Eerste steenlegging hervormd verenigingsgebouw Over de 4 jaergetieën IVlinuut gratis winkelen voor sticliting Calando Zon, vakantie en zonnebrillen Groei Bloei Drukwerk nodig? Gespreksgroep voor ouders van zuigelingen Zelf stropdassen wassen! Buurtvereniging 'West' Groen liclit voor de Opel Speedster-conceptcar EIIAItl»-rfflEU1iifS Vrachtwagen ui^ebrand m organiseert een wandeling over de Ventjagersslikken Schaakkampioenschap Goeree-Overflakkee 1999 PAGINA? rijdag 28 meUÜ STAD AAN 'T HARINGVLIET - Toen de Hervormde gemeen te in Stad ongeveer tien jaar geleden begon te denken aan de bouw van een nieuw verenigingsgebouw was de wil er wel, maar de financiële middelen ontbraken nog. Om daar wat aan te doen werd, zoals dan wel vaker gebeurd, een commissie in het leven geroepen en die slaagde er d.m.v. diverse acties in om jaarlijks zo'n 20.000 bij elkaar te brengen. Een mooie resultaat, waar van de getrooste inspanningen afgelopen vrijdag leidden tot de eerste steenlegging van het beoogde verenigingsgebouw. Namens de kerkvoogdij leidde de heer Vroegindeweij de eerste steenlegging in door in de open lucht Psalm 127 te lezen, toepasse lijk: 'Zo de HEERE het huis niet bouwt, tevergeefs bouwen deszelfs bouwUeden daaraan'. Naar aanleiding daarvan merkte ds. Burger vervolgens op dat al ónze activiteiten en inspaimingen in duigen zul len vallen als we het daarbij alléén van ónze inzichten en capaciteiten verwachten. En dat geldt niet alleen voor de bouw van een stenen huis maar ook voor de bouw van ons levenshuis. 'Het enige fundament en de uiterste hoeksteen kan alleen Jezus Christus zijn'. Hoewel ds. Burger ongetwijfeld makkeUjker het woord voert dan de troffel hanteert - het was de eerste keer dat hij een eerste steen legde - klaarde hij de klus uitstekend. Het was dan ook niet voor niets dat hij ter herinnering een briefopener aangeboden in de vorm van een. mini-troffel, één die weggezet kan worden in een heuse baksteen, 'voor het geval dominee in de toekomst nog meer metselplannen zou hebben...' Het oude verenigingsgebouw van Hervormd Stad aan de Voorstraat is inmiddels verkocht. Het nieuwe wordt gebouwd op eigen grond van de kerkelijke gemeente, tussen de pastorie en het kerkgebouw. Het verenigingsgebouw is ontworpen door architectenbureau G. Bom te Middelhamis en de bouw wordt uitgevoerd door W&S Bouw te Stad aan 't Haringvliet. Met de vakantietijd in het vooruit zicht worden veelal inkopen gedaan om een en ander voor te bereiden. Vaak schaft men ook een nieuwe zon nebril aan, passend bij de laatste mode. Deze zomer is de glamourlook, gebaseerd op de zestiger jaren, erg ge wild. Kenmerkend zijn de brede ve ren, veelal voorzien van logo en mon turen In allerlei kleurschakeringen. Verder zien we dat ook de jonge avant-gardestijl met een strakke 'coole' uitstraling deze zomer actueel blijft, naast de traditionele metalen en glasachtige modellen. De technologieën en materialen die bij de vervaardiging van zonnebrillen gebruikt worden, maken een enorme ontwikkeling door, met name het (cellulose)acetaat. Voor degene die veel reist of een sportieve vakantie heeft geboekt, zijn zonnebrillen die zeer flexibel, lichtgewicht, stoot- en krasvast zijn aan te raden. Met name voor wegge bruikers en watersporters die te maken heb ben met schitteringen op weg en water zijn zonnebrillen met speciale ontspiegelingen en blauwüchtdempers erg prettig, voor meer dieptezicht en contrast. Uiteraard zijn deze ook in verschillende modellen en kleuren te koop. UV-straling Naast de functie van een zoimebril als mode accessoire, heeft deze op de eerste plaats de beschermingsfunctie. De gevaren van ultra violette (UV)-straling op de huid zijn alge meen bekend. Niet alleen voor de huid, maar ook voor de ogen is bescherming tegen UV- straling zeer belangrijk. Onze ogen zijn zon der al te veel moeite goed te beschermen, waardoor problemen met het gezichtsver mogen voorkomen kunnen worden. Dit kan met een goede zonnebril voorzien van een UV-blocker of UV-stop. Zo'n fdter zorgt ervoor dat het ultraviolet ücht niet kan door dringen tot het supergevoelige oogweefsel. Kinderen extra kwetsbaar Ook voor kinderen geldt het belang van een goede zonnebril: Hun ogen zijn namehjk extra kwetsbaar. Als hieraan onvoldoende aandacht wordt besteed kunnen zij op latere leeftijd allerlei klachten krijgen. Juist omdat kinderen niet meteen reageren worden maat regelen weleens te laat genomen. Voor de fancy gekleurde zonnebrilletjes moet wor den uitgekeken, omdat die de pupillen vaak openzetten waardoor het oog alleen maar extra ontvankelijk wordt voor schadelijke UV. Zonsverduistering Een heel ander verhaal is de bescherming van de ogen bij een zonsverduistering. Op 11 augustus a.s. vindt er een zonsverduiste ring plaats, die in Nederland voor zo'n 85% en in België en Noord Frankrijk als totale verduistering te zien zal zijn. Het met onbe schermde ogen kijken naar de zon zal vrij wel altijd ernstige beschadiging van het STELLENDAM - Donderdagavond rond tien uur ontstond op de Zeedijk door nog onbekende oorzaak brand in een vrachtwa gen. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat de vrachtwagen geheel uitbrandde. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Brand stichting wordt niet uitgesloten. t u^innknk utA gezichtsvermogen ten gevolge hebben. Een zormebril met UV-blocker is in dit geval niet afdoende. Daarom zal men andere bescher mende maatregelen moeten nemen. Zeer af doende is het gebruik van een polymeerfil- ter, een gelatinefilter die alle schadelijke straling van de zon filtert. Andere hulpmid delen die vaak worden toegepast, zoeds een CD of beüchte negatieven houden het zon licht wel even tegen, maar bieden toch onvoldoende bescherming tegen UV- en infrarood-stralen. Zowel voor kinderen als volwassenen geldt dat men zich bij twijfel en een goed advies het beste tot een optiekzaak kan wenden. Op z'nflakkees gezeit '^*--------^-^' t II I I II m III De kalender van 't boerenland geeft an: 21 juni en vaerder - Klaovers moaien.Gras op de eeuwkanten maoien... peen wieje. 't Gras in de klaevers an de ruiter zette. Dus volop waark, oak op 't land. Noe kon het gebeuren dat in de zeumer wei nig regen viel zodat het overal kurkdroag wier. Dat was niet alleen voor de vruchten op het land lastig, mar wat dienk je voor in huuzen? Voor 1934 bijvoorbeeld was er nog geen waterleiding... in was je voor al het waeter angeweze op d'n tras of soms op de welle. As de vrouwen 's maendags moste wasse in de tonne, dan most er flienk wat waeter weze. In jae d'n tras die bleef niet geve... die kwam op 't leste leeg te staen. Wat dan? Op Haarken kon je dan naer de tras van de kaarke of de schoolstras, wat veul ouwe maansen oender de lezers nog wel kanne wete. Mit een halsjok op de schoere mit twee emmers er an in dan in de emmers dikwels een roende planke, dat dreef op 't waeter om morsen te voorkommen. Zo sle pende ze dan de was in schuurwaeter an. 't Was zuunig an doen oor. Oak kon je wel waeter haele uut een pitje in de weije (d'n eeuwkante) bie Buth of an d'n Peuterdiek bie de schuure van de boer in d'n turk. Daer was oak een helder sloatje waer je in tied van noad kon scheppe. D'r zatte nog al wat roaie waeterlusjes in.mar dat kon de pet niet drukke. Even deur een doekje in de luuzen bleve achter in je kon drienke. Vita- mienen voor niks. In dien tied kwam Leun Verschoor bie oens thuus wel om waeter uut de welle. Achter de wienkel op straete stieng een gemetselde hals op de welle mit een scheel d'r op. In die welle gaf haest altied volop waeter. Leun die kwam dan een paer keer in een weke om een reize waeter an z'n halsjok voor de motor van 't veerbootje - dat was meen ik bestemd voor koelwaeter. Oak in de wienkel was 't zeumers drukker dan anders. Er was vuul waark (zweetwaark) dus er most meer gewasse worre. In er wier lange daegen gemaekt omdat 's aevens nog veul gewaarkt most worre in 't aarebeiers- land. De zunhcht zeepe in de zeeppoeder edelweis die gieng dan meer weg in oak soda in losse groene zeepe. In juli gieng m'n de eerste aerepels delve, leldcer mit een pae- linkje of de joenge peulerwtjes - mit butter- sop. 't Eerste hoai gieng naer binnen of an de klampe, vooral dan de eerste snee klaevers hooi in 't kanthooi, eind juU gieng de twee de snee klaever er of. Dat delven van de aerpels gieng mit 't riek- je, op 't knietje. In het boekje Herkingen in vroeger tijden zie je op blz. 35 Han van Chris de Geus bezig op 't knietje mit een aerpel- riekje bij C. Wamaer zoo roend 1940. De kleeren van de waarkman wazze wel anders dan tegenwoordig oor. Wiele ha nog borstrokken in hemden verkocht mit dubbe le borst in zo lang dat ze haest op je kniejen kwamme in lange oenderbroeken mit molton er in. Ze droege veldkistjes an d'r voeten in de knechts dikwels nog kuitschaften of sUk- vangers om al te veul vuul tegen te houwen in 't was waarm oak. De zeumer geeft oens stof om 't vreugdehed te ziengen, zoo vermeld het lied boven dit stikje. In dat wier oak in toepassing gebrogt bie de jeugd.Die gienge op een moaie zae- terdagaevend achter de lange rokken an. Eerst wat roendjes over de Meulendiek ('t fiene straetje) in dan zag je wel es een stel verdwiene den buutendiek an naer 't lange gras. Daer was 't gezeUig wat keuvele in wat daer zoal bie gebruukelek was. Oak naer de klampe op de klampemeet verdween menig verhefd stel om in 't malse hoai of stroa wat uut te rusten. Dat zie je noe noait meer, dat is verleden tied. Nee noe kan 't gebeure dat, als moe 's ochtens de horretjes op taefel zet dat zeunüef zeit: Moe, er mot nog een bordje bie.ik ha Marietje of Klazientje bie m'n, die zit nog boven. Noe gaet iedereen mit vakansje mar dat kwam niet voor zoo roend 1935-1939. Nee as je vakantie had van schole gienge d'r nog veul mee naer 't land mit vaoder. Augustus was een maend waerin op 't land het graen er of kon. Heel vroeger gieng dat mit de zekel, in as 't dan waarm was soms in 't oenderbroekje. Oak wel mit de pikke in de pikhaek wier er gemaoid, een moordenaers- waark, vooral as 't waarm was in je zat ach ter een stik gerste, of taarve dat nog vast stieng. Zo roend begin de jaeren dertig kwam de zelfbinder op gang. Die maaiende in boend de bossen op. Er stienge drie paer- den voor, want het was een zwaer waerk vooral op natte groend in mit een zwaer gewas. In 1937 zag je al trektors verschiene in d'n akker mit iezeren wielen in ik meen dat ze op peterolie Uepe. Toen zag je de zelf binder achter de trekker, die wier niet moe. As de taarwe gesneje was wiere de bossen (schoaven) op hoapen gezet. Zo'n twoalf schoven op een hoap. As 't dan riep was gieng het naer de bewuste klampemeet... in wier op de wier an de klampe gezet. Dat klampe zetten was een echt waark voor vakmaansen. Dat most sekuur gebeure, want een klampe mocht niet inregene, niet uutzakke in niet scheef staen. Oak gieng er veul graen in de schure om dan in de wintere gedorst te worren. Mar daer kom ik nog op terug in de beschrieving van het winterseizoen. Men pikte de erwten en sneed er het graan onder laaiende zon moest het bukkend gedaan. Veul wat er toen verbouwd wier, zie je noe niet meer: Vlas, Blauw maenzaed, Koeiepeenzaed, JuunboUen. Aerebezems die zie je oak niet meer. Haevere haest niet mêêr hier in de omgeving. Koalzaed. Dit gaf an de polders juust het echte zeumer- gezicht, as dat allemaele in bloei stieng. Dan golvende het graen, in het vlas mit doenkere schaeduwen er tussen op de wind. (^ordt vervolgd) ^^^^^^j^ Koninklijke Maatschappij Tliinbouw Plantkunde K^ Afdeling Goeree-Overflakkee Dezelfde wandeling werd in januari ook als Snertwandeling gelopen, door de moedigen onder onze leden, die kou en regen trotse rend de traditionele opening van het nieuwe jaar niet wilden missen. Slechts de kop snert achteraf maakte voor velen de doorstane ontberingen nog enigszins de moeite waard. Op woensdag 2 juni verwachten wij u op nieuw voor een gezellige en boeiende wan deling over de Ventjagersslikken onder lei ding van een gids. Verzamelen bij restaurant 'De Hobbelpaarden', Kaai te Ooltgensplaat, om half 7. De kosten bedragen 2,50. Het gebied is zeker nog net zo of zelfs nog meer de moeite waard om doorheen te wan delen, we hopen met u dat het weer wat aan genamer zal zijn. Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! OUDE TONGE - De geboorte van een baby brengt veel veranderingen met zich mee. Veel ouders zitten met dezelfde vragen zoals: hoe leg ik contact met mijn baby? kun je een baby al verwennen? waarom huilt een baby? wat doe ik met al die goed bedoelde adviezen van buren en familie? Vaak krijgen ouders maar gedeelteUjk antwoord op deze vragen. Veel ouders vinden het daarom pret tig hier met andere ouders over te praten. Hoe hebben zij dat opgelost, hoe gaan zij met hun zuigeling om? Daarnaast is het leuk om over kinderen te praten, een behoefte die alle ouders eigen is. De gespreksgroep wordt gegeven: plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, T-r 4(rendsstraat 34 te Oude Tonge. 'd^tum: woensdag 8, 22 juni en 13 juli (4e bijeenkomst in overleg) tijd: 9.30 tot 11.30 uur. kosten: per persoon voor vier bijeenkom sten: 25,- voor leden en 42,50 voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, maandag tot en met vrijdag tus sen 9.00 en 12.00 uur op telefoon (0181) 626226. Alle man- nen die wel eens een stropdas dra gen, ken nen het probleem. Soms lijkt het net of die stropd as als slab betje heeft dienst gedaan. Met eten op gemorst of in de soep gehangen. Maar ook het huidvet afkomstig van de hals maakt de strop bovenaan zo lekker vettig en geeft het geheel geen fraaier aanzicht. En dassen zijn tegenwoordig niet meer zo goedkoopen de stomerij ook niet. Bovendien geeft de stomerij aan stropdassen vaak een hele nieuwe vorm of maakt ze 2x zo lang. En dat is dus het probleem. Maar HG International heeft nu de ultieme oplos sing voor dit probleem ontwikkeld: HG das- senwasje. De vieze stropdas wordt luchtig opgerold en in de dassenwaspot gedaan. Deksel erop, even schudden, even wachten en vervolgens wordt met de bijgeleverde speciale pincet de das weer uit de pot gehaald en opgehangen om te laten drogen. Binnen 30 minuten is de stropdas droog, schoon en frisruikend. HG dassenwasje is geschikt voor alle soorten en kwaliteiten stropdassen. HG dassenwasje is verkrijgbaar bij de betere drogist. Voor inhchtingen: HG International b.v. 036-5494700 of www. HGintemational.com Tijdens Koninginnedag 1999 werd in Oude Tonge een verloting gehouden om een gedeelte van de kosten te dekken. De hoofd prijs, 1 minuut gratis winkelen werd gewon nen door iemand die deze prijs liever aan een goed doel wilde geven. Door mevrouw Both van de A-markt in Oude Tonge (die de prijs beschikbaar stelde) werd hiervoor de stich ting CALANDO uit Dirksland gekozen. Deze stichting is in 1998 gestart en is geves tigd aan de Vivaldilaan in Dirksland. Hun taak is het begeleiden en verzorgen van mensen die in de laatste fase van hun leven niet meer thuis of in het ziekenhuis kunnen verblijven. De stichting heeft een aantal be roepskrachten in dienst en 33 vrijwilügers. Het budget wordt voor een deel betaald door de zorgverzekeraars. Een groot deel wordt door donaties gefinancierd. Zo was ook de minuut gratis winkelen in de A-markt zeer welkom. Mevrouw Jamieke Koningswoud, die algemeen coördinator is en mevrouw Thea de Roon, die als vrijwilligster werk zaam is, vertegenwoordigde de stichting. Samen met de penningmeesteres van de Oranjevereniging maakten ze eerst een ver- keimingsrondje door de A-markt van Both. Zo konden ze zich richten op de producten die voor hun stichting van belang zijn. Na het startschot liepen ze in een flink tempo tusen de schappen door, aangemoedigd door de pengningmeesteres, die hun wagentje voortduwde en het tempo er flink in hield. Na 60 inspannende seconden hadden ze toch voor ƒ230,- bijelkaar gewinkeld. Vooral levensmiddelen zoals koffie, suiker, thee, broodbeleg, wasmiddelen waren voor hun van belang. Door de Fa. Both van de A-markt werd het bijelkaar gewinkelde bedrag nog eens als extra in geld gedoneerd en werd door de Oranjevereniging voor 100,- extra aan kof fie en thee geschonken. De dames Koningswoud en De Roon kon den tevreden naar hun collega's in Dirksland terug keren, met in totaal 560,- aan waarde en geld. Hiermee kunnen ze voorlopig weer diverse mensen steun en zorg verlenen. Koploper rijdt weg van het peloton Dirksland was de plaats waar de schakers waren neergestreken om de 4e ronde te spe len voor het kampioenschap van Goeree- Overflakkee. De vierde ronde is meestal een cruciale omdat verliezen in deze fase meest al afhaken inhoudt in de race om de eerste plaats. En verhezers waren er. Zoals Sparreboom die in compleet gelijke stelling door de vlag ging. Met nog 2 minu ten op de klok begon hij te denken, erg lang te denken zelfs. Zijn vlag viel vlak voordat hij de bevrijdende 35e zet wilde uitvoeren. Ook Santifort, die het in een 'Wolga gam biet' zwaar te verduren kreeg tegen Van Rossum moest zijn koning omleggen. Wat over bleef waren 4 koplopers die vooraf ook al als topfavoriet waren bestempeld. Onder de koplopers de 2 talenten uit Dirksland, Logmans en Van Rossum. Beiden nog geen 20 jaar zuUen samen met Van Hooff (even in de 20) en Mourik (middelbare leeftijd) moe ten uitmaken wie de beste van G-O zal wor den. Van eventuele misstappen zal geprofiteerd worden door de volgers in het klassement, waaronder Verolme die het kampioenschap reeds 5x op zijn naam wist te schrijven. De uitslagen: R. Sparreboom - R. van HooffO -1 J. Santifort - A. C. van RossumO -1 J. Boeter - A. L. MourikO - 1 H. Logmans - R. van der Wende1 - O M. Verolme-J. Hennekes1 - O Donderdag 3 juni zal in de Victoria- hal te Dirksland een GELD-BINGO worden georganiseerd door Buurt vereniging 'West'Er zullen 8 rondes en 1 Superronde worden ge-speeld. De Victoriahal aan de Philipshoof- jesweg te Dirksland opent haar deu ren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat Buurt vereniging 'West' garant voor een klinkend prijzenpakket. Graag tot ziens op donderdag 3 juni! G. J. H. van Genderen - W. J. TanisO -1 K. Hameeteman - J. du Preerem. J. C. V. d. Velde - F. Meiaard1 - O T. C. van Prooijen - J. H. van Dam1 - O E. Verbeek - L LagendijkO -1 W. H. M. van Geelen - C. Bakelaarrem. J. P. Bosch - M. L. V. d. Waalrem. B. Loosjes - K. W. WijnandsO -1 J. Noordijk - H. K. SmitO - 1 L. Stolk - D. WolfertO - 1 R. C. M. Huysmans - L. C. StruikO - 1 E. Santifort-W. L. KnopsO- 1 Stand aan kop: 1. H. Logmans3.5 10.5 8.75 2. R. van Hooff3.5 10.0 8.25 3. A.L. Mourik3.5 9.5 8.25 4. A. C. van Rossum ....3.5 9.0 7.50 5. M. Verolme3.0 10.0 7.00 6. R. Sparreboom3.0 8.5 5.00 7. W.J. Tanis3.0 8.0 4.50 Voor het eind van het jaar 2000 op de markt Lichtgewicht twoseater met middenmotor biedt exceptionele handelbaarheid en wendbaarheid Opel zal de opzienbarende Speedster- conceptcar, gepresenteerd op de Show van Geneve en deze maand nog op de Gabrio '99-show in Nederland, in pro ductie nemen. De lichtgewicht twose ater met middenmotor, aluminium chassis en kunststof koetswerk, zal voor het eind van het jaar 2000 in de showrooms staan. In combinatie met het lage gewicht van 800 kilo zorgt de volledig nieuwe, viercihnder aluminium ECOTEC-krachtbron met 108 kW/147 PK voor opwindende prestaties. De 2.2-liter 16V-motor zorgt voor een accelera tie, van O tot 100 kilometer per uur, onder de zes seconden, bij een topsnelheid van 220 km per uur. Het gemiddeld brandstofverbruik zal zo'n zeven liter per 100 kilometer bedragen. "De Speedster-conceptcar is zeer enthou siast ontvangen", verklaart Opel Chairman en Managing Director, Robert W. Hendry. "Daarom hebben wij besloten onze klanten een geümiteerde productieversie van onze twoseater aan te bieden. i 2o gaat het eruit zien in Stad: links de pastorie, rechts de kerk en daartussenin het nieuwe verenigingsgebouw 99 DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel, (0187) 482784 HET ZO MERLIED. TENOR V„ol Oods goedheid klimt nu iiemelhoog, |i y i ll-^Y------j* »_tt-.»_j Voor aller oog; Juicht dankbaar, stervelingen! De Zpmer wenkt elk tot Oods lof, En geeft ons stof, Om 't vreugde - lied te zin-gen, Om 't vreugde - lied te zin - gen. SOMMELSDIJK Mevr. Koningswoud en mevr. De Roon van de stichting CALANDO met op de achtergrond 2 vrijwilligers van de oranjevereniging Oude Tonge

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 7