Wetjes en Weetjes Visser Visser Calando op 1 juli één jaar open Dirl( Ras b.v. viert 9 juli 70-jarig jubileum Eilanden-Nieuws: Dirk en Casprien 45 jaar getrouwd uit de kerken ËiiAniiei-iiiEuiiifs VAKANTIEWERKERS BETALEN MINDER LOONBELASTING Poezen in Nieuwe Tonge een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Net' zijn rijbewijs? PAGINA 9 rijdag2|iilll99r Wetjes en Weetjes is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. Veel bedrijven schakelen in de zomennaanden studenten en scholieren in (zie ook de voorgaande aflevering). Deze vakantiewerkers kunnen gebruikmaken van de studenten- en scholierenregeUng. Op het loon van vakantiewerkers moet de loonheffing (loonbelasting plus premie volksverzekeringen) worden ingehouden. In het algemeen wordt de loonheffing ingehouden op het loon over een 'loontijdvak', te weten het tijdvak waarover het loon is afgesproken tussen werkgever en werknemer. Er bestaan verschillende loontijdvaktabellen, waarin de beroepskostenaftrek en de belastingvrije som evenredig zijn verwerkt: dag-, week-, vierweken-, maand- en kwartaaltabellen. Als de werkgever en werknemer bijvoorbeeld een maandloon hebben afgesproken, dan moet de maandtabel worden toegepast. De studenten- en scholierenregeling Om met name de werkgevers in de seizoenarbeid tegemoet te komen, geldt sinds 1 januari 1994 voor studenten en scholieren die seizoenarbeid of vakantiewerk ver richten, de studenten- en scholierenregeUng. Deze regeUng maakt het mogelijk om voor deze vakantiewerkers een langer loontijdvak in aanmerking te nemen. Op grond van de studenten- en scholierenregeling mag de werkgever bij het inhouden van de loonheffing de kwartaaltabel toepassen (het toepassen van de regeling is vrij willig). In de praktijk komt het erop neer dat de regeUng voordelig is voor de stu dent of schoUer, omdat geen of weinig loonheffing wordt ingehouden en hij of zij daardoor een hoger nettoloon ontvangt. Krijgt een student/schoüer in een kwartaal bij één werkgever meerdere keren loon uitbetaald waarop de loonheffing is ingehouden, dan moeten de lonen bij elkaar worden opgeteld en moet over het totale bedrag de kwartaaltabel worden toegepast. Op de zo berekende loonheffing moet de eerder ingehouden loonheffing in minde ring worden gebracht. Het verschil moet worden ingehouden. Voorwaarden Werkgevers hebben er geen direct financieel voordeel bij, maar kunnen vakantie werkers dankzij de studenten- en scholierenregeling een aantrekkeüjker nettoloon bieden. Dat kan net de aanzet zijn die nodig is om ze binnen te halen. Wel gelden voor beide partijen enkele voorwaarden: bij het begin van het kalenderkwartaal moet de student/scholier recht hebben op studiefinanciering, kinderbijslag of een tegemoetkoming in de studiekosten op basis van de Wet tegemoetkoming studiekosten; de werkgever moet vooraf toestemming vragen aan de Belastingdienst; de student/scholier moet toestemming geven aan de werkgever. Hiervoor moet hij een verklaring, de Bijlage studenten- en scholierenregeUng bij de loonbelas tingverklaring, invullen. Deze bijlage is verkrijgbaar bij de Belastingdienst. Opname in loonadministratie; Vermelden op de loonstaat dat van de regeling gebruikgemaakt wordt. Overigens geldt de regeling niet voor de premies werknemersverzekeringen; hiervoor gelden de normale regels. De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht en Middelhamis. Hoewel uiterste zorg is besteed j^n de ïahotid, aMivaardt de red^lie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. REGISTERACCOUNTANTS Leen uw auto gerust aan uw zoon uit. Komen beide onbeschadigd terug, dan bent u zijn beste vriend. Indien uw auto toch een deukje oploopt kunt u terecht bij Van Lint Autoschade. Met' de modernste apparatuur zetten we uw auto weer op het juiste spoor. Onze spuite- rij heeft een reputatie hoog te houden en we geven 2 jaar Focwa garantie op de uit de kreukels gehaalde autoschade. Sommelsdijk (0187) 482292 Zierikzee (0111)414794 van Lint autoschade Maakt het goed! Ingezonden: Wat gebeurt er met de poezen in Nieuwe Tonge. Als het nog even zo doorgaat kunnen we schrijven 'géén poezen in Nieuwe Ton- ge'. De laatste tijd gebeuren er vreemde dingen met de huisdieren in het dorp. Sinds enkele weken worden er zo'n 9 poe zen vermist. Er zijn enkele gevallen van vergiftiging geconstateerd, ook bij een hond. Wie doet nou zoiets? Een huisdier is voor iemand meestal iets dat bij z'n gezin hoort (natuurlijk zijn ook hier in uitzonderingen). Je koopt of krijgt zo'n beestje meestal nog erg klein. Je maakt het zindeUjk. Je verzorgt het. Je gaat ermee naar de dierenarts voor de nodige behande lingen en voorzorgsmaatregelen enz. Kortom je houdt van dat beest. Natuurhjk weten mensen met katten dat het hinderlijk kan zijn als ze in de tuintjes zit ten. Maar is dat dan een reden om ze maar te laten verdwijnen. Heeft tegenwoordig iedereen altijd maar last van elkaar of hoort dat gewoon bij ons dagelijks leven. Is er geen hinder dan zoeken we het wel. Kunnen wf^ niet meer zonder dat gemopper. Een poes zit bij de buren in de tuin. Duiven poepen bij de buren op het dak of op de schone was. Een haan kraait 's morgens te vroeg. Een auto van huisno. 16 mag toch besHst niet bij no. 14 voor de deur. Een kind kan niet spelen, want oh de buurman enz. enz. Gaan we ze dan allemaal maar dood maken? Misschien is er iemand die een tip zou kun nen geven omtrent onze dieren, dan kunnen wij teimjinste ophouden met zoeken en hopen. Ma Admiraal Op 1 juli vorig jaar opende het hospice voor palliatieve zorg Calando te Dirksland haar deuren. Een uniek project. Dankzij de goede onderlinge samenwerldng van de participerenden en de inzet van de totale bevolking van Goeree-Overflakkee kon deze opening plaatsvinden. Thans zijn we een jaar verder en kunnen we schrijven: Calando één jaar open, weer een mijlpaal die mede bereikt kon worden door de brede gedragenheid van het volk! Een uniek project. Het is immers geen kleinigheid als de bevolking van Goeree-Overflakkee, met nauwelijks 45.000 inwoners, ruim 250.000 bij elkaar brengt, het bedrag dat nodig was om de start van het hospice mogeUjk te maken. Het geeft aan dat de bevolking volle dig achter het project staat en het een warm toedraagt. Een grote betrokkenheid van velen rondom Calando. In november 1996 ging in opdracht van de directie van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis een werkgroep van start om de mogelijkheden te onderzoeken voor oprichting van een hospice in de regio. Dit resulteerde in een positief advies. Op initiatief van het ziekenhuis, de HDG en de Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk werk werd een stichting opgericht, de Stichting Palüatieve Zorg Dirksland, waarbij ook andere instanties waren betrokken: de zorgverzekeraars, de COPZR, RPCP, RIO en de huisartsen. Toen Calando eenmaal was geopend waren er meteen al patiënten, 'bewoners', die er in hun lijdensweg een oase vonden, die gevoelden hier 'thuis te komen'. Een enthousiast team van verpleegkundigen, specialisten en vele vrijwilügers staat dag en nacht voor hen klaar. Zij bieden in hoge kwaliteit de totale zorg voor ongeneselijk zieken in hun laatste levensfase. Al zulke mensen zijn er welkom, niemand uit gezonderd. Calando is niet vergelijkbaar met andere hospices en zelfs niet verplaatsbaar naar een andere regio. Dat zou afbreuk doen aan dit door Goeree-Overflakkee zo breedgedragen project. Aan dit alles kleeft één 'maar': de financiële kant. Calando werd gestart zónder structurele financiële middelen. En ook nii nog moet een groot deel bijeen worden gebracht door sponsoring, donaties, enz. Het wachten is op een structurele financiering om het project Calando voort te kunnen zetten en uit te kunnen bouwen. Palüatieve zorg - ons aller zorg - is niet duurder dan andere vormen van zorg. Wel is het de meest aangewezen zorg voor de terminale patiënt. Roparun '99 had als hoofddoel 'Calando'Hierdoor werd het voor het hospice mogelijk om de gebouwen biimenkort kostenloos in gebruik te hebben. Maar er zijn nog vele andere (grote) kostenposten aan een hospice verbonden. En daar ontbreekt de structurele financiering nog voor, al worden wegen daartoe naarstig gezocht. Eén van die wegen is het krijgen van donaties en giften, voor welk doel het volgende reke ningnummer wagenwijd openstaat: 31.41.183.731, t.n.v. de Stichting Palliatieve Zorg Dirksland. Wat zou het mooi zijn als ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van Calando vele nieuwe giften en donaties binnen zouden komen Als op de uitnodigingskaart die Aannemings-, Loon- en Grondverzetbedrijf D. Ras b.v. dezer dagen heeft verstuurd wordt geconstateerd dat de werkzaamhe den van het bedrijf de laatste Jaren 'nogal zijn uitgebreid', dan wordt daar niks mee overdreven. Zo komt het dan ook dat Dirk Ras bij benadering niet meer weet over hoeveel 'spul' hij de beschikking heeft. Het tellen begint bij vijf bie tenrooiers, 4 aardappelrooiers, 35 tractoren, maar de 69-jarige nestor van het bedrijf beseft dat'ie zó steken laat vallen en hij laat 't maar zo, 't is in elk geval veel en veel meer...! Het terrein aan de Groeneweg en een paar stallingsplaat- sen elders meer dan vol. Oh ja..., ook nog een heleboel wagens, 6 combines, 18 hydraulische graafmachines, klein en groot, 2 draineermachines, 2 bull dozers, 5 hooi- en stropersen, 2 wielladers, 1 hoogwerker, 3 kilverborden, zo'n twintig bedrijfsauto's en een bomenklem die bomen tot een diameter van 1.20 meter in een stevi ge houdgreep neemt en dan heeft Dirk Ras natuurhjk vóór alles en iedereen z'n, hele maal eigen Casparina, z'n vrouw Casprien van Loon met wie hij sinds 9 juh 1954 een twee-eenheid vormt, de vrouw die hem in alles terzijde stond en hem 5 kinderen schonk, 3 dochters en 2 zonen. Dirk en Casprien, wie kent ze niet? Je vleit Dirk Ras niet door hem te prijzen dat'ie het zo goed heeft gedaan. Daar is veel zegen aan te pas gekomen en het heeft bloed, zweet en tranen gekost om zover te komen na de tijd dat hij in 1954 z'n eigen loonbe- drijfje begon op het ouderlijk 'spulletje' van Casprien, aan de Groeneweg. Vader Jan Ras was eind 1930 een loonbedrijfje begonnen met één hekeldorsmachientje en Dirk had daarin meegewerkt, hij kende het werk toen hij in 1954, getrouwd en wel, op eigen wie ken ging. Een huisje, een schuurtje en een oud wagenhuisje stond voor de jongge trouwden aan de Groeneweg gereed. Sindsdien heeft Dirk, zegt hij zelf, "wat in de grond gerommeld", maar zelfs de grond die onder z'n nagels achterbleef behoorde een ander toe. "Zonder gevulde portemonnee valt het niet mee", zo heeft hij ervaren. Ach teraf bezien is'ie ook wel'es te gek geweest, reahseert Dirk zich nu. Wanneer de oogst op de akkers tegenviel ging ook loonbedrijf Dirk Ras met z'n prijs omlaag, ja, zo ging dat. Maar toch kon in 1954 de tweede-, en in 1956 de derde combine worden gekocht. Het bedrijf groeide en Dirk Ras kwam wel'es in conflict met de autoriteiten, vooral met hen aan wie hij vergunning vroeg weer een grote schuur aan z'n bezit toe te voegen. Zó ver is het gekomen dat hij zélf het Provinciehuis in Den Haag is binnengestapt toen een vergun ning uitbleef. Misschien heeft'ie wel héél boos gekeken toen want een goeie week na z'n bezoek viel de vergunning in de bus, ter wijl die al jaren op zich had laten wachten. "Wat drommel, géén tweeslachtigheid", had'ie de ambtenaren in Den Haag duideUjk gemaakt. Op 'de Woeste Hoeve' beschikt het bedrijf nu al over een schuurruimte van 4300 m- en er is een nieuwe loods van 3000 m' in aan bouw. Daarin gaan Dirk en Casprien vrijdag 9 juli hun gaten verwelkomen. Ze vieren dan het 70-jarig bestaan van het bedrijf, het 45- jarig directeurschap van Dirk, hun 45-jarig huwelijksjubileum én het feit dat het bedrijf het ISO 9002 certificaat is toegekend; het personeel behaalde bovendien het VCA Vei- ligheidscertificaat, allemaal redenen om heel gelukkig over te zijn. Voor Dirk is nu het moment gekomen ermee te stoppen. Niet meer onderhandelen, niet meer zaken doen en niet meer het gevecht tegen ambtenaren die persé niet wilden toe staan wat Dirk wél wilde, dat heeft 'm heel wat kwaaie uren bezorgd. Al kent'ie geluk kig ook heel fidele ambtenaren, de mede werkers van z'n opdrachtgevers bijvoor beeld, het Waterschap, Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer, de Provincie en anderen, maar praat 'm niet over de man van Wel stand die er een kennelijk genoegen in schiep z'n bouwplannen te frustreren. "Nou, dan géén schuur", heeft Dirk wel'es gedacht en dan groeide z'n werktuigenarsenaal in de open lucht rondom 'de Woeste Hoeve' zoda nig dat'ie via de gemeenteraad wel'es ver manend werd toegesproken. Als'ie dan geen ambtelijk medewerking kreeg kon het hem echt niks meer schelen. Dirk en Casprien, ze gaan nu in ruste in de fraaie bungalow, bedrijfswoning van het landbouwbedrijf, die op korte afstand van 'de Woeste Hoeve' is gebouwd. Dat is trou wens ook niet zonder slag of stoot gegaan, maar eindelijk staat'ier dan toch. Ze gaan er wonen samen met de nog ongehuwde zoon Kees, die samen met oudste broer Jan en zus Adrie in het bedrijf werkt. Jan is er de alge meen directeur. In deze dagen van herdenken, kijken ze veel vuldig achterom. Dirk en Casprien en ze zijn tevreden. "We hebben het overleefd", zegt Dirk, zijn manier om te zeggen dat het goed is geweest. Altijd heeft hij voorzichtig ge handeld en dan nog is hij wel'es voor een half miljoen het schip in gegaan. Nooit had'ie gedacht dat z'n bedrijf in de wijde regio bekend zou worden als uitvoerder van cul tuurtechnische werken en van wegenbouw. Aan de ruilverkaveling Flakkee heeft het bedrijf een stevig karwei gehad. Eigeiüijk heeft Ras b.v. het hele eiland al op de schop gehad. De nieuwe bungalow kijkt uit over de polder richting Nieuwe Tonge. In het pan nendak is voor een kenner een onregelmatige lijn te herkennen maar wie daar op let? Niet Casprien en niet Dirk, vooral niet Dirk: "bie mien heit'er altied nog een streepje deurgeloape", zegt'ie van zichzelf. Wie vrijdag 9 juh ter receptie gaat zal erken nen dat dat reuze meevalt. Dirk Ras? Een aar dig mens die ondanks z'n succes gewoon, met Casprien aan z'n zij, zichzelf gebleven is. Casprien? Een alleraardigste flakkeese die haar sporen drommels goed verdiend heeft, die weet wat er te koop is en daarom helemaal niet jaloers is op de jeugd die het in een tijd als de tegenwoordige nog moet zien te maken. Dirk en Casprien, twee echte Hakkeeërs die geen streepje buiten-, maar keurig in hun schoenen lopen. Het moge hen goed gaan. Dirk en Casprien zuUen het zeer op prijs stellen als u hen komt feliciteren. Zelf hoe ven ze geen geschenken. Mocht u hen toch willen verrassen dan kunt u dat doen door overmaking op bankrekening 34.54.50.817 (jubileum D. Ras). Het zal ten goede komen aan hospice Calando en de Stichting Woord en Daad. Aannemen en uitvoeren van GWW-werken, zoals: Cultuurtechniek, groenvoorziening, sloopwerk, riolering, straatwerk, wegaanleg, klein baggerwerk, tevens uitvoeren van loonwerken en machineverhuur. NED. HERV. KERK Beroepen te Putten (wijk 6) P. F. Bouter te Oude water-Hekendorp; te Westerbroek A. Lagendijk te Smilde. Aangenomen naar Rijssen (wijkgem. 5) T. W. van Bennekom te Hilversum, die bedankte voor Maassluis (wijk Groote Kerk). Bedankt voor Den Ham (toez.) P. Wijn- horst te Ameide-Tienhoven; voor Houten W. Roos te Doomspijk; voor Putten (wijk- gemeente IV) W. Arkeraats te Werkendam. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: E. de Berg, Pasteurstraat 3, 2316 BS Leiden; M. J. Boon, Oosteinde 58, 8351 HH Wapserveen; J. van Dijk, Brugak- ker 15-07, 3704 WJ Zeist; W. de Jong, Dal- kruid 58, 5731 TNMierlo; I. Lindhout- Rozendaal, Wilhelminalaan 13, 3238 AS Zwartewaal; J. Slager, Mamixlaan 86, 3552 HG Utrecht; J. W. Sparreboom, Nic. Beet- slaan 58,2985 VG Ridderkerk; A. D. L. Ter- louw, Oudezijds Voorburgwal 127,1012 EP Amsterdam. Beroepbaar: C. H. Oechies, vicaris te Hulst en Hontenisse, Breitnerstraat 31, 4532 GS Temeuzen, tel. (0115) 616667. Toegelaten tot de evangeliebediening en niet beroepbaar: J. Verboom, Raadhuis plein 6, 2391 BJ Hazerswoude Dorp; J. Vo- gelzang, Gaasterlandstraat 22, 6835 KH Arnhem. GEREF. KERKEN Beroepen te Steenwijk A. H. Boschma te Zwaagwesteinde, die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen naar Scherpenzeel (Gld.) (Hervormde/Gereformeerde Kerkgemeen schap 'De Achthoek') D. Boekema te Zwee- loo. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Ridderkerk B. van Zuijlekom te Pijnacker-Nootdorp. Aangenomen naar Spakenburg-Zuid (als missionair predikant voor de hulpverlening aan de Geref. Kerk in Congo (ERCC) J. M. van Leeuwen te Eemdijk. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Zoetermeer C. M. van der Klis, kandidaat uit Stellendam. Aangenomen naar Amstelveen J. Dekker te Nijverdal, die bedankte voor Amersfoort. Beroepbaar gesteld: C. M. van der Klis, Spuipad 61, 3251 LS Stellendam, tel. (0187) 493786. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop, te Dedemsvaart en te Wildervank-Veendam i.c.m. Zuidlaren C. C. den Hertog, kandidaat uit Hilversum; te Heerde G. van de Groep te Opperdoes. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Aagtekerke, te Aalburg, te Al- blasserdam, te Berkenwoude, te Borssele, te Boskoop, te Brakel, te Elspeet, te Emmel- oord, te Enkhuizen, te Gouda, te Gouds waard, te 's-Gravenhage-Zuid en -Centrum, te 's-Gravenzande, te Haarlem i.c.m. Doven- zorg, te Hilversum, te Hoofddorp, te Ka-pel- le-Biezelinge, te Kruiningen, te Leerdam, te Meeuwen, te Mehskerke, te Naaldwijk, te Nieuwerkerk (Zld.), te Nieuw-Beijerland, te Oosterland, te Oud-Beijerland, te Oudemir- dum, te Poortugaal, te Puttershoek, te Rhe- nen, te Ridderkerk-Slikkerveer, te Rijssen- Zuid, te Rilland-Bath, te Rotterdam-Cen trum, te Rotterdam-Zuid, te Rotterdam- Zuidwijk, te Scherpenisse, te Scheveningen, te Sprang-Capelle en te Spijkenisse i.cm. Hoogvliet, te Temeuzen, te Vlaardingen, te Westkapelle, te Wolphaartsdijk en te Zoeter- meer C. Neele, kandidaat te Krimpen aan den IJssel; te Arnhem R. Kattenberg te Vhs- singen; te Zwolle B. van der Heiden te Kam pen. Aangenomen naar Aagtekerke C. Neele, kandidaat te Krimpen aan den IJssel die bedankte voor edle andere op hem uitge brachte beroepen. Beroepen te Rhenen J. Roos te Opheusden. OUD GER. GEM. IN NED. Beroepen als lerend ouderling, te Achter berg, te Beekbergen, te Bergambacht, te Dordrecht, te Ede, te Giessendam, te Kin derdijk, te Loenen aan de Vecht, te Nieuw- Beijerland, te Rhenen, te Stavenisse, te Sint Phihpsland en te Zierikzee G. Gerritsen te Bameveld; als lerend ouderling, te Ooster land H. Molendijk te Oosterland. CARAHTIEBEDniiF AANNEMINGS- LOON EN GRONDVERZETBEDRIJF NIEUWE-TONGE (0187) 651600 Nieuws GEREF. GEMEENTEN IN NED.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 9