Uniek orgelconcert in de Hervormde Kerk van Dirksland NVOB lanceert 'woningkeur' Platform (i.o.) 'tegen geweld' 'r'ZyS^J vanPiit ^>^k(intutanA ^nl\3 ^t^t\ l/iU^iHdA (Jnm A ^Otdt TCÏS ^ost IIAIIIIBI-lflEllliia PAGINA 9 Vrijdag 16 juli 1999 Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. OC ZIEKTE VnN IILEXlINOEIl Onlangs kwam ik in contact met mensen die een dochter hebben die aan de ziekte van Alexander lijdt. Deze ziekte komt maar heel weinig voor. Ik zou het op prijs stellen als u mij zoveel mogelijk over deze ziekte kon ver tellen of weet u misschien en adres waar ik meer te weten kan komen? Antwoord: De ziekte van Alexander is inderdaad een zeer zeldzame ziekte, waar over (nog) niet veel bekend is. Wel is bekend dat er een Belangenvereniging X-gebonden Adrenoleukodystrofie bestaat. Een van de aandachtspunten van deze vereniging is de Ziekte van Alexander. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het Patiënten servicebureau, tel. (078) 654 16 12, vragen naar José van der Wal. Het spijt ons dat we niet meer kunnen vertellen. Is het werkelijk waar dat sinaasappels en tomaten de botten doen ontkalken? Antwoord: Het is algemeen bekend dat rabarber ontkalkend kan werken. Dit komt door het oxaalzuur dat hier in zit. Ook in tomaten zit oxaalzuur. Het is echter zo dat u wel erg veel groenten waarin dit zuur voor komt moet eten wil er hierdoor ontkalking gaan optreden. In sinaasappels zit geen oxaalzuur zodat u deze wat dat betreft onbe perkt kunt eten. Om ontkalking tegen te gaan is het wel verstandig om niet te veel vlees en vleeswaren te eten, matig te zijn met alcohol en vet en zoveel mogelijk geraffineerde koolhydraten, zoals wit meel en witte suiker te vermijden. En.... veel lichaamsbeweging is erg belangrijk! QüiiiEmaoGm Tegenwoordig kun je bij de drogist ook al brillen kopen. Hier heb ik mijn twijfels over, omdat toch eerst de benodigde sterkte opge meten moet worden? Antwoord: Meestal zijn de leesbrillen die je bij een drogist of supermarkt koopt stukken goedkoper dan die van een opticien. Kwali teit moet betaald worden. Vaak zijn de gla zen van de drogistenbril gemaakt van geperst plastic en vormen één geheel met het montuur. Is de sterkte op een gegeven moment niet meer juist dan moet u het geheel weggooien. In het montuur van de opticien kunt u dan eventueel nog andere glazen plaatsen. Ook zijn de glazen van de opticien optisch zuiverder. De opticien zal de benodigde sterkte van de glazen per oog individueel opmeten. Ook houdt hij hierbij rekening met de afstand van de ogen t.o.v. het centrum van de glazen. Bij de c&ogisten- bril kan hier uiteraard geen rekening mee worden gehouden. Als u bedenkt dat ook de benodigde sterkte per oog meestal verschilt, zult u begrijpen dat u van de leesbril van de opticien meer draagcomfort mag verwach ten. ÜOOKfUElOEtti Zijn er rookmelders in de handel die geen radioactieve onderdelen bevatten? Zo ja, waar kun je ze dan kopen en wat is de prijs? Antwoord: Een rookmelder zonder radioac tieve onderdelen hebben wij na het nodige speurwerk niet kunnen ontdekken. Wel zijn er optische melders in de handel - die een stuk duurder zijn. Overigens kunt u er van uitgaan dat de melders met een radioactief element grondig op hun veiligheidsaspect beoordeeld zijn. Zij dienen te voldoen aan de normen gesteld in de Wet op de kernenergie. Zij kunnen zonder enig gevaar voor de volksgezondheid toegepast worden. De rookmelders zijn te koop in de meeste doe- het-zelf zaken. HET lEiinmUl OPENEN Bij het afwikkelen van de nalatenschap van een overledene zijn we al enkele keren de uitdrukking 'het testament openentegenge komen. Wat houdt dit in Ook viel het ons op dat de afwikkeling de ene keer veel sneller gaat dan de andere keer. Antwoord: De uitdrukking betekent dat het destijds door de erflater opgemaakte testa ment in aanwezigheid van de erfgenamen door een notaris wordt geopend en voorgele zen. Dat de duur van de afwikkeling van een boedel sterk kan verschillen kan veroorzaakt worden doordat er bijv. weinig te verdelen valt, er maar enkele erfgenamen zijn, die dan ook niet moeilijk doen. Ook kan het veel uit maken of de overledene in een eigen woning of in een huurwoning woonde. In het laatste geval kan het onnodig betalen van huurpen ningen dan een stimulans zijn om het één en ander snel af te wikkelen. Het spreekt ook vanzelf dat als in testament bepaald is wie wat krijgt, de zaken snel afgewikkeld kun nen worden. MNCEOHNE PRaiMEN Al onze vruchten van onze overigens zeer goed dragende pruimenboom zijn aange daan door vlekken. Weet u wat er aan de hand is? Wat kunnen we hier tegen doen? Antwoord: In de vakliteratuur is geen afbeelding of omschrijving van de afwijking aan uw pruimen te vinden. Wel worden ter voorkoming van ziekten en plagen de vol gende voorwaarden genoemd. Gezien de vroege bloei vragen pruimen een luwe standplaats. Stikstofbemesting in combina tie met een flinke laag organische nest komen de vruchten ten goede. Daar pruimen ondiep wortelen kan grondbewerking scha de veroorzaken. Onkruid kunt u bestrijden door ondiep schoffelen. Groeien bomen in het gras dan moet, vooral bij droog weer in de zomer, regelmatig gemaaid worden. Wor- telopslag moet u verwijderen zonder de wor tels te beschadigen. Vruchten uitdunnen tot een afstand van 5 tot 714 cm te beginnen in juni. Hopelijk kunt u zodoende het komende seizoen gave vruchten verwachten. Uertederende gehoortekaartjes U vindt ze bij GEBR. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modellenboek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13, SOMMELSDIJK Puxzelreglement l. Sttiur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Per maand zijn er 80 a 100 panten te ver dienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ont vang je een hoeken- bon vaa 13,-. Zo, hoe is het zo vrienden en vriendinnen. Wie van jullie verlangt er al naar school? Geen mens toch zeker? Misschien hang je wel aan een kabelbaan bij de Alpen, terwijl dit in de krant staat. Of zwem je ergens in de blauwe Middellandse Zee? WeUicht zit je met een groot glas fanta light op het strand, 't Kan ook gewoon zijn datje thuis in de lig stoel relaxte met je koptelefoon op je hoofd. Bij regen en somber weer zit je natuurlijk met een beteuterd gezicht voor het raam te grienen. Pats, daar hoor je wat in de gang. O mama mia, daar is het Eilanden-Nieuws. De barometer van je humeur schuift gelijk naar mooi weer!! Karinda Huizer (Zwijndrecht) is één van onze nieuwste puzzelaars. Zij mag vandaag de hele raadselmikmak verzorgen en ver dient maar liefst 30 extra punten. Zo daar worden jullie allicht stil van, een enkehng kijkt zelfs scheel van jaloezie. Tja, niets aan te doen. 'k Zou zeggen waag ook eens een poging om wat te ontwerpen. Wat moet er gedaan worden? Het raadsel is gemaakt van uit de berijmde psalmen. De bedoeling is dat jullie het ontbrekende woord invullen. Als je klaar bent neem je, als er bv. (1) achterstaat, de eerste letter van het net ingevulde woord. Als je al die letters achter elkaar zet krijg je een zin en een getuigenis uit een psalm. Weet jij welke psalm en welk vers? Hier komt de puzzel: 1. Endaar ik hoop op (1) mijn Toever laat. Ps. 69. 2. Juicht,(1) volken juicht. Ps. 47. 3. (7) zorgen, duizend doden. Ps. 25. 4. En door Zijn sterke (1). Ps. 52. 5. Gekoesterd door (2) zon. Ps. 72. 6. Mij telkens onrust(1). Ps. 92. 7. Niet aan door (3) leed of schand. Ps. 105. 8. (5) voor Uw alwetendheid. Ps. 139. 9. Neem, Heer' mijn bange ter oren.(2). Ps. 5. 10. Maar (2) volk wou niet. Ps. 81. 11. Juich, aarde, juicht alom (2) Heer'. Ps. 100. 12. (4), Heer', den Koning Uwe rechten. Ps. 72. Welk woord blijft over na de komende woorden weggestreept te hebben? Let erop dat er expres soms 2 letters bij elkaar staan in het veld. Van de woorden is er opzetteUjk één verkeerd gespeld, anders zou het niet goed uitkomen. HUIS TENT SCHUUR GARAGE CARAVEN VOUWWAGEN WIGWAM KROT HUT KELDER VES RBGCK L W I G W A M E SCHUURRTL I J H A H A O D VEVNUGRE TENTTEKR N E G A WWOUV Geluk met de bon: Arja, Arjo, Gijsbert, Matthijs en Riet. Jarige: Benno van Gils hoopt D.V. don derdag 22 juli 8 jaar te worden. Alvast de beste wensen. Bij dit actuele geintje dat ik verleden week voor het eerst hoorde heb ik een tekeningetje gemaakt, 't Is een doorden- j kertje op de klank af. uiff eens v/at je van de ^"^T^^oeüik, saai ^'""f^lt dan te verwerken in Allemmlrustge^ens- Ste^Tvoordeverdriem^ Jarinda van Splunter gaat Goeree-Overflakkee verlaten in de vakantie. Ze vertrekt naar bosrijkere gebieden. Waar zou ze naar toe gaan denk jij? Onderzoek de auto-emblemen. 2-/-S /-5--Z-7 Duur: Een week Hoe: In een huisje Aantal: 6 personen. Doel: Fietsen, rondje met de auto rijden Ricardo Clement (Oude-Tonge) Vriendelijk bedankt voor je uitvoerige brief. Een tref zeg dat je mee kon met de truckrun '99 over ons eiland. Je vader en je moeder reden ieder een vrachtauto. Mooi werk, dat ze zich er zo voor inzetten. Wat een bak dat Maikel gelijk in slaap viel. Werd hij niet wakker van al dat getuter, geloei en sirene-lawaai? Zelf heb ik ook nog heel even naar de optocht gekeken, 't Duurde wel een dik half uur voordat ze voorbij waren. Daar ik aan het patat bak ken was, moest ik weer tijdig terug naar de keuken. Hartverwarmend zoals ze die gehandicapten laten genieten. En onspor tieve mensen die geen geduld hebben tot de stoet voorbij is en nog foeteren op de koop toetja jammer dat zoiets voorkomt. Op de foto: Ricardo en Naomi Clement voor de auto van hun mama tijdens de elfde truck run in 1998. O Bl<>)de kif)f>en €n kiippm dioxine. Cd'ie ok ztent) Q v^c=>o> o cr> c=> CD cr> o o CZ5 c=> cdcd oÜ Dirk Jansz. Zwart De bekende organist Dirk Jansz. Zwart hoopt zaterdag 24 juli a.s. een bespeling te geven op het fraaie orgel van de Her vormde Kerk te Dirksland. In feite is dit concert voor de concertgever een terug keer naar de kerk en het orgel van Dirks land. Immers in 1951, bijna 50 jaar gele den, gaf hij hier reeds een orgelbespeling. Dat was ter gelegenheid van de geheel afgebrande kerk van Willemstad, waar voor de wederopbouw een grote serie orgelavonden werd gegeven in ons land. Het programma wat Dirk Jansz. Zwart hoopt uit te voeren, is samengesteld uit werken van oude en nieuwe 'meester componisten'. Dat 'oude' stamt uit de zeventiende eeuw met een compositie van de Hollandse groot meester Jan Pietersz. Sweelink en de Duitse meester Joh. Pachelbel. Van deze laatste speelt Zwart een fraaie bewerking over Psalm 134. Ook voert hij deze avond koraalbewerkingen uit van Joh. Schneider, Jan Zwart en zichzelf. Van Johann Krebs, een leerling van Bach, speelt Zwart de Toccata en van Handel staat een van diens Concerto's op het programma. Aan het einde speelt Zwart van zijn vader Jan Zwart de Toccata over Psalm 146. Deze orgelavond, die u als orgelliefhebber niet mag missen, wordt gehouden op zater dag 24 juli, aanvang 20.00 uur. Komt en hoort op deze zomeravond naar de klanken van dit heel mooie orgel, in de ruim te en sfeer van een historisch en schitterend kerkgebouw. Dirk Jansz. Zwart (1917) is opgegroeid bij de orgelkunst van zijn vader. Jan Zwart. Hij verving hem tijdens diens ziekte in de kerk diensten van de Hersteld Evangelisch Lut herse kerk te Amsterdam in 1936 en 1937. Na diens overlijden in 1937 zette hij zijn stu die voort bij de organist en componist Jacob Bijster, docent aan het Amsterdams conser vatorium. Hij behaalde de diploma's L.O. en M^O. van het staatsexamen voor orgel. Zwart werd achtereenvolgens organist bij de Doopsgezinde Gemeente te Koog-Zaandijk (1938), en de Nieuwe Kerk te Delft (1945) en in 1953 te Rotterdam, waar hij nog steeds werkzaam is. Hij maakte tournee's met orgelconcerten door o.a. Zuid Afrika en Amerika, ook concerteerde hij menigmaal in Canada. Zwart heeft nog steeds een drukke concertagenda, maar is ook werkzaam als componist, in het bijzonder met het compo neren van koraalbewerkingen en het uitge ven van koraalbundels, bewerkingen van Psalmen en Gezangen. Waar tijdens de vakantieperiode de aktiviteiten van het Platform Tegen Geweld ook 'op een laag pitje staan', wordt er op de achtergrond verder gewerkt aan de vormgeving van aktivi teiten van het Platform. Behalve een gespreksgroep voor mensen die gekonfronteerd zijn met geweld in een (hu- welijks)relatie, is er het voornemen na de vakantieperiode een begin te maken met een gespreksgroep voor familieleden van verdachten. Familieleden worden vaak als 'crimineel' behandeld door de omgeving, als medeveroorzaker van het misdrijf gezien en worden in de problemen die zij tegenkomen niet of nauwelijks geholpen. Voorlichtingsmateriaal over geweld in het algemeen maar vooral het ontstaan van ge-weld, wordt verder ontwikkelt en zal mogeüjk in september gepresenteerd worden. Met de sluiting van het Buro Slachtofferhulp GO is het Meldpunt Geweld van het Platform vervallen. Tijdelijk zijn twee telefoonnummers be-schikbaar voor informatie over het Platform en haar aktiviteiten: 483308 en 612259. De eerstvolgende bijeenkomst van het Platform 'Tegen Geweld' is op dinsdagavond 31 augustus aanstaande. Plaats en tijd worden nog bekend gemaakt. Het NVOB pleit voor de ^^^"-^"--^ landelijke invoering van |y \IQ R 'Woningkeur', een soort ----------- APK-keuring waarmee kan worden vastgesteld of woningen aan bepaalde kwaliteitseisen voldoen. Eigenaren van woningen die aan de eisen vol doen, ontvangen een Woningkeur-cer tificaat. De heer J. Ravesloot, voorzitter van het Ne derlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB), lanceerde dit idee tijdens de NVOB Zomerparty in Baam. Met 4.300 aangesloten bedrijven is het NVOB Nederlands grootste ondernemersorganisa tie in de bouwnijverheid. Het ministerie van Economische Zaken heeft al eerder de Energie Prestatie Advise ring (EPA) voor bestaande woningen geïn troduceerd. In de optiek van het NVOB is energiebesparing alleen een te beperkte aan pak. "Energiebesparende maatregelen zijn niet erg zinvol als het dak lekt, het voegwerk doorslaat of de kozijnen verrot zijn", aldus de heer Ravesloot. Woningkeur heeft betrekking op veel meer onderdelen. Het kijkt ook naar de algemene staat waarin de woning verkeert, een gezond binnenmilieu (inclusief geluidshinder), wa terbesparing, de duurzaamheid van materia len, inbraakbeveiliging en brandveiligheid. Met een toename van het aantal goedgekeur de woningen worden grote maatschappelijke belangen gediend, zoals besparing van elek triciteit, gas en water, verhoging van de kwa liteit en duurzaamheid van de bestaande woningvoorraad en bestrijding van de inbraakcriminaliteit. Maar ook de individu ele woningbezitter heeft baat bij de intro ductie van het Woningkeur: een gekeurde woning heeft een relatief hogere marktwaar de, lagere kosten voor energie en verzeke ringspremies, terwijl preventief onderhoud kosten voorkomt. Volgens de heer Ravesloot hebben naast de bouw ook rijksoverheid, gemeenten, markt partijen en de installatiebranche belang bij de introductie van een landelijk Woning keur. Hij nodigde deze partijen dan ook uit om de tafel te gaan zitten om gezamenlijk tot een praktische aanpak van het Woningkeur te komen. De NVOB-voorzitter maakte ook van de gelegenheid gebruik om aandacht te vragen voor de Vestigingswet. Drie jaar geleden is deze wet gemoderniseerd en vereenvoudigd en nu al overweegt het ministerie van Eco nomische Zaken de wet af te schaffen. Het NVOB vreest dat afschaffing van de Vesti gingswet desastreuze gevolgen zal hebben voor de bedrijfstak. Ravesloot: "Zonder de wet zullen grote aan tallen nieuwe, startende ondernemers zich op de bouwmarkt storten. Beun de Haas, die wij tot nog toe te vuur en te zwaard bestrij den als een maatschappelijk kwaad, krijgt dan vrij spel. Ik voorspel u bij voorbaat dat het overgrote deel van die nieuwe toetreders binnen de kortste keren weer failliet gaan. Een spoor van vernieling achterlatend onder klanten, toeleveranciers en personeel". "Ongebreidelde concurrentie door bedrijfjes die aan geen enkele eis ten aanzien van op leiding, vakmanschap en ondernemerschap hoeven te voldoen, leidt bovendien tot afkal ving van de prijzen en uitholling van de toch al lage winstmarges. Het gevolg zal zijn dat bouwbedrijven geen geld meer overhouden voor maatschappelijke doelen als kwaliteits verbetering, arbeidsomstandigheden, veilig heid, milieubeheer en technische innovatie". Eregast op de Zomerparty, staatssecretaris J. W. Remkes van VROM, ging in zijn toe spraak in op de kansen voor de kleinere en middelgrote bedrijven in de bouw. Tegen over een dalende productie van nieuwbouw woningen staat een stijging in het (groot) onderhoud. Oorzaak van deze toename ligt volgens Remkes in de stedelijke vernieuwing en de toenemende vraag naar kwaliteit. De staats secretaris ziet hierin kansen voor de kleinere en middelgrote bouwbedrijven. "Het Mid den- en Kleinbedrijf in de bouw heeft door zijn omvang en platte organisatie alle moge lijkheden in zich om flexibel te opereren. Ook is men in staat om zeer direct met de klanten te communiceren en zodoende maat werk te leveren. Die kennis en kunde is van essentieel belang om te kunnen opereren in de belangrijke groeimarkt van onderhoud en herstel en binnenstedelijke nieuwbouwacti viteiten". Maar ook in de nieuwbouw ziet de staatsse cretaris kansen. In de actualisering van VI NEX is het streven opgenomen naar onge veer een derde vrije kavels, waar de toekom stige bewoner zelf een architect en een aannemer in de hand neemt. _-»t-/i OJo'' TL^^^r^^'i,^ D

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 9