Wie rookt zware pijp. Brinkhorst of boer? www.buijze.nl Auto van de dijk te Steiiendam OMLOOP 1999 AJL^MINNAARD VASTGOED Zingen bij stadsicoor Goeree? Man in haven gevallen en verdronken chr, streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Landbouwpraatje Een zaterdag vol met muziek in Brouwershaven Landbouwminister Brinldiorst heeft veehouders de wacht aangezegd. Hij gaat als een wervelstorm door de stal len. Nederland moet in drie jaar ver lost zijn van het mestprobleem. Er is dus geen tijd voor gezeur over de mest. Ons land zit nu al vijftien jaar opgescheept met mestoverschotten. Het gaat niet zozeer om de mest als wel om de kwalijke bestand delen (mineralen) die erin zitten en die het milieu schaden. Met stank valt nog te leven maar een erfenis van verontreinigd water en bedorven grond is niet acceptabel. De volks gezondheid is dan immers in gevaar. Nederland zit overvol met varkens, kippen en koeien. We tellen bijna evenveel varkens als inwoners, zeker wel 100 miljoen kippen en zo'n 2 miljoen kleurrijke runderen. De veestapel levert veel dierenmest op. Zoveel zelfs dat het milieu overbelast is met fosfaat, nitraat, kalium en andere bestanddelen. Een doortastende Jozias van Aartsen (voor malig landbouwminister) wilde het pro bleem rigoureus aanpakken en ging flink met de bezem door de stallen. Hij timmerde wettelijke regels in elkaar om de varkenssta pel met een vijfde deel af te slanken. Van Aartsen loodste een "varkenswet" met veel moeite door het parlement de Eerste en Tweede Kamer), maar toen de rechter er aan te pas kwam bleek het credo van de minister zo lek als een mandje. Van Aartsens opvol ger Hayo Apotheker werd door de varkens- boeren en door de rechter op de huid geze ten. Alle regels om de varkenshouders te dwingen een deel van hun dieren in te leve ren bleken onjuist en konden niet door de juridische beugel. Het overheidsprotest tegen het veto van de rechter eindigde in een gang naar Canossa. Apotheker stond in zijn hemd en gaf uiteindelijk de pijp aan Maar ten. Een trieste afgang voor en landbouwmi nister die struikelde over varkenspoep. Met of zonder boeren Premier Kok is niet voor één gat te vangen en wil niet buigen voor de protesten van de varkenshouders. Hij heeft een oude rot uit het D'66-kamp gehaald en probeert aldus paal en perk te stellen aan de aldoor groeien de mesthoop in Nederland. Laurens Jan Brinkhorst heeft de pijp overgenomen van Apotheker. Hij wil de boeren een zware pijp laten roken. Zijn boodschap komt hard en duidelijk over: het mestoverschot moet over drie jaar uit de wereld zijn. Hij probeert met deze missie een antwoord te geven op Brus selse directieven, want de EU-beleidsmakers vinden dat Nederland heel snel zijn nitraat probleem moet oplossen. Er is te veel nitraat in het grondwater en dat kan niet. Brinkhorst heeft de boeren de wacht aangezegd: er mag niet meer mest zijn dan volgens de milieure gels is toegestaan. Als dat niet lukt zwaait er wat en krijgen de boeren loodzware sancties opgelegd. Brinkhorsts waarschuwing is dui delijk, maar hij wil het probleem samen met de boeren oplossen. Er zijn meerdere mogelijkheden om van de overtollige mest af te komen. Als boeren verstandig zijn houden zij zoveel dieren dat de mest op eigen grond kan worden aange wend (uiteraard rekening houdend met land bouwkundige en milieutechnische normen). Deze oplossing leidt uiteindelijk naar een grondgebonden veehouderij. Een tweede mogelijkheid is een overeenkomst tussen veehouder en akkerbouwer, waarbij de vee houder goede mest levert en de akkerbouwer goede mest afneemt en aanwendt. In feite is dit een mestverdeel-plan, want het totale nationale landbouwareaal is groot genoeg om alle dierenmest op verantwoorde wijze af te zetten. Een derde alternatief is mestver werking, waarbij mest wordt ingedroogd en tot mestkorrels wordt verwerkt. De mestkor- rels worden maar al te graag door buiten landse vragers afgenomen. Het is eigenlijk merkwaardig dat de veehouders tot nu toe zo weinig werk hebben gemaakt van mestver werking. Zij zien kennelijk op tegen hoge investeringen maar vergeten dat milieukos- ten onontbeerlijk in hun productiekosten op het bedrijf meegenomen en ingerekend moe ten worden. Brinkhorst zwaait met stok Landbouwminister Brinkhorst erkent dat boeren zelf hun oplossingen moeten aandra gen. Daarvoor rest niet te veel tijd. Als dat volgens de minister niet binnen drie jaar wordt geklaard haalt hij de stok achter de deur vandaan en neemt hij de boeren var kens, kippen en koeien af. Dat is een ultieme en harde remedie, maar Brinkhorst weet zich gesteund door Brussel en het Brussels circuit kent de landbouwminister vanuit zijn erva ringen in het verleden op zijn duimpje. De vraag blijft voorlopig wie de zware pijp gaat roken: Brinkhorst of de boeren? B.Schouwing Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Muziekliefhebbers kunnen op zaterdag 28 augustus hun hart ophalen in de Grote Kerk van Brouwershaven. Om 14.30 uur kan men er terecht om gedurende onge veer een uur te luisteren naar orgelmu ziek gespeeld door Bernard Krebs te Wolphaartsdijk. 's Avonds om 20.00 uur is er een concert door het Praetoriusensemble uit Leiden onder leiding van Norjjert Kunst. Dit ensemble bestaat uit bespelers van de meest uiteenlopende blokfluiten. Iets vooru??!! Christelijk Stadskoor Goeree organiseert een zogenaamde 'open avond' op woens dag 1 september a.s. U kunt op deze avond vrijblijvend eens komen kijken hoe het op een repetitie van Stadskoor Goeree eraan toegaat. U denkt misschien: zou een koor wel wat voor mij zijn? Dit is uw kans om eens te komen kij ken! Op deze avond wordt er gerepeteerd maar uiteraard wordt er ook tijd vrij gemaakt om eens aan u uit te leggen wat wij zoal stude ren, muziekkeuzes, hoe deze keuzes tot stand komen, concerten die op het program ma staan, enzovoort, enzovoort. Wij zouden het heel fijn vinden als u op deze avond komt kijken en neem ook uw vrien den, familie, kemiissen mee!! Allen heel hartelijk welkom! U wordt verwacht tussen half 8 en 8 uur in het verenigingsgebouw 'De Ark' in Goede- reede. MIDDELHARNIS - Zaterdagavond rond half elf belandde een 63-jarige man uit Som- melsdijk om nog onduidelijke redenen in het water van de haven van Middelharnis. Getuigen hadden de man even tevoren nog op een terrasje van een horecagelegenheid aan het Vingerling zien zitten. Ondanks het feit dat twee mannen het slacht offer, dat nog korte tijd in het water van de haven zwom, boven water trachtten te hou den totdat gealarmeerd brandweerpersoneel de man uit het water'haalde, overleed de 63- jarige man uit Sommelsdijk, reanimatiepo gingen ten spijt, korte tijd later. Naar de omstandigheden waaronder het slachtoffer te water is geraakt wordt door de politie van het district De Eilanden een on derzoek ingesteld. actief in beeld en geluid In de vroege ochtend op zaterdag 21 augus tus 1999, reed een automobiüst bij de looii- sing Eendrachtsdijk/Oude Bocht te Stellen- dam van de dijk. De bestuurder kwam vanuit de richting Melissant en reed in de richting Steiiendam. Hij kwam in de bocht in de berm terecht, raakte de macht over het stuur kwijt en reed de dijk af Op zijn kop kwam de auto onder aan de dijk tot stilstand. De bestuurder raakte gelukkig niet gewond. Aan de hand van de persoonsgegevens van de bestuurder bleek dat hij die dag jarig was en dat hij deze verrassing, een dure schade post, niet had verwacht. De auto, total-loss, werd weggetakeld. Gk)eree-Overflakkee stond vrij wel geheel in het teken van de omloop, afgelopen vrijdag en zaterdag. Zowel 's avonds, 's nachts als overdag was het een komen en gaan van tallo ze toeschouwers en bemoedi- gers over de polderweggetjes die het eiland doorkruisen. Zelfs 's nachts, waarin de pol ders normaal gesproken leeg en verlaten zijn, waren er vele 'dwaallichtjes', afkomstig van evenzovele autokoplampen. Ën dan waren er natuurlijk de honderden wandelaars die in de monstertocht van bijna 110 kilometer langs de buiten randen van Flakkee trokken en waarvan je over de buiten dijken de kleine zwarte con- tourtjes bijna overal tegen de lucht voorbij zag trekken. Ruim duizend stuks voetvolk zette zich in gang - dus meer dan 2000 voeten! - vanaf de Kaai voor het Raadhuis te Ooltgens- plaat toen vijf over zeven vrijdagavond Lee Towers het startschot gaf. Voor de 10e maal werd dit eilandelijke gebeuren, een evenement met nationale allures, gehou den. Voor velen - vrijwillig - afzien, voor anderen een 'kick' en veel voldoening als ze de tocht tot een goed einde brachten. En natuurlijk waren er best wel wat afhakers, maar dan was dat veelal ook echt wel nodig. En natuurlijk waren er ook best veel klanten voor de EHBO, maar wat wil je... Dit jaar was er voor het eerst de mogelijk heid om de tocht in estafettevorm te lopen. En daar werd ook goed van gebruik gemaakt. Estafetteploegen met elk hun eigen naam: de Juuntjes, de Gorshaezen, de Antilopen (of zou het, even toepasselijk als tegenstrijdig, 'anti-lopen' moeten zijn?), en vele andere vindingrijkheden stonden op de deelnemerslijst. Door in estafettevorm mee te kunnen doen kwam de Omloop voor verschillenden meer bin nen handbereik dan als ze die helemaal zouden moeten lopen. 'Maar als je em al eens helemaal hebt gelopen, dan geeft zo'n 'klein' estafette-stukje lang niet zo'n voldoening' vertrouwde één van de deel neemsters ons toe. Een andere deelnemer de Dirkslandse Huib van Broekhoven, er voer de voettocht als een grandioos spek takel, 'wat in Friesland de Elfstedentocht is, is hier de Omloop!' En alsof 110 lange kilometers nog niet genoeg waren ging hij een paar uurtjes nadat ie als derde was bin nengekomen, zaterdagmorgen half twaalf, vanaf Oude Tonge nóg eens van start om vanaf ddar met z'n dochter mee te lopen, die dit jaar voor 't eerst meedeed en de tocht ook helemaal uitliep! Overigens werden dit jaar over de nachte lijke opvang wel wat wanklanken verno men. Verscheidene lopers moesten buiten de opvangtent worden gehouden en daar waren ze niet echt blij mee, zeker niet toen er regen begon te vallen. Maar er moeten nu eenmaal 'aandachtspuntjes' voor een volgende keer overblijven, nietwaar? BEDANKT, organisatoren en verzorgers, familie en vrienden en al die anderen, die door hun aan wezigheid en bemoedigin gen de omloop van 1999 tot een groots evenement heb ben gemaakt Wat een ervaring om op deze manier Goeree en Over- flakkee te ronden! Nrs.226en846 Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING COMBI l uur fafo-aarvice I OUmip. Wssritoot 3! Til. lOIS;) 6t< 61! I« Ul'M KNtSS!. PiMlhiv HogllKni 17! ui. 101111 «2400 10e omloop Goeree-Overflakkee alweer geschiedenis Na het startschot en uitgewuifd door Lee Towers. Stevig de pas erin, én volhouden Verder maar weer.de finish komt naderbij!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1