632584 Traumahelikopter spaart mensenlevens Extra zorg naast ambulance EiiAraet-itiEuws Bijzondere uitvoering van Leids bloirfluit-ensemble 'Praetorius' de Zonnebloem Geen verdroging in Westduinen Informatienummer tijdens Omloop Goeree-Overflakkee Verkoopdag Rockanje Healer geborgen door De Zeemanspot Goeree proefgebied voor milieuzorg Giro 7691999 'Zeemanspot' brengt sportvisboot binnen EIIAtlDEn-niEUWS „Eilanden-nieuws" MET DE ZONNEBLOEM NAAR AMSTERDAM Een gespreksgroep voor ouders van zuigelingen mGINA2 Vrijdag 13 augustus 1999 Tijdens de 10e Omloop van Goeree- Overflakkee op 20 en 21 augustus a.s. is de Centrale Informatie Post in de Voor straat te Ooltgensplaat bereikbaar onder nummer Op dit nummer kan informatie worden ver-strekt over de verblijfplaats van elke individuele loper, uitvallers enzovoort. Het nummer is bereikbaar van vrijdag 18.00 uur tot en met zaterdag 19.00 uur. Al verscheidene malen hebben we hem ook op Goeree-Overflakkee zien landen, de traumahelicopter. In het hierna volgende wat meer over deze vorm van hulpverlening. In Amsterdam en Rotterdam zijn sinds een paar jaar traumahelikopters operationeel. Ze worden onder meer ingezet bij ernstige verkeersonge vallen en verlenen assistentie aan ambulancepersoneel. Onderzoek wijst uit dat de inzet van de trauma helikopters jaarlijks twintig tot veertig mensenlevens spaart. Daar mee is het nut voldoende aange toond, vindt het medisch urgentie team uit Rotterdam. Eind april heeft minister Borst tien zieken huizen als traumacentra aangewezen, die gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor de vorming van een landelijk traumazorgnet werk voor spoedeisende medische hulp verlening. Twee van deze centra, het Aca demisch Ziekenhuis van de VU in Amster dam en het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam, zijn inmiddels uit gerust met een traumahelikopter. Trau macentra hebben, naast de zorgtaak voor de meest ernstig gewonden, belangrijke bijzondere taken ten aanzien van het reali seren van een traumazorgnetwerk. Een goed functionerende dagelijks spoedeis ende hulpverlening vormt de basis van een goede opvang van patiënten bij grootscha lige ongevallen. Het medisch urgentieteam Rotterdam beschikt over tien gespecialiseerde artsen en zes verpleegkundigen. De artsen zijn in dienst van het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt, de verpleegkundigen werken bij de ambulancediensten uit de regio. Een dochteronderneming van de ANWB, Medical Air Assistance B.V., verzorgt de exploitatie van de helikopter en levert ook de piloot. De ANWB werkt daarbij samen met haar Duitse zusterorganisatie ADAC, Iedere derde zaterdag van de maand, dus 21 augustus a.s., gaan om 9.30 uur onze deuren open voor de verkoopdag ten behoeve van onderhoud en restauratie van de Ned. Hervormde Kerk van Roc kanje. Deze dag kunt u ook oud papier en spul len voor de verkoop meebrengen. Ons adres is Hilseweg 3 in Rockanje. Tot ziens in de schuur! waardoor ze ook tijdens periodes van onderhoud over een helikopter beschikt. De traumaheli die gestationeerd is op Rot terdam Airport heeft een actieradius van gemiddeld 70 kilometer en bestrijkt daar mee een kwart van Nederland inclusief het Rijnmondgebied, de grootste haven ter wereld en de drukste snelwegen van Nederland. Daarnaast wordt ook regelma tig Zeeland aangedaan en moet Brabant weleens worden meegepikt. Een traumateam bestaat uit een gespeciali seerde urgentie-arts, een verpleegkundige en een piloot. Twaalf uur per dag zijn ze paraat om hulp te bieden aan ernstig gewonde slachtoffers. De Centrale Post Ambulancevervoer beslist aan de hand van een protocol of de heli moet worden ingezet. Ze zijn een aanvulling op de ambulancehulpverlening en in de eerste plaats bedoeld om medisch specialistische kennis en apparatuur zo snel mogelijk ter plaatse te brengen. De patiënt gaat, zo lang dat mogelijk is, met de ambulance naar het ziekenhuis. Het is niet persé de bedoeling dat de heli als eerste op de plaats van het ongeval arriveert. De praktijk wijst echter uit dat de helikopter de uithoeken in ons land beter en sneller bereikt. In de kleine helicabine staan vier stoelen en verder is het toestel volgebouwd met apparatuur. Half daaronder geschoven ligt een brancard met daarop weer tassen met medische uitrusting. Naast de vaste bemanning is er plaats voor een extra pas sagier. Regelmatig gaan er collega's van ambulancediensten en CPA's (Centrale Post Ambulancevervoer) mee. Zo krijgen die een idee van wat een team met zo'n helikopter kan uitrichten. Door de inzet van de traumahelicopters overlijden jaarlijks twintig tot veertig mensen minder. Dat blijkt uit onderzoek door Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid in samenwerking met de Erasmusuniversiteit Rotterdam. Vooral voor verkeersslachtoffers blijkt het helitraumateam effectief. Die resultaten maken de kosten accaptabel. Die bedragen per heli 3,5 miljoen gulden per jaar, inclu sief artsen, opleidingen en de lease van de helikopter. Dit kostenbedrag is moeilijk te vergelijken met dat van de ambulances. Die staan meestal 24 uur per dag paraat en hebben een veel kleiner inzetgebied. Bovendien biedt een traumahelikopter kwalitatief hoogwaardiger zorg. Het gaat dus eigenlijk over een ander zorgniveau. In 1998 werd de traumaheli te Rotterdam 622 keer opgeroepen en in 1999 412 keer. Bron: VWS-BuUetin Donderdag 12 augustus 00.30 uur werd de Stellendamse reddingboot De Zeemanspot opgeroepen door de Kustwachtpost Oud- dorp. Een zeiljacht met de naam Healer was vastgevaren half in het Slijkgat. Het scheep je van 11 'A meter was met 2 personen op weg van Oostende naar Stellendam. Door ver keerde navigatie voer het aan de grond, waardoor tevens de mast overboord sloeg en op meerdere plekken brak. De aan boord zijnde man en vrouw werden door het over komende water bang en wilden van boord. Toen de reddingboot ter plekke kwam wer den de 2 opvarenden door de Zeemanspot aan boord genomen. Enkele opstappers van de reddingboot gingen over op het jacht en brachten een sleepverbinding tot stand. De Healer werd daarna door De Zeemanspot vlot getrokken en naar de buitenhaven van Stellendam gesleept. Daar stapten de opva renden weer van de reddingboot over op hun eigen vaartuig. In de loop van de morgen werden de resten van de mast, die nog over boord hingen, geborgen. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Het scheiden van afvalenergiebespa ring en een zuinig drinkwatergebruik is nog geen gemeengoed in de recre atiesector. Daar wil de belangenorgani satie van camping- en recreatiebedrij- ven 'Recron' verandering in aanbren gen. Dat wil zij doen door het invoeren van een milieukeurmerk, waarbij Goe ree als proefgebied is aangewezen. Model voor de proef staat de toeristisch- recreatieve sector in Overijssel en Utrecht. Daar zijn positieve resultaten behaald met interne milieuzorg op campings en bunga lowparken. Bedrijven investeerden onder meer in spaarlampen, doorstroombegrenzers in kranen, voorzieningen voor zonne-ener- gie en het gescheiden inzamelen van afval. De kosten die dat met zich meebracht waren snel terug te verdienen door besparingen op het gebruik van water en energie. Voor de overheid telt vooral het milieuvoordeel. Voor het proefproject op Goeree zijn mini maal tien en maximaal vijftien bedrijven nodig. In het najaar wordt de animo gepeild, waarna de voorbereidingen direct kunnen starten. Op de deelnemende bedrijven wordt een nulmeting verricht. Daarbij krijgen de recreatie-ondernemers tevens advies hóe ze verbeteringen kunnen realiseren en wat ze nog moeten doen om aan de eisen van het milieukeurmerk - de milieubarometer - te voldoen. Deelname kost 850 tot 1500 gul den, inclusief de kosten voor het verstrekken van de milieubarometer. Volgens de provin cie draagt dit jaarlijks te vernieuwen milieu keurmerk bij aan een positieve onderschei ding, en daarmee ook aan een betere concur rentiepositie, van de Nederlandse bedrijven ten opzichte van het buitenland. Op zaterdagavond 28 augustus a.s. zal in de Grote of Sint-Nicolaaskerk te Brouwershaven een bijzonder optreden plaatsvinden van blokflui tensemble 'Praetorius' uit Leiden. Blokfluitensemble 'Praetorius' is in Nederlandse blokfluitkringen geen onbekende verschijning meer en kan gerust uniek genoemd worden. Voorzover bekend bestaat er geen ander vast blokfluitensemble met dezelfde omvang en kwaliteit. Het ensemble bestaat uit een twintigtal erva ren blokfluitisten, die met elkaar vrijwel alle typen blokfluit bespelen, van het piepkleine 'Gar-klein-Flötlein' tot de meterslange con trabasblokfluit. Het ensemble kan dan ook beschouwd worden als een compleet blok- fluit(kamer)orkest, maar ook als een kerkor- gel waarbij elke klinkende pijp door een aparte speler wordt aangeblazen. Nog meer klankmogelijkheden ontstaan door het gebruik van begeleidingsinstrumenten zoals harp, (bas)gitaar, piano, contrabas, dulciaan of slagwerk. Het repertoire (inmiddels meer dan 250 verschillende werken) omvat zowel originele composities als bewerkingen, variërend van middeleeuws tot hedendaags. Het 'Praetorius'-ensemble bestaat momen teel 36 jaar. Het werd in september 1963 opgericht door blokfluitdocent en -didacti cus Piet Kunst, en wel als dubbelkwartet van de Streekmuziekschool Leiden en omstre ken. Langzamerhand groeide het uit tot de huidige omvang. In 1989 is het ensemble een zelfstandige instelling geworden. Het ensemble heeft inmiddels irieer dan 170 keer opgetreden in binnen- en buitenland (onder andere in de serie fringe-concerten in het kader van het Holland Fesdval Oude Muziek 1993 in Utrecht), is vele malen op radio of televisie te horen en te zien geweest, en heeft drie keer achtereen het concours van de Duits-Nederlandse Blokfluitdagen ge wonnen. In 1980 verscheen de lp Muziek voor blolifluiten en in 1994 de cd Van Byrd tot Badings. Onlangs kwam de nieuwste cd uit, getiteld De Vier Elementen. Blokfluitensemble 'Praetorius' is ruim 33 jaar lang muzikaal geleid door oprichter Piet Kunst. Sinds 1997 is de dirigeerstok in han-. den van diens zoon Norbert. Norbert Kunst (geb. 1958) studeerde blokfluit, contrabas en fagot aan het Utrechts Conservatorium en was een aantal jaren actief als blokfluitbou wer. Na zijn specialisatie historische fagot ten speelde hij in vele Europese barokorkes- ten waaronder Les Arts Florissants (Parijs), Musica Antiqua Köln, Concerto Köln, La Grande Écurie et La Chambre du Roy. Ensemble Bouzignac en Trio Passagg,o, Met name met het laatste ensemble is hij lot op de dag van vandaag actief; het tno geeft geregeld concerten in binnen- en buitenland, maakte reeds twee tv-programma's en heeft inmiddels drie cd's opgenomen. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan heeft Blokfluitensemble 'Praetorius' een bij zondere jubileumproductie tol stand ge bracht rondom het klassieke thema De Vm Elementen (lucht, water, vuur en aarde). De muzikale basis van deze jubileumproducüe bestaat uit zes verschillende composities die alle met één van deze elementen te maken hebben. Twee ervan zijn bekende barolv- composities. namelijk Water Music en Music for the Royal Fireworlis van Georg Friedrich Handel. De overige vier composi ties zijn in 1998-1999 speciaal voor het 'Praetorius'-ensemble geschreven, onder andere door de internationaal bekende blok fluitisten Paul Leenhouts (van het beroemde Amsterdam Loeki Stardust Quartet) en Mat thias Maute (van het Trio Passaggioj. De jubileumproductie bevat echter niet alleen muziek, maar ook declamatie, beeldende kunst, dans en theatrale belichtingseffecten. Er wordt zelfs voor gezorgd dat men de vier elementen kan ruiken! Op 5 juni j.l. heeft - met veel succes - de eerste uitvoering van deze jubileumproductie plaatsgevonden in Leiden. Voor veel aanwezigen was het een belevenis om te ervaren wat voor fraais er zoal met blokfluiten realiseerbaar is. Mede dankzij verkregen subsidie van het landelijke Fonds voor Amateurkunst kan de productie ook in enkele andere plaatsen in Nederland uitgevoerd worden. Zo zal de productie te zien en te horen zijn in Brou wershaven, Utrecht, Eibergen en mogelijk ook in Groningen. Bovendien zal het 'Prae torius'-ensemble ook nog gedeelten ervan uitvoeren tijdens het 10e Vlaamse Blokfluit- festival in Mechelen en op het 8e Internatio nale Kamermuziekfestival in Goes (25 sep tember a.s.). De veelzijdige jubileumproductie De Vier Elementen zal in Brouwershaven uitgevoerd worden op zaterdag 28 augustus a.s. en wel in de Grote of Sint-Nicolaaskerk. Uitvoeren den: Blokfluitensemble 'Praetorius' Leiden onder leiding van Norbert Kunst, met mede werking van Meike Hartman, harp; Fabian Baai'tman, basgitaar; Ed van Hinte. djembe; Mechteld Kunst, contrabas; Guy Lavreysen, declamatie; Sybdle Muller, dans; en Mike Henderson, lichttechniek. Aanvang 20.00 uur (kerk open vanaf 19.30 uur). Entree incl. programmaboekje 13,50 (voor kinderen t/m 12 jaar 10,-). Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden via telefoonnummer (071) 5222176. OUDDORP - De Westduinen zijn de laatste dertig jaar niet verdroogd. Ook over een langere periode beke ken is de grondwaterstand nauwe lijks gedaald. Dit is een van de con clusies uit het rapport naar de opti malisatie van de waterhuishouding in en rond de Westduinen. Het onderzoeks- en adviesbureau Kiwa baseert zijn conclusie onder meer op een analyse van grondwaterstanden in twee peil buizen in de 165 ha. grote Westduinen. Vol gens Kiwa is in de periode 1969-1998 geen daling geconstateerd, eerder een lichte stij ging. Een vergelijking tussen vegetatiebe schrijvingen van de natte valleien uit 1940 en de periode 1994/1996 laat slechts kleine verschillen zien. Sinds 1940 is geen aan toonbare verdroging geconstateerd. "En dat mag heel bijzonder heten, want de Westdui nen worden begrensd door landbouw en recreatie", zegt één van de onderzoekers bij Kiwa. Het onderzoeksrapport ontkracht de veel gehoorde stelling dat de Westduinen, als kwetsbaar duingebied, verdrogen. Ook de veronderstelling dat de recreatieterreinen in het zandwallengebied vaak met waterover last te kampen hebben, is onjuist. Een enquê te onder recreatie-ondernemers leert dat dit alleen het geval is bij extreme weersomstan digheden, zoals in het najaar 1998. De analyse bevestigt de slechte kwaliteit van het oppervlaktewater in de polder West- Nieuwland en in het zandwallengebied. Voor het verbeteren van de waterkwaliteit is het nodig dat er minder bestrijdingsmiddelen en meststoffen vanuit de landbouwpercelen uitspoelen naar het oppervlaktewater. Een ander knelpunt is dat agrariërs in de strandpolders in het groeiseizoen niet genoeg zoet water hebben om te beregenen. Een mogelijk oplossing is de aanleg van stu wen in de sloten haaks op de Westduinweg. Als het opslaan van water in afgedamde slo ten te weinig resultaat oplevert, kan worden gedacht aan de aanleg van een watergang van de Enden naar de polder West-Nieuw- land. De mogelijkheden worden verder besproken in de commissie die dit project begeleidt, aldus berichtgeving in de project krant Gebiedsgerichte aanpak Kop van Goe ree. Donderdag 12 augustus moest de Kust wachtpost Ouddorp de Stellendamse red dingboot ongeveer 4 uur 's middags voor de tweede keer die dag alarmeren. De 'Stella-Bel', een sportvisboot met drie bemanningsleden en 42 gasten aan boord, kreeg met motorstoring te kampen bij licht- eiland Goeree. Via de Kustwacht werd de 'Zeemanspot' ter assistentie opgeroepen. De sportvisser werd op sleeptouw genomen en naar de buitenhaven van Stellendam gesleept en daar afgemeerd aan haar eigen steiger, vlakbij de vaste plaats van de 'Zee manspot' Uertederende cjehooriekaarijes U vindt ze bij GEER. DE WAAL. Maalc uw keuze uit het nieuwe modellenboek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13, SOMMELSDIJK OUDE TONGE De geboorte van een baby brengt veel veran deringen met zich mee. Veel ouders zitten met dezelfde vragen zoals: hoe leg ik contact met mijn baby? Kun je een baby al verwen nen? Waarom huilt een baby? Wat doe ik met al die goed bedoelde adviezen van buren en familie? Vaak krijgen ouders maar gedeeltelijk ant woord op deze vragen. Veel ouders vinden het daarom prettig hier met andere ouders over te praten. Hoe hebben zij dat opgelost, hoe gaan zij met zuigelingen om. Daarnaast is het leuk om over kinderen te praten, een behoefte die alle ouders eigen is. De gespreksgroep wordt gegeven; Plaats: Wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep. Arendstraat 34 te Oude Tonge. Datum: dinsdag 31 augustus, 14 en 28 sep tember 1999 (terugkomst bijeen komst gepland in overieg) Tijd: 9.30-11.30 uur. Kosten: per persoon voor 4 bijeenkomsten: 25.- voor leden en 42,50 voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, ma t.m. vr. tussen 09.00 en 12 00 uur op tel. 0181-626226. chr. stxeekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel. 10187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,42; contracttarieven op aanvraag slultingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstennijnjaniUiebenchten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. acquisitie: A. J. van der Velden. tel. mobiel 06-51412500, privé (0187) 68 25 87: e-mail; ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur; J. Villerius, tel. (0187) 47 1021, privé (0187) 60 14 40 e-mail; J.Villerius@gebr-dewaaI.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN; Per kwartaal 16,50. Per Jaar ƒ62,-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. Bezorgklachten buiten kantooruren; (0187)68 1682. REKENINGNUMIVIERS; postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 De 50-iarige Zonnebloem heeft een wens: een volle dig aangepaste rondvaartboot voor de Amsterdamse grachten. Zieken en gehandicapten uit tiet hele land kunnen hiermee een onvergetelijke dag beleven. NATIONALE VERENrGINC 'OOK IK HELP !VIEE- Postbus 2100 4800 CC Breda Tel (076) 5f>/. 6.^ 6? €r-iiiail: info@zonnebloem.n) ht!:p://vvww,7onnebloeni ui J KEURMERK VOOR VERANTWOORDE FONDSENWERVING EN -BESTEDING

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2