ijfta j i^ocAt Ycis E] ^Uls Motorfletsmarkt trekt aan i]Ul Oud papier Herkingen Recreatie-ondernemers dupe gemeentelijke lasten Orgelconcert in de Nieuwe Kerk te Zierikzee EIIAIIIBf-IIIEUWS yin atUpuddl i-e' Net haar rijbewijs? P.V. De Luchtbode PAGINA Vrijdag 30 juli 1999 jM mm MH iMH MM HHü MMi MM MM WH ^mm mm mm hü mm Bovenstaende kwam in m'n op toen ik ver- lee weke naer Herken gieng mit de Deltacar. Angekomme op Herken viel het op dat het er veul drukker was dan voorheen. Je ree klem in de overkanters. Er zitte noe meer toeristen dan Herkenaers. Ik wil daer noe niet meer weune, hoewel het er veul in veul moaier is geworre as toen wielle weg gienge. As je Herken op komt zie je al van een aande an den Kaoiendiek dat nieuwe 'Ons Huus', dat is een pracht ge bouw, in er omheen op 't vroegere school plein staen noe hêêl groate huzen. Mar voor mien is het noe niks mêêr, ik zit allêên, in ha hier m'n vertier in zal dat mar houwe zolang as het kan. Op de terugweg docht ik er an dat al deze vakantievierders wellicht oak iemand ach- tergelaete ha. Daer kom je oak achter as je zo as ik, hier elke dag in Geldershof komt. Dan zie je elke aevund een groep mensen op bezoek kom- me, bie de ouwers of opa, in of oma. Da's in elk verzurgingshuus zo. In geloaf m'n noe, dat binne hoagtepunten in het leven van de oudjes, daer kieke ze al naer uut zodrae ze gegete ha. In as het noe vakantie is, dan zit te ze tevergeefs te wachten, in naer de deur te kieken. Want er binne d'r veul die niet begriepe dat er toch verteld is dat Jan, Piet, Klaosje of kleine Kaereltje een paer weken niet komme 's aevens. Andere die het wel wete, die moppere soms zo van noe het vakantie is ha ze geen ouwers, nee noe ha ze inkel mar lol, uutgaen in fuive. Dat is na tuurlijk niet zo, want echt, de ouwers worre niet ofgeschreve oor, mar jae, de ouderdom komt mit allerhande gebreken, niet allêên lichaemeluk, mar oak wel wat het dienkver- mogen betreft. Noe komt er nog een lastige biekomstigheid bie. Oak de zusters en al het overege perso neel gaet om beurten mit vakantie, da's nog al wiedes. Dat overkwam deze weke vrouw XX. Die kreeg een vreemde zuster binnen. Ze zeit het was nog een joeng dieng, in ze zeit tegen m'n: Mevrouw, ik kom u wassen. Ik docht zo, joe komt zeker uut Den Haeg. Marrr het liep gesmeerd, in een mum van tied zat al de 'Tarra' in de zak op de gange in zat ik vuufjaer jonger in m'n gevoel, fris as een hoentje te eten. Jae dat bin de achterblu- vers, die motte noe even genoegen neme mit wat wel en wat niet kan, in dat is wel us moeilijk voor de beweuners mar oak voor het verzurgend personeel. In, niet allêên in tehuzen nee oak geweun thuus. Neem noe mar zo as bie m'n eige. M'n kinders binne een paer weken er uut in opa en vaoder zit allêien mit de gedachte. Hoe zalle ze het maeke? Mar er bluuft gelokkig contact. In wat dienk je van de hulpen? Die hao oak recht op vakantie, net zo goed as een aore. Jae, dan mot je as achterbluver de zaken op zieje te lossen. Noe even een uutstapje. Ik wil noe even terug komme op de zurgsektor in de zieken- huzen, verpleeghuzen en weunzurgkom- plexen inz.... wat betreft het werk dat daer moet gedaen worre, waer niet op halve kracht kan gewerkt worre, nee daer is altied werk an de wienkel. Vandaer oak dat het vriewilligerswerk zo belangrijik is. Ik roep dan oak mit dit stikje over de 'achterbluvers' ieder die wat tied over heit, in veul van ouwe in gebrekkige maansen houdt, kom gae oak vriewilligerswerk verrichte, het is nuttig in je oogst veul dankbaerheid. Wat is er plezie riger, as je je naeste een blie gezicht kan geve. Want je mot er rekening mee houwe dat m'n wel prachtige huzen kan zette in die bin d'r werkelijk, maaar, let even op: An elk huus op dit terrein van het leven hange wel'es tra enen an de muren as je m'n begriept, want zo goed kan er niet gezurgd worre, of er bluuft êênzaemheid in verdriet over. In laet ik je noe eens vertelle dat, êêr de oud jes in de zael of an taefel of op de groep zit te er al hêêl veul an voor of is gegaen, laet je dat wel weze. As je sochtens bijvoorbeeld om zeven ure of half achte op de gangen komt, dan zie je pas wat verzurging werke lijk is. Ik kan, wil, in mag daer noe natuurlijk niet vaarder over uutweije, mar je begriept m'n wel dienk ik. Dan dienk ik wel us, zouw ik noe oak zo worre? As ik ouwer mag worre? Dan komt er waardering voor de zusters in voor een ieder die dat waark magge doen, zowel in zael of op de kaemers, mar oak op de groepsafdelingen. In wat te dienken van de koks mit de hulpen in de keuken? Want let wel op, je kan natuurlijk niet altied naer ieders smaek koke. Er is nog steeds geen kok gevonden Die koken kan voor alle monden. Zo bluve de achterbluvers, in alle rust of onrust, toch op dreef. Alles gaet deur dan doen de 'witte wieven' wel een stapje har der, een versnellinkje laeger in een zweet- droppeltje mêêr let wel op. In tussen heel dat gemier vertoeft noe elke dag oak schriever dezes. Van wat eens een klein toko'tje was is noe in Geldershof een kleine echte wienkel, ontstaen. Wel een groat verschil echter mit een geweune super markt, daer gaet alles in 't groat zo van drie haele twee betaele, dat komt bie mien niet voor. Een klant van zei mar dertig gulden is al een van de grootste. Even een liestje mit boodschappen: 2 sinaasappels 1 pere 1 banane klein stikje kaeze klein zoete koekje 2 kleine zakjes chips héél klein stikje (5 cm) leverworste inz. Zo mar een greep, mar veul kleintjes maeke een groate in ik hoef er niet van te leven en we maeke geen winst, het is en bluuft cervi- ce snap je. Nog een dieng wil ik vermelde in dat is de bevoorraeding van zo'n huus, dat is echt niet mis, let op. Kiek mar es naer een flienk gezin as je dan moeder de vrouw voor je heit in de wienkel bie de kassa, dan zie je wat er noadig is een ófgelaeje karre mit allerhande boodschap pen. In dan te dienken an een verzurgiengs- huus mit gemiddeld 80 tot 120 beweuners die allemaele motte ete in drienke inz. Dan staet voor 6 ure sochtens de bakker al bie de keuken, even laeter in zo verdeeld over d'n dag in weke, komme groenten, vleis, vis, kip in geweune levensmiddelen binne rolle die allemaele verwerkt motte worre, in naegekeken in op temperatuur gecontroleerd. Dan wil ik tenslotte ofslüte mit wat ete mun vandaege. Zoas je ziet keuze genog, het is net een res taurant. Nee de achterbluvers komme niks te kort gelokkig, kiek mar'es naer 't menu dat keuze laet tussen: Tomatensalade, Varkens- ribbetjes, Bieflapje, Gekookte casselerib, Vleesjus licht gebonde, pikante saus, stam- pot sla, boterboontjes, gestoofde ui, gekook te aardappelen, aardappelpure, witte rijst, perzik kwark, yoghurt naturel, appelmoes. Den Bommel en Herkingen beiden weer een eigen predikant Na een vacature-tijd van ongeveer eenjaar en na enkele tevergeefse beroepen te heb ben uitgebracht, werden de Hervormde gemeenten van Den Bommel en Herkin gen verblijd, dat de door hen uitgebrachte beroepen met een gunstig bericht werden gehonoreerd. Kandidaat P. van Duijvenbode uit Bame- veld nam het beroep aan naar Den Bom mel. Hij bedankte voor Nieuwland en Oosterwijk. Den Bommel is een jaar vakant geweest. Op 28 juni 1998 nam ds. A. Vos afscheid we-gens emeritaat. Naar Herkingen werd het beroep aangeno men door ds. A. van Wijk te Lienden. Deze gemeente werd vakantie op 26 juli 1998 toen ds. A. Schaap afscheid nam wegens vertrek naar Moerkapelle. Een vacature van ook een jaar. P.V. De Luchtbode te Herkingen Bovenstaande postduivenvereniging nam op 24 juli 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Peronne. Afstand 214 km. In con cours waren 358 duiven die om 07.30 uur met westenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 10.08.06 uur en haalde een snelheid van 1355.08 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: H. Kamerling 1,10,20,64,65; A. Molenaar en Zn. 2,3,4,5, 31,36,48; M. v. d. Ochtend 6,12,27,46; J. dènBoer7,9,11,13,14,24, 25,28, 30, 33, 37,41,42,49,52, 57,66,70, 72; A. Riedijk 8, 32, 35, 44, 69; S. H. Stoop 15,17, 19, 21, 22, 29, 45; M. Huizer 16, 34, 39,54,61,62,68; A. het Jonk 18,56,58,60; H. Kievit 23,55,59,71; B. v. d. Ochtend 26, 67; P. Hogerwerf 38, 40, 47, 50, 51, 53; A. M. Volaart 43, 63. En dan, tenslotte de regels van het lied 'Tegen de zorg der toekomst': Zorg niet voor den dag van morgen, Stervelingen! hoe 't ook ga; God blijft voor de toekomst zorgen. Wacht alleen op Zijn gene. 't Zorgen kan geen leed verhind'ren, Wat ons in de toekomst beid', Niets doet meerd'ren noch vermind'ren, In den kelk ons toebereid. Stoffel VliÉi^lÉiiiis.:- ■■'f ^'&!i(y:(^ssAs^^s.^^~i dienoï.;'':" 'x\ Ze%einaakt|Sf|>|i {5 e:^tra puiiféni<3g J. St«ür;af^tttOè/^rilp Hriepévdarwördt- f ff >ëfflitwoord,:.¥5?jjg ,4v jBij ^OÖpüïiteiiiinlsgi /yangjpeeabqefceis^if :bön. Van f 15,-;.;;: jftlj Nee, zal Annet van Galen verleden week gedacht hebben. Ik ga niet naar de Veluwe. Daar is trouwens geen kabelbaal boven de bergen. Bij vergissing heeft de computer- man dezelfde emblemen gebruikt van Jarin- da van Splunter. Nu heeft die man wel een Valkenoog, maar ja dan kun je ook iets over de kop zien. Vandaag proberen we dat in elk geval even recht te zetten door de juiste auto merken van Annet in de label van deze con tactsleutel af te beelden. Zodoende kan de oplossing herzien worden en zonder proble men met de post mee! Als laatste Bijbelraadsel van deze maand een rebus van Linda Koppenaal (Dirksland). Dank je wel voor het tekenen ervan Linda. -I Twee ogen staren vanuit het zaagblad naar het commentaar wat jullie soms geven op de moeilijkheidsgraad van de puzzels. Echt inzage hè? De wegstreeppuzzel vond ik deze keer het leukst. Dat kwam doordat hij over de Waddenzee ging en zijn eilanden. Vrij dag 18 juni hadden wij een spreekbeurt over die dingen. (Karinda Huizer te Zwijndrecht). De zeeslagpuzzel met scheepsdelen: Hier komen wij niet uit. (De van Gilsjes uit Achthuizen). Het logigram was te moeilijk! (Ilona Slinger te Nieuwe-Tonge). Juni c (de logiquiz): Wat een ingewikkelde zeg!! (Jessica Flikweert van Ouddorp). De opgave met de diagonalen en schepen: Wel een hele moeilijke puzzel hoor. Mijn vader en moeder hadden er samen nog moeite mee. Natelie Akershoek (Oud dorp) heeft een bon gewonnen. Fijn een boek kiezen, misschien wel uit je vaders winkel. Verder wensen we Uona Slinger uit Nieuwe-Tonge alvast een fijne verjaardag, zij hoopt namelijk donder dag 5 augustus 13 jaar te worden. Rien Noteboom (Sommelsdijk) is heel ver weg op vakantie. Waar dan? Weet jij dat? z-H z-i I 2-4, Duur: Hoe: Aantal Doel: Twee weken In een huisje 4 personen en 4 kinderen. Zwemmen, tennissen, dingen bezichtigen.jpeedoen van sr die daar georganiseerd worden. t t In de ondergang van de zon op dit schitterende strand is de opgave van Martijn van Hoorn (MiddeUiamis) terecht gekomen. Ja Martijn, dat kan gebeuren als je intussen lekker naar Frankrijk bent. Probeer via de code de zinnen te kraken. a=l, 2=b, c=3 enz. Leen uw auto gerust aan uw dochter uit. Komen beide onbeschadigd terug, dan houdt ze nog meer van u. Indien uw auto toch een deukje oploopt kunt u terecht bij Van Lint Auto schade. Met de modernste apparatuur zetten we uw auto weer op het juiste spoor. Onze spuiterij heeft een reputatie hoog te houden en we geven 2 jaar Focwa garan tie op de uit de kreukels gehaalde autoschade. Sommelsdijk (0187)482292 Zierikzee (0111) 414794 poemfl, van Lint autoschade Maakt'het goed! Op zaterdagmorgen 31 juli a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Her vormde Kerkvoogdij van Herkingen. Het ophalen begint om 9 uur. Wilt u het gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stop pen? Bij voorbaat dank voor uw medewer king! Autobedrijf Jan van Dijk De lokale overheden jagen de Nederlandse toerist naar het buitenland. Daardoor zal het aantal autokilometers en vliegtuigbewegin gen alleen maar meer toenemen waardoor het milieu steeds zwaarder zal worden be last. Dit staat haaks op het milieubeleid van het kabinet en de belangen van de recreant. Bovendien wordt de lokale economie en de werkgelegenheid van betreffende gemeen ten geschaad. Deze belangrijke conclusies vallen te trekken uit het onderzoek dat door studenten van de Landbouw Universiteit in Wageningen is verricht naar de lokale las tendruk van recreatie-ondernemers in 40 ge meenten in Nederland. Op dit moment is vakantie vieren in eigen land nog steeds voordeliger dan dure auto- en vliegreizen naar het buitenland. RE CKON waarschuwt gemeenten dat de toe komst en het belang van de recreatiesector (ondernemers én recreanten) in gevaar ko men en daarmee de lokale economie en werkgelegenheid in de betreffende regio's. Zeker lagere inkomensgroepen zullen wor den getroffen omdat vooral deze categorie hun vakantie in eigen land doorbrengt. Tevens staat door deze maatregelen hun werkgelegenheid als eerste op de tocht. De toenemende lasten schaadt hen als eerste. RECKON roept de gemeenten op om een recreatievriendelijker beleid te voeren door de lokale lasten voor recreanten te bevrie zen. Daarnaast moeten de recreatie-onderne mers meer bij het overleg worden betrokken over onderwerpen die de recreatiesector raken. Uit het onderzoek blijkt voorts dat iedere gemeente haar eigen beleid voert. De prijzen verschillen soms zelfs met een factor zes. In gemeente A dragen de ondernemers 56.000,- af aan de lokale overheid, terwijl eenzelfde bedrijfin gemeente B 344.000,- moet betalen. De afgelopen driejaar is het in sommige ge meenten voorgekomen dat de lasten voor de vaste standplaatstarieven met gemiddeld veertig procent zijn gestegen, terwijl in 20% van de gemeente deze lasten met 25% om hoog gingen. Dat is het dubbele van de ge middelde stijging van de overheidslasten voor de burgers en bedrijven. P.V. De Reisduif Bovenstaande postduivenvereniging nam op 24 juli 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Peronne. Afstand 217 km. In con cours waren 659 duiven die om 07.30 uur met Zuid-Westen wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 10.04.57 uur en haalde een snelheid van 1397.40 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: P. van Moort 1,10,14,15 50, 89,90, 91; P. van den Boogert 2, 3, 8, 18, 20, 22, 33, 37, 42,45, 51, 52, 69, 72, 74, 76, 83, 84, 85, 96; Gebr. Kieviet 4, 5, 9, 29, 30, 32, 40, 48, 53, 55,58,67,73,79, 81,82; C. Kleijn 6,17,19, 54, 62, 63, 70, 98, 99; M. A. van Nimwegen 7, 27, 60, 77, 78, 80, 88 94, 95; Comb, van der Sluijs 11,13, 26, 28, 46, 49, 56, 64, 65, 86; Comb. Hameete-Hoekman 12, 59, 61, 75, 92, 100; J. de Blok 16 21,23,24, 25, 34, 35, 38,41, 66, 87, 93; K. de Jong 31,43,44, 68; Aje Rosmolen 36; A. Bakelaar 39,71; H. Rosmolen 47; P. de Jong 57; J. van der Slik en Zn. 97. Het vierde orgelconcert in dit sei zoen is door de orgelcommissie geplaatst op woensdag 4 augustus, aanvang 20.00 uur. Niemand minder dan Charles de Wolff hoopt deze avond het grootse orgel tot klinlcen te brengen. Het programma vermeldt werken van Max Reger, Anton van der Horst en Olivier Mes- siaen. Tot besluit worden 'Trois Danses' van Jehan Alain uitgevoerd. Over het laatste werk deelt de organist ons mee: De 3 dansen werden oorspronkelijk geschreven voor een groot orkest. In de laat ste maanden van zijn korte leven bewerkte Alain ze voor orgel. Hij was toen mihtair in het Franse leger en sneuvelde op 20 juni 1940. Charles de Wolff (1932) studeerde aan het conservatorium te Utrecht en Amsterdam orgel, piano, hoofdvak theorie en orkestdi rectie. Nadat hij in 1953 eindexamen had gedaan met onderscheiding voor virtuositeit en in 1954 de Prix d'excellence voor orgel behaald had, zette hij zijn orgelstudie voort bij Jeanne Demessieux te Parijs. In zijn loopbaan heeft De Wolff zich talloze malen ingezet voor de nieuwe en experi mentele muziek, wat in 1965 bekroond werd met de eerste prijs in het Internationale Con cours voor vertolkers van hedendaagse mu ziek. Tijdens een orgelconcert in de Grote Kerk van Naarden werd hij in 1988 onder scheiden door de Académie Fran9aise van wege zijn verdiensten voor de franse (orgel) muziek. Als organist gaf Charles de Wolff concerten op alle vermaarde orgels, die ons land kent, en op talloze daarbuiten, en maakte hij een groot aantal plaat- en CD-opnames. In 1968 werd zijn vertolking op plaat van o.a. Bach's Passacaglia onderscheiden met een Edison. Op een recente CD heeft De Wolff op ge dreven wijze de orgelwerken van zijn leer meester Anthon van der Horst vastgelegd. Door Anton van der Horst werd De Wolff in 1965 aangesteld als zijn opvolger en als vas te dirigent van De Nederlandse Bachvereni- ging (tegenwoordig: Bachkoor Holland), met welk koor hij tot 1998 o.a. de jaarlijkse uitvoeringen van Bach's Passionen heeft verzorgd. Als vaste dirigent is De Wolff gedurende meer dan 25 jaar verbonden ge weest met het Noordelijk Filharmonisch Or kest tot de fusie ervan met het Fries Orkest in 1989. Twee hoogtepunten op directiegebied waren de uitvoering van de Krönungsmesse van Mozart ter gelegenheid van de kroning van prinses Beatrix tot Koningin der Neder landen in 1980 en een concert met het Bach koor Holland tijdens het officiële staatsbe zoek van de amerikaanse president G. Bush aan ons land in 1989. De toegangsprijs voor dit concert bedraagt 7,50; studerenden van 13 t/m 18 jaar en 65-plussers betalen 5,00. Kinderen t/m 12 jaar hebben vrije toegang. Het volgende concert is op donderdag 12 augustus om 15.00 uur. Rien Balkenende uit Middelburg bespeelt dan het orgel. te Herkingen Bovenstaande postduivenvereniging nam op 24 juli 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Ablis. Afstand 390 km. In concours waren 87 duiven die om 06.50 uur met westenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 11.52.34 uur en haalde een snelheid van 1289.67 m.p.min. De gede tailleerde uitslag luidt: A. Molenaar en Zn. 1, 4, 6', 8, 9, 11, 15, 17, 21, 22; J. den Boer 2, 3, 7, 12, 14, 16, 20; A. Riedijk 5,13; H. Kievit 10; P. Hogerwef 18; M. V. d. Ochtend 19. RAI Vereniging: Het gaat weer goed met de Nederland se motorfietsverkopen. Nadat de markt in 1993 met een afzet van bijna 23.000 machines een historisch hoogtepunt bereikte, brak een periode van stag natie aan. Daar lijkt nu een einde aan te komen. In de eerste zes maanden van dit jaar werden bijna 12.000 motorfietsen verkocht. Dat zijn er ruim 11 procent meer dan in de verge lijkbare periode in 1998. "We constateren dat er opnieuw een grotere belangstelling voor de motorfiets is en er worden meer rijbewijs A-examens afgeno men", zegt Raymond Grollé, secretaris van de RAI afdeling Gemotoriseerde Tweewie- Iers. "Het CBR nam in het eerste half jaar zelfs dertig procent méér motorfietsexamens af. Opmerkelijk is ook de toename van het aantal motorscooters. De verkoop van deze handige file-omzeiler lag in de eerste zes manaden van dit jaar zelfs 40 procent boven het niveau van 1998. De grote belangstelling voor de motorscooter is niet verwonderlijk, want het is een zeer geschikt vervoermiddel voor het woon-werkverkeer". Een andere positieve ontwikkeling, die vol gens Grollé de motorfletsmarkt in de kaart speelt, betreft de afname van het aanbod van gebruikte machines ten gunste van nieuwe modellen. Enorm marktpotentieel Nederiand telt op dit moment 1,3 miljoen motorrijbewijsbezitters, waarvan 200.000 vrouwen. Aangezien in ons land 400.000 mensen actief motorrijden, betekent dit dat er een enorm marktpotentieel Ugt. [Agterbluvers A aam» ^m FOCWA G*FI«NTIEeEQmjf OFFICIEEL DEALER Brielle Spijkenisse Slagveld 19 Kelvinweg 13 Tel. (0181) 413777 Tel. (0181) 624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden y

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 6