mmmmm Tentoonstelling 'Levende Stenen' Eerste biologische koffie van kleine boeren uit Afrika ALS ïmh Zeer grote verschillen inkomens land- en tuinbouw 10 tot 50% KORTING ■■MGINfl Dinsdag 6 juli 1999 FAMILIEBERICHTE N I Ja Gij, wiens wijsheid nimmer faalt, I f^'^^ mijn geboortestond bepaald. I Eer iets van mij begon te leven, was alles in Uw boek geschreven. I (Ps. 139 ber.) I In verwondering ontvingen wij van God, onze I Cichepper, een zoon en broertje I Nathanaël I Wij noemen hem Nüthan Mar Komijn Carla Romijn-Voogt Johan 5^ Maria f Elsbeth I 3 juli 1999 Pimpelmees 13, 3245 TW Sommelsdijk I Tel. (0187) 48 63 72 I Wij rusten van 12.00 tot 15.30 uur ■t- en na 21.00 uur. Kraambezoek graag binnen 10 dagen. f Daarna op zaterdag 17 of 24 juli ;I; tussen 11.00 en 17.00 uur. Dankbaar voor alle liefde, nooit aflatende zorg en toewijding, die wij van hem mochten ontvangen, geven wij met groot verdriet kennis dat zacht en kalm van ons is heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader CORNELIS JACOB KEIJMEL echtgenoot van Jacomijntje Spuij op de leeftijd van 87 jaar. Ouddorp: J. Keijmel-Spuij Stellendam: J. P. Keijmel P. T. Keijmel-Meijer f C. A. Keijmel E. Keijmel-v. d. Klooster Patricia en Pieter Jaap Goedereede: A. C. Keijmel J. Keijmel-de Vos Rogier Vincent Ouddorp, 3 juli 1999 Correspondentie-adres: Blazer 2, 3251 PA Stellendam Gelegenheid tot condoleren: dinsdag van 15.00 tot 16.00 uur in de rouwkamer van 'De Vüedberg', Hoge Pad 2 te Ouddorp en S^ 19.00 tot 20.30 uur llniiDEl^nksvBosschieters^aLó te Stellendam. Mm -^ De begrafenis, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. woensdag 7 juli 1999 om 14.00 uur plaats hebben op de begraafplaats in Stellendam. Aanvang rouwdienst in 'De Rank' om 13.15 uur. Geen bloemen Indien u geen rouwbrief heeft ontvangen dan ver zoeken wij u deze advertentie als zodanig te be schouwen. De Heere is mijn Herder, mij zal niets ontbreken. (Psalm 23) In volle overgave aan haar Heere en Heiland is ont slapen onze geliefde zuster, schoonzuster en tante MARIA WIELAARD sinds 2-9-1997 weduwe van Leendert Willem Overweel MeUssant, 23-7-1922 f Sommelsdijk, 4-7-1999 Namens de famiüe: Melissant: A. Wielaard K. Wielaard-Grootenboer Sommelsdijk: J. Oorbeek-Overweel Voorburg: W. Mourits-Overweel Sommelsdijk: M. Bom Sommelsdijk, 4 juh 1999 Correspondentie-adres Jacob van Ruisdaellaan 1, 3401 NK IJsselstein Gelegenheid tot condoleren woensdag van 19.00 tot 20.30 uur in het rouwcentrum. Nieuweweg 2 te Mehssant. De begrafenis, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. plaatshebben donderdag 8 juh 1999 om 14.00 uur op de begraafplaats te Mehssant. De rouwdienst, welke zal worden geleid door de eerwaarde heer ds. J. C. den Toom, begint om 13.15 uur in voornoemd rouwcentrum. Geen bloemen - Geen toespraken Indien u geen rouwbrief heeft ontvangen dan ver zoeken wij u deze advertentie als zodanig te be schouwen. Die in Mij gelooft zal leven. (Joh. 11 vers 25) Met droefheid geven wij u kennis dat na jarenlan ge vriendschap plotseling is overleden onze lieve vriendin MARIA OVERWEEL-WIELAARD weduwe van L. W. Overweel Sterke de Heere haar famihe in dit verdriet. Dirksland: Ca van Seters Melissant: Jaan Noordijk Jannetje Robijn Nel van der Werf Corrie Grootenboer Dirksland: Gré en Han Haameete juli 1999 Met droefheid geven wij u kennis van het plotse linge overUjden van onze gehefde nicht, mevrouw MARIA OVERWEEL-WIELAARD op de leeftijd van bijna 77 jaar. Melissant: mevr. C. van Ast-Overweel Alphen a/d Rijn: mevr. A. Dagelet-Overweel Mehssant, 4 juh 1999 Stoffen Babykleding (Lapanino, Bo-Dean, Tuufs) Ook uw adres voor Singer naai- en overlockmachines. Tmms reparatie en onüerhauasteartaue merken naainmchims. i 2& 'a. M In het kader van de Vestingstedendagen Brielle is er een werkgroep cultuur geformuleerd. Deze werkgroep heeft een tentoonstelling gesuggereed richting Culturele Commissie. Dit heeft er toe geleid dat er in samenwerking met het streekarchief Brielle een keus is gemaakt uit originele fotomateriaal die vanwege hun authentieke waarde al copie te zien zijn. Wat kunt u bij deze unieke verwachten? Foto's van de bouw van de kerk, het inte rieur, predikanten van weleer, beiaardiers, de toren in al zijn glorie als baken, uit- kijkpost en restauratie. Het levendige gedeelte vindt u bij de 'levende stenen' die een beeld geven van kerkelijke activiteiten waar nog steeds aan gebouwd wordt. De tentoonstelling blijft gedurende de maanden juli en augustus te bezichtigen. Het is voor het eerst dat Afrikaanse boeren Robustalcoffie kunnen leveren die biologisch en sociaal verantwoord is ge teeld. Een Max Havelaar-coöperatie van koffieboeren uit Kameroen heeft net de eerste container met gecertificeerd bio logische koffiebonen ingescheept. De coöperatie Macefcoop uit Kameroen bestaat uit meer dan 1.000 klei ne boeren die al enkele jaren koffie onder de handelsvoorwaarden van de Stichting Max Havelaar leveren aan de Europese markt. Zij hebben eni ge tijd geleden besloten om te proberen ook biologische Robustabonen te leveren omdat zij via hun directe handelscontacten merkten dat hier een markt voor is. Voor veel boeren ligt het voordeel van organische landbouw vooral in het kunnen besparen op dure bestrijdingsmiddelen. Daarnaast was de animo bij de boeren groot omdat men ook het gevoel had dat deze chemische middelen niet bevorderlijk waren voor de eigen gezondheid. De grootste hobbel om te zorgen dat het productieproces officieel gecertificeerd wordt, waren de financiën. Het is voor een klei ne coöperatie erg duur om het internationaal geaccepteerde certificaat voor organische landbouw te krijgen. De kosten voor een inspectieteam bedragen al gauw US$ 7.500. Met bijdrages van NGO's en de meerprijs betaald voor de handel onder Max Havelaar-voorwaarden zijn de gelden hiervoor bij elkaar gebracht. De eerste bonen worden deze maand geleverd aan de Duitse koffiemarkt. Stichting Max Havelaar heeft 10 jaar geleden het Keurmerk voor sociaal verantwoorde handel geïntroduceerd. Het Keurmerk garandeert de con sument dat de producten rechtstreeks zijn ingekocht bij producten in ont wikkelingslanden tegen redelijke prijzen. Het Max Havelaar Keurmerk staat imiüddels op koffie, thee, bananen, honing en cacaoproducten. Als deze dame met kanten keuvel, die zo bevallig haar ogen look, een kleine eeuw geleden had geleefd en Flakkeese zou zijn geweest, dan hadden heel wat flakkeese jongelingen naar haar hand gedongen. De foto werd echter pas zaterdag gemaakt, niet van een struise Flakkeese jonge blom, maar van mevrouw de burgemeester van Mid- delhamis, mevrouw De Vries-Hommes. Het staat haar overigens perfect! Het afgelopen jaar kenmerkt zich door zeer grote inkomensverschillen in de land- en tuinbouw. Gemiddeld staken de resultaten van de sierteeltbe drijven met kop en schouders boven die van de overige sectoren uit. De resultaten van de veehou derijbedrijven verslechterden aanzienlijk en kwa men in de varkenshouderij op een dieptepunt. De totale werkgelegenheid in de Nederlandse land- en 'tuinbouw kende voor'hei eerst sfiids'jareh ëèn tóe-' name. Het aantal gezinsarbeidskrachten nam ech ter versneld af, parallel aan het aantal bedrijven. De buiten het agrarisch bedrijf gerealiseerde inkomsten van de agrarische ondernemer of part ner worden steeds belangrijker. Internationale context Hoewel slechts een beperkt deel van de agrarische productie internationaal verhandeld wordt, hebben de economische crises in Azië en Rusland belangrijke gevolgen gehad voor de prijsvorming van landbouw producten, ook voor de EU. Aanzienlijke prijsver- slechteringen bij de veehouderijproducten en lagere subsidies zorgden voor het tweede achtereenvolgende jaar voor een gemiddelde inkomensachteruitgang in de EU-landbouw. De tijdens de Top van BerUjn over eengekomen hervormingen voor de EU-landbouw zullen voor de agrariërs in de EU waarschijnlijk een inkomensverslechtering betekenen. De subsidies aan de EU-landbouw bhjven een bron van kritiek voor "niét ïiame de VS feti CailtiS-^ep. 'Met deze èn andere WTO-partnersü)'egint'deEU dit jaar onderhan delingen over een nieuw vrijhandelsakkoord voor de landbouw. Belangrijke onderhandelingspunten zullen de exportsubsidies en vraagstukken als iniüeuzorg en dierenwelzijn zijn. In het huidige WTO-akkoord blij ken de op het punt van de exportsubsidies gemaakte afspraken voor de EU het meest knellende element te zijn. Agrosector Ondanks de economische crises in Azië en Rusland groeide de Nederlandse uitvoer van agrarische pro ducten en voedingsmiddelen in 1998 sterker dan de invoer, zodat het agrarische handelssaldo steeg tot bij na 37 miljard gulden. De sierteeltproducten droegen hieraan het meest bij. De afzet van agrarische produc ten naar Rusland nam na enkele jaren van sterke groei af. Daar tegenover staat dat de handel met de Midden- en Oost-Europese landen verder toenam. De binnen landse bestedingen aan voedings- en genotmiddelen stijgen minder snel dan de overige. Het verbruik per hoofd van de bevolking laat door verschillende voe dingsmiddelen zelfs geen groei meer zien. De con centratie en internationalisering van de Nederlandse agrosector en detailhandel gaat onverminderd verder. De sterke groei van de toegevoegde waarde van het Nederlandse agrocomplex komt vooral voor rekening van de verwerking van buitenlandse grondstoffen. De toegevoegde waarde van de primaire sector verander de nauwelijks ten opzichte van 1997. Hierachter schuilen echter fors uiteenlopende ontwikkelingen in prijzen en productievolumes per sector. Zo had de wateroverlast voor de akkerbouw en opengrondstuin- bouw sterke volumedalingen tot gevolg. In de vee houderij was er juist sprake van een groot aanbod dat gepaard ging met dalende prijzen. (vervolg in nummer van a.s. vrijdag) 't Was weer wat afgelopen zaterdag. Duizenden wielen, achter elkaar in een onafzienbaar lange rij van voer tuigen welke luid toeterend en lichten knipperend de wegen op Goeree- Overflakkee passeren. De vele toeris ten welke op Goeree-Overflakkee ko men genieten van natuur, rust en ruimte zullen zich wellicht verbaasd hebben afgevraagd wat dit allemaal te betekenen had. De meeste inwoners van ons mooie eiland weten het wel en konden het zo vertellen. Deze dag is het feest op Hernesseroord, het tehuis voor verstandelijk gehandicapten in Middelharnis, want dan mogen de be woners een dagje mee met de chauf feurs van Goeree-Overflakkee. In 1988 organiseerde de chauffeursvereni ging Flakkee dit unieke evenement voor de eerste keer en dit jaar tekende dezelfde ver eniging voor de 12e editie van dit unieke evenement. De 50 voertuigen waarmee het allemaal begon zijn inmiddels uitgegroeid tot meer dan 250 voertuigen. Resumerend komt het neer op 181 trekkers, 66 bakwagens, 2 trek kers met oplegger, deze opleggers worden gebruikt voor de aanvoer van het eten, drin ken toetjes en de keuken. Voorop dit jaar reed er een bergingswagen, verder waren er 7 rolstoelbussen en 3 autobussen, een mobiele kraan en zelfs een heuse brand weerwagen, wat een totaal maakt van 261 voertuigen. Men begrijpt wel dat een dergehjk lange stoet welke bij tijden een lengte kende van circa 80 kilometer een aanslag pleegt op de bereikbaarheid van de plaatsen op Goeree- Overflakkee. Om de tocht zo gladjes mogeUjk te laten veriopen zorgen een zestigtal vrijwilügers voor de afzetting van de kruispunten en is ook de politie aanwezig met een aantal motorrijders en politiewagens. Om het ver- keer te regelen is een heel plan opgesteld, zodat er op de meest drukke plaatsen men sen staan duidelijk herkenbaar in een oran je verkeersvest welke de politie assisteren bij een vlotte en veilige doorgang van het konvooi trucks. Als de stoet voorbij is, gaan deze mensen ra-zendsnel weer naar een volgend punt om hier weer hun diensten te verlenen. Dat dit goed kan gebeuren, daar voor staan dertig Opeis paraat waarmee deze mensen zich kunnen verplaatsen, alle maal voorzien van een mobilofoon waar mee er verbinding was tussen de verkeers- begeleiders en de verkeersleiding. Met liefde offerden de chauffeurs hun vrije zaterdag weer op, want ook zij weten hoe de bewoners erop rekenen dat ze komen. Er waren chauffeurs weUce tot laat in de nacht doorgereden hadden om toch maar op tijd aanwezig te zijn om mee te kunnen rijden, het is dan wel sneu dat er bij de reis trucks zijn waar geen bewoner in zit. Maar niet getreurd, velen gingen toch mee en hadden op de terugreis weer wel een bewoner in de truck. Tegen half elf reed de eerste truck weg van de Oosthavendijk, de neus gewend richting Ouddorp. Op de radio frequentie van 104.9 was radio Flakkee deze dag omgetoverd tot TRUCKRUN RADIO en er werd de gehe le dag door verslag gedaan van de beleve nissen rondom de truckrun. Het program ma werd afgewisseld door andere evene menten. Overal langs de kant van de weg horden mensen welke het zichi gemakkelijk had den gemaakt met stoelen, banken, dekens om op te zitten en een hapje en een drankje om toch maar niets van het spektakel te hoeven missen. De route gelezen in de krant, gehoord op de radio of gezien op de kabelkrant. En dan eindelijk ja, hoor daar in de verte hoorde je het getoeter langzaam aanzwellen en je ging er nog eens wat beter voor zitten, een beetje gymnastiek doen met je armen zodat ze lenig genoeg waren zo meteen om te zwaaien naar de langs komende voertuigen. En gelukkig maar, je werd niet teleurgesteld want ze kwamen er aan. Voor de bewoners van Dirksland was het wel een natte belevenis, want toen het kon vooi er eenmaal aan kwam, begon het te regenen en niet zo zachtjes ook. In een mum van tijd was men doorweekt maar dat mocht de pret niet drukken, want enthou siast bleef men zwaaien tot de laatste truck voorbij was. Gelukkig voor de bewoners van de anderen dorpen was het verdere ver loop van de rit droog en voor de Dirkslan- ders werd het 's middags nog eens over gedaan, want toen passeerde men nog een keer het dorp en kon men in de stralende zon de stralende chauffeurs en hun bijrij ders toezwaaien. Rond half een waren de eerste trucks aan gekomen bij de parkeerplaatsen rondom het Maritiem restaurant De Punt aan het Grevelingenmeer. Alle trucks vonden hier een veilig plekje in dit schitterend mooie natuurgebied. Voor alle chauffeurs, begeleiders en de be woners was er een lunchpakket. Dit lunch pakket is een verhaal apart. Andere jaren werden deze door Hernesseroord verzorgd, maar ook hier ontkomt men niet aan bezui nigingen welke door poHtiek Den Haag worden uitgevaardigd en budgettair was er geen ruimte voor de bekostiging van deze lunchpakketten. Dit nu vonden een aantal bakkers, supermarkten en slagers geen goe de zaak en spontaan boden ze aan deze broodjes en beleg gratis beschikbaar te stel len. Ook an-dere bedrijven deden hiervoor een duit in het zakje. Traditiegetrouw werden de lunchpakketten uitgebreid met een slaatje en een puddink je. Voor de chauffeurs en begeleiders was er gratis koffie te krijgen bij de Punt en voor de bewoners was er de mogelijkheid wat te drinken te halen. In de pauze werd er door allemaal nog even flink bijgepraat want zo vaak komt het ook voor de chauffeurs niet voor met zoveel collega's tegelijk te eten. Na het eten vonden de bewoners zachtjes aan de weg weer naar hün truck voor de aanvang van de terugreis. Om even half drie reden de eerste auto's weer richting Mid delharnis. Om zo een lange stoet veilig door het verkeer te loodsen is er van de chauffeurs veel stuurmanskunst nodig, en dat ze dit bezitten hebben ze duidelijk getoond, maar toch... voor het eerst in de geschiedenis zijn er wat kleine schadege vallen geweest. Langs Goedereede, Stellendam, Melissant, Dirksland, Nieuwe Tonge en Stad aan het Haringvliet werd er verder gereden naar Middelharnis. Tegen half vijf reed de eerste truck het terrein op van Hernesseroord om de bewoners blij en gelukkig, maar ook moe van deze dag weer thuis te brengen. Bij binnenkomst op het terrein kregen alle bewoners nog een zakje met versnaperin gen aangeboden. Voor de chauffeurs was er nog een hapje en een drankje in het restaurant van Hernes seroord. Na een uurtje druppelden ze zacht jes aan weer het Hernesseroord-terrein af op weg naar huis, uitgezwaaid toch nog door veel bewoners van Hernesseroord met een welgemeende groet tot ziens, daag, tot volgend jaar!!! Volgend jaar? Jazeker op de derde zaterdag van juni zullen de toeters weer loeien voor de 13e editie van de truckrun, een truckrun in een nieuwe eeuw en reken er maar op dat het een groot feest gaat worden, dus.hou deze datum alvast maar vrij. -mmm^^y^i^^^^^^ifWM -^7 f^'-. riMiUlta ^875 dinsdag gesloten voofsK»' .8ft35 De laatste van de eeuw SM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 3