Quiltkring Goeree- Overflakkee komt met nieuwe tentoonstelling 4995 HEREN LET OP! DAMESJACK NACHTHEMDEN ANNETTE Citroen Xantia 1.8 i Wel of geen circuit door Dirksland? Gedeputeerde Van Zwieten opent 10 juni eerste Camping lodge Verse Zliia)MLo.s 21^ DAMESPANTALONS BERMUDA Colbert, Jack of Pantalon Netagco® Rumptstad KERKDIENSTEN EiiAraei-tiiEyws LET OP LET OP GEZOCHT Qerrit QaSriëCLeonard Maria !Rie/ge Lydia Keizer Groente Fruit 'DfirJ,'D,Wofters mzL>. T,. de Jong Cfiristien Anneke Qriniois Adverteren in Eilanden Nieuws betekent dat uw advertentie ook buiten de bebouwde kom wordt gelezen. t/m zaterdag 12 juni KNIEBROEKEN (piaa.) ^ROO trui en overhemd bij: goed tehuis ,^t Dorkas met hulpgoederen overspoeld Rommelmarkt 'Sempre Crescendo' Expositie natuurschilderijen in BC Tenellaplas Ger. Gemeenten Dinsdag 8 jujil 1999 FAMILIEBERICHTEN De Heere, de Schepper en Onderhouder van alle leven, verblijdde ons met de geboorte van een zooa_en broertje We noemen hem QcTt Wijnand van Duijn Corine van Duijn-Peeman Jacolien 4 juni 1999 Pr. Irenelaan 47 2224 XA Katwijk Tel. (071) 407 74 25 Bezoek graag tijdens de kraamdagen. Wilt u voor een bezoekje even bellen. Je bent door God aan ons gegeven, in liefde aan ons toevertrouwd. Toch zal je alleen echt kunnen leven, als Hij je in Zijn handen houdt. Dankbaar en intens gelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter Marie - Lise 3 juni 1999 Daniël en Jolanda Mackloet Dubbele Ring 20 3245 AD Sommelsdijk Tel. (0187)48 92 77 Oeze i^eejc Teelt- en verkoopbedrijf 2 bakken AARDBEIEN ...Kilo 5i 225 a ...,Kilo Damweg 1 a Stellendam Oosterse kimono's in de toren van Goedereede Twee jaar lang hebben de dames van de quiltgroep hun creativiteit en handigheid gebruikt in voorbereiding van een nieuwe expositie met exclusieve Japanse kimono's. Op 12 juni wordt in de toren van Goedereede de ten toonstelling met het eindresultaat geopend. De quiltgroep bestaat al acht jaar. De exposities van de groep hebben in 1995 en 1997 in de toren van Goede reede al veel bezoekers getrokken en bewondering geoogst. De Japanse kimono's die nu worden tentoon gesteld -zijn veelal van zijde, katoen of een combinatie daarvan. Zij worden als een mobiel met bamboe in het midden van de toren gehangen. Het onderwerp is mede gekozen omdat in Japan de kunstvorm art-quilt veel wordt beoefend met geheel eigen ontwerpen en een spe ciale oosterse sfeer. Daarnaast speelt het komende lus trum van 400 jaar handelsbetrekkingen met Japan een rol. Het quilten is een speciale techniek. Vroeger werden dekens gequild, tegenwoordig is er een aparte kunst vorm van ontstaan. De binneiikant van de quilts is vaak even mooi als de buitenkant en soms nog mooier. Er wordt veel met kleuren gewerkt en in de toren zal ook een gezamenlijke gequilte deken worden tentoonge steld, waaraan alle dames hebben meegewerkt en waar in de complete kleurencirkel is verwerkt. Dit werk zal worden verloot en de opbrengst zal ten goede komen aan de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschap pij. De kleden die twee jaar geleden tentoongesteld worden in de toren zijn momenteel uitgeleend aan een Franse quiltgroep die in Cognac een tentoonstelling houdt met dit Nederlandse werk. Woensdag zijn de kunstwerken in de toren van Goede reede opgehangen en de affiches over het eiland ver spreid. In de toren zelf is een brochure verkrijgbaar met toelichting op de verschillende kimono's. Bij de ten toonstelling is ook een boek in te zien met werkfoto's van de quiltgroep. Daarnaast hangt er bij iedere kimono een verhaal over de intentie en de totstandkoming. Iede re deelnemer heeft zo zijn eigen verhaal en achtergrond. Enkelen hebben veel ervaring met diverse vormen van handwerken, anderen beheersen juist meer de technie ken van het ontwerpen. Het geheel is een gevarieerde tentoonstelling met een heel speciale sfeer in een bij zondere lokatie. Vanaf 12 juni is de tentoonstelling te bezichtigen tegen een geringe vergoeding, iedere dag behalve zondag van 14.00 tot 17,00 uur. Voor inlichtingen over opensteUing toren: tel. 493796. Voor inlichtingen over de quilt tentoonstelling: Kok de Jager, tel. 481867. Met droefheid geven wij u hierbij kennis dat de Heere uit onze familiekring heeft weggenomen onze geliefde zuster, schoonzuster en tante MARIA LODDER weduwe van Jacob Hollaar op de leeftijd van 88 jaar. Sommelsdijk: C. Lodder A. Lodder L. Lodder-Buth Dirksland: F. Struik neven en nichten Sommelsdijk, 4 juni 1999 Wij zijn getrouwd op vrijdag 4 juni 1999 en Catharinastraat 13 3252 AD Goedereede Wij willen iedereen hartelijk bedanken voor de vele kaarten, attenties en andere blijken van mee leven met de geboorte van onze dochter en zusje Dr. Vreuls en dr. Servaas en personeel van de kraamafdeling Bethesda ziekenhuis bedankt. Corrie bedankt voor de fijne kraamdagen. Jan, Anette, Patricia en Christien van den Bos Wij zijn verloofd! 5 juni 1999 Koolweg 18 Koolweg 36a 3253 LH Ouddorp En een ieder hartelijk bedankt voor de vele kaarten, bloemen en cadeaus. (dit is de laatste week) kunt u de waardebonnen besteden bij: ANNETTE, zandpad 90 te Middelharnis Grote keuze in: v.a."WWl enz. In vele nieuwe kleuren. Kom even passen bij AN N ETTE U slaagt deze keer voor een mooi met bijpassende ANNETTE, zandpad 90 te Middelharnis Zoekt u een vlot Kom dan even passen bij ANNETTE De keuze Is groot, de prijzen vallen mee! Wist u dat u het mooiste slaagt voor Maten 38 t/m 54 Zandpad 90, Middelharnis Tel. (0187)48 24 31 voor 2 jonge katjes Tel. 65 24 03 TE KOOP 1995, 121.000 km ƒ76.750- Tel. (0187) 64 19 54 b.g.g. 65 19 51 Garage Admiraal Zonen v.o.f. Uitgebreide koltektie babykleding, doopiurken, slaapzakken Peuterkleding Bo Dean maat 92 t/m 122 20% KORTING Dames- en kinderstoffen patronen Sokkenwol 3 bollen voor 15,- Panty's ook in GROTE maten Beerenondergoed in de maten 92 t/m eel dinsdag gestoten Gemeenteraad is er nog niet uit: Tijdens de laatstgehouden raadsvergadering van de gemeente Dirksland kon men er niet uitkomen: maken we wel of geen circuit door Dirksland? Die vraag ontstond naar aanleiding van het wegencate- goriseringsplan, zoals dat uitgewerkt was voor de woonkern Dirksland. De raad was het er beslist wél over eens dat het plan prachtig en waardevol genoemd kon worden. Voor alle straten en wegen in Dirksland - en ook die in Melissant en Herkingen - zal de maximum toegestane snelheid 30 km. per uur worden. Dit in het kader van de door het Rijk ingestelde actie 'Duurzaam Veilig'. En de raad kon daar zich ook uitstekend in vinden. De schoen wrong echter om de in het plan uitgewerkte traject Korteweegje-Schel- penpad-Boezemweg in Dirksland. Daar zal de maxi mumsnelheid geen 30 maar 50 km. per uur bedragen. Bovendien zouden de maatregelen die enkele jaren gele den werden genonen om het circuit-achtige daar weg te nemen, weer ongedaan worden gemaakt. En daarover lie pen de meningen uiteen. In eerste termijn uitte de heer Van der Vlugt met een waar betoog zijn ongenoegen over wat ie van deze plannen voor het genoemde traject vond. De veiligheid zou er zijns inziens zeker ook op achteruit gaan. En ook de heren Van Prooijen en Dijkgraaf dachten er zo over, al vond Van Prooijen dat ie met heel wat minder woorden het zelfde kon zeggen dan Van der Vlugt. Dijkgraaf vroeg zich af waar je als raad met je geloofwaardigheid blijft als je de investeringen van enkele jaren geleden zomaar weer ongedaan maakt en hij raadde om over die 50 km. nog maar 'ns een keer te praten, Van Prooijen drong daar zelfs op aan. Wethouder Koningswoud bracht echter enige geruststelling door te steUen dat er voor de te verdwijnen maatregelen andere in de plaats komen. Die waren alleen nog niet in het plan vermeld omdat het daarin gaat over de 30 km.-wegen en niet die van 50. Daaraan wordt later invulling gegeven. Desalniettemin kon men het in tweede termijn nog niet eens worden. De heer Leeflang meende dat een snel- In het Dorkas journaal van juni ziet Dorkas Hulp Nederland met genoegen terug op het welslagen van de hulpactie voor Kosovo. Goeree-Overflakkee voegde aan de stroom kleding en levensmiddelen, op 24 april 3 volgeladen vrachtwagens levensmiddelen en bijna honderd ton kleding toe. Het Dorkas magazijn in Andijk puilt mo menteel uit van de spullen die nog naar Kosovo zullen worden gebracht; het meest noodzakelijke, zoals levensmiddelen zijn di rect na de gehouden actie vervoerd. Op Zeeland camping 'De Wijde Bliek' te Renesse wordt donderdag ochtend 10 juni de eerste Camping Lodge geopend. De officiële opening van deze nieuwe houten kampeerac- commodatie wordt om 9.30 uur ver richt door gedeputeerde G. van Zwieten van recreatie. De heer Van Zwieten vervangt H. Apotheker die recent aftrad als Minister van Land bouw, Natuur en Visserij. De Camping Lodge is een nieuwe kampeervorm die is ontwikkeld op ini tiatief van 10 Schouwse en 2 Walcher- se recreatie-ondernemers verenigd in de Stichting Ontwikkeling Recreatie (SOR). In de SOR hebben zowel regu liere campinghouders als eigenaren van minicampings zitting. De Cam ping Lodge is een verfijning van een Amerikaans concept. Het is een kleine houten accommodatie met twee ver diepingen en een zeer eigentijds ont- weip. Opvallend daarbij zijn met name de twee bedsteden en de overstekende bovenverdieping. Volgens de initia tiefnemers wordt met de Camping Lodge ingespeeld op de grote groep recreanten die 'het avontuurlijke ka rakter en het buiten leven van kampe ren willen combineren met het comfort van eigen sanitair en keuken'. De Camping Lodge kwam mede tot stand dankzij een subsidie van het Ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij in het kader van het project 'Vitaal platteland'. De initiatiefnemers zijn vast van plan om de Camping Lod ge breed uit te zetten in heel Neder land. Uit verschillende delen van het land is dan ook al interesse getoond voor het project. Om hieraan gehoor te geven organi seert de SOR op 9 en 10 juni tussen 9.00 en 17.00 uur twee open dagen op Zeeland Camping De Wijde Bliek te Renesse. Aan ondernemers die geïnteresseerd zijn in de Camping Lodge zal een aan tal voorwaarden worden gesteld op het gebied van o.a. standplaatsgrootte, inventaris en promotie-inspanningen. Om dit te kunnen afdwingen heeft de SOR zowel de naam Camping Lodge als het ontwerp laten beschermen. Rumptstad Industries B.V. maakt reeds lan ge tijd deel uit van de Netagco Groep. Deze groep heeft in de afgelopen jaren in voortva rend tempo een product-assortiment opge bouwd waarmee de gehele aardappelteelt kan worden bediend. Dit is o.a. bereikt door acquisitie van bekende namen in de land- bouwmechanisatiewereld: Miedema, Ree kie, AVR, Wühlmaus, Hassia, Structural, Tolsma. Om nu ook eenheid in de structuur van de producten en bedrijven te verkrijgen, is be sloten dat met ingang van 1 juni 1999 al deze bedrijven de toevoeging 'Netagco' zullen gaan dragen. Met ingang van deze datum zal Rumptstad RSI zich dan ook als 'Netagco Rumptstad' presenteren. Op 12 juni a.s. houdt de Koninklijke Fan fare 'Sempre Crescendo' haar jaarlijkse ronunelmarkt op het Diekhuusplein aan het Beneden Zandpad te Middelharnis. Er is weer van alles te koop en zoals u van 'Sempre' gewend bent is er ook weer een ruim aanbod van meubilair. Verder kunt u weer naar hartelust grasduinen in boeken, platen en CD's en ook audio- en video apparatuur, computers en huishoudelijke apparaten zijn volop aanwezig. Natuurlijk wordt de inwendige mens niet vergeten. Kom eens langs tussen 9.00 en 16.00 uur, wie weet wat u vindt! En.u steunt er de 110-jarige muziekvereniging mee! Voor meer info: (0187) 484226. Wilma den Otter exposeert in de maanden juni en juli dagelijks schil derijen in bezoekerscentrum Tenella plas tentoongesteld. De schilderijen van acrylverf en kleurpotlood zijn realistisch en tonen dieren en bloe men. Wilma is zeer geboeid door de diversiteit in vormen en kleuren van bloemen. Haar liefste onderwerp is toch het dier, zowel huisdieren als dieren in het wild. Elk dier is anders en het is voor Wilma een uitdaging om de typi sche kenmerken van elk individueel dier weer te geven. Het resultaat van haar enthousiasme voor de natuur is terug te vin den in haar schilderwerken. Zij gebruikt acrylverf en kleurpotlood als materiaal. Het bezoekerscentrum van het Zuid-Hol lands Landschap is gedurende de maanden juni en juli dagelijks geopend van 10.00 tot 16.30 uur. De toegang is gratis. heidslimiet van 30 km. per uur toch niet gehandhaafd kon worden, ook niet door de poUtie. Waarom zou je zo'n maatregel dan gaan treffen? Wat hem betreft mochten er de voorrangsregels van vroeger best weer van kracht wor den, zij het met snelheidsremmers. Dit was echter tegen de logica en de gevoelens van Van Prooijen en Van der Vlugt. Vooral Van der Vlugt reageerde duidelijk tegen Leeflang's idee: 'nu moet die ouwe meneer van de poM- tie niet moeUijk gaan lopen doen.want wat zegt ie nu: met 30 km. per uur doen we 2 minuten over dat stukje en met 50 km. per uur, ha fijn, dan doen we d'r 40 seconden korter over!' En dat kon Leeflang, wiens gezicht al grim miger trekken begon te vertonen, niet over z'n kant laten gaan, en - Van der Vlugt interrumperend - ontbrandde hij met een luid: 'ho, ho, ho, daar ben ik het niet mee eens! Ik wO verstandige praat horen. Ik wil niet om m'n oren geslagen worden met halve waarheden!' Na een schorsing van de raad stelde wethouder Konings woud voor dit punt nogmaals in commissievergadering te bespreken, waarna het voor de volgende raadsvergade ring opnieuw op de agenda zal worden gezet. 'Een dap per besluit' besloot Van Prooijen, die hiermee duideUjk in z'n nopjes was - 'een felicitatie waard!' OUDE TONGE - donderdagavond 10 juni 19.30 uur ds. M. Mondria, Waardenburg. OUDDORP - donderdagavond 10 juni 19.30 uur ds. J. Beens, Nijkerk. OOLTGENSPLAAT-donderdagavond 10 juni 19.30 uur ds. G. J. Baan, Lisse. NIEUWE TONGE - donderdagavond 10 juni 19.30 uur student C. Neele, Krimpen a/d IJssel. HERKINGEN-donderdagavond 10 juni 19.30 uur ds. M. Karens, Werkendam. Fybromyalgie is één van de vele soor ten aandoeningen die onder de naam reuma vallen. De meeste reumatische aandoeningen gaan gepaard met ont stekingen, vooral van de gewrichten, maar het kan ook voorkomen dat de zuren en afvalstoffen onvoldoende worden afgevoerd en zich vast zetten op plaatsen waar spieren op de gewrichten gehecht worden. De soort reuma die op de spieren en gewrichten vastzit noemen we 'weke delen reu ma' of fybromyalgie. Fybromyalgie valt onder de noemer 'weke delen reuma' en leidt, in tegenstelling tot de artritische reuma, in de meeste gevallen niet tot vergroeiingen of weefselbeschadigingen. De klachten die voorkomen bij fybromyal gie zijn pijn in spieren, peesaanhechtingen en spierbanden vaak ook met het gevoel van onmacht en verlies van kracht in deze gebie den. Vooral in de ochtend komt veel stijf heid voor en een algemeen gevoel van moe heid. De belangrijkste klacht van fybromyal gie is pijn, en dan vooral op bepaalde punten, hoofdzakelijk in de nek of schou ders. Geleidelijk breidt de pijn zich uit naar andere delen van het lichaam. Het kan ook voorkomen dat de pijn van de ene naar de andere plaats verspringt. Moeheid is hier ook een veel voorkomende klacht, die ook wel als gevolg van de aan houdende pijn te verklaren is, omdat men door pijn niet goed of niet genoeg slaapt en men niet voldoende uitgerust is. Ook psychi sche oorzaken kunnen hierin meespelen. Vaak zijn deze patiënten verdrietig, neer slachtig en gespannen. Daarbij komen dan ook nog de schuldgevoelens tegenover de anderen van het gezin. Door hun voortdu rende klachten ontstaat een gevoel van onmacht omdat zij hun werk niet altijd alleen kunnen klaren. Wat regelrecht de oorzaak kan zijn van deze aandoening is niet helemaal bekend. Vroe ger ging men er vanuit dat de kwaal in de spieren zelf moest worden gezocht, maar daar is men van teruggekomen. Daarna ontstond de gedachte dat we de oor zaak moesten zoeken in het regelcentrum van onze spieren, de hersenen. Vanuit onze hersenen worden zowel het wil lekeurige als onwillekeurige zenuwstelsel bestuurd. Vooral in dit geval letten we op het onwillekeurige zenuwstelsel. Dit speelt een grote rol bij de regeling van de hartslag, de ademhaling, de stofwisseling, hormoonwer king, psyche, doorbloeding en de mate van spierspanning. Er zijn aanwijzingen dat bij deze patiënten het centrale zenuwstelsel als het ware verkeerd is afgesteld of ontregeld, met als gevolg onscherp en soms dubbel zien. In dit geval is het vanzelfsprekend dat emotionele of psychische factoren een rol spelen in hun toestand» In de natuurgeneeskunde gaat men er vanuit dat de invloed van het centrale zenuwstelsel, en ook de stofwisseling hier een grote rol in speelt. In de natuurgeneeskunde wordt fybromyalgie wel eens aangeduid als een depot-ziekte. Daaronder verstaan we een aandoening die voorkomt uit het onvermo gen van het lichaam zich op de juiste wijze van zijn overmatige gifstoffen en zuren te ontdoen. De aanpak die men daarin prefereert is het stimuleren van een gezond werkende stof wisseling door aanvulling van mineralen en sporenelementen. Door een gezonde stof wisseling zal de afvoer van gif- en afvalstof fen weer op gang komen. Deze bevinden zich in de zogenaamde humoraal zone, de tussen de cellen gelegen ruimten die dienen als opslagplaats van vocht. Wanneer deze ruimten worden gezuiverd zal de vermoeid heid afnemen. De zuren, die zich in de spie ren ophopen, veroorzaken de pijnen. Ter verzorging van de spieren en het tegengaan van de verzuring van de spieren, die de pijn en sommige uitval en verlammingsver schijnselen veroorzaken, is een preparaat van de Yucca een prima middel. Dit zorgt ervoor, dat zuren op een gezonde manier afvloeien en zich niet vastzetten op de ver schillende spieraanhechtingen. Ter aanvulling van de bouwstoffen van het lichaam, en ter stimulering van de stofwisse ling is een vitamine B-complex middel van groot belang. Dat zorgt ervoor dat de lever wordt geactiveerd. Daardoor wordt ook de darmwerking gestimuleerd en vindt zodoen de de opname van vitaminen beter plaats. Ook zorgt de vitamine B ervoor dat er weer een gezonde doorbloeding plaatsvindt, dus ook een betere haargroei en een gezondere huid. Tegelijk zal ook de geestelijke veer kracht door de toediening van vitamine B worden gesterkt. Het gebruik van gezuiverd water - osmosewater - is heel belangrijk bij het proces van reiniging van ons lichaam, en met name de intercellulaire ruimten die snel ler afvalstoffen vasthouden. Natuurlijk is het heel belangrijk dat er vol doende goede en verantwoorde lichaamsbe weging genomen wordt. Het geleidelijk en eventueel onder begeleiding opbouwen van een goede conditie is zeker aan te bevelen. Wel moet de trainingsopbouw bij vererge ring worden aangepast. Bij fybromyalgie zal men rekening moeten houden met de verminderde geestelijke veerkracht. We kunnen ons lichamelijk soms al weer sterk voelen, maar denk erom dat ook de psyche weer tijd nodig heeft om met onze andere levenshouding om te gaan. Heel vaak loopt men te hard van stapel. Dit zal de langzame en voorzichtig opgebouwde veerkracht niet ten goede komen. De genezing van fybromyalgie is een lan ge weg en vergt geduld en doorzettings vermogen. Toch is de uitkomst hierin het proberen waard!! J. M. Bergsma >6^ Statt«raam Ir»-----1 Toni Sandifort Ook uw adres voor Singer naai- en overlockmacfiines Tevens reparafle en ondertioudsbeurt alle merken naaimaclilnes NiOQ

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 3