Toenemende belangstelling voor streekdracht Goeree-Overflakkee WNF-LINT Overwegend... Orgelconcert PREDIKBEURTEN Artrose en reumatoïde artritis Een vruchtbare herfst Ensemble Eeuwkant in de lift langs de kustlijn in de Nieuwe Kerk te Zierikzee EIIAIIDEII-raEyWS - Kom en doe mee op zaterdag 4 september - Verkoping en rommelmarkt in Nieuwe-Tonge PAGINA 6 Ook op Goeree-Overflakkee groeit de aandacht voor de streekdracht zoals die in vroeger eeuwen op het eiland werd gedragen Het regionaal Ensemble Eeuwkant, dat zich bezig houdt met streekdracht en kostuum advies, constateert een steeds grote re belangstelling voor de activiteiten van het ensemble. Dankzij Rabobank West-Flakkee Cultuurhistorisch belang Achtergrond Eén lang groen lint van Harlingen tot Vlissingen om duidelijk te maken dat zeespiegelstijging en het smelten van de Noordpool als gevolg van kli maatverandering moeten worden gestopt. Met dit 200 kilometer lange lint langs de Nederlandse kust wil het Wereld Natuur Fonds op zater dag 4 september a.s. het startsein geven voor de actie "Laat de Noord pool niet smelten. Ga voor groene energie!". Het is tegelijkertijd een poging om met dit 'langst gelegde lint' een nieuw Nederlands record te vestigen voor het Guiness Book of Records. Zondag 15 augustus 1999 Ontstekingsreuma Slijtagereuma Weke-delen-reuma geboortekaartje. Drukkerij Gebr. De Waal Andere klimmende besdragers Vogelbosjes Kleine tuinen i Vrijdag 13 augustus 1999| Het is dankzij de huisvesting, die door Rabo bank West-Flakkee aan het Ensemble Eeuw kant wordt geboden, dat aan de streekdracht van Goeree-Overflakkee structureel gestalte kan worden gegeven. In 'Het feijne kwar tier' een pandje naast de Rabobank aan het Achterdorp in Dirksland, heeft het ensemble samen met het Genealogisch Centrum Goe ree-Overflakkee een gastvrij onderkomen gevonden. "Zonder een geschikte ruimte zou het niet gaan" zegt een woordvoerster van Ensemble Eeuwkant. "Er gaat ontzettend veel tijd en energie in zitten. Het is een heel gedoe als een groepje opgetuigd moet worden met kle ding, keuvels, mutsen en hoeden. Als je dat allemaal thuis over de vloer zou moeten hebben, zou het praktisch ondoenlijk zijn. Een ander punt waarom de ruimte in 'Het feijne kwartier' belangrijk is, is het aspect van de toegankelijkheid voor iedereen. Onze doelstelling is onder meer de streekdracht van Goeree-Overflakkee onder de aandacht van zo veel mogelijk mensen te brengen. Dat gaat beter vanuit een speciaal daarvoor bestemde ruimte dan vanuit een particuliere woning. Toegankelijkheid voor iedereen hoort trouwens ook bij het coöperatieve uit gangspunt van de Rabobank". "Het werken aan het in beeld brengen van de streekdracht is heel leuk. Het geheel groeit en we kiijgen veel positieve reacties. We doen het vooral omdat we het vanuit cul tuurhistorisch oogpunt belangrijk vinden. Op naburige eilanden zijn er al langer streekdrachtgroepen actief. Goeree-Over flakkee was eigenlijk een blinde vlek op de streekdrachtkaart. We vonden het de moeite waard om te proberen daar wat aan te doen. Het is fijn dat er draagvlak voor onze inspan ningen blijkt te bestaan". De belangstelling voor historische kleding van de streek is nog eens duidelijk gebleken tijdens het recente optreden van Ensemble Eeuwkant bij de presentatie van het mee krapproject 'Meestove Onverwacht' in Mid- delhamis en het optreden op de dag van het Flakkeese Buitenleven op de hofstede 'Lust en Last' in Sommelsdijk. Een volgende presentatie van kleding op Goeree-Overflakkee omstreeks 1900 staat op het programma voor open monumenten dag en wel op de Dirkslandse weekmarkt op zaterdagmorgen 11 september. Behalve van Rabobank West-Flakkee ondervindt het ensemble veel steun van het Flakkees meisje van nu in streekdracht van omstreeks 1900, met medewerking van Streekmuseum Goeree-Overflakkee. Foto: Arjo van der Graaff. Streekmuseum Goeree-Overflakkee. Daar komen de patronen voor de kleren vandaan en de sieraden voor bijzondere gelegenhe den. Belangrijk voor Ensemble Eeuwkant is ook de medewerking van fotostudio Arjo van der Graaff. Samenwerking met de huis genoot in 'Het feijne kwartier', de stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflak kee, is logisch. Handig daarbij is, dat de voorzitter van het Genealogisch Centrum, de heer C. J. Hameeteman, erg veel van de streekdracht af weet. En om precies te weten wat de mensen op Goeree-Overflakkee in vroeger tijden droegen, wordt er gespeurd in oude boedelbeschrijvingen en processen verbaal. Daarbij is de heer M. Zaaijer in Den Haag, die mag worden beschouwd als grondlegger van het Genealogisch Centrum, van onschat bare waarde. Hij doet, ten gerieve van het ensemble, in het Algemeen Rijksarchief trouw zoek naar stukken, die te maken kun nen hebben met de streekdracht van Goeree- Overflakkee. Want Ensemble Eeuwkant is niet zomaar leuk en hobbyistisch bezig; het moet historisch verantwoord zijn. Iedereen die op zaterdag 4 september tus sen 09.00 en 11.00 uur tijd en gelegenheid heeft kan meehelpen deze uitdaging te realiseren. U kunt zich met familie, vrien den en kinderen opgeven bij Koen2Con- cepts, telefoon 030-2109896 of via email: coengeerdink@koen2concepts.nl. Voor alle deelnemers die zich vooraf aanmelden ligt er op 4 september een actie-t-shirt klaar. Het Wereld Natuur Fonds hoopt dat maar liefst 3.000 mensen zich aan zullen melden; deze mensen zijn nodig om het lint uit te rollen en de uiteinden op de ver schillende plaatsen aan elkaar te knopen. Zo'n 300 vrijwilligers zullen één en ander coördineren vanuit 25 verschillende plaat sen langs de Nederiandse kust. De Koninklijke Nederlandse Reddings Bri gade (KNRB) heeft medewerking toege zegd. Het is de bedoeling dat rond 10.30 uur de laatste twee einden van het groene lint door prominente Nederlanders aan elkaar worden geknoopt met daarop de campagneleus "Laat de Noordpool niet smelten. Ga voor groene energie!". De één houdt van moeder, de ander van vader. De één houdt van de dochter, de ander van de zoon. Al zullen als 't erop aan komt alle betrekkingen even dierbaar zijn, je ont komt er niet aan dat de één je meer ligt dan de ander. De één houdt van lelies, de ander van rozen. Lelies hebben prominente meel- draden en ruiken heel indringend, rozen heb ben doornen. Noch de lelie, noch de roos kunnen wij veranderen. Of we er van houden ligt aan onszelf. Evenwel zeggen onze voor keuren niets over de kwaliteit of de pracht van de bloem. Ook mensen zijn verschillend. Met eigen schappen van moeder, vader, opa of oma. En niet één van hen is volmaakt. Kinderen, de één is vrolijk en 'zit er direct bovenop', de ander is bedachtzaam. Maar is één van hen 'de betere'? De verscheidenheid in karakters is prachtig. Mensen die je goed liggen of waarin je jezelf herkent begrijp je beter, maar ze zijn niet superieur aan anderen. In een gezin is, met alle overeenkomsten, ieder toch verschillend. Er is er niet één gelijk. Kijken naar kinderen kan veel informatie opleveren. Al vroeg zie je bij de één in het gezichtje de emoties. De ander is gesloten, maar wat gaat er in die hersentjes en in die hartjes rond? De één ligt je soms zwaarder op het hart dan de ander. Maar is dat terecht? We doen er verstandig aan om van die ver scheidenheid te genieten. Het is jammer als we er ons in beperken. Ieder mens(je) heeft bekoorlijke eigenschappen, maar ook zijn streken. Niemand kan precies zo zijn zoals wij dat zouden willen. Juist de verschillen zoeken te doorgronden én te accepteren kan zo verrijkend zijn. Onze Schepper heeft die verscheidenheid, die afwisseling in mensen zo gewild. Ook als een ander niet 'voldoet' aan wat wij persoonlijk liever van hem of haar zouden zien. Gebreken kunnen zelfs vaak charmant maken en begrip en liefde oproepen. Wij kunnen mooie en goede eigenschappen zien. Natuurlijk zijn er ook de doornen maar daar hoeven we de mooie dingen niet door te laten bederven. We mogen na berouw of spijt geen dingen meer op blijven rakelen. Er is geen wet tegen vergevingsgezindheid. Als wij elkaar- in waarde laten zullen we niet in uit nijd, maar uit liefde elkaar terecht wijzen. Niet om de ander te 'torpederen', maar juist omdat de relatie je wat waard is. Op woensdag 18 augustus om 20.00 uur begint het zesde orgelconcert in de serie zomerconcerten. Christiaan Ingelse de hoofdorganist van de St. Janskerk in Gouda bespeelt deze avond het orgel in de Nieuwe kerk te Zier ikzee. Het programma bevat drie werken van Joh. S. Bach: "Piece d'Orgue", "Allein Gott in der Höh sei Ehr" en "Sonate II". Van Johann Ch. H. Rinck wordt "Floten Concert opus 55 nr. 5" uitgevoerd. Het laatste programmaonderdeel is de Sonate IV van F. Mendelssohn-Bartholdy. Christiaan Ingelse studeerde orgel en Kerkmuziek aan het Conservatorium te 's- Gravenhage. Bij het behalen van het solo diploma Orgel werd hij onderscheiden met de Nicolaiprijs en de Fockmedaille. Ook werd hem de "Prix d'Excellence" verleend. In Wenen studeerde hij ook aan de Hochschule für Musik und Darstellen de Kunst. Hij geeft concerten in binnen- en buitenland en maakte verschillende CD-opnamen. Bij het totstand komen van het "Nieuw Handboek voor de Kerkmu ziek" werkte hij mee als auteur en maakte deel uit van de redactie. De toegangsprijs voor dit concert bedraagt 7,50 terwijl door studerenden t.m. 18 jaar en 65+'ers 5,- wordt betaald. Kin deren t.m. 12 jaar hebben gratis toegang. Het laatste soloconcert in deze serie is op donderdag 26 augustus om 15.00 uur. Jan Wisse te Aagtekerke bespeelt dan het orgel. Op zaterdag 18 september om 20.00 uur volgt nog een koorconcert. De Chr. Oratoriumvereniging "Middelhar- nis" en het Vocaal ensemble "Magnificat", beide o.l.v. Rinus Verhage met Wim Die penhorst aan het orgel, brengen dan een programma met o.a. enkele werken voor dubbelkoor. OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 uur ds. J. Kot, Borssele en 11.00 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof. Eben-Haë- zer: 9.00 uur ds. W. J. op 't Hof en 18.30 uur ds. J. Kot - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. A. M. den Boer, Dirksland - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster (H. Doop) en 18.30uurds.P.Rozenboom-Doops gezinde Gem. 9.30, 11.15 (Duitstalig) en 18.30uurds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00,10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Tevel, Rotterdam en 18.30uurds.J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. A. de Vries, Elspeet - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. E. J. Veltman, Hengelo - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. M. Verduin - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. K. Schipper, Dordrecht - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Kooien, IJsselstein - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mw. B. Veenman - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. G. L. den Boer, Utrecht (H. Avondmaal) - Christenvrienden van de Bijbel, Het Prieel Sommelsdijk 10.00 uur J. de Gans. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. B. de Romph - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 9.30 uur onbekend en 17.00 uur ds. A. v.d. Waal, Nieuwer- kerk a/d IJssel - Ger. Kerk Vrijge maakt 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. S. Schaay, Rotterdam-N. NIEUWE-TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. F. Kaars, Papendrecht en 18.00 uur drs. E. F. Vergunst, Ridderkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE-TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Lammer, Krimpen a/d IJssel en 18.00 uur C. Gielen, Polsbroek - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst, 15.00 uur ds. C. de Jongste, Tholen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. G. J. Boer, Stol- wijk en 18.00 uur ds. K. Groenendijk, Dussen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. M. Wilschut, Barendrecht en 18.00 uur ds. B. J. Oldenhuis, Rotterdam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. L. Schouten, Vierhouten en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Hilversum - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Tj. Ausma. Naaldwijk en 18.00 uur de heer L. H. Zweers. Met alle respect voor de medewerkers, die zich beijveren voor het Nationaal Reuma fonds vind ik toch hun slogan 'Diagnose Reuma: Artrose' buitengewoon ongenuan ceerd (zie Eilanden Nieuws van 30 juli); voorbarig ook. Het klinkt also!' bij een bestaande artrose reuma daar onvermijdelijk op moet volgen. En wanneer men een reu matische aandoening heeft, dc/c uitsluitend ontslaan zou zijn door artrose. Zo gesproken vind ik dat men mensen hiermee eerder ver ontrust dan ze voorlicht. Mijn reumatoloog heeft mij zeer uitgebreid verteld en voorgelicht over de vele vormen van reuma. In hoofdzaak beslaan er drie vor men daarvan: 1) onlstekingsreuma: a.r. en Bechlerev.; 2) slijtagereuma: artrose; 3) weke-delcn-reuma: fibromyalgitis en tendi- tis (peesontsteking). Bij ontstekingsreuma of reumaloïde artritis (a.r.) is hel afweersysteem van het lichaam ontregeld, hierdoor ontstaan er vaak ontste kingen in de gewrichten (-ilis duidt op een ontsteking; vergelijk meningitis, rachitis). Hierdoor wordt het kraakbeen tussen de gewrichten aangetast en kan zelfs geheel verdwijnen. Er hoeft evenwel geen sprake Ie zijn van artrose (bolslijtage). Getuige is mijn eigen rechterknie. Bij de inkijkoperatie zag ik nog mooie gave bollen op het scherm; echter geen kraakbeen meer daartussen! In een vocht'zak' dreven daar stukjes kraak been als sneeuwvlokjes. Reumatoïde artritis dus en een nieuw kniegewricht (staal). Geen artrose tot dusver. Bij Bechlerev (in nek, rug, bekken) verbeenl het kraakbeen na iede re ontsteking. Voor altijd dan: stijve nek (onbeweeglijk), rug of bekken. Bij slijtagereuma of artrose is er sprake van toenemende bolslijtage, waarbij ook vaak het kraakbeen achteruitgaat. Is dus slechts één vorm van reuma. Daarbij hoeft artrose niet lot reuma te leiden. Bij weke-delen-reuma of fibromyalgie zijn spieren, pezen, banden, kapsels, soms ook lussen wervelschijven aangetast. Bij lenditis ontslaan peesontstekingen. Dit is een summiere samenvatting. Elke huisarts kan inlichtingen geven. Onnodig haast Ie vermelden, dat elke vorm van reuma zeer pijnlijk is, vaak ook ontmoedigend omdat het bewegingsmechanisme wordt aangetast. Het zitten en lopen gaat op den duur moeizaam, het dingen beelpakken, een blikje openmaken, schrijven; vingers en pol sen, maar ook tenen kunnen kwellend pijn doen. Ook 's nachts, rustig liggend. Het is een vrijwel niet te genezen aandoe ning. In zekere zin kan hij soms tot staan worden gebracht. Zelf vind ik tot op zekere hoogte baat bij een homeopatisch arts, met mierenzuurinjecties. Veel in de buitenlucht vertoeven, een geregeld zwemprogramma (indien mogelijk), oefenen met de handen (piano, breien en borduren, ook aardappels schillen) kunnen helpen. Een positieve levenshouding: ga er goed mee om, niet bij de pakken neerzitten, doet wonderen. Ondanks pijnen kun je een heel blijmoedig mens blijven, met belangstelling voor je omgeving en de mensen om je heen. Dieke Schipper-Vaarzon Morel Dan ook een fijn Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! SOMMELSDUK Langeweg 13 - TeL (0187) 471020 OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer L. H. Zweers en 18.00 uur ds. J. Wilschut, Baiendrecht. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. Buitelaar, Rotterdam. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur mw. H. W. Muller, Leerdam. SINT MAARTENSDUK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. Snijders en 14.30 uur ds. Hoek- Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Op D.V. zaterdag 21 augustus hoopt de Gereformeerde Gemeente te Nieu we-Tonge van 9.00 tot 15.00 uur haar jaarlijke rommelmarkt weer te houden, naast haar kerkgebouw aan de Oranjestraat. Behalve een rommelmarkt zijn er ook kramen vol met leuke en lekkere dingen. Altijd wil hel er weer graag in: pan nenkoeken, cake, koekjes, ijs, zelfgemaakte advocaat, oliebollen, gebakken vis, slaatjes, kaas, noten, vers frait, snoep, tuinbeeldjes, bloemen en planten, decoratiemateriaal, kado-aitikelen, handwerken, flakkeese spe cialiteiten, enz., enz. Wie raadt het gewicht van de geiten en wint daarmee een vleespakket? Wie wint een prachtige glijbaan?! U kunt een rondrit door Nieuwe Tonge maken met paard en wagen en natuurlijk kunt u ook gezellig babbelen met bekenden, onder het genot van koffie, thee, frisdrank en andere lekkernijen in de koffiehoek. De opbrengst van de verkoping is geheel bestemd voor het kerkgebouw. Met elkaar kan het een mooie dag worden! Ieder seizoen heeft zo zijn charmes. In het voorjaar begint het tuinleven met het ontvouwen van de blaadjes en het ontluiken van de bloemen. In het najaar vi'ordt het groene zomerseizoen niet alleen afgesloten met spectaculai re herfstkleuren, maar ook met vruchten in alle kleuren en maten. De Plant van de Maand september heeft van die mooie vruchten. We hebben het dan over de Celastrus, in goed Nederlands boomwurger. Misschien een niet al te positieve naam voor deze klimplant, maar dat is nog geen reden om dit juweeltje onder de besdragers links te laten liggen. De naam boomwurger heeft alles te maken met het feit dat de Celastrus een klinmier is. Krijgt deze plant de kans om zich in een boom naar boven te werken, dan kan het daar op den duur slecht mee aflopen. Door het dikker worden van de ranken die de Celastrus om een boom heen draait, komt zijn 'gastheer' letterlijk in de knel. Na ver loop vanjaren kun je inderdaad spreken van een gewurgde boom. Zet uw Celastrus daar om aan een pergola; daaraan is niets te wur gen. Mocht deze klinmier toch té veel belangstelling tonen voor naburige bomen, kunt u altijd nog maatregelen nemen. U snoeit in dat geval gewoon de grijpgrage ranken een stuk terug. De vruchten die deze plant draagt, lijken veel op die van de kardinaalsmuts (Euony- mus). Het zijn rode balletjes met oranjegele 'steunblaadjes'. Normaal gesproken dragen alleen de vrouwelijke planten bessen. Celas trus orbiculatus 'Diana' is zo'n vrouwelijke vorm. Zonder een mannetje in de buurt komen er geen bessen. Zet daarom Celastrus orbiculatus 'Hercules' niet al te ver van 'Diana' verwijderd, dan komt het met de vruchtzetting wel goed. Behalve de boomwurger zijn er nog andere klimmende besdragers, deirk maar eens aan de vuurdoom (Pyracantha). Een vuurdoom als 'Orange Charmer' heeft zoals de naam al aangeeft, oranje bessen; 'Red Column' rode en 'Soleil d'Or' gele vruchten. De vuurdoom kan worden aangeplant als vrijstaande struik, als haag en natuurlijk als klimmer tegen een muur of zo. Als klimplant heeft hij echter wel een beetje steun nodig. Een ideale plek is langs een regenpijp op een warme zuidmuur. Een andere besdragende klimplant is de kamperfoelie (Lonicera). Deze klimmer wordt vooral gekocht vanwege de heerlijk geurende bloemen. Als toetje komen na de bloemen talrijke rode bessen aan de plant. Kamperfoelie is van oudsher een bosplant. Daarom een plekje in de (halfjschaduw gewenst. Van diverse vruchten kunt u een veirukkelij- ke compote maken, of zelfs heerlijke drank jes. Met de vruchten die u niet eet, welen de vogels wel weg. Een paar besheesters bij elkaar vormen in de wat grotere tuin een ide aal vogelbosje. denk daarbij aan heesters als de krent (Amelanchier), het kardinaalsmuts je (bijvoorbeeld Euonymus alatus of E. europaeus), de kornoelje (bijvoorbeeld Cor- nus alba of C. kousa) en de Gelderse roos (bijvoorbeeld Viburnum bodnanlense, V lantana of V. opulus). De bessen van alle bovengenoemde struiken gaan vergezeld van fraaie hert'stkleuren. Ook de Aronia is een uitstekende plant. Deze appelbes mag gerust tot de betere sier- struiken met zijn witte bloei en daaropvol gende rode of zwarte bessen en mooie herfstkleuren worden gerekend. De appelbes voelt zich thuis in de zon en in de schaduw. Hij past zowel in een natuurlijke boerentuin als in een strakke stadstuin. De lijsterbes (Sorbus aucuparia) is een boom die tot op twaalf meter hoog kan worden. Na de bloei looit deze boom zich met grote aan tallen bessen. Meestal zijn die oranje. Er zijn echter ook lijsterbessen met andere kleuren. Dat vatieert van wit, via geel naar rood. Vraag er eens naar bij uw tuinspecialist. Voor kleine tuinen, lege hoekjes en voor op hel teiras of balkon is de keuze ook zeer groot. Het meest voorhanden ligt toch wel de dwergmispel, wellicht nog bekender onder de 'officiële' naam Coloneaster. Er zijn cotoneasters in alle soorten en maten. Elk tuincentrum heeft wel een aantal verschil lende soorten. Voor op zure grond, bijvoorbeeld in de hei- detuin, zijn ook enkele soorten te vinden die geschikt zijn voor de kleinere tuin. Neem bijvoorbeeld Pernellya. een tol 1,5 m hoog wintergroen slruikje met bessen die veel lij ken op die van de sneeuwbes. Ook de bergt hee (Gaullheria) en de rode bosbes (Vaccini- um vitis-idaea) zijn wintergroen, en groeien graag op de wal zuurdere grond. Deze twee soorten worden in tegenstelling tot de Per nellya niet hoger dan zo'n 20 cm.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 6