Lee Towers start 10e omloop J. WAGENAAR Juni 1999 was zonnig, en iets te nat Meest complete huizenaanbod binnen handbereik EiiAtioei-raEuws Van der Spoel Zn. 9?^ Nederlands Bond van Plattelandsvrouwen Geslaagden Muziekschool 'Goeree-Overflakkee' Jochem de schoorsteenveger Bloemisterij-Tuincentrum Van Eesteren verkocht BROODJE SHOARMA BROODJE HAMBURGER of een heerlijke GRILLKIP Voor FOTO- of LOGOTAARTEN De PVE-brochure 'Vee, Vlees en Eieren in Nederland 1999' is uit! Zorg en Welzijn Groep haalt kwaliteitcertificaat! PAGINA 2 Dinsdag 20 juli 1999 Bloemisterij-tuincentrum Van Eesteren te Nieuwe Tonge gaat per 1 oktober van dit jaar over in handen van de CZAV, de Coöp. Zuidelijke Aan- en Verkoop Vereniging. De CZAV heeft op Goeree-Overflakkee vestigingen in Middelharnis, Sommelsdijk en Acht- huizen, plus at"haaldep6ts van meststoffen in Herkingen en Stellendam. We konden in dit stadium nog geen duidelijkheid krijgen over de toekomstplannen met het bedrijf Van Eesteren nu dat per oktober overgenomen wordt. De CZAV heeft twee dochterondernemingen die Agriland en Agrimarkt vestigingen exploi teren, onduidelijk is nog voor welk concept in Nieuwe Tonge gekozen wordt. Een Agriland vestiging is een supermarkt van land en tuinbouwgereedschappen en zaden, een Agrimarkt is een supermarkt in levensmiddelen zoals die in Goes wordt geëxploiteerd. In Nieuwe Tonge is ruim 3 ha grond beschikbaar. Wanneer vrijdag 20 augustus de 10e Om loop Goeree-Overflakkee van start gaat, zal het startschot worden gelost door zanger Lee Towers, ambassadeur van de Stichting As- bestkanker. Het schot klinkt die avond om 19.00 uur vanaf het bordes van het gemeen tehuis te Ooltgensplaat. CULINAIRE SLAGERIJ B.V. Weststraat 2a, 3253 AR Ouddorp Telefoon (0187) 68 12 45 Fax (0187) 68 3923 Dat wordt weer smullen bij slagerij Wagenaar Woensdag 21 juli: Brood - Banket - Croissanterie ROOMBROODJES4 HALEN 3 BETALEN BOTERKOEK SPIJSDeze week 5?^ SAUCIJZEN (bladerdeeg)4 HALEN 3 BETALEN Div. RONDE VRUCHTENTAARTJES. .NU groot en klein moet u toch bij Van der Spoei zijn! De consument wil goed en gevarieerd voedsel van een gegarandeerde kwaliteit. Om aan deze marlitvraag te Icunnen voldoen, bevorderen de PVE de deelname aan het kwaliteitsgarantie systeem 1KB. Het aantal deelnemers aan de diverse IKB-regelingen is in 1998 verder toe genomen, zo blijkt uit de PVE-brochure 'Vee, Vlees en Eieren in Nederland 1999'. Uit het jaarboekje valt op te maken dat het vleesver bruik in Nederland in 1998 met 800 gram is gestegen tot 88,3 kilo per hoofd van de bevolking. De Neder lander at vorig jaar gemiddeld 178 eieren, twee meer dan in 1997. In totaal nam de eierproductie met 400 miljoen toe tot 9,7 miljard eieren. Zo geeft de PVE- brochure een cijfermatig overzicht van veel ontwikke lingen in de sector. De consumptie van rundvlees stond vorig jaar wat onder druk door lagere prijzen van andere vleessoor ten. De regeling 1KB Vleeskalveren is vorig jaar gekozen tot het beste garantiesysteem in Europa. Het meeste kalfsvlees wordt uitgevoerd, het verbruik in Nederland nam met 1% toe. De varkenssector heeft zich in 1998 enigszins hersteld van het rampjaar 1997. De levende export kwam weer op gang en de uitvoer van bacon bereikte zelfs een record van 117.000 ton. Pluimveevlees is te koop in meer dan 100 verschillen de producten. Bij de marketing wordt rekening gehou den met gebruiksgemak, variatiemogelijkheden en een lage prijs. De pluimveesector richt zich daarnaast sterk op de aanpak van dierziekten, het milieu en het dierenwelzijn. De uitvoer van levende schapen en gei ten steeg met 4% tot ruim boven een half miljoen. De Nederlandse geitenstapel groeit snel. 'Vee, Vlees en Eieren in Nederland 1999' De brochure Vee, Vlees en Eieren in Nederland 1999' is te krijgen in het Nederlands, Engels, Duits en Frans. U kunt het boekje bestellen (voor maar 5,- per stuk) bij de PVE, afdeling Communicatie, Postbus 5805,2280 HV Rijswijk, tel. (070) 3409212, fax (070) 3409805. Weerpraatje (door Jan Versteegt) Juni 1999 was zopnnig en aan de natte kant met een vrijwel normale temperatuur. Dat was vooral te wijten of te danken aan vrij koude nachten, want de gemiddelde maxi mumtemperatuur lag boven normaal. Tot laat in juni daalde het kwik tijdens de kleine uurtjes tot beneden de 5 graden. Dat drukt het gemiddelde uiteraard enorm. De gemid delde etmaaltemperatuur kwam in De Bilt uit op precies 15 graden, tegen 15.2 normaal. Het begin was koel, de rest van de maand was aan de warme kant. De Bilt noteerde veertien warme dagen, tegen dertien nor maal. Er werd daar slechts één zomerse dag opgetekend, normaal zijn dat er vier. Landelijk gezien scheen de zon 229 uur, tegen 196 normaal. De zonnigste KNMI- post was Stavoren, daar was de zon 264 uur aktief. Het somberste plekje was Maastricht met 196 uur. De Bilt kreeg 226 uur zonne schijn, tegen normaal 192 uur. Er kwamen op ons landelijk instituut geen zonloze dagen voor. Gemiddeld telt juni twee zonlo ze etmalen. Met gemiddeld over het land 76 mm neer slag, was de eerste zomermaand iets aan de natte kant. De maand begon in het hele land wisselvallig met talrijke regen- en onweers buien. In de periode 2 tot 8 juni viel gemid deld over het land al ruim 40 mm neerslag. Op 27, 28 en 29 juni kwamen op uitgebreide schaal zware regen- en onweersbuien voor. Door het buiige karakter van de neerslag lie pen de aantallen sterk uiteen. De hoogste maandsom werd geregistreerd op Terschel ling en in Westdorpe in Zeeuws-Vlaanderen. Daar bedroeg de oogst aan neerslag 105 mm. Volkel kreeg met 41 mm de kleinste hoe veelheid. De normale hoeveelheden lopen uiteen van 45 mm in het Waddengebied tot 85 mm in het zuiden van Limburg. De Bilt kreeg over juni 89 mm, tegen normaal 65 mm. Inmiddels zijn we op de helft van de meteo rologische zomer. Juli doet het zeker niet slecht, de gemiddelde maximumtemperatuur ligt ruim boven de 20 graden. Met de neer slag is het net als in juni grillig verdeeld. Zo viel er op 13 juli in Oeken, een buurtschap bij het Gelderse Brammen, in één etmaal 112 mm neerslag, tegen 2 mm in het dichtbij gelegen Beekbergen. Afd. Goedereede/Ouddorp Programma 1999-2000 - Dinsdag 14 september: 'Hoe word ik 'n goede gastvrouw'. - Dinsdag 5 oktober: Lezing Vogelopvang. - Dinsdag 9 november: 'Zuinigheid met stijl'. - Dinsdag 14 december: Kerstmiddag met ouderen en mindervaliden. - Woensdag 22 december: Kerstavond met de leden. - Januari: - Woensdag 16februari: Jaarvergadering met de gebruikelijke potermaaltijd. - Dinsdag 14 maart: Dialezing Nederlandse Tuinen. - Woensdag 12 april: 'Op zun Ouddurps ezeid' door de heer P. Heerschap. - Woensdag 26 april: Bingo. - Dinsdag 16 mei: 'Wikken en Wegen' info-avond over nieuwe produkten. Programma excursiecommissie 1999-2000: September: Boerderij 'De Stelle' te Ouwerkerk. Oktober: Bezoek aan museum. November: Vuilverbranding A.V.R. te Rozenburg. December: Kerststukjes maken. Februari: Theaterbezoek. Maart: Dagtocht Schiedam. April: Bowlen, Mei: Trammetje 'De Punt', Ouddorp. Nationaal inkorfcentrum P.V. De Combinatie Bovenstaande postduivenvereniging nam op 16 juli 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Montauban. Afstand 883 km. In concours waren 321 duiven die om 13.00 uur met STIL wind gelost werden. De eer ste duif arriveerde om 10.26.02 uur en haalde een snelheid van 1003.41 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: L. Verhoeff 1, 46; P. A. de Vogel 2; J. W. Steketee 3, 45; J. C. de Ruiter 4, 74; C. Pol der 5, 25; A. P. Peekstok 6, 26, 32, 59, 61, 80; Th. van Stralen 7, 24, 29, 51, 58; D. Vroegindewey Zn. 8, 78; Gebr. Hagens 9, 15,27, 38,41,42,57,59; A. de Blok 10, 68; L. V. d. Baan 11A. v. d. Velden 12, 30; Ant. Tuns 13, 64; K. Overbeeke 14, 39; P. van Alphen 16, 17, 33, 36, 62, 71; J. Nobels 18; J. de Vries 19, 48, 65, 73, 77; Gebr. Kreeft 20, 40, 43, 52, 55; T. Kern 21, 23, 70; Joh. Hokke 22, 31, 60; J. C. Polder 28,44; L. Tijl 34, 47, 66, 69, 76; W. I. Peeman 35, 49, 72, 75; R. G. van Otzel 37; Jac. Guldemeester 50; F. A. van Peperstraten 53; Jan Meiaard 54; P. van Driel 56, 63; D. Melissant 67. Groep D: J. C. de Ruiter 1. De Zorg en Welzijn Groep, thuiszorg organisatie op de Zuid-Hollandse eilanden haalt het kwaliteitscertifi caat van de branche-organisatie! Het vertrouwen van cliënten, verzeke raars, overheid en collega-instellingen in de zorgverlening is terecht geble ken. Met het behalen van het LVT- certificaat voldoet zij aan de kwali teitseisen die door de Landelijke Ver eniging Thuiszorg (LVT) opgesteld zijn. Met het behalen van het LVT- certificaat is aangetoond dat de Zorg en Welzijn Groep verantwoorde zorg levert aan haar cliënten. Op 1 januari 1998 fuseerden Stichting Ge zinsverzorging en Maatschappelijke Dienst- veriening VPR, het Kruiswerk ZHE en Zorg en Welzijn Hoeksche Waard tot Zorg en Welzijn Groep. Hoewel een drukke periode aanbrak wilde de Zorg en Welzijn Groep zorg blijven dragen voor kwalitatief goede zorgverleiüng aan de cliënten. Met dit in haar achterhoofd besloot zij om halverwege 1998 te werken aan de certificering via de branche-eisen (13 in totaal). De Zorg en Welzijn Groep wilde duidelijk maken dat het vertrouwen dat cliënten, verzekeraars, overheid en collega-instellingen hadden in de zorgverlening terecht was. En dat is nu gelukt! Het behaalde certificaat. Wat merken de cliënten ervan? Verschillende punten wer den aangepakt. Informatie aan cliënten. In onder andere het foldermateriaal staat wat de Zorg en Welzijn Groep doet en hoe zij te bereiken is enz. enz. Bereikbaarheid van de organisatie. Niet alleen 7x24 uur via de Zorglijn ZHE, maar ook aan de bereikbaarheid van de gebouwen is gewerkt. Het werken met een zorgplan. De cliënt moet weten wat bijvoorbeeld de ver pleegkundige of huishoudelijke hulp doet én nog belangrijker, dit gebeurt in overleg met de cliënt. Hygiëne, veiligheid en milieu. Er zijn cri teria voor deze punten opgesteld die zowel voor de medewerkers als voor de cliënten van belang zijn. Klachten en privacy. Er is een procedure ontwikkeld die cliënten met klachten kunnen volgen. De Zorg en Welzijn Groep weet veel van de cliënten en moet daar op zorgvuldige wijze mee omgaan. Door hieraan gewerkt te hebben, draagt de Zorg en Welzijn Groep nog beter zorg voor een goede kwaliteit van leven voor de cliënt thuis. Het behalen van het certificaat vormt voor de Zorg en Welzijn Groep een belangrijke mijlpaal in de ontwikkeling van het kwali teitssysteem. Het blijft natuurlijk zaak die kwaliteit van de zorgverlening op een zo hoog mogelijk niveau te brengen en te hou den. Rabobank Huis Hypotheekadvies introduceert Woon Wijzer Huizen kijken kan vanaf 12 juli 1999 ook bij Rabobank Middelharnis, toen intro duceerde Rabobank Huis Hypothee kadvies namelijk de nieuwe Woon Wij zer. Daarin vindt de consument het meest complete overzicht van te koop staande woningen in de eigen gemeente en vele andere plaatsen in Nederland. Ook ver strekt de Woon Wijzer informatie over de woonsituatie in een groot aantal gemeen ten. Hoe werkt de Woon Wijzer? De Woon Wijzer is een grote zuil, met in de top een beeldscherm. De zuil staat herken baar in de bankhal opgesteld. Gebruikers maken hun keuzen kenbaar via het beeld scherm. Jan Tanis en Diny Kruize hebben het project Woon Wijzer onder hun hoede. Jan demonstreert de Woon Wijzer door met zijn vingers het scherm aan te raken. Het hoofdmenu met zes opties verschijnt op het beeldscherm. "Klanten kunnen kiezen uit o.a. woon- en leefomgeving, aanbod koop woningen of de bedrijvengids," aldus Diny Kruize. "Ook is de Woon Wijzer in staat om een hypotheekberekening te maken." Als de klant het huis van zijn dromen gevonden heeft, kan daar een afdruk van gemaakt wor den. Op deze afdruk staat ook de makelaar vermeld bij wie het huis te koop staat. Samenwerking De Rabobank Woon Wijzer streeft naar een zo compleet en actueel mogelijk beeld van de woningmarkt in de eigen regio en daar buiten. Hiervoor werkt Rabobank Huis Hypotheekadvies nauw samen met make laarskantoren die in het werkgebied van de krant actief zijn. Ook woningen die niet via het makelaarscircuit worden verkocht, zijn in de Rabobank Woon Wijzer terug te vin den. Voor het onderhouden en aanvullen van de woningbestanden streeft de Rabobank naar een actieve houding en goede contacten in de eigen gemeente. Ook nodigt zij bezit ters van een eigen huis in haar werkgebied uit om hun woning via de Woon Wijzer aan te bieden wanneer zij die willen verkopen. Kennismaking Rabobank Middelharnis nodigt u van harte uit om kennis te maken met de nieuwe Woon Wijzer. Voor informatie kunt u terecht bij Rabobank Huis Hypotheekadvies, Diny Ki-uize of Jan Tanis, telefoon: (0187) 475140. Zij zullen u graag ontvangen en demonstre ren hoe de Rabobank Woon Wijzer werkt. Aan het eind van het schooljaar werden er weer veel muziekexamens afgenomen. Hieronder treft u een overzicht aan van de ge-slaagden. Sopraanblokfluit A: Nelleke Buskoop, Kitty van 't Geloof, Lydia Hartman, Marjo- leine Hartog, Winke Huisman, Jorine van der Laan, Jasmijn Slegh, Gerriete Stolk en Willemien Trommel. Sopraan- en tenorblokfluit A: Agnita Keyzer, Altblokfluit A: Joline Bakker, Annabel Breeman, Dieuwke van der Heide, Winke Huisman, Pieter Kamp, Tineke Lugten- burg, Nienke Maliepaard en Jelske Struyk. Sopraanblokfluit B: Sifra van Asperen, Barendien Bakker, Elisa van der Meijde en Marieke Verwers. Sopraan- en altblokfluit B: Gert Jan Grinwis. Altblokfluit B: Anneke van Alphen en Marlies Baan. liiiilïiiiiigitöiRDiJWEN fRAMWiG33 OUDE TONGE Sopraan- en Altblokfluit C: Manon de Graaf (met aantekening basblokfluit), Lies- beth Hameeteman, Annelies Kievit, Marike Koppelaar, Jacoline Paul (met aantekening basblokfluit) en Annemarie Verhage. Dwarsfluit A: Anette Hakkenbrak, Thon- ny Klaasse, Ilse de Klerk, Willemijn Otte- vanger, Caroline van der Sluys en Joline van Wezel. Dwarsfluit B: Lara van Immerzeel, Anne lies Kievit en Miranda Koppelaar. Gitaar A: Daniel Bom, Arnold van Driel, Iris Goedegebuur, Deborah Meyburg, Est her Piersma, Alette Trommel, Coen Trom mel en Jeroen van der Zee. Gitaar B: Wim van Driel en Eveline Scha gen. Orgel A: Jacomijn Brinkman. Piano A: Robbert-Jan van Dam, Marije Schellevis, Alexander Schuring, Dieke Schuring en Geerte Struyk. Piano B: Frederike van der Broek, Martijn Roos en Nicole Trommel. Viool A: Wolfert Kirsten. Viool B: Nynke Willers. Hafa-afdeling: Pauken A: Peter Paul de Graaf; Fagot A: Ineke Verweij; Bugel B: Carolien Mijnders en Slagwerk on gestemd B: Jan Meijerink. Welgeteld hebben er dit jaar 65 leerlingen met goed gevolg examen gedaan. Het be stuur en de docenten van de muziekschool willen iedereen van harte feliciteren met de behaalde resultaten. VERVOLGVERHAAL H. Kingnians -13- Zelfs Goffe, die van geen klein geruchtje vervaard is, als het op vloeken aankomt, kijkt ervan op. Jochem heeft weleens gehoord, dat die Hollandse zeelui bij het vele goede dat van hen gezegd wordt, echte vloekbeesten zijn. Het lijkt er veel op. "Hebben juHie nog geen kisten?" vraagt de man opeens, als hij bij de nieuwelin gen is aangeland. Kisten? O ja, die bootsman sprak zo even van kisten, waar zijn die? O, nog niet hier? Nu, dat komt morgen wel in orde. Ze hebben nu toch te slapen. Denken ze er aan, geen geintjes uit te halen, al weten ze de artikelen nog niet? Er dient nu rust en stilte te heersen in het scheepsverblijf. Morgen komt er weer een dag. Goffe vloekt stil voor zich heen. En Jochem denkt: man, waar bemoei je je mee, wat heb ik met jou aan mijn muts? Hij weet nog niet de nieuwe verhouding. Zal hij wel leren, hetzij aan de lijve, hetzij door het zien op anderen. "Waar kom je vandaan?" hoort hij opeens vragen door een jongeman, die naast hem ligt. Jochem begrijpt meer dan hij verstaat en antwoordt enke le woorden in het Duits. O, is hij een Duitser? Nu, de man is een Nederlander, uit Limburg. Maar zijn moeder was een Duitse of is het nu nóg, hij weet niet of die nog leeft, zie je. Hij zwerft al jaren. Zo gaat het als je niet deugen wil. En nu is hij er ingelopen, er in gerold, kun je wel zeggen. Altijd heeft hij die vuile zielverkopers kunnen ontkomen. Hij wist er alles van. Maar ja, een paar zeelui hebben hem stom dronken gemaakt en toen is er zeker zo'n ronselaar bijge komen, hij weet er niets van, en toen, nou ja, je krijgt een papier onder je neus geduwd, als je nuchter bent en dan blijkt dat je je naam hebt gezet. Je zit er in voor je er erg in hebt niet? Enfin, het is zijn verdiende loon. Zijn vader en moeder heeft hij veel verdriet bezorgd. Als er een God in de hemel is, zoals beweerd wordt, nu dan straft die hem nu wel. De jongeman spreekt gebroken Duits. Jochem heeft moeite hem te volgen. Het is het Duits, dat aan onze gren zen gesproken wordt en niet dat van Silezië. Maar hij begrijpt er veel van. Die jongen is zeer onder de indruk van zijn lot. Hij ziet er een straf Gods in, indien er een God is tenminste. Maar... die is er ongetwijfeld. Jochem weet het zeker. Zou het waar zijn, dat die vent gestraft is, omdat hij niet opgepast heeft? Maar.hij, Jochem, heeft toch niets ver keerds gedaan? En hij is ook geronseld! Is dat dan voor hem geen straf en zo niet, wat dan? Je moet er maar niet over piekeren, want je komt er nooit uit. Zo goed en zo kwaad het gaat, vertelt ook Jochem van zijn leven. Hij voelt zich wonderlijk tot de jongen aange trokken. Ze kunnen vrij spreken, want het is ver van stil in de kleine ruimte. Er wordt gezongen, gevloekt, ge praat. En dat alles in het duister, want de lichten zijn uit gegaan. Later zal Jochem te weten komen, dat alleen de lamp boven de kompassen branden blijft. Dat is temnin- ste voorschrift. Maar.iets later slaat iemand in de hoek vuur. Een lan taarn gaat branden, goed verborgen, opdat er geen enke le lichtstraal uitkomt. Enkele mannen verlaten hun kooi, kleden zich ietwat aan. En dan hebben zij spoedig een spel kaarten. Zonder veel gerucht te maken vangt het spel aan. Als ze betrapt wor den. ja, wat zal er dan gebeuren? Ze denken er niet aan. De hartstocht heeft hen te pakken. De stem van Jochems buurman sterft weg. De slaap schijnt hem te bevangen. Maar Jochem hoort nog lang elk uur, als de zandloper wordt omgedraaid, het korte geluid, een harde tik van de scheepsbel. De wind is blijkbaar opgestoken. Er is beweging in het schip, dat op de reede van Vlissingen voor anker ligt. "Slaap je al?" vraagt Gebhard, die links van hem ligt. En op zijn ontkennend antwoord: "Zou je de hele zooi niet door elkaar rammelen?" Met deze woorden toont Gebhard hoe zwaar hij ligt te piekeren over zijn lot. Jochem begrijpt het. Je moet er in berusten, maar het is haast onmogelijk. "Je kunt niks door elkaar rammen, anders maken ze je dood". "Er is niks beter dan de dood", meent Gebhard mismoedig. Van die opmerking schrikt Jochem; hij weet, dat voor ieder mens de dood komt, natuurlijk, dat weet haast elk klein kind; maar... wat dan? Dan komt er nog wat, een hiernamaals, een eeuwigheid van wèl of wee, zou Pastor Leckmann zeggen. En de eeuwigheid van wèl ontvang je als je God hebt gevreesd. Heeft hij dat gedaan, doet hij dat nog? Alleen het stellen van die stille vraag is vol doende. Hij geeft zijn kameraad geen antwoord. Per saldo zijn ze niet dood en hoe beroerd het leven hier ook zijn zal, ze komen die zes jaar misschien wel door en dan kan je weer verder zien. Eindelijk zakt Jochem in slaap. Maar die slaap is erg onrustig. Telkens wordt hij gekweld door bange dromen. Moeder staat bij zijn kooi. En Lize komt een praatje met hem maken. En Pastor Leckmann houdt een seiTOoen tot hem. "Jochem Weishaupt, bedenk dat de dood ieder uur wenkt en vooral nu je zo'n gevaarvol leven tegemoet gaat. Je komt misschien niet levend in Indië aan, of je sterft ginds aan de een of andere ziekte. En wat dan, Jochem, zoon van Adolf Weishaupt en Liesbeth Weis haupt geboren Etrattmann? Ben je bereid om te sterven?" Als hij wakker wordt, staat het angstzweet op zijn ge zicht. Dan dwingt hij zich om het antwoord op die vraag te ontgaan, tot luisteren naar de verschillende geluiden in de bedompte scheepsruimte. De mannen halen zwaar adem. Enkele snurken. Het is een gezang dat spoedig ver veelt. Maar dan is Jochem weer weggezeild en slaapt hij tot ruwe, twistende stemmen hem wekken. Het is de eer ste morgen aan boord van 'De Arend'. Een paar mannen slepen kisten aan: de vier kisten voor de laatst aangekomenen. Toch nieuwsgierig maken ze die open. "Heb je alles?" vraagt er een. Wat vinden ze ervan? Ze vinden acht maten brandewijn; acht pond tabak; twaalf Goudse pijpen, goed verpakt- twee paar schoenen; twee paar linnen broeken, drie blau we hemden; twee borstrokken, twee halsdoeken, een muts; schoenveters, naalden, een schaar, garen en vin- gerhoed. "Ja, ja, dat klopt wel", zegt een ander. "Precies volgens contract. De Compagnie zorgt als een vader en moeder voor ons". Hij glimlacht om zijn eigen ironie, de zeeman. Zo geleidelijk komen ze een en ander te weten. Ze heb ben hun naam onder een papier gezet. Daar zal wel op staan dat zij matroos zijn voor zes jaar. Het kan ook best. dat ze in Indië tot soldaat worden opgeleid. Je moet af wachten wat er met je gebeurt. Wat kun je beter zijn? Soldaat of matroos? Het is alles één pot nat. is het be scheid. Het enig verschil is, datje sterft op zee of op het land, maar sterven doe je eenmaal. Als je je in leven kan houden, ben je oud en afgeleefd op je veertigste jaar. Dat merkt er een op, die indertijd ook geronseld is en die nu al jaren vaart, van het moederiand naai' de Indien en terug. Die kent het klappen van de zweep Fluitsignalen weerklinken. Zij volgen de anderen, die zich begeven naar het voordek. Het is een grote kluwen mensen van alleriei slag. Het fregat ligt op de rede Nie mand heeft dienst. Dus is de hele bemanning verzameld, als kapitein Heumius, die duidelijk blijk geeft een onver schrokken zeeman te zijn, verschijnt, vergezeld door enkele officieren. In zijn nabijheid bevindt zich ook bootsman Jeroen Jansz.. die hen de vorige avond ontvan- gen heeft. Een lange man met een bleek, baardeloos gezicht gaat op een soort verhevenheid staan - later verneemt Jochem, dat hij de ziekentrooster is - en leest een kapittel uit de bijbel, waarna hij een gebed uitspreekt. (wordt veivolgd) Kerkepad 1 c, Tel. (0187) 48 64 69 Kaai 1, Middelharnis, tel. (0187) 48 71 65 Ook bij Jumbo Ooltgensplaat en E-markt Mackloet, Stad aan 't Haringvliet TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2