GBS schenkt Oekraïnse Bijbels aan stichtingen De week slecht begonnen Ds. Verduin verbindt zich aan Hervormd Dirlisland Ds. en mevr. Karels vestigen zich te Middelliamis EiiAnoei-niEuws RECTIFICATIE Zaterdag 12 juni Beiaardconcours in Brielle Directeur ambulance dienst ontslagen EIÜVtlDEtl-IIIEUWS Actie onder donateurs brengt 56.500 op gereformeerde BIJBELSTICHTING OPBRENGST COLLECTE Ook in 1999 een Blauwe Vlag op het strand van Ouddorp 4x4 Terreinwagen Spektakel strand Noord te Ouddorp PAGINA 2 Dinsdag 8 juni 1999 LEERDAM - Ds. P. Blok, voorzitter van de Gereformeerde Bijbelstich ting, heeft symbolisch 1000 Oekraïn se Bijbels overhandigd aan vertegen woordigers van diverse stichtingen. Dit werd mogelijk gemaakt door gif ten van begunstigers van de GBS. Tot nu tot werd 56.500 bijeen gebracht. Het bestuur besloot vervolgens om de orga nisaties Deputaatschap Bijbelverspreiding Gereformeerde Gemeenten, Friedensstim me, Hulp Oost Europa en Kom Over En Help elk 1000 Oekraïnse Bijbels te schen ken. De nood aan Bijbels is in de Oekraïne schrijnend groot. Mensen wachten letterlijk op het Woord van God in hun eigen taal. Nu kan de GBS vele wachtenden helpen. Genoemde organisaties zorgen ervoor dat de Bijbels op de juiste plaatsen worden afgeleverd. Tijdens de bijeenkomst in het GBS-gebouw te Leerdam benadrukte ds. Blok, dat de GBS de doelstelling van bijbelverspreiding niet zou kunnen bereiken, zonder hulp van genoemde stichtingen. "Wij zien u in dit kader als een bijzondere hulpbron voor ons werk in het buitenland. U brengt de Bijbels op de juiste plaatsen", aldus ds. Blok. De GBS stelt vooral de laatste jaren regel matig Bijbels kosteloos beschikbaar voor bijbelverspreiding in binnen- en buitenland. Vorig jaar werden de volgende aantallen Bijbels geschonken. Overzicht schenkingen 17.000 Russische Bijbels voor de landen van de voormalige Sowjetunie. 12.000 Russische Nieuwe Testamenten, eveneens voor deze landen. 3.000 Russische Bijbels voor Russisch- sprekende Joden in Israël. 7.500 Engelse Bijbels voor Ghanezen. 2.000 Engelse Bijbels voor gehandicapten project Elim in Nigeria. 300 Hebreeuwse Bijbels voor Israël. 500 Nederlandse Bijbels voor België. 1.500 Hongaarse Bijbels voor Hongarije. 2.500 Hongaarse Bijbels voor (zondags) scholen in Hongarije. 100 Hongaarse Bijbels voor Hongaars- sprekende gevangenen in Roemenië. 2.050 Bijbels in diverse talen (200 Neder lands, 500 Engels, 300 Russisch, 300 Spaans en 750 Frans) voor gevange nen in België. 6.000 Markus-evangeliën in het Roemeens voor evangelisatiewerk in Roemenië. 2.000 Hongaarse Bijbels in voormalig Joegoslavië. Behalve de geschonken Bijbels worden er grote aantallen in diverse talen tegen lage prij zen beschikbaar gesteld. Politiebureaus In eigen land plaatsen wij regelmatig koste loos Bijbels in zorginstellingen en gevange nissen. Een nieuw project is het plaatsen van Bijbels op politiebureaus ten behoeve van arrestan ten. De eerste Bijbels zijn inmiddels geplaatst. De collecte voor de epilepsiebestrij- ding in Stad aan 't Haringvliet heeft het mooie totaalbedrag opgebracht van 1.123,10. Alle gevers en collectanten hartelijk dank! In de krant van jl. vrijdag 4 juni werd mel ding gemaakt van de oprichting van een nieuw Zeeuws mannenkoor, dat haar repeti ties zal gaan houden in de Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge. De oprichtingsdatum van het koor is gewijzigd van 25 juni in 18 juni a.s., een week eerder dus. Voor inlichtingen kunt u bellen naar de heer A. Bahnerth, tel. 0166-677010. In het kader van de Cultuurregio Voome-Putten-Rozenburg zal op zater-dag 12 juni op de beiaard van de St. Catharijnetoren te Brielle een internationaal concours worden gehouden voor amateurs, studenten en beroepsbeiaardiers die zullen wedijveren om de eerste en tweede prijs. Het wordt een unieke en feestelijke gebeurtenis waarbij in de binnenstad de gehele dag beiaardspel zal klinken. Op de luisterplaats voor het Merulahuis zult u de verrichtingen van de kandidaten kunnen volgen via een tv-scherm. Om het half uur treedt een andere kandidaat op, waarbij deze een kort verplicht werk speelt en ver volgens een programma naar keuze, 's Ochtends hoort u amateurs en beiaardstu- denten en 's middags beroepsbeiaardiers. De jury zit afgeschermd voor deelnemers en publiek om tot een onafhankelijk oor deel te komen. De dag wordt om 9.30 uur in het stadhuis op de markt geopend door mevrouw Van der Kluit, burgemeester van Brielle, en door de heer de Wolf, voorzitter van de Nederlandse Klokkenspel-Vereniging (NKV). De prijzen worden aan het einde van de dag om ca. 16.30 uur (ook in het stadhuis) uitgereikt door de heer Peter Bremer, stadsbeiaardier van Brielle en voorzitter van de jury. De dag wordt afge sloten met een receptie, aangeboden door de gemeente. Hierbij zullen de jury-voor zitter en vertegenwoordigers van de NKV, de Cultuurregio en de gemeente Brielle toespraken houden. U bent van harte uitgenodigd deze dag in Brielle bij te wonen, te genieten van het beiaardspel en uw eigen oordeel over de kandidaten te vormen. De ideale plaats daarvoor is de luisterplaats bij het Merula huis met gratis thee en koffie. Familieleden, vrienden en kennissen en mogelijke andere geïnteresseerden die buiten de regio wonen, kunt u op deze dag attenderen. Ambulancedienst Delta-Noord moet het momenteel zonder directeur doen: Frans van der Leemputte, tot voor kort directeur van de dienst, is door het stichtingsbestuur ontslagen. Er waren dusdanige verschillen in benade ring van het te voeren beleid tussen de direc teur én het stichtingsbestuur dat ontslag onvermijdelijk was. Bovendien was het gedrag van Van der Leemputte van dien aard dat dit regelmatig tot problemen leidde. Door zijn gedrag joeg de voormalige direc teur velen tegen zich in het harnas, zowel binnen als buiten de ambulancedienst en in de weg van het conflict kunnen volgens het Roosendaalse adviesbureau Heijmans, dat de ambulancedienst begeleidt, geen zaken worden gedaan. Dan moetje in goed overleg met elkaar omgaan en voor elkaar open staan. Dat gaat niet door allerlei ruzies en bitsigheden heen. Hoewel het een behoorlij ke stap is om een directeur op straat te zetten was dit toch de beste oplossing. De dagelijkse gang van zaken wordt nu behartigd door hoofdverpleegkundige Ger Diepstraten. De Nijmeegse hoogleraar gezondheidsrecht professor mr. J.H. Hubben is verzocht op te treden in de juridische problemen, waarin de dienst al geruime tijd verwikkeld is. In ieder geval blijft de dienstverlening gewaarborgd. Natuurlijk heeft Echte Bakker Bleumink uit Stellendam voorzichtig gereden toen hij gis termorgen met z"n bestelwagen, met voorin naast zich z'n 3.5 jarig zoontje Donny, van uit de richting Nieuwe Tonge Middelharnis naderde, maar tóch was er, ter hoogte van de 'zes huisjes' de betrokkenheid bij die kop- staart botsing toen een vrachtwagen uit Klundert afremde. Echte Bakker Bleumink stootte op z"n voor ganger en beiden, vader en zoontje, kwamen bekneld te zitten in de gekreukelde cabine van hun auto. Donny heeft het niet op een schreeuwen ge zet maar heeft met een fopspeen in de mond afgewacht tot de brandweer z'n beklemde voetjes had vrijgemaakt. Eenmaal buiten, op de brancard zijn er wel wat traantjes gekomen, maar ambulance personeel wist het kereltje al gauw weer te troosten met de verzekering dat mamma snel zou komen. Bakker Bleumink zelf bleef gistermiddag nog opgenomen in het ziekenhuis, Donny mocht na onderzoek met mamma mee naar huis. TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE De gemeente Goedereede dingt al vele jaren mee naar de Blauwe Vlag. De Blauwe Vlag is een milieu-onderscheiding die wordt ge geven aan gemeenten die zich bijzonder in spannen voor het schoonhouden van hun stranden en die deze milieuvriendelijk behe ren. De stranden dienen ook aan een groot aantal andere eisen te voldoen, willen ze voor een Blauwe Vlag in aanmerking komen. Op vrijdag 4 juni 1999 is de heer ing. P. Vreeke van Gemeentewerken naar de jacht haven van Naarden afgereisd waar hij de Blauwe Vlag uit handen van mevrouw Maij- Meggen in ontvangst mocht nemen. De gemeente Goedereede heeft deze onder scheiding ontvangen voor het strandvak van af het Oosterduinpad tot aan het Flaauwe Werk. De Blauwe Vlag wordt jaarlijks toegekend aan een groot aantal stranden en jachthavens in Europa van Finland tot Turkije. Een internationale jury bepaald elk voorjaar, op voordracht van een nationale jury, welke stranden en jachthavens de vlag zullen krij gen. De gemeente Goedereede is dan ook ver heugd dat ook in 1999 de Blauwe Vlag op het strand van Ouddorp aanwezig zal zijn. Zaterdag 19 juni: Op zaterdag 19 juni a.s. organiseert VVV Ouddorp aan Zee in samenwerking met de stichting JeeBee een 4x4 terreinwagen spektakel. Het geheel vindt plaats tussen 11.00 en 16.00 uur op het strand Noord te Ouddorp. Met diverse typen terreinwagens en oude legervoertuigen zullen op een speciaal uit gezet parcours verschillende demonstra ties en trials gehouden worden. Daarnaast is er tevens de mogelijkheid voor het publiek om vanaf 14.00 uur zelf een ritje mee te maken. Kortom een spek takel voor jong en oud dat een bezoekje meer dan waard is. In de Hervormde Kerk van Dirksland stond zondag in de prediking het woord 'schat' centraal. Tijdens de morgendienst sprak Prof. De Reuver over de schat in aarden vaten (2 Korinthe 4:7). Ds. Verduin bepaalde zijn gehoor 's middags bij de heer des huizes die uit zijn schat nieuwe en oude dingen voortbracht (Mattheüs 13:52). Na de preek van Ds. De Reu ver vond de bevestiging plaats door Ds. Paul, die hem daarna nog harte lijk toesprak. De discipelen vragen - aldus Ds. Verduin tij dens de intreedienst - een verklaring over de verschillende gelijkenissen, die de Heere Jezus vertelt. Die uitleg krijgen ze. Als de tekst spreekt over schriftgeleerden, dan wor den daarmee niet de Joodse wetgeleerden bedoeld, met wie Jezus het regelmatig aan de stok had, omdat deze mensen het Woord van God ondergeschikt maakten aan hun eigen woord. De Heere Jezus noemt hén schriftgeleerden, die ondanks hun geleerd heid en bekwaamheid leerling zijn en blijven van en voor het Koninkrijk van God; die ervan uitgaan dat Christus het voor het zeg gen heeft. Wie zó leeft en leert is als een gezinshoofd - wij zouden zeggen als 'een moeder'- die uit de ingrediënten die ze bezit, oude en nieuwe dingen bereidt. De rabbijnse schriftgeleerden beriepen zich voortdurend op de oude dingen (de wet van Mozes) met veronachtzaming van het nieu we (Christus). Zij zagen niet dat Hij leerde als machthebbende en niet als de schriftge leerden. Zij beschuldigden Hem ervan dat Hij het oude (de wet) terzijde schoof. Maar Jezus zei: Ik ben niet gekomen om de wet te ontbinden, maar om die te vervullen. Het oude en nieuwe horen bij elkaar. Echte schrifgeleerden zijn zij die de Christus der Schriften in het Oude Testament ontmoeten. Zij zijn bereid alles wat ze hebben in te leve ren om in het bezit van die grote schat te komen. Dat wilden de schriftgeleerden niet. Een goed leraar is en blijft leerling. Hij weet zich afhankelijk van de Auteur van de Heili ge Schrift, de Heilige Geest. Hij blijft een bedelaar bij de Bron. En zo mag hij uit zijn schatkamer oude en nieuwe dingen uitdelen en raakt hij nooit uitgeput. Luther zegt ervan: De ware schat van de kerk is het Hei lig Evangelie, maar deze schat is zeer gehaat, want daardoor worden de eersten de laatsten. En juist dat geeft ergernis. Wie zich niet bekeert tot het discipelschap, kan de Heere in Zijn dienst niet gebruiken. Een goe de leerling verkeert aan Zijn voeten, gaat op Zijn school, hangt aan Zijn lippen. Het is mijn begeerte - aldus Ds. Verduin - u bij Hem te brengen en samen met u Hem te volgen. Dan is dat te zien in het leven van alle dag. Dan gaat het in alles om Hem. Dan komt ook de Vader niet tekort, want Jezus zegt: Wie Mij eert, eert ook Mijn Vader. Dan wil je graag naar de kerk, naar de catechisatie. Dan zeg je: Tot wie zullen we anders heengaan. Gij hebt de woor den van het eeuwi ge leven. Dan ga je ook uitdelen van wat Hij geeft, oude en nieuwe dingen! Toen ik bij de voorbe reiding van de preek in de schatkamer van Gods Woord werd rondgeleid, aldus ds., ont stond bij mij heel sterk de begeerte om daar van te mogen uitdelen. Ds. vroeg om geduld. Je kunt nu eenmaal niet alle gerechten Iegelijk op tafel zetten. Zeg ook niet te gauw dat je bij de maaltijd het een en ander gemist hebt. God is te groot om alles in één preek uit te stallen. Dat lukt zelfs in 1000 preken niet. Wie oude en nieu we dingen uitdeelt, komt nooit klaar. En het nieuwe wordt nooit oud. Het moet te merken zijn dat de heer des hui zes in de schatkamer is geweest om met vol le handen oude en nieuwe dingen - in eigen tijdse taal verwoord - te kunnen uitdelen. De Heilige Geest zal dan Zijn werk doen. Dan zal het gaan als op de pinksterdag, een ieder zal dan in zijn eigen taal van de grote werken van God spreken. Dan vallen Pasen en Pink steren samen. Het Woord is nóg levend en krachtig. Je móet het horen, want het geloof is uit het gehoor. Dat is de weg om het bij belse ABC te leren spellen. En zo hoor je niet meer de een of andere dominee, maar dan zeg je: Ik heb het zelf uit Zijn mond gehoord. Het kost niets, het heeft Hem alles gekost. Het zou ds. tot diepe vreugde zijn als hij de kracht van het bloed in de gemeente zou ervaren. Hij riep de toehoorders op haar predikanten de gelegenheid te geven om te blijven leren, zodat zij uit de schat van Zijn getuigenissen die vreugde mogen vinden, die zij dan aan anderen kunnen aanprijzen. Tenslotte: een predikant hoeft alleen maar uit te delen. Dat uitdelen staat onder de span ning van het eindgericht. Het gaat over goe de en kwade vissen, over tarwe en onkruid. Niet de ds. maar de engelen zullen aan het eind de goeden van de kwaden scheiden. En zo geef ik met vreugde en vrede mijn bediening in handen van de Heilige Geest, zo besloot ds. Verduin. Na de dienst sprak hij diverse personen en instanties toe, waarna Burgemeester Boons tra (namens de burgerlijke gemeente). Dr. Paul (namens wijk 1, de ring en de classis). Ds. den Boer (namens de Ger. Gemeente) en ouderling Adriaanse (namens de gemeente) hem hartelijk welkom heetten. Ds. Verduin was zichtbaar ontroerd toen de gemeente hem (enigszins gewijzigd) Psalm 119: 17 en 25 toezong. Morgen hoopt ds. J. Karels zijn intrede te doen in de Gereformeerde Gemeente van Middelharnis. Hij zal worden bevestigd door zijn broer, ds. W. J. Karels van Hardinxveld-Giessendam. Zo zal de vacature, die 15 jaar geleden is ontstaan door het vertrek van ds. Lichtenberg, worden vervuld. Ds. Karels, die 63 jaar is, hoopt volgend jaar zijn 25-jarig jubileum als predikant te herdenken. Na eerst 18 jaar als beursbevrachter op een scheepvaartkan toor gewerkt te hebben, werd hij in 1971 tot de theologische school te Rotterdam toegelaten. Vier jaar later deed hij intrede in de Ger. Gemeente van Wer kendam. Na vier jaar ging hij naar Beekbergen, waar hij eveneens 4 jaar stond. Vervolgens vertrok hij naar Rijssen, waar hij 8 iaar verbleef. Hier verloren ds. en mevr. Karels een dochter van 26 jaar onderwijzeres van beroep, wat een droevig stempel op het gezin zette. Zijn laatste gemeente was Oudemirdum, waarbij 8 jaar lang met vreugde gewoond en gewerkt heeft.' Ds. en mevr. hebben nog 5 getrouwde kinderen en 14 klein kinderen. De ouders van Ds. Karels komen van Flakkee. In zijn jeugd vertoefde hij regelmatig bij zijn grootouders, zowel van moe ders- als van vaderskant, in Herkingen. Zelf is hij in Rotter dam geboren. Na zijn 17e jaar is hij weinig meer op Flakkee geweest. Hij heeft er in de tijd dat hij predikant is vijfmaal gepreekt. De redactie wenst het gezin op Flakkee een rijk gezegende tijd toe. Ds. P. Blok, voorzitter GBS (links), reikt een Oekraïnse Bijbel uit aan de heer W. Chr. Hammink, algemeen secretaris Depulaatscliap Bijbelverspreiding Gereformeerde Gemeenten. Daarna kregen (in het midden van links naar rechts) de heer J. J. Schipaanboord (secretaris Kom Over En Help), A.de Pater (bureaumanager Friedensstimme) en A. Lichtendonk (bureaumanager Hulp Oost Europa) een Bijbel overhandigd, ti-ou: r\isn:xn} chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijlt ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: drukkerij.dewaaKPtref.nl (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm f 0,42; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijnjamilieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, privé (0187) 68 25 87; e-mail; ajvdvCShetnet.nl REDACTIE; hoofdredacteur: A. J, Grinwis, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 48 33 92 redacteur: J. Villerius. tel. (0187)47 10 21. privé (0187) 60 14 40 email: drukkerij.dewaal@tref.nl (onder vermelding van 'red') Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 16,50. Per jaar ƒ62.-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. Bezorgklachten buiten kantooruren; (0187) 68 16 82. REKENINGNUMMERS; postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 De kleine Donny raakte ook met zoveel helpers om hem heen niet in paniek TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2