Bijbel-estafette 3.18 meter, uit schimmel... IE (010)2741135 Rode Kruisschip *Henry Dunant* in Middelhamis Omloop Flakkee chn streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Verandering locatie post 11 Politie 24-uurs telefoon: JUL^MINNAARD VASTGOED De Blieje Boodschap langs 'n biezoendere weggekrege... Laatste kand op Bingo Catchup 11 door De Zeemanspot binnen gebraclit 'IVIega Sport' opent nieuw seizoen - Eenzijdig ongeval - Dinsdag 17 augustus 1999 72e jaargang nr. 6830 Dit jaar wordt in het liader van het Jaar met de Bijbel de zgn. Bijbel-esta fette gehouden. Dat betekent dat het hele jaar door ergens in Nederland uit de Bijbel wordt gelezen. De stichting die het initiatief heeft genomen tot deze estafette wil hiermee de Bijbel ook onder de aandacht van mensen brengen die de Bijbel niet ter hand nemen of misschien te ontoegankelijk vinden. Het lezen kan variëren van voorlezen tot zingen en muziekuitvoe ringen. In deze estafette gaat de 'jat', een stokje dat in de joodse geloofsge meenschap wordt gebruikt om in de bijbel te lezen, van hand tot hand, van de ene plaats waar gelezen wordt naar de andere. In de week van 15 t/m 21 augustus zal de jat Goeree-Overflak- kee aandoen. Voor de estafette is het eiland in 'clusters' opgedeeld. Zo is er vandaag, dinsdag 17 augustus, in de Hervormde kerk van Dirksland een bij eenkomst. Een aantal leden uit verschillen de kerken zullen gedeelten uit de Bijbel lezen, afgewisseld met klavecimbelspel door Sytze van Wijgerden. Ds. M. Verduin zal een korte inleiding houden over het ont staan en de geschiedenis van de Bijbel. Aan de deelnemers is gevraagd een bijbelge deelte voor te lezen naar eigen keuze en daarbij te vertellen waarom dat gedeelte werd gekozen en wat de lezer daarin aan spreekt. Woensdag 18 augustus wordt de Bijbel van 9.30 tot 11.00 uur gelezen in verzorgings huis 'Ebbe en Vloed' te Oude Tonge; van 11.00 tot 12.30 uur in het infocentrum van de Stichting Welzijn en 's avonds vanaf 19.00 in de kapel op de r.k. begraafplaats. Voor de Omloop van Flakkee is post 11 veranderd van Parkeerterrein de Punt nabij D'n Dolle Beer in Quasi Beach Club op het Noordzeestrand! Dringend verzoek: Maak gebruik van de buslijn (20-minuten dienst). Parkeren uitsluitend op parkeer terrein Punt West (richting Grevelingen- meer)! De Quasi Beach Club is bereikbaar via de fietstunnel. Buijze Daags daarna, donderdag 19 augustus, wordt uit de Bijbel voorgelezen in de R.K. kerk van Achthuizen, waarna er onder het genot van een kopje koffie vragen kunnen worden gesteld. Op vrijdag 20 augustus wordt in het Diek- huus gelezen door bekende en minder bekende inwoners van Middelhamis en Sommelsdijk. Zij lezen een bijbelgedeelte dat voor hun een bijzondere betekenis heeft en lichten dat toe. Zaterdag 21 augustus wordt een tentoon stelling gehouden waarin een overzicht wordt geboden van Bijbels in verschillende talen en van verschillende tijden, ook van boeken 'rondom de Bijbel'Tijdens de ten toonstelling, die van 10.30 tot 16.00 uur wordt gehouden in de R.K. kerk te Middel hamis, zullen inleidingen op bekende bij belboeken worden gelezen. Personen uit verschillende kerken staan dan klaar om vragen te beantwoorden. Iedereen is van harte welkom. Bij de familie Brijs aan de Tuinstraat in Nieuwe Tonge is eigenlijk uit niets toch nog iets voortgekomen. Niet dat dit schamper bedoeld is of op Leen Brijs en z'n vrouw zou slaan, natuurlijk niet, het gaat juist om iets bijzonders. Uit een partijtje beschimmelde zonnen- bloempitten is namelijk een groeisel voortgekomen dat momenteel de 3 meter 10 te boven gaat! Leen had de pitten kennelijk al heel lang liggen en eigenlijk wilde hij ze weg gooien, maar toen ie er nog een paar tussen zag liggen die er 'nog een beetje uit zagen' probeerde hij het daar toch nog maar eens mee, wie weet.En wie schetst zijn verbazing. Begin juni stopte Leen de pitten in een kweekbakje en na een week kwamen ze al naar boven. Toen ze vervolgens zo'n 5 centimeter per dag begonnen te groeien moest er een ander plekje voor worden gezocht. Het werd de volle grond, én regelmatig water geven. Iimiiddels geeft de meetstaf al 3 meter en 18 centimeter aan, en naar het zich laat aanzien zijn ze nóg niet uitgegroeid. BESCHONKEN AUTOBESTUURDER NIEUWE-TONGE - De politie heeft vrij dagmorgen omstreeks 9.00 uur op de Klin- kerlandseweg een 61-jarige inwoner van Nieuwe-Tonge aangehouden, omdat hij onder invloed van alcohol (290 |jg/l) een auto bestuurde. De man werd een schikking aangeboden van 700,-. Omdat het rijbe wijs van de man bij een soortgelijk feit al was ingevorderd, zal terzake dit feit proces verbaal worden opgemaakt. Zijn auto is in beslag genomen. AANRIJDING MET LETSEL SOMMELSDUK - Op de kruising Dorps weg-Tureluur vond vrijdagmiddag om onge veer 15.30 uur een aanrijding plaats tussen een bromfiets, bestuurd door een 39-jarige Oude-Tongenaar, en een personenauto, be stuurd door een 82-jarige inwoner van Som melsdijk. Op de kruising verleende de brom fietser geen voorrang aan de automobilist. De bromfietser is met nekletsel per ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis te Dirksland. BESCHONKEN AUTOBESTUURDER MIDDELHARNIS - Op de Rottenburgse- weg is vrijdagavond omstreeks 20.15 uur een 45-jarige Rotterdammer aangehouden, omdat hij onder invloed van alcohol (490 Hg/1) een auto bestuurde. Hem werd een schikking van 490,- aangeboden. ONGEVAL MELISSANT - Zaterdagmorgen om onge veer 1.40 uur is in een woning aan de Pieter straat een 28-jarige bewpner na het nuttigen van veel alcoholhoudende drank onwel geworden en gevallen. Bij deze val had de man een grote snij wond aan het gezicht bekomen. De man is per ambulance overge bracht naar het St. Claraziekenhuis te Rot terdam. NOODWEER HELLEVOETSLUIS - Zaterdagavond rond 23.15 uur werd door een windstoot in de Barbeel een caravan omvergeblazen. Als gevolg daarvan werden twee geparkeerde auto's beschadigd. Ook bleken in de Barbeel eri omgeving een aantal dakpannen van woningen te zijn gewaaid. Bij een huis aan de Barbeel was het tuinhek omgewaaid. Ook werden bomen ontworteld. Goeree-Overflakkee B.V. Zo gauw as er nae 40/45 mear papier beschikbaer kwam, wiere de kranten ammar dikker en daerdeur kwam er oak weer ruum- te voor horoscoop rubrieken. Ik was toen een jaer of elleve en ik las dat er een bepaelde weke voor mien een 'blyde boodschap' van overzee zou komen. Daer begreep ik niks van. We hadden wel wat femielje an de overkante. Een oom en tante probeerden in Rotterdam mit een 'water en vuur'-wienkeltje het hoad boven water te houden. As we nae een dagje Rot- terdamme daer even op bezoek gienge, dan zatte we op heate kolen omdat we den lesten trem naer de boat in Hellevoet niet wilden misse. Vorders had in een onbewaekt oagenblik een tante van moeders kante de oversteek naer den Briel gewaegd en was daer op een spul letje terecht gekomme. Het beviel er wel, want achter mekaore beviel ze van een meis je en een joengen. Nou jae, er zat wel wat tied tussen, mar mit een beetje goeie wil zou den dat de 'blyde boodschappen' van over zee (Haeringvliet) genoemd kunnen worden. Mar afein, in de week van het bewuste horo- scoopbericht gienge mien kammeroad en ik op het gors krukels zoeken. Ik dienk trou wens dat ik ze noe niet mear zou lusten, je most ze mit een naelde uut het huusje haelen en dan waeren het net stikjes uut je neuze mit een hard randje - het hoedje - der an. Opeans zagge me daer een flesse lage mit een papiertje der in waer in een roar soort Afgelopen woensdag deed het varende hotel van het Rode Kruis, het m.s. 'J. Henry Dunant', Middelhamis aan. Het reusachtige schip lag afgemeerd aan de losvt'al van het havenhoofd, met aan boord een groep Gelderse mensen - ziek, invalide, gehandicapt of 'gewoon' minder mobiel - die er deze week een soort vakantie genoten. En daarmee komen we meteen aan het doel van deze Rode Kruis-voorziening: mensen, die van vanwege hun lichamlijke of psychische gesteldheid niet in staat zijn op 'reguliere' wijze een vakantie te genieten, tóch die mogelijkheid te geven. Verder dan hun eigen huis komen deze mensen dik wijls niet. Voor hén is het dan ook dat het Nederlandse Rode Kruis het vakan- tieschip J. Henry Dunant' liet bouwen. Het is een wekelijks komen en gaan van vakantiegangers en vrijwilligers. Deze week was de regio Gelderland aan de beurt en was men uit Nijmegen vertrokken. Voordat Menheerse werd aangedaan was men al in Veere geweest en de volgende dag zou men Schoonhoven bezoeken. De Rode Kruis- afdeUngen van de plaatsen die worden bezocht vullen voor die dag het avondpro gramma. Zo was het dat de afdeling Oud- dorp deze avond aanwezig was mét de Oud- dorpse Boerenkapel, die met diverse liedjes 'van vroeger' de aanwezigen meevoerde in lang verstreken tijden. Namens de Ouddorp- se VVV was Jurgen Klapwijk aanwezig. Hij schilderde het reizende gezelschap de lan delijke schoonheid van Goeree-Overflakkee uit, met name die van Ouddorp met de vele bloemveldjes. En ter herinnering liet hij voor iedereen een zakje achter, heel toepasselijk gevuld met o.a. Ouddorps bloemenzaad: Oost Indische Kers, Slaapmutsjes, u kent ze wel. Om praktische redenen worden de vakanties per regio geclusterd, dan kan het vervoer van huis naar het vakantieschip en terug geza menlijk worden geregeld. Een rolstoelbus is immers duur en als er meerdere mensen meerijden kunnen de kosten, die voor reke ning van de gasten komen, gedeeld worden. Een ander voordeel is dat de gasten, die een min of meer op elkaar gelijkend accent of dialect spreken, al gauw op hun eigen ver trouwde 'moerstaal' over gaan. De hutten op het nieuwe schip zijn ingericht voor twee personen. De leiding maakt voor af een hut-indeling. Meestal kennen de gas ten elkaar niet, maar al op de tweede dag lopen verschillende oudere dames als dikke vriendinnen gearmd door de gangen. Een hut delen levert dan ook zelden problemen op. In de gemoedelijke vakantiesfeer worden al snel complete levensgeschiedenissen uitge wisseld. Per unit wordt een aantal vaste vrij willigers aangewezen. Die zijn als het ware de handen en voeten voor de gasten. Alle denkbare hand- en spandiensten worden door hen gedaan, soms al vóór daar om wordt gevraagd. De vrijwilligers komen meestal niet uit de zorgsector. 'Gelukkig niet', zegt iemand van de leiding hierover. 'Dan dan zou het hier snel een sfeertje kunnen worden van een ver pleeghuis, terwijl het een drijvend hotel is. De vrijwilligers zijn allemaal mensen met het hoofd en de handen op de goede plaats. Als men 's avonds de bar inloopt moet men het verschil kunnen zien tussen een gast en een vrijwilliger. Natuurlijk zijn die ook een weekje van huis en worden ze ook een bor rel gegund, maar er wordt gevraagd daarmee te wachten totdat ze hun gasten in bed gehol pen hebben'. Het valt op dat velen al jaren aan boord of bij één van de andere vakantie-accomodaties van het Rode Kruis komen helpen. 'Het is net een virus' zegt één van de helpers. De vrijwilligers doen werkelijk van alles. Naast de lichamelijke verzorging van de gasten die aan hun zorgen zijn toevertrouwd, zijn er allerlei corvee-diensten in de eetsalon, spoelkeuken en bar te doen. De organisatie van de groepen gasten en medewerkers wordt geregeld door het Rode Kruis-hoofd- bureau in Den Haag. Het inwerken van de 'staf' wordt gedaan door de beroepskrachten aan boord. Men heeft iedere week een nieu we ploeg vrijwilligers. Of dat problemen oplevert? De ene week loopt het vlot de andere week moeten er op vrijdag nog steeds dingen worden uitgelegd, iedere week is dus anders. Voor vrijwillgers is het een zware week. Lange dagen van intensief optrekken met de gasten: vroeg opstaan, veel lopen, helpen tillen, dikwijls laat naar bed. Daar naast is er ook de geestelijke belasting. Soms zijn gasten zo blij met een luisterend oor dat zij 'hun' vrijwilliger gaan claimen. Maar gelukkig weet het Rode Kruis altijd weer voldoende mensen voor dit mooie werk te vinden. Flakkees op stond: Dit is voor joe - this is for you - om precies te wezen. De rest konden we niet versniebele, mar gelokkig was een buurjongen die nog an het deurlearen was en die zei dat we hartstikke blieje moste wezen, want dit was een blieje boodschap van over- zea. We mosten naer een adres in lengeland schrieve en dan zouwe me mit een paer weken er mear van hoare. Nou jae, lenge land was voor oens toen een riek land zo vlak nae den oorlog en as me noe onze leef- tied enzovoort er bie moste zette dan kon je wel naegaen dat ze iets leuks zouwe opsture waer we heal erg blieje mee zouwe weze. In oenze fantasie zagge we het allemael al voor ons: gymschoenen, voetballen of misschien wel een fiets en alllicht dat er flienke stikken sukeloade bie zouwe zitte. Veertien daegen waere me der over an het dagdroamen. In toen op een dag was er dan het bericht van de post dat me op het post kantoor een pakket konde ofhaele. In optocht er naer toe, ik geloaf dat er twee moeders bie waere. Tja, toen was het moment daer. Het was mar een klein pakje in dat viel al een beetje tegen, mar er konden altied nog horloges in zitte of zo. Mar nee, dus. Niks van wat wij gewenst hadden zat er in. Sterker nog, wat er in zat, daer hadden me op dat moment gean oaren naer. En dan te bedienken dat de 'astroloog' niet 'gelogen' had. Het was écht een Blyde Boodschap van overzea, mar niet zoas wielle ons dat voor gesteld hadde. Het bleke folders te zijn waer je gratis, nou ja tegen een kleine vergoeding, een bibeltje kon bestelle, om zo kennis te nemen van dé 'Blijde Boodschap' N. Zoon Crijnssenstraat 45^ 1058 XV Amsterdam Voor de laatste keer dit seizoen is er op 19 augustus een bingo van kleindieren sport vereniging Nut en ^Genoegen. De afgelopen weken was het altijd een gezellige drukte. Nu is het uw laatste kans om er bij te zijn. De bingo is in M.F.G. Dorpstienden in Oud dorp en begint om 20.00 uur. De zaal is open om 19.15 uur. Tot ziens op 19 augustus. COMBI II k actief in beeld en geluid Vrijdag 13 augustus was de te Stellendam thuishorende visboot "Catchup II" met 8 personen aan het vissen in de buurt van boei 3, ongeveer 26 mijl van de thuishaven ver wijderd, toen zij te maken kreeg met motor- pech. Via de Kustwachtpost Ouddorp werd hulp van de KNRM ingeroepen. De beman ning van de Stellendamse reddingboot werd ongeveer 12.45 uur gealarmeerd. Ondertus sen nam de in de buurt zijnde douaneboot "Zeevalk" de sportvissers op sleeptouw en bracht ze alvast een eind in de goede rich ting. Bij boei Euro 9 nam De Zeemanspot de sleep over en bracht hem naar Stellendam en meerde hem daar af in de buitenhaven. Zaterdag 28 augustus 1999 is er op het ter rein van Sport Fitnesscentrum 'Mega Sport', Industrieweg 38 te Middelhamis de opening van het nieuwe sportseizoen. Ter gelegenheid daarvan wordt daar - inmiddels voor de tweede maal - een groot sportevene ment georganiseerd. Dit start om 13.00 uur met een beachvolleybal- en squashtoernooi. Om 16.00 uur start een - inmiddels voor de vierde maal georganiseerde - aerobicsmara- thon, welke eindigt om 19.00 uur, net als het volleybal en squash. De dag wordt afgeslo ten met een barbecue-feest. Voor de activi teiten is er een open inschrijving met als uiterste inschrijfdatum zaterdag 21 augus tus. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij Mega Sport, Sporthuis De Bont en Music House. Deze dag wordt mede mogelijk gemaakt door Albert Heijn Middelhamis, Kapsalon Van de Tonnekreek, Administra tiekantoor De Vos, Dmkwerk Service Cen trum en Rabobank Middelhamis. STELLENDAM Zondagmiddag omstreeks 14.00 uur is op de Vissersweg in een flauwe, bocht een 24-jari- ge inwoner van Stellendam met zijn motor fiets onderuit gegaan en al schuivend tegen een boom tot stilstand gekomen. Vermoede lijk is een te hoge snelheid de oorzaak geweest. De traumahelikopter en de ambu lance waren ter plekke. De man is per ambu lance met vermoedelijk div. botbreuken overgebracht naar het Ruwaard van Putten ziekenhuis te Spijkenisse. IIMUUMWIIMIUM*» Tel. (0187) 47 01 21 Fax (0187) 47 01 22 E-mail: mfo@buijze.nl http://www.buij2e.nl INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaldcee Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187) 482606 Ornmt- Wlllllroil 3S III. I0II7) ólltll fu il]7U RENÜSE' Printihi; Hijliim 17! »l. |0111| 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1