Grote koor- en samenzangavond ROPARUN: prijsuitreiking donateurs Catharina van Bora de vrouw van Luther Inbraak camper P.V. De Luchtbode te Herkingen EIIAtlDBI-rtlEUWS In Dirksland: ten hate van Wereld Wijde Zending Nationaal inliorfcentrum P.V. 'De Reisduif' te Sommelsdijk PAGINA 6 Vrijdag 18 juni 1999 Op D.V. 26 juni organiseert de Stich ting W.W.Z.-concerten een schitte rend koor- en samenzangconcert in de Hervormde Iterk van Dirksland. Naast twee bekende koren, nl. het Jongeren koor 'Con Amore' uit Dirksland o.l.v. W. A. den Hertog en organist R. van Ommen en het Christelijk Thools mannenkoor 'Rehoboth' o.l.v. K. V. d. Steenhoven en organist B. Bout, hopen ook een aantal bekende solisten hun medewerking aan dit concert te verlenen, nl. Matthijs Koene, panfluit; Herman en Henk-Jan Drost, trompet. Tevens zal de bari ton Henk Dijkhuizen enkele solo's ten geho re brengen en ook als soüst bij het Jongeren koor optreden. De opening en sluiting van deze avond is in handen van ds. M. J. Paul. Jongerenkoor 'Con Amore' Het Christelijk Jongerenkoor 'Con Amore' is opgericht in 1995. Sinds de oprichting staat het koor onder leiding van W. A. den Hertog en R. van Ommen is hun vaste organist. Het repertoire bestaat uit psalmen, geestelijke en vaderlandse liederen. Het koor is binnen kor te tijd gegroeid tot 100 leden tussen de 16 en 30 jaar en heeft binnen de regio al een rede lijke bekendheid gekregen. De heldere frisse koorklank en het enthousiasme van de leden zal u ook deze avond niet ontgaan. Het koor treedt regelmatig op met bekende solisten zoals ook op deze avond met Herman en Henk-Jan Drost, Matthijs Koene en Henk Dijkhuizen. Een concert dat u niet mag mis sen is het jaarlijkse oranjeconcert in de Herv. kerk van Dirksland met medewerking van de bekende pianist Gezinus Veldman. Thools mannenkoor 'Rehoboth' Het Chr. Thools mannenkoor 'Rehoboth' werd opgericht in september 1973. Al meer dan 25 jaar zingt een enthousiaste club man nen psalmen, geestelijke en vaderlandse lie deren. Onder de huidige dirigent Kees v. d. Steen hoven, die ruim een jaar geleden de leiding heeft overgenomen van Rijk J. Rijkse, groei de het koor naar 70 leden. De dirigent, die als docent muziek binnen het Calvijn college in Zeeland werkzaam is, weet zijn werk en hobby prima te combine ren. Op ontspannende wijze weet hij tijdens de wekelijkse repetitie op zaterdagavond de puntjes op de i te zetten. De muzikale begeleiding van het koor is in handen van de organisten Bram Bout en Eric Quist. Bram, die bekend staat om zijn ge voelvolle begeleiding van de samenzang tij dens de erediensten, verzorgt ook al ruim 15 jaar de muzikale begeleiding van het Chr. Thools mannenkoor. De 21-jarige Eric Quist is sinds enkele jaren als jong talent aan het koor verbonden. De laatste jaren is het 25-jarig koorlid Kees Deurloo binnen het Thools mannenkoor actief als baritonsolist. Het koor heeft in de loop der jaren verschil lende geluidsdragers uitgebracht, waarbij ook enkele andere koren, solisten en instru mentalisten hebben meegewerkt. Alle medewerkenden staan garant voor een fantastisch en zeer gevarieerd con cert. Hiernaast is er ook nog volop ruimte voor samenzang met trompet, panfluit en orgel. De aanvang van het concert is om 19.30 uur en de kerk is open om 19.00 uur. Toe gang volwassenen 7,50 en kinderen t/m 12 jaar: 2,50. De netto-opbrengst van deze avond is bestemd voor het evangeli satiewerk van de Stichting 'In de Rechte Straat'. De Roparun 1999 zit er weer op. Iedereen is weer veilig thuis gekomen en dat is altijd een opluchting na een tocht van ruim 500 km over de openbare weg. De resultaten van onze ploegen kunnen met gepaste trots bij geschreven worden in de annalen van de MSV en AV Flakkee. Het damesteam werd eerste. Ondanks dat we op de grens staan van het jaar 2000 en ook emancipatie steeds ver der gaat, valt het nog steeds niet mee een complete damesploeg aan de start te krijgen. Op Flakkee lukte dat wel en bovendien leverden onze dames de beste prestatie. De Flakkeese mannen bewezen eens te meer uit het goede lange afstandslopers-hout ge sneden te zijn. Na prachtige strijd werden zij tweede in een veld van ruim 120 ploegen. Een derde goede prestatie was het bedrag van ƒ61.000,- dat uiteindelijk werd opge haald voor de Stichting Roparun. Een stich ting die zich op hartverwarmende wijze inzet voor kankerpatiënten. Een kwart van het bedrag werd bijeengebracht door de 1296 donateurs (een record-aantal) van onze ploegen. Onder die donateurs werden drie prijzen verloot en afgelopen zaterdag wer den die officieel uitgereikt. Daarvoor moes ten we bij Port Zélande zijn. Daar kreeg de heer J. van der Welle uit Ooltgensplaat uit handen van mevrouw Groenendijk van de Gran Dorado Group, de eerste prijs, een midweek in het bungalowpark aldaar, uitge reikt. De tweede prijs, een boodschappenmand, beschikbaar gesteld door Gerard's Golff uit Middelharnis, was voor de heer Van Ast uit Gouda. Zijn broer, onze loper Jaap van Ast, nam voor hem de prijs in ontvangst. Voor de heer Nagtegaal uit Melissant was de derde prijs. Dat was een dagtocht met de fir ma Mijnders naar de Efteling. Wij, Ropa- runners, kunnen de reis aanbevelen, want onze 4-daagse veldtocht naar Parijs met deze firma was weer perfect. Tot slot kunnen we meedelen dat de totale opbrengst van alle teams dit jaar meer dan 2.800.000,- bedraagt! Dat betekent dat in 8 jaar Roparun al meer dan 10.000.000,- bijeen is gelopen. P.S. Zoals het er nu naar uitziet zullen we volgend jaar weer een beroep op iedereen doen! Men heeft haar genoemd 'de eerste predikantsvrouw'. Toen zij op 27 juni 1525 met Maarten Luther trouwde, was zij 26 jaar oud. De bruidegom was 16 jaar ouder. Catharina van Bora stamde uit een adellijk geslacht. De familie was verarmd. In het klooster Toen zij 10 jaar was, ging Catharina in het klooster van de Cisterciënsers in Nimmtzsch in Saksen. De wijding tot non gebeurde toen zij 16 jaar was. Van 1509 tot 1523 leefde zij in de afzondering van het klooster. Dat ze niet haar hele leven in het klooster sleet, is mede te danken aan het feit, dat geschriften van Luther tot in het klooster doordrongen en gelezen werden. Inzonderheid een door de hervormer geschreven boekje over de 7 boetepsalmen maakte op Catharina en ande re nonnen, diepe indruk. Meermalen had Catharina bij zichzelf over wogen, dat ze zich veel meer nuttig kon maken buiten het klooster, dan er in. Trouwens... ze was niet in het klooster gekomen, omdat ze daar een bepaalde roe ping voor gevoelde. Het was veel meer de wens van haar ouders geweest die haar in het klooster deden belanden. Maar uittreden uit deze besloten gemeen schap was een probleem. Hoe kwam je er uit? En hoe moest het met de afgelegde klooster- belofte?Met nog enkele andere nonnen werd besloten, advies in te winnen bij Lu ther. Deze, met het kloosterleven bekend als geen ander, besloot hen te helpen. Uit het klooster Met zijn medewerking werd een bevrij- dingsplan ontworpen. Een hoofdrol daarin was weggelegd voor een koopman uit Tor- gau, Leonhard Koppe. Terugkerend van het klooster met zijn wagen beladen met lege haringvaten, wist hij 12 nonnen op te laden en te verbergen tussen de vaten. Ze waren vrij Drie van hen keerden terug in de ouderlijke woning, de rest zou in Wittenberg onderdak moeten vinden. De Keurvorst bemiddelde en vond enkele burgers bereid hen op te nemen. Catharina kwam terecht in het huis van een vriend van Luther, de advocaat Philippus Reichenberg, die later burgemeester van Wittenberg werd. Het probleem van de gevluchte nonnen lost- te zich gaandeweg op, doordat ze allen, op een na, trouwden. Die ene was Catharina van Bora. Ze was niet bereid een huwelijkskandidaat te aanvaarden, waarbij met haar eigen wensen onvoldoende rekerung werd gehouden. Dat bleek, toen ze de rector van de Universi teit dr. Glatz uit Orlamünde, afwees. En de kandidaat die haar wél beviel, Hyronymus Baumgarten uit Neurenberg, zag een huwe lijk met een gewezen non niet zo zitten. Daar zat trouwens druk van zijn familie achter. Tegenover Amsdorf, een goede vriend van Luther, had ze zich laten ontvallen, dat ze een eventueel aanzoek van Luther zeker zou overwegen. Trouwen: neen Maar Luther was nog lang niet aan een huwelijk toe. Althans liet hij zich hierover in die richting uit. Als hij op de Wartburg hoort, dat vele mon niken trouwen, zegt hij: "Mij zullen ze geen vrouw opdringen". En nog op 30 november 1524, schreef hij aan zijn goede vriend Spalatinus: "Zoals 't op het ogenblik met mij gesteld is, zal het niet gebeuren, dat ik een vrouw neem. "Als argument voerde hij aan: "omdat ik dage lijks de dood en de welverdiende straf van een ketter voor oogen heb!" Inderdaad scheen het moment om te trouwen niet zo geschikt. In een schrijven had Luther zich OUDDORP - Afgelopen dinsdag deed een 55-jarige inwoner van Oud-Beijer- land aangifte van inbraak in zijn camper, die geparkeerd stond op een terrein aan de Hazersweg. Via een openstaand ach- terraam waren de daders de camper bin nengedrongen. Enkele aanzienlijke bedragen aan Nederlands, Duits en Bel gisch geld werden weggenomen. tegen de opstandige boeren gekeerd. Felle haat van de boeren bedreigden nu zijn leven. Trouwen: ja Maar dan... plotseling, staat zijn besluit vast: hij zal Catharina van Bora ten huwelijk vragen. Zelfs zijn beste vrienden laat hij het niet weten. Zó onverwacht gaat het alles toe, dat Luther er zelf verbluft over schijnt te zijn. "De Heere heeft mij plotseling en ter wijl ik over gans andere dingen dacht, in het huwelijk geworpen". Aan deze opvallende koerswijziging zal hebben meegewerkt, dat de eenzaamheid van de kloostercel hem meer en meer ging tegenstaan. Hij miste er alle gezelligheid en ontbeerde er alle zorg. Vaak viel hij 's avonds vermoeid op het vui le, onopgemaakte bed neer. Toen de trouwplannen van Luther bekend werden, was de verbazing algemeen. Men wist in Wittenberg werkelijk niet hoe men het had. Velen hadden bedenkingen tegen het voorgenomen huwelijk. Luther had toch de belofte van kuisheid afgelegd? En dan het verschil in leeftijd. Catharina was 26 jaar, Luther 42. Een verschil van 16 jaar! Ook veel vrienden konden er geen begrip voor opbrengen. Onder hen was ook Me- lanchton. Hij keurde het huwelijk af. De vijanden van de hervormer strooiden las terpraatjes rond. Want door te huwen, tastte Luther één van de hechtste grondzuilen van de Roomse hiërachie aan. De trouwdag was 27 juni 1525. De trouwdienst was in de Mariënkirche. Ze werd geleid door Bugenhagen, vriend van Luther. Dat naast enkele vrienden ook zijn ouders de huwelijksvoltrekking konden meemaken, verhoogde de feestvreugde. Het huwelijk van Maarten en Catharina was niet dat van twee dolverliefden die zich ondoordacht in een avontuur stortten. Ernst en nuchtere overweging speelden er in mee. Het was zeker geen 'geldhuwelijk'. Beiden waren niet rijk met aardse goederen bedeeld. Als Luther Johan van Dolzig tot het huwe lijksfeest uitnodigt, vraagt hij hem een stuk wildbraad mee te brengen. De magistraat van Wittenberg schonk hem 20 goud gul dens en een vat wijn. De Universiteit gaf hem een zilveren beker. Huwelijks- en gezinsleven Het jonge paar nam zijn intrek in het z.g. 'Zwarte Klooster'. Else Reichenberg richtte zo goed mogelijk hun woonvertrek in. Erg geriefelijk was het er niet, maar Luther en zijn vrouw waren er tevreden mee. Hun wooneisen waren minder opgeschroefd dan dit heden meestal het geval is. Uiteraard nam Catharina het huishouden voor haar reke ning. En dat deed ze goed. In tegenstelling met haar wat slordige man, had zij een goed gevoel voor orde en netheid. Ze was flink, openhartig en van praktische zin. Eigen schappen die nodig waren om het huishou- deüjk bedrijf goed te laten verlopen. Luther zelf was in geldzaken tamelijk onge ïnteresseerd. Hij hielp wel eens iemand, als het financieel niet verantwoord was. Mede daardoor had men het niet breed. De taak van Catharina was veelomvattend. Er waren de gewone werkzaamheden in en rond het Zwarte IClooster. Maar daarbij was er altijd een meer dan gewone aanloop van vrienden, bekenden, familieleden, studenten en professoren. En Catharina had als gast vrouw de plicht voor alles te zorgen. Vaak aten ze mee of bleven langer dan een dag. Het bracht alles veel werk met zich mee. De groentetuin was voor haar rekening, maar ze zorgde ook voor het vee. Er waren koeien, varkens, kippen en zelfs paarden. De kloosterwoning werd daardoor bijna een boerenbedrijf. Catharina maakte ook zelf boter en kaas. Ze brouwde bier en ook het brood werd thuis gebakken. Al dit vele werk deed ze niet uit liefhebberij, maar was noodzakelijk om schuldenvrij door het leven te gaan. Vreugde en verdriet Er kwamen ook kinderen. Op 7 januari 1526 werd Hans geboren. In 1527 kwam Elisa beth; in 1529 Magdalena; in 1532 Martin; in 1533 Paul en in 1534 Margaretha. Drie zonen en drie dochters. Helaas moesten zij twee kinderen afstaan door de dood. Elisabeth stierf zeer jong. Ze was nog maar één jaar. En Magdalena stierf toen ze 13 jaar was. Zware slagen, die groot verdriet brachten. "Nooit had ik kunnen geloven, dat het vader- hart zo week kan worden", schreef Luther aan een vriend. Toen Magdalena zó ziek werd, dat alle hoop op herstel moest worden opgegeven, knielde Luther en bad: "Ik heb haar wel lief, en zou ze gaarne willen behou den, wanneer onze God ze ons wil laten. Is het echter Uw wil, lieve God, haar tot U te nemen, dan wil ik ook gaarne haar aan U afstaan". Toen ze het erg benauwd had, viel de diep- bedroefde vader op zijn knieën voor het bed, weende zeer, en bad dat God haar wilde ver lossen uit haar smart. Toen blies zij in zijn armen de laatste adem uit. De opvoeding van dit zestal gaf ook de nodi ge zorg en vroeg veel tijd. Maar zowel vader als moeder Luther gaven daaraan alle aan dacht. Luther hield heel veel van zijn kinde ren. Hun natuurlijkheid en ongedwongen heid trok hem aan. Hij kon kind zijn met de kinderen. Kon zich verplaatsen in de kinder lijke sfeer en wist de juiste kinderlijke toon te treffen. Hij erkende veel van de kinderen te hebben geleerd. Hij noemde hen zijn 'pro fessoren'. Toch hield hij in de opvoeding de lijn strak. "We moeten ze straffen", aldus Luther, "als zij kwaad gedaan hebben, en niets door de vingers zien". In de huiselijke kring Overigens was het in de huiselijke kring ge zellig en heerste er een opgewekte toon. Luther hield veel van muziek. "Zij verdrijft de duivel en maakt de mensen vrolijk. Ik geef na de theologie aan de muziek de eerste plaats en de grootste eer". Er werd dan ook veel gemusiceerd en gezon gen. Daarbij waren veelal ook vrienden aan wezig. Aan de dis, waar vaak meerdere gas ten aanzaten, zijn ook de 'Tafelgesprekken' ontstaan. Allerlei onderwerpen kwamen daarbij aan de orde. Met zijn levendige geest en rijke fantasie wist Luther over de zaken nieuw en soms verrassend licht te werpen. Soms hielden deze gesprekken hem zó intens bezig, dat hij al het andere vergat en nauwelijks aan eten toekwam. De Uchamelijke gesteldheid van Luther is zijn leven lang een bron van zorg geweest. Hij was wel groot, maar niet sterk. Vele kwalen kwelden hem. Hij zag er ook veel ouder uit, dan hij was. Hij kon ook zeer zwaarmoedig zijn. Het legde soms een druk op het gezin. Kathe was hem in zijn sombe re buien tot grote steun. Wanneer innerlijke aanvechting en aanvallen van moedeloos heid hem beklemden, was zij het, die haar man opbeurde en bemoedigde. Soms op aansprekende wijze. Dat was het geval, toen Luther weer eens in een neer slachtige stemming was. Catharina trok een rouwkleed aan. Op Luther's vraag: "Waar om ben je in het zwart?", antwoordde zij: "Wel, God is dood". Dan schaamde Luther zich weer over zijn ongeloof en klaarde het duister op. Het huwelijk van Luther en Catharina was een gelukkig huwelijk. Nooit heeft Luther van zijn gewichtige stap berouw gehad. Dat blijkt uit verschillende uitspraken van hem. Eens zei hij tot zijn vrouw: "Sedert ik u heb, ben ik niet arm meer, maar bezit ik grote rijkdommen. Indien Gij mij liefhebt o, mijn God, zo spaar en verleng en zegen dit dier bare leven voor mij". Een andere keer zingt hij haar lof aldus; "Ik heb een lieve trouwe vrouw, op wie mijn hart zich kan verlaten. Gelijk Salomo zei: "zij doet mij goed en geen kwaad, al de dagen van mijn leven. Ik schat haar hoger dan het bezit van het koninkrijk Frankrijk of de heerlijkheid van Venetië en ik zou haar niet willen ruilen voor al de schatten van Croesus". Op 18 februari 1546 stierf Luther. Het ver driet van Catharina was groot. Vooral hin derde het haar, dat haar man niet in Witten berg, maar in Eisleben stierf. De laatste jaren Het leven werd nu voor Luthers' vrouw moeilijk. Al spoedig na het heengaan van Luther ontstond er strijd tussen de roomse en de protestantse vorsten in Duitsland. De Schmalkaldische oorlog brak uit. Door oor logsgeweld moesten moeder en kinderen vluchten. Toen men weer naar Wittenberg terug kon, bleek hun huis vrijwel onbescha digd, maar hadden de krijgsverrichtingen grote schade toegebracht aan de akkers. Ze moesten opnieuw worden bewerkt en inge zaaid. Nieuwe zorg ontstond, toen in de hete zomer van 1552 in Wittenberg de pest uitbrak. In september vielen in het Zwarte Klooster de eerste slachtoffers. Catharina verliet met haar kinderen Wittenberg en vluchtte naar Torgau. Op weg daarheen gebeurde een ongeluk. Ze zaten op een wagen. Een van de paarden schrok en werd wild. Maarten en Paul konden de paarden niet meer houden. Hun moeder zag het gevaar en sprong van de wagen. Ze wil de paarden in bedwang hou den. Maar ze valt, raakt gewond en komt terecht in de sloot langs de weg. Het gelukt Paul en Margaretha hun moeder uit de sloot op en op de wagen te krijgen. Dit alles had Catharina zo aangegrepen, dat ze ziek werd en eigenlijk het leven niet meer aan kon. In Torgauw kwamen ze in hetzelfde huis terecht, waar zij voor vijf en twintig jaar, Luther voor het eerst had ontmoet. Nog drie maanden heeft ze in Torgau geleefd. Op 20 december 1552 kwam een einde aan haar aardse leven. Ze mocht in haar ziekte getuigen, dat het voor haar ziel vrede was. In de Mariakerk werd ze begraven. Op de daar aanwezige grafsteen staat te lezen: "Anno 1552 op de 20e december is in God zalig ontslapen alhier in Torgau de door Maarten Luther achtergelaten weduwe Katharina Eindigen we met een woord van Luther: "De grootste genade en de schoonste gave Gods, is een brave, vriendelijke en huiselijke echtgenoot te bezitten, met wie gij in vrede leeft en wien gij alles wat gij hebt toevertrouwen kunt". B. H.H. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 12 juni 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Creil. Afstand 297 km. In concours waren 178 duiven die om 09.45 uur met westenwind gelost wer den. De eerste duif arriveerde om 13.37.23 uur en haalde een snelheid van 1276.70 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: A. Molenaar en Zn. 1,4, 9, 12, 15, 16, 29, 41, 45; J. den Boer 2, 5, 11, 18, 19, 20, 23, 24, 25, 27, 28, 31, 33, 37; A. Riedijk 3, 7, 13, 42; C. Logmans 6; S. H. Stoop 8, 10, 14, 38; H. Kamerling 17, 34; B. V. d. Ochtend 21, 22; M. Huizer 26, 30, 32, 35, 39, 43; M. v. d. Ochtend 36, 44; H. Kievit 40. De liefhebbers van bovenstaand inkorfcentrum namen op 11 juni deel aan een wedvlucht vanuit Bordeaux. Afstand 840 km in concours waren 107 duiven die om 13.00 uur werden gelost met een lichte Noordwesten wind. De eerste duif arriveerde op zaterdag 12 juni om 10.32.08 uur en haalde een snelheid van 915.40 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: Ph. Logmans 1, 2, 7, 15, 16, 17, 25; J. H. Ju 3; Goverde en Zns 4 5 12, 13, 19, 20, 24, 27; Anth. Redert 6. 26; D. J. van Noort 8' J van der Slik en Zn. 9, 21,23; P. van den Boogert 10; P. Verkerke il- Arv Spuy 14; C. Kleijn 18; D. Maliepaard 22.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 6