Oudbouw Ziekenhuis Dirl(sland geeft, bij sloop, herinneringstegels en loden koker prijs 'Viscromte' Uitslag Raad Middelharnis: Mogelijk komt er groot tuincentrum in Middelharnis J. Goemaat b.v. Goedëreede in nieuw bedrijfspand Ie Jeugdwedstrijd van 3 juli EiuuniEn-iiiEuws EIIIVIIDEn-IIIEUWS Kies de open zee met natuurmonumenten PAGINA 2 Wat ook - sinds 1989 - aan nieuwbouw en verbouw bij het zie kenhuis te Dirksland werd gerealiseerd, en wat er rondom ver anderde, het gebouw blééf herkenbaar door de blijvende aanwe zigheid van 'de oudbouw', het oudste gedeelte dat in 1932 gestal te kreeg, maar dezer dagen wordt ook daar afscheid van genomen, het stuk historie gaat tegen de grond, alle sentiment en alle gevoelens van nostalgie ten spijt. Gelukkig zal vooral het karakteristieke torentje zorgvuldig geborgen worden om straks op de begane grond een opvallende plaats te krij gen en zo zal het ook 3 ingemetselde herinneringsstenen en een gedenkplaat vergaan. Donderdagmiddag werd de gedenkplaat die burgemeester Visscher op 27 juli 1932 inmetselde behoedzaam uitgehakt door de broers Paul en Piet Looy. Het opschrift van de plaat herinnert aan de eerste steenlegging op genoemde datum, door burgemeester D. J. Visscher van Dirksland. Bij die gelegenheid is ook een loden koker ingemet seld en ook die is donderdagmiddag tevoorschijn gekomen. B AM-uitvoerder Piet de Voogd heeft vervolgens de ijzerzaag gehan teerd en directeur Algemene Zaken de heer O. v. d. Ridder en oud- kinderarts dokter Van Loo hebben vervolgens uit de koker de daarin opgeborgen Oorkonde en de bijgesloten muntstukjes tevoorschijn gehaald, een zilveren gulden uit 1931, een zilveren rijksdaalder uit 1930, een IVi cent stuk uit 1916, een vierkante zilveren stuiver en een kwartje uit 1928. een halfje uit 1906, een dubbeltje uit 1930 en een koperen cent uit 1920. De koker en haai' inhoud zullen in de centrale ruimte in een vitrine blijvend tentoon worden gesteld. Op de oorkonde de namen en hand tekeningen van burgemeester Visscher, ds. C. v. d. Wal, predikant der Nederduitsch Hervormde Gemeente, directeur adviseur dr. P. Boot en tal van anderen. Directeur v. d. Ridder liet, bij het weghalen van de herinneringsplaat en het terugvinden van de koker, waarvan de aanwezigheid bijna 67 jaar lang werd aangenomen, gevoelens van weemoed niet ongespro ken, maar er rest niet anders dan van het karakteristieke gebouw afscheid te nemen. Het bouwkundig aan te passen en o.a. het brand veilig maken zou de kosten van nieuwbouw overschreden hebben en derhalve werd voor nieuwbouw gekozen. In de weken die nog resten voor de bouwvakvakantie gaat de oudbouw tegen de grond, na de bouwvakvakantie zal door bouwmaatschappij BAM Rotterdam-Den Haag met het heien begonnen worden. Op de plaats die door het verdwijnen van de oudbouw vrijkomt zal bouwfase II worden gerealiseerd. Bouwfase I die in 1989 begon was goed voor een investering van 53 miljoen, met bouwfase II zal nog 24 miljoen gemoeid zijn. De tweede bouwfase wordt in twee delen, A en B gerealiseerd, deel A is kortgeleden opgeleverd, .deel B zal nu aan begoimen worden. Het houdt in de bouw van o.a. een nieuw per- soneelsrestaurant, ruimte voor de technische dienst, op de Ie verdie ping de financiële administratie en ondersteunende diensten en op de tweede verdieping de directiekamers. Een en ander zal volgend jaar mei gereed moeten zijn, waarna de aan passing van de poliklinieken a 4 miljoen volgt; totaal zal er in 2001 een bedrag van 80 miljoen aan nieuwbouw aan het ziekenhuis zijn besteed en dan te bedenken dat het voortbestaan van het Dirkslandse ziekenhuis aan een zijden draad heeft gehangen toen de roep ging dat streekziekenhuizen geen bestaan meer leken te hebben. 1 Natuurmonumenten en Expo Haringvliet organiseren vaartocht naar de Kwade Hoek Op de woensdagen 14 en 28 juli bent u van harte welkom aan boord van het vissers schip De Sirius om over het Haringvliet en open zee mee te varen langs de natuurge bieden Scheelhoek en Kwade Hoek. Onderweg krijgt u tekst en uitleg van de beheerder van Natuurmonumenten. Dag en avond Op woensdag 14 juU vindt de vaartocht 's avonds plaats en start om 19.00 uur bij Expo Haringvliet, nabij de Haringvliet- sluizen. Vandaar vaart u over open zee naar de Kwade Hoek. De tocht duurt tot ca. 22.30 uur. Op woensdag 28 juli wordt u om 09.30 uur bij Expo HaringvUet ontvangen met een kopje koffie. Om 10.00 uur vaart de boot uit, over het Haringvliet, langs het vogel- rijke Scheelhoek en vervolgens over open zee naar de Kwade Hoek. Voor een lunch pakket wordt gezorgd. U bent om ca. 16.30 uur weer terug. De kosten voor de dagtocht bedragen 47,50 (inclusief lunchpakket) voor vol wassenen en 22,50 voor kinderen t/m 12 jaar. Voor de avondtocht betaalt u 22,50 voor volwassenen en 11,50 voor kinde ren t/m 12 jaar. Deelnemers dienen zich vooraf aan te melden bij Expo Haring vliet, tel. (0187) 499913. Wij raden u aan om warme kleding aan te doen en een ver rekijker mee te nemen. Kwade Hoek De Kwade Hoek heeft een opvallend gro te variëteit in landschap en vogels. Je treft er een breed strand waar jonge duinen ont staan, bloemrijke valleien en een uitge strekt schorrengebied. Dit gebied wordt bij vloed regelmatig overspoeld met zee water, bij eb zoeken veel vogels hun voed sel in kreken en poelen. Door de invloed van zout en zoet komen er veel verschil lende soorten planten voor. Voor vogellief- hebbers is het gebied zeer aantrekkelijk: op het strand broeden kluut en strandple- vier; in het schorrengebied broeden ture luur en grutto. In de struiken bouwen nachtegaal, braamsluiper en kneu hun nest. Wellicht laat de bruine kiekendief zich zien en met een beetje geluk zie je een lepelaar of zilverreiger. TRAMWEG 33 OUDE TONGE Aantal deelnemers: 60 Groep A van 5 t/m 11 jaar: 1. Patrick Groenendijk79 cm. 2. Maurice Nieuwlaat35 cm. 3. Paul Knops30 cm. 4. Rob Abrahamse27 cm. 5. Iris Schaaf26 cm. 6. Marco Knops22 cm, 7. Erwin Berkenbosch20 cm. 8. Kevin Vermeulen19 cm. 9. John de Jager17 cm. 10. Adriaan Koole16 cm. 11. Folkert de Groot15 cm. 12. Hans Struik11 cm. Groep B van 12 t/m 16 jaar: 1. Bert 't Mannetje106 cm. 2. Wouter Koese52 cm. 3. Johan Kieviet52 cm. 4. Amoud Krijger50 cm. 5. Frits Melissant43 cm. 6. Peter Looy42 cm. 7. Arjan van Groningen39 cm. 8. Joimy v. d. Veer23 cm. 9. Wulfert van Duin21 cm. 10. Barry van Dalen17 cm. 11. Hans Nagtegaal15 cm. 12. Jelle de Jong13 cm. 14. Niels Wilstra.....13 cm. 15. Jaco Wilstra13 cm. De 2e wedstrijd is op 17 juli om 13.00 uur. Om een groot tuincentrum te bezoeken hoeven flakkeeërs straks niet meer het eiland af-, en Middel- harnissers zelfs hun dorp niet meer uit. De raad van Middelharnis nam in z'n vergadering van don derdagavond een voorbereidings- besluit voor een perceel aan de Rottenburgseweg waarop een ondernemer uit Dirksland voorne mens is zo'n publiekstrekker te realiseren. Hij heeft daar 36.000 m- tot z'n beschikking. Kennelijk ziet het merendeel van de raad zo'n bedrijf in Middelharnis wel zitten, al was er in een enkele fractie, lijst Hoog- zand met name, wel enig gemurmureer omdat de raad niet tijdig en niet voldoen de door het College zou zijn geïnformeerd. Weliswaar was er - ter kennisname - tevo ren informatie geweest, maar het had alle maal nogal vrijblijvend geleken. "We zijn met betrekking tot dit voorstel als raad onvoldoende erkend", klaagde me vrouw V. d. Nieuwendijk en ze weet nog niet of ze de eventuele komst van zo'n voorziening positief of negatief moet beoordelen. Ze had zelfs begrepen dat er best ook bussen naar toe zouden kunnen komen. De zorg daarvoor lijkt nogal voorbarig. Als het centrum er metterdaad komt zal de ondernemer te zorgen hebben voor vol doende parkeergelegenheid. Het perceel waarvoor het voorbereidingsbesluit werd genomen bevindt zich naast de (verleng de) Doetinchemseweg. Mochten er tegen het genomen voorberei dingsbesluit bezwaren worden ingebracht, door omwonenden bijvoorbeeld, dan zul len die 'zorguvldig worden gewogen', zegde wethouder Vroegindeweij toe. Er ligt in elk geval een reëele aanvrage van een Dirkslandse ondernemer die z'n huidi ge bedrijf wil verplaatsen omdat hij daar ruimte tekort heeft. Mevr. Trompper ziet 'een verruiming van het groenaanbod' in Middelharnis wel zit ten, "zéker wanneer ook andere onderne mers ervan mee zouden kunnen profite ren". Dat hoopt ook de heer Dillingh, al kan hij zich ook voorstellen dat het ten koste van andere ondernemers zou kunnen gaan. "We zullen zien of eventuele bedenkingen hout snijden", aldus wethouder Vroegin deweij. "Bezwaren zullen er ontegenzeggelijk ko men, we zijn niet anders gewend in Mid delharnis", voorzag de heer v. d. Ketterij. Overigens heeft het College volstrekt de legale weg bewandeld en de raad zeker niet willen ovenompelen. Het voorstel is gedaani om de ondernemer niet langer te laten wachten op de behandeling van het bestemmingsplan Zuidelijke Randweg- Oostplaat waarbij het perceel betrokken wordt. Renovatie Diekhuus Een deel van het dak van het Diekhuus moet gerenoveerd, een nieuwe CV-ketel dient te worden geïnstalleerd en er dient geluidsisolerend glas te worden aange bracht om op het energieverbruik van het sociaal cultureel centrum te kunnen bespa ren, zo'n 8.400,- per jaar. De raad werd daar een krediet van ƒ215.775,- voor gevraagd. Wél overtuigd bleek de raad van nut en noodzaak van energiebesparing, niet over tuigd echter van de behandeling nii, halver wege het begrotingsjaar, van het verzoek dat N.B. al in 1996 was ingediend. Daar werd dan ook nogal gram op gereageerd, o.a. door de heren Hameeteman (RPF) en Van Dam (SGP). Kritiek ook op het door B W voorgestel de dekkingsplan. Het kwam de raad nogal 'gekunsteld' voor een deel van de nog te besparen energiekosten al als dekkings middel aan te wenden en wethouder Sloot- Dinsdag 6 juli 1999 weg gaf het toe; er moest inderdaad stevig worden gezocht, maar het moet kunnen zoals het College dat heeft voorgesteld. Er zijn ook al toezeggingen van subsidies bin nen, o.a. 30.000,- van het Kon. Juliana- fonds. Mede daarom ging ook de heer Van Sluis (CDA) maar akkoord, al vond hij het dek kingsplan ook wel 'gezocht'. Ook van de heer Van Es (VVD) kreeg het voorstel zeker geen schoonheidsprijs. Hij had de uitgave ook liever tijdig in de begroting opgenomen gezien. Dat de voorzieningen niet gezocht zijn bleek wel uit de reactie, de één, de heer v. d. Berg klaagde over het geluid dat van buitenbinnenkomt, de heer Van Dam over het geluid dat, van binnenuit, de omwo nenden hindert. De hele raad stemde met het voorstel in. Voorjaarsnota De rekening 1998 blijkt een positief resul taat te hebben van 425.000,- en daar was de raad best gelukkig mee. Met het beste dingsvoorstel daarvan, o.a. 95.860,- naar de post Onvoorziene, een ton naar het fonds Dorpsvernieuwing, 37.186,- naar de Algemene Reserve, ging de raad dan ook geheel akkoord, al zouden sommigen een andere verdeling hebben voorgestaan. Algemeen was de waarschuwing de nu weer wat gegroeide post Onvoorziene zorgvuldig te beheren: "alleen gebruiken voor Onvoorzienbare-, voor Onvermijd bare en voor Onuitstelbare uitgaven", doceerde de heer v. d. Kamp. Het College zegde die gevraagde zorgvul digheid toe. De reservepositie is sinds 1997 weliswaar exhorbitant gedaald (bijna 3 miljoen aan Algemene Reserve), maar voornamelijk werd dat veroorzaakt door faktoren waarop de raad geen invloed had, zo tekende wethouder Slootweg aan. Hij ontkende dat de financiële positie van de gemeente de laatste jaren zoveel slech ter geworden zou zijn als maar in ogen schouw genomen wordt hoevéél er de laat ste jaren is uitgevoerd. In de toelichting op de Voorjaarsnota wordt de verwachte financiële positie van de gemeente dan wel niet zorgwekkend-, echter wel wankel genoemd, voorzienbaar is o.a. dat op de uitkering uit het gemeen tefonds ruim 8 ton zal moeten worden ingeboet. De decentralisatie van de huis vesting van het primair en voortgezet onderwijs zal een nadelig effect hebben van 689.000,-. Vlaardinger van origine Jan Goemaat (bijna 39) heeft in Goede- reede een meer dan uitstekend stekje gevonden. Niet in de haringvisserij, zoals je van een Vlaardinger zou verwachten, maar de heer Goemaat heeft er z'n eigen bedrijf gesticht, z'n Glascentrum Goemaat, waarin hij behalve glas ook kunststof kozijnen, gereedschappen en bouwproducten verkoopt. Z'n enige affectie met de visserij is dat hij zichtbaar gelukkig - sinds 1981 - met vissersdochter Krientje van Piet Loot (Tanis) is getrouwd en dat zich onder z'n klanten stellig veel vissers zullen bevinden, als ze een woning of bedrijfsloods bouwen levert de heer Goemaat hen de beste materialen. Toen vrijdagmiddag het nieuwe bedrijfspand op het bedrijventerrein Goedereede werd geopend zag het er zwart van 't volk, Goereeërs, Vlaardingers en zakenrelaties van heinde en ver re, want Goemaat mogen ze graag, voor z'n vakmanschap en z'n betrouwbaarheid in *t zaken doen heeft de heer Goemaat dan ook veler compUment gekregen. Hij heeft royaal gebouwd, z'n bedrijfspand en z'n parkeergelegen heid, maar vrijdagmiddag was die laatste verre ontoereikend: met zo'n goeie ontvangst was er voor de gasten ook geen aanleiding na gedane zaken snel weer weg te wezen. Burgemeester Sinke, een van hen die ter gelegenheid van de opening het woord voerde zette gelijk al de sfeer toen hij het ondernemers- echtpaar als 'mensen naar ons hart' bestempelde, mensen die durf, moed en doorzettingsvermogen hebben getoond. Aanvankelijk had idt handen van de heer Severens hij in het stadje Goedereede een boerenschuur tot z'n beschikking, nu heeft hij zich naai' "buiten de stadsmuren' verplaatst, al zal die geno men stap best slapeloze nachten hebben gekost, zo veronderstelde de heer Sinke. met alle \\aaidering oor het genomen initiatief en voor de gekozen representatie\e plek langs de N?~ die als levensader in de route Rotterdam-Vlissingen kan worden beschouwd, het gebied met volop expansie waarin Goemaat b.v. z'n deel werd toegewenst. "Van harte veel succes en veel zegen toegewenst", wenste hen de burgemeester. Constante stroom Veel sympathie klonk ook door in de felicitatiewoorden van de heer Van Gerven. directew VEKA. Nederkuid. le\enincier \an kunststof profielen, en van de heer Severens. Algemeen directeur Pilkington Benelux. Pilkington is de grootste glasproducent ter wereld en Glas centrum Goemaat \erkeert derhahe in goed gezelschap. .Ainemer Goemaat begon in 't klein, maar inmiddels neemt hij "een constante stroom' van ons product af. aldus w a;irdeerde de heer Severens. Het gaat J. Goemaat b.v. uitstekend. Er wordt ook hard en heel serieus aan het succes gewerkt. Voor \'UKirdinger .lan Goemaat werd Goeree zijn eiland ens traks beval elk bouwwerk zijn glas. het werd hem aldus graag toegewenst. Het nieuwe bedrijfspand geeft hem alle ruimte. Het was al enige tijd geleden - bijna - gereed gekomen ma;ir steeds was er andere bedrii- vigheid die de datum Nan opening op de langere baan schoof. Daar om was er opluchting toen de heer Severens \m.\ Pilkmgton Benelux eindelijk de naam onthulde: GOEM.A.AT. 1 Spanning na het open maken van de loden koker: links kinderarts dokter Van Loo, midden directeur v. d. Ridder en rechts, met veiligheidshelm, uitvoerder Piet de Voogd chr. stxeekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: drukkerij.dewaal@tref.nl (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,42: contracttarieven op aanvraag slultlngsteimijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijnjamilieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, privé (0187)68 25 87: e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: A. J. Grinvvls, tel. (0187)47 10 22. privé (0187)48 33 92 redacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 1021, privé (0187) 60 14 40 e-mail: drukkerij.dewaal@tref.nl (onder vermelding van 'red') Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 16,50. Per jaar 62,-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. Bezorgklachten buiten kantooruren: (0187) 68 1682. FtEKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 Jan en Krientje ont\'angen de sleutel

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2