Jaarmarkt/braderie in Oude Tonge TAALPRAATJE Zomer in Meneerse Nieuw zorgberaad voor Rijnmond Zuid Jaap Reedijk start kunstuitleen Mei 1999 was zeer warm, zonnig en vrij droog Brand in boot Graffiti-spuitsters Fietspuzzeltocht in gemeente Oostflakkee Concert koperkwintet 'Changing Moods' in NH-kerk Dreischor iwrmssEum Brand in spuitcabine Vrijdag en zaterdag 3 juli Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. 6CKL00r0C HIELCNICEO Wat moetje doen als je kloven in je hielen hebt? Ik heb al van alles geprobeerd, niets helpt! Antwoord: Kloven zijn heel hardnekkige barsten in de huid. Vaak gaat de vorming van eelt hieraan vooraf. Door inwerking van buiten kan de huid kapotgaan. Factoren die een rol kunnen spelen zijn vocht, beschadi ging en grote druk. Voorkeursplaatsen zijn de vingers en de voeten. Hygiëne is van groot belang en voorts het vermijden van vocht. Kloven aan de voeten moet men pro beren te voorkomen door de voeten dage lijks, zo veel mogelijk zonder zeep, te was sen en regelmatig schone sokken aan doen. Geen knellende schoenen dragen en oppas sen voor stoten. Een goede behandeling is meermalen daags de kloof en de omgevende huid insmeren met uiercrème, een prettig middel dat elke drogist verkoopt. QOMMEL MaUEN Mag men in de bebouwde en daarbuiten jaren achtereen rommel en materialen laten staan die de omgeving ontsieren? Kun je de gemeente vragen hier iets aan te doen? Antwoord: Jazeker, u kunt hiervoor contact opnemen met uw gemeente. De gemeente kan ingrijpen op grond van algemene plaat selijke verordeningen, het bestemmingsplan en de bouwverordening. De gemeente kan de vervuiler of degene die materialen e.d. plaatst daar waar het niet mag, aanschrijven met het verzoek de rommel of de materialen te verwijderen, zo niet dan kan de gemeente op zijn of haar kosten tot verwijdering over gaan. Eventueel kan een dwangsom vastge steld worden. De kennis van de vroegere biologielessen is helaas ernstig vervaagd. Hoe komt het dat nooit een deel van het vloeibaar voedsel het lichaam verlaat via de darmen? Welk orgaan is voor die perfecte scheiding ver antwoordelijk? Antwoord: De wereld bestaat evenals ons lichaam voor tweederde uit water. Dit geldt ook voor ons voedsel, met voorts als meest voorkomende voedingsstoffen: eiwitten, vet ten en koolhydraten. Water zit niet alleen in onze dranken maar ook in vaste spijzen. Als wij een hap eten in de mond nemen wordt dit door het gebit vermalen en tegelijkertijd overspoeld met speeksel. Hierin bevinden zich enzymen die reeds in de mond met de vertering van koolhydraten (suikers) begin nen. Na het doorslikken komt de spijsbrok in de maag. Hier wordt maagsap aan toege voegd, dat zuur is en door de maagbewegin^ gen wordt dit intensief gemengd. Bovendien bevat maagsap enzymen die vet en eiwit afbreken. Daarna verlaten kleine stukjes van deze brij de maag en komen in de twaalfvin- gerige darm, waar gal voor de vertering aan wordt toegevoegd en het sap van de alvlees klier, dat enzymen voor alle voedingsbe standdelen bevat. Door de peristaltische (langzaam voortschrijdende) bewegingen wordt de spijsbrok in de maag intensief ge mengd terwijl de spijsvertering steeds door gaat. De bestanddelen die inmiddels zover zijn omgezet dat ze door het lichaam kunnen worden opgenomen, verlaten in vloeibare vorm de dunne darm via het daar aanwezige bloedvaatstelsel. Het spijsverteringsproces gaat gepaard met energie-ontwikkeling, nodig voor al onze lichaamsfuncties. Voe dingsstoffen worden opgeslagen in verschil lende organen, zoals vet dat onder de huid achterblijft. Het bloed wordt in de nieren gefilterd en het vocht wordt in de blaas als urine bewaard totdat we naar het toilet gaan. Inmiddels zijn de resten van ons voedsel in de dikke darm aangekomen en verlaten ons lichaam gemiddeld eenmaal per dag. Deze ontlasting bevat nog steeds vocht dat gelei delijk door de dikke darmwand wordt opge nomen. Blijft de ontlasting te lang in de dar men achter, dan dikt het in en ontstaat obsti- patie met harde ontlasting. De lever heeft talrijke functies, maar in dit verband geldt dat hier suiker wordt opgesla gen en geleidelijk weer in het bloed komt. De lynife brengt het weefselvocht weer terug in de bloedbaan. De milt speelt een belangrijke rol bij de vorming van bloedli chaampjes. UEiT MET HOUTRESTEN Voor mijn groente- en bloementuin kan ik paardenmest krijgen. Hierin zitten echter zaagsel en fijne krullen. Is dit schadelijk? Antwoord: Gebruik deze mest maar liever niet op die manier. U zou door toediening van verse paardenmest de tere planten ver branden, omdat zich bij de snelle ontleding door de grote hoeveelheid stikstof (te)veel warmte ontwikkelt. Houtafval gaat eerst rot ten in de grond en trekt dan allerlei schim mels en insecte aan, er vormen zich padde stoelen op en voor de bemesting is het in die toestand van weinig waarde. U kunt met de paardenmest wel een grote composthoop gaan opzetten, maar dan moeten er veel boombladeren en dgl. 'koude' meststoffen doorheen gemengd worden. UIT OE KLUITEN ÜEWaHEN Mijn zoon van 15 is een uit de kluiten gewas sen knaapje van zo'n twee meter lang. Hij wil graag een leuk trainingspak hebben. Het probleem is dat de broek altijd te kort en veel te wijd is. Weet u misschien een adres waar hij terechtkan? Antwoord: U schrijft dat de Klub van Lan ge Mensen u niet kon helpen. Toch is dit het meest voor de hand liggende adres. Zij geven namelijk gidsen uit waarin die win kels vermeld staan waar een lang iemand als uw zoon terechtkan. Ook kan men bij hen aankloppen als men psychische problemen zou hebben met het lang zijn. Belt u naar het secretariaat, het telefooimunnmer is (030) 2723997. MELKVEHSCHIL Wat is nu eigenlijk het verschil tussen half volle en magere melk? Antwoord: Vervang geen halfvolle melk door magere, want dan ontbreken de vitami nen A en D (die het lichaam zo nodig heeft) gehéél! Daar ook het vet ontbreekt, stijgt het gehalte aan eiwit, melksuiker en mineralen incl. het percentage kalk. Met 163 kJ tegen 189 kJ aan energie spaart u niet veel uit. Als het er bijvoorbeeld om gaat minder vette koffiemeDc te kopen, kunt u er beter wel halfvolle melk in schenken, maar de zakjes surrogaat poeder weglaten. Zaterdag 19 juni is er weer de jaar lijks terugkerende JaarmarktA)rade- rie. Van 10.00 tot 17.00 uur zal er weer van alles te doen zijn in het centrum van Oude Tonge, zoals een gezellige braderie, met een diversiteit aan standhouders, een springkussen, een draaimolen voor de kinderen, straat theater, live muziek van zanger en toetsenis Andy Dellenoy, en nog veel meer. Bungy jump, door enkele ondernemers gesponsord.Bungy Jumpen, een kraan van 60 mtr hoogte en een sprongprijs van maar 75,-! Voor dit geld krijg je natuurlijk de 'Most X treme' experience, de adrenaline giert door je aderen. Dit moetje gewoon een keer meemaken. Ook blaaskapel 'Achteruit' zal vroüjke muziek ten gehore brengen. Evenals de bra- bantse Camavalsband 'Effe d'r Neffe', lek kere ontspannen muziek, als dan het zonne tje zich nog laat zien, is het helemaal af. 13.00 tot 14.00 uur: Muziekvereniging 'Vooruit' geeft een concert op de Molen dijk. 14.00 tot 15.00 uur: De 'New Country Dan cers' uit Bruinisse geven een demonstra tie in de Voorstraat. 15.00 uur: Gymvereniging OKKzal ter hoogte van de Emmastraat/Kerkring een spetterende show geven. 15.30 uur: Demonstratie door Majorette en Showpeleton 'Vivace'. Alle demonstraties geschieden in de open lucht, dus indien het zou regenen gaan deze demonstraties niet door. Diverse ambachten zijn ook weer aanwezig, zoals een echte kaasmakerij. Op de braderie zal ook Clown Cees Tan te Trees aanwezig zijn, die voor de kinder tjes de gehele dag door leuke shows geven, waarbij voor een ieder iets te 'winnen' valt. Manege Bouthoom is aanwezig met pony's waarop de kinderen een ritje kunnen maken (onder voorbehoud). Ook is het Springkus sen de 'Giraffe' weer van de partij, deze attractie is bij alle kinderen bekend en zeer gewild. Voor de jonge ondernemers onder ons, de kinderen dus is er een vrijmarkt ingericht, alwaar zij de beschikking krijgen over een grondplaats en zo hun oude speelgoed e.d. kunnen verkopen. In de Nieuwstraat is de gehele dag een unieke trouwautoshow, waarbij zelfs een amerikaanse schoolbus wordt ingezet, van oude Citroen of Ford, tot een stijlvolle Rolls Royce, kortom, er staat een zeer groot assortiment auto's. In de Kerkring bij Valentino kunnen de kindertjes zich weer laten schmincken. Al met al komt u gezellig naar Oude Tonge, waar u vanaf de terrasjes kunt genieten van muziek en straattheater. Wij weten zeker, dat u een geslaagde dag zult hebben! Overzicht: Ca. 90 standhouders; diverse standwerkers; Bungee Jumping; Springkussen; Oude ambachten; Dweilband 'Achteruit'; Optre den zanger/toetsenis 'Andy Dellenoy'; Straattheater?; Kinderdraaimolen; Pony rondritten (onder voorbehoud); demonstra ties verenigingen: 13.00 uur concert Voor uit; 14.00 uur Country Dance; 15.00 uur OKK; 15.30 uur Vivace; Kinderschminken, Trouwautoshow; Gezellige terrasjes; Vrij markt voor kinderen tot 12 jaar. Tijden van 10.00 tot 17.00 uur. Oude Ton ge, effe wat anders. KIEL Ditmaal de schijnwerper op de kiel, volgens de woordenboeken een los overkleed van linnen of katoen, gedragen door mannen en jongens. De kleur was bijna altijd blauw of blauw-wit gestreept. De kiel werd het meest gedragen door werklieden en boeren of door jongens op het platteland. De stadsjongens schaamden zich ervoor. Een ander woord met dezelfde betekenis was boezeroen. De blauwe Brabantse kiel werd vooral ge dragen door de boeren in Vlaanderen. De Brabantse kiel was tijdens de Belgische op stand in 1830-1831 de uniformdracht der Belgische vrijkorpsen, vandaar de naam kie- leman. Kiel is zeer bekend geworden door het Ued- je 'in een blauwgeruiten kiel, draaide hij (Michiel de Ruyter) aan 't grote wiel, de ganse dag". Van de samenstellingen noemen we alleen de door zijn kleur afwijkende slagers- en schilderskiel, die een hagelwit vereisen en de ruime kiel, luisterend naar de naam flod- derkiel. Weinig voorkomend is kiel in de betekenis van sloot of greppel. Vandaar kiel en kieltje steken voor een slootkant rechtmaken en de sloot schoonmaken. Dit werd vaak gedaan als er een slootschouw op komst was. Een geheel andere betekenis van kiel is onderdeel van een schip, het lange funda ment van het geraamte van houten boten. Een leuk en beknopte omschrijving van de provincie Zeeland luidde: "Kielen, wielen rand om het land". De betekenis was sche pen, wagens, ploegen voor de landbouw en dijken om het land. Zo was 'kielen, wielen, rand om 't land' ook een tafeldronk op het welzijn van de zee vaart, de akkerbouw en het dijkwezen. De letterlijke betekenis van 'de kiel leggen' is het begin maken met de bouw van een schip. Overdrachtelijk het feestelijk geden ken van het begin van iets. Van Limburg Brouwer: "dan willen wij een glaasje drin ken op de goede afloop van het scheepje, waar wij vanavond de kiel van leggen". Omstreeks-1840 volgden de Nederlandse scheepsbouwers het systeem van de Engelse ingenieur O. Lang. Die werkte met twee kie len, een binnen- en een buitenkiel, verbon den door een loze kiel. Naar hem de kiel van Lang genoemd. Op zee bestond lange tijd de straf van het kielhalen, waarbij de 'boosdoener' onder de kiel werd getrokken. De oude uitdrukking 'zoveel als mast en kiel houden (of lijden) kan' betekende met in- spaiming van alle kracht proberen iets voor elkaar te krijgen of te verhinderen. "De heb OUDE TONGE - Tegen zes uur dinsdag avond bleek er brand te zijn uitgebroken in een spuitcabine van een timmerbedrijf aan de Dabbestraat. In die cabine wordt hout gespoten en o.a. met synthetische lakken gewerkt. Na beëindiging van de werkzaam heden werd de ruimte afgesloten en werden de aanwezige apparaten uitgeschakeld. Ver moedelijk is het vuur in de afzuiginstallatie ontstaan. De gehele spuitcabine brandde uit. Doordat de cabine was afgesloten is de rest van het pand gespaard gebleven. Arbeidsin spectie en Technische Recherche stellen een nader onderzoek in. Op D.V. zaterdag 10 juli organiseert de stuurgroep restauratie/onderhoud van de Ned. Herv. Kerk te Langstraat een fiets puzzeltocht door het mooie landschap van Goeree-Overflakkee, waarbij de opbrengst voor de helft bestemd is voor de Stichting Palliatieve Zorg 'Calando' te Dirksland en de andere helft voor het onderhoud van het kerkgebouw in Langstraat. Fietsliefhebbers kunnen zich voor deze tocht tot en met zaterdag 3 juli telefonisch aanmelden bij onderstaande personen. U kunt zich aairaielden voor de volgende afstanden: 15 km en 28 km, ook is er tij dens de tocht gelegenheid voor het drin ken van koffie en limonade. Kosten voor deze fietstocht zijn slechts 5,- per persoon, met een maximum van 12,50 per gezin. Vertrek: 9.45 uur vanaf de NH kerk te Langstraat, Langstraat 12 (1 km. voorbij Achthuizen). Aankomst: ongeveer 13.00 uur. Aanmelden bij: W. Blijleven, tel. 631624; C. de Bruin, tel. 632567; G. H. van Gils, tel. 631716. met kiel en mast gepoogd hem van de drank af te houden". Een andere oude zegswijze luidde 'bodeme- rij op de kiel van 't schip krijgen'. De bete kenis was bij de bouw van de boot al een geldlening krijgen op de kiel als bodem van het schip. Een overeenkomst tussen de geld schieter en de eigenaar, waarbij de boot als onderpand dienst deed. Alleen bij ongeval len op zee en schade door storm verviel het recht op de premie. Een bekende samenstelling is kielwater. Vandaar 'in iemand kielwater varen'. Van iemand profiteren. Daartegenover staat 'blijf uit zijn kielwater'. Volg hem niet, dat zal je slecht bekomen, hij deugt niet. Afkomstig van de zuigende kracht van een groot schip, waardoor een kleine boot ertegen botst en wordt bescha digd. In een beeldspraak wordt soms een deel ge noemd, als men het geheel bedoeld. Zo ook voor het hele schip. Psalm 72 vers 10: 'de koning van Tharsis voert met rijke kielen, geschenken naar zijn hof (van Salomo). En Spandaw: 'daar komt de Idel met goud be laan, ze brengt ons d'eerste haring aan'. Openlucht-expositie, sportief en muzikaal zomerfeest in Middelharnis Het Beneden Zandpad en Diekhuus- plein in Middelharnis staan op vrij dag 2 en zaterdag 3 juli in het teken van Zomer in Meneerse, een sportief en cultureel zomerfeest met een geva rieerd programma. 10 basisscholen uit de gemeente verzorgen een langge rekte openlucht-expositie onder de naam 'Klassekunst'. Drijfveer achter het zomerfeest is 'eenheid in verschei denheid', met elkaar op feestelijke wijze bijdragen aan een feestelijk eve nement Vrijdag opent wethouder Tiggelman om 19.00 uur de expositie op het Diekhuusplein. Ruim 60 schilderijen en werkstukken wor den tentoongesteld op D'n Diek. Om dezelf de tijd begint een jeu de boule-toemooi bij het Diekhuus op een 'kunstmatig strand'. Belangstellenden kuimen zich hiervoor op geven via de receptie van het Diekhuus (482400). Op het Diekhuusplein zal een draaimolen voor de kleintjes staan. Muziek Om 20.00 uur speelt het orkestproject van de Muziekschool een licht klassiek en musical programma op het Diekhuusplein. Het mu ziekprogramma wordt verder gevuld met optredens door ensembles en muzikanten. Belangstellenden kuimen zich nog aanmel den voor dit muzikale open podium. Om streeks 22.30 uur wordt de avond besloten met een Lantaamconcert door Marjo Boom en Piet Westhoeve. Zaterdagavond speelt Sempre Crescendo op het plein. Skaters, skeelers en strandvoUeybal Zaterdag is er muziek in de muziektent (open podium), de draaimolen voor de klein tjes en openluchtexpositie 'Klassekunst' op D'n Diek. Vanaf 13.00 uur is er een skeeler/skate pres tatietocht op stratenparcours in het centrum voor sportieveüngen van 6-9 jaar en om 14.00 uur van 10 jaar en ouder. Opgeven in het Diekhuus door het inleveren van een briefje met naam, leeftijd en tele foonnummer. Helm, knie- en elleboogbe schermers worden aanbevolen. Op het 'strand' organiseert Volleybalvereni ging Intermezzo een strandvoUeybal toer nooi Dames- en herenteams van drie perso nen (+reserve) kunnen zich opgeven bij Leen v. d. Boogert, tel. 482133 of Ed v. d. Sluijs, tel. 486082. Stel een team samen uit uw straat, bedrijf of vriendenkring. Zaterdagavond wordt Zomer in Meneerse om 21.00 uur besloten met een pleinconcert door Koninklijke Fanfare Sempre Crescen do. STELLENDAM - Dinsdagmorgen om streeks 8.45 uur was brand ontstaan in een schip dat lag afgemeerd in de Delta- haven. Tijdens laswerkzaamheden was materiaal, dat zich bevindt tussen de dub bele wand van de boot, gaan smeulen. De brandweer bluste de brand. Het nieuwe Zorgberaad Rijnmond Zuid gaat binnen een jaar een regiovisie opstel len. Dit houdt in dat afspraken gemaakt worden, zodat de zorgverlening in de regio beter af-gestemd kan worden op de behoef te van de consument/patiënt. Het hoofddoel is het oplossen van knelpunten in de zorg verlening door het bevorderen van samen werking en afstemming tussen de verschil lende soorten van zorg. Dit moet leiden tot afspraken tussen ziekenhuizen, verpleeg huizen, verzorgingshuizen en thuiszorg om te voorkomen dat mensen zonder de nodige hulp en ondersteuning uit het ziekenhuis worden ontslagen. Ook het probleem van de wachtlijsten komt dan aan de orde. Een ander aandachtspunt is patiënten die meer dere vormen van zorg nodig hebben of een combinatie van zorgvormen. Ook kan bij voorbeeld gekeken worden naar oplossin gen voor knelpunten in de huisvesting voor ouderen. Het Zorgberaad Rijnmond Zuid richt zich op de totale zorg. Zo zijn ziekenhuizen, psychiatrische ziekenhuizen, thuiszorgor ganisaties, huisartsen, verpleeghuizen, ver zorgingshuizen, RIAGG en instellingen voor (verstandelijk) gehandicapten bij het beraad betrokken. Het gebied Rijnmond Zuid om-vat de gemeenten in de Hoeksche Waard, op Goeree-Overflakkee, Voome Putten, Rozen-burg en de gemeenten Barendrecht, Ridderkerk, Albrandswaard en Heerjansdam. Het onlangs ingestelde Zorgberaad Rijn mond Zuid is een platform dat bestaat uit regionale vertegenwoordigers van de zorg vragers, de gezondheidsinstelüngen, de ge meenten en de zorgverzekeraars. De zorgvragers worden vertegenwoordigd door de leden van het regionaal consumen- tenypatiëntenplatform Rijnmond. Namens de zorgverzekeraars neemt OZ Zorgverze keringen deel aan dit traject. In de regio worden reeds vele zaken afge stemd per deelgebied of binnen een bepaal de zorgvorm. Maar niet elk deelgebied heeft bijvoorbeeld een ziekenhuis. Het is de be-doeling om in de nieuwe regiovisie de be-staande samenwerking juist te verbreden door alle betrokken partijen te betrekken uit de gehele regio. De provincie Zuid-Holland ondersteunt dit traject en Provinciale Staten van Zuid-Holland stellen de regiovisie vast. Naast de reeds bestaande kunstuitleen in Middelharnis is nu ook Galerie De Parterre in Sommelsdijk met de kun stuitleen begonnen. Het verschil is alleen dat deze kunstuitleen niet door gemeentesubsidies onderhouden wordt en dat er alleen origineel werk van Jaap Reedijk te huur is met daarbij de formule dat het volledige huurbedrag ook door de huurder gespaard wordt en zo ook later volledig te besteden is. Al eerder was er sprake van de start van de kunstuitleen in De ParteiTe maar een aantal buitenlandse exposities deden de beslissing in de wachtkamer belanden. De afgelopen maanden is er veel nieuw werk klaar gemaakt voor exposities en verhuur zodat de belangstellenden een groot aanbod met veel recent werk zullen aantreffen in de galerie. Uit de reakties blijkt dat de belang stelling erg groot is. De schilderijen van Jaap Reedijk warden niet alleen tentoon gesteld in galerie De Par terre maar zijn ook te zien in verschillende galeries in binnen- en buitenland. Momenteel bevinden schilderijen zich voor exposities in België, Brazilië en Duitsland. Naast de exposities wordt het werk reeds verhuurd aan bedrijven en worden schilde rijen, waaronder veel portretten, in opdracht gemaakt. In samenwerking met collega Maya Wilde- vuur is nu een unieke vorm van kunstuitleen ontstaan. De deelnemers aan de kunstuitleen huren niet alleen kunst maar sparen tegelijk ook het volledige huurbedrag. Voor 25,00 per maand kunnen max. 4 kunstwerken ge huurd worden. Het gehele bedrag wordt opge spaard en dit kan men besteden voor de aan koop van een kunstwerk of zelfs door middel van een kunstbon kado doen. Per jaar betaalt men eenmaüg 30,00 abonnementskosten. Als openingsaanbieding betaalt men deze kosten niet als men voor 1 juli inschrijft bij de kunstuitleen. Galerie De Parterre is geopend op donder dag van 14.00 tot 17.00 uur, op vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag kan men tus sen 10.00 en 17.00 uur terecht. Mocht men buiten deze tijden een bezoek willen brengen aan de galerie dan kan dit altijd na afspraak, tel. (0187) 483523. Galerie De Parterre, Westdijk 53-55,3245 BM Sommelsdijk Op zaterdagavond 26 juni a.s. om 20.00 uur zal in de NH-kerk te Dreischor het koper kwintet 'Changing Moods' een concert ver zorgen. Dit concert wordt georganiseerd door de stichting Musi Voca. Changing Moods bestaat uit: Bianca Egberts trompet Olaf Schipper trompet Ronald Slager hoorn Magnus Nilsson trombone Waldo van Wijk tuba Alle leden van het kwintet zijn afgestudeerd als docerend musicus aan het Utrechts Con servatorium en volgen aan ditzelfde instituut nog een vervolgopleiding. Daarnaast re- placeren zij allemaal regelmatig in beroeps orkesten zoals het Radio Philharmonisch Orkest, het Residentie Orkest en de militaire orkesten. In september 1998 maakte Chan ging Moods een concertreis naar Innsbruck, Oostenrijk, waar zij op uitnodiging van Volkswagen iedere dag een concert verzorg den in het kader van een internationale auto show. Het programma omvat zowel klassieke als lichte muziek. Voor de pauze worden klas sieke werken gespeeld, waarbij het eerste werk dateert uit 1670 en vervolgens gaat het per stuk een beetje verder in tijd, tot we in deze eeuw zijn beland. Na de pauze staat er lichtere muziek op het programma. NIEUWE TONGE - Op een pand aan de Molendijk bleken dinsdagavond diverse leu zen te zijn gespoten, waaronder rascistische. Door de politie werd direct een onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat twee meisjes uit Nieuwe Tonge (12 en 13 jaar) zich hieraan schuldig hadden gemaakt. Tegen hen wordt proces verbaal opgemaakt. Weerpraatje (door Jan Versteegt) Mei 1999 was zeer warm met in De Bilt een gemiddelde etmaaltemperatuur van 14.2 graden. Normaal kent de bloeimaand een gemiddelde van 12.3 graden. Daarmee was de afgelopen maand de derde voorjaars maand met een warme status. De lente als geheel veroverde een gedeelde tweede plaats in het klassement van warmste lentes in deze eeuw. Mei zelf haalde een achtste plaats in de reeks van warme maanden in deze eeuw, overigens samen met 1937. De hoge score is voornamelijk te danken aan een vrij hoge nacht-temperatuur. De gemiddelde mini- mumtemperatuur bedroeg in De Bilt in de eerste tien dagen 9.0 graden, alleen de eerste decade van mei 1990 was met 9.4 graden nog warmer. Halverwege de maand kregen we te maken met de grillen van de IJsheiligen. Die perio de duurt van 11 tot en met 14 mei en was in het verleden nog wel eens berucht vanwege een scherpe daling van de temperatuur met schadelijke nachtvorsten. Ook nu was het koud met op 16 mei in Twenthe een laagste temperatuur van -0.8 graden in de thermo meterhut. Het kwam die nacht op uitgebrei de schaal tot vorst aan de grond. De Bilt registreerde op 27 mei de eerste zomerse dag van het nieuwe seizoen. Er kwa men in de afgelopen maand tien etmalen voor met een temperatuur van 20 graden of hoger, zogenaamde waime dagen. Normaal geeft mei acht van dergelijke etmalen. We kregen in De Bilt twee zomerse dagen van 25 graden of meer en dat is precies normaal. De maand was aan de droge kant, er waren echter zeer grote verschillen. Landelijk was de oogst neerslag 46 mm, tegen 57 nonnaal. Door de buiige neerslag liepen de maand sommen behoorlijk uiteen. Zo kreeg Bour- tange in het oosten van Groningen slechts 19 mm, tegen 113 in het Achterhoekse Steende- ren. Van de KNMI-stations noteerde Gilze- Rijen 87 mm, de kleinste som kwam op naam van Hoek van Holland met 20 mm. De Bilt kreeg 52 mm, tegen 61 normaal. De normale hoeveelheden variëren van ca. 45 mm in het westen en noordwesten van het land tot ca. 75 mm plaatselijk in zuidelijk Limburg. Over het land genomen was de zon 234 uur aktief, tegen 201 normaal. Zeer zonnig was het aan het einde van de maand. Bloemen- daal kreeg met 269 uur landelijk de meeste zon, het somberst waren Deelen en Westdor- pe met slechts 208 uur zon. De Bilt noteerde 231 uur, tegen 197 normaal. Het aantal zon- loze dagen bedroeg daar twee en dat is nor maal in mei. De hoogste temperatuur werd gemeten in Maastricht, daar steeg het kwik op 29 mei tot 30.6 graden, een tropische dag. De laagste waarde werd zoals eerder vermeld gemeten op Twenthe en bedroeg -0.8 graden op de 16de mei. ■Uu-'^ 4., ■•o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 7