Deltawind viert haar feestje in de zon met een ieidier briesje Overdenking Eiinitiien-ifiEyws ^Bjkvenster EJ Concert zangleerlingen van Herien Wieringa Vrijwilligerswerk? uit de Heilige Schrift Open dag Radio Goeree Lokaal Zomerverkoping Vogels 'spotten' rond Zuid-Beveland Weer carillon- en orgelconcerten In Brielle HET Daar wordt u rijker van! VERVOLGVERHAAL Jochem de schoorsteenveger PAGINA 5 Vrijdag 25 Juni 1999 Blik op kerk ^Ni en samenleving ij - De Haagse feuilleton - Twee benoemingen Politiek Den Haag is tegenwoordig net een ouderwetse feuilleton: elke keer een nieuwe aflevering en de spanning blijft erin, zodat je steeds weer benieuwd bent naar het ver volg... Nadat de regering in de Eerste Ka mer was gestruikeld over het door D'66 zo fel begeerde referendum was er in de Twee de Kamer de Bijlmerenquête, die opnieuw problemen zou hebben opgeleverd voor Paars U, ware het niet dat de breuk toch op het nippertje werd geheeld. Toen echter trad minister Apotheker plotseling af en moest staatssecretaris Faber met kunst en vlieg werk in het zadel worden gehouden. Het tweede kabinet-Kok is een krakkemik kig geheel, zonder enig beleid, met echter één sterke kant: de bewindslieden zijn mees ters in het vergoelijken van blunders en schijnen vastbesloten elkaar niet te laten val len. Het is langzamerhand ook een publiek ge heim dat ex-bewindslieden bovenaan de wachtlijst komen te staan om bepaalde pos ten te gaan bezetten. Een vroegere minister kan er bijna van verzekerd zijn dat hij (of zij) binnen de kortste keren burgemeester van een grote stad wordt. Dat heeft hier en daar de nodige irritatie opgeroepen, temeer nu we tegenwoordig vertrouwenscommissies heb ben, die soms met een heel Jindere voor dracht komen! Maar de voorkeur van de ge meenteraad legt in zo'n geval geen gewicht in de schaal: de regering had al een kandi daat achter de hand. Vorige week waren er twee andere benoe mingen die nogal politiek stof deden opwaaien. Sinds het (gedwongen) aftreden van Hans van den Broek was de post van Europees commissaris vakant, en daarvoor is Frits Bolkestein voorgedragen. De man die toch wel als laatste voor die functie in aanmerking zou komen. Herhaaldelijk heeft hij te kennen gegeven de politiek vaarwel te willen zeggen, bovendien is hij een man die een verenigd Europa eigenlijk helemaal niet ziet zitten. Samenwerking akkoord, maar zeker geen samenvoeging van Europese staten. Daarin kunnen we hem van harte bijvallen, maar of hij met deze principes in aanmerking komt voor een commissariaat? Dat vond premier Kok zelf ook niet, maar met veel gedraai droeg hij toch zijn vroegere minister vóór. Het kan verkeren, wist Breero al... Trou wens ook bij Bolkestein zelf, die inzake zijn visie op Europa ook al uit een ander vaatje tapte dan in het verleden. Het pluche blijkt een begeerde plek te zijn. Er was nog een voordracht die, op z'n zachtst gezegd, omstreden bleek. Oud-mi- nister Winnie Sorgdrager werd gekan- dideerd voor de post van Nationale Om budsman. Zij was in de periode 1994-1998 één van de zwakste schakels in het eerste paarse kabinet en niet minder dan vijf keer is tegen haar een motie van wantrouwen inge diend. Bovendien zou zij - als de benoeming zou zijn doorgegaan - de macht gaan con troleren waarvan zij zelf deel heeft uitge maakt. Maar zondagavond maakte zij bekend bij zoveel gebleken tegenstand haal kandidatuur in te trekken. Het was overigens niet verwonderlijk dat de oppositie nogal protest aantekende tegen haar eventuele benoeming, terwijl de rege ringspartijen als één man achter het voorstel stonden de voormalige minister van justitie op deze vertrouwenspost te zetten. Het is begrijpelijk dat de Haagse politiek bij het grootste deel van het Nederlandse volk geen hoge ogen meer gooit. Waarnemer Er staan 12 windturbines, ze tellen bijna 500 leden, en hun molens leverden 153.233.000 kWh elektri citeit. Kortom: Deltawind bestaat 10 jaar. En dat werd op 19 juni gevierd met een boottocht op het Haringvliet. Voorafgegaan door een vliegerspektakel op het Haven hoofd van Middelharnis werd het een gezellige middag op de Zilver meeuw n waar onder de stralende zon Duurzame Energie centraal stond. Aan boord vond ook de prijsuitreiking van de jubileum wedstrijden plaats. Bij de kleurwedstrijd waren het in de jong ste groep Ellen van Rossum (6 jaar), Micha el Mackloet (6 jaar) en Nicole Nolet (6 jaar), die de eerste, tweede en derde prijs wonnen. Ze kregen respectieveHjk een zaklamp op zonne-energie, een ventilator pet op zonne-energie en een bouwdoos met zonnecellen. In de oudere groep vielen dezelfde prijzen te winnen. De winnaars hier waren Mark Nolet (8 jaar), Louelle Seelmann (8 jaar) en Rick Droger (7 jaar). Een extra prijs was er voor Jan Mastenbroek (11 jaar). Hij ontving ook een ventilatorpet op zonne-energie. Alle kinderen die een prijs gewonnen heb ben gaan over een paar weken mee met de molenaar naar het windmolenpark Batte- noert bij Nieuwe Tonge. Bij de hmerickwedstrijd waren het mevrouw A. v. d. Haven-Tanis, Jaimy Brand en mevrouw Heun-Kreeft die in de prijzen vielen. Zij wonnen een aandeel Del tawind van 100 gulden, een zaklamp op zorme-energie en een kleine lamp op zonne- energie. De schoolprijs werd gewonnen door C.B.S. De Hoeksteen uit Ooltgensplaat. Peter Tie- leman maakte een windbrug. Als de wind waait, wordt de brug automatisch bediend door de windmolens die aan de brug zijn ge-monteerd. De schoolprijs van zo'n 6000,- is een compleet zonne-energiesta- tion wat binnenkort op het dak van de school geplaatst zal worden. Peter zelf ont ving een pet op zonne-energie en een bouw doos met zonnecellen. Deltawind kijkt met plezier terug op haar jubileumfeest, maar zoals Daan la Fleur, de voorzitter al eerder zei: "We hebben in die tien jaar heel veel gepresteerd, en aan de reacties vandaag blijkt dat mensen dat waarderen. Maar we zijn nog niet klaar, want er bestaat nog steeds veel onbegrip over de noodzaak van een omschakeling naar een schone energie-opwekking!" La Fleur vervolgt: "Op 11 augustus bestaan we precies 10 jaar. Het zou mooi zijn als we dan de grens van 1000 leden bereiken". Mensen die graag Ud willen worden kunnen zich opgeven bij Andries Middelbos, tel. 603852. Autobedrijf Jan van Dijk MIDDELHARNIS - Donderdag 1 juli a.s. geven leerlingen van zangeres He rien Wieringa, een concert in Het Diekhuus te Middelharnis. Aanvang is 20.15 uur, de zaal is open vanaf 19.45 uur. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar a 5,- en voor kinderen is het gratis. 'Zingen is gezond' wordt vaak gebruikt, door koren om nieuwe leden te werven. "Ze hebben absoluut gelijk", aldus Herien, de docente van de tien zangeressen en twee zangers die tijdens het concert optreden. Zingen is heel gezond voor lichaam en geest, het maakt je 'open'. De combinatie van be wust wording, een goede houding, diverse ademtechnieken en die ademstroom omzet ten in klank, brengt een heerlijke, positieve energiestroom op gang. Hierdoor werkt zin gen stress-verlagend en brengt rust en har monie. De meeste leerUngen, die 1 juü optreden, zingen zelden of nooit solo voor publiek, dus het is een spannende uitdaging. Het pro gramma bestaat uit klassieke en lichte mu ziek van o.a. Bach, Pergolesi, Britten, A. L. Webber en C. M. Schonberg. Alle leerüngen zingen samen een 3-stemmig arrangement en het 4-stemmige 'Benedic- tus' uit het Requiem van Mozart. De pianis te die iedereen zal begeleiden is Carolina den Hertog, een leerling van pianist/organist Piet Westhoeve. Iedereen is van harte welkom, ook diegenen die wel op zangles of in een koor zouden willen, maar bijvoorbeeld net dat ene drem- peltje nog niet over durven! Kom gerust eens kijken en luisteren, hoe heerlijk het is om met elkaar te musiceren in een fijne en ontspannen sfeer. Herien geeft zangles (privé en aan duo's) en stemvorming aan groepen in Middelharnis en Noordwelle. Ook is het mogelijk als koor stemvorming te krijgen in de eigen oefen ruimte, bijvoorbeeld voor aanvang van de repetitie, zodat men meteen goed ingezon- genis. Wilt u meer informatie over lessen, cursus sen en workshops (zang, dans en theater) bel dan Expressiecentrum Totaal Expres van Herien Wieringa. Tel. (0111) 462551 of b.g.g. Het Diekhuus, (0187) 482400. Slachtofferhulp Rijnmond biedt ondersteu ning aan slachtoffers van misdrijven en ver keersongevallen op emotioneel, praktisch en juridisch gebied. Daar zijn veel mensen voor nodig. Mensen die als vrijwilUg medewerker deze specifieke taak op zich willen nemen. Wij bieden hen gevarieerd en interessant werk, nieuwe ervaringen, sociale contacten en goede trainingen en begeleiding. Wij vra gen vrijwillige medewerkers van 25 jaar en ouder, uit alle bevolkingsgroepen, die zich ongeveer 12 uur per week willen inzetten voor benadeelde mensen uit onze samenle ving. Een goede beheersing van de Neder landse taal is belangrijk. Na gebleken geschiktheid volgt in september een training van 6 dagen, verdeeld over 3 weken. Daarna een wederzijdse proeftijd van 2 maanden. Geïnteresseerden vragen wij geheel vrijblijvend contact op te nemen met Slachtofferhulp Rijnmond, Westersingel 6 te Rotterdam. Telefonisch bereikbaar op werk dagen van 09.00 tot 12.15 uur en van 13.00 tot 17.00 uur op nummer (010) 4360144. De Hoge en Verhevene (H) "Want alzo zegt de Hoge en Ver hevene -Ik woon in de hoogte en in het heilige en bij dien die van een verbrijzelde en nederige geest is(Jesaja 5715, ged.) Door de dienst van Jesaja heeft de Heere Zich bekend gemaakt aan de ballingen in Babel als de Hoge en de Verhevene. Hij omspant alle tijden, want Hij woont in de eeuwigheid. Hij woont hoog en verheven boven de mensen, in luister en heerlijkheid. Wat een afstand, wat een onoverbrugbare afstand tussen God en mensen. Want men sen zijn zondareUj onheilige zondaren! En de Heere zegt van Zichzelf: Mijn naam is heiüg en ik woon in de hoogte en in het hei lige! Zou er dan gemeenschap kunnen zijn tussen deze heilige God en de onheilige, onzuivere mens? Wie zich enigszins kent, wie door Gods Geest is bekend gemaakt met zichzelf, met zijn vleselijk en zondig bestaan, moet zeg gen: Nee, dat is onmogelijk. Heere, wie zal verkeren in Uw tent? Wie zal wonen op de berg Uwer heiligheid? (Psalm 15 24). Heere, wie? Bc niet! Onmogelijk! God, enkel licht, voor wiens gezicht niets zuiver wordt bevonden, ziet ons bevlekt, met schuld bedekt, misvormd door duizend zonden... "Heere, wie zal bij U wonen? Hoe zullen wij U, de Eeuwige, de Heilige, de Verhevene bij Wie geen mens wonen kan - hoe zullen wij U kennen?" Maar dan gaat de Heere door Jesaja verder met Zich te openbaren. Dan zegt Hij: "Nee, u zult vanuit u zelf niet bij Mij wonen. Dat is ook onmogelijk. Want Ik woon in het verhe vene en in de hoge. Maar nu wil Ik bij u wonen! Ik woon bij dien die van een verbrij zelde en nederige geest is". Laat het allereerst een wonder zijn dat de Heere bij mensen wonen wil. Dat is een won der van Zijn neerbuigende goedheid. Want wie zijn 'mensen'? Het zijn Zijn schepselen, maar het zijn gevallen en zondige schepse len. En de Heere is een heilig en rechtvaardig God. De mens heeft zich tegen Zijn Schep per verzet, heeft tegen Hem gerebelleerd, is van Hem afgevallen. Hij heeft die hoge en verheven Heere niet willen erkennen en zal Hem vanuit zichzelf ook niet verheerlijken in Zijn grootheid. Dat is de mens. Nee, de mens verheerlijkt zijn Schepper niet. Inte gendeel. Hij randt door Zijn zonde de heer lijkheid en de majesteit van de Heere aan. Hij is een hater van God en hij wil zich aan het gezag van die Heere niet onderwerpen. Dat is de mens. En bij zulken wil de Heere nu wonen. Met zulken wil Hij nu verkeren. Aan dezen wil Hij Zijn gemeenschap schenken. Want dat is de betekenis van 'wonen'. 'Wonen' is bij ons: ergens je woonplek hebben - en in onze individuaUstische tijd kan dat zonder dat je een intensief contact hebt met degenen die in je onmiddellijke nabijheid wonen. Je kent je buren nauwelijks tegenwoordig. En dat is zeker in de stad zo. Maar in de Bijbel is 'wonen' heel iets anders. Daar zit altijd iets van 'gemeenschap' in. Een band hebben met degenen tussen wie je woont. Eén zijn met de gemeenschap waarbinnen je woont en leeft en verkeert. Welnu - bij wie woont de Heere dan? Onder de mensen. Onder zijn vijanden! Bij godde- lozen. Want dat zijn de mensen immers... Maar - zomaar onder de mensen in het alge meen? Nee, zo lezen we, niet zomaar bij iedereen. Er wordt hier een heel speciale categorie mensen aangeduid onder wie de Heere wonen wil. Wie zijn het? De woon bij dien die van een verbrijzelde en nederige geest is". Zijn dat betere mensen? Hebben die een speciale kwaliteit? Een goede hoeda nigheid voor God? Kunnen die zich ergens op laten voorstaan? Nee - integendeel. Wie het zijn? Het zijn degenen die wéten dat ze vijanden, dat ze goddelozen zijn. Daar zijn ze achter geko men. En daarom zijn ze van een verbrijzelde en nederige geest. Ze beUjden het voor de Heere: "Voor u, o Heere, heihge en hoge God, kan ik niet bestaan"... En dan het wonder... De Heere zegt: bij dezulken wil De wonen! De woon in de hoog te en in het heilige. Maar dat belet niet dat ik wonen wil bij dien die van een verbrijzelde en nederige geest is. Hier wil Ik wonen, bij dezulken wU De verkeren, zegt de Heere. Ik wedersta de hovaardigen, maar de nederigen geef ik genade. Bij hen woon Ik in mijn gun- strijke tegenwoordigheid en nabijheid, met mijn heilrijke gemeen schap. Dat is het won der der wonderen: Hij, de allerhoogste, wil wonen bij de allerlaagste. Hij, de allerheilig ste, wil verkeren met de onheiligste. Hij, de meest verhevene, zoekt gemeenschap met de meest gezonkene. En wat is nu het geheim daarvan? Waaruit komt dit voort? Hoe kan het dat de Heere bij de vernederde en verbrijzelde geest wil wonen? Wel, Hij zoekt Zijn eigen werk op. Hij heeft Zijn eigen werk lief. Hij heeft Zich zelf hef Dat is het geheim! Hij heeft Zijn maaksel lief. Daar waar een vernederde en verbrijzelde geest is, daar blijkt het werk van de drieenige God. Daar vertoont Zich het welbehagen des Heeren dat door de hand van Christus gelukkiglijk voort gaat. Hij maakt het waar: God is 't verbroken hart, 't verbrij zeld en bedrukt gemoed, te allen tijd nabij en goed, in tegenheid en smart (Psalm 34). Woont de Heere bij u? JMJK Vogelliefhebbers kunnen hun hart op halen op Zuid-Beveland. Vereniging Na tuurmonumenten organiseert in de maand juli twee natuurexcursies waarin vogels de hoofdrol spelen. Middelplaten in het Veerse Meer Op zaterdag 3 juli om 10.00 uur vertrekt de excursieleider vanaf het informatiepaneel aan de Muidenweg, tussen Amemuiden en Wolphaartsdijk. Tot de afsluiting van het voormalige Veerse Gat kwamen deze eilan den veelvuldig in contact met het zilte zee water. Daarom komen op de Middelplaten Tiü ook nog allerlei zoutmirinende planten voor. Door de platen elk op een verschillen de manier te beheren - de éne plaat wordt gemaaid, op een andere lopen pony's, paar den of runderen, enz. - is de begroeiing steeds verschillend en dat trekt weer allerlei soorten vogels aan. Zo broeden er de kluut, slobeend, visdief en bergeend, maar ook aal scholvers en zilvermeeuwen zijn er talrijk. Ook zijn er heel wat orchideeën te vinden. Zwaakse Weel i.d.Zak v. Z.-Beveland In de Zak van Zuid-Beveland zijn nog de resten te vinden van een vroeger druk beva ren scheepvaartroute. De Zwake vormt tegenwoordig met zijn weiden en rietkragen een subliem stukje natuur voor allerlei soor ten vogels. In de vochtige weilanden neste len diverse vogelsoorten, maar ook de riet kragen herbergen allerlei vogels. Zo is het zelfs mogelijk om er het diepe, doordringen de geluid van de roerdomp te horen - helaas laat de roerdomp zich maar zelden zien. De excursie wordt gehouden op woensdag 14 juli om 13.30 uur en start bij de werkschuur van Natuurmonumenten aan de Zwaakse Dijk 5 in Kwadendamme. Deelname Wie mee wU met een excursie hoeft zich niet van tevoren aan te melden. De excursiekos- ten bedragen ƒ5,- voor volwassenen en ƒ1,- voor kinderen tot en met 12 jaar, maar leden van de Stichting Zeeuwse Schaaps kudde en de Vereniging Natuurmonumenten en hun kinderen mogen gratis mee. Beide excursies duren ongeveer 2 uur. Vergeet uw verrekijker en fototoestel niet! OUDDORP - Radio Goeree Lokaal houdt op zaterdag 26 juni haar twee de Open Dag. Tussen tien en vijf uur kunnen belangstellenden een kijkje komen nemen in de studio van de lokale omroep aan de Hofdijkseweg in Ouddorp. Ook is er weer de gezellige snuffehnarkt op het parkeerterrein voor de studio. Na jarenlang aan de Bokweg te hebben geze ten beschikt Radio Goeree Lokaal sinds 1997 over een mooi pand naast de voetbal vereniging W.F.B. Vorig jaar werd deze nieuwe smdio door wethouder Visser offi cieel geopend. De daarna gehouden Opend Dag bleek zo'n succes dat RGL heeft beslo ten ook dit jaar een dergelijke dag te organi seren. Net als vorig jaar kunt u weer heerlijk snuffelen tussen de ingeleverde spullen op de markt. Even uitrusten kan op het terras met een hapje en een drankje of een lekker gebakken visje. Waardebonnen van de 'Kopak Supermarkt kunt u winnen door de juiste waarde van het winkelwagentje te raden. En tegenwoordig zie je ze overal hangen, de beschilderde dak- paimen! Tijdens de Open Dag kosten deze maar twintig gulden. De hele dag is live te volgen is bij Radio Goeree Lokaal, (frequen ties: 105.6 FM en op de kabel: 107.9 MhZ.) De Open Dag en Snuffelmarkt worden gehouden in en rond de studio van RGL aan de Hofdijkseweg 46a in Ouddorp, naast voetbalvereniging W.F.B. U bent van harte welkom tussen 10.00 en 17.00 uur. SOMMELSDUK Beschonken autobestuurder Maandagmorgen omstreeks 11.00 uur is een 47-jarige autobestuurder uit Som- melsdijk aangehouden op de Dorpsweg, omdat hij onder invloed van alcohol zijn voertuig be-stuurde. Ugl. 550. Hem werd een schikking van 900,- aangeboden. OUDDORP - Het zendingswinkeltje hoopt haar zomerverkoping te houden op D.V. woensdag 30 juni in het Hervormd Vereni gingsgebouw 'Eben-Haëzer' aan de Preek- hillaan te Ouddorp. Openingstijden van 's morgens 9 uur tot 's middags 5 uur. Er is weer van alles te koop. Onze kaarten- collectie is flink uitgebreid. Prachtige kaar ten tegen een lage prijs. Verder nieuwe en tweedehands boeken, bloemen, koek, onder goed, speelgoed, beschilderde dakpannen en bloempotten. Voor elk wat wils. Koffie, thee, limonade met cake zijn er ook verkrijgbaar. We hopen op een grote belangstelling. Alle maal hartelijk welkom. Net zoals in voorgaande jaren, zullen in de zomermaanden op de maandagavonden weer carillonconcerten worden gegeven op de beiaard van de St. Catharijnekerk te Brielle. Aansluitend volgen dan weer de bekende orgelconcerten op het Kam-orgel in de kerk. Dit jaar hebben de beide organiserende in stanties, t.w. Stichting Vrienden van het Brielsch carillon en de Culturele Commissie St. Catharijne de aanvangstijden ook weer op elkaar afgestemd. U kunt dus vanaf 19.00 uur op de luisterplaats voor het 'Merulahuis' het carillon besluiteren waarna u om 20.15 uur kunt genieten van orgelspel in de kerk. Op 28 juni zal een concert worden gegeven door Paul Kieviet op het orgel en door Tom van Peer op het carillon. Bij beide uitvoeringen op de maandagavond bent u van harte welkom. H. Kingmans -6- "Dc hoop voor het heil van je ziel, dat je God op je tochten niet uit het oog verliest, Weishaupt. Er zijn wel méér jongelui, die de goede weg veriaten. Dat is verdrietig voor de ouders, maar het is veel en veel erger voor henzelf'. Jochem geeft geen antwoord. Hij be grijpt, dat mevrouw Lemarque nu aan haar zoon denkt, maar daar kan hij niet over spreken, want zij heeft hem niets gezegd over die jongen. En - over zichzelf praat hij üever niet in dit ver band. Hij zou dan alleen moeten zeggen, dat hij al lang niet meer bidt, geen kerk meer bezoekt en het bijbeltje van zijn moeder niet meer heeft ingezien... Daarover spreekt hij het hefst niet. Eerlijk gezegd, bezwaart hem dat wel eens. Maar dan schroeit hij zijn sprekend gewe ten toe.Later heeft hij nog tijd genoeg daarvoor. "Aan de tand voelen", zoals Jochem heeft vermoed, doet de fabrikantsvrouw hem niet. Blijkbaar vindt zij haar opmerkingen voldoende. Zij ziet hem alleen doordrin gend aan. Eerst dan bespeurt hij, hoe haar lief gelaat een Ujdende trek vertoont. Die is er opgebracht door haar jon gen. Zó zou moeder, als zij wist, onder hem, Jochem hj- den... Hij schaamt zich wat en hij is bUj, als mevrouw Lemar que vertrekt na hem te hebben meegedeeld, dat hij in de keuken een warm maal zal vinden. Hij denkt na over de zoon van de fabrikant. Maar de gevallen staan toch niet gelijk. Hij is niet weggelopen van huis. Met volle toestemming van vader en moeder is hij vertrokken. Zij hebben er eigenlijk een weinig recht op, dat hij pas thuiskomt, als hij wat mee kan brengen. En hij heeft nog lang niet voldoende gespaard, al bezit hij meer dan Gebhard, die zelfs al van hem geleend heeft. Dat kwam natuurlijk van die meid daarginds, stomme vent, dat-ie is... Mijnheer Lemarque geeft hem een hand, als Jochem zijn werk klaar heeft, tot volle tevredenheid van de fabrikant. "Ga met God, Weishaupt. En denk er aan dat je ouders hebt, die je thuiskomst graag zien. Het zwervend leven biedt zoveel gevaren, zowel voor het lichaam als voor de ziel". Méér onder de indruk dan hij wel weten wil, zoekt Jochem na gedane dagtaak zijn logement op. Als hij de deur openstoot, springt in het vertrek, dat als een soort gelagkamer dienst doet, een jongeman op, wat Jochem een kreet doet slaken. "Jij?" roept hij verrast en op twijfeltoon, die evenwel geheel misplaatst is. Want heus staat in levende lijve Gebhard Waldmont voor hem. Dezelfde als altijd; alleen niet met een vrolijke blik in de ogen. "Hier ben ik weer", zegt hij. "We doen het weer samen, als je het goed vindt". Natuurlijk is Jochem content. Maar zijn gezicht is één vraagteken. "Straks", zegt Gebhard. Later komt Jochem een en ander te weten. Gebhard had er vrij spoedig genoeg van. Die moed - hij zegt nu ook: die meid - bedroog hem. En nu is hij weer hier. Wat zijn Jochems plannen? "Verder naar het westen. Tot in Holland toe", zegt Jochem. "Top", zegt Gebhard. De waard van de smalherberg 'De Maze' haalt de schou ders op, als hij het ontstemde gelaat van de bezoeker ziet. "Bc kan het ook niet helpen", zegt hij. "Het is de laatste tijd opvallend slap. Je ziet haast geen vreemdelingen. En de enkelen, die er zo nu en dan komen, wonen al lang in Rotterdam. Bovendien vermoed ik, dat zij zo langzamer hand Sinjeur Willemsz al kennen", voegt de herbergier ere lachend aan toe. Dan lacht de ander ook. Doch slechts even. Want onmid- delüjk daarop is de bekommering op zijn gezicht te lezen. "Is er zo'n haast bij?" vraagt de waard, "'t Gaat niet meer zo gemakkelijk als vroeger. En je moet je kans waarnemen. Binnenkort gaat een grote achthon derd man, al met al. Het aantal is er nog lang niet. Over al zijn ze aan het werk. Verleden week heb ik er een paar kunnen ronselen. Die zitten al in Middelburg. Maar een stuk of vier, vijf moeten erbij, wil het zaakje lonend zijn". "Je krijgt wel een seintje", merkt de waard op. "Anders kom je hier telkens voor niks. Je weet het: zo in enen kun nen er een paar vreemde snuiters binnenlopen". "Afgesproken", zegt de bezoeker, die intussen nog een pint bier bestelt. Hij is vrij goed gekleed en beweegt zich met veel gratie door de gelagkamer van 'De Maze', een echte smalherberg in het havenkwartier van Rotterdam, een herberg voor de mindere man. Een oppervlakkig be schouwer zou onmiddellijk opmerken, dat de man in deze omgeving niet thuishoort, maar wie hem goed in de ogen ziet en wat levenservaring heeft komt tot andere ge dachten. De in het rond loerende blik uit die half neerge slagen ogen bevalt niet, al kan de man nog zo minzaam lachen. Met een korte groet verlaat hij de herberg, waar op dat moment geen enkele bezoeker is. "Zie wat je er van terecht brengt", zegt hij tot de herber gier, "de gevallen leggen jou ook geen windeieren". Het is geen nieuws wat de man meedeelt. Al menig klin kend geldstuk heeft de waard van 'De Maze' in de loop der jaren opgestreken voor zijn hulp. Maar als de objec ten voor die hulp er nu niet zijn? Hij glimlacht: ijzer is nu eenmaal niet met handen te bre ken, niet waar? Als de bezoeker op straat loopt, schokt hij geërgerd met de schouders; wat heeft hij nu aan zo'n gemeenplaats? Hij zoekt prooi. Zijn lasthebbers zijn ook niet te spreken. En dan loopt hij een andere herberg binnen, om daar de waard te polsen. Objecten moet hij hebben. Wanneer hij een straathoek omslaat botst hij op tegen een schoorsteenveger, die met zijn kameraad zo juist een woning heeft verlaten. Hij mompelt een verwensing, die Gebhard Waldmont niet zonder meer accepteert. "Als je uitje ogen kijkt, bots je niet tegen mij op", zegt hij, een enkel Hollands woord bezigend. De Rotterdammer slaat een snelle blik op hem, wanneer hij verneemt met Duitsers te maken te hebben. Maar dan vervolgt hij zijn weg, zonder één woord te hebben gezegd dan zijn verwensing bevatte. Natuurlijk beroert het onbetekenend voorval Gebhard en Jochem ook niet. Jochem, die de 'administratie' verzorgt, kijkt op een papiertje, waarop verschillende adressen staan, die zij successievelijk hebben af te werken. Al vier weken zijn ze in Rotterdam, na door de gewesten Over ijssel, Gelderland en Utrecht te zijn getrokken. Dat is slechts een doortrekken geweest, al hebben zij hier en daar wel gewerkt. Jochem werd met alle geweld naar Rotterdam getrokken, waarom zou hij niet kunnen ver klaren. Hij heeft van die stad aan de machtige rivier reeds zoveel gehoord, dat hij die persé eens wil bekijken. Werk zal er voorlopig wel in overvloed zijn. Dit laatste is juist gebleken. Zij denken er sterk over, zeer geruime tijd te verblijven. Zij kunnen er meer verdienen dan in Duitsland. Holland is een rijk land, is hun verteld. Zij geloven het ook; zien trouwens de welvaart. Dat komt hoofdzakelijk door de handel en de scheepvaart op Indië. Door de Oost-Indische Compagnie zijn schatten ver diend. Geweldige pakhuizen zijn er in Rotterdam, waar op de Maas de grote schepen arriveren en vertrekken. De kooplui wonen in grote huizen. Het is alles leven en vertier. En het wemelt er van zeelui en meer van dat soort mensen. Het geld rolt er heel gemakkelijk. Als zij voor het vegen van een schoorsteen bijna het dubbele vragen van het bedrag in Duitsland, dan taalt niemand er naar. Het wordt grif betaald. Tegen hun gewoonte, alsof zij er een voorgevoel van hadden, dat hun verblijf in Rotterdam geruime tijd zou duren, hebben zij niet een volkslogement betrokken, maar de op hun verzoek gegeven aanwijzing van een Schoutenrakker gevolgd en aangeklopt aan een woning. (wordt ven>o!gdf OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel. (0181) 413777 Spijkenisse Kelvinweg 13 Tel. (0181)624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187) 482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5