EiiAnoEii-niEuws P.V. De Snelpost Natuurexcursies naar de Slikken van Flakkee ^'v5i^ EIIAIIDEn-tllEUWS WmïTvrNYL;''^iiiiHiii De Slikken van Flakkee Uitslagen 'Wscromte' P.V. De Combinatie P.V. De Combinatie VERVOLGVERHAAL Jochem de schoorsteenveger PAGINA 2 Dinsdag 27 juli 1999 Bovenstaande postduivenvereniging nam op 24 juli 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Ablis. Afstand 395 km. In concours waren 161 duiven die oln 06.50 uur met ZO wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 11.50.09 uur en haalde een snelheid van 1320.20 m.p.min. De gede tailleerde uitslag luidt: J. C. Roodzant 1,2, 8, 10, 11, 13,23,25,31, 33, 34; J. M. D. van Rutten 3, 36, 39, 40; A. Bestman4,17. 27, 35, 37; B. de Lange 5,18, 19, 21, 24, 28, 29, 32; A. Zoon 6, 14; A. P. de Vogel 7; M. v. d. Baan 9, 12, 26, 30; P. C. van Alphen 15, 16, 38; L. v. d. Baan 20; J. Kleijnenberg 22. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 24 juli 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Peronne. Afstand 3219 km. In con cours waren 813 duiven die om 07.30 uur met windstil wind gelost werden. De eer ste duif arriveerde om 10.08.37 uur en haalde een snelheid van 1380.22 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: J. M. D. van Rutten 1, 2, 13, 15, 17, 44, 54, 56, 65, 66, 74, 75, 79, 87; A. Bestman 3, 9, 31, 36, 67, 82; J. C. Roodzant 4, 11, 12, 14, 16, 40.41, 70, 72, 85; R C. van Alphen 5, 7, 8, 10, 23, 25, 29, 30. 37, 60, 62, 73, 84, 88, 89, 91. 92, 94, 95; L. S. van der Baan 6, 26, 27, 53, 71, 78; M. v. d. Baan 18, 19. 28, 39, 55, 57, 58, 61, 76, 77, 81; B. de Lange 20, 24, 45, 50, 86; A. Zoon 21, 22, 33, 80, 93; L Kleijnenberg 32, 46, 51; A. F. de Vogel 34; P. Kachelland 35. 63: L. Ai'ensman 38, 42, 43, 47, 48, 59, 83, 96, 97, 98, 99, 100; L. V. d. Baan 49, 64, 68, 69; L. Tijl 52; S. van Drie 90. De natuurorganisaties op liet eiland Goeree-Overflalikee bieden u ook deze zomer weer tal van excursies waar u aan deel kunt nemen. Het ISGO heeft ze voor u op een rijtje gezet. Verzorgd door Zuid-Hollands Landschap en Vereniging Natuurmonumenten. Goeree heeft volop natuur te bieden. Fiet.ser.s en wandelaars kunnen er hun hart ophalen. Ieder seizoen ziet het eiland er anders uit. Je kunt er telkens iets nieuws ontdekken.-Wil je natuur en landschap eens door een andere bril bekijken? Ga mee op excursie in de vol gende gebieden; De Kleistee (Zuid-Hollands Landschap) Een natuurgebied met voor Goeree karakte ristieke elementen als 'schurvelingen en hoagten' met daartussen tuinlandjes en boomgaarden. Verder vindt u er duingras landen met prachtige bloemenweiden en hakhoutbosjes die rijk aan vogels zijn. De Kwade Hoek (Vereniging Natuurmonumenten) Een steeds veranderend natuurgebied met duinen en vochtige valleien vol bijzondere planten, een strand met jonge duintjes en schorren met kreken die bij storm verdwij nen onder het zoute zeewater. De Schans (Zuid-Hollands Landschap) De Schans is een zeventiende eeuws verdedi gingswerk en is één van de twee schansen in Nederland, gelegen temidden van een boeiend zoute-kwel gebied. Op de hoeken van twee bastions staan authentieke kanonnen. Scheelhoek en 't Kiekgat (Vereniging Natuurmonumenten) Twee natuurgebieden die langs het Zuider- diep liggen. Op Scheelhoek broeden talrijke vogels zoals kievit, tureluur, kluut en kemp haan en zijn vele overwinterende vogels te zien, waaronder duizenden brandganzen. Vanuit de kijkhut 't Kiekgat zijn er vaak lepelaars, vele soorten eenden of een jagen de kiekendief te zien. De Westduinen (Zuid-Hollands Landschap) Een prachtig natuurgebied met glooiend duingrasland wat al eeuwenlang begraasd wordt. Het gebied is één van de twee Neder landse vindplaatsen van herfstschroeforchis en het is rijk aan bijzondere planten en pad destoelen. TRAMWEG 33 OUDETONGE De Preekhilpolder/Oudelandse Zeedijk (Zuid-Hollands Landschap) Dit gebied is gelegen langs de Grevelingen. Er bloeien zeer veel bloemen, waaronder orchideeën en er zijn tevens veel vogels en vlinders te zien. Aanmelden Voor alle excursie kunt u zich aanmelden of een kaartje kopen bij VVV Ouddorp, Bos weg 2 in Ouddorp, tel (0187)681 789. Voor de vaarexcursies dient u zich van tevoren aan te melden. Dat kan vanaf 1 april 1999 bij Expo Haringvliet op telefoonnummer (0187)499 913. Vertrekpunten De Kleistee: pad inslaan naast Dijkstelweg 19; vanaf het centrum ongeveer 15 min. lopen naar het toegangshek, Ouddorp. De Kwade Hoek: parkeerplaats ingang Kwade Hoek aan de Oostdijkseweg, Goedereede De Preekhilpolder/Oudelandse Zeedijk: einde Blomweg (doodlopende weg in de Preekliilpolder), te Ouddorp. De Schans: bij verkeerslichten (komende vanuit richting Goedereede) linksaf slaan. Daarna direct rechts. Men ziet De Schans liggen onder- langs de Oudelandse Zeedijk te Ouddorp. Scheelhoek en 't Kiekgat: bij werkschuur Natuurmonurnenten aan de. Meester Snijderweg 44 bij binnenhaven Stellendam. De Westduinen: bij werkschuur, Westduinweg 37, net voor bij de kruising met KlarebeekwegAVest- duinweg, Ouddorp. Vaarexcursies: Expo Haringvliet, Haring- vlietplein 3, nabij de Haringvlietsluizen. Kosten De excursies in de gebieden van Natuurmo numenten en het Zuid-Hollands Landschap zijn gratis voor leden. Niet-leden betalen 5,- en ,- voor kinderen t/m 12 jaar. Bijzonderheden In augustus leiden gidsen van het IVN de excursies op de Kwade Hoek. In natte tijden heeft u laarzen nodig op de Kwade Hoek. Een verrekijker komt van pas bij alle excursies. Vaarexcursies: Deze excursies starten bij Expo Haringvliet, nabij de Haring vlietsluizen. De dagexcursie start om 09.30 uur, u wordt ontvangen met een kop koffie. De boot vaart om ca. 10.00/10.30 uur uit en is ca. 16.30 uur weer terug. Voor een lunchpakket wordt gezorgd. De tocht voert over het Haring vliet langs het vogelrijke natuurgebied Scheelhoek en vervolgens over open zee naar de Kwade Hoek. Kosten (incl. lun chpakket) bedragen ƒ47,50 voor vol wassenen en 22,50 voor kinderen t/m 12 jaar. De avondtocht start om 19.00 uur vanaf Expo Haringvliet en voert over zee naar de Kwade Hoek. Kosten bedragen 22,50 voor volwas senen en 11,50 voor kinderen. Om ca. 22.30 uur bent u weer terug bij Expo Haringvliet. Doe warme kleding aan en vergeet uw verrekijker niet! Tijdens de tocht krijgt u tekst en uitleg van de boswachter van Natuurmonumenten. De excursies van het Zuid-Hollands Landschap worden in principe geleid door gidsen van het IVN. Programma 1999 augustus di3 19.00 Kwade Hoek di 10 19.00 Kwade Hoek woe 11 19.00 avondvaarexcursie naar :iwa:ic .:-ïgck''' dil7 19.00 Kwade Hoek di24 19.00 Kwade Hoek woe 25 09.30 dagvaarexcursie naar Kwade Hoek* za28 14.00 Westduinen parddepaardjes van de Westduinen diSI 19.00 Kwade Hoek zall 10.00 Huifkarrit Scheelhoek De dinsdagavonckxcursies worden verzorgd door natuurgidsen van hel IVN. i.s.m. Expo Haringvliet De zuidelijke Slikken van Flakkee is een gebied van ca. 800 hectare. Hier grazen Heckrunderen en Fjordenpaarden. Door beweiding is een open landschap ontstaan Het gebied is een interessant vogelbroed- gebied. Verder komen er ook hazen, konij nen, fazanten en reeën voor. 's Winters is het een pleisterplaats en rustgebied voor duizenden wilde ganzen. Door het zilte en open karakter van het landschap komen hier bijzondere planten voor, zoals pamas- sia, duizendguldenkruid en ook orchi deeën. Het midden deel van de slikken is momen teel nog een zanddepot. In de toekomst zal hier een halfopen landschap ontstaan. De noordelijke slikken van Flakkee, onge veer 700 hectare groot, is bestemd om op natuurlijke wijze te begroeien. Hier word niet ingegrepen in de natuur. Het is een ideaal gebied voor zangvogels, die in het dichte struikgewas broeden, beschutting zoeken en voedsel vinden. Veel soorten die op de rode lijst staan in verband met hun teruglopende aantallen, komen hier voor. In de toekomst zal hier een natuurlijk bos ontstaan, een uniek verschijnsel in Nederland, dat grotendeels aangelegde bossen bezit. Tot en met 2 september wordt iedere don derdagochtend en tot en met 31 augustus ook op dinsdagmiddag, een excursie gehouden over het afgesloten deel van de Slikken van Flakkee. Onder leiding van de beheerder van de slikken wordt u, per over dekte wagen, meegenomen over het zuide lijke deel van de slikken, waar u een prach tig uitzicht hebt op de daar grazende Fjor denpaarden en Heckrunderen. Tijdens de tocht vertelt de beheerder over het uitge strekte en bijzonder bloemrijke landschap, dat broedgebied is voor talrijke weide- en watervogels. Ook hoort u bijzonderheden over het beheer van de begrazing van dit voor Nederland unieke gebied. Kosten: Volwassenen:10,00 Houders 65+ pas:7,50 Kinderen t/m 12 jaar7,50 Kinderen tot 3 jaar gratis. De H.S.V. 'De Viscromte' heeft op vrijdag een palingwedstrijd gehouden in het Zuider- diep. Er waren 34 deelnemers. De uitslag is als volgt (de eerste 10). 1. H. Wolfert140 cm. 2. L. C. Struik67 cm. 3. C. Pannekoek66 cm. 4. P. Zoon60 cm. 5. J. Polak39 cm. 6. J. van Lenten38 cm. N. Bazen38 cm. 7. H. Jordaan34 cm. H. van Heukelen34 cm. A. Schaaf34 cm. 8. R. Rijke33 cm. 9. L Wolfert29 cm. 10. J. Kalle27 cm. LET OP: De volgende palingwedstrijd is op vrijdag 30 juli in het Haringvliet. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 24 juli 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Ablis. Afstand 397 km. In concours waren 173 duiven die om 06.50 uur met ZW wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 11.50.47 uur en haalde een snelheid van 1319.20 m.p.min. De gede tailleerde uitslag luidt: L Koese Zn. 1, 3, 4, 25, 28, 31, 32; C. Dubbeld 2, 6, 7, 11, 14, 15, 16, 18, 19, 34, 37; D. Vroegindewey Zn. 5; C. van 't Veer 8, 9, 13, 22, 23; J. Groenendijk 10, 20, 21, 27, 29; M. de Blok 12, 33, 35, 39, 41; C. V. d. Weide 17, 30,40; André v. d. Linde 24, 38,43; W. de Vos 26, 36; J. C. Horseling 42. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 24 juli 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Marseille. Afstand 948 km. In con cours waren 33 duiven die om 06.50 uur met Noordenwind gelost werden. De eer ste duif arriveerde om 07.28.53 uur en haalde een snelheid van 902.53 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: J. C. Polder 1; T. Kern 2, 5, 8; C. Polder 3; W. I. Peeman 4, 6, 7. Vertrektijd/plaats: Op donderdag om 10.00 uur en op dinsdag om 14.00 uur vanaf de boerderij van Staats bosbeheer, Bouwdijk 11 te Melissant. Duur van de excursie: ±2 uur. U wordt weer teruggebracht naar het vertrekpunt bij de boerderij. Hoe kunt u reserveren: Door een bezoek aan één van de onderstaan de VVV-kantoren: VVV-Ouddorp. Bosweg 2 (0187-681789) VVV-ANWB Overflakkee, iiade 9. Mid- delharms (0187-484870) VVV-steunpunt Herkingen, Molendijk 65 (0187-669327) De kosten voor de excursie dienen direct bij de reservering te worden voldaan. Telefonisch reserveren is niet mogelijk. Minimum aantal deelnemers: 10 In verband met de beperkte ruimte op de wagen is tijdig reserveren noodzakelijk. Kinderwagens en honden kunnen niet mee. De organisatoren zijn niet verantwoordelijk voor deelnemers en/ of hun bezittingen. Speciale reeën-excursies: Tevens worden er speciale excursies naar de slikken georganiseerd, waarbij gekeken wordt naar reeën, die zich vooral 's avonds en vroeg in de ochtend laten bewonderen. De avondexcursies is op woensdag 18 augustus om 18.45 uur. De ochtendexcursie op vrijdag 20 augustus om 06.00 uur. Hoe komt u bij de beheersboerderij: Vanuit Ouddorp, richting Melissant. Bij de rotonde rechts, afslag Melissant, daarna de eerste afslag rechts, na de benzinepomp weer naar rechts. De Bouwdijk volgen, tot de witte boerderij van Staatsbosbeheer links onder aan de dijk. Uit de richting Middelharnis: richting Melissant. Bij de rotonde linksaf, daarna de eerste afslag rechts, na de benzinepomp weer naar rechts. De Bouwdijk volgen, tot de witte boerderij van Staatsbosbeheer links onder aan de dijk. -15- Jochem ziet kans het toneel te ontgaan. Hij begrijpt, dat zijn vriend een af straffing zal ondergaan, die niet mals is en hem - wat hij hoopt - zal genezen. Het wordt een vreselijke straf. Aanvanke lijk uit Goffe, die de tanden op elkaar klemt, geen enkele kreet, maar dat is niet vol te houden. Al .spoedig weerklinkt zijn gegil, maar de uitvoerders van de straf gaan dóór. Zij moeten. Het gegil houdt op. Je kunt niet meer gillen, als je ongeveer bewusteloos bent; alleen nog steunen. Stukken vlees hebben de slagen van Goffes lichaam gescheurd. Het wordt zelfs bootsman Jansz. te kras. Hij begeeft zich naar de chirurgijn, die dan op de plaats van de strafoefe- ning verschijnt. Hij gelast even op te houden met slaan, onderzoekt vluchtig de Vlaming en geeft dan bevel de verdere uitvoering te staken. Als ze nog even doorgaan, is de verzetpleger doodgeslagen. En zo wordt Goffe van Velden voor halfdood weggedra gen. Jochem hoort ervan en is ontzet. Hij verneemt ook, dat de bootsman de chirurgijn heeft gewaarschuwd, wat toch een goed hart toont. Trouwens, Jansz is de kwaadste niet, al kan hij ruw uitvaren. Jochem bedankt hem voor zijn bemiddeling. "Het betekent niets", weert de bootsman af. "Als jouw vriend nu maar zo verstandig is, voortaan anders op te treden. Een tweede maal laat ik hem doodslaan, je kunt het hem zeggen. Wat schiet hij ermee op? Hij moet zijn verstand gebruiken. Als je je best doet, valt het aan boord wel mee. Moetje dat ook niet erkennen!" Jochem kan het inderdaad niet ontkennen. Hij denkt natuurlijk met heimwee terug aan zijn vroegere, vrije leven van schoorsteenveger. Zijn tegenwoordige is er niet mee te vergelijken, maar... het kan altijd nog erger. Je moet nu eenmaal in het leven ook de lichtpunten wil len zien. Nogmaals verzekert de bootsman hem, dat zij hun toe komst, menselijkerwijs gesproken, in eigen hand hebben. Wie oppassen wil, maakt vorderingen en heeft geen last van strafmaatregelen en zo. Het is alles goed en wel, maar de bootsman moet ook eens inzien wat het betekent, op een manier, als waarop dat met hen het geval is, hier aan boord te komen en tegen hun wil naar Indië te worden gevoerd. Kan hij dat goed keuren? Is dat christelijk? Hoe zou de ziekentrooster, die zo roerend praten kan, daarover nu denken? Bootsman Jeroen Jansz. haalt de schouders op. Och neen, hij vindt de toestand ook niet ideaal. Het is inderdaad gemakkelijker varen met lui, die met hart en ziel zeeman zijn. Maar ja, er zijn er nu eenmaal lang niet genoeg. En de Compagnie moet zeelui en soldaten hebben, er zit niets anders op. Dus - dan maar kwaadschiks lui zien te krijgen. Hij weet voorbeelden genoeg van zulken, die vorderingen gemaakt hebben. Nog eens, wie wil oppas sen aan boord heeft het niet slecht. Een behoorlijke gage, een goed contract en zo. "En de dood voor ogen", merkt Jochem op. "Hoevelen sterven er vóór zij de Indien hebben gezien?" "Dat is het lot van de zeeman. En op het land kun je ook sterven", is de dooddoener van Jansz., die nogmaals Jochem de raad geeft, zijn vriend te bewerken, opdat die zijn verstand zal gebruiken. Voorlopig valt niet te praten met Goffe. Voor 'mirakel' ligt die in zijn kooi en de chirurgijn bezoekt hem enkele malen per dag, wat niet vaak voorkomt aan boord. In hun vrije tijd en in de avonduren, als zij geen wachtdienst hebben, zitten Jochem, Gebhard en Lémand aan zijn bed en monteren hem wat op. 't Zal wel loslopen. Hij is sterk en binnen enkele dagen weer de oude. Ze kletsen maar wat. Het duurt minstens drie weken eer Goffe weer in staat zal zijn, aan dek te wandelen. Hij is lelijk toegeta keld. Als hij dat eens opmerkt, zegt Jochem ronduit, dat hij wel eens gelijk zou kunnen hebben. Maar het is zijn eigen schuld. Hij moest toch begrepen hebben en hij is toch gewaarschuwd, dat het onbegonnen werk is, de verzenen tegen de prikkels te slaan. Berusten in zijn lot, het is het enige wat hij kan doen. Ook het beste. "Als ik de kans zie, vermoord ik hem", zegt Goffe woest. Hij behoeft geen naam te noemen. Natuurlijk doelt hij op de officier, die hem de stokslagen deed toedienen. "Het werk van een krankzin lige, Goffe", merkt Jochem op. "Het is te begrijpen, d^t je niet te spreken bent, maar je schiet er niets mee op, als je je zo blijft aanstellen". "Je kunt je niet alles laten aanleunen", zegt Goffe. "Het is al mooi genoeg, dat we hierheen geronseld zijn op die gemene manier". "Akkoord. Maar je bent er nu eenmaal en je moet er van maken, wat er van te maken valt. De bootsman heeft jou voor dit keer gered uit de klauwen van die kerels, maar een tweede maal doet hij het niet weer. En - die vent doodschieten kost jou je kop. Of niet soms?" Goffe geeft geen antwoord. Misschien ziet hij in, dat Jochem verstandig redeneert, misschien ook niet, wie zal het zeggen? Gebhard doet als Jochem. Met je kop tegen de muur lopen kun je altijd nog doen. Van de geronselden - en dat zijn er heel wat - zijn ze de enigen, die zich zonder mor ren en tegenspreken schikken in hun lot. Zij zien in, dat het zonder organisatie en strenge tucht niet gaat in de scheepsgemeenschap. Zij onderwerpen zich aan die tucht tengevolge waarvan hun leven dragelijk is. In de verste verte verstaan zij nog niet de zeemanskunst, maar met de dag wennen zij aan hun nieuwe werkkring, die zij niet hebben gezocht en die zij in hun hart verfoeien. Jochem heeft opgemerkt, dat zij met de dood voor ogen op 'De Arend' vertoeven. Hij weet dat alleen van 'horen zeggen'. Maar dan - Goffe is sinds enige tijd hersteld, al heeft hij nog niet volle dienst te verrichten - ziet hij voor ogen, wat een reis naar Indië betekent. Op een nacht wordt hij wakker. Niet ver van zijn kooi ligt er een in ijlkoortsen. In de vooravond heeft hij nog een kort gesprek gehad met de Amsterdammer, die toen zei, dat hij zich niet lekker voelde. Nu wordt ijlings de chi rurgijn geroepen, die na een kort onderzoek gelast, dat de man apart moet worden gelegd. Een veeg teken! beweren de ervarer lui. Met die rompslomp houdt men zich niet aan boord |op. Als je ziek bent, blijf je in je kooi liggen en je moet maar zien beter te worden. Als je kameraads niet voor je zorgen, zou je van honger omkomen, zo gaat dat hier. Als de patiënt weggebracht wordt nu, dan is er wat loos. Dan ziet men hem waarschijnlijk niet levend meer terug. Als Jochem iets later informeert bij de bootsman, met wie hij steeds meer vriendschap heeft gesloten, naar de aard der ziekte, haalt Jansz. de schouders op. Hij weet het niet of wil het niet zeggen. Maar de ziekte kan niet lang ge heim blijven. De man, een jongeman nog, heeft rode loop. Hij komt er naar alle waarschijnlijkheid niet boven op. De ziekentrooster kan niet met hem praten, want de man is doorlopend bewusteloos. Na twee dagen gaat de mare over het schip, dat de eerste dode aan boord is. En enkele uren later is de 'begrafenis'. Op de voorplecht verenigen zich tal van leden der beman ning, aan het hoofd waarvan schipper Heumius. Als de ziekentrooster, de bijbel in de hand, is gearriveerd, klinkt een kort bevel. Onder doodse stilte, alleen de geluiden van een varend schip op de grote zee worden vernomen, komen vier mannen, die een witlinnen zak dragen. Daar in is het lijk gewikkeld van de Amsterdammer, de eerste dode op deze reis. Aan de voeten van het lijk, het gelaat is naar het oosten gericht, staat de ziekentrooster, die de bijbel openslaat en een hoofdstuk uit Openbaringen leest, waarna hij een gebed uitspreekt. Zijn taak is dan ten einde. Wéér een kort bevel uit de mond van de schipper. De vier mannen die het lijk gedragen hebben, nemen het weer op, geholpen door enkele anderen, en dragen het tot vlakbij de reling. En daar staan zij, het verstijfde lichaam hoog houdend, want. (wordt vervolgd) chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mail: drukkerij.dewaaK" lref.nl (onder vermelding van 'adv' of adm') tarief per mm 0.42; conlracllarieven op aanvraag sluüingstennijn zakelijke advertenlies maandag en donderdag 14.00 uur sUiUingstemüjn familleberichlen: dinsdag en vrijdag 8.,30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500. privé (0187) 68 25 87: e-mail: ajvdvftJ'hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: A. J. Grinwis, tel. (0187)47 10 22, privé (0187)48 33 92 redacteur: J. Villerius. lel. (0187)47 1021, privé (0187) 60 14 40 e-mail: drukkerij.dewaalfitrefnl (onder vermelding van 'red') Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN; Per kwartaal 16,50. Per jaar 62.-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. Bezorgklachten buiten kantooruren: (0187) 68 16 82. REKENINGNUMMERS; postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 ISGO informatief Wilde eenden TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 Lepelaar Kemphaan :rfe'T!ber H. Kingmans

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2