Oude herinneringen aan Dirksland ii Rabobank Nieuwe Tonge gaf voor Kosovo M Zaterdag 31 juli verenigingsmarkt in het centrum van Ouddorp Diplomazwemmen in De Staver MEDISCHE DIENSTEN Dirksland voor wie het zien wil (vervolg) P.V. De Trekvogels Orgelconcert in de Nieuwe Kerk te Zierikzee P.V. De Snelpost Drukwerk nodig? Wij waren gebleven bij de Voorstraat bij het vergrote gemeentehuis en dan zie ik op de tekening dat ook het huis en meubelwinkel van Nieuwland erbij getrokken zijn. De andere nummers moet ik maar naar raden, maar het zullen o.a. de winkel van Cohen en het notarishuis zijn. Voorstraat 37 is de smidse, vroeger van W. Knops en later van Bram Vijfhuizen. Maar de stoepen op de Voorstraat waren erg in trek bij de jeugd om te tollen. De Palingstraat was in mijn jeugd ook al zo genoemd, tenminste het naambord zat op de muur. Maar meer algemeen was het bekend als: Het slop van Hans Vroegindeweij omdat die op de hoek woonde. En verder kan ik mij nog herinneren dat Blok en Koole hun winkel hadden op de Voorstraat, maar die is toen ook verdwenen. Blok bleefe leraar typen en Koole ging naar 't land en haar 't pakhuis bij Jaasje de Ruiter. In begin 1900 was 'Odeon' nog geen bio scoopzaal. Dat is het pas geworden toen L. Polderman zijn hotel begon. Ik geloof, maar zeker weten doe ik dat niet, dat er vóór die tijd een soort drogisterij in was van Toos Teepe. Dat moet een Dirkslander die ouder is als ik dan maar bevestigen. Tot hier toe dan de Voorstraat. Ik ben al te lang uit Dirksland weg om alles goed te weten. L. Kievit had er een drukke kruidenierswin kel en daar dicht bij woonde in een klein huisje P. V. d. Gevel, die gewoonwas om elke avond zijn voordeur dicht te spijkeren, wat van de straat af duidelijk te horen was. Bang voor inbrekers. Van hem gaat het verhaal dat hij een hoop oude rijksdaalders en guldens bezat met de beeldtenis van Willem II en Willem III er op. Die moet hij jaren opgepot hebben, want toen hij ze inwisselen moest omdat ze uit de circulatie genomen werden zagen ze groen en zwart van ouderdom. De man die ze ontvangen moest wilde ze zo niet aannemen en stuurde hem terug met de raad om ze eerst maar eens goed schoon te maken. Hij heeft er voor de rest van zijn leven de naam van 'Rnakenpoetser' aan overgehouden. Hij bezat ook nog huurhuisjes op Stad aan 't Haringvliet en heeft de gaten in de weg ge lopen, 's Maandagsa om de huur op te halen, omdat het niet lijden kon met de bus. Dan heb je ook geld! Verder nog op de Voor straat woonde de familie Jansen. Mijn schoononderwijzer in die tijd. Hun huis werd later doktershuis toen Dr. Weinman zich in Dirksland als 2e dokter vestigde. Op een keer stond zijn auto voor de deur en een paar jongens 'gebruikten' die even voor een ritje door de polder. Zij werden achter de vodden gezeten door Burgemeester Visscher die er met zijn auto achter aan zat en ze te pakken kreeg, resultaat: De chauffeur een maandje brommen. Later moest de burge meester van hem het examen afnemen voor zijn rijbewijs. Maar de burgemeester wist al dat hij goed rijden kon. De persoon in kwes tie leeft niet meer, maar hij is zijn hele ver dere leven vrachtwagenchauffeur geweest. Naar mijn beste weten bij Gijs van Dongen. In de rampdagen van 1953 heb ik nog een keer met hem mee mogen rijden van de boot naar Rotterdam. De Heul was traditioneel de plaats waar de mannen samen kwamen om werk te vinden en de nieuwtjes uit te wisselen enzovoorts, zo schrijft Cathy op blz. 53. Dat is nog zo, alleen zal het nu niet zo erg meer zijn als vroeger, want toen gleed je dikwijls uit op het tabakssap van de vele pruimers of om het op z'n plat Dirkslands te zeggen: tabaksk- wiel. Dan die knokpartij aan 't Korteweegje: Er waren toen dus ook al halve garen! Nog een verhaaltje over de Ring. Daar ben ik beter bekend, maar ik wil het toch niet al te lang maken. Om te beginnen bij de vroegere winkel van Els Kas en het woonhuis van het schoolhoofd van de openbare school. Vroe ger was dat de heer Touw, later de heer Wei- lering, maar dat is niet lang geweest en daar na de heer Brooshooft. Nu tussen dat huis en die winkel was de Schoolsteeg, in de volks mond ook wel bekend als 'de Jordaan'. Het eerste huis in de Schoolsteeg is mijn geboor tehuis. Staat het er nog? Eigenaar was Stof fel Guldemeester, de man van Els Kas, o/ Kaslander zoals de officiële naam was. Dan moet Ring 51 de boerderij zijn van Arjaantje de Ruiter. Deze man had geen zoons, maar 6 dochters, waarvan misschien allen de jongsten nog in leven zijn. Hij had zijn erf achter de schuur. Hij deed veel vrachtrijden en landwerk voor de kleine boe ren die wel land hadden maar geen paarden. Aan de achterzijde was er nog een woning aangebouwd, dat in de 20er jaren bewoond werd door P. Bruggeman. Het huis was toen aan de voorzijde witgékalkt. Naast het huis was nog een klein huisje, waarin Bartje de Gast woonde. Maar die ver trok van de Ring naar de Oudewei, en van de Oudewei naar de 'Wurft' van J. Baart. Deze boerderij moet gezien de toestand waarin hij toen was van veel latere datum zijn. Hier was de schuur achter het woonhuis aange bouwd. Ook de heer Baart hield zich hoofd zakelijk bezig met teeltwerk voor kleine boeren en landarbeiders die een hoekje land hadden. Het werk werd gedaan door zijn zoon Rens daar de heer Baart in mijn jeugd reeds op gevorderde leeftijd was. Zijn huis had een stoepje van 2 treden wat duidelijk te zien is in het boekje Dirksland in oude ansichten, deel 1blz. 21Op dezelfde foto staan ook de drie woningen Ring 45, 47 en 49. In het eer ste woonde Aren Melissant. In het boekje 'Dirksland in vroeger tijden' zit hij voor zijn huis met twee van zijn dochters (blz. 22). Er naast woonde veldwachter Gerrit Bakker, wie in het derde huis woonde kan ik niet zeg gen. Wel weet ik dat er in een van de huizen een kamer was ingericht als 'bajes'. Dan het oude weeshuis. In het voorste woon de M. Guldemeester, voorheen de weduwe Van der Heide en later Gerrit Smit jr. Daarachter hebben mijn grootouders ge woond. Een grote kamer en een grote keu ken, met daarnaast nog een klein kamertje. In de keuken stond een grote bakkersoven die als zodanig niet meer gebruikt werd. Daarnaast Jan de Vos en later P. Kaslander. Ook had het Groene Kruis daar zijn berg plaats. In het laatste woonde A. Knops, en daar was de heg die het kerkhof (begraaf plaats) afscheidde. Het kwam vroeger ook al veel voor dat boer derijen een naam hadden. De Boomvliet is al genoemd, verder weet ik van Groenewoud, de Pauwenstee e.a. Ook bij gewone huisjes kwam dat wel voor. De behuizing aan 't eind van de Geldersedijk, of liever het eind van de bebouwing. Deze huizen en schuren wer den kortweg aangeduid als 'Op Stove', ver der was er aan de Geldersedijk 'Soldaatje' en verder naar Herkingen toe 't 'Kraakje'. Aan den Oudendijk nabij Herkingen, leun den 4 piepkleine woninkjes tegen elkaar aan, welke de naam droegen van 'De Kikker' en tenslotte was er ook nog 'De Buttervilla' min of meer een scheldnaam. Ik weet niet of deze huisjes nog bestaan, want met de ramp van 1953 zijn er veel van dat soort huisjes verwoest of zo beschadigd dat ze niet meer te herstellen waren en kregen dan een mooi gratis bordje op de deur met 'onbewoonbaar verklaarde woning'. Dan nog iets over de Dirkslandse Moppen. Blz. 42 van 'Dirksland voor wie het zien wil'. Ik voor mij geloof niet dat moppen iets met stenen te maken heeft (in dit geval dan). Nee moppen was een ouderwets koekje, nogal hard gebakken. Een paar van die ouderwetse bakkers: Helleman uit de Zo merstraat en op de Straatdijk Roeltje Noor dijk en Buth. Wij kregen 's zaterdags altijd een zakje mopjes bij het brood van Helle man. En dan werden vroeger de Dirkslan- ders op andere dorpel wel gescholden voor Dirkslandse moppen vreters. Of je werd nageroepen met: Mó je een mopje hao? D'r zit nog êên in 't doasje! En tenslotte omdat Dirksland het stropdas- sendorp genoemd werd. Daar is misschien wel watvan aan. Als u het boekje van 'Dirksland in vroeger tijden' bezit kijk dan maar op blz. 39. Daar zitten vier mensen in de suikerpeen, en twee van hen dragen een stropdas. Ik heb de mensen alle vier goed ge kend, maar geen van hen is meer in leven. En tenslotte, in de tijd dat ik in Nieuwe Ton- ge gewoond heb heb ik meer dan eens het verhaal gehoord van een oud-Dirkslander die daar ook woonde, en ook altijd een stropdas droeg. Toen is het voorgekomen dat hij bij het tarwe snijden met de zekel tegelijk met een handvol tarwe ook zijn stropdasje doorsneed. Ik heb me in dit schrijven tot Dirksland be perkt. Hoewel het boek ook beschrijvingen geeft over Herkingen en Melissant, als zijn de nu tot de gemeente Dirksland te behoren, weet ik van die dorpen te weinig af. Mis schien is er wel iemand die wat meer over Melissant weet dan ik, en wat Herkingen be treft, om daarover iets te sclirijven van vroe ger jaren, nu dat is bij Arjaan van Herken in betere handen dan de mijne. Aan hem dus het woord! Met vriendelijke groeten uit de Farwest: S. Bal, 101-8920 Broadway Str. Chilliwack B.C. v2p 5wl, Canada Ruim twee maanden geleden werd de Rabo bank Nieuwe Tonge heropend. Vanaf janu ari tot eihd april dit jaar waren de perso neelsleden van de bank verhuisd naar een tij delijke huisvesting achter de bank. Daar moesten ook de klanten worden ontvangen. In die vier maanden werd onder aanvoering van architectenbureau Gestel en aannemers bedrijf Mackloet de bank grondig verbouwd. Beleid van de bank was om zoveel mogelijk lokale bedrijven hiervoor in te schakelen. Zo werden de sanitaire voorzieningen geleverd door fa. Van Oostende, de gehele stoffering van de bank werd keurig geregeld en gelegd door de fa. Melissant, fa. Vos was verant woordelijk voor het schilderwerk. Net zoals vorig jaar zal Rabobank Nieuwe Tonge in het laatste kwartaal van dit jaar een enquête houden onder bezoekers van de bank. Om in de nabije toekomst het beleid om als lokale bank te fungeren meer gestalte te geven zullen binnenkort alle leden van de bank schriftelijk worden uitgenodigd om mee te praten over de dienstverlening van de bank en op welke wijze Rabobank Nieuwe Tonge mee kan helpen het welzijn van de gemeen schap in Nieuwe Tonge te bevorderen. Ter gelegenheid van de heropening van de nieuwe bank hebben de beheerscoUeges en directie besloten een gift te geven aan het Rode Kruis t.b.v. de vluchtelingen in Kosovo. Door de heren Van Kempen en Looy van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis werd de cheque in ontvangst genomen uit de handen van voorzitter Van der Jagt en direc teur Jongepier. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 10 juli 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Strombeek. Afstand 106 km. In concours waren 547 duiven die om 09.30 uur met N.O. wind gelost werden. De eer ste duif arriveerde om 10.59.44 uur en haalde een snelheid van 1179.92 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: Comb. Pijl-Verhage 1, 7, 10, 17, 24, 26, 27, 37, 38,42,45,49, 67, 86, 89, 97; A. Klijn 2, 11, 15, 16, 20, 23, 47, 50, 74, 96, 98, 99; Mevr. Venneman 3, 5, 9, 29, 33, 83, 84, 88, 90; H. Kleyn 4,12,13,14,39,53,54,57, 68; J. Bakelaar 6, 8, 19, 31, 46, 58, 63, 64, 94, 100; Comb. Venneman 18, 21, 25, 55, 72, 91,93, 95; P. Mierop 22; Comb. Grinwis 28, 32, 41, 43, 48, 56, 59, 60, 65, 71, 87; Comb. L. Krijger Zn. 30,36,80,81J. Akershoek 34; Comb. Tanis 35; J. Heriaar 40, 85; H. Grinwis 44,51,52,61,62,75,76,77,78,79; C. Heerschap 66, 73, 92; J. K. van Wijk 69, 70; A. Kievit 82. Op D.V. woensdag 21 juli hoopt de organist van de Nieuwe Kerk Rinus Verhage een concert te geven op het monumentale Kam en van der Meu- len orgel. De aanvang is 20.00 uur en de toegangsprijs is (inclusief koffie of thee na afloop) 7,50; voor scholieren en 65-plussers 5,00 en kinderen t/m 12 jaar mogen gratis naar binnen. Nadat de restauratie van dit grote 16-voets instrument in 1996 voltooid is door de Fa. Verschueren klinkt het weer als nooit te voren. Karakteristiek voor de klank is dat het instrument op de breuklijn van de klassieke 18e eeuwse barokke beleving en de 'moder ne' 19e eeuwse romantische idealen staat. Vanuit deze optiek is het programma samen gesteld. Enerzijds J. S. Bach met de grote Prealudi- um en Fuga in Es uit de zgn. 'Orgelmis' en de wonderschone reeks variaties over het lied 'Sei gegrusset, Jesu gutig' waarin de fij nere kleuren van het orgel te beluisteren zijn. Anderzijds de indrukwekkende hoogroman- tische Prealudium en Fuga over het thema B.A.C.H, (bes, a, c, b) van F. Liszt. Als over stap tussen Bach en Liszt is gekozen voor de inleiding en Fuga uit de cantate 'Ich hatte viel Bekummernis' van Bach in een bewer king van Liszt. Al met al een boeiend geheel waar u zeker naar moet komen luisteren. Rinus Verhage kreeg tijdens zijn middelbare schoolopleiding orgelles van Jan van Dijk. Daarna studeerde hij orgel (uitvoerend musi cus), kerkmuziek en koordirektie aan het Rotterdams Conservatorium bij respectieve lijk Arie Keijzer, Barend Schuurman en Jan Eelkema. Ook studeerde hij verder nog interpretatie bij Kees van Eersel. In 1979 was hij prijswinnaar van het internationale Albert Schweitzer Orgelfestival in Deventer. Naast organist te Stellendam en Zierikzee (Nieuwe Kerk) is hij dirigent van een drietal koren, waarmee voornamelijk kerkmuziek wordt uitgevoerd. Als orgeldocent heeft hij een bloeiende lespraktijk; verscheidene leer lingen behaalden organistendiploma's en namen met succes deel aan landelijke en regionale concoursen. In de loop der jaren gaf hij tal van concerten en sinds 1988 is hij op part-time basis ook direkteur van de Muziekschool 'Goeree- Overflakkee'. Verder werkte hij ook mee aan een eerste CD van het gerestaureerde orgel van de Nieuwe kerk te Zierikzee, terwijl hij ook soUstisch te beluisteren was voor de radio. Autobedrijf Jan van Dijk van vrijdag 17 juli 1999 t/m zondag 18 juli 1999 WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: In samenwerking met de Rabobank 'West- Flakkee' en de Ondernemersvereniging 'Ouddorp' wordt zaterdag 31 juli de 2e ver enigingsmarkt gehouden, in de volgende af gesloten straten Boompjes, Hoenderdijk en Weststraat. Verenigingen uit de regio Ouddorp, Goede reede en Stellendam die nog niet ingeschre ven hebben kunnen dit alsnog doen (wel zo spoedig mogelijk, er zijn nog enkele plaat sen), tel. 869917. Aan het eind van de dag zullen drie winnaars getrokken worden uit de aanwezige deelne mers, zij kunnen hiermee één geldprijs van Rabobank 'West-Flakkee' winnen nl. Ie prijs 500,-; 2e prijs 250,- en de 3e prijs 100,-. Naast deze presentatie loopt er een straator kest over het centrum met zijn muzikale klanken. Voor de kinderen is er een Sminkstand, kin dertreintje en springkussen. Kortom, het belooft weer gezellig te worden op zaterdag 31 juli in het centrum van Oud dorp, dit alles wordt mogelijk gemaakt door onze Rabobank 'West-Flakkee', met mede werking van het evenemententeam van de Ondernemers Vereniging van Ouddorp. In de afgelopen maand deden de volgende kinderen examen voor het A, B en C-diplo- ma, voor het Teddybeer-diploma, het snor kelbrevet, het zwemvaardigheidsdiploma en het zwemcertificaat voor het A-diploma. Voor het diploma A waren dit: Naomi van Rumpt, Joliza van Nimwegen, Martijn Buth, Marieke Keegel, Joni Kaan dorp, Tomas Kaandorp, iVIiranda Ossewe- ijer, Suzanna Berg, Lianne Broere, Anne Hobbel, Ron van Dijke, Hilde Struik, Kjm- berley Koetsier, Frans-Pieter Huizer, Chris van Wezel, Jessica Hofman, Ben van Unen, Gerline Versteeg, Shaula Avalon Frickus, Coen van Nieuwenhuizen, Kimberly Borre- mans, Annette Lenos, EUze van Dijk, Nick V. d. Ochtend, Quinten Philipsen, Alex Hey, Ruben van Papenveld, Sharon Hendry, Lisa Lansbergen, Corina Boer, Pieter van Schaik, Petra de Bakker, Remco Schippers, Mariene Ferrer, Gerard de Ronde, Sarkis Baroujian. Voor het diploma B waren dit: Richard Ligtendag, Esmond Besemer, Pris- cilla Gelsomino, Michelle Meiaard, Merel Hendrikx, Miranda de Gast, Ashley Troost, Albert Kok, Chiel Dogterom, Demi Uijte- waal, Marije Buth, Adrienne Dogterom, Willem Braber, Anne Klapmuts, Anoeshka Redert, Esra Colijn, Anne Geelhoed, Jo- Anne Bezuyen, Larissa Strarisky, Annet van Nimwegen, Joris Oldenhof, Jessica Prinsen, Marinus Buskoop, Dane Heynsbroek, Geert Rottier, Cynthia Broeders, Jasper Leijdens, Tricky Hagoort, Gert-Jan Looij, Robert van Noord, Sanne Dekker, Rick Taaie, Jessica Slui, Diedrik Hoek, Martijn Bom, Iris van Mastrigt, Patrick Marteijn, Sonja de Geus, Peter Stoober, Adrienne Luiten, Ary Drooger, Leander Kattestaart, Carlijn Appel, Leroy de Visser, Archak Barojian, Kevin Jansen, ICim Clarke. Voor het diploma C waren dit: Cris Maliepaard, Wietske Kimberly Oele, Charlotte Denise Donker, Robin Agyemang, Ferry de Koning, Sander van Rij, Diago Kroon, William Hoek, Matthew Lokker, Frans Both, Peter Jansen, Come Buijs, Jas mijn Slegh, Tom Dekker, Pieter van der Sloot, Willem van Kempen, Corenda Oud- zegel, Borger van Eer, Birgit van Lint, Joris Luyben, Kelly Kap, Patrick Arensman, Gertrude v. d. Welle, Adrienne Masten broek, Claudia Mierop, Bennie Veer, Niek V. d. Houten, Cees van Hoven, John v. d. Swaluw, Kelly Huizer, Danny Otto, Sylvia de Waard, Joice Baten, Klaas Sebens, Mare Bal, Bennie v. d. Veer, Jan-Willem Welte vreden, Rozemarijn Mulder, Charinda van der Kamp, Jaap van Wageningen, Patrick van Dam, Linda Meiaard, Melanie de Jong, Matthias Wilstra, Martin Huizer, Frank-Jan Osseweyer, Coen Trommel, Dimitri Both, Tamara van der Valk, Peter Siepman, Ange- lo van Oeveren, Kevin Verbeek, Jacob-Jan Buth, Fred Oranje, Rudy van Dis, Gerben van den Doel, Adrienne Huizer, Wesley de Boer, Monica Rommelse, Christian Tiggel- man, Claudia Koert, Astrid van Heemst, Leroy Bollerman, Stefan Smit, Pieter-Jan Kom, Esther Korteweg, Jelle Vreeswijk, Dennis Maliepaard, Jarco Looij, Martijn Witvliet, Dimco Wittekoek, Rhiana van Kempen, Danielle Ottevanger, Beau Haak, Robert van Es, Rianne Tiggelman, Joanne Koert, Michiel, Droge, Mathilde van Burg. Voor het Teddybeerdiploma: Teddybeer Brons: Michecil Broere, Kin van Oudenaren, Jom Breeman, Anouk van der Mast, Anouk Kreeft, Thomas Groenendijk, Annelie du Pree, Kimberly Kardux, Tim van Unen, Marhes de Winter, Demian de Doelder, Jai- mi Weda, Anne Maliepaard, Marijn Rederd, Lotte van den Nieuwendijk. Teddybeer Zilver: Amando Vermeulen, JuUa Demirdjian, Wendy Krijgsman, Angela Terhoeven, Mariska Vervloet, Denise de Wit, Rik van der Werf. Teddybeer Goud: Joelle van Os, Kinga Kjievit, Naline van Ant werpen, Dmonique van SUedrecht, Mariska Vervloed, Sharon van Noordenne. Voor het Snorkelbrevet: Snorkelbrevet 2: Nick van Lochem, Vincent van Batum, Na- dine, Strarisky, Ricardo Clement, Colton Kats, Niels v. d. Boogert, Julian van den Nieuwendijk, Jacolien Bechtum. Snorkelbrevet 3: Jeroen van Dis en Niels v. d. Boogert. Zwemvaardigheid keuzepakket 2 Martijn van Hoorn, Rogus Vonk, Niels Al- brechts, Jessica Wagemaker. Zwemcertificaat voor het A-diploma: Walter Bouman, Niels van Gameren. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 10 juli 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Chantilly. Afstand 306 km. In con cours waren 225 duiven die om 06.40 uur met NO wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 11.20.06 uur en haalde een snelheid van 1093.73 m.p.min. De ge detailleerde uitslag luidt: A. Bestman 1, 26, 38,45,52; A. P. de Vogel 2, 24, 27; M. v. d. Baan 3, 5, 8, 9,14, 17, 22, 28, 29, 31, 34, 41, 50; P. C. van Alphen 4, 13; J. C. Roodzant 6, 7, 10, 11,1 2, 15, 16, 19, 25, 48, 55, 56; L. v. d. Baan 18, 32; J. Kleijnenberg 20, 35, 37,40, 42, 43; J. M. D. van Rutten 21, 44, 46, 47; A. Zoon 23, 30, 33; L. Arensman 36; B. de Lange 39,49, 51, 53, 54. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 10 juli 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Strombeek. Afstand 98 km. In con cours waren 849 duiven die om 09.30 uur met NO wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 10.56.15 uur en haalde een snelheid van 1135.91 m.p.min. De ge detailleerde uitslag luidt: B. de Lange 1, 2, 4, 6, 7, 13, 20, 33, 35, 37, 46, 58, 70, 78, 85, 87, 94; J. C. Roodzant 3, 10, 12, 50, 51, 53, 55, 56, 57, 59, 64, 66, 99, 100; M. V. d. Baan 5, 31, 32, 34, 48, 49, 52, 54, 67, 72, 75, 80, 82, 96, 97, 98; P. C. van Alphen 8, 9, 11, 15, 16, 22, 27, 28, 39, 40, 42, 45, 71, 74, 76, 77, 83; L. Arensman 14, 17, 18, 19, 61, 63, 65, 79; S. van Drie 21; A. Bestman 23,24,81,84,86; J. M. D. van Rut ten 25,26, 29, 30, 36, 38,41,43, 88, 90,91, 92, 93, 95; L. S. van der Baan 44, 60, 62; J. Kleijnenberg 47, 68; H. Klink 69; A. P. de Vogel 73, 89. Drukkerij Gebr. de Waal SOMMELSDIJK kan het U leveren! OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel. (0181)413777 Spijkenisse Kelvinweg 13 Tel. (0181)624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur dokter Dogterom, tel. 482144. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur dokter Broek, tel. 601262. Ouddorp: van vrijdagavond 17.30 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur: tel. 681312. Goedereede - Stellendam: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagochtend 8.00 uur praktijk Goedereede, tel. 491367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur praktijk Oude Tonge, tel. 641259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur dokter Janssen, tel. 611306. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Ten Voorde, Oost Achterweg 17, Sommelsdijk, tel. 486393 (van 11.00 tot 11.30 uur). Klassiek homeopaat M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. 48 64 59. (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middelharnis, 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden: 48 36 66. Apotheek St. Joris St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 487277. Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Incontinentie-lijii Meditheek: 487277. Voor avond- en v\/eekendiensten: zie Apotheek Menheerse. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Openingstijden van ma. Vm vr.: 08.30-12.30 uur. (12.30-13.00 uur gesloten) 13.00-18.00 uur. Openingstijden van za. t/m zo.: za. 09.00-12.00 uur 17.00-17.30 uur zo. 11.30-12.00 uur 17.00-17.30 uur Voor spoedrecepten buiten deze uren wordt u vriendeiijl< verzoctit te belien met 601580 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Werkdagen van 8.30 tot 18.00 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Zondag van 12.00 tot 12.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze uren via 68 37 89. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41; L Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk, 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en huishoudelijke hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoorlichting en dieet- advisering, maatschappelijk werk. 24 uur per dag bereikbaar via Zorglijn ZHE tel. (0181) 62 62 26 Thuiszorgwinkel geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur, tel. (0181)67 97 00 ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 1-1-2 THUISZORG EN MAATSCHAPPELIJK WERK 'De Dillenburg', Jul. v. Stolberglaan 19, Middelharnis Tel. Thuiszorg 488 080 Tel. Maatschappelijk werk 488 070 telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. KRAAMZORG NEDERLAND De Vriesstraat 2, Oud-Beijerland Postadres: Postbus 1202,3260 AE Oud-Beijerland. Is dag en nacht bereikbaar onder telefoonnummer (0186) 612055. Kraamzorg Nederland geeft diverse vormen van zorg, variërend van enkele uren tot 8 dagen. Informatiebijeenkomsten over kraamzorg en bevalling worden regelmatig gegeven in Oud- Beijerland. Inlichtingen en informatie verkrijgbaar op werkdagen via bovenstaand telefoonnummer. KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8, Postbus 1185, 3220 BD Hellevoetsluis Biedt een compleet zorgpakket rondom zwanger schap, bevalling en kraamperiode, aangepast aan de persoonlijke zorgbehoefte van de cliënt. Tel. (0800) 0225323 Voor Inschrijving, het aanvragen van een informatie pakket en informatie rondom zwangerschap, bevalling en kraamperiode (excl. medische vragen) (0181)310000: Bevallingslijn (24 uur per dag bereikbaar) GEZINSVERZORGING Aanvraag hulp voor heel Flakkee: 6410 44 Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel. 48 33 66 Stichting Welzijnswerk voor Ouderen 'OOSTFLAKKEE'. Tel. 6413 44 BURO SLACHTOFFERHULP Tel./fax484916 NED. M.S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M. Schippers-Berghuis, 491815 ALZHEIMER VERENIGING ZUIDH. EIUNDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Locaal Ouderenwerk Middelhamis, telefoon 48 33 66. Landelijke Telefonische Hulpdienst: (dag en nacht bereikbaar) (030) 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN (033)4725083 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. ALCOHOLPROBLEMEN Voor hulp en inf. tel. (0181) 66 38 85 VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overflakkee e.o. J. van Loon, Burg. Overdorpstraat 46, Nieuwe Tonge, tel.(0187)6516 61. LOTGENOTEN-KONTAKTGROEP voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad). Belangstellenden kunnen bellen naar: Kruisw. Zuidh. Eilanden Gezondheid Service, tel. (0181) 626226 of het Patiënten Service Bureau van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, tel. 607119 ('s ochtends). Wanneer u dat wenst kunt u een lotgenote persoonlijk ontmoeten. U kunt dat kenbaar maken in het telefonisch gesprek met een lotgenote. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-l(ontai<tpersoon: H.G.Snauw-v.d. Krol,6318 21 NEDERLANDSE PATIËNTEN VERENIGING Consultatiepunt voor mediscti-ethisctie vragen rondom tiet levenseinde: M. (0318) 54 78 78 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS Postbus 153,3240 AD Dirksland Tel. (0187)607278 WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53 of 65 27 60 Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel. (033) 463 8212 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING La Leche League, 682999 Borstvoeding Natuurlijk, 642975 Ook verhuur kolven. REGIO: NTN THUISZORG voor thuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag bereikbaar, (010)4130230. Voor Idactiten omtrent de behandeling in de Gezond heidszorg en Maatschappelijl<e dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel. (0181) 626445 's ochtends (beh. woensdag) van 9.30 tot 12.00 uur. MOEDERS VOOR MOEDERS Aanmelden vanaf 'overtijd' tot 11e week zwangerschap (deelname t/m 16e week), 0800-0228070 (gratis). REGIONAAL INDICATIE ORGAAN is bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 10.00 uur voor verpleeghuis- en verzorgingsaanvragen en van 13.00 tot 14.00 uur voor thuiszorgaanvragen onder telefoonnummer (0187) 488 060 Telefax (0187) 488 068

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 7