Unieke oogstdemonstratie met 21 trekpaarden Opnieuw zwaar verkeersongeval Beschonken Nostalgie tijdens 17e wielerronde van Middelharnis WEGVERLEGGING Palingwedstrijd 'de Viscromte' autobestuurders Gemeente-archief Middelharnis uitgebreid Kampvuur op het strand chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden Kerkdiensten Ger. Gem. Orgelbespeling op 7 augustus Sluitingstermijn voordracht Koninklijke onderscheiding nadert AA^MINNAARD VASTGOED Show oude tractoren, legervoertuigen en oldtimers Dinsdag 3 augustus 1999 72e jaargang Nr. 6826 Sinds kort is het archief van de gemeente Middelharnis verrijkt met een grote serie archiefstukken uit het Algemeen Rijksar chief te Den Haag. Deze stukken hebben in het verleden toebehoord tot de archieven van de voormaUge gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet, maar zijn aan het eind van de 19e en begin van de 20e eeuw overgebracht naar het Algemeen Rijksarchief. In de 19e eeuw ging de overheid de waai^de van de totale archieven inzien. Bij de mees te (kleine) gemeenten werd er niet altijd goed mee omgegaan. Zo had men niet de beschikking over een deugdelijke archiefbe waarplaats en was er ook geen speciale amb tenaar belast met het beheer van de archie ven. Om verval van een belangrijk deel van de archivalia tegen te gaan, werden de ge meenten waar geen archivaris werkzaam was en die niet over een goede kluisruimte beschikken gesommeerd een aantal catego rieën archiefbescheiden over te dragen aan het Rijksarchief in de provincie. Het zijn deze stukken die nu terug zijn geko men op hun oude stek, zodat de archieven weer compleet zijn. Overigens helemaal compleet worden de archieven nooit meer, omdat in het verleden door calamiteiten of door ondoordachtzaamheid stukken voor goed verloren zijn gegaan. Toch is er nog veel bewaard gebleven, want de archieven van de vier voormalige ge meenten (tot 1966) beslaan ca. 200 strekken de meter. Daar is nu zo'n 80 strekkende nieter bijgekomen. De 'nieuwe' aanwinst bestaat uit oud-rech- terlijke, notariële, gaarder- en weeskamerar chieven. Daarenboven zijn de huwelijkse bijlagen (1812- ±1925) en de doop-, trouw en begraafboeken van vóór 1811 weer aan wezig. Deze boeken behoorden in eerste instantie tot de NH-kerk, maar zij zijn bij de invoering van de burgerlijke stand geconfis- keerd door de overheid. Het archief bevat een schat aan informatie over de dorpen Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet en haar vroegere bewoners. Wie het archief wil bezoeken, wordt verzocht eerst een afspraak te maken. U bent van hcirte welkom. OUDDORP - woensdag 4 augustus 19.30 uur ds. G. J. N. Moens. NIEUWE-TONGE - woensdag 4 augustus 19.30 uur kand. C. Neele. OUDE-TONGE - woensdag 4 augustus 19.30 uur ds. W. J. Karels. ST. ANNALAND - donderdag 5 augus tus 19.30 uur ds. P. Mulder. In verband met de aanleg van de Calandtun- nel zal de noordelijke hoofdrijbaan van rijksweg 15 tussen de Calandbrug en het Harmsenviaduct, km 36,5 tot km 35,4 worden verlegd. Hierbij komt de uitvoeg- strook naar rijksweg 57 te vervallen. Direct ten westen van de Calandbrug wordt de rijbaan gesplitst. De rechterrijstrook is voor het verkeer in de richting Europoort en Maasvlakte. De linkerrijstrook is voor het verkeer in de richting van rijksweg 57 en de havennummers 5500-5600. Een en ander betekent een wisseling van de rijstroken ten opzichte van de huidige situ atie. De verlegging vindt plaats op zaterdag 28 augustus 1999 om 16.00 uur. Bijzonderheden Het verkeer met bestemming rijksweg 57 en de havennummers 5500-5600 dient na de Calandbrug links aan te houden. Het verkeer met bestemming Maasvlakte dient direct na de Calandbrug rechts aan te houden. De bewegwijzering wordt aan de nieuwe situatie aangepast. Contactpersoon met betrekking tot deze wegverlegging is: Dienstkring Rhoon, Groe ne Kruisweg 401, 3160 AE Rhoon; Rayon Noord/west de heer K. Soeteman of de heer A. Drooger, tel. (0181) 313288. BROUWERSHAVEN Op zaterdag 7 augustus om 14.30 uur zal Prosper Sevestre 'zijn' orgel bespelen van de Grote Kerk te Brouwershaven. De bespeling duurt ongeveer een uur en de toegang is vrij. Op donderdag 5 augustus (of bij slecht weer dinsdag 10 augustus) wordt er door de Werkgroep Missionaire Gemeente van de Gereformeerde Kerk Ouddorp een Kamp vuur op het strand gehouden. Het vuur brandt om 21.30 uur bij het 'Flaau- we Werk' (tussen paal 11.25 en 11.50, dat is bij het verlengde van de Westerweg en dan bij het bruggetje omhoog). Op deze avond zullen we samen zingen en muziek maken rond het kampvuur, neem gerust je eigen muziekinstrument mee! Dus hou je van zingen, muziek maken en gezelligheid kom dan ook deze avond! Tip: neem een zaklamp niee en evt. een trui. Meer informatie, over het weer en dergelij ke, bel dan gerust Herma Akershoek, tel. (0187)681278. ledereeen is van harte welkom, kinderen graag onder begeleiding. Graag tot ziens! De Stichting Het Werkend Trekpaard orga niseert op dinsdag 10 augustus een oogst demonstratie met trekpaarden op een perceel Wintertïirwe van fam. Geertzema aan de Luchtenburghseweg 3 te Burgh-Haamstede van 16.00 t/m 21.00 uur. De oogstdemonstratie kan alleen doorgang vinden indien het weer meewerkt, de uit- wijkdatum is dinsdag 17 augustus. Het unieke van deze demonstratie is dat twee Zelfbinders, elk getrokken door drie werk- paarden, aan het werk te zien zijn. In Zee land zijn nog maar enkele zelfbinders, welke in staat zijn goed werk te leveren. Eén zelfbinder is compleet gerestaureerd door familie De 'Visser uit Biggekerke, de andere is eigendom van de Stichting het Werkend trekpaard en wordt in bedrijf ge houden door A. Paauwe en A. Verhage. Een zelfbinder maait het graan en bindt het tot schoven. Het voorttrekken van een zelf binder is een zwaar karwei voor de paarden, dit komt omdat de zelfbinder uit veel draai ende delen bestaat, bovendien moet voor een goed resultaat de machine met een vrij hoge snelheid worden voortbewogen. De schoven worden met een prachtig gerestaureerde boerenwagen, getrokken door twee trekpaar den, afgevoerd. Behalve het maaien wordt ook graan gedor- sen met een antieke dorsmachine. Twee paarden worden ingezet voor het bewerken van de stoppel met een ploeg en een cultivator. De Zeeuwse Vlegel zal met een stand aan wezig zijn om hun product, milieuvriende lijk geteeld graan, te promoten, verder zullen nog een aantal streekeigen producten wor den gepresenteerd. De Stichting Het Werkend Trekpaard zal met een informatiestand aanwezig zijn. Er worden unieke foto's van trekpaarden in actie verkocht. Er zal volop ruimte zijn voor de liefhebbers om te fotograferen en te filmen. Er is volop ruimte om te parkeren. ^uijze Om voor een Koninklijke onderschei ding in aanmerking te komen moet men daartoe een voordracht indienen bij de gemeente. Voor deze voordrach ten geldt een sluitingsdatum, en voor de lintjesregen in 2000 nadert die datum al snel. Vóór 27 augustus a.s. moeten de voordrachten bij de gemeente binnen zijn, anders is men voor 28 april 2000 te Iaat... Dat mel den de gezamenlijke gemeentes van Goeree-Overflakkee. Échte voorschriften voor de onderscheidin gen zijn niet zwart op wit gezet, maar in ieder geval moet van een 'voorgedragene' toch wel worden kunnen gezegd dat ie een onbesproken gedrag moet hebben. Hij of zij mag dus geen strafblad hebben. En de werkzaamheden waarvoor men zou kunnen worden onderscheiden moeten uitsluitend als nevenactiviteit zijn verricht. Immers, tegenover de dagelijkse werkzaamheden - ook als dat al 40 jaar heeft geduurd - wordt men al beloond. Als de nevenactiviteiten betrekking hebben op een bestuursfunctie, dan moet dat een functie zijn geweest in het dagelijks bestuur (voorzitter, secretaris of penningmeester) én dan moeten die activi teiten ook gedurende een groot aantal jaren zijn verricht, toch zeker wel zo'n 10 a 15 jaar. Van andersoortige nevenwerkzaamhe den moet kunnen worden gezegd dat ze van doorslaggevende betekenis zijn geweest voor een organisatie, stichting, vereniging, ,enz. Overigens moet wel worden gezegd dat de dagelijkse werkzaamheden in som mige gevallen van doorslaggevende beteke nis kunnen zijn bij het bepalen van de gra datie in onderscheiding. Als men bijvoor beeld op grond van de nevenactiviteiten wél in aanmerking zou komen voor Lid in de Orde van Oranje Nassau maar net niet voor Ridder, dan kunnen de dagelijkse werk zaamheden net de overbrugging vormen om toch als Ridder uit de bus te komen. Als men een voordracht voor een Konink lijke onderscheiding bij de gemeente heeft ingediend gaat kort gezegd de volgende procedure in werking. De aanvraag komt binnen bij de afdeling Kabinetszaken van de gemeente. Daarvandaan wordt de voor dracht - vergezeld van een advies van de burgemeester - doorgezonden naar de Pro vincie (het Kabinet van de commissaris van de Koningin) met het verzoek om een advies van de Provincie. Hierop volgt een positief of negatief advies. Bij een negatief advies wordt de aanvrager telefonisch door de gemeente daarvan in kennis gesteld. Uiteraard kan men desondanks toch de aan vraag door laten gaan. Vervolgens stuurt de gemeente de voordracht opnieuw naar de Provincie-, die het op haar beurt weer door stuurt naar het Kapittel der Civiele Orden, vergezeld van een advies van de Gommis- saris van de Koningin. Ook daar wordt advies uitgebracht, waarna de voordracht wordt verzonden naar het Ministerie. Ten slotte wordt het hele pakket doorgezonden - met een advies van het Ministerie - naar de Koningin, waar het definitieve 'ja' of 'nee' wordt uitgesproken. Een hele proce dure dus. Het is dan ook niet voor niets dat voor deze voordrachten de sluitingstermijn zo ruim van tevoren is gesteld. De hengelsportvereniging 'De Viscromte' heeft op vrijdag 30 juli een palingwedstrijd gehouden in het Haringvliet. Er waren 34 deelnemers. De uitslag is als volgt: 1. J. J. Lugtenburg'173 cm. P. Zoon173 cm. 2. J. Bruggeman156 cm. 3. G. vanZielst118 cm. 4. N. Bazen102 cm. 5. J. Landman96 cm. 6. J. Polak89 cm. 7. J. van Lenten85 cm. 8. K. Struik76 cm. 9. J. C. de Jong70 cm. 10. E. Markwat66 cm. Tussenstand na drie wedstrijden 1. J. Polak20 punten 2. P. Zoon22 punten 3. L. C. Struik27 punten 4. J. Landman28 punten 5. G. van Zielst29 punten 6. H. Jordaan.33 punten 7. J. J. Lugtenburg34 punten 8. N. Bazen35 punten 9. K. Stmik37 punten 10. H. Wolfert38 punten Afgelopen zaterdag 31 juli vond aan het eind van de ochtend opnieuw een zwaar verkeersonge val plaats. Was dat vorige week het geval bij de waterdoorlaat in de Grevelingendam, ditmaal vond een ongeval plaats bij de water- doorlaat in de Brouwersdam (Noordzeezijde). Daarbij waren drie auto's betrokken en raakten vier personen gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een Duit se automobiliste, die bovenop de dijk van de Brouwersdam reed, naar de rij baan wilde onderaan de dijk. Daarbij raakte zij door losliggend grind de macht over het stuur kwijt en begon haar voertuig, een Ford Fiesta, te slingeren. Vervolgens botste zij op een uit de rich ting Ouddorp naderende Opel Astra. Door de klap van de botsing sloeg de Fiesta enkele malen over de kop, waarbij deze tenslotte nog een geparkeerde Nis san Primera raakte, waar de bestuurder net weer was ingestapt. De chaos die ontstond was enorm. In totaal raakten vier personen gewond, waarvan één zeer ernstig. Die werd met zwaar hoofdletsel onder spoedbegeleiding naar het Dijk- zigt ziekenhuis te Rotterdam vervoerd en ligt sinds zondag in coma. Ook de andere inzittenden van de Fiesta en de bestuurder van de Nissan moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Voor hulpverlening werden de brandweer van Scharendijke, drie ambulances en de traumahelicopter ingezet. Op weg naar de plaats van het ongeval reed bij Oud dorp één van de ambulances zich vast. Die kwam daar op een vluchtheuvel terecht. Aangesnelde collega's boden echter uitkomst. COMBI II X actief in beeld en geluid Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Op zaterdag 7 augustus a.s. wordt aan de Oostdijkseweg 23 te Goedereede voor de 9e keer een tractorshow georganiseerd. Behal ve oude tractoren zullen er ook oldtimers, oude legervoertuigen en stationaire moto ren te zien zijn. Er zullen kleine miniaturen te koop zijn en er zal een onderdelenmarkt worden gehouden. Verder zal er rond 11.00 uur 's morgens een rondrit door Goederee de en omstreken worden gemaakt en zal er 's middags een demonstratie ploegen en dorsen worden gegeven. De toegang is gra tis. Wilt u zich inschrijven voor dit evene ment of wilt u inlichtingen? Bel 0187- 492049 of 0345-614057. Op de rijksweg N 59 te Oude Tonge is afgelopen vrijdagavond een 22-jarige autobestuurder uit Dordrecht aange houden voor het rijden onder invloed van alcohol. Hem werd een schikking aangeboden van 390. In de nacht van afgelopen vrijdag op zaterdag werd aan de Wilhelminaweg te Ouddorp voor hetzelfde misdrijf aan een 29-jarige man uit Dordrecht een schikking van 900 uitgereikt. Even waande je jezelf terug in een langvervlogen tijd aan 't begin van de 17e wielerronde afgelopen vrijdag, toen een stukje nostalgie voorbij kwam rijden, 't Ging heel wat langzamer dan al die andere - veel lichtere - tweewielers die vervolgens de revue passeerden, maar 't washieimin- der 't bekijken waard. Door de hoge buitentemperatuur op die dag moest de brandweer enkele keren het wegdek in de bocht van de Christiaan de Vrieslaan en het Beneden Zandpad nathou den. Een 16-jarige deelnemer uit Rotterdam kwam met zijn fiets ten val en werd met een - vermoedelijke - rib- fractuur naar het ziekenhuis te Dirksland gebracht. iifciwiMMtwHupaa Tel. (0187) 47 01 21 Fax (0187) 47 01 22 E-mail: info@buijze.nl http://www.buijze.nl INKOMENS- EN V E R M O G E N S P L A N N 1 N G OUDDOIP. Wlilittoor 35 Tel. |D1I7) 611612 hx 683714 RiNESSE- Printshop Hogeioon m lil. 101 n| 4U<00 Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1