Gem. Dirksland hield vorig jaar liaif miljoen over TIE (010)2741135 I E www.buijze.nl Hormonen: Groei- of twistbevorderaars Italiaans bezoek voor Calando Na ruim 50 jaar weer terecht! De Zeemanspot en de Griend Orgelbespeling op 31 juli De Zeemanspot standby Mannenkoor 'Ons Koor' Politie 24-uurs telefoon: mcblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden VASTGOED Laatste orgelconcert Dirk Jansz. Zwart te Dreischor Dinsdag 27 juli 1999 72e jaargang nr. 6824 Voorzeker, de raadsleden van de Ge meente Dirksland mag u tot de ware no-nonsence types rekenen die hun opdracht geenszins zullen verzaken. Toen er, op de raadsvergadering van j.l. donderdagavond 5 van de 13 ont braken heeft raadsvoorzitter burge meester Boonstra hun absentie dan ook voetstoots legitiem genoemd. De raad miste uit z'n midden weth. A. J. Schouten, die was, zei mevr. Tuinstra "nog niet terug van weggeweest", voorts de heren Sandee, van Prooijen en Kalle, welke laatste in Friesland vakantie hield. Gedachtig het vermaan van vader Cats was hij binnen s'lands grenzen gebleven:"hoe menig hups gezel, bevaart een vreemde strand, die nooit en heeft gezien, zijn eigen Vaderland, zo heeft dees dichter immers nagelaten?" Met dhr. D. v.d. Vlugt was iets geheel anders aan de hand: "Doom heit z'n oaglejen op laete haele", maakte z'n fractiegenoot dhr. Robijn bekend. Het oogledenverhaal heeft dhr. Robijn geleerd dat dhr. v.d. Vlugt die ingreep voor d'n drommel niet deed om "cosmetische" redenen, maar hij had echt grote hinder van dat verschijnsel, dat hij daarom had laten corrigeren, maar de ingreep was toch tegengevallen en ook dhr. v.d. Vlugt ontbrak. Dat begrip "cosmetisch" (de uiterlijke schoonheid betreffend) heeft dhr. Robijn later ter vergadering nog'es gebruikt, waar ook weerEen beetje "cosmetica" noemde hij het voorstel van het college om het voordelig saldo van de jaar rekening 1998, dik 'n half miljoen, te storten in een belastingegalisatiefonds, om daarmee evt. tegenvallers op te kunnen vangen. Voor tegenvallers had de raad zich geplaatst gezien toen de begroting 1998 werd voorbe reid. Er werd bezuinigd, uit de alg.,reserve geput, omgebogen en een aanzienlijke belas tingverhoging toegepast, maar wat won der...., de jaarrekening '98 blijkt te sluiten met een batig saldo van 509.463,01. Dat overschot moet de burger weer ten goe de komen, vinden raad en college. Dus in een belastingegalisatiefonds, vond het colle ge, dus gewoon in de alg. reserve, vond alleen dhr. Robijn. "Een paar van die raads leden" moste niet het college z'n zin geven, vond dhr. Robijn want dan zou je zien dat die er vrijelijk uit zouden putten als 't hun gele gen zou komen. De raad zal daar niks over te zeggen hebben: "een beetje cosmeticaach- tig", vond hij zo'n voorstel. Burg. Boonstra heeft, na de pauze met een stevige bak koffie, die zorg bij dhr. Robijn weggenomen. Altijd zal het een raadsbeslis- sing zijn wat er met het egalisatiefonds gebeurt. De raad wil van het ervarene wel wat leren, in elk geval meer gaan doen aan kritisch zelfonderzoek, zo heeft dhr. van Houwelin- gen het geformuleerd want zó moet het zich niet herhalen natuurlijk. Er is in '88 ruim 9 ton meer uitgegeven -, en ruim één miljoen meer binnen gekomen dan verondersteld. Ook dhr. Driesprong zag dat graag inzichte lijker gemaakt dan het hem nu voorkomt. De raad had dat trouwens van de accountant verwacht, maar die let meer op de rechtma tigheid dan op de doelmatigheid van het gedane. Sorry, zei de voorz.: "er zijn géén bijlagen en géén geheime rapporten!" Niet het resultaat-, maar de geest van de rap portage stelde ook dhr. Leeflang teleur, "is er dan niks in het rapport dat ons zegt hoe het anders-, wellicht beter had gekund?" Maar de voorz. had gezegd: "Geen geheime rapporten". En tot een risicodragende'beleg ging zal het ook niet komen; stel je voor, naast de Provincie Zuid-Holland ook Dirks land negatief in de pers. Zo'n vaart loopt het trouwens niet met het overschot. Met z'n reserves zit Dirksland bepaald niet hoog en het batig saldo van '98 maakt ook maar een paar procentjes uit van de omzet van dat jaar. De computer Het college stelde de raad voor de AS/400 computer te vervangen en over te gaan tot upgrading van het pc-netwerk en daarvoor een krediet van 162.625,— beschikbaar te stellen. De bestaande AS/400 computer zou aan het Waterschap verkocht kunnen wor den voor 17.628,— maar van die prijs was de raad niet ondersteboven: "het Waterschap komt toch niet voor op ons subsidie-beleids plan?" werd door dhr. van Houwelingen gevraagd. Voor dhr. Robijn, die van computers geen kaas gegeten heeft en zich afvraagt of een website nou hetzelfde is als een e-mail, was het een beetje teveel van het goede, het kwa de in dit geval w?nt hij vond het allemaal nog al duur en wilde de investering in infor matica dan ook liever wat afremumen, maar dhr. Robijn was er alléén beducht voor en moest maar geloven van de voorz. dat de ontwikkelingen snd gaan, dat Dirksland óók in het schuitje zit en wel mee móét varen en zich moet aanpassen aan golfbewegingen en de wind. "Maar we hebben dat tot dusver op een goeie manier gedaan, zodanig dat we er best trots op mogen zijn", verzekerde de voorzitter. De gemeente gaat ook een Web-site vullen, dat lijkt dienstig nu steeds meer van Internet gebruik wordt gemaakt, zij het dat het voor al de jongeren zijn die dat doen maar daar legt de toekomst. Zelfs bouwaanvragen kun nen straks via Internet worden aangevraagd. "We moeten nu ervaring opbouwen om later geen problemen te krijgen", legde de voorz. uit en dat moest ook dhr. Robijn geloven. Naar de prijs die voor het Waterschap is genoemd zal nog'es critisch worden geke ken", beloofde de voorz. De nieuwe computer wordt aangeschaft. Landbouwpraatje Hormonen drijven gevoel en verstand uiteen. De gevolgen van dit quasi bio logisch proces leiden tot een handels oorlog. Amerika en Europa struikelen over de hormonen. De discussie over het gebruik van hormonen is niet nieuw. Kritische consumenten kijken met argwaan naar het gebruik van natuurlij ke en kunstmatige hormonen of groeibevor deraars in de veehouderij. De volksgezond heid wordt erbij gesleept en beleidsmakers worden opgeroepen om een halt toe te roe pen aan productieprocessen in de veehoude rij die eigenlijk niet door de beugel kunnen. De opnieuw opgelaaide ruzies over hormo nen verscherpen het conflict tussen gevoel en verstand. Het gevoel wijst duidelijk het gebruik van hormonen af en het verstand beroept zich op wetenschappers die de on schadelijkheid van hormonen propageren. Helaas wordt de consument alleen maar de speelbal van het complexe gevecht tussen de ratio en de emotie. Wetenschappelijke twijfels De hormoondiscussie is complexer dan me nigeen denkt. Allereerst blijft de vraag wel ke risico's er zijn voor de volksgezondheid. Helaas worden wetenschappers het daarover nog niet eens. De ene wetenschapper blijkt diametraal tegenover zijn collega te staan. Terwijl Amerika doorgaat op de hormonale weg, bestrijdt Europa deze handelwijze. He laas kan Europa onvoldoende wetenschap in stelling brengen om zijn afwerende houding te staven. Amerika en Europa verschillen op het punt van de volksgezondheidsrisico's en gaan lustig door met elks stokpaardje. Een tweede vraag betreft het grote verschil in cultuur en consumentengedrag. Terwijl de doorsnee Europeaan gevoelig is voor de aard van het product en voor de wijze waarop het goed wordt voortgebracht, blijkt de Ameri kaan veel rationeler en accepteert hij gemak kelijk het veiligheidsteken van zijn overheid en zijn wetenschappers. Het consumenten gedrag en gevoel bepalen aldus de houding ten aanzien van het hormoongebruik. Daarin ligt ook de verklaring van het hormooncon flict tussen Amerika en Europa. De derde vraag is van commerciële aard. Amerika ziet in de Europese vrees voor hor monen een instrument om de handelsstro men af te sluiten. Amerikanen betichten Europa van protectionisme, van bescher ming van de eigen veehouderij. Europa daar entegen vindt dat Amerika al te ruimhartig het liberalisatiespoor bewandelt. Als de Amerikanen hun vlees (via inzet van hormonen) goedkoper kunnen produceren zal een concurrentie-overwicht leiden tot het faillissement van de Europese veehouderij. Rooms en roomser Het hormoonfenomeen blijkt in de praktijk zeer complex. De hamvraag is namelijk of de consumenten zich laten leiden door emo tie of ratio. Een helpende hand van over- heids- of wetenschapszijde zou zeer welkom zijn. Maar ook in die contreien heersen twij fels. Zouden detaillisten en supermarkten een be paalde richting kunnen aangeven? Ook dat is zeer twijfelachtig, gelet op de strategie van sommige grutters. Zo zwoer 's lands grootste grutter jaren geleden het Ierse rund vlees af. Nu wordt dit vlees weer ingevoerd in Nederland en dat terwijl de Noord-Ierse veehouders vrijelijk hormonen in hun dieren spuiten. Alleen dat laatste gegeven gaat ken nelijk aan de consumenten in ons land voor- bij. Het gevolg van de hormoontragedie zal zijn dat op den duur de Roomsheid die verder gaat dan de Paus zich zelf buiten spel zet op de internationale markt voor vlees. Of de Nederlandse consument daarmee gediend is, blijft uiteraard nog een vraag. B. Schouwing COMBI actief in beeld en geluid BROUWERSHAVEN Op zaterdag 31 juli om 14.30 uur zal Jan de Viet, organist van de Grote Kerk te Bergen op Zoom, het orgel bespelen van de Grote Kerk te Brouwershaven. De bespeling duurt ongeveer een uur en de toegang is vrij. Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning DIRKSLAND - Afgelopen vrijdag brachten drie medewerkers van de Antea Associazio- ne uit Rome een bezoek aan hospice Calan do. Nadat eerder uit Zweden, Engeland en Zuid-Afrika belangstelling was getoond, wilde men nu van Italiaanse zijde wel eens weten hoe de palliatieve zorg op Goeree- Overflakkee geregeld is. Patrizia Tordiglione (arts), Chiara Mast- roianni (verpleegster) en Letizia Di Vincen- zo (vrijwilligster) zijn verbonden aan een stichting die vanaf 1987 palliatieve zorg ver leent in Rome. In hun organisatie werken vijf artsen, diver se verpleegkundigen en 50 vrijwilligsters. Ze brengen bezoeken bij mensen thuis in de laatste fase van hun leven en proberen zo veel mogelijk te ondersteunen. Rond de jaar wisseling wil de stichting Antea beginnen met een eigen hospice met negen bedden. Reden genoeg om in het buitenland eens te informeren hoe men daar omgaat met des kundigheid, bijscholing en opnamecriteria en hoe men aan de benodigde financiën komt. Voor een deel bleken de problemen gelijk, maar er zijn ook verschillen. Zo zijn de art sen in Italië veel terughoudender om mee te delen aan een patiënt dat de laatste levensfa se is aangebroken. Een situatie die wij in Nederland nog wel kennen van 15 of 20 jaar terug. In Calando was men geïnteresseerd in de thuiszorg, omdat daar de gedachte leeft om in de toekomst meer hulp te gaan bieden in thuissituaties. De medewerkers van Antea hebben een boek achtergelaten, dat zij aan familieleden van zieken geven. In dat boek staan veel praktische tips en verduideüjkende tekenin gen op verpleegkundig gebied voor de fami lieleden. De internationale contacten leveren over en weer genoeg ideeën op om de kwali teit van de palliatieve zorg nog verder te ver beteren. Zelf was hij 20 jaar jong toen ie in 1916 - misschien wel z'n eerste - horloge kocht, de Ouddorpse M. Hoek die aan Oudelandseweg een landbouwbedoeninkje had en waar hij ruim 50 jaar geleden tijdens het eggen op het land z'n uurwerkje verloor... een prachtig zilveren kettinghorloge met een gouden randje en met z'n eigen naam erin gegra veerd! Het hing met het kettinkje aan de eg en kennelijk is het klokje van de ketting gevallen, want het zal waarschijnlijk op een moment geweest zijn dat Hoek eens wilde weten of ze nog niet aan 'n bak koffie toe waren toen ie tot z'n schrik ontdekte dat z'n klok eraf was! En vindt zoiets dan maar es terug... Thans heeft z'n 62-jarige dochter mevrouw Den Boer-Hoek, op hetzelfde spul aan de Oudelandseweg wonend dan haar vader toen, het horloge inderdaad terugge vonden... op het land! Niet dat ze er weer aan 't eggen was, nee, de vuulte most er weer 's uut. Dus liep ze met de lange hak door 't land totdat ze plots op een horloge stuitte. Zonder glaasje en wijzers weliswaar, maar onmiskenbaar stond de naam van Hoek gegraveerd in het klokje dat inmiddels 83 jaar oud is! Vrijdag 23 juli werd de bemanning van de Stellendamse reddingboot De Zeemanspot ongeveer 09.30 uur gealarmeerd door de Kustwachtpost Ouddorp. De Goereese vis- kotter GO 24 kreeg te maken met motorpech en werd door een collega, de SL 12 op sleep touw genomen. Omdat er nog al wat swell (roUing) in het Slijkgat stond wilde men graag de reddingboot bij de hand hebben voor het geval er iets mis zou gaan. Dat ge beurde gelukkig niet, zodat De Zeemanspot kon volstaan met begeleiding van de sleep naar de haven van Stellendam. Meldde onze krant afgelopen vrijdag het vertrek van haar hoofdre dacteur Aart Grinwis, voor velen bekend als 'Aort', vandaag wil len we zijn opvolger introduceren. Voor degenen die dat nog niet wisten: Hans Villerius is zijn naam, geboren en getogen Sommer- dieker, thans woonachtig in Dirksland waar ie met z'n vrouw en drie jongens een onderkomen heeft. Sinds 1 november vorig jaar is hij werkzaam op de redactie van 'Eilanden Nieuws'Na wat aan dat werk te hebben gesnuffeld heeft ie samen met Grinwis het redac tionele en journalistieke gebeuren bij 'Eilanden Nieuws' gedaan. Toen hem in veband met het - toen nog aanstaande - vertrek van Grinwis de mogelijkheid werd geboden om diens plaats in te nemen, heeft Hans die mogelijkheid aangenomen, en zo is het dat we hem thans kunnen voorstellen als nieuwe hoofdredacteur van 'Eilanden Nieuws' 'Ik hoop vanuit m'n innerlijk, vanuit m'n eigen betrokkenheid bij en verbondenheid aan de eigen regio dit werk te mogen doen', zegt Hans. 'Maar natuurlijk kun je als redacteur/journalist niet alles zélf behappen. Als er iets meldenswaardigs is moet dat bericht je eerst bereiken voordatje er mee de pers in kunt. Als die berichten je niet bereiken komen ze vanzelf ook niet in de krant, 't Is dan ook mijn wens dat onze lezers, waarvan 'Aort' het vertrouwen genoot, ook mij dat vertrouwen zullen geven en dat zij in 't vervolg ook mij regelmatig zullen 'tippen' als ze iets interessants, iets bijzonders, iets belangrijks, iets moois, iets vreugdevols of iets droevigs te melden weten. 'Eilanden Nieuws' is een streekkrant die in en met het Flakkeesse bestaan verankerd en verweven is', zo besluit Hans, 'dat is waar devol, dat moet zo blijven' In verband met de vakantie van 'Ons Koor' wordt er in augustus GEEN papier opgehaald. Op zaterdag 4 september hopen wij weer uw oud papier op te halen Rotterdam-Rijnmond Man mishandelt echtpaar OUDDORP - Zondagmiddag rond één uur ontstond op de Brouwersdam onenigheid tussen een echtpaar uit Eindhoven en een 50- jarige man uit Meerkerk, tijdens het te water laten van de boot van het echtpaar. De 51-jarige man van het echtpaar bestuurde de auto, toen de man uit Meerkerk voor de auto langsliep. Dit in tegenstelling tot ande re voorbijgangers, die de auto met trailer achterlangs passeerden, zodat zij het echt paar niet hinderden. De man wekte irritatie bij het echtpaar, waarop de 52-jarige vrouw uit de auto stap te en om uitleg vroeg. Hierop werd de man agressief en sloeg de vrouw tegen de grond. Toen de bestuurder zijn vrouw te hulp schoot, werd ook deze geslagen. Tegen de verdachte wordt proces-verbaal opgemaakt. Beschonken bestuurders aangehouden HERKINGEN - In de nacht van zaterdag op zondag, rond één uur, werd op de Molendijk een 58-jarige man uit Herkingen aangehou den wegens het rijden onder invloed. Na een blaastest werd de man aangehouden en over gebracht naar het politiebureau te Middel harnis waar de verdachte meewerkte aan een ademanalyse. Op basis van deze uitslag en met toestemming van de verdachte werd vervolgens door een arts bloed afgenomen. Op basis van de uitslag van de bloedtest werd het rijbewijs van de verdachte ingeno men. Tegen de verdachte wordt proces-ver baal opgemaakt. Inbraken in auto's In Den Bommel werd donderdagavond /nacht in tenminste 3 auto's ingebroken. De auto's stonden geparkeerd aan de Molendijk in die plaats. Men nam audio-apparatuur, zoals cd-wisselaars, boxen en cd's mee. Het laatste orgelconcert dat de organist Dirk Jansz. Zwart dit seizoen in de Hervormde kerk te Dreischor geeft is op donderdag 29 juU a.s. Hij speelt dan composities van de Nederlandse meester Jan Pietersz. Swee- linck en van de Duitse meesters Joh. Pachel- bel (bewerking over psalm 134) en Joh. Seb. Bach (de grote Fantasie en Fuga in g moll). Voorts speelt Zwart werken van Widor (uit de tweede symphonic), Choralvorspiele van Reger en Micheelsen. Hij besluit het concert met composities van Jan Zwart en van zichzelf. De aanvang is om 8 uur 's avonds (tot 9 uur). Zondagavond 17.45 uur begon het met de Stellendamse reddingboot. De Kustwacht- post Ouddorp alarmeerde de bemanning voor een visboot met de naam Great White. Het scheepje bevond zich halfin het Slijkgat en maakte water. De twee personen, die aan boord waren, waarschuwden de kustwacht. Toen De Zeemanspot bij de visboot arri veerde, stapten twee bemanningsleden over op het jacht en werd een pomp overgezet. Inmiddels had de motor van de sportvisser het opgegeven en was het anker uitgezet. Het scheepje werd op sleeptouw genomen en naar de buitenhaven van Stellendam ge bracht. Bij de trailerhelling aldaar stond een intussen gewaarschuwde auto met trailer reeds te wachten. 19.10 uur was het de beurt aan De Griend uit Ouddorp. De Kustwachtpost Ouddorp alar meerde voor een scheepje op de stenen bij de Paardenplaat. De reddingboot trof echter niets aan op die plek. Intussen kwam via de Kustwacht een nieuwe melding binnen, nu van een bootje dat vast zat bij de Ossehoek. De Griend voer daarheen en trok het scheep je, met 7 personen, een hond en een kat, vlot. In verband met motorstoring werd het naar Port Zélande gebracht. Via de Kustwacht werd toch nog steeds mel ding gemaakt van het bij de Paardenplaat vastzittende scheepje, later werd echter ver meld dat het bij de Veermansplaat moest zijn. Daar werd een zeilboot aangetroffen, met 2 personen aan boord, die vast zat tegen de strekdam aan. Het werd vlot getrokken. Ten gevolge van de stranding was er motor storing opgetreden en werd het bootje naar de haven van Ouddorp gebracht. Intussen had de bemanning van De Griend gezien dat een motorboot waarschijnlijk vast zat bij de Stampersplaat. Nadat het bootje in de haven van Ouddorp was afgemeerd, voer regio Zeeland Zaterdag- op zondagnacht: Omstreeks 00.00 uur kwam de melding dat er bij de poort van Zeeland te Oosterland ongeveer 10 personen met elkaar aan het vechten zouden zijn. Binnen enkele minuten was de politie ter plaatse. Er werden geen vechtenden aangetroffen. Omstreeks 02.15 uur kwam de melding dat op de Nieuwe Bogerdstraat te Zierikzee iemand ruzie uit zou lokken omdat enkele jongens niet vlug genoeg aan de kant gingen. De betrokken bestuurder van een personen auto zou daarbij zelfs met een mes hebben gezwaaid. Door de poUtie werd er bij de be doelde bestuurder geen mes aangetroffen. Later werd door een omstander een mes aan getroffen in een vensterbank in de buurt. De pohtie onderzoekt het voorval. Omstreeks 02.30 uur werd op de Oude Zeedijk in Sint Annaland een 17-jarige inwoner van Steenbergen aangehouden. Hij viel op door zonder verlichting, zonder helm en niet over het fietspad te rijden met zijn brommer. Tevens deed hij serieuze pogin gen aan zijn aanhouding te ontkomen. Hij werd aangehouden waarbij tevens bleek dat hij ruim l'A keer de toegestane hoeveelheid alcohol naar binnen had gewerkt. Dit was tevens een verklaring voor zijn gedrag. Hij mocht met een dagvaarding om zich voor zijn gedrag te verantwoorden vanaf het poli tiebureau in Tholen vertrekken. Omstreeks 03.15 uur werd in de Manhuis- straat te Zierikzee een autoruit vernield. Een van de daders, een 27-jarige inwoner van Zierikzee, werd aangehouden. Hij werd ingesloten in het politiebureau. Een tweede dader zal binnenkort worden aangehouden. Omstreeks 03.45 uur werden op de krui sing van de Grevelingenstraat en de Schel- destraat een 48-jarige inwoner van Zierikzee en een eveneens 48-jarige inwoner van Vlis- singen na wat opmerkingen over en weer geslagen. De daders werden door de slacht offers omschreven als 'sportieve types'. Als gevolg van dit voorval zal de Zierik- zeeënaar zich in het ziekenhuis laten behan delen voor vermoedelijk een gebroken neus. De slachtoffers deden aangifte van mishan deling. De politie stelt een onderzoek in aan de hand van de opgegeven signalementen. de reddingboot erheen en constateerde inderdaad dat de motorboot vast zat. Het schip met 2 personen aan boord werd los getrokken en in verband met roerproblemen naar de haven van Brouwershaven gebracht. De wind was deze avond kracht 5 a 6 uit het Noord Oosten. INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING OUDDORP-Wsililraat 35 Tel. (0167) 6BI6I2(axtS3734R{NESSE-PHnlihi>pHo(|«Mm 172 tel. (0111)46141» Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Even voorstellen.. district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<l<ee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1