Q>ere^ jCf* i£Jujc-FP HET Dag van het Hoge opkomst Nieuwe fietspaden in gebruik RE ACT IE S OP VE giliillsl G E f Ook WELKOM op 18 EN 29 JUNI EIIAIIDEII-raEyii/S FAOINA12 Vrijdag 11 juni 1999 JUN! TELT MEERDERE MOGELIJKHEDEN Hebt u ooit een spuisluis in actie gezien? Of hebt u v/el eens een beschermd natuurgebied bezocht waaruit drinkwater wordt gewonnen? Zaterdag 19 juni kunt u dit en meer doen tijdens de Dag van het V\^aterschap. Een maand waarin ook de nieuwe leden van de Verenigde Vergadering worden geïnstalleerd. Zij kiezen op 29 juni uit hun midden het dagelijks bestuur van het waterschap, voor de duur van vier jaar. Meer hierover en over de waterschapsverkiezingen van april leest u elders op deze pagina. Spui in actie m«sia^immméi!^mmmmmmémmmm Tal van mensen hebben zich verkiesbaar gesteld voor de Verenigde Vergadering. Velen hebben de kiesdrempel gehaald, sommigen kwamen slechts enkele stemmen tekort terwijl anderen met pijn in het hart afscheid hebben genomen. Een overzicht van de reacties: 'Aandacht meer rich B.C. van Es (categorie ongebouwd) is teruggetreden: 'Ik vind dat op dit moment te veel ondenwerpen waarover het waterschap beslist, in een politieke sfeer worden getrokken. Ik hoop dat mijn opvolgers hun aandacht meer zullen richten op de kerntaken van het waterschap zoals ontwatering en wegen en daarbij letten op de beheersing van de kosten. Dat is geen vreemde gedachte als je bedenkt dat landbouwers zoals ik circa 20.000 gulden per jaar betalen aan waterschapsomslag. Verder hoop ik dat de verjonging van bestuursleden zich door gaat zetten; het is een van de redenen waarom ik me heb teruggetrokken. Wat ik het meest zal missen aan het waterschap? Het uitstekende contact met de andere bestuursleden.' IMOET ALTIJD GAAN OM KWALlTEn van Rossum-Gortzak (categorie ongebouwd) is nieuw gekozen: 'Mij gaat het om een goed waterbeheer voor de agrarische sector. Ik weet hoe belangrijk dat is want wij hebben een traditioneel akkerbouwbedrijf. Daarvoor is een goed waterpeilbeheer erg belangrijk. Dat wil echter niet zeggen dat mijn taak daarmee ophoudt. Oog voor de samenleving houden is zeker zo belangrijk, want de wereld draait om meer dan de agrarische sector alleen. Op basis van gelijk waardigheid met elkaar omgaan,levert meer op dan de hakken in het zand zetten. Dat er maar drie vrouwen in de Verenigde Vergadering zijn gekomen vind ik spijtig. Veel mannen denken kennelijk nog altijd dat we het werk niet aankun nen, terwijl vrouwen het waterschap nog vaak ols een ver-van-mijn-bed-show beschouwen. Een vrouw als heemroad zou misschien dat beeld kunnen bijstellen. Maar dat mag geen doel op zichzelf zijn. Het moet altijd gaan om de kwaliteit en nooit om het geslacht.' 'Wat minder mate W. Balde (categorie ge^R/d) is herkozen: 'Ik ben met name geïnteresseerd in natuur- en landschapsbèscherming. De komende periode ga ik me verder inspannen voor ons leefmilieu en dan denk ik can het aanleggen van fiets- en wandelpaden, het ontwikkelen en beschermen vön kruidenrijke oevers en het schoonhouden van ons water. Daarbij streef ik vooral naar een milieuvriendelijker inrichting van het landschap zonder extra kosten. Ik hoop dat we in de volgende eeuw een goed evenwicht vinden tussen economische ontwikkeling en een leefbaar milieu. VVe moéten bedenken dat we de aarde te leen hebben, dat er nog vele generaties na ons komen. Meer oog voor de beperkingen van ons land en wat minder materialisrne; kan geen kwaod.' Veranderingen BLIJ J. Troost (categorie gebouwd) is niet herkozen: 'Inclusief de periode als plaatsver vangend lid van de Verenigde Vergadering heb ik er nu ongeveer twintig jaor voor het waterschap opzitten. In die tijd is er heel veel veranderd en daarop terugkij kend vind ik dat veranderingen die vooraf wat moeilijk lagen, achteraf heel goed hebben gewerkt. Denk bijvoorbeeld aan de verkiezing van een dijkgraaf; traditio neel kwamen zij uit 'ongebouwd'. Toen er ineens eentje uit 'gebouwd' kwam, bleef ook deze boven de partijen staan. Een ander voorbeeld: vroeger was het eiland in vier districten verdeeld. Dat was heel aardig want bij vergaderingen kende je iedereen. Sinds de samenvoeging tot één waterschap zijn er echter commissies waarin mensen van het hele eiland zitten. Het gaat er nu veel inhou- délijker en vakgerichter aan toe en dat is achteraf toch beter Zo zie je maar dat vernieuwingen waar aanvankelijk niet iedereen bij staat te juichen toch succesvol kunnen zijn,' lANDBOUW KUNNEN HAND IN HAh T Human (categorie ingezetenen) is nieuw gekozen; 'In de jaren die voor ons liggen, ga ik me sterk maken voor iets dat iedereen aangaat: het optimaliseren van de ontwatering om zo een wateroverlast als in september 1998 maximaal te beheersen. Daarnaast vind ik de veiligheid en dus de kwaliteit van wegen een belangrijk onderwerp. Mijn advies aan het nieuwe dagelijks bestuur dat we op 29 juni kiezen is: let op ieders belang. Nu staat natuurontwikkeling op de kop van Goeree in het middelpunt van de belangstelling, maar het bestuur moet zich richten op de harmonisering van belangen. En het een hoeft nietten koste te gaan van het ander want ik vind dat er geen tegenstelling tussen landbouw en natuur hoeft te zijn. Het kan zelfs hand in hand gaan. Als we maar goed overleggen en luisteren dan kunnen alle partijen hun wensen voor een groot deel realiseren.' De kiezers van Goeree-Overflakkee voelen zich beduidend meer betrokken bij het werk van het waterschap, dan die in andere gebieden. Met 61,5% voor ongebouwd, 38,0% voor gebouwd en 37,0% voor ingezetenen, was de op komst gemiddeld 15% hoger don elders in de regio. Zaterdag 19 juni: De Spuisluis aan de Meester Snijderweg in Stellendam is van 10.00 tot 16.00 uur geopend voor iedereen. Als u iets wilt weten over het water, over de duinen en dijken of over het werk aan de weg, loop dan gerust binnen. U bent meer dan welkom. Ook buiten het gebouw is van alles te bele ven. Een greep uit de activiteiten van die dag: Overtollig water loost het waterschap via spuien op de Noordzee, de Grevelingen, het Zoommeer en het Haringvliet. Als alles volgens planning verloopt, kunt u daarvan in de Buitenhoven van Stellendam een demonstratie zien. Daar zetten wij van 13.30 tot 15.00 uur de spuisluis van de Zuiderdiep- boezem open. U kunt de sluis en het bijbehorende materieel ook van nabij bekijken. Medewerkers van het waterschap vertellen u graag over de taken van het waterschap. De koffie staat klaar en u krijgt als herinnering een aardige attentiel Fietsen l^wg';*/Diverse kunstwerken Goeree-Overflakkee telt vele zogeheten kunstwer ken die in de buitenlucht staan. Dat zijn dan geen olieverfschilderijen of bronzen beelden, maar gemalen, stuwen en sluizen. Een samenhangend systeem waarmee het waterschap de waterhuishou ding en dus het waterpeil regelt. Om u te laten zien hoe omvangrijk dit systeem is, heeft het waterschap een fietsroute uitgestippeld die door en langs de duinen loopt. Daarin zijn ook objecten van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden en de Delta Nutsbedrijven opgenomen. Een leerzame route die achttien kilometer lang is. De beschrijving is verkrijgbaar bij de spuisluis van de Zuiderdiepboezem in Stellendam en bij de VW's in Ouddorp en Middelharnis. Wandelen door unieke natuur De zuivering van ons drinkwater gebeurt onder meer in duingebieden. Normaal gesproken zijn deze gebieden gesloten voor het publiek, maar ter gelegenheid van de Dag van het Water schap is het waterwingebied van Delta Nutsbedrijven opengesteld. U hebt vrije toegang tot de wandelpaden. Wilt u meer weten over de natuur in het duingebied, dan kunt u een rondleiding volgen door natuurgebied De Kwade Hoek die de Vereniging Natuurmonumenten verzorgt. Als u hieraan wilt deelnemen, meldt u zich om 1 3.30 uur op het parkeerterrein bij de ingang aan de Oostdijkseweg te Goedereede. .n. p^ De Verenigde Vergadering is het algemeen bestuur van het waterschap. De leden vertegenwoordigen kiezers uit drie verschillende categorieën: ongebouwd, gebouwd en ingezetenen. Zij worden eens in de vier jaar gekozen. Een bestuurslid 'ongebouwd' let op de belangen van eigenaren van landbouwgrond, 'gebouwd' vertegenwoordigt de bezitters van gebouwen, terwijl'ingezetenen' alle inwoners vertegenwoordigt. Wie op het eiland woont in een eigen huis mag dus stemmen op kandidaten voor 'ingezetenen' en 'gebouwd'. Het aantal inwoners is vele malen hoger dan het aantal eigenaren van landbouwgrond. Dit is duidelijk te zien aan het aantal uitgebrachte stemmen per categorie. naam aantal stemmen gelcozen: J. van der Wende 202 J.A. van Nieuwenhuyzen 130 RC.H. Noordermeer 99 R. van Putten .83 A. Houweling 68 A.E. Struik 66 E.A. Struik 61 E.R Mastenbroek-van der Sluis 55 A. van Es 43 M.M.L. van Rossum-Gortzak 42 A. Schrier 42 A.A. Blokland 41 niet gekozen: D. Vogelaar RA. van der Giessen J.R Warnaer naam gefcozen: W. den Eerzamen C. van 't Zelfde A. van der Wende G. Joppe T. Human J.H. Kalle M naam gekozen: J. Klepper W. Balde M. Koese C. Quist S.C. Poortvliet H.A. Mijs M. Villerius J. van der Vlugt TC. Both-Verhoeven G.R. Winkels A.J. Schouten A.J. Kardux niet gekozen: J. Troost A.F. Daalmeijer C.J. van Peperstraten-van. Nieuwenhuijzen N.C.A. Andries R.L. de Haan G. Maatkamp M.de Haas 'aantal stemmen aantal stemmen naam niet gekozen: L. Verolme L.B. de Berg A. van Noordenne W Visser R Visser B.N. de Koning aantal stemmen Op 18 juni komt de Verenigde Vergadering voor de 74e keer bijeen. Op de agenda staat onder meer bestrijding van water overlast door het resen/eren van geld voor openwaterberging. Andere prominente punten zijn de besteding van 100.000 gulden aan verkeersveiligheidsmaterialen (schrikhekken, geleidebakens, kegels en borden) en de vaststelling van het Integraal Waterbeheersplan Zuid-Holland Zuid voor de periode 1999-2003. Een aantal bestuurders neemt tot slot afscheid van het waterschap, waaronder de heemraden Stehouwer en Jacobs. U bent van harte welkom bij deze openbare vergadering vanaf 1 5.00 uur in het waterschapshuis, Dwarsweg 40 in Middelharnis. Op 29 juni kiezen de leden van de Verenigde Vergadering in het waterschapshuis vanaf 1 4.00 uur een nieuw bestuur en worden de adviescommissies samengesteld. Ook deze vergadering is voor iedereen toegankelijk. waterschap opent 1 8 juni ook twee nieuwe fietspc den. Het gaat om het pad langs de Geldersedijk, Zuiddijk en Molendijk tussen Dirksland en Herkingen en om het pad langs de Schaapsweg tussen de N59 en Den Bommel. Het eerste is in samenwerking met de gemeente Dirksland aangelegd, terwijl het tweede onder medeverantwoordelijkheid van gemeente Oostflakkee is gerealiseerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 12