BACHDAGEN in Goedereede en Dirksland Kringloopmarkt in Ouddorp Schotejil Sprintkampioenschappen 1999 Bijzondere vangst Jeugdappèl Goeree-Overflakkee Uitslagen rayons jongensdag Spectaculaire show fanfare-orkest 'De Hoop' EIIAItD^I-IIIEUWS VERVOLGVERHAAL Jochem de schoorsteenveger PAGINA5 Dinsdag 15 juni 1999 Op vrijdag en zaterdag 18 en 19 juni a.s. zal er op Goeree-Overflakkee weer een Bachfestijn worden gehouden. Omdat de vorig jaar gehouden Bachdag een groot succes was - vele bezoekers vroegen om een herhaling daarvan - wordt deze dag ook dit jaar weer georganiseerd. Op 18 juni zal dit evenement starten met een cla- vecimbel-uitvoering van de 'Goldberg- variationen' in de toren van Goedereede, en op 19 juni zal in de Ned. Herv. Kerk van Dirksland een Bach-marathon wor den gehouden. Het concert in de toren van Goedereede wordt gegeven door Jan-Piet Knijff en vangt aan om 19.30 uur, de toe gang bedraagt 7,50. De Bach-marathon in de kerk van Dirksland duurt van 12.00 tot 18.00 uur en daarvoor is de toegang gratis. Het clavecimbelconcert op 18 juni in de toren van Goedereede zal worden gegeven op een uitzonderlijk instrument: een twee- klaviers clavecimbel met vijf octaven en onder meer een 16 voets register! Het instru ment is gebouwd door Matthijs Mijnders uit Goedereede. Jan-Piet Knijff studeerde cla vecimbel, orgel, piano en muziekweten schap en hij was eerste prijswinnaar op het prestigieuze Internationale Bachconcours vanLaussanne 1997. Tijdens de Bach-marathon op 19 juni in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland kunt u steeds afwisselend een halfuur orgelwerken en een half uur andere instrumentalisten en vocalis ten beluisteren. Er zullen werken uitgevoerd worden op onder meer clavecimbel, hobo, blokfluit, cello, klassieke gitaar en orgel. Deze instrumenten zullen zowel als solo-in strument als in ensemble te beluisteren zijn. Trio-sonates, dubbelkwartetten, delen uit het motet 'Lobet den Herren', orgeLkoralen, orgelconcerten van Handel, enz., dit alles - prachtige muziek - zal uitmuntend klinken in de Ned. Herv. Kerk. Op elk moment kunt u er binnenlopen om te genieten van de muziek en van de fraaie ruimte. Het orgel en de clavecimbel zullen op deze dag bespeeld worden door Sietse van Wij- gerden. Hij is afgestudeerd als muziekwe tenschapper, docerend-, uitvoerend- en kerkmusicus. Na een uitvoering van alle orgelwerken van César Franck is hij nu bezig met die van Johann Sebastian Bach. Sietse volgde tweemaal de Internationale Haarlemse zomeracademie, waar hij les kreeg van onder meer Ton Koopman, Ewald Kooiman, Anders Bondeman en Klaas Bolt. Na improvisatielessen bij Bert Matter volgt hij deze nu bij Kees van Eersel. In 1988 was hij eerste prijswinnaar in Leiden in de cate gorie renaaissance-barok-rococo. Zaterdag 12 juni zijn in zwemcomplex De Staver te Middelharnis de Sprintkam pioenschappen 1999 van zwemclub De Schotejil verzwommen. Voor de zwem mers en zwemsters tot 10 jaar werden 25- meter nummers gezwommen, terwijl van af 11 jaar per slag een afstand van 50m moest worden afgelegd. De zwemslagen waren respectievelijk borstcrawl, vlinder slag, rugslag en schoolslag. In de leeftijd onder 10 jaar zwom Rhiana van Kempen bij de meisjes naar de overwinning met een eindtijd van 1.13.04. Ze deed dit door op alle vier de slagen (25m) de gelden de clubrecords te verbeteren. Op de borst- crawl zwom ze 15.87, op de vlinderslag 16.70, op de rugslag 18.30 en op de school slag tenslotte 22.17. In de zelfde leeftijds groep werd Esther van der Slik 2e in een eindtijd van 1.36.86. Nicolette Meiaard ein digde als 3e in een tijd van 1.49.23. In de categorie onder 12 jaar werd Anne- miek Veltman clubkampioene in een eind tijd van 2.54.84. De 2e plaats was hier voor Marielle den Haan in een tijd van 3.21.55, terwijl Nadieh de Groot als 3e eindigde in 3.27.52. Bij de meisjes tot 14 jaar werd Iris Oostdijk eerste en clubkampioene in een eindtijd van 2.35.26. Rianne Noordijk werd 2e in 2.45.50 en Eveline Hagoort eindigde als 3e in 2.58.72. Vooral de strijd om de 3e plaats bleek hier spannend, omdat Mieke van der Slik in tijd gerekend weliswaar sneller was met haar eindtijd van 2.57.38, maar wegens een niet reglementair keerpunt 3 strafsecon- den opliep, waardoor ze uiteindelijk toch met een 4e plaats genoegen moest nemen. In de leeftijd tot 16 jaar was het Lieske van de Polder, die behalve de titel ook een clubrecord zwom op de 50m vlinderslag met 33.16. Haar eindtijd over 4 slagen bedroeg 2.18.34. De tweede plaats was voor Wille- mijn Veltman met 2.24.89 en Danielle Hag oort eindigde als 3e in 2.27.90. Bij de dames was het Marjon van Kempen, die de titel op eiste met een eindtotaal over de vier slagen van 2.21.41, waaronder even eens een clubrecord op de 50m vlinderslag in een tijd van 33.16. Jenny Jongejan werd 2e in 2.30.12 en Mariska Lodder was de nummer 3 in 2.46.40. Bij de jongens onder 10 jaar werd Martijn van Hoorn kampioen in een eindtijd van 1.22.71. Dion Beukers werd 2e in 1.26.61 en Sonnie Slui eindigde op de 3e plaats in 1.44.56. Onder 12 jaar werd Leander Jongejan club kampioen in een eindtijd over de vier slagen van 2..45.,08^ .TbÜS Tromper werd 2e in 2.47.33 en Ted de Jager eindigde als 3e in 2.53.66. Bij de jongens onder 14 jaar won Willem Joppe de titel in 2.37.94. Arthur Stolk ein digde als 2e in 2.40.28 en Piet-Jan van Zoest werd 3e in 2.44.90. In de leeftijd tot 16 jaar werd Maarten Nieuwstraten Ie en clubkampioen in een eindtijd van 2.13.50. Hij zwom tevens een nieuw clubrecord op de 50m schoolslag in een tijd van 36.20. Matthijs Weeda eindigde als 2e in 2.37.76. Bij de heren werd Leander Noordijk sprint- kampioen in een eindtijd van 2.06.15. John ny Jongejan werd 2e in een tijd van 2.07.81 en Arjan Blok eindigde als 3e in 2.13.76. Deze sprintwedstrijd was een gecombineer de wedstrijd van startvergunninghouders en recreatieve wedstrijdzwemmers. Ook in de groep recreatieve zwemmers waren een aan tal verdienstelijke prestaties. Zo wist de 9- jarige Gerriette Stolk op de 25m rugslag haar tijd met ruim 6 seconden te verbeteren. Annelies Koppenaal (13) verbeterde haar tijd op de vlinderslag met 15 seconden, ter wijl ze ook op de rugslag en vrije slag met respectievelijk 5 en 12 seconden een fikse tijdverbetering reaUseerde. Bij de startver gunninghouders tenslotte Hanneke Drooger (13) op het totaal van de 4 slagen ruim 25 seconden van haar tijd af. Tenslotte waren er nog 2 debutanten in de jaargang 1990, te weten Bob de Jager en Jordi de Groot, die beiden verdienstelijke klasseringen (resp. 4e en 6e) wisten te behalen. MIDDELHARNIS - Vrijdag 11 juni ging Henk Kievit uit Nieuwe-Tonge vissen. Niets bijzonders zou je in eer ste instantie denken. Maar hij kwam terug met een wel heel bijzondere vangst. Die vrijdag was één van de vele keren, dat de 66-jarige Nieuwe-Tongenaar ging vissen. Zo één keer in de maand gaat de voormalige buschauffeur met de personeelsvereniging van de voormalige ZWN vissen. GezeUig sportvissen met oude bekenden bij de Hen gelsportvereniging "VIS TUIG". Ze vertrokken vanuit de haven van Burgh- sluis met de Zeelandia. De dag verhep vrij normaal, totdat Henk Kievit ter hoogte van de Heerenkeet op de Oosterschelde beet had. Hij haalde zijn vangst birmen en keek zeer opmerkelijk naar zijn vangst. "Wat heb ik nu weer aan m'n haak". Niemand op de boot leek te weten wat het was en had het nog nooit gezien. De schipper besloot een des kundige medewerker van de Neeltje Jans erbij te roepen. Hij zei tegen Henk; "Je hebt nu iets gevangen, wat hier vrijwel nooit voorkomt. Het bleek een Snotolf te zijn. Hij woog 1,5 kg. en was zo'n 40cm. lang. De Snotolf wordt normaal in de Scandinavische wateren en in de IJszee nabij het poolgebied in de wat ondiepere delen van deze wateren aangetroffen. Ze worden in Nederland niet uitgezet en het is dan ook wel zeer bijzonder, dat deze vis in een binnenwater als de Oos terschelde wordt gesignaleerd, laat staan gevangen met een hengel. Helaas overleefde de Snotolf, ondanks alle inspanning van de vissers, de boottocht niet. Aan boord waren te kleine viskisten om de Snotolf nat te houden. Volgens de deskundi ge is de vis niet te eten en als je hem open snijdt, zit hij daadwerkelijk ook vol met snot. Hij doet zijn naam dus echt eer aan. Zo had Henk Kievit toch een speciale dag en steeg hij in het visklassement door het beha len van een flink aantal punten door zijn bij zondere vangst. Zaterdag 19 juni a.s. is het zover... Een spectaculaire show met alle popklassiekers uit de internationale pop-historie. Dit alles wordt gehouden in Multi-Functioneel ge bouw De Dorpstienden aan de Dorpstienden 4 te Ouddorp. Bij de voorbereiding van dit concert is al ge bleken dat de artiesten die fanfare-orkest De Hoop voor dit concert heeft gecontracteerd, absoluut van grote klasse zijn. Zangers Marion van lewaarden (2 Unlimited) zingt tijdens dit concert songs van Aretha Frank lin, Shirley Bassey en Tina Turner. Leon .Boer zingt als John Miles het bekende Music, maar ook bijvoorbeeld Nights in white Satin van The Moody Blues. Natuur lijk staan er nog veel meer hits op het pro gramma van dit mega-spektakel, onder steunt met videobeelden op een groot video scherm met cHps van de vele artiesten. Door Happy Music uit Sommelsdijk worden alle licht- en geluidseffecten verzorgd, waar door de hele sporthal wordt omgetoverd in een geweldige sfeer voor een spetterend pop-spektakel. Het orkest van Fanfare De Hoop is voor deze avond omgebouwd tot complete Pop-band en u zult versteld staan van de veelzijdigheid van het orkest. Het orkest is op deze avond uitgebreid met Bart Soeters, basgitaar, Chris Krekelberg, gitaar en Niek Graumans aan de toetsen van zijn keyboards en synthesizer. De algehele muzikale leiding van zo'n groot concert kan alleen maar in handen zijn van onze eigen dirigent Arie Stolk. Het concert begint om 20.00 uur en de zaal is open vanaf 19.30 uur. De kaartverkoop loopt voorspoedig, maar er zijn nog steeds kaarten te verkrijgen. De toegangsprijs be draagt 15,-. Donateurs hebben de moge lijkheid hun kaarten te kopen met een kor ting van 2,50. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV Ouddorp en Sporthal Dorpstienden in Oud dorp, of zaterdag 19 juni aan de kassa van de zaal. U kunt ook telefonisch reserveren, 's avonds tussen 18.00 en 22.00 uur bij; A. Hakvoort, tel. (0187) 493553, J. Breur, tel. (0187) 493171 of A. van Oudenaren, tel. (0187)491449. Op deze foto staan heel wat schoolkindertjes. Nu is alleen de vraag, of eigenlijk de vragen: wie zijn die kinderen zijn, wie is de onderwijzeres, van welke school was dit een klas en in welk jaar? Allemaal vragen waarop u de antwoorden, als u ze weet, door kunt geven aan de heer J. van Wezel te Stellendam, tel.: (0187) 491663. Hij zal er u dankbaar voor zijn! Beslis nu snel: Op D.V. zaterdag 19 juni 1999 zal er een jeugdappèl gehouden worden. Het thema van deze dag is: Hoe sta jij in deze tijd? 's Middags ben je vanaf 14.00 uur welkom in Herv. Verenigingsgebouw 'Eben-Haë- zer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. Na de ope ning om 14.30 uur zal ds. J. Koppelaar spre ken met als thema: 'In de wereld geloven Hierin zal de materialistische kant van het onderwerp belicht worden. Daarna zal de heer G. Slootweg spreken over 'Een wereld vol geloof. Dit gaat over de verschillende geloven die er zijn op godsdienstig gebied. Men kan daarna in 2 workshoprondes met de sprekers van gedachten wisselen. 's Avonds willen we om 19.30 uur beginnen, waarna ds. J. Loohuis een inleiding hoopt te verzorgen over 'Het geloof van een Chris ten'. Dan wordt het onderwerp dus op ons zelf toegespitst. Na de pauze zal er dan een forumdiscussie worden gehouden. We willen om ±21.30 uur de dag besluiten. Natuurlijk is er tussendoor voldoende gelegenheid om bekenden te ontmoeten en te spreken. Voor degene die 's middags en 's avonds aanwezig hopen te zijn wordt een brood maaltijd verzorgd. Natuurlijk zijn er kosten aan deze dag ver bonden. Voor de hele dag vragen we van jul lie een bijdrage van 10,- (inclusief brood maaltijd), en als je alleen 's avonds komt 2,50. Alle jongeren van 16 jaar en ouder zijn van harte welkom, maar laat nu snel aan Cor van Alphen, tel. (0187) 652386 of Hennie Groenendijk, tel. (0187) 651783 weten als je komt en met hoeveel personen. Dan weten wij op hoeveel personen wij kunnen rekenen. Zaterdag 29 mei jl. vond in de gymzaal van 'De Melishof' in Melissant voor het eerst de rayons jongensdag turnen plaats. Om 8.30 uur heette wedstrijdleider Swier Garst de 30 deelnemers en het publiek harte lijk welkom. De jongens van 9-12 jaar mochten de spits afbijten met hun verplichte oefenstof. Er werd goed geturnd op ringen, mat, plank, brug en minitramp. Na ruim VA uur waren alle punten opgeteld en konden de prijzen worden uitgereikt. De heren van 13 jaar en ouder waren hierna aan de beurt; zij hadden vrije oefenstof en er werd door hen geturnd op ringen, mat, brug, rek en sprong. Bij het herentumen zijn er 5 leeftijdscatego rieën en afhankelijk van het aantal deelne mers waren er 1 of 3 prijzen te verdelen. De prijswinnaars waren: Categorie 6 (geboren in 1989-1990) 1Henk Ras van ONA Den Bommel32,7 pnt. 2. Jeroen Grinwis van Kwiek Melissant32,5 pnt. 3. Gertjan van Valen van Kwiek Melissant31,6 pnt. Categorie 5 (geboren in 1987-1988) 1Kees Mastenbroek van De Kriekel Ouddorp28,7 pnt. Voor categorie 6/5 was er een wisselbeker, die ging naar Henk Ras van ONA Den Bom mel. Categorie 4 (geboren in 1985-1986) 1Jasper Nijkamp van OKK Oude Tonge38,1 pnt. Categorie 3 (geboren in 1983-1984) 1Patrick Volaart van OKK Oude Tonge42,3 pnt. Voor categorie 4/3 was er een wisselbeker, die ging naai Patrick Volaart van OKK Oude Tonge. Zaterdag 19 juni a.s. hoopt de Doopsge zinde Gemeente Ouddorp haar jaarlijkse kringloopmarkt te houden. Deze kring loopmarkt begint om 08.00 uur en zal duren tot 15.30 uur. Wat kunt u zoal verwachten? Op het parkeerterrein aan de Dorpstienden zullen diverse kraampjes staan met een keur van artikelen. Om maar wat te noe men: Boeken, antiek en curiosa, mooie handwerkproducten, zelfgebakken koek jes, kleding, een ruime keus aan planten en plantjes, fruit, speelgoed, artikelen uit de 'Derde Wereld', glaswerk en natuurlijk tweedehands spullen te kust en te keur. En terwijl u rustig rondkijkt en rondloopt kunt u uw auto laten wassen! Om 10.30 en 14.00 uur zal er een openba re verkoop plaatsvinden van zeer mooie spullen. Uiteraard wordt de inwendige mens niet vergeten. Moe van het slente ren? Een kop koffie met overheerlijke cake, limonade, poffertjes, oliebollen en uiteraard gebakken en gerookte vis, het is er allemaal! Ook de kinderen worden niet vergeten. Wat te denken van een poppen kast, de scoutinggroep 'Jan Joosten' is er, een grabbelton, enveloppen trekken, kort om te veel om op te noemen. Redenen genoeg om 19 juni naar de Dorpstienden te komen. Categorie 2/1 (geboren in 1982 of eerder) 1Barry Nijkamp van OKK Oude Tonge40,2 pnt. die ook de wisselbeker won. De wedstrijd werd georganiseerd door rayon Goeree-Overflakkee van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie. H. Kingmans -3- Jochem is er jaloers op. Vader heeft met hem gepraat. Hij begrijpt het heel goed, waar de schoen wringt. Met echt jongens- enthousiasme heeft hij de mededeling begroet, dat hij van school moet, om iets te verdienen. Hij voelt zich al een hele kerel, dat hij iets voor vader en moeder mag gaan doen, net als Adolf en Hermann en nu ook Kathe! Hij weet alleen niet, wat en zijn vader weet het ook niet. De visserij is uitgesloten: vader en Dolf verdienen er nauwelijks een stuk droog brood mee. Het werk van Hermann, gesteld dat men er een jongen van even tien jaar wil hebben, kan hem niet bekoren, wat Weishaupt zeer goed vatten kan. Het is een ruw volkje, daar in het bos. En Jochems inborst is niet ruw. De jongen is gevoeUger dan je oppervlakkig zou denken. Het milieu in het woud en op de vlotten zou hem spoedig tegenstaan. Vader en zoon hebben elkaar beloofd, dat zij beiden zul len uitkijken. Weishaupt vermoedt, dat hij het alleen zal moeten doen. Zo' n jongen van tien jaar brengt er natuur lijk niets van terecht. En nu is Jochem jaloers op Kathe, die al klaar is, terwijl vader voor hém nog niets heeft kunnen vinden. Hij heeft het land, als hij ziet hoe Kathe vergezeld van Adolf, naar de boerderij van Caltmann gaat, om zich te presenteren. En 's avonds snauwt hij Lize Hackmann af, als die hem vraagt, wat hij nu gaat beginnen: "Dacht je soms dat ik ganzenhoeder of koeiendrijver zou worden? Bah, wat een baan!" En dan is Lize nijdig op haar beste vriend. En zij zegt de gehele avond geen woord meer tot hem. Och, och, denkt Jochem verdrietig, wat kun je toch een ellen de beleven... Weishaupt heeft zich deerlijk vergist. Op geen stukken na weet hij nog wat Jochem zal gaan aanvangen, als de jongen opgetogen komt vertellen, dat Dreckmeyer de schoorsteenveger een knechtje nodig heeft! De man heeft het hem zelf verteld. Hij moest het aan zijn vader vragen, of het mocht. Er is haast bij, want nu het voorjaar aangebroken is en het stookseizoen voorbij, heeft Dreckmeyer het razend druk, op het dorp en in de omgeving, in de nabije stad ook. In de zomermaanden en later kan Jochem dan het metselen leren. De mededelingen van Jochem bevalt Liesbeth slechts matig: schoorsteenvegers zijn altijd vuil en zij trekken soms weet ik niet hoever weg, om hun bedrijf uit te oefe nen. Het is al mooi genoeg, dat Hermaim zo vaak met een vlot weg is. Dat getrek üjkt haar niets voor Jochem. Maar als zij bespeurt, dat haar man er wel oren naar heeft en bovenal, dat Jochem zelf enthousiast is, zwijgt zij over haar bezwaren en geeft, zij het node, toestemming. Het kost moeite om Dreckmeyer, die in een naburig dorp aan het werk is, te pakken te krijgen. Er zit niets anders op dan dat Dolf alleen naar de rivier gaat. Weishaupt zal dan later wel volgen met een roeiboot van een dorpeling die hem op zijn eigen vissersboot zal brengen. De schoorsteenveger en hij zijn het spoedig eens. Zo vindt Weishaupt het goed? Nu dan is het in orde, want die jongen wil ook graag. Als die zijn best doet, vah er wel wat van hem te maken. Voorlopig verdient hij twee gul den per week, met de volle kost. Dat valt Weishaupt niet tegen, integendeel. Ook moeder Liesbeth is ermee in haar schik. Twee monden minder eten geven en enkele gul dens per week meer aan inkomsten. Jochem springt in de lucht van vreugde. Het volle leven wenkt hem. Lize Hackmann, als die de ganzen heeft bezorgd en als naar gewoonte bij de Weishaupts komt, wordt direct deelgenote gemaakt. Maar die neemt dan wraak: "Bah, schoorsteenveger, wat een baan! Je loopt er altijd vuil en smerig bij". De bom barst verkeerd, of beter gezegd, ontploft helemaal niet. Want de gelukkig Jochem lacht er wat om: "Er is nog water in de rivier en er is nog zeep". De moeilijkheid waarmee moeder Liesbeth worstelt, is spoedig opgelost: Dreckmeyer heeft nog wel oude kle ren, kielen en broeken, waarvan wat te maken is. Een hal ve nacht ploetert Liesbeth, die 's avonds geholpen is door Kathe en Lize, zodat Jochem er netjes uitziet. Met een dag gaat hij van school af, droevig nagestaard door meester Kaufmann, die de stille hoop heeft gekoes terd, dat hij van Jochem iets maken zou. Dat is nou net een jongen voor schoolmeester of voor een kantoor of zo iets.Maar die illusie is vervlogen. Hij kan het overigens begrijpen: in het gezin Weishaupt moeten nodig de inkomsten vermeerderen. Als er een week voorbij is en Jochem trots en voldaan twee gulden op tafel heeft gelegd, zijn eerste verdiende geld! vraagt hij 's zondags plagend aan Lize Hackmann, of hij ook vuil en smerig is. Neen, hij ziet er keurig uit, moet zij bekennen. En dan wordt er over het werk van Jochem niet meer in de finesses gesproken. Weishaupt en Dolf vissen, Her mann is bij de houthakkers, Jochem is knecht bij Dreck meyer, de schoorsteenveger. Het wordt alles heel ge woon. Het volgend voorjaar, zijn loon is van twee op vier gulden gebracht, is Jochem verschillende malen enkele weken van huis. Zijn baas en hij werken tal van dorpen af en logeren in goedkope logementen. Liesbeth is er wat bezorgd voor geweest, al weet zij, dat Dreckmeyer een ordentelijke man is. Dat zit natuurlijk 's avonds in een kroeg of iets dergelijks. Maar zij moet toegeven, dat Jochem niet ruw wordt en geen minderwaardige uitdruk kingen bezigt. Die vertelt alleen aan Hermann (maar dat weet moeder Liesbeth niet) dat hij van Dreckmeyer elke dag minstens een kroes bier krijgt. Dat vindt Hermann niets bijzonders. Die drinkt al heel veel bier. Dat doen alle houthakkers, vooral als zij met een vlot weg geweest zijn en huiswaarts keren. Twee jaar later - nu heeft ook Liesbeth een dienstje en voor de tienjarige Friedrich wordt werk gezocht; die zou graag willen varen op zee, maar Weishaupt zegt, dat hij daarvoor nog veel te jong is - is Jochem al knechtje, leer ling af. Hij is ingeschreven als gezel, verdient ook het gezellenloon en kan het werk even goed als Dreckmeyer zelf. Het is al voorgekomen, iets ongehoords, dat Jochem alleen op karwei ging, vergezeld van een intussen aange nomen knechtje van een jaar of tien. In de drie afgelopen jaren is Jochem stevig gegroeid. Hij overtreft zijn vader in lengte en het ziet er naar uit, dat hij binnenkort ook diens stoere schouders zal hebben. Hij wordt mannelijker, niet alleen uiterlijk, maai' ook inner lijk. Weishaupt is nooit een preker of zedemeester geweest. Een enkel woord moet voldoende zijn. En verder vinden Liesbeth en hij, dat hun voorbeeld het moet doen: god vruchtig leven, elk het zijne geven, eerlijk door het leven gaan, geen uitspattingen en dat alles onder inroeping van Gods genade. Maar als hij eens met Jochem alleen is en het gesprek onopzettelijk op Lize komt, zegt Weishaupt, dat hij God moet bidden om een reine ziel, ook ten aanzien van meis jes. "Je moet later je vader en moeder en je vrouw eerlijk in de ogen kunnen zien, jongen. Hou je niet op met vuilig heid en gemeenheid. Je zult er wel eens van horen, want je komt op plaatsen waar je vader niet eens komt, maar laat ze kletsen en houd losse meiden van je af'. "Is Lize een losse meid?" vraagt hij verbaasd. "Ben je mal jongen. Wie zegt dat nou. Lize is juist een lief meisje". Dan toont Jochem zich volkomen tevreden en voldaan; van Lize, zijn vriendinnetje, mag niemand kwaad zeg gen, ook zijn vader en moeder niet. Het gebeurde in die tijd, dat Jochem in de stad kennis maakt met een collega, die een jaar ouder is dan hij. Zij worden dikke vrienden. Jochem is nus zondags ook wel eens in de stad. En dan komt hij niet in de kerk. Want Gebhart Waldmont spruit uit een ongodsdienstig gezin. En hij heeft invloed op Jochem, zodat die zich laat mee slepen, (wordt vervolgd) Jan-Piet Knijff (foto: Ingeborg Woudsfra) Wie denkt er mee?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5