee werden gemeenten gedrongen om iets te ondernemen ten behoeve van een grotere verkeersveiligheid in hun gebieden. Ter sti mulering werd, onder bepaalde voorwaarden, een subsidie in het vooruitzicht gesteld van 1000 per veiliger gemaakte hectometer. De gemeente Dirksland, die hiermee eigenlijk al bezig was, haakte daarop in, doch zag na verloop van tijd de hoogte van de toegezegde subsidie aanmerkelijk dalen: er bleken beduidend meer kapers op de kust te zijn en vele varkens maken de spoeling dun - al is het natuur lijk niet onze opzet om het gemeente-apparaat hier met varkens te vergelijken! In ieder geval viel voor 1999 de financiële dekking van de categorisering tegen, maar het beleid was om toch door te gaan. Voor de jaren 2000 en 2001 zijn de kosten opgenomen in de begro ting en meerjarenraming. In het kader van het categoriseringsproject worden de wegen voor zien van diverse snelheidsremmende voorzieningen. Eén van die is de wegversmalling. Op de Philipshoofjesweg in Dirksland en de Julianaweg in Melissant werden die inmiddels aangebracht, binnen kort is Dirksland's Poldersweegje aan de beurt. Ook de andere gemeenten op het eiland én het waterschap zullen aan 'Duurzaam veilig' gestalte geven. Doordat Dirksland al aan de verkeersveilig heid van haar woonkernen bezig was vóórdat 'Duurzaam veilig' van zich liet horen heeft zij hierin echter een voorsprong op de anderen. In de regio Rotterdam-Rijnmond is afgelo pen avond en nacht een regionale oefenin gehouden. De oefening werd georganiseerd door de gezamenlijke hulpdiensten politie, brandweer, ggd, havendienst, dcmr en krijgsmacht. De oefening was onderdeel van een landelijke alarmerings- en verbin dingsoefening, en gold als voorbereiding op de naderende Millenniumwisseling. Tijdens de oefening, ook die op Goeree- Overflakkee, werden de alarmeringsproce dures van de deelnemende gemeenten be proefd. Alle 22 gemeenten in de regio wer den gealarmeerd. Getest werd of het bijeenroepen van en overleggen met een ge meentelijke veiügheidsstaf (ook wel ram penstaf genoemd) lukt binnen de gestelde tijd. Ook werd tijdens de oefening ondermeer contact gezocht met ziekenhuizen, water schappen, provinciehuizen, krijgsmacht en diverse meldkamers. Alle telefoon en fax- verkeer tijdens de oefening verliep via het Nationaal Noodnet. De eerste conclusies over de oefening zijn redelijk positief. In het telefoon- en faxver- keer via het Noodnet deden zich een beperkt aantal technische en organisatori sche problemen voor. Hierdoor kon niet of niet tijdig informatie worden uitgewisseld. In de alarmering en bereikbaarheid van per sonen deden zich ook enkele haperingen voor. Hierin speelt vooral 'de menselijke factor' een rol, zoals het niet volledig op de hoogte zijn van de werking van het Nood net. Ook trachtten functionarissen die via het Noodnet waren gealarmeerd, zich via de ge-wone telefoon te melden terwijl in de oefening juist werd uitgegaan van een situ atie waarin het telefoonnet niet meer bruik baar was. Aan de hand van de conclusies uit de oefening zal worden bezien of procedu res moeten worden aangescherpt. Hetzelfde geldt voor de gebruikte verbindingsmidde len. Ook zullen de deelnemers zelf aan de oefeningen de nodige leerpunten overhou den die van pas kunnen komen in de verde re voorbereiding op de komende Millenni- umwissehng. Dit najaar hebben de hulp diensten in Rotterdam-Rijnmond nog verschillende an-dere gezamenlijke oefe ningen gepland. ALVELE JAREN ACTIEF OP GOEREE-OVERFLAKKEE. ...en binnenkort gevestigd in Middelharnis. op indus •13 Schilders-, A ^''^^^'nflsvwandafwerkings- V\oO^ actief in beeld en geluid Op vrijdag 8 oktober aanstaande viert de Albert Schweitzerschool haar 25-jarig be staan. In augustus 1974 startte de heer Spuij aan de Margrietstraat in Oud-Beijerland de openbare school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Nu vijfentwintig jaar later is de heer Spuij nog steeds als direkteur aan de school ver bonden. De school wil deze jubilea niet ongemerkt voorbij laten gaan. Vrijdag 8 oktober zal dit in 'western-style' met de leerlingen gevierd worden. Onder het genot van een hapje en een drankje wil de school dit heuglijke feit samen met bestuur, ouders, personeelsle den, oud-leerlingen, oud-personeelsleden, etc. vieren. Ook de receptie wordt op vrijdag 8oktober in de school gehouden. Aanvang acht uur. Vele en vele uitnodigingen zijn verzonden, maar mocht u als oud-leerling of als oud- personeelslid geen uitnodiging hebben ont vangen, dan wordt u vriendelijk verzocht kontakt op te nemen met de school: (0186) 615403. Op de Jaarmarkt van zaterdag 11 septem ber zijn 2 schitterende schildersproducten van de bekende, vorig jaar overleden, aquarellist A. K. Vogelaar te koop. Het ene is een krijttekening van Middelharnis gezien vanaf de Oostdijk. Het andere is een prachtige aquarel van een stukje pol derland ergens op Flakkee. De hoogste bieders zullen de gelukkigen worden, met dien verstande dat beide pro ducten niet onder de waarde toegekend worden. Beide producten zijn te bewonderen bij de creakramen. Natuurlijk is ook de rest van de Jaarmarkt uw bezoek dubbel en dwars waard. Nieuw van Opel: nu in onze showroom voor auto rij den mt plezier BADCUITUUR iNSTAUATIETECHNIEK STATIONSWEC 4 J2S5 BL OUDE TONfiE TEL. (01S7) 642426 FAX (01S7) 642210 lyiA K e u SOMMELSDIJK VOORSTRAAT 44 TEL. 0187-48 72 72 ('S AVONDS 06-53 777 FAX 0187-48 66 13 OUDDORP STATIONSWEG 3 (PASSACE) TEL 0187-68 45 45 FAX 0187-68 17 55 Haveneind 7 3245 LM Sommelsdijk Tel. (0187) 483328 Fax (0187) 485992 Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS Mid(delhamls Barendrecht Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 642111 Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 KEMA CERTIFICATE 36570 Ji Langeweg 38 Nieuwe Tbnge Tel. 0187-651396 Sinds 1865 dé specialist voor de verzorging van buitengevels, gevelkozijnen, reinigen, beglazen, afwerken, onderhoud en kozijnsanering voor particulieren, bedrijven en instellingen. EIJMEREN K%<^^' i^^ Voorstraat 14 3286 AX Klaaswaal. Tel. (0186) 57 15 52 Fax (0186) 57 19 10 COMBI OUDDOR^ Westitraat 35 Ttl. ;01S7) 681612 (u 683734 RENESSE- P if>Hos«acm 172 tel. (0111) 462400 JÜ 'f*<ê.^^i5&fe'::<***««^^4:^.'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1