Weetje nog wel...? Ouddurp as badplekke! Autoverkopen in de lift Suzuki Grand Vitara Gabrio eiiaudsi-iiieuws P.V. De Combinatie uit de kerken Verantwoording Stichting 'Woord en Daad' Op zun Oudurps e schreve P.V. De Luchtbode Grand Vitara Gabrio 2.0 PA0IHA7 Vrijdag 23 juli 1999 Eind jaeren veertug begon Ouddurp bie de tekansiegangers as badplekke in trek te kommen. Voor dien tied kwamme dur in de zeumer wel regelmaetug daegjesmènsen uut Flaek- kee mit dun trem mee of op de fiets naer hut Ouddurpse strange.Toch weare dur toen al inkele mensen die op Ouddurp un tweede huus hao, zoas Duunlust, De Knot, De Den, Sonnevanck in De Krekel. Die zeumer- huuzen stonge allemaele in de Ouwenieuwe- landsewegt,je mot dienke dat was duchte bie strange. Naest de fietsestallieng van Heintje Hoek, (voor een dubbeltie ko'je dêêr je fiets neerzette, hie dee dan op je achterslikbord un nommertje plakke as je betaeld hao. Wanneer je loapend was most je un stuuver betaele in voor un auto rekendun un kwartie. (alleene die stonge dur toe nog niejt veel van), onger an de kliengen stong oak nog een zeumerhuus genaemd "De Valk". Dan stieng dur oak nog èèn op hut ende van de Westerwegt, dat was De Wulp In dur stienge hier in dêêr nog wel un stik of wat van die zeumerhuuzen, dur wier altied bie ezeid die huuzen bin van gegoewde lui mit geld, want un geweune mensen konne dur toen nog geen tweede huus op nae hou- we. Dan was dur nog Hotel Duunzicht van Teun Bouwman wat zeumers aok goewd bezet was mit pesjongasten.Toen kwam dun tied dat de wearkmènsen oak un weeke fekansie gienge kriege. Die kwamme niejt voor un daegje mar bleve un week. Ze kwamme mit of gelaeje fietsen uut Rotter dam naer Ouddurp fletse of mit dun trem mee. Al die fekansiegangers moste ongerdek hewwe. De al voor dun oorlog opgerichte VVV hut kantoor dêêr van was, in de klée- raorsie wienkel van Han Koek. De VVV hao in de Ouwenieuwelandsewegt un Kampeer- terein weer de kampeerders dur tenten op konne zette, de sanitaire voorzienniengen bestonge uut un pompe in èène WC. Ze wis te oak adressen van Ouddurpers die dur hal ve huus of un aor ongerkommen deeje ver- hure. Dan was deur de Gemeente Rotterdam, van Ceesje Koale un stik grond ekocht weer ze zelf een kampeerterrein van emaekt hao.Dêêr kwamme hoofdzaekeluk school- kinders un weeke kampeere, ze sliepe in gro- ate legertenten. Tegenwoordug is dat Cam ping de Groene Weie. Oak èèn van de eerste kampeerterreinen was "De Toekomst" Kla- os in Toon van Jaop van Noorden Westhoe ve weare dêêr de eigenaers van. Zo van Ue- verlee waere dur meer mensen die un graen- tje mee namme van de pesjongasten dur wiere bunkers,hoenderkotten in koeiestallen verbouwd toet zeumerverbleuf in dur kwam- men oak wel kampeerterreinen bie.Tegen- woordug bin dur wel z'oon dertug kampeer- tereinun. In de witlofloos bie uuz kwammen meer groepen; zööas padvinders in jeugd- verenigiengen. Van veilingkisten wiere dur kaemertjes emaekt om te slaepen ,ze sliepe op ströözak- ken,koke in ete deeze in hut washok (weer 's winters hut witlof ewasse wier) want dêêr was waeter in stroam.As kind kank nog heu- ge dat dur een groep padvinders uut Rotter dam un weeke kwamme kampere. In negentiennegenunveertug kwam dur een Griffermeerde meissiesvereniegieng uut H.I. Ambacht onger begeleiding van hun Doomenee mit zun vrouwe bie uus kampere. De meissies sliepe in de loas, Hut Doom enee's echtpaer sUep bie uus in huus,ze dee wel gezaemeluk ete. Op een vriedagmiddug kwamme ze an ze zouwe een weke bluuve. Doomenee( H.Vos was zun naem) zou dan op zondag twee keer preeke in de Griffer meerde keareke. Saeterdagsochgend zat ik as kind van vier jaer buute voor de veiUnglooas op een vei lingskiste tussen al de meiden in an hut onbijt, in ik kreeg oak un snee broad mit appelstróöpe ,want ja bie un aor is hut altied lekkerder dan tuus. Dien zelfden dag 't was mooi zeumerweer gienge ze 's middugs naer strange bie hut Toppershoedje in dien tied wier dat oak wel hut kleintorentje enoemd Ze gienge netuurluk oak in't waeter, dun Domenee stong toet zun middel in de zee, op un geven oagenblik roopt hie;" help ik zit vast Zun vrouwe schiet naer zun toe om un te helpen ,toe ze bie zun kwam om un vast te pakken viele ze alle twee ongerstebove in ze verd- wene saeme in de golven. Deur de stearke ongerstroam die dur op dien dag was wiere ze de zee in etrokke. Ze kwamme niejt meer boven. Wat ur toe alle maele ofespeeld is dat weet ik niejt. Nog dien zelfdun aevund is mit hut opkommend waeter hut stoffelukoverschot van mevrouw Vos anespoeld in eburge. Inkele daegen laeter wier deur un Ouddurp se gometvisser hut stoffeluk overschot van Domenee Vos op epikt in an de kant ebrocht. Zodat hut verdronke echtpaer, toch nog op dun zelfdeun dag in H.I. Ambacht ter aerde besteld kon worre. Die zelfdun zaeterdag binne dur nog ouwers van die meisjes ekommen om ze op te hae- len. Dit was un flinke klap voor Ouddurp zo in hut begin van de opkomst as fekansie- durp an zee. Iederéén op Ouddurp was dur dan oak van ontdaen, wanneer dur nog zo vrie jonge mensen op die meniere an dur einde moeste komme. Dat kon in mocht nooit meer gebeu- re op Ouddurp, zei pelisieagent Gert. van Osch die dur as èèrste bie was, want die wennende in de Kaepe. In hie was dur ambshalve bie betrokke Dit was dan oak de anieiding om een reddingsbrigade op te rich ten, om dan un stik van hut strange te bewa- eken, in dat dan an te geven wat ur bewaekt wier, want hut was un ondoenlukke zaek, om zeker z 'on vuuftien kilometer strange te bewaeken. Dus deur pelisieagent Gert. van Osch wier hier toe aksie ongemome om dat van de grond te kriegen. De mensen van hut êêrste uure, waere Gert.van Osch,Ceesje van de Sikkeretaorus Hameeteman, Dikkie Mees ters dat was un schooljuffrouw, Maert van Piejt van Sors Taenis, Maert van Pouw Bezuujen, Klaos van postketoor Taenis, Jan Flehil (de Zeester). Laeter kwamme dur oak nog bie Bram in Wim van Jaop Hoek, Cor van Cees van hut Steetje Taenis, Jantje van Wim Flehil, Eef Zandburg in Nel van Jaop Vlieland.Dur zulle dur best nog wel un paer meer bie ezete he.Deur deze mensen is de Ouddurpse Reddingbrigade (ORB) opericht. Zóödat in de zeumer van negentienvuuftug, zei hut mit primietieve middels, zoas een lie- ne op een haspel mit fietswielen un paer red dingsvesten van kurken,in un verrekieker un toeter om degenen die tevoarde in zee waere vromme te roopen. Boven op de tente van Jan Flehil( De Zeester) was een uut- kiek- post emaekt. Hut geheel wier deur un bied- raege van de VVV in un druupstuuver van de Gemeente betaeld. Twee jaer laeter wier dur un houte roeiboat an- eschaft in oak kwamme dur meer lejen bie. Die houte baot hewwe zelfs mit de ramp in negentiedrieën- vuuftug inezet om mensen uut dur ongere- loape huus op hut droage te briengen. Al nae de ramp kwam ur un vlet mit un buuten- boordmoter, dat was un hele vooruutgang .As je lid van de reddingsbrigade wou woore dan most je wel kunne zwemme. Dus wat dee Bram Hoek die gien zwemles geve an de kinders van een jaer of tiene, want Bram zei altied" wie de jeugd heit die heit de toe komst" hie dee dat op saterdagmiddug 's winters in hut gimmestieklekaol van de stae- seschoole ,'k Zie j'n nog stöó voor un school jonguns hie zei dan; "Earmen ope, benun ope, dicht" in Bram dee oak de bewegingen voor bie maeke. Zodrae hut weer beter wier in't voorjaer gieng un mit je naer hut Zand- hoekje, dêêr was hut waeter niejt diepe, in mit un zwembandje omme konje je eige lae- te drieve, mar je most wel de bewegingen maeke die je op hut droage eleerd hoa. Bram heit dur zodoende verscheije lere zwemme (je mot dienke schoolzwemme bestong toe nog niejt) Zo doende krege de reddingsbrigade dur oak wat meer jonge leden bie. Dat weare Hansje van Hans Veeneman, Ceesje van Sors van de Klaerebeek, Teusje van Cor de Ronde in ongergetekende was mit zun twelf- de jaer al lid van de reddingsbrigade. Wiele mochte dan mee loape mit de ouwere zoas Maert van Piejt van Sors of mit Bram Hoek dêêr hewwen we un hoap van eleerd. Trou wens noe hut toch over Bram Hoek hewwe, hie stong dag in nacht klaer voor de brigade, hut gaf niejt wat of hut was, un oplossing wist un altied. Dur was op un keer un buut- enboordmoter kepot in we hoa dur mar èèn dus naer Bram. Hie haelende un uutmekaore ut bleek dat ur un asje ebrooke was, mar 't was al eavund, dus je kon neregus meer terechte.Hie bekeek hut asje uz ,in toe zeit un "'t Is de zelfde meate as un vuufduummer" De kop in de punt wier dur ofezaagd in pas se. Dun aoren dag konnen we weer vaere.Van lieverlee wier hut lejen -bestand greater in we krege oak un ongerkommen voor uus eige op strange weer de spullen in zatten in weer je je kleren kwiet kon. Mar hut geld bleef un probleem. Deur aksies van de Lionsclub, giften van de wienkels in kampeerterreinen ,doneteurs un biedraege van de VVV, in wat subsidie van de Gemeente kon de zaek bleuve draoije. Want hut antal fekansieganers bleef toe neeme van honderden naer duuzenden.Dat hew wel in dat oak de Reddingsbrigade uut most góó breije,dur wier beslote om bie hut Toppers hoedje un tweede post op te tuugen.We kre ge van dun bond wier we bie aneslote weare (KNBRD) dur un tweede vlet mit buuten- boordmoter bie. In dur kwamme aok weer nieuwe leden bie zoas Dik in Piejt van Cor Sperling,Gerard van Sors van de Klaerebeek Taenis, Piejt van Jaop van Dit Witte Breen,Teun van Jan van Teun Grinnewis,Jaop van Daon van Goris Piel, Willy ,Hes in Nelly van Maert van Teun van Leun van dur Wende. Willy van Wim Flehil, Jan van Hans van Cees Lodder, Maja van Daon Mierop in zelfs Louwrens Visser is nog lid van de Reddingsbrigade eweesd. Dan zal ik dur nog èèn niejt weig te dienken persoon noemne de helaes erg vroeg esturve Levien Tom Mit de uutbreiding van de tweede post kwamme dur oak portofoons in betere zwemvesten in zo van Ueverlee wier hut un soort bedrief .Dur wier oak voor zes weken in de zeumere un vast man anesteld onger getekende heit dat zeker acht jaer edae, 's ochgens vroeg eerst naer 't land toet halftiene, dan naer strange, in om vuuf uure, zat ik dan weer in de veilingauto mar dat hew'k al beschreve hoe of dat gieng) om ur deur de weeke van vurzekerd te weezen dat dur bewaeking op strange zouw weeze.Die hao oak de leiding in verantwoording over de vriewillegurs in hut matrieael. In hut weekende wier de bewaeking dur de vriewillegur uutevoerd. Z'oon dag op strange begong altied om tien uure mit hut hijsen van de vlagge dat gaf an dat hut strange bewaekt wier.As dur un rooi- enbal in de vlagemast hing wou dat zeage dat hut te gevaerluk was om in hut waeter te goon. Dan wier de vlet opetuugd in naer de waeterkant ebrogt, mit de hand op un karre( tegenwoordug is dat wel aors.Of in toe dèè mun un rondje vaere in liepe langs de wae terkant om die tevoarde in zee weare zwem- mund of mit luchtbeaden vromme te roopen. In wanneer ze earg voarde in zee weare gie- ngen we mit de vlet dur naer toe om ze te waerschoewen of we brogte ze mee vrom me. Dur wiere deur uus oak EHBO gevallen behandeld, in as hut te earg was, brogten we ze oak wel naer dun dokter. Kwam oak nog al us voor dat ur un kind kwiet was in dan zochten we dat oak op of hut kwam van zelf naer huus toe kleine kinders loape altied voor de wind weig Om un uure of viere giengen we de boel dan weer inpakke want de meeste mensen gienge oak rond dien tied weer naer huus. Jaeren was hut geld un probleem ,altied mar bedele bie dien in genen, 'k Bin tien jaer penningmeester eweest, dus 'k weet ur alles van. In hut Eilanden Nieuws van vriedag zestien juli negentienèènunzeventug stong Waarde van een redding niet in geld te schat ten, maar.... REDDINGSBRIGADE OUDDORP ZIT AL JAREN OP ZWART ZAAD. Uuteinde- luk gieng de Gemeente overstag in kregen we hut kantoorgedeelte van de noodvisof- slag as vervanging van de post bie Toppers- hoedje.In de subsidie van de Gemeente gie ng oak flink naer boven zodat we oak un speedboat an konne schaffe. Wat altied veel belangstelieng hao, in nog ieder jaer heit, was de Brigadedag in saemen- wearking mit de pelisie.EHBO in de reddingsboaten van Ouddurp in Stellendam van de KNRM ,lae- ter kwam dur oak nog de Meriene mit een helikoptur bie. ('k Kriege elk jaer dur nog un uut- nodigie- ng om die middug te kommen in dat doew'k dan oak want nae vieruntwintug jaer bluuft hut toch nog mun belangstelieng hewwe, in je mot dienke ambshalve bin ik bie un heele oare tak van hulpverlèènieng terechte ekom- me mar hut bluuft toch wel mun belangstel- lieng houwe) De Brigadedag is in al die jaren mar ène keer of elast dat was in negentienvierunzeventug. De reden dêêr- van was, dat Bram Hoek esturve was in boven aerde stong dêêr hao dan oak un iedur begrip voor. In as je dan op z'oon Brigadedag komt as belangstellende, in je ziet dan hoe of zo bezug binne mit matriael wêêr we vroegen niejt an dochte. Mar èèn ding stoot vast: hut oprichten van un reddingsbrigade in negen tienvuuftug is toch niejt voor niks eweest, want dur bin dur toch in al die jaeren ver scheije deur de brigade de vriewillegurs in goeie weidstand op hut strange vromme ebrogt. Hut is noe vuuftug jaer elee dat hut plan ontstong om un brigade op terichten in dat mag toch oak wel us ezeid woore, doocht 'k zoa. Hellevoetsluis zeumer 1999 De groewten van: Job van Klaos van Job Padmos Bovenstaande postduivenvereniging nam op 17 juli deel aan een wedvlucht vanuit Menen. Afstand 129 km. In concours waren 851 duiven die om 08.30 uur met STIL wind gelost wer den. De eerste duif arriveerde om 10.07.02 uur en haalde een snelheid van 1325.63 m.p.min. De gedetailleer de uitslag luidt: C. Dubbeld 1, 2, 22, 27, 30, 31, 40, 51, 69, 73, 88; G. Verburg 3, 7, 100; A. Ver- wers 4, 33, 77, 81; J. Groenendijk 5, 19, 44, 46, 47, 49, 61, 62, 85, 86; D. Vroe- gindewey Zn. 6, 9, 36, 39, 64, 65, 80; C. V. d. Weide 8, 12, 16, 34; André v. d. Linde 10, 23, 48, 54, 74, 75, 91, 92, 93; I. Koese Zn. 11, 13, 17,21, 25,28,29, 35, 37, 50, 52, 55, 56, 57, 58, 97, 99; C. van 't Veer 14,15,41,43; M. de Blok 18, 20, 26, 45, 83; Mevr. Dubbeld 24, 42, 53, 82, 84, 87, 89, 94, 95; E. Luijmes 32; Comb. Groenendijk 38, 68; C. ICleyn 59, 98; A. de Blok 60; B. W. Kalkman 63; Comb. Van Driel 66, 67; J. C. Horseling 70,72,76,90; W. de Vos 71; C. v. d. Bos en Zn. 78; H. Visser 79; J. Jongejan 96. De verkoop van personenauto's zit stevig in de lift. In de eerste zes maan den van dit jaar steeg de verkoop met 21 procent ten opzichte van dezelfde periode in 1998. In het eerste halfjaar zijn in totaal 376.405 personenauto's verkocht. Ook de verkoop van bedrijfswagens groeide. In de eerste zes maanden werden 56.508 bestelwagens geregistreerd. Een stijging van bijna 5 procent. De verkopen van vrachtwa gens van 3,5 ton en meer zijn, ten opzichte van het absolute topjaar 1998, licht gedaald met 3,5 procent. Stadsauto wint terrein Momenteel is één op de tien nieuw verkoch te personenauto's in ons land een zogenaam de stadsauto. Het gaat dan om de kleinste modellen. In de afgelopen zes maanden wer den zo'n 38.000 stadsauto's verkocht. Het Britse marktonderzoekbureau LCM Auto motive Services schat dat er dit jaar 69.000 stadsauto's in Nederland worden verkocht. Het Nederlandse marktaandeel van deze auto's ligt, volgens het Britse onderzoekbu reau, met 12 procent fors hoger dan het Europese gemiddelde van 7,2 procent. "Wat we vooral zien is dat jongeren bij de aanschaf van hun eerste auto voor een stads auto kiezen. En ook steeds meer ouderen kiezen voor een kleine, hanteerbare auto als de kinderen het huis uit zijn", aldus Van Eijkelenburg. Waardering dealerbedrijf hoog Uit datzelfde onderzoek blijkt ook dat het goed gaat met de waardering van autokopers voor het dealerbedrijf. Van de kopers vindt 82 procent de dealer een uitstekend adres voor de aanschaf van een nieuwe auto. Ook voor onderhoudswerkzaamheden is de dealer favoriet. Ruim 65 procent gaat met de auto naar de dealer. Vorig jaar lag dit percentage nog op 54 procent. Populariteit naar land van herkomst Duitse auto's blijven populair in ons land. Ruim 41 procent van alle verkochte perso nenauto's komt uit Duitsland. De Franse modellen doen het in het tweede kwartaal van dit jaar goed, met ruim 20 procent marktaandeel. In de cijfers over het tweede Als je het héél vrij vertaalt, dat Engelse opschrift boven de foto van de Visbank te Herkingen dan bedoel je daarmee te zeggen: da's nou écht genieten....! Vorig jaar zomer, toen raadslid J. H. Kalle er zich (was het na een operatie?) met z'n twee kleindochtertjes Marion en Rosalie even verpoosde, stopte een mevrouw haar auto, stapte uit en gecharmeerd van zóveel dorpse vree voegde ze de heer Kalle toe: "that's life.verdere uiüeg leek haar overbodig en dat was het ook. Vrijdag troffen wij de heer Kalle en z'n twee oogappels weer bij de Visbank, het 17e eeuwse monumentje waarvan weer hersteld zal worden wat de tand des tijds heeft stukgeknaagd, het dakbeschot bij voorbeeld. De Visbank, die moet dateren uit de 13e a 14e eeuw, een reep boomstronk die ooit deel uitmaakte van het draaiwerk van een sinds lang vergane molen vis werd verkocht, zal best weer wor den geconserveerd want vooral de bank is een bezienswaardig heid. Het dak rust op vier teerlingen maar die zijn, zo lijkt het de heer Kal le, ooit nagemaakt en groter dan de oorspronkelijke. Toch zou, wat de heer Kalle betreft het dak nog wat hoger mogen. Hij meent aan de hand van oude foto's te kunnen verzekeren dat dat oorspronkelijk ook zo is geweest. De architect heeft beloofd het na te zullen zien en naar bevind van zaken te handelen. De heer Kalle sprak tenslotte met de autoriteit van een raadslid en van een Herkenaar, pas op. NED. HERV. KERK Beroepen te Den Bommel en te Nieuwland en Oosterwijk P. van Duijvenboden, kandi daat uit Bameveld; te Herkingen A. van Wijk te Lienden; te Putten (wijk 4, toez.) M. Goudriaan te Lunteren; door de Provinciale Synode Noord-Brabant en Limburg als pre dikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger, part-time) t.b.v. de GGZ Oost-Brabant voor de locaties Coude- water (Rosmalen) en Huize Padua (Boekei) i M. E. Kraaijeveld-Boogaard te Oss, die dit beroep heeft aangenomen; te Wezep (Her vormde Pauluskerk) J. P. van Ark, kandidaat uit Heerde. Aangenomen naar Putten (wijk 6) P. F. Bonter te Oudewater-Hekendorp; naar Wes terbroek A. Lagendijk te Smilde; naar Sint Philipsland J. C. Klein, kandidaat uit Rid derkerk. Bedankt voor Delft en voor Middelhamis H. Russcher te Oud-Beijerland; voor Weker om L. M. Jongejan te Schoonrewoerd. Ontheven uit het ambt: W. M. M. Moonen te Heusden. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: P. van Duijvenboden, Rozen straat 28, 3772 JJ Bameveld; M. J. Kolk man-Geuze, Havikshof 9, 3851 NA Ermelo; B. J. D. van Vreeswijk, Pr. Beatrixstraat 52, 3474 JX Zegveld; R. C. Barnard, Biltstraat 109, 3572 AM Utrecht; J. R. J. van Gelder- op, Daalseweg 276, 6523 CD Nijmegen. GEREF. KERKEN Beroepen te Biggekerke-MeUskerke (SoW) C. van den Broeke te Bakkeveen; te Capelle aan den IJssel (in dienst als geestelijk ver zorger van de Bavo RNO-instellingen te Rotterdam en Capelle) B. de Boer te Sant poort, die dit beroep heeft aangenomen; te Delft (SoW-gemeente Vierhoven) J. G. Fen- nema te Edam; te Gramsbergen R. W. Bie- winga te De Lier, die dit beroep heeft aange nomen; te Ruinerwold-Koekange A. M. van de Wetering te Oldehove, die dit beroep heeft aangenomen; te Sneek (wijk Oost) F. H. Welbedacht te Bameveld, die dit beroep heeft aangenomen; te Zuidland D. Ferwer- da-Arends te Enschede, miss. pred. (t.b.v. United Reformed Church for Southall Inter- faith Project te Londen), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Hilversum (wijkgem. Bethlehemkerk, SoW) (part-time) J. D. F. van Halsema, kandidaat uit Amsterdam; naar Oostwold en in dienst van de Stichting 't Schienvat/Neon (beide part-time) G. W. te Herkingen Bovenstaande postduivenvereniging nam op 17 juli 1999 deel aan een wedvlucht vanuit La Souterraine. Afstand 638 km. In concours waren 108 duiven die om 06.30 uur met westenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 15.08.46 uur en haalde een snelheid van 1230.36 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: J. den Boer 1; P. Hogerweif 2, 4, 18, 20, 21; A. Riedijk 3, 10; H. Kievit 5; B. v. d. Och tend 6, 26; A. het Jonk 7, 8, 9; A. Molenaar en Zn. 11; M. Huizer 12, 15, 19, 25; D. Kie vit 13, 14, 16, 27; T. v. d. Ochtend 17, 22, 24; H. Kameriing 23. kwartaal vallen verder vooral de Koreaanse merken op. Hun marktaandeel is nu bijna 4 procent. In het eerste kwartaal van dit jaar was dit nog 3,4 procent. De overige landen hebben stabiele markt aandelen. Japanse auto's zijn goed voor 18 procent, de Italiaanse modellen komen op raim 6 procent en de modellen uit het Ver enigd Koninkrijk hebben 2 procent markt aandeel. van der Werf f, kandidaat uit Groningen; naar Duisburg-Ruhrort (Did.), wijk Zuid- Duitsland R. J. Visser te Uelsen (Did.). GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Enschede-West C. J. Mewe te Spakenburg-Zuid; te Musselkanaal-Valther- mond J. A. Vis, kandidaat uit Kampen; te Lutten J. A. Vos, kandidaat te Kampen. Bedankt voor IJmuiden W. Noordzij te Veendam; voor Zeewolde (tweede predi- kantsplaats - sectie West) J. Wesselink te Ede. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zwolle (II) J. Horsman te Dordrecht. Bedankt voor Wezep (3e pred.plaats) J. van Atten te Langerak (Z.H.). Beroepen te Genemuiden A. van Ek te Zaamslag. Aangenomen naar Nijkerk H. D. Rietveld te Zwaagwesteinde; naar Heerde G. van de Groep te Opperdoes. Beroepen te Corsica (VS) G. J. Baan te Lis- se; te Katwijk aan Zee A. Bac te Bodegra ven. Bedankt voor Carterton (Nieuw-Zeeland) H. Hofman te Waarde; voor Lelystad J. S. van der Net te Apeldoorn; voor Oudemir- dum en voor Scheveningen A. B. van der Heiden te Utrecht; voor Zwolle B. van der Heiden te Kampen. OUD GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Ede (als lerend ouderling) G. Gerritsen te Bameveld. Aangenomen naar Oosterland H. Molen dijk, lerend ouderling te Oosterland. Ontvangsten vanaf januari t/m juni 1999 t.b.v. de Stichting Reformatorische Hul- paktie Woord en Daad, comité Goeree- Overflakkee. Krentenbrodenaktie (netto) 6.939,75 Verkoop (kerst)kaarten6.701,20 Entree zangavond 13 maart Middelhamis3.816,00 KoUekte zangavond 13 maart Middelhamis2.846,80 Spaarglobes1.729,85 Zendingsgeld School met de Bijbel, Sommelsdijk1.600,00 Verkoop rommelmarkt Ooltgensplaat1.185,70 Zangavond Goedereede365,00 Gift Chr. Ger. Vrouwenver. 'Lydia'129,50 Verkoop 'De Samaritaan'200,00 Diaconie N-H kerk M'hamis 1.431,55 Diaconie N-H kerk Herkingen/ 277,55 Diaconie N-H kerk Stad aan 't Haringvliet346,00 Rente bank55,96 Totaalƒ27.624,86 Een ieder die hieraan heeft bijgedragen hartelijk dank! Wilt u ons mooie en dank bare werk steunen middels een gift, dan kunt u deze storten t.n.v. Woord en Daad te Middelhamis t.g.v. rekeningnr. 36.13.13. 772 van de Rabobank. De penningmeester, T Keizer (tel. 487093) SUZUKI Een dynamische vormgeving, sportieve prestaties en maximaal genieten staan cen traal bij de Grand Vitara Gabrio. Deze uit voering combineert de kracht van een 4x4 met het plezier van een cabriolet. Het dak laat zich eenvoudig openen en biedt boven dien in de winter voldoende bescherming. Daardoor laat de Grand Vitara Gabrio zich prima het hele jaar door gebruiken. De vei- ligheidsuitmsting staat op hoog niveau, mede dankzij de dubbel full-size airbags. En daaraan draagt Suzuki's Drive Select 4x4 systeem, dat zich onder het rijden laat inschakelen, nog eens extra bij. De cabriolet-uitvoering is gebaseerd op de begin dit jaar geïntroduceerde Grand Vitara Metal Top. Een model dat van meet af aan veel enthousiasme oogstte. Vooral de vorm geving spreekt aan. Enerzijds oogt hij stoer en robuust, anderzijds heeft deze 4x4 een Juli 1999 bijzonder soort elegantie, waardoor hij uite- rate geschikt is voor alledaags gebmik. De Cabrio voegt hieraan een forse dosis extra rijplezier toe. Goed beschouwd straalt de Grand Vitara Cabrio vrijheid uit. Deze versie zal de aan dacht trekken van mensen die eens wat anders willen en daarbij jong van hart en van geest zijn. Alles is per slot van rekening mogelijk: van flaneren over een dmkke boulevard tot aan off-road rijden. Daarbij biedt hij flink wat ruimte, wat deze auto in de praktijk ook heel goed bruikbaar maakt. De Grand Vitara Cabrio biedt plaats aan vier personen en is door zijn uitmsting en door de voor een 4x4, opvallend soepele vering heel geschikt voor alledaags woon-werkverkeer. Schroefveren met een lange veerweg geven de auto prima rij-eigenschappen. Nieuws CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 7