'Zonder Herkingen géén bestaansrecht voor Dirksland... Gemeente Dirksland komt minima tegemoet Bingo t.b.v. Calando Nationale ANGO- collecte voor gehandicapten eiiitisn.iiiEuws I Meer informatie? IVIectische hulpmiddelen met ingang van 1 april 1999 Oud papier-aktie Dirksland VERVOLGVERHAAL Dinsdag 1 juni 1999 Niet dat we deze uitspraak als stelling zouden willen verdedigen, alhoewel, als het aan Herkinger Jan Tuinstra ligt... Hij ziet 't in ieder geval wél zo en er waren er afgelopen vrijdagmiddag in Herkingen nog meer die dat vonden, allemaal Herkenezen natuurlijk... En zéker vinden ze dat, nu daar de Kaaidijk en het Havenplateau zijn vernieuwd en in gebruik zijn genomen én nu het beheer van het nieuwe verenigingsgebouw 'Ons Huis' is over gedragen aan het stichtingsbestuur daarvan. Dit werd allemaal tegelijk gevierd in Herkingen, die bewuste vrijdagmiddag waar op Jan Tuinstra z'n krasse uitspraak deed en waarop dat échte Herkingersgevoel duidelijk aanwezig was... Zelfs de vlag van Dirksland was ondersteboven gehesen bij het nieuwe 'Ons Huis', alsof ook dat zeggen moest: 'zonder Herkingen geen bestaans recht voor Dirksland'. De Kaaidijk, verbreed, geasfalteerd, met een vernieuwd talud en met een modem trottoir; het Havenplateau, met een nieuwe asfaltlaag, nieuwe parkeervakken, steenpartijen, 'jaagpad' en - nog te poten - lindebomen.er werd al gesproken over 'de Boulevard van Herkin gen', óf ze daar toch iets hebben met hun dorp! Om drie uur, midden in de middag dus, werd dit gedeelte van Herkingen officieel in gebruik genomen toen burgemeester Boonstra zélf met een kraantje het versperringshek verwijderde en het Unt doorknipte dat over 'de Boulevard' gespannen was. De doortocht was vrij en er was weer ruim baan naar de Kaoie, met het vernieuwde Havenplateau. En dan het nieuwe verenigingsgebouw, je zou je afvragen waar ze in Herkingen trotser op zijn, op hun Boulevard of op het nieuwe 'Ons Huis'. Want Herkings verenigingsgebouw heeft in Dirkslands politiek inmiddels eigenlijk wel geschiedenis geschreven. Al zo lang is er geprobeerd om een écht, deugdehjk en functioneel verenigingsgebouw te krijgen en zo dikwijls Uep dat vast, maar dat is nu helemaal voorbij. Nee, niet dat 'Ons Huis' al in gebruik genomen is, dat staat gepland op 4 september a.s., maar de overdracht van het gebouw van projectont wikkelaar ABB naar de gemeente en de beheeroverdracht van de gemeente naar het stichtingsbestuur, dat is wel een feit geworden. Dubbele vreugde dus in Herkingen, al moet natuurlijk wel worden gezegd dat die vreugde er zonder de inspanningen van de gemeente Dirksland niet zou zijn geweest. En wat dat betreft zou je - de rollen omdraaiend - tóch moeten besluiten: 'zonder Dirksland geen bestaansrecht voor Herkingen De gemeente Dirksland heeft een nota minimabeleid gemaakt waarin con crete maatregelen staan om de mini ma binnen de gemeente financieel tegemoet te komen. Dit om de kloof tussen de minima en de rest van de samenleving te verkleinen. Wethouder A. J. Schouten (CDA) is content met de nota. "Ik zie de voorgestelde maatre gelen als een belangrijke tegemoetkoming aan de minima binnen de gemeente Dirks land. Een groep die overigens niet zo groot is, voor zovef wij kunnen waarnemen. In de nota minimabeleid bieden we mensen met een minimuminkomen mogelijkheden om hun budget wat te verruimen", aldus de wet houder. Een belangrijk onderdeel van de nota wordt gevormd door de verstrekkingen in het kader van de bijzonder bijstand. De meeste vers trekkingen bestaan al langere tijd, maar zijn nu in veel gevallen door de gemeente Dirks land verruimd of verfijnd. De bijstandsbe dragen zijn aangepast aan het huidige prijs- peil. Nieuw in de nota is de leenbijstand voor duurzame gebruiksgoederen als een wasina- chine of een koelkast. Ook nieuw is de mogelijke vergoeding van kosten voor alter natieve geneeswijzen. Inwoners van Dirksland kunnen, naast de bijzondere bijstand, ook gebruik maken van schuldhulpverlening. De gemeente werkt hiertoe samen met het Algemeen Maat schappelijk Werk Goeree-Overflakkee. Ver der noemt de nota minimabeleid de 'catego riale of projectmatige bijzonder bijstand', zoals het vorige winter ten uitvoer gebrachte energiebesparingsproject voor bijstandsge rechtigden. Maar de gemeente wil meer doen voor haar minima. Dus zijn twee nieuwe maatregelen opgenomen in de nota. Ten eerste: volledige kwijtschelding van gemeentelijke belastin gen. Tot nog toe bedroeg de kwijtschelding voor minima 95%. Dat verandert dus in 100%. De gemeente beoogt hiermee het reëel beschikbare inkomen van huishoudens met een minimuminkomen te verhogen. Een tweede nieuwe maatregel is de instel ling van een sport- en cultuurfonds. Wethou der Schouten benadrukt het belang van dit fonds. "Het biedt minima de mogelijkheid om lid te worden van een sportvereniging, een culturele vereniging of de bibliotheek. Op die manier kunnen leden van gezinnen met een minimum inkomen toch deelnemen aan het maatschappelijk leven. Dat is niet alleen goed voor hen, maar ook voor de Op 4 juni is er een bingo in de zaal van de Gereformeerde Kerk in Stel- lendam, ten bate van Calando in Dirksland. Er zijn mooie prijzen te winnen. Koffie, thee en frisdrank is aanwezig. Te-vens beschikken wij over een rook en een rookvrije zaal. Wij beginnen om 20.00 uur en om 19.30 uur is de zaal open. sociale samenhang binnen de gemeente. Voor kinderen van gezinnen met een mini mum inkomen past het bovendien uitstekend binnen ons jeugdbeleid." De nota minimabeleid is door het college van burgemeester en wethouders aangeno men. Politiek Dirksland heeft zich er in com missieverband reeds over gebogen, maar de gemeenteraad zal de nota pas vaststellen nadat de inwoners de gelegenheid hebben gehad kennis te nemen van de inhoud én daar eventueel op- of aarunerkingen over te plaatsen. De nota ligt vier weken ter inzage. Uitgangspunt blijft dat iedereen aanspraak op passende zorg kan maken (Bij)betalen Gebrul ksterm ij nen Gebruiksnormen Andere verstrekkingen Éenl u zieio^nlNinds of |:»rticuiter verzekerd én gebruiker vaii ■ïmedische tiulpmlddelen? tees dart in de brochure 'Medische ilhmlpmkkt0hii mM ingang van 1 aprtt WW of de aanpassin- '0i(i ookgewc^gen voor u hetoben. Pe brochure Is vsrteFijgbaen- INi uw ziei^nfonds/z^rgverzèkeraar en de apotheek. pen overzicht met wijzigingen staat ook op internet: ■|vww.s[ekenfoRdsmadJti. Heeft u na het lezen nog vragen? Éieeih dan contact op 0. >)éetuw2»Rgverzel«eraar. ?Oaar helfjen ze graag ZiekenfondsKdidié pet uw vragen. -'^ 7 t/m 12 juni 1999 Per 1 januari 1999 hebben AVO Inte gratie Geliandicapten (AVO), de Bond van geliandicapten en arbeids ongeschikten (ANIB) en de Gehandi capten Organisatie Nederland (GON) hun krachten gebundeld tot één nieuwe, krachtige belangenorga nisatie van en voor mensen met een handicap: De Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie: ANGO. Wat DOET ANGO? ANGO is een landelijke vereniging met ca. 25.000 leden en ruim 100 afdelingen in het land. ANGO richt zich met haar werkzaamheden op de integratie van mensen met een handicap in onze maat schappij. De vereniging streeft naar gelijke behandeling en gelijke kansen voor deze meer dan anderhalf miljoen landgenoten. ANGO helpt met o.a.: individuele financiële hulp; adviezen voor particuliere fondsen en wettelijke regelingen; sociaal juridisch advies; belangenbehartiging; lotgenotencontact; vakantiemogelijkheden in aangepaste accommodaties; rolstoelvoorzieningen (AVO-stoel) bij par-keergarages, dierentuinen, pret parken, musea, etc; aanvullende vervoersmogelijkheden. In het kader van de individuele financië le hulpverlening geeft ANGO directe hulp aan elke gehandicapte, ongeacht overtuiging, leeftijd of politieke kleur, die geen beroep (meer) kan doen op wet telijke regelingen. Helpt u ook een handje? Mensen met een handicap hebben recht op onze steun. Daarom collecteert ANGO van 7 t/m 12 juni. Want zonder de hulp van het Nederlandse publiek, dus zonder UW hulp, is ANGO niet in staat aan de talloze hulp vragen tegemoet te komen. Laat de collectant niet tevergeefs bij u aan de deur komen! Een handicap... het kan ieder een overkomen. Dan wil je toch ook die hel pende hand toegestoken krijgen? Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld bui ten te zetten. Bij voorbaat onze hartelij ke dank, namens de vrijwilligers. -118- Hij kon het zelf niet ontdekken, hoe goed hij in de loop der jaren bekend geraakt was met de Bulkley vallei. Op de rit naar de hill per bucky zat John naast Clarence, die hem bij het station had opgewacht. Ze waren beiden verpakt in zeildoek. De bosweg was, net als in het voorjaar bij de dooi, een woeste beek. waarin de paarden tot de knieën en de wielen tot de assen door het water gingen. Doch in de spring straalde de zon en nu dreven grauwe wolken over de toppen van de bomen. Het erf van Clarence was één plas. In het blokhuis zaten Ann en de kinderen bij het vuur, dat aan gelegd was, omdat het door de regen kil was midden in de zomer. Er hingen kleren aan de zoldering te drogen en weldra hingen die van John en Clarence erbij, want ondanks het beschuttend zeildoek waren zij op de rit tot op het hemd doornat geworden. Het bleef regenen die gehele dag. In het blokhuis heer ste een stage schemer, slechts opgeflikkerd door de vlammen van het houtvuur. Het vee stond kleums onder een afdak met de poten diep in het water. Clarence, die voor het melken naar de barn moest, waadde tot zijn knieën door een dikke brij. 's Avonds hield de regen eindeüjk op. Clarence en John gingen samen naar de tarwe kijken. Na drie dagen zwa re regen stond er een paar palm water op het land. De nieuwe hillbewoners waren zeer verslagen. De tarwe rotte al. Er kwam niets van de oogst terecht. Waarom was er ook geen afwatering? "Heb geen zorg", troostte John de ongerusten. Toen hij pas in Canada was, had hij zich ook wel eens verbaasd en geërgerd, omdat er haast geen greppels en geen slo ten waren. Maar hij had ervaren dat in dit land weinig of geen afwatering nodig was. "Als het niet opnieuw gaat regenen, is de farm morgen droog en kunnen jullie over morgen met de oogst beginnen", voorspelde hij. De nieuwelingen gingen wat bemoedigd weg. Doch het begon opnieuw te regenen. Die avond reeds. 's Nachts wakker hggend, hoorde John de regen ruisen op het dak, het water borrelend stromen over het erf, en in de verte het zware ruisten van de sterk gezwollen waterval. Nu twijfelde hij of de oogst gered kon worden. De volgende morgen was de hemel schoon en ging de zon in luister op. Op hoge laarzen gingen John en Cla rence naar de tarwe. Het water stond nu tien duim hoog. De tarwe leek op riet in een moeras. Ze was alleen lang niet zo stevig. Tussen wind en water vertoonden de hal men een duidelijk begin van rotting. Ook was het graan zwaar gelegerd. Toen zij weer bij de bam waren, kwam Blanksma aan gereden. "De boel is weg, hè", zei hij somber. John durfde hem niet paaien met een ijdele hoop. "Ik weet het niet", zei hij. Die middag wasemde de farm als een zoutpan in de war me zon. Een dichte damp hing boven het veld. De vol gende morgen was er op het land geen water meer te zien. En na nog een dag van gulle zon was de tarwe goudgeel, kurkdroog, maairijp. Zie je wel, de Canadese zon deed wonderen. De oogst begon. De hele hillbevoUcing pakte aan. De vrouwen ook. John ook. De kinderen van Blanksma weerden zich bijzon der. Joost werkte harder dan wie ook. Zij zwoegden allen tot de middag en na het eten weer, totdat het don ker werd. Het zweet stroomde allen van het gezicht en de overals vertoonden grote, donkere plekken op de rug gen. Op de avond van die dag verschool de berg zich in een dikke wolk en in die nacht stak er een noordenwind op. De volgende morgen regende het nog harder dan in de nacht na John z'n komst. Clarence wilde zijn oogst redden, ofschoon John zei dat er op dit ogenblik niets te doen viel. Hij spande de paar den voor de wagen en enkele van Blanksma's jongens gingen mee om de tarwe, die aan hokken stond, te ber gen. Het span verdween in een gordijn van regen. Na een uur dook het weer op met een lege wagen. Ze had den een hok willen laden, maar het stro was zo nat en klef, dat ze de schoven niet uit elkander konden trekken. "Ik zei het al: je kunt op 't ogenblik niets doen", zei John. Het regende aan één stuk tot aan zaterdagavond. 's Zondags was het droog. De kolonisten kwamen alle maal naar Clarence's huis. Het was daar tegenwoordig op zondag even propvol als indertijd bij John en Stijntje in Lacombe. Maar dit keer waren allen zeer verslagen. Geen die meer hoop had op de oogst. De nieuwelingen waren ontzet, omdat een oogst, die voor het maaien scheen, plotseling zo radicaal vernield was. John bad om een wonder, daarbij pleitend op Gods almacht en barmhartigheid. Na de preek zei Ann dat zij nog hoop had dat het goed zou komen. Gods liefde was zo groot. De anderen zeiden het haar niet na, maar de stenuning was het verder van die dag gelaten. Zij gaven het aan God over. Misschien was er nog veel gered, wanneer het nu droog gebleven was. Maar 's avonds ruiste alweer de regen en het bleef regenen, nog tweemaal vierentwintig uren ach tereen. De oogst verdronk. John achtte het, nu hij er was, zijn plicht de mensen bij elkaar te roepen en hun voor te houden dat het eerste wat een pionier nodig had, volharding was. Hij had in de eerste jaren te Lacombe ook tegenslag op tegenslag gehad, maar hij had volgehouden en het eind was goed geworden. Zij moesten ook volharden. Geen twijfel of het werd goedv Zijn spreken had niet veel effect. De mensen waren uit het lood. Zelfs Blanksma, anders stoer, was zeer mistroostig. Hij merkte op dat John des tijds tegen de economische crisis te vechten had en mocht verwachten dat het na verloop van tijd weer beter worden zou. De tegenslagen van de Bulkley vallei lagen echter aan de streek. Hij vroeg zich af of dit oord, vol wilde dieren, voor mensen ooit bewoonbaar worden kon. Clarence wisselde een blik met zijn vader, doch ook daarzonder had John het wel gevoeld. Dit was in andere woorden hetzelfde wat Barrett had gezegd: Ik hoef je niet te weren. De Bulkley vallei jaagt je wel weer weg. Het was hetzelfde wat Joost eenmaal in ijlende koorts en later weer, half buiten zinnen, had gezegd: Die in de hemel woont zal lachen. John keek naar Joost, die in een hoek zat, diep gebogen, zwijgend. Gedurende de regen had hij zich amper laten zien en haast niet laten horen. Nu hief hij zijn hoofd op, alsof hij iemand zocht. Hij wou blijkbaar wat zeggen gaan. Er komt een uitbarsting, dacht John. Hij gaat weer schreeuwen, zoals verleden jaar. Dit mocht niet. Als er een explosie kwam nu, nu ze allemaal verslagen waren, zou die als buskruit werken. John praatte dnik om Joost het spreken te beletten. Er waren, gaf hij Blanksma ant woord, zoveel streken, voorheen bewoond door wilde dieren, nu in cultuur gebracht. Het hele midden-westen was een eeuw geleden woest, alleen bewoond door buf fels. En zie nu eens! De korenschuur van de wereld! Hij kwam weer met zijn tekst uit Genesis: Vervult de aarde, en onderwerpt haar, en hebt heerschappij over al het ge dierte. Die tekst was duidelijk en ongelimiteerd. Doch Blanksma haalde de schouders op over John z'n redenering. Hij bouwde zijn conclusie niet op de mis lukking van dit ene jaar. (wordt ven'olgd) !i;»JïliJUi Ui34.-J K?^W ^L I Vergoeding medische hulpmiddelen aangepast Vanaf 1 april 1999 zijn de voorwaarden voor vergoeding van veel medische hulpmiddelen aangepast. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om hoortoestellen, elastische kousen en incontinentiemateriaal. Uit het oogpunt van kostenbeheersing zijn voor sommige hulp middelen gebruikstermijnen of gebruiksnormen ingevoerd. De nieuwe regeling voor medische hulpmiddelen geldt voor alle ziekenfondsverzekerden en voor de meeste mensen met een particuliere ziektekostenverzekering. De maatregelen zijn er op gericht om met het beschikbare geld de, meest passende zorg te verlenen aan men sen die op deze zorg zijn aangewe zen. Want het uitgangspunt blijft dat Iedereen aanspraak kan maken op wat medisch noodzakelijk is. Daar naast Is de regeling zodanig aange past dat duidelijker dan voorheen is aangegeven welke hulpmiddelen voor vergoeding In aanmerking komen en onder welke voon/vaarden. Ten slotte Is het pakket hulpmiddelen dat voor vergoeding in aanmerking komt op enkele punten uitgebreid. De meeste medische hulpmiddelen worden vergoed op basis van een ziektekostenverzekering. Als u een medisch hulpmiddel nodig heeft, kunt u zich dus wenden tot uw ziekenfonds of zorgverzekeraar. Het voorschrijven van een medisch hulpmiddel gebeurt meestal via uw huisarts of behande lend specialist. In een aantal situaties moet u dan zelf een deel (blj)betalen voor een medisch hulpmiddel: Voor sommige hulpmiddelen geldt een maximumvergoeding. Bijvoor beeld voor hoortoestellen geldt een maximumvergoeding. Pruiken wor den tot maximaal 556,- vergoed. Wilt u een hulpmiddel dat duurder Is dan de maximumvergoeding, dan moet u het meerdere zelf betalen. Ook geldt voor bepaalde hulpmidde len een eigen bijdrage. Voor een der gelijk hulpmiddel moet u altijd een gedeelte zelf betalen. Voor speciale schoenen betaalt u bijvoorbeeld een eigen bijdrage van 224,-. Naast de bestaande (bij)betallngsre- gelingen gaat voor een aantal hulp middelen een geöru//csterm/yngeld.e,n, Met bijvoorbeeld ioopwagens en kruk ken rtioet u minimaal zeven jaar doen. Bent u diabeet, dan geldt voor de bloedglucosemeter een gebruikster- mijn van drie jaar. Functioneert de meter nog goed, dan kunt u er uiter aard langer mee doen. Wilt u een hulpmiddel eerder vervangen dan de minimale gebruikstermijn, dan moet u het hulpmiddel zelf betalen. Uw zorgverzekeraar kan wel toestem ming verlenen voor vervanging bin nen de gebruikstermijn als u niet meer over een bruikbaar hulpmiddel beschikt. Bijvoorbeeld als er sprake is van een gewijzigde indicatie. Soms is er voor een hulpmiddel géén ge bruikstermijn vastgesteld. Uw zorg verzekeraar kan dan uit oogpunt van doelmatige zorgverlening wel een vervangingstermijn hanteren. Voor een aantal andere hulpmidde len geldt per 1 april een gebruiks norm. Met name bij verbruiksar- tikelen gelden zogenaamde maxi mum gebruiksnormen. Dit betekent dat is vastgelegd hoeveel materiaal er maximaal word) vergoed. Als u meer gebruikt, moet u het meerdere zelf betalen. Deze normen gelden voor stoma- en incontinentiema- terialen. IVIaar ook voor hulpmidde len bij diabetes (suikerziekte). De door deskundigen vastgelegde gebruiksnormen en gebruikster mijnen zijn gebaseerd op praktijker varingen en daardoor in de meeste gevallen voldoende. Van de gebruiks termijnen en -normen kan alleen bij specifieke medische indicaties wor den afgeweken. Er zijn ook verstrekkingen die in bruik leen worden gegeven. Bijvoorbeeld sommige ieesapparatuur en mobiii- teitshulpmiddelen, zoals loopfietsen, of aangepaste tafels, stoelen en bed den. Voor deze hulpmiddelen betaalt u géén eigen bijdrage. Wel kan even tueel een waarborgsom in rekening worden gebracht. Naast de medische hulpmiddelen die op grond van de Ziekenfondswet of een particuliere ziektekostenverze kering worden verstrekt, is er een groot aantal hulpmiddelen dat onder de Wet voorzieningen gehandicapten (Wvg) of onder de Wet op de (Re)inte- gratie Arbeidsgehandicapten (REA) valt. Bij uw gemeente kunt u een be- roep doen op de Wvg voor onder meer vervoersvoorzieningen, rolstoe len en woonvoorzieningen. De REA is er voor werk- en onderwijsvoor zieningen, zoals aanpassingen op de werkplek en hulpmiddelen voor het verrichten van arbeid en het volgen van onderwijs. Mocht u niet weten waar u een bepaald hulpmiddel of een voorziening kunt aanvragen, infor meer dan bij uw zorgverzekeraar of gemeente. Ook uw huisarts, specia list of apotheker kan u hierover infor meren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5