Als klokkeluijders Vakantie vieren in het mooie Hongarije Tips/weetjes Oudste wijnroute van Hongarije populairder dan ooit Tips/weetjes EIIAtfOei-tllEUWS We schrijven het jaar 1518. Het moet een héle onderneming zijn geweest: enkele leden van het gemeentelijk bestuur en enkele leden van de parochie van Sint- Catharina, aan wie Goerees kerk en toren zijn gewijd, verlaten de stad Goedereede via het Antwerpse Poortje - ter hoogte van de huidige Groenmarkt - om via het veer op Antwerpen uiteindelijk naar Mechelen te reizen, ten einde daar een torenklok te bestellen. Informatie over Hongarije PAGINA 11 Vrijdag 2 juli 1999 Uit Mechelen was ook de bouwmeester van de kerk en van de toren van Goedereede afkomstig, en die waren zo in de smaak gevallen dat al op voorhand alle vertrouwen bestond in het pro duct van de eveneens Mechelse klokkengieter Joris Waghe- vens. Over de te bestellen klok had men duidelijke ideeën. Zij moest in alle windrichtingen versierd worden met Neptunuskoppen, Goedereede was tenslotte een zeevaardersplaats! En Sint Maarten moest er óók op. Want in Goeree was de kerk - zéker sinds de gigantische stadsbrand van 1482 - ook sociaal actief. En natuurlijk mocht Joris Waghevens een afbeelding van Sint Joris erop plaatsen én de straatnaam van z'n gieterij: de Catha- rinastraat (dat deed ie uit concurrentie-overwegingen, want Joris' neefje was pok klokkengieter en heette óók Joris.) En natuurlijk werd Maria niet vergeten. Ook al weegt ze meer dan 1500 kilo - 'Mijn stem is liefelijk en daarom ben ik Maria genoemd' werd de randspreuk van de klok. In 1519 werd ze voor 't eerst geluid, en nadien bij alle gebeds tijden, bij branden en overstromingen, bij feesten en partijen. Ook in 1522 toen Adrianus VI, die eerder pastoor was van Goedereede, paus werd in het verre Rome, hoewel het gezien de trage berichtgeving uit die tijd niet verwonderlijk zal zijn dat dit pas in 1523 gebeurde, het jaar waarin Adrianus stierf. Hoe wanhopig zal Goerees' koster in 1566 aan het klokken- touw hebben getrokken tijdens de beeldenstorm, maar hoe blij ook zal hij in 1572 zijn geweest zijn dat ie geen vespers en der- geUjke meer hoefde te luiden in het eindeloze ritme van de gebeden, én - hij was nu calvinist - het beeld van de heilige Catharina was best wel makkelijk in het hof, als vogelver schrikker. In 1628 snelde de mare de komst van Piet Heins Zilvervloot vooruit. Als de vloot door het Goereese Gat vaart luidt de klok kenluider zich doof: in één klap het - wat we tegenwoordig het bruto nationaal product noemen - in handen van de republiek! Enkele jaren daarvoor telde Nijnge Dimmens' dochter in haar cel onder het oude gemeentehuis de nachtelijke klokslagen... Haar wacht de brandstapel. De beul, speciaal overgekomen uit Den Haag, moet haar wakker houden. Hoewel ze al bekend heeft: 'ja, ze had omgang met de Duivel, hij heette Jacob en kwam uit Sommelsdijk. De horens op z'n hoofd bedekte hij met een rood mutsje'Klokslag 8 uur zal ze verbrand worden op de markt... 'Vloeiplanken! Vloeiplanken!' De nachtwaker luidt de nood klok. 'Springvloed en storm! Goereeërs, allemaal je bed uit! Zandzakken voor je deur!' Eeuw in eeuw uit. Je zal er maar het slachtoffer van zijn geworden: geronseld voor de Oost Indische Compagnie. De kans dat je terugkwam was erg klein: botbreuken door het werk in het want, scheur buik door vitaminengebrek, een dolk tussen je ribben bij een kroegruzie. Het laatste wat je van je vaderland hoorde was de liefelijke stem van de Goereese toren. 1778: De klok roept een groter aantal kerkgangers. De eilan den Goeree en Overflakkee zijn verbonden en Stellendam kerkt voorlopig in Goeree. 1815: Waterloo. De gehate Fransen worden 'uitgeluid'. Goe ree, uitgemergeld door het verbod op de zeevaart, ziet ze met plezier de barakken op De Pad verlaten! 1943: Eindelijk weer een zeereis voor de klok, op naar Duits land! 'Mijn stem is liefelijk' dreigt ten onder te gaan aan kan ongebulder. Van 1500 kilo brons kun je aardig wat kogels maken... Gelukkig laat de schipper z'n schip zinken en komt de klok weer terug. 1953: Liesje, een gehandicapt jongetje van de Ooievaarsdijk, wordt begraven. Slachtoffer van de watersnood. Klokgelui en het geluid van knerpend grind verenigen zich op het kerkhof. 1999: Net voor de eeuwwisseling... Mevrouw Leemhuis- Stout, Conunissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Hol land, komt naar Goedereede om het uitgebreide carillon in gebruik te nemen. Vijftig klokken telt de beiaard, waarin opge nomen de klok van Joris Wagevens uit 1519. Dat ze nog lang moge blijven luiden! Uit: de openingstoespraak van A.J. Kastelein bij de ingebruik neming van het carillon te Goedereede op donderdag 24 junijl. Natuurlijk kom je In de archieven van de Gemeente Goederee de ook een en ander tegen over de 'klokke luijder'. Hier een gedeelte uit archiefstuk 189: De wakers, als tegelijk klokke luijders zijnde, sullen gehouden sijn, voor de predicatien, of voor den aan vang van den Godtsdienst, zoo in de week als des zon dags met de groote kloek te luijden, ook sullen sij sulks moeten doen, zoo menigmaal het in anderen gevalle nodig is, dat met deselve klokke geluijd worde, tsij bij brand of anderzinds, zoo als van oudt gebruijkelijk is geweest. Aldus gedaan en gearresteert bij Burgemeesteren en Schepenen der stede Goedereede, den 20^ augustus 1751. Actieve ontspanning Wijnboeren Bronnen voor iedereen Wijn-Informatie Toeristisch interessant Balatonmeer van wijn Rustig vaarwater Sbm Jnfonaatie over HongaiiHe er» \M SaJaiwtmeer kufttucon- tdet (geinen met Postbus 91&44, Tel, :83t)'32ö9ÖS2,- Fax 078-^72833; http://www.hun0info.ni Bij de ingebruikname van Goerees' carillon. ^'hen, 'i^Én mmy/>^tüt/ M M anMifx fei/^/Hmilt ü/)i/-^tf'itAd'i A/VXft fmiuJé. Tussen Boedapest en boerderij Op anderhalve dag rijden van Nederland ligt een ideaal vakantie land voor gezinnen met kinderen. Dat rustige strand of juist die boeiende stad, Hongarije heeft het in huis. Oude kastelen en ridderverhalen spreken tot de verbeelding. Jonge mensen kunnen hun hart ophalen in het plaatsje Siófok aan het Balatonmeer. Elke zomer vinden hier ridderspelen plaats. 'Ridders' in traditionele kleding geven demonstraties hoe er eeuwen terug werd gevochten om Hongarije. Boogschieten en paardrijden zijn enkele van de attracties die er te zien zijn. Ten noorden van Boedapest, in het gebied van de Donauknie, ligt een bijzonder dorpje: Hollókö. UNESCO heeft het oude dorpsdeel tot één van de werelderfenissen verklaard. Alles verkeert er in dezelfde staat als een eeuw geleden. Bezoekers vinden er de woonhuizen met hun karakteristieke stijl, een oud postkantoor, de crèche en restaurants waar plaatselijke speciali teiten worden geserveerd. Dit gebied In het Stadspark in Boedapest vinden toeristen replica's van bekende Hongaarse gebouwen door de eeuwen heen, een dierentuin en een thermaal bad. Auto's moeten in Hongarije buiten de bebouwde kom ook overdag verplicht dimlicht voeren. Veel winkels in Hongarije zijn op zaterdagmiddag al gesloten. wordt al lang bewoond. Er zijn dan ook veel ruïnes en oude kastelen te vinden. Vanaf het rond 1900 gebouwde Vissersbastion (Halaszbéstya) in Boedapest kunt u genieten van fantastisch panorama over de Donau en Pest. Boedapest is zo'n 2000 jaar oud en biedt veel bezienswaardigs zoals de prachtige kettingbrug over de Donau. In de mooie omgeving van Boedapest zijn oude kastelen en ongerepte natuur te vinden. Enkele kilometers ten noor den van de hoofdstad ligt in de Donau- bocht het voormalige kunstenaars stadje Szentendre. Boedapest biedt ook voor kinderen leuke uitstapjes. Zoals het postzegelmuseum of één van de zwembaden van de stad. Ook de brandweer heeft een eigen museum. In het zuidoosten van het land ligt de Laagvlakte, een Ideaal gebied voor wandel- en fietstochten. Voor mensen die het drukke Neder landse leven met hun gezin voor enkele weken willen ontvluchten, heeft Honga rije de rust van het plattelandsleven. Gasten kunnen hier hun vakantie doorbrengen In een rustieke dorpssfeer en genieten van het leven op een boerderij. In deze wereld van wijn maken en klederdracht helpen de gasten mee in het leven op de boerderij. Er wordt kennis gemaakt met hand werken, de dieren worden gevoerd; kortom, bezoekers leren wat het landleven inhoudt. Dit soort toerisme wordt steeds populairder in Hongarije. Er ontstaan steeds meer accom modaties. Thermaalbaden in Hongarije zijn er niet alleen voor mensen met reuma, iede reen die van een ontspannend bad houdt kan van deze faciliteiten gebruik maken. Zo is het bad van Gunaras, vlak bij de plaats Dombóvar, geschikt voor ieder gezinslid. Er is een thermaalbad van 55 graden C, een geneeskundige vleugel, zwembaden en kinderbadjes. Op het nabijgelegen meer kan geroeid worden, op campings zijn fietsen te huur. In Hongarije kan het hele gezin op veel manieren een onvergetelijke vakantie beleven: jong en oud, bezoekers die rust zoeken of juist actie, en degene die van het stadsleven houdt, of van de rust van het land. Hollókö: de UNESCO heeft het oude stadshart uitgeroepen tot 'werelderfenis'. In 1999 staat Hongarije in het teken van Wijn Gastronomie. Niet verwonderlijk, want het land kent een rijke wijnbouwgeschiedenis. Stierenbloed enTokaj Aszü zijn voorbeelden van wijnen met een grote nationale en internationale erkenning. Hongarije is opgedeeld in 20 wijnregio's. Door de grote variëteit in bodemsoorten en zonne-uren staat elke regio garant voor een typische eigen smaak. In de wijnregio van Villóny-Siklós, in zuid- Hongarije, ligt de één van de meest bezochte Hongaarse wijnroutes. Deze route van Palkonya tot Mariagyüd is de oudste wijnroute van het land. Ondenweg zijn veel oude wijnkelders geopend voor publiek, kan men traditi onele werktuigen en hulpmiddelen be kijken en kan men diverse wijnsoorten proeven, leder jaar worden er meer wijnkelders opengesteld voor het publiek. Daarnaast vinden er talrijke evenementen plaats om het de bezoe kers optimaal naar de zin te maken. De wijnstreek van Villany-Siklós is het enige gebied in Hongarije waar meer rode wijn dan witte wijn wordt geprodu ceerd. Het aangename klimaat met een warme luchtstroom afkomstig van de Middellandse Zee is bijna submediter raan. Het gebied rond Villóny leent zich dan ook goed voor het telen van rode druivensoorten, tenwijl het gebied rond Siklós zich kenmerkt door de productie van witte wijnen. Informatie over het wijngebied van Villan-dry-Siklós of over andere wijnre gio's in Hongarije staat in de folder 'Wijn Atlas, de wijngebieden van Hongarije', een speciale uitgave van het Hongaars Bureau voor Toerisme. Balatonmeer^ de ^zee' van Hongarije Eén van de grootste attracties van Hongarije is het Balatonmeer. Er gaan miljoenen toeristen naar dit schitterende meer met zijn prachtige natuurgebieden en eindeloze oevers. Elk jaar staat de bevolking van de plaatsen rond het Balatonmeer weer klaar om de bezoekers gastvrij te ontvangen. Waar zich nu het grootste zoetwater meer van midden-Europa bevindt, lag vroeger een uitgestrekt, vruchtbaar weidelandschap. De herder, die zijn goudharige schapen daar liet grazen, raapte er op zekere dag een steen op. Op die plaats, begon water te vloeien. Daaruit ontstond het wonderschone meer. Dit verhaal moeten we met een korreltje zout nemen, omdat we nu weten dat er miljoenen jaren geleden een zee golfde in het westen van Hongarije. De bodem werd na verloop van tijd ondieper en het gebied veranderde door vulkanische werking. Zo ontstond het Balatonmeer. Tegenwoordig valt er op het glinste rende wateroppervlak veel te beleven. Toeristen kunnen er zeilen, zwemmen, roeien of lekker achterover op het strand van de zon genieten. Voor wie dat wil, zijn er in de omtrek diverse uitstapjes te maken. In Héviz is een thermaal meer en aan de noord oeverzijn de bekende basaltorgels van de Dolomieten-hoogvlakte te zien. Rond het Balatonmeer liggen diverse interessante plaatsen die een bezoek waard zijn. Door de vulkanische activiteiten van miljoenen jaren geleden, werd het gelsied vruchtbaar. De berghellingen lenen zich dan ook prima voor druiventeelt. Een oud gezegde luidt: 'waar de druiven zich in Al ruim 4000 jaar wonen er mensen rond het Balatonmeer. 's Winters, als het water bevroren is, zijn er zeil-sleewed- strijden op het meer. Zelfs op het diepste punt is het Balatonmeer nauwelijks meer dan 12 meter diep. Vanaf Boedapest is het Balatonmeer ongeveer één uur rijden. De oevers van het Balatonmeer zijn vanwege hun geringe diepte juist voor kleine kinderen erg geschikt. het Balatonmeer spiegelen, wordt goede wijn gemaakt'. Ook de traditionele visgerechten zijn typisch voor de streek rond het Balaton meer. Bij een ontspannen vakantie hoort lekl<er eten en drinken. Daar wordt hier absoluut voor gezorgd. Van veel plaatsjes rond het meer begint de naam met Balaton. Overal zijn campings, hotels of pensions. De drukste stad is Siófok, een toeris tencentrum met hotels, villa's weekend- huizen en stranden. Er is een open luchttheater met folkloristische shows en popconcerten. Voor bezoekers die van het uitgaans leven houden, zijn er nachtclubs, internationale restaurants en veel csarda's, dat zijn Hongaarse eetge- legenheden. IVIensen die rustiger vaarwater zoeken, kunnen genieten van verder gelegen plaatsen met mooie natuurgebieden of van een zeiltocht op het meer. Zo biedt de streek rond het Balaton meer voor elk wat wils, lui relaxen aan het strand of intensieve actie op de dansvloer. Zeilers en surfers kunnen hun hart ophalen op het Balatonmeer

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 11