Over de 4 Jaergetieën Vaderlandse Geschiedenis Oi^el-estafette in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk Veel misverstanden over maag, lever en darmen GIRO 2737 Stichting Vrije Recreatie pleit voor kampeervreugde voor iedereen en voor elk wat wils Introductielessen Muziekschool G-O EIIAi!D01"l1ICUWS door de eeuwen heen door leerlingen van Paul Kieviet OPHALEN OUD PAPIER OPHALEN OUD PAPIER PAGINA 9 Vrijdag 11 juni 1999 Op z'nflakkees gezeit il 4-Y-4-^ m Dat getuigt oak het Hazeulied over de herfst. Alles binnehaelen wat nog te rijpen stond. Een mooi lied wat ons meeneemt om te genieten, ook van dezen tied van 't jaer. Jae aerdappels delven, je zag hêêle kroojen delvers over de groend krupe mit de riekjes: Het aardappel rooien met drietands riek daarin zat van 't landswerk wel de mooiste muziek dat kon op knieën en spaarde de rug daarin waren velen bedreven en vlug. Zo geeft Arjaon van Herken ons te kennen, en die kon 't weten. Mar 't gieng dikwels per mud in die mudden, jae die moste wel an de pit gedroge worre van of de boerewaegens. Dat was geen lolle tje, je had aarebeiers die hadde dat angeno- men en die droegen hoenderden mudden per dag op te schoere mit een kapzak van de waegen an de pit waer oak weer pitlaegers anwezig warre die niks anders deje. As ter tied was wier er noe oak al gedorse vanof de klampe. Je had vroeger dorsmesie- nen mit andrieving vanof een trektor. Die tassen warre groate gevaertes mit iezere wie len. Zo'n twintig mud per uure wier er ge dorse. Er was heel wat mankracht bie anwezig. Opstekers, lossnieërs, instekers in dan bene- je weer mannen bie de uutgang van 't graen om de zakken an in of te pikken in dicht te binden mit een zelfbinder touwtje. Stuve man dat dat dee dat was niet normaal, ze zag- ge d'r uut as kolelossers. Er is wel es een oengelok mee gebeurt oak oor, een man viel er in, in wat dienk je, been kwiet. As kleine duvemelker gieng ik wel es vraege om vuultezaed in wat er al meer in die zak terecht kwam oender 't mesien. De zakken wiere op de boerewaegens gelae- je in gienge naer de graenzolder of soms wel naar Kas de Korte as ze verkocht wiere. Die brocht ze dan weg mit de beurtschipper. Noe warre die boerewaegens niet zoo groat as tegenwoordig oor mit die groate bandewae- gens in of die bakken van waegens waer alles los in gestort wordt. Toch leverde Bram Vuufhuze an Karduks al een bandewaegen in 1935 kan je leze in dat bewuste boekje. De haevere gieng meest naer de schure om in de winter te dorsen in garste oak. Laeter kreeg je op taande bie de Jannen in de schuur een schoanmaekmasiene. Dan wier de taarve geschoand in opgesloge in die schure soms hoenderden mudden. As je dan weer vaarder in d'n tied kwam, kwamme de beten er uut in wier in de bete tas in de schuur bewaerd of an de pit achter de stee. 't Klaove hoai gieng oak naer bin nen, apart van 't geweune hoai. Noe kon je van haevere as klein meisje vooral van die leuke boeketjes maeke. Al een heele zeumer wier d'r zulverpepiertjes netjes glad gestreke bewaerd van kwattutjes as je ze teminste kreeg. Was noe de haevere riep, dan nam je een leuk bosje mee naer huus in as 't goed droag was, dan wier alle haevertjes ingepakt in zulverpepier, net een klokje, leuk was dat. Je kreeg zoo half september begin oktober al kael land te zien in op de taarvestoppels zag je al klaovertjes groen worre voor mis. Soms zag je hier in daer een geite op de klae- vertjes, dat mogt dan wel van de boer. Roend huus wier 't oak drukker, de zoute boanen in de pot of flessen in de weck van postelein, bijvoorbeeld die op aerpelland in 't hof zo lekker groende most in de flesjes. De vrouwen tuus hadde 't net zo druk. Soms zagge ze d'r uut as de leste koeke uut de pot mit van die kriengen oender de oagen, boe dat was niet zo leuk oor, vooral as ze dan haest ieder jaer nog een klein Hansje of Grietje krege. Kwam oktober in 't zicht, dan wier 't soms al roe weer in gienge de leste aerepels an de pit in wier oender 't zeumerdek geleid - voorloapig. (wordt vervolgd) STOFFEL (deel 4) Een unieke vertelcassette, welke deel uit maakt van een serie vertelcassettes, die nog niet eerder op de markt is gebracht! Alle op de cassette voorkomende verhalen hande len over onze vaderlandse geschiedenis en zijn geschreven door en onder supervisie van leerkrachten uit het lager onderwijs. Een di-dactisch verantwoorde cassette. Hetgeen u tot nu toe alleen uit de boeken kon halen wordt u nu op een zeer directe en confronterende wijze aangeboden in de vorm van een luistercassette! Het lijkt of u weer in de schoolbanken zit en de meester of juffrouw hoort vertellen. Een unieke ervaring. De verhalen worden zeer span nend verteld en volgen alle de lijn van onze Vaderlandse Geschiedenis. Ze zijn echter zo geschreven dat u ze ook af-zonderlijk kunt beluisteren. Het is de vierde cassette van een serie ver telcassettes welke we uit hebben gebracht in opdracht van het comité Schoolhof Pet rus Datheen. Voor de prijs hoeft u het niet te laten want hij kost u slechts ƒ15,- (exclu sief verpakking en verzendkosten). U kunt de cassette telefonisch bestellen door te bel len met: fam. E. Kloppenburg, tel. (010) 4320808 of mevrouw J. v. d. Meer, tel. (010) 4828217 (voor giften kunt u storten op postgiro 2920 t.n.v. Schoolhof Petrus Datheen). Ideaal voor de lange vakantietrip in de auto! Uw luisterplezier geeft onze kinderen veel speelplezier. Stel de kinderen niet teleur en bestel nu! P.S.: De voorgaande deeltjes zijn ook nog verkrijgbaar! Elke volgende cassette kost 12,50 en de gehele serie wordt op dit ogenblik aangeboden voor de prijs van ƒ50,-. ^•■/^..,'r»>•. "^r.^'CsZ'^Ja.^J^?^ Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeid. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Van een in mijn bezit zijnde Statenbijbel geef ik u hierbij het jaartal in Romeinse cijfers. De namen Hendrick en Jacob Keur worden genoemd, hij is gedrukt bij Marcus Door- nick. Hoe oud is hij, wat zou hij waard zijn? Antwoord: Uw Bijbel is in het jaar onzes Heeren 1690 in Amsterdam gedrukt. De op het titelblad vermelde gebroeders Jacob en Pieter Keur hebben een grote naam als bij belvertalers. Later zijn ze zich ook bezig gaan houden met de vertahng van de apo criefe boeken. Als uw bijbel in goede staat is kan hij blijkens recente veilinguitslagen tus sen de 500,- en 1000,- opbrengen. Wilt u verkopen dan raden wij u aan om contact op te nemen met: Petrus Plancius Interna tional, Sohialaan 7, 3851 XH Ermelo, tel. (0341) 564294. Ook kunt u natuurlijk naar een groot Amsterdams veilinghuis stappen, dat beschikt over een taxateur die tevoren al een minimumprijs kan helpen vaststellen, waaronder dit boek niet weggaat. Bovendien komen daar vele kapitaalkrachtige verzame laars uit binnen- en buitenland. Informeer wel gelijk naar de kosten alvorens u een af spraak maakt. De adressen zijn: Christie's Veilinghuis, Comelis Schuytstreat 57, 1071 JG Amsterdam, tel. (020) 5755255 en So- theby Mak van Waay, Rokin 101, 1012 KZ Amsterdam, tel. (020) 5552200. GRONOOtti EN ZILUCa Mijn zilveren servies wordt steeds snel zwart. Ik heb me laten vertellen dat dit door grondgas kan komen. Zou dit kunnen? Antwoord: Het is ons niet duidelijk wat u met 'grondgas' bedoelt. Er zouden natuur lijk schadelijke gassen kunnen opstijgen uit de grond als uw huis op een voormalige che mische stortplaats zou zijn gebouwd, erg waarschijnlijk dat dit het geval zou zijn, is dit echter niet. Doet hetzelfde zich voor bij uw buurtbewoners dan is het aan te bevelen, om onzekerheden weg te nemen, eens con tact met de gemeente, afdeling milieuzaken op te nemen. Een te vochtige kruipruimte onder de vloer kan overigens ook een be nauwde geur veroorzaken. Zilver is welis waar een edel metaal, maar kan in bepaalde omstandigheden toch reageren op de invloe den van zwavel, zout en andere stoffen die in onze huid, in transpiratievocht en in de at mosfeer voorkomen. Dit laatste zal bij u het geval zijn. Het zwavelgehalte is van de weersgesteldheid, vooral van de temperatuur en de relatieve luchtvochtigheid afhankelijk. Ringen kunnen dan plotseling dof worden, zilveren armbanden en kettingen gaan zwart afgeven. Als u het servies gebruikt om van te eten kunnen de stoffen uit het voedsel ook het zwart worden mede veroorzaken. Bij voorbeeld door het oxaalzuur in rabarber en dergelijke groenten en het eiwit uit de eieren. Blijft serviesgoed enige tijd liggen voor het wordt afgewassen, dan kunnen de daarop aanwezige voedselresten ontleden en kan het zilver door zuren en zwavelverbin- dingen donker kleuren. Zwart geworden zil ver kan met goede zilveipoets weer prachtig als nieuw gaan glanzen. Zo'n busje met het goede zilverpoetsraiddel moet wel telkens voor het gebruik stevig geschud worden anders kan het aan werkzame stof in de vloeistof ontbreken. En dan het poetsmiddel even laten drogen op het zilver alvorens u het uitpoetst. Voor een aantal zilverlegerin gen en verzilverde vorken, messen en lepels geldt hetzelfde. mas UIT OE uasT In mijn kast bleek hars te zitten. Nu zit die hars in mijn lakens en in een bloes. Hoe krijg ik die hars er uit? Antwoord: Het is een bekend verschijnsel dat er nog hars te voorschijn kan komen uit hout dat al jaren in gebruik is, vooral bij warm weer. Het is niet te zeggen hoelang dit nog zal duren. Wilt u van de harsplekken af, steek dan de plekken met een beitel uit en vul de gaten met een vulmiddel en schilder eventueel debinnenzijde van de kast (of alleen de plekken). Hars vlekken uit lakens verwijdert u door de vlekken rijkelijk met water met terpentijnolie te bewerken, leg er een vloeiblad op en strijk de vlekken weg. Uw bloes is waarschijnlijk van een tere stof gemaakt, maak de vlek nat met zuivere ter pentijn (deze verdampt zonder kringen na te laten), leg een vloeiblad op en onder de stof en strijk met een warm ijzer. Eventueel nabewerken met wasbenzine. Bij kunststof vezels kunt u echter alleen beter wasbenzine. Bij kunststof vezels kunt u echter alleen beter wasbenzine gebruiken. MEEMOE ÜEWItOCltTEN In onze magnolia van zo 'n dertig jaar oud groeien plotseling vreemde 'gewrochten'. Deze hebben we nog niet eerder gezien. Graag zouden wij in uw leerzame rubriek willen lezen, wat dit verschijnsel nu eigenlijk is, een speling van de natuur, vruchten voor de voortplanting of een teken van het begin van het einde van de boom? Antwoord: Dat uw magnoha nu pas zaad vormt, want daar is hier sprake van, moet als een speüng van de natuur beschouwd wor den. Het is wel eens zo dat een boom plotse- Ung zaden gaat produceren als hij zijn einde 'voelt' naderen. Maar om u niet te zeer te ver ontrusten: een magnoliaboom kan heel oud worden. Dit is dan afhankehjk van een aantal omstandigheden zoals de waterstand en de toestand van het milieu ter plaatse. U kunt hem helpen bij het ouder worden door bemes ting toe te passen. Informatie over de in uw situatie juiste bemesting kunt u het beste krij gen bij een tuincentrum. De door u genoemde vreemde 'gewrochten' zijn dus zaaddozen met pitten en kunnen voor voortplanting wor den gebruikt, al is dit zaak van lange adem. U kunt nu nog net zaaien (liever in oktober) in turfmolmhoudende compost, bij voorkeur in een koude bak. Ontkiemen kan 12 tot 18 maanden duren! Na drie of vier jaar zijn ze dan geschikt voor een definitieve standplaats. mnamiEiaEm Mijn zoon van 14 jaar wil straks in de zomervakantie gaan werken. Nu beweert een buurman van mij dat hij hiervoor nog te jong is. Heeft hij gelijk? Antwoord: Uw kind mag vanaf het 13e jaar vakantiewerk verrichten. Voor werknemers jonger dan 18 gelden extra beschermende regels. Zo mogen kinderen van 13 en 14 jaar alleen lichte werkzaamheden van niet-indus- triële aard verrichten. Ook voor oudere kin deren gelden beperkingen. Zo mogen zij in bepaalde situaties alleen onder deskundig toezicht werken. Ook gelden extra beperkin gen op het gebied van de werktijden. De Arbeidsinspectie houdt overigens tijdens de komende schoolvakantie actief toezicht op de naleving van de regels rond het vakantie werk. Tegen ouders die een kind jonger dan 13 jaar vakantiewerk laten doen zal direct proces-verbaal opgemaakt worden. iTumriGEH Na mGimiEN BaamoEOEQ Waardoor ontstaan stuwingen in het li chaam na het verwijderen van de baarmoe der? Wat is hier tegen te doen? Antwoord: Als de baarmoeder verwijderd is kan dit inhouden dat ook de eierstokken zijn weggehaald. Hier worden de vrouwelij ke hormonen gevormd. Dan is het dus niet meer mogelijk deze hormonen te produceren waardoor de zogenaamde overgangsklach ten ontstaan die u omschrijft als stuwing. Gelukkig is hier heel goed iets aan te doen door het gebruik van tabletjes met vrouwe lijk hormoon. U hoeft zich geen zorgen te maken. Gaat u maar naar uw huisarts die u daarmee kan helpen. urnaaoM uoEFiizEas? Kunt u me uitleggen waarom een paard hoef- ijzers ondergeslagen krijgt? Hoelang is dit gebruik al in zwang? Is het paard het enige dier waarbij dit gebeurt? Antwoord: De hoomwand van de hoomvoet van een paard groeit ongeveer 1 centimeter per maand. In de situatie dat een paard alleen maar over gras loopt slijt het hoorn bijna evenveel af als het aangroeit, zodat hoefijzers in principe niet nodig zijn. Als het dier als last- en rijdier gebruikt wordt treedt er een veel sterkere slijtage op dan aangroei van de hoeven, dit dikwijls nog onregelmatig ook, omdat ze nu ook vaak over een stenen onder grond moeten lopen. Hoefbeslag is dan nood zakelijk om de hoeven te beschermen tegen deze overmatige slijtage en gevoehgheid. Hoefijzers worden al lang gebruikt, waimeer ze voor het eerst toegepast werden is echter niet bekend. In principe zouden alle hoefdie- ren beslagen kunnen worden, dit wordt echter nauwelijks gedaan omdat zij niet zozeer als last- en rijdier gebruikt worden. Op D.V. zaterdag 19 juni, 's avonds om half acht, zal er in de Her vormde Kerk te Sommelsdijk een bijzonder orgelconcert worden gegeven. Aan de klavieren van het prachtige Meere-orgel van deze kerk zullen zo'n dertig organisten plaatsnemen. Met hun docent, Paul Kieviet, wordt op dit moment druk geoefend om op deze avond iets moois te kunnen laten horen. Eén voor één zullen ze als het ware het stokje doorgeven. Een echte estafette dus. De deelnemers aan dit concert hopen u te laten genieten van een zeer gevarieerd programma op dit fraaie orgel. Het leuke van zo'n avond zit 'm vooral in de variatie er in. Niet alleen de afwisseling wat betreft de muziek, maar vooral in de organisten zelf. U hoort tijdens het con cert immers veel mensen spelen. Allemaal beleven ze plezier in het orgelspel. Toch maakt het heel wat uit of je voor de eerste keer aan zo'n echt concert meedoet, of dat je gewend bent in het openbaar te spelen, of datje aktief bent als kerkorganist en inmiddels een behoor lijk hoog niveau hebt bereikt. Uit dit concert blijkt ook iets van de grote belangstelling voor het orgel op Flakkee. De spelers komen van het hele eiland, maar een aantal ook van 'buiten': Voome-Putten, Sint Philipsland, Tholen, Gorinchem en Noordwijk aan Zee. U krijgt een smaakvol muzikaal menu opgediend, van speelse mees terwerkjes uit de achttiende eeuw tot diverse grote werken uit ver scheidene stijlen. Een greep uit het programma: koraalmuziek uit de barok, onder meer van Böhm, Kauffman, Pachelbel en Walther - een heus Ouverture in Franse stijl - een zeer expressieve Fantasia van de Zuidnederlandse componist Abreiham van der Kerckhoven - ver scheidene stukken van Carl Philipp Emanuel Bach, de tweede zoon van Johann Sebastian Bach; aan de ene kant uiterst lichte rococo- variaties, maar ook een melancholiek Cantabile (prachtig met de Fluit Travers, als imitatie van de 18e eeuwse houten dwarsfluit) - de uit bundige, bekende Preludium van Kellner, die nergens zo mooi klinkt als hier - drie fantastische stukken van Dietrich Buxtehude, de groot meester van de Noordduitse barok - variaties van Sweelinck, waar schijnlijk de beste componist die Nederland ooit heeft voortgebracht - de Ricercare van Albert de Klerk, de bekende Haarlemse organist, die vorig jaar is overleden - het Allegro vivace uit de Eerste Symp honic van Louis Vieme, de Parijse orgelmeester uit de Franse roman tiek, zeer virtuoos - licht modem: Psalm 105 van de hedendaatse Zwitserse organist Pierre Segond. Eén componist, die ook wel 'begin en einde van de muziek' wordt genoemd, neemt een bijzondere plaats in. Dat is Johann Sebastian Bach. Van hem hoort u Preludia en Fuga's, onder meer de prachtig- zangrijke Corelli-fuga in h-moU. Verder koraalmuziek ('Wir glauben all' uit de Orgelmis en de partita 'Sei gegrüsset, Jesu gütig') en een deel uit de onvolprezen Triosonates. Niet te vergeten is ook het op Vivaldi geïnspireerde Concerto van Bachs achtemeef, Johann Gottf ried Walther. Een drietal kerkorganisten treedt voor het voetUcht met eigen com posities, alle ontstaan rond de praktijk van de eredienst. De inkt is dan wel niet meer nat, maar het scheelt niet veel! Sinds 1984 is musicus Paul Kieviet vaste bespeler van het Meere- ;orgel. Daarnaast is-hij verbonden aan de Hervormde Gemeente van Middelharnis, waar hij het grote Leeflang-orgel bespeelt. Hij is afge studeerd als docerend musicus, uitvoerend musicus, muziektheoreti cus en kerkmusicus. Rond de kerkorgels van Middelharnis en Som melsdijk bouwde hij een bloeiende lespraktijk op. Zo werden vele kerkorganisten opgeleid. Ook deden vele leerlingen met succes mee aan concoursen. Behalve als kerkmusicus en docent is Paul Kieviet werkzaam als docent muziektheorie aan de Muziekschool Goeree- Overflakkee, en als dirigent. Hij geniet bekendheid als concertgever en als improvisator. De in 1995 verschenen CD met eigen composities legt getuigenis af van zijn aktiviteiten als componist. Op Flakkee wordt veel en vaak erg goed orgel gespeeld. Nergens anders blijkt dat zo duidelijk als op een avond als deze. U bent van har te welkom om daar getuige van te zijn en zo de spelers een hart onder de riem te steken. Een beetje spannend is het toch wel! Ook wanneer u denkt in de toekomst zelf orgel te willen leren spelen of er over denkt om uw zoon of dochter aan te melden: komt u gerust luisteren. Ongeveer halverwege de avond wordt een korte pauze gehouden met koffie en fris. De toegang is-gratis, alleen is er aan de uitgang een col lecte om de onkosten te dekken. Gratis spijsverterings- kolderfolder 2.000.000 mensen met een spijsverterings- ziekte. MAAG LEVER DARM Iedereen denkt er veel van te weten, maar uit recent onder zoek van de Maag Lever Darm Stich ting blijkt dat Nederlanders erg weinig weten over de functie en werking van hun maag, lever en dar men. Een beschuitje bij diarree, war me melk bij maagpij n en van stress krijg je een maagzweer zijn misverstanden die hardnekkig de ronde doen. Tijdens de Maag Lever Darm Week 1999 (13-19 juni 1999) geeft de Maag Lever Darm Stichting een speciale folder uit over dit onderwerp. De Spijsverteringskolderfol der vertelt kort hoe het werkelijk zit met onze maag, lever en darmen. De gratis folder Spijsverteringskolder ligt bij huisartsen, apotheken en drogisterijen maar is ook aan te vragen bij de Maag Lever Darm Stichting, telefoon (030) 6055881. Aanvra gen per e-mail kan ook: info@mlds.nl Maag Lever Darm Week 1999 De Maag Lever Darm Week vindt plaats van 13 tot en met 19 juni 1999. Tijdens de week vraagt de stichting aandacht voor 2 miljoen mensen met een spijsverteringsziekte. In de Maat Lever Darm Week vindt ook de jaar lijkse collecte plaats en staat het gironum mer van de stichting open (giro 2737). Met het geld financiert de Maag Lever Darm Stichting haar voorlichtingsprojecten en be- MEERKERK - Ondanks het nog niet echt op gang komen van de zomer ver wacht de Stichting Vrije Recreatie (Kam peren bij de Boer) het komend seizoen weer veel levendigheid op de bij haar aan gesloten kleinschalige campings. De SVR baseert deze verwachting op de ongekend hoge opkomst van recreanten op de in het voorjaar gehouden SVR-Vakantiebeur- zen, bij welke gelegenheden zeer velen zich met hun gezin aanmeldden als dona teur-recreant. Zo'n vijfentwintigduizend recreanten kwa men op de vier beurszaterdagen hun licht opsteken over het kamperen bij de boer in het algemeen en over de werkwijze van de Stichting Vrije Recreatie in het bijzonder. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om meteen hun vakantie voor 1999 bij de SVR-boer te boeken. Eens te meer een bevestiging dat deze vorm van recreatie in de lift zit, hetgeen een doom is in het oog van de commerciële (Recron-)campings. Evenals in voorgaande jaren heeft men ook nu weer via de media geprotesteerd tegen de 'ongebreidelde groei van boerencampings'. Vreedzame oplossingen DE BESTE In het zojuist verschenen zomer-informatie- buUetin 'Info' staat te lezen dat de SVR deze uit jaloezie geboren kritiek betreurt en voor zitter Wim van den Berg zegt hierover "Jam mer eigenlijk, want we kunnen toch gewoon naast elkaar bestaan en, zonder al dat gehak ketak, de belangen van onze eigen achterban behartigen. Laten we elkaar versterken en blij zijn dat we in een vrij en gastvrij land leven, waar de recreant zijn eigen keuze kan maken en zelf kan kiezen of hij op een mega- camping wil staan of bij een SVR-kampeer- boer. Vreedzame oplossingen zijn altijd de beste; dat geldt ook voor de Recron en de SVR". SVR-RECREATIELANDKAART MET PLAATSNAMENREGISTER Hoewel de SVR geen campinggids uitgeeft en men, om te kunnen kamperen op een SVR-camping, donateur moet zijn van de Stichting, bevat de 'Info' een in fullcolour uitgevoerde SVR-Recreatielandkaart met aan de achterzijde een compleet register van de plaatsen in Nederland waai- SVR-cam- pings gevestigd zijn. En dat zijn er heel wat: van de 1800 SVR-campings zijn er maar liefst 1200 in Nederland gevestigd. De ove rige zijn over vele landen in Europa ver spreid, waarvan Frankrijk met 205 campings als topper uit de bus komt. De MODERNE KAMPEERDER IS EEN SVR-KAMPEERDER Bij de Stichting Vrije Recreatie zijn inmid dels bijna honderdduizend donateurgezin nen aangesloten; recreanten die een verblijf op een kleinschalige camping met al z'n rust en eenvoud verkiezen boven een verblijf op massale, dure pretparken. Gezien de spectaculaire groei van het aantal SVR-donateurs/recreanten in de laatste jaren kan men gemst stellen dat de moderne kam peerder kiest voor de rust, ruimte en betaal baarheid van het boerenerf. Voor meer informatie over de Stichting Vrije Recreatie: SVR, Meerkerk. Tele foon (0183) 352741. Fax (0183) 351234. E- mail: Info@svr.nl. Internet: www.svr.nl taalt ze onderzoek naar spijsverteringsziek- ten, zoals darmontstekingen, allergieën, maagklachten en kanker aan de maag, lever of darmen. Sinds januari 1999 verzorgt de muziekschool 'Goeree-Overflakkee' de muzieklessen voor de blaasorkesten in de gemeente Middelharnis. Voor het komende schooljaar zijn er in deze zogenaamde hafa-sector nog lesplaatsen beschikbaar en de verenigingen 'Apollo' (harmo nie) en 'Sempre Crescendo' (fanfare) kunnen best nog wel flink wat leerlingen gebruiken. De muziekschool biedt daarom belangstellenden de mogelijkheid om kennis te maken met de instrumenten uit het harmonie- en fanfare-orkest. Ook voor kinderen die A.M.V. (alge mene muzikale vorming) ge-volgd hebben is dit een mooie gelegenheid om zich te oriën teren op een mogelijke vervolgopleiding. Op de woensdagen 16,23 en 30 juni van 16.15 tot 17.15 uur mag iedereen in het Diekhuus komen proberen geluiden te maken op allerlei blaasinstrumenten. Men mag met de instru menten zelfs thuis aan de slag, want de verenigingen stellen voor dit project enkele instru menten beschikbaar. De lessen worden gegeven door Arie Stolk die dirigent is van 'Semp re Crescendo' en te-vens als coördinator verbonden is aan de muziekschool. Aan de deelname van deze lessen zijn geen kosten verbonden. Wel graag voor 14 juni aan melden bij het Diekhuus, tel. 482400. STELLEND AM Op D.V. zaterdag 12 juni hopen wij namens de financiële commissie van het open Her vormd Jeugdwerk oud papier op te halen. Wij beginnen om 9.00 uur op de Molenkade, Nieuweweg en de Schoolstraat. Wilt u het goed gebundeld en tijdig gereed zetten. Geen karton. Bij voorbaat dank. MIDDELHARNIS Morgenochtend, zaterdag 12 juni, halen wij vanaf half negen het oud papier op. Wilt u het alstublieft gebundeld buiten op de stoep zetten? De opbrengst komt ten goede aan het jeugdwerk van de N.H. Gemeente van Mid delharnis. U mag het ook komen brengen, onze container staat aan de Molenweg. Alvast bedankt, (OPA: Oud Papier Aktie) HET HERFSTLIED. TENOR Redeneerend, De Herfst blaast door de drev.iri, Die zachte schaduw geven. Werpt vruchten op den grondZij treedt langs berg en dalen, Doet alles binnen halen. Wat nog te rijpen stond. Wat nog te rijpen stond. DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187) 482784 STICHTING Postbus 430, 3430 AK Nieuwegein

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 9