SING-IN in 'Vita Nova' itlameeteivKUi Tankwagen geëxplodeerd én ernstige aanrijding in Ouddorp 'Eben Haëzerschoor Goeree-Havenhoofd zag terug op 75 tóch gelukkige jaren Speciaal verzoek chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Van der Spoel OPBRENGST BINGO FOTO VASTGOED RECLAME De zendingscommissie van de Her vormde Gemeente van Sommelsdijk houdt op D.V. vrijdag 11 juni a.s. een sing-in. Wij nodigen jong en oud van harte uit. Het thema van deze avond is 'Nabij de Toekomst'. We hopen naar aanleiding van dit thema een aantal bekende liederen te zingen. Het pro gramma begint om 19.30 uur. Na afloop 20.30 uur) is er koffie en gele genheid tot ontmoeting. Er zal worden gecollecteerd voor ons project 'Bijbels voor Malawi'. Tot ziens in 'Vita Nova'. actief in beeld en geluid Goeree-Overflakkee B.V. Hoe die verlopen is, de vorige week geliouden feestweek ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de 'Eben-Haëzerschool' op Goeree-Haven hoofd? "De week was super en de kinderen totall", heeft 'meester' Van Kooten samengevat voor hen die er vrijdagavond belangstellend naar vroegen. Herdenkingsboek Toekomstvisie Dinsdag 8 juni 1999 71e jaargang nr. 6810 BroodboeM - Pannenkoekhuis - Croissanterie Hoek Westdijk/Kaai te Middelharnis KOFFIE/THEE met moorkop PANNENKOEK van de week met kaas De bingo ten bate van Calando te Dirksland, die gehouden is in de zaal van de Gerefor meerde Kerk te Stellendam, heeft opge bracht 800 - netto. Allen die hieraan hebben meegewerkt, ook de winkeliers van Stellendam, namens de commissie van de kerk: hartelijk dank. COMBI I uur foto-service OUDDORP- Weiniraot 35 \t\. (0187) 631611 fox 6S3734 RENESSE- Prinlshot) Hognoom 171 tel, (0111] W400 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Tel. (0187) 47 01 21 Fax (0187) 47 01 22 E-mail; mfo@buijzc.nl hitp;//www.buijze.nl INKOMENS- EN VERMOGENSPI. A NNING Bij het Shell-station tegenover Zorg centrum De Vliedberg in Ouddorp is afgelopen donderdagavond een Shell- tankv>'agen geëxplodeerd. Door de explosie raakten diversen personen die zich in de omgeving op straat bevonden ernstig gewond en sneuvel den talloze ruiten, vooral aan de zuid zijde van De Vliedberg. De vuurzee die ontstond sloeg over naar De Vlied berg, waar de bejaarde bewoners in allerijl moesten worden geëvacueerd, mede vanwege de enorme rookont wikkeling in de gangen op de boven verdiepingen. Later op de avond vond op de rotonde, eveneens bij De Vlied berg, een ernstige aanrijding plaats tussen twee personenauto's, waarbij één van de wagens op z'n kant kwam te liggen. De inzittenden van beide auto's raakten zwaar gewond. Tijdens het bevoorraden van het Shell-sta tion tegenover de Vliedberg ontstonden pro blemen met de tankwagen. De chauffeur zag zich genoodzaakt om het lossen van de tank auto te staken en om zijn voertuig te ver plaatsen naar een nabij gelegen terrein, om daar te proberen het probleem te verhelpen. Tijdens het verrijden explodeerde de tank- Giftige rookwolken van de brandende tankauto. Op de voorgrond enkele slachtoffers Een realistische oefening van tijd tot tijd is dan beslist geen overbodige luxe. Niet alleen om de (soms bijzondere) vaar digheden erin te houden, maar ook om lering te trekken uit hetgeen beter zou kunnen, of Ernstige aanrijding, hulpverlener en slachtoffer bevinden zich nog in de gekantelde auto wagen echter plotseling. Door de enorme luchtdruk en hitte die daarbij vrijkwam sneuvelden de ruiten en raakten mensen op straat gewond. Er ontstond dan ook een complete chaos: een brandende tankauto met een rookontwikkeling die tot buiten Oud dorp zichtbaar was, talloze slachtoffers die - met botbreuken, slagaderlijke bloedingen of ernstige brandwonden - her en der langs de weg verspreid lagen, bepaalden het straat beeld op dat moment, tezamen met de vele hulpverleners en hun voertuigen. Die waren zeer snel ter plaatse. Evenals de vele toe schouwers die in massa toestroomden. Het rampenterrein werd dan ook afgezet. Alsof het alles nog niet genoeg was moest nog meer hulpverlening worden ingeroepen toen later op de avond twee personenauto's op de rotonde bij De Vliedberg op elkaar botsten. Eén van de auto's, een Opel Kadett, kwam daarbij op z'n kant te liggen en de - ernstig gewonde - inzittenden van beide auto's moesten door de brandweer uit hun voertui gen worden geknipt. Wellicht heeft u het tijdens het lezen al begrepen: het ging 'slechts' om een groot- schahge calamiteitenoefening, van de gemeente Goedereede. De bovengeschetste situatie was dus alleen maar in scène gezet. Gelukkig maar. Toch zijn het situaties die op het alleronverwachts realiteit kunnen zijn. En dan is het zaak dat de hulpverlenende dis ciplines wel op hun taken berekend zijn... uit wat misschien 'echt mis ging'. En zéker ook - misschien wel het belangrijkst - om te bouwen aan samenwerking tussen de ver schillende hulpverlenende diensten. De hulpverleners die bij deze oefening werden ingezet waren de brandweerkorpsen van de gemeente Goedereede, de ambulancedienst van GGD 'Zuidhollandse Eilanden' te Spij- kenisse, het Vrijwillige Rode Kruis en EHBO van de gemeente Goedereede, Lotus vereniging Flakkee en de Basiseenheid Goe ree-Overflakkee van de Regiopolitie Rijn mond. Na afloop van de oefening staken de hulp verleners voor een korte evaluatie nog even de koppen bij elkaar in m.f g. Dorpstienden. Een uitgebreide evaluatie zal op later tijdstip volgen, maar op dat moment wilde burge meester Sinke in ieder geval zijn grote waar dering uitspreken voor het enthousiasme en de inzet waarmee iedereen zich heeft inge zet. 'Het ging beheerst, gedisciplineerd en ik heb er een geel goed gevoel aan over gehou den. Er zijn ongetwijfeld dingen die beter hadden gekund, maar daar is het oefenen voor', zo verklaarde de heer Sinke. 'Ik wil niet spot ten' zo vervolgde hij schertsend 'maar het is wel lang geleden dat ik zoveel pohtie op 't dorp heb gezien...' Die waren in de omge ving snelheidscontroles aan het houden, toen ze weggepiept werden voor een grote cala miteit in Ouddorp, weUicht tot geluk van te- hard-rijders. 'Geweldig om te zien was ook de combina tie van de professionals van de GGD met de vrijwilligers van de EHBO. Ze keken kri tisch én positief naar elkaar' aldus Sinke, 'en zo hoort het ook!' Zelfs waren er - spontaan - een aantal soldaten van de Nationale Reserve aanwezig. Die hielpen mee bij het opruimen van het oefenterrein. Giftige rookwolken van de brandende tankauto. Op de voorgrond enkele slachtoffers Op de reünie van zaterdagmiddag ook vele grijs geworden 'hóótekikkers' Het bestuui', de meesters, en juffrouwen, de ouders en een heleboel genodigden ontmoetten elkaar vrijdagavond op de herdenkingsavond die in Verenigingsgebouw 'Oostdam' te Goe dereede was belegd. De enerverend bestuurs voorzitter de heer A. J. van Heest heeft slechts één denkfoutje gemaakt toen hij veronderstelde dat ieder zich, na de late afloop, wel naar huis zou 'spoeden'. Nee dus, zó had de inhoud van de herdenkings avond ieder aangesproken dat men graag nog wat toefde. Dat gebeurde ook zaterdagmiddag toen de herdenkingsweek met een reünie werd besloten. De leerlingen van toen plaatsten niet meer hun klompjes in de gang maar het waren nu riante personenwagens die voorreden, 't Volk van Goeree-Havenhoofd is dankzij de visserij welvarend geworden, maar binnen het 75-jarig bestaan van de school heeft de tijd bestaan dat meerderen het schoolgeld niet beta len konden en dat het schoolbestuur aankeek tegen een tekort dat zelfs éénenvijftig gulden heeft belopen. Kracht werd steeds geput uit de diepere beteke nis van de naam 'Eben-Haëzer', Steen der hul- pe, die de school bij de stichting in 1924 werd gegeven. Ds. de Gidts had zich voor de komst van een cliristelijke lagere school op het Haven hoofd bijzonder ingespannen. De heer F. den Eerzamen Jzn., hij was o.a. voorganger in de kerk, heeft ook tot de initiatiefnemers behoord en meerderen met hem, maar een positief raads besluit is nog door een aantal notabelen aange vochten. Zonder resultaat gelukkig. Gedepu teerde Staten verwierpen de bedenkingen en op 7 oktober 1924 werd de eerste steen gelegd. Op 16 maart 1925 was de School met den Bijbel op Goeree-Havenhoofd een feit. "De vissers had den zich genoodzaakt gezien 's morgens uit te varen (ze hadden wekenlang stilgelegen), maar met auto' s en wagens kwam men van heinde en verre om de openingsplechtigheid bij te wonen", schreef de courant de Scheldebode. Vrijdagavond waren ze er wél, de vissers en met ferme stem hebben ze de samenzang ondersteund: Hij maakte, Hij die heerüjk is, Z'n wond'ren een gedachtenis. Erkeiming en dankzegging dat het de Heere was Die tot hiertoe heeft geholpen ('Eben-Haë zer') hebben op de herdenkingsavond van vrij dag de dankbare toon gezet. Vertrouwend op Gods rijke beloften hoopt het bestuur verder te gaan, want het gaat, zei voorzitter Van Heest, "om kinderen een uitweg te wijzen uit hun erbarmeüjke erfeüjke situatie". Ook ds. J. W. van Estrik, de huidige Hervorm de predikant van Goedereede, heeft in een aan sprekende meditatie (over 1 Samuel 7) op dat perspectief gewezen. Hoe de geroofde Ark weerkeerde in Israël nadat Samuel zijn volk opriep zich met hart en ziel te bekeren en zich voor de Heere te verootmoedigen. Te Mispa werd de steen der hulp 'Eben Haëzer' opge richt. Alleen in die Rotssteen is hulp en schuil plaats te vinden: "er is vooruitzicht als we bou wen op het Lam en in Zijn Geest onze kracht zoeken, beveel Hem gerust hun wegen", beval ds. Van Estrik aan. hl de verantwoording wordt het een jubileum boekje genoemd, maar met 159 pagina's en werkehjk honderden foto's hoeft het verklein woord niet te worden toegepast op de jubileu- muitgave die de jubileumcommissie op ver zoek van het bestuur heeft samengesteld. Voor de inhoud werd geput uit het archief van de school, uit officiële stukken die geschiedenis verhalen en uh foto-albums waarin oude foto's werden herontdekt die nu een waardevolle bij drage aan het herinneringsboek leveren, ook tal van krantenknipsels trouwens. Het boek staat boordevol informatie over verleden en heden, compleet met foto van de 128 huidige leer lingen en foto's uit het schoolleven zoals zich dat dagelijks voltrekt, als op alle scholen met gebruikmaking van alle moderne leermiddelen en.vooral ook muziek en zang. Van dat laat ste heeft een groep leerlingen van groep 8 een prachtig staaltje laten horen. In de vorm van een musical waarvan een deel op de wijze van de ZuiderzeebaUade werd gezongen. Treffende paraleUen tussen het Zuiderzeeverhaal en dat van Goeree-Havenhoofd van waar ook de vloot - naar de Deltahaven - verdwenen is: .daar is de haven daar zijn de botters, waar jaltijd horen kon, we gaan aan boord eens kleine schepen, nu grote kotters en in de haven hier, wordt niets gehoord. In de musical ook het kikkerüed, want de inwo ners van Goeree-Havenhoofd, vooral de jeug digen van hen worden ook wel 'hóótekikkers' genoemd. De schoolvlag wordt dan ook door een 'hoötekikker' gesierd. De vlag gaat ook mee op schoolreisjes die vroeger niet verder gingen dan een picknick in de vlakbij gelegen duinen maar zich nu al over meerdere dagen uitstrekken. In het boek ook dankbare aandacht voor de rol die meester Snijder heeft vervuld, hij was hoofd van de school van 1927 en bleef dat tot begin 1965. Behalve een kundig hoofdonderwijzer heeft hij ook de volwassen vissers visserij- onderwijs gegeven. In het boek uiteraard ook aandacht voor de tota le afbraak van alle bebouwing van Goeree- Havenhoofd op last van de Duitsers en later, na de wederopbouw bij de nieuwe school de komst van de Chr. bewaarschool 'Samuel', het initiatief van ds. R. van Kooten. Ds. hoefde daar geen waardering voor, "er zou meer moed, zelfs overmoed voor nodig geweest zijn het na te laten" zei hij over zijn bemoeienis. De herdenkingsavond van jl. vrijdag voltrok zich in grote harmonie. De werd alleen maar versteitó: toen - namens de Hervormde kerk - de heer Van der Veer de school enkele Bijbels aanbood als ook een gift voor de school in Toe radja (Indonesië). Het schoolbestuur van de jubilerende 'Eben- Haëzer'school heeft gevraagd eventueel stoffe- hjke bhjken bij aangeboden gelukwensen aan deze Indonesische school ten goede te laten komen. "Wij hebben het als school zo vreseüjk goed en ontbreekt het ons aan iets dan krijgen we daf had voorzitter Van Heest gezegd, wijzend op de bus die voor in de zaal gereed stond om gif ten voor de verre school te ontvangen. Het ont breekt daar aan slechts 8.500,- om de school te renoveren. Het bedrag zal er zeker gekomen zijn! Ook burgemeester Sinke heeft namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen en een gift voor de school in Toeradja aangeboden. Niet alleen werd bij het verleden stilgestaan, door de heer N. Belo, verbonden aan de HGJB werd een 'Toekomstvisie op Christelijke Opvoeding' gegeven. Instemming te over met sprekers' constatering over de veranderingen die vele zijn en de kin deren beïnvloeden. Het kind van vroeger en het kind van nu wü geen onderdaan van Koning Jezus zijn, wfl het zélf te zeggen hebben: "U weet toch van wie ze dat hebben?" was sprekers persoonlijke vraag aan alle ouders. De heer Belo wees ook op het perspectief als kinderen van christeUjken huize niet op te groeien voor galg en rad maar voor God en Zijn Koninkrijk, door te leven vanmt de verzoening die Christus heeft bewerkt. Het is opdracht van de ouders en van de school de kinderen te ver tellen en voor te leven van en in dat verlangen bij Hem veilig en geborgen te zijn, hen normen en waarden bij te brengen en vóór te leven zodat die hen 'vlees en bloed' worden. Een prachtige, waardevolle herdenkingsavond kon dik na tienen worden afgesloten door een wel voldane voorzitter. 'Meester' Van Kooten eindigde die met dankgebed. In deze terugbUk op vrijdagavond hebben we ook gewezen op de bus die in de zaal stond voor ontvangst van giften voor de school in Toeradja. De sfeer is echter der mate geanimeerd geweest dat meerderen aan deze bus voorbij zijn gegaan waarom het 'Eben-Haëzer' schoolbestuur eraan hecht alsnog het Banknummer bekend te maken waarop ten bate van de Indonesi sche school giften kunnen worden over gemaakt: het is banknummer 3141.37.823 tn.v. jubileumcommissie Schoolplan Toeradja. Voorzitter Van Heest in gesprek met de oudste oud-leerlinge, de 86-jarige Jaantje 't Mannetje

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1