r Karakter van de streek versterken! ZAFIRA Bijzondere amputatie ziekenliuis Dirksland ^^r Ikorels. ■autoschade Focmm Vroegevogeltocht over de Kop van Goeree Inloopconcerten in Hervormde kerk ,jciw:stree\ü>l(xé. op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoüandse en zeeuwse eilanden Rijksnota 'Belvedere Rijbewijs besclionken bestuurster na rijverbod alsnog ingevorderd Kerkdienst Ger. Gem. AA^^MINNAARD VASTGOED flei Garage Knöps B.V. il ....mi^i ^-i:) Vrijdag 30 juli 1999 72e jaargang nr. 6825 BEW. EX Als het aan het kabinet ligt, Icomt er een einde aan de ruimtelij Ice ontwikkeling die van Nederland een eenheidsworst maakt. Volgens het kabinet is het de hoogste tijd om te voorkomen, dat heel Nederland er hetzelfde uit gaat zien. Het karakter van elke streek moet voortaan worden behou den en versterkt. In de onlangs gepresen teerde nota 'Belvedere' is deze zienswijze neergelegd als bouwsteen voor de vijfde nota ruimtelijke ordening. Cultuurhistorisch besef "Laat de toekomst doordrenkt zijn van cul tuurhistorisch besef' zei staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur bij de presentatie van de nota 'Belvedere'. 'Belvedere' is Italiaans voor 'mooi uitzicht' en daar moet het vol gens het kabinet naar toe. Rijk, provincies, gemeenten en ook projectontwikkelaars moeten bij de inrichting van de openbare ruimte rekening houden met de cultuurhisto rie van de omgeving. Er dient een einde te komen aan de bouw van identiteitsloze nieuwbouwwijken. Men moet in Nederland kunnen zien waar men zich bevindt. In Friesland moet men kunnen zien dat men in Friesland is, Zeeland moet Zeeuws zijn en Urk moet er als Urk uitzien. "Cultuurhistorische landschappen en objec ten horen voortaan inspiratiebron te zijn bij het maken van plannen", is het standpunt van de ministers Pronk (VROM), Netelen bos (Verkeer) en de staatssecretarissen Van der Ploeg (Cultuur) en Faber (Natuur). Streekeigen aanpak Voor Nederland, dat in Europa bekend staat als een land van slopers van de eigen cul tuurhistorie, komt dit regeringsstandpunt beter laat dan nooit. De bedoeling is dat een betere samenwerking tussen de diverse over heden, projectontwikkelaars en particulieren leidt tot een meer gevarieerde woningbouw en tot behoud van natuur en cultuurhistori sche identiteit. 'Streekeigen aanpak' is het wachtwoord voor de toekomstige ruimtelij ke ordening van ons land. "Overal waar dat mogelijk is, moet de cul tuurgeschiedenis terugkomen in het land schap, in steden en dorpen", aldus Van der Ploeg. "De inrichting van Nederland mag niet langer een zaak van uitsluitend ingeni eurs en projectontwikkelaars zijn. Voortaan moeten ook mensen die zich bezig houden met cultuurgeschiedenis een stem krijgen". Volgens de staatssecretaris moet de eigen heid van een gebied gewaarborgd worden, ook als het gebied opnieuw wordt ingericht. Belvedère-projecten Op grond van deze zienswijze in de nota 'Belvedere' heeft het kabinet een aantal Bel vedère-projecten aangewezen. Dat zijn gebieden en steden, die speciale aandacht krijgen vanwege cultuurhistorisch erfgoed en natuur. Bpegbeeld en speerpunt van het beleid wordt de Nieuwe Hollandse Waterli nie, een strook van 85 km lengte van Muiden tot de Biesbosch, met 48 forten, 2 kastelen en 5 vestingsteden. Ook de kop van Schou wen, de Krimpenerwaard en de Alblasser- waard, Tholen, Walcheren en Zuid-Beve land komen op de lijst voor. Voor de Belvedère-projecten wordt in door het kabinet in 2000 een bedrag van 11 mil joen uitgetrokken. Er van uitgaande, dat ook de Europese Unie en projectontwikkelaars aan de Belvedère-projecten dienen bij te dra gen, heeft het kabinet berekend dat in 2010 in.totaal 186 miljoen beschikbaar is voor Belvedère-projecten. In het Belvedère-programma wordt geld beschikbaar gesteld voor een kennisinforma tiecentrum, opdat geschiedkundige kennis beschikbaar is voor projectontwikkelaars en architecten. Van der Ploeg hoopt dat het Bel vedère-programma leidt tot een groter histo risch besef bij alle Nederlanders: "Mensen weten te weinig van de historische achtergrond van de wijk of het gebied waarin zij wonen". OUDDORP - In de nacht van woensdag op donderdag kon op de Vrijheidsweg in Oud- dorp een 55-jarige vrouw uit Antwerpen aangehouden worden wegens het rijden onder invloed. De vrouw was eerder op de dag in Zeeland al aangehouden voor hetzelf de feit, waar zij een rijverbod kreeg opge legd tot elf uur 's avonds. Vermoedelijk heeft de verdachte tijdens het rijverbod weer alcohol genuttigd, waardoor zij wederom onder invloed was gaan rijden. Naar aanleiding van een bericht van de poli tie Zeeland, hield de politie van Goeree- Overflakkee de vrouw aan voor een adem analyse. De vrouw werd overgebracht naar het bureau te Middelhamis, waar de adem analyse en een bloedtest werden uitgevoerd. Op basis van de uitslag van deze werd het rijbewijs van de verdachte ingevorderd. OOLTGENSPLAAT - dinsdagavond 19.30 uur ds. M. Mondria, Waardenburg. Voor VM linetilbele] wooH' eM (iwpcov Op zaterdagmorgen 31 juli wordt er door de Werkgroep Missionaire Gemeente van de Gereformeerde Kerk Ouddorp een zgn. vroegevogeltocht georganiseerd. Het is een tocht die 's morgens vroeg gelo pen wordt over de Kop van Goeree en dan wel over de kust. De tocht is ongeveer 20 kilometer lang. In de ochtenddauvv zie en beleef je alles anders, leuk om een keer mee te maken en bovendien erg gezellig. De tocht begint om 6.00 uur en we verza melen tussen 5.45 en 6.00 uur bij de ingang van de Gereformeerde Kerk in Ouddorp aan de parkeerplaatskant. Na afloop staat er in het kerkgebouw een lekker kopje koffie of limonade klaar en is er gelegenheid om nog lekker even te pra ten. De deelname is gratis, wel staat er bij de ingang een busje klaar waarin een vrij willige bijdrage op prijs wordt gesteld. Iedereen is van harte uitgenodigd deel te nemen, kinderen graag onder begeleiding. tijdens braderie in Sint Annaland Op zaterdag 14 augustus kunnen bezoekers van de braderie in St. Annaland tussen 14.00 en 17.00 uur het Hervormde kerkgebouw bezichtigen. In de kerk worden er deze mid dag twee inloopconcerten gehouden. Om 14.30 uur treed het Thools ensemble Ars Musica o.l.v. dirigent Paul Heijboer op. Zij laten op verschillende instrumenten enkele bekende stukken horen van componisten uit het begin van de achttiende eeuw. Vanaf 16.00 uur verzorgt Leen Heijboer een orgelbespe ling. Dit concert wordt afgewisseld met zang van het echtpaar Lia en Rinus van Gorsel uit Sint Maartensdijk. Zij zingen enkele bekende Nederlandse en Duitse geestehjke Uederen. Iedereen kan gedurende deze optredens vrij het kerkgebouw in- en uitlopen. ledere be zoeker krijgt bij Knneiiköïnst iets te drinken aangeboden. De Hervormde evangelisatie commissie staat ook met een kraam bij de hoofdingang van de kerk. Hier zijn verschil lende boeken .en mooie cd' s te koop en kan worden meegedaan aan een raadwedstrijd. COMBi actief in beeld en geluid Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw worïing ^VVisser Visser Nieuw van Opel: nu in .j~^^ onze showroom ^'""W^^Ê voor MPorJ/deM mP plezier [mQ©iMii instaUatiebedrijf Gas - Water - Warmte j£ ISO 9002 De slachtoffers 'm de Golf moesten door de brandweer worden bevrijd Gisterenmorgen deed zich even voor twaalf uur een ernstig verkeersonge val voor op de Grevelingendam (N59) tussen Oude Tonge en Bruinisse, ter hoogte van restaurant 'De Grevelin- gen'. Over de oorzaak van het ongeluk was op het moment dat we dit schreven nog weinig bekend. In ieder geval botsten twee auto's frontaal op elkaar. Het ene voertuig, een Volkswagen Golf met twee inzittenden, bleef na de botsing op de weg staan. Het andere voertuig echter, een Mitsubishi-busje van Selekt-Vracht, raakte van de weg af om via het talud af te zakken naar de rand van de water- doorlaat in de Grevelingendam. Daar kwam het busje tot stilstand nadat het het hek, dat daar als scheiding tussen rij baan en het meters dieper gelegen water was geplaatst, omver gereden had - let terlijk kantje boord dus. De twee inzit tenden van de Golf werden door de brandweer uit hun voertuig bevrijd door dat het dak van de auto werd geknipt. Beide inzittenden raakten gewond, evenals de bestuurder van het busje. Wie de gewonden zijn en wat de aard van hun verwondingen is was op dit moment ook nog niet bekend. Hulpverlening ge schiedde door de brandweer van Brui nisse, die met twee voertuigen aanwezig was, spoedartsen van de traumahelicop- van het Ooster van ambulance- ter en door ambulances schelde Ziekenhuis en dienst 'De Bevelanden' Op de N59 ontstonden in beide richtin gen enorme files. letterlijk kantje boord 't Is altijd een weemoedig iets als een lichaamsdeel moet worden geamputeerd, 't gebeurt altijd node. Zo ook afgelopen woensdagmorgen. Met dat ver schil dat het nu niet om een amputatie in, maar aan het ziekenhuis ging. Waar jarenlang het karakteristieke spitsje op het dak van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis de aanblik van het gebouw - en zelfs een beetje van Dirksland zelf - bepaalde, is dat nu voorgoed verleden tijd... Voor menigeen, onder hen ook veel medewerkers van het zie kenhuis, was het toch een beetje afscheid toen iets na 10 uur, onder toeziend oog van veel 'in 't wit geklede lieden', het spitsje door een bouwkraan langzaam van zijn plaats verheven werd - het had bijna iets plechtigs - om na een 'tochtje' over het oude ziekenhuisdak voorzichtig op de grond geplaatst te worden, de plaats waarop het torentje al die jaren als wachter heeft neergezien. Zoals reeds bekend zal dit dakopbouwtje - als kleinood gekoesterd - bewaard blijven voor het nageslacht, zoals in dit verband ook de nieuwbouw van het ziekenhuis genoemd zou kunnen worden. Haveneind 7 3245 LM Sommelsdijk Tel. 101871483328 Fax (0187) 485992 'M CiiCh tf^l SOMMELSDIJK OUDDORP VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL. 0187 48 72 72 (PASSACE) 1 ('S AVONDS 06 53 777 800) TEL 0187 68 45 45 FAX 0187-48 6613 FAX 0187-6817 55 OUDDORP- WEilitraat 3S Tsl. (0IS7) 681612 fax 6S37M RENESSE- PHntshop Hogcioom 171 t«l. [0111) 462400 Doetinchemsestraaf 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS Middelhamis Barendreciit Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 642111 Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 KEMA CERTIFICATE 3ES7D Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 Ernstig verkeersongeval op Grevelingendam

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1